Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 hours ago, Katiamaxiking said:

      Ευχαριστούμε!!! 

      Με μια μεγάλη χοριακή σου ευχομαι!!και εγω στην πρώτη εξωσωματική με θετικη χοριακή δεν είχα κανένα σύμπτωμα!

      Σε ευχαριστω πάρε πολύ !!!! Να είσαι καλα να σας πάνε και εσάς όλα δεξιά ! 

      2 hours ago, Blue Velvet said:

      Δεν έκανα άλλο,την Παρασκευή έχω τη χοριακη,οπότε ο,τι είναι να γίνει,θα γίνει.Κραταω μικρό καλάθι,φοβάμαι το αποτέλεσμα της εξέτασης..

      Να δεις θετική χοριακη σου εύχομαι !!!! Δεν έμεινε πολύ !!!!! Άσε από φόβο άλλο τίποτα αλλά θα πάνε όλα καλα !

      • Ευχή 1

Μανούλες Νοεμβρίου 2022


Recommended Posts

1 hour ago, elena93 είπε:

Καλημερα κοριτσια..ξεχασα να σας πω στο ραντεβου που ειχα προχθες μου ειπε παλι για το εμβολιο του κοκκυτη..μου λεει αμα δεν το κανεις εσυ θα το κανει το μωρο 2 μηνων..απο την μια θελω να το κανω να μην τριπηθει το μωρο αλλα απο την αλλη φοβαμε..πφφ μπερδεμα

Καλημέρα κορίτσια!!εμένα προχθές που πήγα απλά με ρώτησε αν μας είχε ενημερώσει για το εμβόλιο..του είπα πως μας είχε ενημερώσει και δεν θέλω να το κάνω και μας είπε η απόφαση είναι το γονέων..δεν μας είπε κάτι πιεστικό..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 6,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

16 ώρες πρίν, nairobi είπε:

Να ρωτήσω κάτι; οι πετσέτες πόσο καλά απολυμαίνονται; δεν χρησιμοποιώ ποτέ ούτε σε ξενοδοχείο ούτε κ στην κλινική σκόπευα να χρησιμοποιήσω! Πάντα παίρνω δικά μου!! Θέλω να πω πριν από σένα το χρησιμοποίησε άλλος! Αυτό κάπως μου κάθεται! Υπερβάλλω;

Να σου πω πως τουλάχιστον σε ξενοδοχεία πλένονται κ σιδερωνονται  οπότε υπάρχει απολύμανση. Στο μαιευτήριο λογικά αν πας σε μονοκλινο θα έχεις για δική σου αποκλειστική χρήση πετσετες... Στο 3κλινο&στο 2κλινο δεν βαζουν αλλά θεωρώ πως μ το κόστος που πληρώνουμε 1 πετσετα χεριών&1 σώματος έστω πάνω στο μαξιλάρι σου αν έβρισκες θα ήταν ωραία κίνηση. Μου δωσαν την αίσθηση ότι σε "ξεπέτανε" με σχεδόν ένα χιλιάρικο

2 ώρες πρίν, elena93 είπε:

Καλημερα κοριτσια..ξεχασα να σας πω στο ραντεβου που ειχα προχθες μου ειπε παλι για το εμβολιο του κοκκυτη..μου λεει αμα δεν το κανεις εσυ θα το κανει το μωρο 2 μηνων..απο την μια θελω να το κανω να μην τριπηθει το μωρο αλλα απο την αλλη φοβαμε..πφφ μπερδεμα

Είναι στον γιατρο κ φυσικά κ στην δική σου απόφαση... Ο δικός μου δεν το συστήνει οπότε δεν επέμενα πολύ. 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια,

Μίλησα με το τμήμα μάρκετινγκ του Γένεσις(Θεσσαλονίκη)και μου είπαν πως σχετικά με το μωρό,δεν χρειάζεται να φέρουμε τίποτα,παρά μόνο την φόρμα εξόδου,διότι μας τα παρέχουν όλα αυτοί. Για εμάς όμως δεν ισχύει κάτι τέτοιο,πρέπει να έχουμε μαζί μας προσωπικά είδη υγιεινής,πετσέτες,νυχτικά,εσώρουχα,σερβιετες και επιθέματα στήθους. Αυτά βέβαια για όσες από εμάς διαλέξουμε απλό τρίκλινο η δίκλινο,διότι στα πιο ακριβά δωμάτια προσφέρουν πολλά παραπάνω 

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πρίν, nairobi είπε:

Να ρωτήσω κάτι; οι πετσέτες πόσο καλά απολυμαίνονται; δεν χρησιμοποιώ ποτέ ούτε σε ξενοδοχείο ούτε κ στην κλινική σκόπευα να χρησιμοποιήσω! Πάντα παίρνω δικά μου!! Θέλω να πω πριν από σένα το χρησιμοποίησε άλλος! Αυτό κάπως μου κάθεται! Υπερβάλλω;

Γεια σου κορίτσι! Δικια μου εισαι εσυ! Σκεφτόμαστε το ιδιο! Αντε και τις πετσέτες τις παίρνεις από το σπίτι, με την τουαλέτα τι γίνεται?? Θέλω να πω, 3 διαφορετικές λεχωνες στο 3κλινο για παράδειγμα, πόσο καλά απολυμαινονται οι τουαλέτες?? Γιατί σκέφτομαι θα υπάρχει και κάποια δυσκολία μετά τη γεννα να πεις δεν κάθομαι, αλλά κάνω βαθύ κάθισμα!!! Εμένα αυτό με απασχολεί περισσότερο απ όλα! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

3 ώρες πρίν, Nj__ είπε:

Να σου πω πως τουλάχιστον σε ξενοδοχεία πλένονται κ σιδερωνονται  οπότε υπάρχει απολύμανση. Στο μαιευτήριο λογικά αν πας σε μονοκλινο θα έχεις για δική σου αποκλειστική χρήση πετσετες... Στο 3κλινο&στο 2κλινο δεν βαζουν αλλά θεωρώ πως μ το κόστος που πληρώνουμε 1 πετσετα χεριών&1 σώματος έστω πάνω στο μαξιλάρι σου αν έβρισκες θα ήταν ωραία κίνηση. Μου δωσαν την αίσθηση ότι σε "ξεπέτανε" με σχεδόν ένα χιλιάρικο

Είναι στον γιατρο κ φυσικά κ στην δική σου απόφαση... Ο δικός μου δεν το συστήνει οπότε δεν επέμενα πολύ. 

Ναι έτσι είναι αυτή την αίσθηση σου αφήνει!! Θαρρείς το χιλιάρικο είναι ψίχουλα!!! Όσο για την απολύμανση μάλλον είμαι πολύ σιχασιάρα τι να πω!!

2 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

Καλησπέρα κορίτσια,

Μίλησα με το τμήμα μάρκετινγκ του Γένεσις(Θεσσαλονίκη)και μου είπαν πως σχετικά με το μωρό,δεν χρειάζεται να φέρουμε τίποτα,παρά μόνο την φόρμα εξόδου,διότι μας τα παρέχουν όλα αυτοί. Για εμάς όμως δεν ισχύει κάτι τέτοιο,πρέπει να έχουμε μαζί μας προσωπικά είδη υγιεινής,πετσέτες,νυχτικά,εσώρουχα,σερβιετες και επιθέματα στήθους. Αυτά βέβαια για όσες από εμάς διαλέξουμε απλό τρίκλινο η δίκλινο,διότι στα πιο ακριβά δωμάτια προσφέρουν πολλά παραπάνω 

Δηλαδή θα μας δώσουν ρουχαλάκια για το σπίτι;

2 ώρες πρίν, Amalia! είπε:

Γεια σου κορίτσι! Δικια μου εισαι εσυ! Σκεφτόμαστε το ιδιο! Αντε και τις πετσέτες τις παίρνεις από το σπίτι, με την τουαλέτα τι γίνεται?? Θέλω να πω, 3 διαφορετικές λεχωνες στο 3κλινο για παράδειγμα, πόσο καλά απολυμαινονται οι τουαλέτες?? Γιατί σκέφτομαι θα υπάρχει και κάποια δυσκολία μετά τη γεννα να πεις δεν κάθομαι, αλλά κάνω βαθύ κάθισμα!!! Εμένα αυτό με απασχολεί περισσότερο απ όλα! 

Φίλη γι' αυτό ελπίζω να μπορέσω να πάω μονόκλινο με αναβάθμιση στο Γένεσις!! Αλλά αν δεν μπορέσω αναγκαίο κακό! Μαντηλάκια σπρέι και Άγιος ο Θεός!! Εγώ άλλο θυμάμαι! Στην πρώτη γέννα ήμουν σε δίκλινο μεν αλλά δεν μου έφεραν άλλη κοπέλα 3 μέρες!! Την πρώτη φορά με συγχωρείς που μου ρθε η τουαλέτα μετά έτρεχα και δεν έφτανα! Αν είναι καμιά άλλη μέσα και λούζεται που θα τα κάνω;;:lol:

  • Χαχα 2

url%5D

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 11 λεπτά , nairobi είπε:

Ναι έτσι είναι αυτή την αίσθηση σου αφήνει!! Θαρρείς το χιλιάρικο είναι ψίχουλα!!! Όσο για την απολύμανση μάλλον είμαι πολύ σιχασιάρα τι να πω!!

Δηλαδή θα μας δώσουν ρουχαλάκια για το σπίτι;

Φίλη γι' αυτό ελπίζω να μπορέσω να πάω μονόκλινο με αναβάθμιση στο Γένεσις!! Αλλά αν δεν μπορέσω αναγκαίο κακό! Μαντηλάκια σπρέι και Άγιος ο Θεός!! Εγώ άλλο θυμάμαι! Στην πρώτη γέννα ήμουν σε δίκλινο μεν αλλά δεν μου έφεραν άλλη κοπέλα 3 μέρες!! Την πρώτη φορά με συγχωρείς που μου ρθε η τουαλέτα μετά έτρεχα και δεν έφτανα! Αν είναι καμιά άλλη μέσα και λούζεται που θα τα κάνω;;:lol:

Απ' όσο καταλαβα,ναι. Ντυμένο θα μας το δώσουν,μόνο τη φόρμα εξόδου πρέπει να πάρουμε. Ελπίζω να μη μου δώσουν ξεβρακωτο μωρό :D

  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Amalia! said:

Γεια σου κορίτσι! Δικια μου εισαι εσυ! Σκεφτόμαστε το ιδιο! Αντε και τις πετσέτες τις παίρνεις από το σπίτι, με την τουαλέτα τι γίνεται?? Θέλω να πω, 3 διαφορετικές λεχωνες στο 3κλινο για παράδειγμα, πόσο καλά απολυμαινονται οι τουαλέτες?? Γιατί σκέφτομαι θα υπάρχει και κάποια δυσκολία μετά τη γεννα να πεις δεν κάθομαι, αλλά κάνω βαθύ κάθισμα!!! Εμένα αυτό με απασχολεί περισσότερο απ όλα! 

Εγώ έχω πάρει στην βαλίτσα απολυμαντικά μαντηλακια και καθίσματα τουαλέτας .Τώρα πρόσφατα που νοσηλεύτηκα κάθε φορά που πήγαινα έκανα ένα πέρασμα τη λεκάνη αν και δεν καθόμουν μόνο αν ήθελα το number 2 που εκεί έβαζα τα καλύμματα .

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

Καλησπέρα κορίτσια,

Μίλησα με το τμήμα μάρκετινγκ του Γένεσις(Θεσσαλονίκη)και μου είπαν πως σχετικά με το μωρό,δεν χρειάζεται να φέρουμε τίποτα,παρά μόνο την φόρμα εξόδου,διότι μας τα παρέχουν όλα αυτοί. Για εμάς όμως δεν ισχύει κάτι τέτοιο,πρέπει να έχουμε μαζί μας προσωπικά είδη υγιεινής,πετσέτες,νυχτικά,εσώρουχα,σερβιετες και επιθέματα στήθους. Αυτά βέβαια για όσες από εμάς διαλέξουμε απλό τρίκλινο η δίκλινο,διότι στα πιο ακριβά δωμάτια προσφέρουν πολλά παραπάνω 

Προφανώς εννοούσαν το φορμακι εξόδου κ όλα όσα θα φοράει στην έξοδο, εννοείται κ εσώρουχα κλπ, γιατί κ εγώ είχα ρώτησει...

Σε κανένα μαιευτήριο δε σου ντύνουν το μωρό φεύγοντας. Αυτά που θα φορέσει είναι όλα δικά μας.  Μάλλον εννοούσαν ότι τα παρέχουν όλα όσο είναι μέσα, όχι όταν θα φύγει.

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μου εγώ γέννησα στο γενεσις πριν 2 χρόνια, δε θυμάμαι καθόλου για πετσέτες αλλά σίγουρα σαμπουάν κ αφρόλουτρα δεν είχε. Η πλάκα είναι ότι πήρα κ εγώ σήμερα τηλέφωνο και μου είπαν ότι δίνουν σε όλα τα δωμάτια και 3κλινα,2κλινα, μονόκλινα πετσέτες. Ασυνεννοησία μου φαίνεται. Για καλού κ για κακού να πάρουμε μαζί μας πιστεύω. Ως προς το μωρο, πράγματι μόνο ρούχα εξοδου χρειάζονται κ εννοούν εσώρουχο, καλτσακια, φορμάκι κ από πάνω φορμα εξοδου, σκουφάκια, γαντάκια, ανάλογα κ τον καιρό βέβαια.. 

Το αλλο με τους συνοδούς το ξέρετε φανταζομαι.. στον τοκετό επιτρέπεται με pcr κ μετά μονο ένα μισάωρο τη μέρα! Ενω Αθήνα τουλάχιστον που ξέρω σε ιδιωτικές κλινικές κ δημόσια νοσοκομεία επιτρέπονται κανονικότατα οι συνοδοί! Πολλοί αυστηροί αυτοί στο Γενεσις!

Επίσης οι τουαλέτες ήταν πεντακάθαρες αυτό έχω να το λέω..  εγώ ο είμαι σιχασιαρα καθόμουν κανονικά..  βέβαια με τόση κούραση κ πόνο δεν μπορούσα κ αλλιώς..  αλλά είχα μαζί μ καθίσματα τουαλετας π τλκ δε χρησιμοποίησα.. 

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 35 λεπτά , MeliD είπε:

Προφανώς εννοούσαν το φορμακι εξόδου κ όλα όσα θα φοράει στην έξοδο, εννοείται κ εσώρουχα κλπ, γιατί κ εγώ είχα ρώτησει...

Σε κανένα μαιευτήριο δε σου ντύνουν το μωρό φεύγοντας. Αυτά που θα φορέσει είναι όλα δικά μας.  Μάλλον εννοούσαν ότι τα παρέχουν όλα όσο είναι μέσα, όχι όταν θα φύγει.

Έχεις δίκιο,όσο είμαστε στο μαιευτήριο θα το ντύνουν αυτοί και όταν το πάρουμε θα φοράει τα δικά του. @nairobi τελικά ξεβρακωτα θα μας τα δώσουν τα μωρα :razz:

Εγώ έβαλα δύο εσώρουχα,δύο φορμακια,γαντακια,κάλτσες,σκουφάκι και φόρμα εξόδου στην τσάντα για να είμαι προετοιμασμένη. Θα πάρω κ μια κουβερτουλα για το καθισματακι αυτοκινήτου και νομίζω πως είναι καλά..ελπίζω να μην ξεχνάω κατι

  • Χαχα 2
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 30 λεπτά , Blue Velvet είπε:

Έχεις δίκιο,όσο είμαστε στο μαιευτήριο θα το ντύνουν αυτοί και όταν το πάρουμε θα φοράει τα δικά του. @nairobi τελικά ξεβρακωτα θα μας τα δώσουν τα μωρα :razz:

Εγώ έβαλα δύο εσώρουχα,δύο φορμακια,γαντακια,κάλτσες,σκουφάκι και φόρμα εξόδου στην τσάντα για να είμαι προετοιμασμένη. Θα πάρω κ μια κουβερτουλα για το καθισματακι αυτοκινήτου και νομίζω πως είναι καλά..ελπίζω να μην ξεχνάω κατι

Εντάξει μας προλάβανε!! Χαχαχ φαντάσου τα βλέμματα τους όταν θα τους λέγαμε ότι τα έχουμε πάρει μόνο ένα μπουφανάκι Νοέμβρη μήνα!!!:D

  • Χαχα 2

url%5D

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 9 λεπτά , nairobi είπε:

Εντάξει μας προλάβανε!! Χαχαχ φαντάσου τα βλέμματα τους όταν θα τους λέγαμε ότι τα έχουμε πάρει μόνο ένα μπουφανάκι Νοέμβρη μήνα!!!:D

ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ θα τους λεγαμε πως εμείς τα μωρά μας τα θέλουμε ζορικα,να μη μασάνε στο κρύο κ τις κακουχίες :DΕν τω μεταξύ τον ρώτησα,λέω : Δλδ να μην φέρω εσώρουχα και φορμακια για το μωρό? Όταν θα φύγουμε θα μας το παραδώσετε ντυμένο?Ναι μου λέει,μόνο τη φόρμα εξόδου πρέπει να φέρετε και γαντακια,σκουφάκι και κουβερτουλα αν έχει πολύ κρύο.Ωραια συννενόηση βγηκε,ευτυχώς που μας ενημέρωσε η meliD και δεν θα ξεφτιλιστουμε :D

  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω άλλη απορία για το μαιευτήριο... λέει στο ενημερωτικό του Γένεσις ότι μέχρι το εξιτήριο μας πρέπει να έχει βγάλει ΑΜΚΑ το μωρό που το βγάζεις στο ΚΕΠ κ βιβλιάριο ασθενείας που το βγάζεις στο ταμείο που θα το ασφαλίσεις.  Ε, συγγνώμη αλλά πώς θα γίνει αυτό μέχρι να βγούμε από τη κλινική οεο??? Ειδικά αν ο πατέρας είναι μαζί μας ποιος θα πάει ΚΕΠ κλπ? Μήπως κάτι μου διαφεύγει? 

Κι επίσης για ΓΕΝΕΣΙΣ έχει κάνει κάποια την αναβάθμιση δωματίου με τη πληρωμή προκαταβολής? Το ανακάλυψα σήμερα αλλά μου είπαν από τη Γραμματεία ότι γίνεται μόνο 3 ολόκληρους μήνες πριν το τοκετό (που πέρασαν ηδη) αλλιώς να πάρω να συνεννοηθώ με το τμήμα μάρκετινγκ μήπως μου κάνουν τη χάρη...

πρίν από 9 λεπτά , Blue Velvet είπε:

ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ θα τους λεγαμε πως εμείς τα μωρά μας τα θέλουμε ζορικα,να μη μασάνε στο κρύο κ τις κακουχίες :DΕν τω μεταξύ τον ρώτησα,λέω : Δλδ να μην φέρω εσώρουχα και φορμακια για το μωρό? Όταν θα φύγουμε θα μας το παραδώσετε ντυμένο?Ναι μου λέει,μόνο τη φόρμα εξόδου πρέπει να φέρετε και γαντακια,σκουφάκι και κουβερτουλα αν έχει πολύ κρύο.Ωραια συννενόηση βγηκε,ευτυχώς που μας ενημέρωσε η meliD και δεν θα ξεφτιλιστουμε :D

Τι να σας πω βρε κορίτσια... Εγώ που ρώτησα μου είπαν ότι φέρνουμε ότι θα φοράει κατά την έξοδο! Στο ενημερωτικό λέει ένα φορμακι. Όχι φόρμα εξόδου, φορμακι. Φαντάζομαι τα εσώρουχα εννοούνται λόγω χειμώνα,  γιατί πρακτικά τη μεγάλη μου κόρη το καλοκαίρι την είχα πάρει όντως μόνο με ένα φορμακι...

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

@MeliDΜπήκα στο σάιτ της κλινικής και γράφει

Κατά την εισαγωγή σας στην Κλινική πρέπει να προσκομίσετε:

αστυνομικές ταυτότητες των δύο γονέων και

αριθμό τραπεζικού λογαριασμού (IBAN) της μητέρας (που να είναι δικαιούχος)

την ηλεκτρονική διεύθυνση (e-mail) της μητέρας

για τους αλλοδαπούς γονείς, τα διαβατήρια των δύο γονέων, άδεια παραμονής και μεταφρασμένα στην ελληνική γλώσσα: 1) η ληξιαρχική πράξη γάμου και 2) τo πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης,

πρόσφατη ληξιαρχική πράξη γάμου η σύμφωνο συμβίωσης εάν υπάρχουν

Όλα τα υπόλοιπα δικαιολογητικά αντλούνται αυτόματα από το Μητρώο Πολιτών ή αναζητούνται αυτεπαγγέλτως ηλεκτρονικά ΧΩΡΙΣ να απαιτείται καμία περαιτέρω ενέργεια από τους γονείς. Με αυτόν τον απλό τρόπο, εκδίδεται η Δήλωση Γέννησης του νεογνού, η οποία αποστέλλεται ηλεκτρονικά απευθείας στο Ληξιαρχείο Πυλαίας. Με τη σειρά του, το Ληξιαρχείο εκδίδει τη Ληξιαρχική Πράξη γέννησης, ενώ διεκπεραιώνονται σε ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ ΧΡΟΝΟ η απόδοση ΑΜΚΑ με ταυτόχρονη ενημέρωση λοιπών δημόσιων υπηρεσιών.

Άρα απ' όσο καταλαβα, κάποιες διαδικασίες τις αναλαμβάνουν αυτοι. Τώρα,αν έχει αλλάξει κάτι δεν το γνωρίζω. Επίσης,νομίζω πως οι σύζυγοι δεν μπορούν να είναι μαζί μας στο δωμάτιο για αρκετή ώρα..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...