Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 10 λεπτά , Vxatz είπε:

      @Kiddoσε ευχαριστω για την απάντηση σου. Έχω πάει στην γνωστή αιματολόγο έχω την μετάλλαξη Leiden αλλά δεν σχετίζεται με αποβολές, παρόλα αυτά έπαιρνα αντιπηπτικη αγωγή και κορτιζόνη για καταστολή αν κ δεν βρέθηκε αυτοάνοσο. Έχω θυρεοειδέκτομη όποτε παίρνω καθημερινά t4 και με παρακολουθεί ενδοκρινολόγος χρονια. Όλες οι κυήσεις ήταν αυτόματη αποβολη, σε καμία δεν ειχα αιμορραγία. Όσον αφορά το σπερμα επέμενα παρά πολυ να το ελέγξουμε πριν την γονιμοποίηση αλλά ο γιατρός και οι εμβρυολογοι επέμεναν ότι είναι πολυ καλό διοτι γονιμοποιουσε σχεδόν όλα τα ωάρια που έγιναν βλαστοκυστες άριστες. Ο σύζυγος 33 ετών.  Για να καταλάβεις από τα 12 ωάρια της δότριας τα 9 ήταν ώριμα και τα 7 έγιναν βλαστοκυστες. Όπως κ να έχει δυστυχως δεν μπορώ να κάνω κάτι όσον αφορά το σπερμα γιατί έχω έμβρυα στην κατάψυξη. Έκανα απόξεση την προηγούμενη εβδομάδα κ το στείλαμε για έλεγχο για να έχουμε μια απάντηση. Έχω κάνει υστεροσκοπηση και ήταν καθαρή.
      Ο γιατρος μου δεν πιστεύει στο μικρωβιωμα της μήτρας θεωρεί πως είναι σε ερευνητικό στάδιο και δεν το προτείνει , θεωρει πεταμένα λεφτά και χάσιμο χρόνου. 
      Εννοειτε πως δεν με κάλυψαν οι απαντήσεις του και δεν πιστεύω ότι ήταν τυχαίο γεγονός. Όταν μια κατάσταση επαναλαμβάνεται υπάρχει κάποιο πρόβλημα. 
       

      Όταν λες αυτόματη αποβολή;; Σταματούσαν οι καρδούλες τους; Αν είναι έτσι τότε συνήθως είναι στο έμβρυο..

      Γνωστή αιματολογο;; Της Αθήνας ή της Θεσσαλονίκης;! Γιατί εμένα "λάθος" βγάλανε δύο διαφορετικοί γιατροί την γνωστή αιματολογο της Αθήνας, το χειρότερο είναι ότι τη ξέρουν προσωπικά και οι ίδιες οι γιατροί που πήγα και απορούσαν πως της "ξέφυγε"! Προσωπικά έχασα την εμπιστοσύνη μου και επειδή μου έδωσε οδηγίες ανάλογες δεν πήρα ούτε τη κορτιζόνη ούτε το salospir τότε που μου έδινε ο εξωσωματικος(όχι ότι θα με κάλυπταν αλλά έστω αυτό..!).. εγώ πλέον δεν πάω πουθενά χωρίς δεύτερη γνώμη και ας είναι 50-60€ πχ πεταμένα λεφτά.. παρεπιπτόντως αν υπάρχει αυτοάνοσο (όπως στη περίπτωση μου) η κορτιζόνη που δίνουν στην εξωσωματική δεν αρκεί πχ..! Τα φάρμακα που δίνουν στην εξωσωματική μπορεί να καλύπτουν ως ένα βαθμό αλλά αν υπάρχει συγκεκριμένο πρόβλημα πρέπει να υπάρχει ανάλογη τροποποίηση του πρωτοκόλλου με εξατομικευμένη αγωγή με βάση τις ανάγκες του οργανισμού για να μπορέσει να στηρίξει μια κύηση! 

      Το ότι έχετε έτοιμες βλαστοκυστες είναι καλό και έχεις δίκιο σε αυτή τη φάση δώρον αδωρον να ελέγξετε το σπέρμα.. αυτά βέβαια τα ελέγχουμε εξαρχής!! Εννοείτε κλασικά δεν δίνουν καμία σημασία και ευθύνη στο σπέρμα και στον άντρα αλλά το ότι είναι 33 δεν μου λέει απολύτως τίποτα!! Το οξειδωτικό στρες, ο κατακερματισμός, τα μικρόβια κτλ επηρεάζουν είτε είσαι 23 είτε 63!! Φυσικά όσο μεγαλώνει ο άντρας φθίνει και η γονιμότητα του όπως ακριβώς και στη γυναίκα αλλά αυτά που σου αναφέρω σχετίζονται με το τρόπο ζωής, τη διατροφή τις συνθήκες εργασίας και τόσα τόσα ακόμα!! Πχ ο υψηλός κατακερματισμός κατηγορείται για αποβολές..! Όταν λοιπόν φεύγει από τη μέση ο παράγοντας "ποιότητα" ωαρίων όλα τα υπόλοιπα πρέπει να ξεψαχνιζονται!! Πόσο μάλλον όταν αυτή η προσπάθεια κοστίζει 5.000 πάνω κάτω..!! Δεν ευθυνεστε εσείς φυσικά πουθενά σε αυτό.. όπως και όλα τα ζευγάρια που προχωρούν σε εξωσωματική με δωρεά ή χωρίς, εμπιστεύονται τους γιατρούς να τους κατευθύνουν ανάλογα.. δυστυχώς δύσκολα βλέπουμε να συμβαίνει αυτό..

      Καταλαβαίνω ότι έχεις συγκεκριμένη ενδοκρινολόγο που εμπιστεύεσαι λόγο του θυρεοειδή αλλά χρειαζόμαστε ενδοκρινολόγο αναπαραγωγής που να έχει εξειδίκευση στις ορμόνες αυτές.. δεν γνωρίζω τη γιατρό σου ούτε αμφισβητώ τις γνώσεις της επί του θέματος, απλά να το ψάξεις για να είσαι σίγουρη... Κυρίως το ζάχαρο κατηγορείται για αποβολές οπότε εκεί θα εστιαζα και στις βιταμίνες, αν είναι καλυμμένος ο οργανισμός σου όπως βιταμίνη D, B12, φολικό κτλ κτλ..

      Τέλος εγώ θα έκανα ένα ακόμα ραντεβού με έναν δεύτερο εξωσωματικο ίσα για να πάρω μια δεύτερη γνώμη ως προς το τρόπο προσέγγισης και τι θα είχε να προτείνει από εξετάσεις κτλ.. άσχετα με το αν θα προχωρούσα με τον γιατρό που ήδη έχω ή όχι.. απλά για να δω τι άλλο μπορεί να ακούσω..

      Ελπίζω να βοήθησα λίγο..

Test πρωιμης ανίχνευσης


teenthybell

Recommended Posts

Καλησπέρα κορίτσια,

Ποια είναι η εμπειρία σας για τα τεστ πρωιμης ανίχνευσης?

Είμαι τρεις μέρες πριν την περίοδο μου. Εκανα το τεστ clear blue πρώιμης ανίχνευσης  μεσημέρι αρνητικό δυστυχώς.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 123
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 15 λεπτά , teenthybell είπε:

Καλησπέρα κορίτσια,

Ποια είναι η εμπειρία σας για τα τεστ πρωιμης ανίχνευσης?

Είμαι τρεις μέρες πριν την περίοδο μου. Εκανα το τεστ clear blue πρώιμης ανίχνευσης  μεσημέρι αρνητικό δυστυχώς.

Καλημέρα!! Χωρίς να θέλω να σου δώσω νόθες ελπίδες θα σου πω πως προσωπικά τα clear blue δε τα έχω σε εκτίμηση..

Και στα δύο μου παιδιά έκανα το τεστ 5(!) Μέρες πριν την καθυστέρηση με το predictor early και στα δύο βγήκε ποοολυ αχνη γραμμή,αλλά βγήκε!! K το ίδιο κ σε δύο φίλες μου που το έκαναν νωρίτερα!

Μάλιστα την ίδια στιγμή που έκανα το predictor ,έκανα κ ένα hometest το οποίο βγήκε αρνητικό κ άρχισε να φαίνεται αχνό θετικό από την επόμενη ημέρα..

Οπότε θα σου έλεγα να κάνεις υπομονή κ ή να κάνεις άλλο τεστ μετά τη καθυστέρηση ή να πάρεις Predictor!!

Είχατε επαφες στις γόνιμες μέρες?

  • Μου αρέσει 1

ovYip2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 14 λεπτά , LoveToBeMom είπε:

Καλημέρα!! Χωρίς να θέλω να σου δώσω νόθες ελπίδες θα σου πω πως προσωπικά τα clear blue δε τα έχω σε εκτίμηση..

Και στα δύο μου παιδιά έκανα το τεστ 5(!) Μέρες πριν την καθυστέρηση με το predictor early και στα δύο βγήκε ποοολυ αχνη γραμμή,αλλά βγήκε!! K το ίδιο κ σε δύο φίλες μου που το έκαναν νωρίτερα!

Μάλιστα την ίδια στιγμή που έκανα το predictor ,έκανα κ ένα hometest το οποίο βγήκε αρνητικό κ άρχισε να φαίνεται αχνό θετικό από την επόμενη ημέρα..

Οπότε θα σου έλεγα να κάνεις υπομονή κ ή να κάνεις άλλο τεστ μετά τη καθυστέρηση ή να πάρεις Predictor!!

Είχατε επαφες στις γόνιμες μέρες?

Ειχαμε ναι. Δεν θέλω να παιρνω ελπιδες κιολας γιατι την ημέρα που μου εβγαζε η εφαρμογή την ωορρηξία δεν είχαμε επαφη, είχαμε όμως πριν απο αυτή. Τωρα σε δυο μέρες είναι να αδιαθετησω κ δεν νιώθω απόλυτως τίποτα... πιστεύω όμως οτι αν ήμουν κατι αχνο θα έπρεπε να βγει.:-(

Σκέφτομαι οτι ίσως έπρεπε με τα πρωινά ούρα να γίνει. Ελπίζω ακομα χαχα.

Υπάρχουν αραγε συμπτώματα λιγες μέρες πριν την καθυστέρηση?

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, teenthybell είπε:

Καλησπέρα κορίτσια,

Ποια είναι η εμπειρία σας για τα τεστ πρωιμης ανίχνευσης?

Είμαι τρεις μέρες πριν την περίοδο μου. Εκανα το τεστ clear blue πρώιμης ανίχνευσης  μεσημέρι αρνητικό δυστυχώς.

Καλημέρα! Συμφωνώ με @LoveToBeMom και να προσθέσω ότι την επόμενη φορά που θα κάνεις τεστακι είτε είναι πριν αδιαθετησεις είτε με καθυστέρηση να είναι με πρωινά ούρα και όχι με μεσημεριανα! 

Εύχομαι να είσαι κοπέλα μου :-)

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 11 λεπτά , Cony είπε:

Καλημέρα! Συμφωνώ με @LoveToBeMom και να προσθέσω ότι την επόμενη φορά που θα κάνεις τεστακι είτε είναι πριν αδιαθετησεις είτε με καθυστέρηση να είναι με πρωινά ούρα και όχι με μεσημεριανα! 

Εύχομαι να είσαι κοπέλα μου :-)

Ευχαριστώ!! Θα σας κραταω ενημερες!! Θα περιμένω την καθυστέρηση. Απο ότι εχω διαβάσει είναι το μονο σίγουρο συμπτωμα τελικά.

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 15 λεπτά , teenthybell είπε:

Ευχαριστώ!! Θα σας κραταω ενημερες!! Θα περιμένω την καθυστέρηση. Απο ότι εχω διαβάσει είναι το μονο σίγουρο συμπτωμα τελικά.

Ναι έτσι ακριβώς είναι το μόνο σίγουρο σύμπτωμα αλλα κ με τεστ πρώιμης ανίχνευσης αν το κάνεις αύριο που θα είσαι δύο μέρες πριν την περίοδο με πρωινά ούρα θα δείξει! (Με την προϋπόθεση ότι έχεις σταθερό κύκλο πάντα!) Καλή επιτυχία!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, teenthybell είπε:

Καλησπέρα κορίτσια,

Ποια είναι η εμπειρία σας για τα τεστ πρωιμης ανίχνευσης?

Είμαι τρεις μέρες πριν την περίοδο μου. Εκανα το τεστ clear blue πρώιμης ανίχνευσης  μεσημέρι αρνητικό δυστυχώς.

Καλημερα κορίτσι μ ακριβώς  και εγώ έτσι έκανα προχθές και κοντευα να σκάσω έκανα της  clearblue  και βγήκε με το ζόρι μια γραμμή π μετά εξαφανίστηκε για καπια ώρα δεν μπορούσα να καταλάβω αν ήταν θετικό η αρνητικο την επόμενη μέρα έκανα της predictor early και βγήκε θετικό  το έκανα και εγώ τρεις μέρες πριν την περίοδο το ένα και το άλλο το έκανα εχθές δύο μέρες δλδ πριν την περίοδο....παντός τα clearblue  είναι χάλια τεστ .....το καλύτερο της predictor σου βγάζει το αποτέλεσμα και νοριτερα από τρία λεπτά και φεντε η γραμμή αμέσως  στο  ενάμισι λεπτό εμένα Μ την είχε βγάλει ...

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 9 λεπτά , Dimitra97 είπε:

Καλημερα κορίτσι μ ακριβώς  και εγώ έτσι έκανα προχθές και κοντευα να σκάσω έκανα της  clearblue  και βγήκε με το ζόρι μια γραμμή π μετά εξαφανίστηκε για καπια ώρα δεν μπορούσα να καταλάβω αν ήταν θετικό η αρνητικο την επόμενη μέρα έκανα της predictor early και βγήκε θετικό  το έκανα και εγώ τρεις μέρες πριν την περίοδο το ένα και το άλλο το έκανα εχθές δύο μέρες δλδ πριν την περίοδο....παντός τα clearblue  είναι χάλια τεστ .....το καλύτερο της predictor σου βγάζει το αποτέλεσμα και νοριτερα από τρία λεπτά και φεντε η γραμμή αμέσως  στο  ενάμισι λεπτό εμένα Μ την είχε βγάλει ...

Συγχαρητήρια!!! Να έχεις μια υπέροχη εγκυμοσύνη!!!!

Κορίτσια θα αναμενω την καθυστέρηση νόμιζω μην απογοητευτω παλι ! Σε λιγες μέρες θα έχει φανεί. Ευτυχώς εχω υπομονή. Αλλιώς παμε για τον επόμενο μηνα δε πειράζει. 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, teenthybell είπε:

Ειχαμε ναι. Δεν θέλω να παιρνω ελπιδες κιολας γιατι την ημέρα που μου εβγαζε η εφαρμογή την ωορρηξία δεν είχαμε επαφη, είχαμε όμως πριν απο αυτή. Τωρα σε δυο μέρες είναι να αδιαθετησω κ δεν νιώθω απόλυτως τίποτα... πιστεύω όμως οτι αν ήμουν κατι αχνο θα έπρεπε να βγει.:-(

Σκέφτομαι οτι ίσως έπρεπε με τα πρωινά ούρα να γίνει. Ελπίζω ακομα χαχα.

Υπάρχουν αραγε συμπτώματα λιγες μέρες πριν την καθυστέρηση?

Υπάρχουν συμπτώματα πριν την καθυστέρηση σε κάποιες γυναίκες ΑΛΛΑ όχι πάντα και επίσης όταν υπάρχουν είναι ίδια με της περιόδου οπότε δύσκολο να καταλάβεις τη διαφορά..

Παίζουν ρόλο κ τα ούρα όμως ιδίως όταν είναι πριν τη καθυστέρηση κ η ορμόνη είναι ελάχιστη στον οργανισμό σου οπότε αν είναι κ τα ούρα πιο αραιωμένα είναι ακόμη πιο απίθανο να την ανίχνευσει το τεστ..για αυτό θέλουν πρωινά,να είναι όσο πιο "πυκνά" γίνεται επειδή έχουμε ώρα να πιούμε νερό κ να πάμε τουαλέτα..

Στη θέση σου επειδή δε θα άντεχα τη καθυστέρηση (για μένα μιλάω βέβαια) θα έκανα κ την ημέρα που θα ερχόταν η περίοδος ένα με πρωινά ούρα..

 

  • Μου αρέσει 1

ovYip2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 9 λεπτά , teenthybell είπε:

Συγχαρητήρια!!! Να έχεις μια υπέροχη εγκυμοσύνη!!!!

Κορίτσια θα αναμενω την καθυστέρηση νόμιζω μην απογοητευτω παλι ! Σε λιγες μέρες θα έχει φανεί. Ευτυχώς εχω υπομονή. Αλλιώς παμε για τον επόμενο μηνα δε πειράζει. 

Ευχαριστω γλυκιά μ να είσαι καλά .... κορίτσι μ ενοητετον επόμενο μήνα παντός σου εύχομαι μέσα από την καρδιά μ να έχεις ένα θετικό τεστακι ♥️ .....ποτέ (δεν) περιμενεις την ακατανομαστη??

Για τα συμπτώματα θα συμφωνήσω με lovetovemom εγώ έχω εδώ και τρεις μέρες ίδια συμπτώματα με την περίοδο ακριβώς τα ίδια!λες και θα αδιαθετησω από ώρα σε ώρα 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 11 λεπτά , Dimitra97 είπε:

Ευχαριστω γλυκιά μ να είσαι καλά .... κορίτσι μ ενοητετον επόμενο μήνα παντός σου εύχομαι μέσα από την καρδιά μ να έχεις ένα θετικό τεστακι ♥️ .....ποτέ (δεν) περιμενεις την ακατανομαστη??

Για τα συμπτώματα θα συμφωνήσω με lovetovemom εγώ έχω εδώ και τρεις μέρες ίδια συμπτώματα με την περίοδο ακριβώς τα ίδια!λες και θα αδιαθετησω από ώρα σε ώρα 

Δεν περιμενω σε δυο μερες χαχα. Μακάρι βρε κορίτσια τι να πω. Ειχα ενα δυνατο προαίσθημα για αυτον τον μήνα μια ανεξηγητη σιγουρια. Μεσα στο πρόγραμμα είναι ολα. Ειμαστε στον τρίτο μηνα προσπαθειων. Τους δυο προηγούμενους τα επαιξε ο κύκλος μου μόλις αρχισαν οι ολοκληρωμένες επαφες. Κυκλο ειχα παντα πολυ σταθερό. Ουτε γυναικολογικα προβλήματα εχω.. θα δείξει!!

Τα καλύτερα εύχομαι για ολες τις κοπέλες.

Είναι μια γλυκιά αναμονή.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 13 λεπτά , teenthybell είπε:

Δεν περιμενω σε δυο μερες χαχα. Μακάρι βρε κορίτσια τι να πω. Ειχα ενα δυνατο προαίσθημα για αυτον τον μήνα μια ανεξηγητη σιγουρια. Μεσα στο πρόγραμμα είναι ολα. Ειμαστε στον τρίτο μηνα προσπαθειων. Τους δυο προηγούμενους τα επαιξε ο κύκλος μου μόλις αρχισαν οι ολοκληρωμένες επαφες. Κυκλο ειχα παντα πολυ σταθερό. Ουτε γυναικολογικα προβλήματα εχω.. θα δείξει!!

Τα καλύτερα εύχομαι για ολες τις κοπέλες.

Είναι μια γλυκιά αναμονή.

Ο,τι καλύτερο κορίτσι μου! Περιμένουμε τα νέα σου ❤️

  • Μου αρέσει 1

ovYip2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 22 λεπτά , teenthybell είπε:

Δεν περιμενω σε δυο μερες χαχα. Μακάρι βρε κορίτσια τι να πω. Ειχα ενα δυνατο προαίσθημα για αυτον τον μήνα μια ανεξηγητη σιγουρια. Μεσα στο πρόγραμμα είναι ολα. Ειμαστε στον τρίτο μηνα προσπαθειων. Τους δυο προηγούμενους τα επαιξε ο κύκλος μου μόλις αρχισαν οι ολοκληρωμένες επαφες. Κυκλο ειχα παντα πολυ σταθερό. Ουτε γυναικολογικα προβλήματα εχω.. θα δείξει!!

Τα καλύτερα εύχομαι για ολες τις κοπέλες.

Είναι μια γλυκιά αναμονή.

 

πρίν από 14 λεπτά , LoveToBeMom είπε:

Ο,τι καλύτερο κορίτσι μου! Περιμένουμε τα νέα σου ❤️

Καλημέρα κορίτσια! Είχαμε μιλήσει και στο άλλο θέμα σας θυμάμαι.

Εγώ περιμένω σήμερα... Δεν έχω κανένα σύμπτωμα περιόδου όπως τις άλλες φορές, περιμένω να δω πως θα πάει η σημερινή μέρα.. (ούτε πόνους, ούτε στήθος)

Τι γνώμη έχετε για τις ταινίες τις one step σαν τεστ εγκυμοσύνης;;

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 12 λεπτά , Marianne είπε:

 

Καλημέρα κορίτσια! Είχαμε μιλήσει και στο άλλο θέμα σας θυμάμαι.

Εγώ περιμένω σήμερα... Δεν έχω κανένα σύμπτωμα περιόδου όπως τις άλλες φορές, περιμένω να δω πως θα πάει η σημερινή μέρα.. (ούτε πόνους, ούτε στήθος)

Τι γνώμη έχετε για τις ταινίες τις one step σαν τεστ εγκυμοσύνης;;

Εύχομαι πραγματικά να μην σου έρθει!! Συνήθως έχεις συμπτώματα? Έτσι κ εγω απολύτως κανένα σύμπτωμα αλλα σε δυο μέρες μαξ εγω! Εγω δεν τις ξέρω τις ταινίες αυτες. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 10 λεπτά , teenthybell είπε:

Εύχομαι πραγματικά να μην σου έρθει!! Συνήθως έχεις συμπτώματα? Έτσι κ εγω απολύτως κανένα σύμπτωμα αλλα σε δυο μέρες μαξ εγω! Εγω δεν τις ξέρω τις ταινίες αυτες. 

Είχα πάντα πόνους περιόδου και το στήθος μου πριζοταν και πονούσε υπερβολικα τουλάχιστον μία εβδομάδα πριν... Αυτό το μήνα τίποτα από στήθος και είχα κάτι πονάκια προχθές το βράδυ από τότε τίποτα ξανά! 

Γενικά ο κύκλος μου είναι γύρω στις 35 ημέρες αλλά αρκετές φορές έχει καθυστερήσει... Δεν είναι πάντα σταθερός...

Εσύ τι συμπτώματα έχεις;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...