Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 3 ώρες πρίν, Katiamaxiking είπε:

      Βρέθηκε και έλλειψη ψευδαργύρου στο σπερμα. τι γνωρίζετε; πως επηρεάζει; φτιάχνει;;;

      Από όσο έχω διαβάσει επηρεάζει την ποσότητα την κινητικότητα και την μορφολογία του σπέρματος και υπάρχουν βιταμίνες ψευδαργύρου που λογικά θα ανεβάσει τα επίπεδα !!

Μανούλες Νοεμβρίου 2022


Recommended Posts

2 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

Καλησπέρα και σε σένα! Να σου ζήσει η μπουμπού,να είναι γερή και τρισευτυχισμενη❤️ Έχω βάλει τα πάντα στην τσάντα μαιευτηρίου+ αντισηπτικά μαντηλάκια και αντισηπτικό σπρέι γιατί και εγώ με την αναβάθμιση θα είμαι σε δίκλινο,οπότε θέλω η τουαλέτα να είναι πολύ καθαρή. Για τη μπέμπα πήρα ένα εσώρουχο,ένα φορμακι,μια φόρμα εξόδου,κάλτσες,γαντακια και σκουφάκι. Ευτυχώς που ανέφερες κ αυτό με το μέγεθος των παμπερς,θα φέρω απ' το σπίτι.Με το επισκεπτήριο τι γίνεται?Απ' όσο έμαθα μόνο την πρώτη μέρα μπορεί να είναι ο σύζυγος μαζί μας πάνω,αλλά από κει και πέρα ? Πρέπει να κατεβαίνω κάτω για να τον δω,η μπορούμε να βρισκόμαστε και στο καφέ που έχει μέσα?

Σε ευχαριστώ πολύ :razz:&κ συ με το καλό & μέναν πόνο! Πάνες έχουν κ χρησιμοποιούν της babylino, θα σου δώσουν κ κουτι με δώρα, βασικά τα νούμερα στις πάνες είναι οκ...εμενα μ φαίνονται λιγάκι σφιχτες αλλά νομίζω πως χρησιμοποιουν μόνο τα δικά τους. 

Για το επισκέπτηριο: την 1η μερα με το pcr ο σύζυγος είναι μαζί σου κ μέσα στη γέννα αν κάνεις φ.τ. & μετά έρχεται κ στο δωμάτιο μαζί σου και κάθεται κάμποση ώρα όπου σου φέρνουν & το μωρό. Την επόμενη μέρα κ έπειτα έρχεται μόνο επισκέπτηριο στο σαλονάκι του ορόφου η κάτω στη καφετέρια και στα δύο πας εσύ κ τον βρίσκεις μόνη σου χωρίς μωρό. 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 6,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

4 ώρες πρίν, Nj__ είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! Σας ευχαριστώ όλες πολύ για τις ευχές! :x:-P:)

Είμαστε καλά κ οι δύο κ ετοιμαζόμαστε αύριο να βγούμε! Το παλεύω με αποκλειστικό θηλασμό αλλά rooming in δεν πολύκατάφερα λόγω άγχους πρωταρας.. Την δίνω το βράδυ κ μου την φέρνουν για τάισμα. 

Σχετικά με τα συμπραγαλα που πρέπει να φέρουμε.... Μένω σε 2κλινο απλό (αναβάθμιση λόγω εξετάσεων από 3κλινο). Για μένα στο δωματιο εκτός από κάτι δείγματα προϊόντων/μικρές συσκευασίες από διάφορες εταιρείες (πχ κρέμα για θηλες καλό μέγεθος, κρέμα για αποκατάσταση κοιλιάς, υγρό καθαρισμού ευαισθ. Περιοχής, δείγματακια οδοντόκρεμας κτλ) δεν είχε τπτ άλλο...δεν παρέχουν ούτε πετσετες ούτε Σερβιέτες ούτε είδη υγιεινής, μόνο χαρτί wc. Για το μωρό σου παρέχουν τα πάντα κατά τη διάρκεια της διαμονής..κ ρουχαλάκια κ πάνες κ μωρόμαντηλα... Κ οι διαφορές προσφορές των εταιρειών έχουν ένα σωρό μέσα... Από σαμπουάν μέχρι πιπίλες. Στην αναχώρηση θα πρέπει να το ντυσεις με δικά σου ρούχα... Λογικά μόνο πάνα θα του βάλουν (λέω λογικά γτ ακόμα δεν βγήκαμε).. Βέβαια καλύτερα δικά σου γτ τα δικά τους είναι τεράστια όλα, στο δικό μου μωρό τουλάχιστον.... Πρόωρακι 48cm:x

Το φαγητό είναι καλό κ οι μαιες του παιδιατρικου στον 2ο όροφο κ αυτές (σχεδόν όλες) εξυπηρετικες κ σου δείχνουν κ να θηλάσεις κ απόλα. Οι νοσηλευτριες είναι οκ, πλην μερικών εξαιρέσεων... Γενικά μη ντρέπεστε να ζητάτε αυτό που θέλετε! 

Με το καλό για όλες... Μη βιαστείτε... Έχετε χρόνο!!! 

Κορίτσι να σου ζήσει η μπεμπουλα σου!!!! Καλότυχη και γερή να είναι!!!!

Εγώ έκανα το Doppler και ο μπέμπης είναι 1825 γραμμάρια και έχει θέση από τη μια άκρη της κοιλιάς μου στην άλλη. Ούτε το κεφάλι πάνω ούτε κάτω, είναι οριζοντίως μέσα στη κοιλιά μου. Τη Τρίτη θα πάω στον γυναικολόγο να μου πει τι συνεπάγεται με αυτή τη θέση. Κατά ταλλα όλα καλά. 
έπλυνα όλα τα ρούχα του και τα τακτοποιησα.  Λίγα πράγματα ακόμα μ έμειναν να αγοράσω κ θα είμαι έτοιμη. 

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια !πώς είστε;ήθελα να σας ρωτήσω όσες περάσατε κόβιντ πόσες μέρες σας κράτησε το μπούκωμα..πλέον δεν έχω άλλα συμπτώματα αλλά μου προκαλεί όλη μέρα πονο στα αυτιά δεν μπορώ να ηρεμήσω..χρησιμοποιουσατε κάποιο σπρέι;βάζω ένα φυτικό και ενδιάμεσα μια δύο φορές την ημέρα dexarhina..όσο το δυνατόν λιγότερο..

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια είμαι δυσκολεύομαι πολύ αυτές τις μέρες αύριο μπαίνω 34 εβδομάδα και πονάει όλη η πλάτη δν μπορώ να γυρίσω πλευρό έχει κάτι μέρες κ με έχει ποια πόνος από την αριστερή πλευρά ανάμεσα στα στήθη σαν μυϊκός πόνος Μ φαινετε πάω να γυρίσω κ με πονάει  . Η θηλές μου είναι πολύ ευαίσθητες τα πόδια μου μουδιασμενα . Κ έχω αϋπνίες τα βράδια . Εσείς πώς είστε;

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, Nj__ είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! Σας ευχαριστώ όλες πολύ για τις ευχές! :x:-P:)

Είμαστε καλά κ οι δύο κ ετοιμαζόμαστε αύριο να βγούμε! Το παλεύω με αποκλειστικό θηλασμό αλλά rooming in δεν πολύκατάφερα λόγω άγχους πρωταρας.. Την δίνω το βράδυ κ μου την φέρνουν για τάισμα. 

Σχετικά με τα συμπραγαλα που πρέπει να φέρουμε.... Μένω σε 2κλινο απλό (αναβάθμιση λόγω εξετάσεων από 3κλινο). Για μένα στο δωματιο εκτός από κάτι δείγματα προϊόντων/μικρές συσκευασίες από διάφορες εταιρείες (πχ κρέμα για θηλες καλό μέγεθος, κρέμα για αποκατάσταση κοιλιάς, υγρό καθαρισμού ευαισθ. Περιοχής, δείγματακια οδοντόκρεμας κτλ) δεν είχε τπτ άλλο...δεν παρέχουν ούτε πετσετες ούτε Σερβιέτες ούτε είδη υγιεινής, μόνο χαρτί wc. Για το μωρό σου παρέχουν τα πάντα κατά τη διάρκεια της διαμονής..κ ρουχαλάκια κ πάνες κ μωρόμαντηλα... Κ οι διαφορές προσφορές των εταιρειών έχουν ένα σωρό μέσα... Από σαμπουάν μέχρι πιπίλες. Στην αναχώρηση θα πρέπει να το ντυσεις με δικά σου ρούχα... Λογικά μόνο πάνα θα του βάλουν (λέω λογικά γτ ακόμα δεν βγήκαμε).. Βέβαια καλύτερα δικά σου γτ τα δικά τους είναι τεράστια όλα, στο δικό μου μωρό τουλάχιστον.... Πρόωρακι 48cm:x

Το φαγητό είναι καλό κ οι μαιες του παιδιατρικου στον 2ο όροφο κ αυτές (σχεδόν όλες) εξυπηρετικες κ σου δείχνουν κ να θηλάσεις κ απόλα. Οι νοσηλευτριες είναι οκ, πλην μερικών εξαιρέσεων... Γενικά μη ντρέπεστε να ζητάτε αυτό που θέλετε! 

Με το καλό για όλες... Μη βιαστείτε... Έχετε χρόνο!!! 

Κορίτσι μου σε ευχαριστούμε για τις πληροφορίες!! Δεν σου είπαν κάτι για ΜΕΝΝ για το μωρό ε;; λογικά επειδή είχε πολύ καλά κιλά;; γιατί όσες μανούλες διαβάζω με προωράκια μπήκαν θερμοκοιτίδα αρκετό καιρό!! 

  • Μου αρέσει 1

url%5D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 30/9/2022 at 3:31 ΠΜ, Nj__ είπε:

Κοριτσια καλημέρα! 

Μου σπάσανε τα νερά το απόγευμα κ ως τις 11 είχα ήδη γεννήσει! 34 εβδομαδων η μικρη μας βγήκε 2.900! Φτου φτου όλα καλά κ οι δύο μας! 

(θα σας ενημερώσω για όλα όσα αφορούν το γενεσις αυτές τις μέρες... Πετσετες πάντως στο 2κλινο δν έχει :wink:

Κορίτσι μου να σου ζήσει το κοριτσάκι σου!!! Γερό και υγιές να είναι μια ζωή!

Είχες κάποια συμπτώματα πριν? Ή κάποιες ενδείξεις πχ πόνους, διαστολή ή κοντο τράχηλο? Πες μας λεπτομέρειες! Δν ήξερα ότι στο γενεσις π είναι τόσο αυστηρά, ο σύζυγος μπορεί να μπει στο δωμάτιο μετά τη γεννα για λίγο, μακάρι κάτι είναι κ αυτό!

Σαν σήμερα γέννησα την πρώτη μου κόρη 2 Οκτωβρίου του '20!! Εμένα είναι γυρισμένη με το κεφάλι εδώ κ πολύ καιρό κ νιώθω ώρες ώρες οτι είναι έτοιμη να βγει κ αγχώνομαι! Είμαι 32 εβδομάδων.. έχω ραντεβού σε 5 μέρες με τη γιατρό, ελπίζω ο πλακουντας να έκανε το θαύμα του να ανέβει αλλιώς φοβάμαι για καισαρική κλαψ κλαψ! 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Irini__ είπε:

Κορίτσι μου να σου ζήσει το κοριτσάκι σου!!! Γερό και υγιές να είναι μια ζωή!

Είχες κάποια συμπτώματα πριν? Ή κάποιες ενδείξεις πχ πόνους, διαστολή ή κοντο τράχηλο? Πες μας λεπτομέρειες! Δν ήξερα ότι στο γενεσις π είναι τόσο αυστηρά, ο σύζυγος μπορεί να μπει στο δωμάτιο μετά τη γεννα για λίγο, μακάρι κάτι είναι κ αυτό!

Σαν σήμερα γέννησα την πρώτη μου κόρη 2 Οκτωβρίου του '20!! Εμένα είναι γυρισμένη με το κεφάλι εδώ κ πολύ καιρό κ νιώθω ώρες ώρες οτι είναι έτοιμη να βγει κ αγχώνομαι! Είμαι 32 εβδομάδων.. έχω ραντεβού σε 5 μέρες με τη γιατρό, ελπίζω ο πλακουντας να έκανε το θαύμα του να ανέβει αλλιώς φοβάμαι για καισαρική κλαψ κλαψ! 

Κι εγώ 32η είμαι! Και από ότι βλέπω μαζί είμαστε και στο πρώτο παιδί!! κι εμένα τον Σεπτέμβριο του 20 γεννήθηκε ο μικρός!! Πως θα τα καταφέρουμε με τόσο μικρή διαφορά ηλικίας;;; καλό κουράγιο!! Τις τελευταίες μέρες όλο αυτό σκέφτομαι!! 


url%5D

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 33 λεπτά , nairobi είπε:

Κι εγώ 32η είμαι! Και από ότι βλέπω μαζί είμαστε και στο πρώτο παιδί!! κι εμένα τον Σεπτέμβριο του 20 γεννήθηκε ο μικρός!! Πως θα τα καταφέρουμε με τόσο μικρή διαφορά ηλικίας;;; καλό κουράγιο!! Τις τελευταίες μέρες όλο αυτό σκέφτομαι!! 

Αχ αστο! Κ εγώ το σκέφτομαι συνέχεια! Κάνουμε κ συγκοιμηση ακόμα, να δούμε τι θα γίνει! Θεσκη είσαι? Που θα γεννήσεις?

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Irini__ είπε:

Αχ αστο! Κ εγώ το σκέφτομαι συνέχεια! Κάνουμε κ συγκοιμηση ακόμα, να δούμε τι θα γίνει! Θεσκη είσαι? Που θα γεννήσεις?

Κι εμείς ακόμα συγκοίμηση!! Δεν έχω ιδέα πως θα πάει!! Ναι στο Γένεσις θα γεννήσω! Εσύ; 


url%5D

Link to comment
Share on other sites

Να σας ρωτήσω βρε κορίτσια είναι και σας η κοιλια σας περίεργη, λόγω θέσης του μωρου ?Εμένα ειναι όλη αριστερά η μπεμπα και κάνει ένα εξόγκωμα ειδικά το κεφαλάκι της που είναι πάνω ακομα λίγο πάνω απ τον αφαλο πάντα όταν κάθομαι φαίνεται ξεφουσκωτο το ένα κομμάτι της κοιλιας και απ το κέντρο και αριστερά είναι ένα εξόγκωμα μόνιμο (ξέρω ότι είναι το μωρο γιατί το βλέπουμε και στον υπέρηχο ).

  • Μου αρέσει 1
  • Χαχα 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


1 hour ago, ArtemisΚ είπε:

Να σας ρωτήσω βρε κορίτσια είναι και σας η κοιλια σας περίεργη, λόγω θέσης του μωρου ?Εμένα ειναι όλη αριστερά η μπεμπα και κάνει ένα εξόγκωμα ειδικά το κεφαλάκι της που είναι πάνω ακομα λίγο πάνω απ τον αφαλο πάντα όταν κάθομαι φαίνεται ξεφουσκωτο το ένα κομμάτι της κοιλιας και απ το κέντρο και αριστερά είναι ένα εξόγκωμα μόνιμο (ξέρω ότι είναι το μωρο γιατί το βλέπουμε και στον υπέρηχο ).

Εμένα αλλάζει σχήμα η κοιλιά μου όταν κουνάει τα ποδαράκια και όταν  σηκώνει το κωλαρακι της . Σχηματίζεται ένα "βουναλακι" και σκληραίνει πολυ το σημείο . Μάλλον το κορίτσι μου είναι κωλαρου,μόλις βγει θα χορέψει τουερκ :razz:

  • Χαχα 4
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 18 λεπτά , Blue Velvet είπε:

Εμένα αλλάζει σχήμα η κοιλιά μου όταν κουνάει τα ποδαράκια και όταν  σηκώνει το κωλαρακι της . Σχηματίζεται ένα "βουναλακι" και σκληραίνει πολυ το σημείο . Μάλλον το κορίτσι μου είναι κωλαρου,μόλις βγει θα χορέψει τουερκ :razz:

Εμένα εκτός απ τις κινήσεις κάθεται μόνο σε μια μεριά, δηλαδή το κεφάλι το πιάνω  ,στις αρχές νόμιζα ότι ηταν συνεχόμενη συσπαση αλλά πήγαμε στον γιατρό πριν κάτι βδομάδες και μας είπε ειναι το κεφάλι!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 21 λεπτά , ArtemisΚ είπε:

Εμένα εκτός απ τις κινήσεις κάθεται μόνο σε μια μεριά, δηλαδή το κεφάλι το πιάνω  ,στις αρχές νόμιζα ότι ηταν συνεχόμενη συσπαση αλλά πήγαμε στον γιατρό πριν κάτι βδομάδες και μας είπε ειναι το κεφάλι!

Είμαστε σε προχωρημένη εγκυμοσύνη,οπότε δεν μπορούν να κουνηθουν και πολύ τα καημένα. Πιέζονται εκεί μέσα και γι αυτό οι κινήσεις τους είναι τόσο έντονες. Εγώ το κεφάλι δεν το νιώθω και πολύ,σε αντίθεση με το κωλαρακι :-D

  • Μου αρέσει 1
  • Χαχα 2
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, ArtemisΚ είπε:

Να σας ρωτήσω βρε κορίτσια είναι και σας η κοιλια σας περίεργη, λόγω θέσης του μωρου ?Εμένα ειναι όλη αριστερά η μπεμπα και κάνει ένα εξόγκωμα ειδικά το κεφαλάκι της που είναι πάνω ακομα λίγο πάνω απ τον αφαλο πάντα όταν κάθομαι φαίνεται ξεφουσκωτο το ένα κομμάτι της κοιλιας και απ το κέντρο και αριστερά είναι ένα εξόγκωμα μόνιμο (ξέρω ότι είναι το μωρο γιατί το βλέπουμε και στον υπέρηχο ).

Εγω οταν ειμαι ξαπλωμενη συνηθως κουνιεται πολυ σε σημειο να μου ποναει πολυ  το δερμα.. κανει κατι βουναλακια πιστευω οτι ειναι το κωλαρακι διοτι οσες φορες εχω κανει υπερηχο ειναι με το κεφαλι κατω:lol:

Link to comment
Share on other sites

Και εμένα μονίμως είναι πιο φουσκωμενη η κοιλιά μου δεξιά..εκεί μας είπε ο γιατρός είναι η κοιλίτσα του, στο στομάχι μου ψηλά είναι το κωλαρακι και από αριστερά είναι τα ποδαράκια για αυτό κ νιώθω εκεί τις κλωτσιές..αν δεν κάνω λάθος όμως γυρίζει και από αριστερά την κοιλίτσα του γιατί βλέπω να μετατοπίζεται το εξόγκωμα εκεί και εκείνη την ώρα νιώθω και έντονη δυσφορία..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...