Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 37 λεπτά , Vxatz είπε:

      @Kiddoμεσα στο μυαλό μου είσαι. Προς το παρόν περιμένω τις απαντήσεις από τον έλεγχο του εμβρύου και σε δεύτερο χρόνο θα μιλήσω και με άλλον γιατρό. Μου έχουν πει πολυ καλα λόγια για τον κ. Τσιλιβακο (στην Αθήνα) δεν είναι γυναικολόγος, είναι ερευνητής σε καθεξιν αποβολές και τον έχουν παινέψει. Τον έχεις ακουστά; Στο διαδίκτυο που έψαξα έχει καλό βιογραφικό. 
      Η γνωστή αιματολόγος είναι της Θεσσαλονίκης γιατί είμαι από βόρεια Ελλάδα και δεν έχω την πολυτέλεια δυστυχως να κατεβαίνω Αθήνα. 

      Ναι οκ ξέρω την αιματολόγο.. θα έπαιρνα και άλλη γνώμη σίγουρα! Αλλά δεν μπορώ να βοηθήσω με γιατρούς στη βόρεια Ελλάδα..

      Στο συγκεκριμένο "ερευνητή" δεν είχα την "τύχη" να πάω και ούτε θα πήγαινα προσωπικά!! Παρόλα αυτά τον ξέρω από φίλες μου εδώ μέσα.. Κάνε την έρευνα σου πολύ καλά πριν απευθυνθείς στον όποιο γιατρό.. ακόμα και στα φόρουμ μπορείς να ψάξεις με το όνομα του εκάστοτε γιατρού για τυχόν αναφορές στα ονόματα τους.. όλο και κάτι θα βρεις..!

      • Μου αρέσει 1

Μανούλες Νοεμβρίου 2022


Recommended Posts

21 ώρες πρίν, Nj__ είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! Σας ευχαριστώ όλες πολύ για τις ευχές! :x:-P:)

Είμαστε καλά κ οι δύο κ ετοιμαζόμαστε αύριο να βγούμε! Το παλεύω με αποκλειστικό θηλασμό αλλά rooming in δεν πολύκατάφερα λόγω άγχους πρωταρας.. Την δίνω το βράδυ κ μου την φέρνουν για τάισμα. 

Σχετικά με τα συμπραγαλα που πρέπει να φέρουμε.... Μένω σε 2κλινο απλό (αναβάθμιση λόγω εξετάσεων από 3κλινο). Για μένα στο δωματιο εκτός από κάτι δείγματα προϊόντων/μικρές συσκευασίες από διάφορες εταιρείες (πχ κρέμα για θηλες καλό μέγεθος, κρέμα για αποκατάσταση κοιλιάς, υγρό καθαρισμού ευαισθ. Περιοχής, δείγματακια οδοντόκρεμας κτλ) δεν είχε τπτ άλλο...δεν παρέχουν ούτε πετσετες ούτε Σερβιέτες ούτε είδη υγιεινής, μόνο χαρτί wc. Για το μωρό σου παρέχουν τα πάντα κατά τη διάρκεια της διαμονής..κ ρουχαλάκια κ πάνες κ μωρόμαντηλα... Κ οι διαφορές προσφορές των εταιρειών έχουν ένα σωρό μέσα... Από σαμπουάν μέχρι πιπίλες. Στην αναχώρηση θα πρέπει να το ντυσεις με δικά σου ρούχα... Λογικά μόνο πάνα θα του βάλουν (λέω λογικά γτ ακόμα δεν βγήκαμε).. Βέβαια καλύτερα δικά σου γτ τα δικά τους είναι τεράστια όλα, στο δικό μου μωρό τουλάχιστον.... Πρόωρακι 48cm:x

Το φαγητό είναι καλό κ οι μαιες του παιδιατρικου στον 2ο όροφο κ αυτές (σχεδόν όλες) εξυπηρετικες κ σου δείχνουν κ να θηλάσεις κ απόλα. Οι νοσηλευτριες είναι οκ, πλην μερικών εξαιρέσεων... Γενικά μη ντρέπεστε να ζητάτε αυτό που θέλετε! 

Με το καλό για όλες... Μη βιαστείτε... Έχετε χρόνο!!! 

Εγώ θα πλακώσω στις ερωτήσεις! Χαχα Γεννήσεις φυσιολογικά; Η μπέμπα όλα καλά; Δεν χρειάστηκε καμία θερμοκοιτιδα, έτσι; Πως ένιωσες όταν την είδες; 

2 ώρες πρίν, ArtemisΚ είπε:

Να σας ρωτήσω βρε κορίτσια είναι και σας η κοιλια σας περίεργη, λόγω θέσης του μωρου ?Εμένα ειναι όλη αριστερά η μπεμπα και κάνει ένα εξόγκωμα ειδικά το κεφαλάκι της που είναι πάνω ακομα λίγο πάνω απ τον αφαλο πάντα όταν κάθομαι φαίνεται ξεφουσκωτο το ένα κομμάτι της κοιλιας και απ το κέντρο και αριστερά είναι ένα εξόγκωμα μόνιμο (ξέρω ότι είναι το μωρο γιατί το βλέπουμε και στον υπέρηχο ).

Τα μωρά κινούνται για αυτό δεν έχει συγκεκριμένο σχήμα η κοιλιά 

Μόνο όταν κοιμούνται μπορείς να πεις ότι σχηματίζεται ένα οβάλ. Ο δικός μου σαν σαύρα μια από εδώ και μια από εκεί πετάει εξογκώματα 


SJqRp2.pngPvhnp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 6,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

8 ώρες πρίν, nairobi είπε:

Κι εμείς ακόμα συγκοίμηση!! Δεν έχω ιδέα πως θα πάει!! Ναι στο Γένεσις θα γεννήσω! Εσύ; 

Κ εγώ Γενεσις! Λες να συμπεσουμε??:)

1 ώρα πρίν, Laky είπε:

Κορίτσια καλησπέρα. Εγώ θέλω να σας ρωτήσω. Όλες όταν θα γεννησετε θα έχετε όλο το 24ωρο άτομο στο σπίτι απ' τη πρώτη μέρα; Εννοώ δε θα είστε κάποιες ώρες μόνες;

Για αρχή θα έχω τη μαμά μου κάποιες ώρες, έστω για μαγειρεμα  κ θα έχω κ τον άντρα μου π θα έχει κάποιες μέρες άδεια..  με το μωρο αν ρωτάς θα είμαι εγώ αποκλειστικά κ πιο πολύ θέλω βοήθεια για την 'μεγαλη' μου κόρη..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, Irini__ είπε:

Κορίτσι μου να σου ζήσει το κοριτσάκι σου!!! Γερό και υγιές να είναι μια ζωή!

Είχες κάποια συμπτώματα πριν? Ή κάποιες ενδείξεις πχ πόνους, διαστολή ή κοντο τράχηλο? Πες μας λεπτομέρειες! Δν ήξερα ότι στο γενεσις π είναι τόσο αυστηρά, ο σύζυγος μπορεί να μπει στο δωμάτιο μετά τη γεννα για λίγο, μακάρι κάτι είναι κ αυτό!

Σαν σήμερα γέννησα την πρώτη μου κόρη 2 Οκτωβρίου του '20!! Εμένα είναι γυρισμένη με το κεφάλι εδώ κ πολύ καιρό κ νιώθω ώρες ώρες οτι είναι έτοιμη να βγει κ αγχώνομαι! Είμαι 32 εβδομάδων.. έχω ραντεβού σε 5 μέρες με τη γιατρό, ελπίζω ο πλακουντας να έκανε το θαύμα του να ανέβει αλλιώς φοβάμαι για καισαρική κλαψ κλαψ! 

Σε ευχαριστώ πολύ! :)

Είχα κοντό τράχηλο ναι, είχα κάνει κ περιδεση... Πιστυα πως θα φτάσω πιο κοντά στις 40 αλλά δεν... Τελικά όντως είχα συμπτώματα αλλά το διαπίστωσα τώρα.. Κάτι κίτρινο υγρά κολωδη που είχα ήταν το τραχηλικο πώμα πριν καμιά βδομαδα. Πόνους τπτ. Μόνο ένιωθα τρομερά "βαριά" κ ένιωθα δυσφορία ... Ξαφνικά απλά σπασαν τα νερά! Σου εύχομαι να πάνε όλα καλά κ να έχεις ενα τελειομηνο μωρακι

14 ώρες πρίν, nairobi είπε:

Κορίτσι μου σε ευχαριστούμε για τις πληροφορίες!! Δεν σου είπαν κάτι για ΜΕΝΝ για το μωρό ε;; λογικά επειδή είχε πολύ καλά κιλά;; γιατί όσες μανούλες διαβάζω με προωράκια μπήκαν θερμοκοιτίδα αρκετό καιρό!! 

Μπα δεν χρειάστηκε γτ βγηκε καλή σε κιλά! Βγήκαμε κανονικά κ είμαστε σπίτι μας... Μόνο που έδωσα φόρμουλα σαν συμπλήρωμα γτ έχασε γραμμάρια κ ανέβασε λίγο ίκτερο.

3 ώρες πρίν, Marianthi27 είπε:

Εγώ θα πλακώσω στις ερωτήσεις! Χαχα Γεννήσεις φυσιολογικά; Η μπέμπα όλα καλά; Δεν χρειάστηκε καμία θερμοκοιτιδα, έτσι; Πως ένιωσες όταν την είδες; 

Τα μωρά κινούνται για αυτό δεν έχει συγκεκριμένο σχήμα η κοιλιά 

Μόνο όταν κοιμούνται μπορείς να πεις ότι σχηματίζεται ένα οβάλ. Ο δικός μου σαν σαύρα μια από εδώ και μια από εκεί πετάει εξογκώματα 

Χάχα σιγά.... Όλα μια χαρά με φυσιολογικό τοκετό κ πολύ γρήγορα μάλιστα! Δεν μπήκε θερμοκοιτιδα όχι... Ήταν περίεργη αίσθηση.... Επειδή ήρθε εντελώς ξαφνικά νομίζω ήμουν έκπληκτη... Πήγα να κλάψω αλλά το επνιξα γτ ήμουν πολύ στην τσίτα... Καθώς δεν έβγαλα ούτε κιχ στη γέννα, γενικ; ήμουν ψύχραιμη... Τωρα φρικαρω:-P

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, Laky είπε:

Κορίτσια καλησπέρα. Εγώ θέλω να σας ρωτήσω. Όλες όταν θα γεννησετε θα έχετε όλο το 24ωρο άτομο στο σπίτι απ' τη πρώτη μέρα; Εννοώ δε θα είστε κάποιες ώρες μόνες;

Καλημέρα!!εγώ μόνη μου θα είμαι κάποιες ώρες, θα πηγαίνει κανονικά στη δουλειά του ο άντρας μου έχει σπαστό ωράριο πρωί απόγευμα..επίσης σίγουρα θα λείπει για τις υποχρεώσεις του σπιτιού σούπερ μάρκετ κλπ.. επισκέψεις από γονείς σίγουρα θα έχουμε..αλλά για να πω την αλήθεια νομίζω καλύτερα να μην είμαστε πολλές ώρες με άτομα στο σπίτι.. καλύτερα νομίζω θα βρούμε τα πατήματα μας..θα φανεί φυσικά στην πράξη .. περισσότερο σκέφτομαι τις 3-4 μέρες που θα είμαι μόνη μου με τον  μπέμπη στο νοσοκομείο, αγχώνομαι αν θα ξέρω να τον φροντίσω σωστά..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 ώρα πρίν, Matina87 είπε:

Καλημέρα!!εγώ μόνη μου θα είμαι κάποιες ώρες, θα πηγαίνει κανονικά στη δουλειά του ο άντρας μου έχει σπαστό ωράριο πρωί απόγευμα..επίσης σίγουρα θα λείπει για τις υποχρεώσεις του σπιτιού σούπερ μάρκετ κλπ.. επισκέψεις από γονείς σίγουρα θα έχουμε..αλλά για να πω την αλήθεια νομίζω καλύτερα να μην είμαστε πολλές ώρες με άτομα στο σπίτι.. καλύτερα νομίζω θα βρούμε τα πατήματα μας..θα φανεί φυσικά στην πράξη .. περισσότερο σκέφτομαι τις 3-4 μέρες που θα είμαι μόνη μου με τον  μπέμπη στο νοσοκομείο, αγχώνομαι αν θα ξέρω να τον φροντίσω σωστά..

Εγώ θα είμαι συνέχεια μόνη οπότε εγώ να δεις πόσο αγχώνομαι. Όλο και κάποιος θα περνάει απ' το σπίτι αλλά δε θα μένει κανείς μαζί μου. 

Τα κορίτσια που είναι ήδη μανούλες μπορούν να μου πουν αν μπορώ να κάνω κάτι να διευκολύνω λίγο τη κατάσταση; Δηλαδή καλύτερα είναι να έρχεται κάποιος πρωί ή απόγευμα; Σίγουρα θα μου φέρνουν φαγητό. Αλλά που αλλού θα χρειαστεί βοήθεια;

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, Laky είπε:

Κορίτσια καλησπέρα. Εγώ θέλω να σας ρωτήσω. Όλες όταν θα γεννησετε θα έχετε όλο το 24ωρο άτομο στο σπίτι απ' τη πρώτη μέρα; Εννοώ δε θα είστε κάποιες ώρες μόνες;

Εγω εχω ραντεβου στο σπιτι στις 7 του μηνος να μιλησω γενικα για το ποσες ωρες θελω να ερθουν οι μαιες στο σπιτι μετα την γεννα για βοηθεια..νομιζω ερχονται για 2-3 εβδομαδες..μετα απο αυτες θα δουμε με τον αντρα μου αν μπορουμε να τα βγαλουμε περα αν οχι η μανουλιτσα θα παρει το αεροπλανο και θα ερθει σφαιρα εδω:lol:αλλα να σου πω την αληθεια θελω να ειμαστε μονοι μας για να μαθουμε και να φτιαξουμε μια ρουτινα διοτι αμα εχεις και 3ο ατομο πιστευω δυσκολα μαθαινεις

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, Laky είπε:

Κορίτσια καλησπέρα. Εγώ θέλω να σας ρωτήσω. Όλες όταν θα γεννησετε θα έχετε όλο το 24ωρο άτομο στο σπίτι απ' τη πρώτη μέρα; Εννοώ δε θα είστε κάποιες ώρες μόνες;

Καλημέρα στο πρώτο παιδάκι είχα τη μαμά μου στο σπίτι εσώκλειστη μία εβδομάδα! ! Είχα άλλες προσδοκίες όπως ότι θα με βοηθούσε π.χ. στο φαγητό στην καθαριότητα ή σε στιγμές άγχους ή το να μπορέσω να κοιμηθώ ένα μισάωρο! ! Αλλά τελικά πιο πολύ με άγχωσε η παρουσία της καθώς δεν σταματούσε ποτέ να μου λέει "εμείς κάναμε έτσι τότε και τι είναι αυτά τώρα" ή προσπαθούσα να θηλάσω αποκλειστικά και με φόρτωνε ότι το μωρό δεν χορταίνει πρέπει να πίνει συμπλήρωμα και τα λοιπά!!! Οποτε σε μένα δεν δούλεψε καλά η "βοήθεια" της μαμάς! πιστεύω ότι το καλύτερο είναι να είσαι μόνη σου με το μωρό γιατί βρίσκεις τα πατήματά σου πιο εύκολα!!! Εγώ αυτή τη φορά θα είμαι με τον σύζυγο δύο εβδομάδες που θα πάρει την άδεια πατρότητας που δικαιούται και μετά μόνη με δύο παιδιά αυτή τη φορά! ! Είναι μία περίοδος που οι ορμόνες μας είναι εντελώς απόσυντονισμένες, τα νεύρα είναι πολλά, η κούραση είναιναι αρκετή οπότε η παρουσία ενός τρίτου ατόμου στο σπίτι μπορεί να πυροδοτήσει μέχρι και καυγάδες! Δηλαδή εμένα η μαμά μου δεν έβαζε νερό στο κρασί της, να πει ρε παιδί μου ότι εντάξει λεχώνα είναι λογικό να αντιδράει έτσι και τα λοιπά αλλά λογομαχουσαμε όποτε όχι ευχαριστώ αυτή τη φορά δεν θα πάρω! βέβαια εσύ μπορεί να έχεις κάποια άλλη εμπειρία! Σίγουρα θα χρειαστεί τον πρώτο καιρό ένα φαγητό, γιατί αν δεν υπάρχει κάποιος να μαγειρεύει για εσάς  ειδικά αν θα θηλάσεις και κάνεις μαραθώνιους θηλασμούς το delivery τότε θα είναι στάνταρ! Αλλά όλες το χουμε περάσει αυτό το στάδιο!! βέβαια τώρα έχουν ακριβύνει τα πάντα οπότε δεν είναι η ιδανική λύση οπότε θα μπορούσες να ζητήσεις από κάποια συγγενικά άτομα βοήθεια στο φαγητό! ! Όσο για το μωρό θα συνειδητοποιήσεις ότι μπορείς να κάνεις τα πάντα ήδη από τις πρώτες μέρες! ! Μία φορά έκλαψα, όταν έπρεπε να τον αλλάξω πρώτη φορά αλλά μετά ανέλαβα δυναμικά σαν να το κάνω χρόνια! ! 

9 ώρες πρίν, Irini__ είπε:

Κ εγώ Γενεσις! Λες να συμπεσουμε??:)

Για αρχή θα έχω τη μαμά μου κάποιες ώρες, έστω για μαγειρεμα  κ θα έχω κ τον άντρα μου π θα έχει κάποιες μέρες άδεια..  με το μωρο αν ρωτάς θα είμαι εγώ αποκλειστικά κ πιο πολύ θέλω βοήθεια για την 'μεγαλη' μου κόρη..

Πάρα πολύ πιθανό! Ωραία θα είναι! 

9 ώρες πρίν, Nj__ είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ! :)

Είχα κοντό τράχηλο ναι, είχα κάνει κ περιδεση... Πιστυα πως θα φτάσω πιο κοντά στις 40 αλλά δεν... Τελικά όντως είχα συμπτώματα αλλά το διαπίστωσα τώρα.. Κάτι κίτρινο υγρά κολωδη που είχα ήταν το τραχηλικο πώμα πριν καμιά βδομαδα. Πόνους τπτ. Μόνο ένιωθα τρομερά "βαριά" κ ένιωθα δυσφορία ... Ξαφνικά απλά σπασαν τα νερά! Σου εύχομαι να πάνε όλα καλά κ να έχεις ενα τελειομηνο μωρακι

Μπα δεν χρειάστηκε γτ βγηκε καλή σε κιλά! Βγήκαμε κανονικά κ είμαστε σπίτι μας... Μόνο που έδωσα φόρμουλα σαν συμπλήρωμα γτ έχασε γραμμάρια κ ανέβασε λίγο ίκτερο.

Χάχα σιγά.... Όλα μια χαρά με φυσιολογικό τοκετό κ πολύ γρήγορα μάλιστα! Δεν μπήκε θερμοκοιτιδα όχι... Ήταν περίεργη αίσθηση.... Επειδή ήρθε εντελώς ξαφνικά νομίζω ήμουν έκπληκτη... Πήγα να κλάψω αλλά το επνιξα γτ ήμουν πολύ στην τσίτα... Καθώς δεν έβγαλα ούτε κιχ στη γέννα, γενικ; ήμουν ψύχραιμη... Τωρα φρικαρω:-P

Άντε μπράβο καλή αρχή στη νέα σας πραγματικότητα ! Και εγώ έτσι είχα κάνει στο πρώτο!! Θα πρέπει να πηγαίνεις να μετράτε τη χολερυθρίνη; 

1 ώρα πρίν, Laky είπε:

Εγώ θα είμαι συνέχεια μόνη οπότε εγώ να δεις πόσο αγχώνομαι. Όλο και κάποιος θα περνάει απ' το σπίτι αλλά δε θα μένει κανείς μαζί μου. 

Τα κορίτσια που είναι ήδη μανούλες μπορούν να μου πουν αν μπορώ να κάνω κάτι να διευκολύνω λίγο τη κατάσταση; Δηλαδή καλύτερα είναι να έρχεται κάποιος πρωί ή απόγευμα; Σίγουρα θα μου φέρνουν φαγητό. Αλλά που αλλού θα χρειαστεί βοήθεια;

Ξέχασα να αναφέρω το σίδερο!  Και εκεί θα χρειαστείς βοήθεια! Μία σκούπα θα μπορείς να τη βάζεις εσύ, ένα ξεσκόνισμα μία στο τόσο είναι εντάξει! Αλλά το σίδερο πέρασαν δύο χρόνια και ακόμα δεν έχω καταφέρει να σιδερώσω ποιοτικά! ! Πάντα με διέκοπτε το μωρό και αναγκαζόμουν να το παρατήσω! ! Ευτυχώς σε αυτό η μαμά ήταν πολύ καλή και γρήγορη!

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1

url%5D

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Laky είπε:

Εγώ θα είμαι συνέχεια μόνη οπότε εγώ να δεις πόσο αγχώνομαι. Όλο και κάποιος θα περνάει απ' το σπίτι αλλά δε θα μένει κανείς μαζί μου. 

Τα κορίτσια που είναι ήδη μανούλες μπορούν να μου πουν αν μπορώ να κάνω κάτι να διευκολύνω λίγο τη κατάσταση; Δηλαδή καλύτερα είναι να έρχεται κάποιος πρωί ή απόγευμα; Σίγουρα θα μου φέρνουν φαγητό. Αλλά που αλλού θα χρειαστεί βοήθεια;

Εγώ κ στο πρώτο Μ γιο αλλά κ τώρα δν έχω κανέναν για βοήθεια ούτε μαμά θεία πεθερά κανέναν ειμασταννεντελως μόνη μας στο πρώτο παιδί ήμουν πολύ άνετη κ είχα κάνει κ καισαρική όλα όπως πριν μαγείρευα σιδέρωμα το μωρό τα πάντα αυπνη μεν αλλά μόνη μας κ καλύτερα μην σου πω βρησκειςνευκολα τα πατήματα σου τώρα όταν με το καλό θα γεννήσω τα πράγματα θα είναι πάλι το ίδιο πάλι μόνοι μας συν ότι θα έχουμε και τον μεγάλο που είναι 4 τώρα δν ξέρω πως θα βγει θα πάρει 14 μέρες ο άντρας Μ άδεια εκεί ποντάρω θέλω να πιστεύω ότι θα τα καταφέρουμε πάλι. Όποια βοήθεια κ αν έχεις εγώ θα πρότεινα ένα έτοιμο φαγητό να σ έφερναν κ κανένα σίδερο στο σπίτι όλα τα άλλα θα έρθουν από μόνα τους δν χρειάζεστε κάτι άλλο.

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πρίν, Laky είπε:

Κορίτσια καλησπέρα. Εγώ θέλω να σας ρωτήσω. Όλες όταν θα γεννησετε θα έχετε όλο το 24ωρο άτομο στο σπίτι απ' τη πρώτη μέρα; Εννοώ δε θα είστε κάποιες ώρες μόνες;

Όχι. Ούτε στην κόρη μου είχα 24ωρες κάποιον πάνω από το κεφάλι μου. Γιατί τότε αρχίζουν και οι υποδείξεις! Χαχα

20 ώρες πρίν, Nj__ είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ! :)

Είχα κοντό τράχηλο ναι, είχα κάνει κ περιδεση... Πιστυα πως θα φτάσω πιο κοντά στις 40 αλλά δεν... Τελικά όντως είχα συμπτώματα αλλά το διαπίστωσα τώρα.. Κάτι κίτρινο υγρά κολωδη που είχα ήταν το τραχηλικο πώμα πριν καμιά βδομαδα. Πόνους τπτ. Μόνο ένιωθα τρομερά "βαριά" κ ένιωθα δυσφορία ... Ξαφνικά απλά σπασαν τα νερά! Σου εύχομαι να πάνε όλα καλά κ να έχεις ενα τελειομηνο μωρακι

Μπα δεν χρειάστηκε γτ βγηκε καλή σε κιλά! Βγήκαμε κανονικά κ είμαστε σπίτι μας... Μόνο που έδωσα φόρμουλα σαν συμπλήρωμα γτ έχασε γραμμάρια κ ανέβασε λίγο ίκτερο.

Χάχα σιγά.... Όλα μια χαρά με φυσιολογικό τοκετό κ πολύ γρήγορα μάλιστα! Δεν μπήκε θερμοκοιτιδα όχι... Ήταν περίεργη αίσθηση.... Επειδή ήρθε εντελώς ξαφνικά νομίζω ήμουν έκπληκτη... Πήγα να κλάψω αλλά το επνιξα γτ ήμουν πολύ στην τσίτα... Καθώς δεν έβγαλα ούτε κιχ στη γέννα, γενικ; ήμουν ψύχραιμη... Τωρα φρικαρω:-P

Ήταν κάτι που φαινόταν από τους υπερηχους ότι θα γεννηθεί ή απλά ξύπνησες μια μέρα και σου έσπασαν τα νερά; 

12 ώρες πρίν, Laky είπε:

Εγώ θα είμαι συνέχεια μόνη οπότε εγώ να δεις πόσο αγχώνομαι. Όλο και κάποιος θα περνάει απ' το σπίτι αλλά δε θα μένει κανείς μαζί μου. 

Τα κορίτσια που είναι ήδη μανούλες μπορούν να μου πουν αν μπορώ να κάνω κάτι να διευκολύνω λίγο τη κατάσταση; Δηλαδή καλύτερα είναι να έρχεται κάποιος πρωί ή απόγευμα; Σίγουρα θα μου φέρνουν φαγητό. Αλλά που αλλού θα χρειαστεί βοήθεια;

Εγώ λέω καλύτερα πάρε μια μαία, αν φοβάσαι τον χειρισμό του μωρού, να σου δείξει 5-10 βασικά πράγματα (άλλαγμα πάνας, ντύσιμο, ύπνος, θηλασμός κτλ) και τέλος. Οι γονείς συνήθως είναι παρεμβατικοι και κάνουν και υποδείξεις. Άσε που ο χρόνος με το νεογέννητο θα είναι τελείως διαφορετικός. Πχ μπορεί να είσαι ξύπνια σερί από τις 3 μέχρι τις 6 το βράδυ και να κοιμάσαι στις 11 το πρωί.. Πότε ακριβώς να ρθουν; 

  • Ευχαριστώ 1

SJqRp2.pngPvhnp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


12 ώρες πρίν, nairobi είπε:

Καλημέρα στο πρώτο παιδάκι είχα τη μαμά μου στο σπίτι εσώκλειστη μία εβδομάδα! ! Είχα άλλες προσδοκίες όπως ότι θα με βοηθούσε π.χ. στο φαγητό στην καθαριότητα ή σε στιγμές άγχους ή το να μπορέσω να κοιμηθώ ένα μισάωρο! ! Αλλά τελικά πιο πολύ με άγχωσε η παρουσία της καθώς δεν σταματούσε ποτέ να μου λέει "εμείς κάναμε έτσι τότε και τι είναι αυτά τώρα" ή προσπαθούσα να θηλάσω αποκλειστικά και με φόρτωνε ότι το μωρό δεν χορταίνει πρέπει να πίνει συμπλήρωμα και τα λοιπά!!! Οποτε σε μένα δεν δούλεψε καλά η "βοήθεια" της μαμάς! πιστεύω ότι το καλύτερο είναι να είσαι μόνη σου με το μωρό γιατί βρίσκεις τα πατήματά σου πιο εύκολα!!! Εγώ αυτή τη φορά θα είμαι με τον σύζυγο δύο εβδομάδες που θα πάρει την άδεια πατρότητας που δικαιούται και μετά μόνη με δύο παιδιά αυτή τη φορά! ! Είναι μία περίοδος που οι ορμόνες μας είναι εντελώς απόσυντονισμένες, τα νεύρα είναι πολλά, η κούραση είναιναι αρκετή οπότε η παρουσία ενός τρίτου ατόμου στο σπίτι μπορεί να πυροδοτήσει μέχρι και καυγάδες! Δηλαδή εμένα η μαμά μου δεν έβαζε νερό στο κρασί της, να πει ρε παιδί μου ότι εντάξει λεχώνα είναι λογικό να αντιδράει έτσι και τα λοιπά αλλά λογομαχουσαμε όποτε όχι ευχαριστώ αυτή τη φορά δεν θα πάρω! βέβαια εσύ μπορεί να έχεις κάποια άλλη εμπειρία! Σίγουρα θα χρειαστεί τον πρώτο καιρό ένα φαγητό, γιατί αν δεν υπάρχει κάποιος να μαγειρεύει για εσάς  ειδικά αν θα θηλάσεις και κάνεις μαραθώνιους θηλασμούς το delivery τότε θα είναι στάνταρ! Αλλά όλες το χουμε περάσει αυτό το στάδιο!! βέβαια τώρα έχουν ακριβύνει τα πάντα οπότε δεν είναι η ιδανική λύση οπότε θα μπορούσες να ζητήσεις από κάποια συγγενικά άτομα βοήθεια στο φαγητό! ! Όσο για το μωρό θα συνειδητοποιήσεις ότι μπορείς να κάνεις τα πάντα ήδη από τις πρώτες μέρες! ! Μία φορά έκλαψα, όταν έπρεπε να τον αλλάξω πρώτη φορά αλλά μετά ανέλαβα δυναμικά σαν να το κάνω χρόνια!!

Ξέχασα να αναφέρω το σίδερο!  Και εκεί θα χρειαστείς βοήθεια! Μία σκούπα θα μπορείς να τη βάζεις εσύ, ένα ξεσκόνισμα μία στο τόσο είναι εντάξει! Αλλά το σίδερο πέρασαν δύο χρόνια και ακόμα δεν έχω καταφέρει να σιδερώσω ποιοτικά! ! Πάντα με διέκοπτε το μωρό και αναγκαζόμουν να το παρατήσω! ! Ευτυχώς σε αυτό η μαμά ήταν πολύ καλή και γρήγορη!

 

Καλησπέρα κορίτσια, σας παρακολουθώ σιωπηρά εδώ και καιρό!

nairobi είναι σαν να περιγράφεις εμενα με την μάνα μου στο πρώτο μου παιδί!!

Χρειάστηκα ψυχοθεραπεία με ψυχίατρο  για να ξεπεράσω το θυμό που ένιωθα γιατί δε μου στάθηκε σε αυτή τη δύσκολη και ευαίσθητη περίοδο της ζωής μου με τον τρόπο που εγώ είχα αναγκη!

Όποτε αυτή τη φορά τα έχω ξεκαθαρίσει από τώρα.. Μόνη με τον αντρουλη μου, αν θέλει να προσφέρει βοήθεια οπότε θέλει να μαγειρεύει και αν θέλει κανένα απόγευμα να έρχεται να παίζει με την κόρη μου αλλά μέχρι εκεί.

14 ώρες πρίν, Laky είπε:

Εγώ θα είμαι συνέχεια μόνη οπότε εγώ να δεις πόσο αγχώνομαι. Όλο και κάποιος θα περνάει απ' το σπίτι αλλά δε θα μένει κανείς μαζί μου. 

Καταλαβαίνω το άγχος και την αγωνία σου γιατί όλα σου φαίνονται πρωτόγνωρα αλλά προσπάθησε να σκέφτεσαι θετικά και να πιστέψεις στις δυνάμεις σου... Ο ίδιος σου εαυτός είναι η βοήθεια που χρειάζεσαι και η δύναμη που έχεις μέσα σου!! 

Συμφωνώ με τη Marianthi27 τις περίσσοτερες φορές οι γονείς είναι παρεμβατικοι, κάνουν υποδείξεις και είναι και επικριτικοί στο τέλος γεμίζοντας μας με ανασφάλεια και περισσότερο άγχος!Χαλάρωσε και άκουσε το ένστικτο σου... Αυτό ξέρει καλύτερα από όλους!!!

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Kristy09 είπε:

 

Καλησπέρα κορίτσια, σας παρακολουθώ σιωπηρά εδώ και καιρό!

nairobi είναι σαν να περιγράφεις εμενα με την μάνα μου στο πρώτο μου παιδί!!

Χρειάστηκα ψυχοθεραπεία με ψυχίατρο  για να ξεπεράσω το θυμό που ένιωθα γιατί δε μου στάθηκε σε αυτή τη δύσκολη και ευαίσθητη περίοδο της ζωής μου με τον τρόπο που εγώ είχα αναγκη!

Όποτε αυτή τη φορά τα έχω ξεκαθαρίσει από τώρα.. Μόνη με τον αντρουλη μου, αν θέλει να προσφέρει βοήθεια οπότε θέλει να μαγειρεύει και αν θέλει κανένα απόγευμα να έρχεται να παίζει με την κόρη μου αλλά μέχρι εκεί.

Καταλαβαίνω το άγχος και την αγωνία σου γιατί όλα σου φαίνονται πρωτόγνωρα αλλά προσπάθησε να σκέφτεσαι θετικά και να πιστέψεις στις δυνάμεις σου... Ο ίδιος σου εαυτός είναι η βοήθεια που χρειάζεσαι και η δύναμη που έχεις μέσα σου!! 

Συμφωνώ με τη Marianthi27 τις περίσσοτερες φορές οι γονείς είναι παρεμβατικοι, κάνουν υποδείξεις και είναι και επικριτικοί στο τέλος γεμίζοντας μας με ανασφάλεια και περισσότερο άγχος!Χαλάρωσε και άκουσε το ένστικτο σου... Αυτό ξέρει καλύτερα από όλους!!!

Λυπάμαι! Αλλά το ακούω πολύ συχνά αυτό!! Για μένα κακώς που την κράτησα μια βδομάδα!  Αν την ρωτήσεις τώρα βέβαια θα σου πει ότι με βοήθησε πολύ!! Δεν ξέρω γιατί συμβαίνει αυτό, παρακαλώ τον Θεό να με φωτίσει να μην το κάνω κι εγώ αυτό ποτέ στα παιδιά μου! Μην σκας την ψυχούλα σου κορίτσι μου! Με το καλό να έρθει το μωράκι σας!! 


url%5D

Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πρίν, nairobi είπε:

Καλημέρα στο πρώτο παιδάκι είχα τη μαμά μου στο σπίτι εσώκλειστη μία εβδομάδα! ! Είχα άλλες προσδοκίες όπως ότι θα με βοηθούσε π.χ. στο φαγητό στην καθαριότητα ή σε στιγμές άγχους ή το να μπορέσω να κοιμηθώ ένα μισάωρο! ! Αλλά τελικά πιο πολύ με άγχωσε η παρουσία της καθώς δεν σταματούσε ποτέ να μου λέει "εμείς κάναμε έτσι τότε και τι είναι αυτά τώρα" ή προσπαθούσα να θηλάσω αποκλειστικά και με φόρτωνε ότι το μωρό δεν χορταίνει πρέπει να πίνει συμπλήρωμα και τα λοιπά!!! Οποτε σε μένα δεν δούλεψε καλά η "βοήθεια" της μαμάς! πιστεύω ότι το καλύτερο είναι να είσαι μόνη σου με το μωρό γιατί βρίσκεις τα πατήματά σου πιο εύκολα!!! Εγώ αυτή τη φορά θα είμαι με τον σύζυγο δύο εβδομάδες που θα πάρει την άδεια πατρότητας που δικαιούται και μετά μόνη με δύο παιδιά αυτή τη φορά! ! Είναι μία περίοδος που οι ορμόνες μας είναι εντελώς απόσυντονισμένες, τα νεύρα είναι πολλά, η κούραση είναιναι αρκετή οπότε η παρουσία ενός τρίτου ατόμου στο σπίτι μπορεί να πυροδοτήσει μέχρι και καυγάδες! Δηλαδή εμένα η μαμά μου δεν έβαζε νερό στο κρασί της, να πει ρε παιδί μου ότι εντάξει λεχώνα είναι λογικό να αντιδράει έτσι και τα λοιπά αλλά λογομαχουσαμε όποτε όχι ευχαριστώ αυτή τη φορά δεν θα πάρω! βέβαια εσύ μπορεί να έχεις κάποια άλλη εμπειρία! Σίγουρα θα χρειαστεί τον πρώτο καιρό ένα φαγητό, γιατί αν δεν υπάρχει κάποιος να μαγειρεύει για εσάς  ειδικά αν θα θηλάσεις και κάνεις μαραθώνιους θηλασμούς το delivery τότε θα είναι στάνταρ! Αλλά όλες το χουμε περάσει αυτό το στάδιο!! βέβαια τώρα έχουν ακριβύνει τα πάντα οπότε δεν είναι η ιδανική λύση οπότε θα μπορούσες να ζητήσεις από κάποια συγγενικά άτομα βοήθεια στο φαγητό! ! Όσο για το μωρό θα συνειδητοποιήσεις ότι μπορείς να κάνεις τα πάντα ήδη από τις πρώτες μέρες! ! Μία φορά έκλαψα, όταν έπρεπε να τον αλλάξω πρώτη φορά αλλά μετά ανέλαβα δυναμικά σαν να το κάνω χρόνια! ! 

Πάρα πολύ πιθανό! Ωραία θα είναι! 

Άντε μπράβο καλή αρχή στη νέα σας πραγματικότητα ! Και εγώ έτσι είχα κάνει στο πρώτο!! Θα πρέπει να πηγαίνεις να μετράτε τη χολερυθρίνη; 

Ξέχασα να αναφέρω το σίδερο!  Και εκεί θα χρειαστείς βοήθεια! Μία σκούπα θα μπορείς να τη βάζεις εσύ, ένα ξεσκόνισμα μία στο τόσο είναι εντάξει! Αλλά το σίδερο πέρασαν δύο χρόνια και ακόμα δεν έχω καταφέρει να σιδερώσω ποιοτικά! ! Πάντα με διέκοπτε το μωρό και αναγκαζόμουν να το παρατήσω! ! Ευτυχώς σε αυτό η μαμά ήταν πολύ καλή και γρήγορη!

Καλημέρα.... Ναι όντως την μέτρησαν σήμερα κ βρήκανε αυξημένη τιμή οπότε την κράτησαν τη μικρούλα στη ΜΕΝΝ λόγω του ίκτερου κ τη βαλανε στη λάμπα ... Δύσκολο να τη δίνεις... Με πιάσανε τα κλάματα μέσα στη κλινική... Έλεγα φταίω εγώ που την είχα μόνο με θηλασμο

6 ώρες πρίν, Marianthi27 είπε:

Όχι. Ούτε στην κόρη μου είχα 24ωρες κάποιον πάνω από το κεφάλι μου. Γιατί τότε αρχίζουν και οι υποδείξεις! Χαχα

Ήταν κάτι που φαινόταν από τους υπερηχους ότι θα γεννηθεί ή απλά ξύπνησες μια μέρα και σου έσπασαν τα νερά; 

Εγώ λέω καλύτερα πάρε μια μαία, αν φοβάσαι τον χειρισμό του μωρού, να σου δείξει 5-10 βασικά πράγματα (άλλαγμα πάνας, ντύσιμο, ύπνος, θηλασμός κτλ) και τέλος. Οι γονείς συνήθως είναι παρεμβατικοι και κάνουν και υποδείξεις. Άσε που ο χρόνος με το νεογέννητο θα είναι τελείως διαφορετικός. Πχ μπορεί να είσαι ξύπνια σερί από τις 3 μέχρι τις 6 το βράδυ και να κοιμάσαι στις 11 το πρωί.. Πότε ακριβώς να ρθουν; 

Τπτ δεν φαινόταν όχι (τώρα ίσως υπήρχαν συμπτώματα τις τελευταίες μέρες αλλά εγώ δεν το κατάλαβα γτ ήταν νωρίς), ξαφνικά εκεί που ξαπλωνα μου σπάσανε τα νερά! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μου καλημέρα και σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις. Όταν λέω όμως εγώ μόνη εννοώ μόνη. Ολομόναχη. Όχι με τον σύζυγο και να θέλω και τρίτο άτομο στο σπίτι. Στο σπίτι θα βρίσκομαι μόνο εγώ και το μωρό. Γι αυτό ρωτάω. Αν χρειάζεται κάποιες ημέρες να έρθουν να μείνουν εδώ κάποιες φίλες μου αν και καμιά δεν έχει γνώσεις επάνω σε παιδιά. Μάλλον θα καταφύγω κι εγώ στη λύση της μαίας τις πρώτες ημέρες όπως μου είπατε. Ελπίζω να μην χρειαστεί να δώσω πολλά χρήματα. Έχετε καμία εικόνα πάνω σ αυτό;

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Nj__ είπε:

Καλημέρα.... Ναι όντως την μέτρησαν σήμερα κ βρήκανε αυξημένη τιμή οπότε την κράτησαν τη μικρούλα στη ΜΕΝΝ λόγω του ίκτερου κ τη βαλανε στη λάμπα ... Δύσκολο να τη δίνεις... Με πιάσανε τα κλάματα μέσα στη κλινική... Έλεγα φταίω εγώ που την είχα μόνο με θηλασμο

Τπτ δεν φαινόταν όχι (τώρα ίσως υπήρχαν συμπτώματα τις τελευταίες μέρες αλλά εγώ δεν το κατάλαβα γτ ήταν νωρίς), ξαφνικά εκεί που ξαπλωνα μου σπάσανε τα νερά! 

Αχ γλυκιά μου!! Πόσο θα καθίσει;; εσύ επέστρεψες σπίτι σου; δεν το έζησα αλλά θυμάμαι όταν μου το είπαν ως ενδεχόμενο ότι έκλαιγα και έλεγα ότι δεν θα φύγω αν δεν πάρω και το μωρό μου μαζί!! Τελικά δε χρειάστηκε!! Σου στέλνω αγκαλιά! 

  • Μου αρέσει 1

url%5D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...