Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 37 λεπτά , Vxatz είπε:

      @Kiddoμεσα στο μυαλό μου είσαι. Προς το παρόν περιμένω τις απαντήσεις από τον έλεγχο του εμβρύου και σε δεύτερο χρόνο θα μιλήσω και με άλλον γιατρό. Μου έχουν πει πολυ καλα λόγια για τον κ. Τσιλιβακο (στην Αθήνα) δεν είναι γυναικολόγος, είναι ερευνητής σε καθεξιν αποβολές και τον έχουν παινέψει. Τον έχεις ακουστά; Στο διαδίκτυο που έψαξα έχει καλό βιογραφικό. 
      Η γνωστή αιματολόγος είναι της Θεσσαλονίκης γιατί είμαι από βόρεια Ελλάδα και δεν έχω την πολυτέλεια δυστυχως να κατεβαίνω Αθήνα. 

      Ναι οκ ξέρω την αιματολόγο.. θα έπαιρνα και άλλη γνώμη σίγουρα! Αλλά δεν μπορώ να βοηθήσω με γιατρούς στη βόρεια Ελλάδα..

      Στο συγκεκριμένο "ερευνητή" δεν είχα την "τύχη" να πάω και ούτε θα πήγαινα προσωπικά!! Παρόλα αυτά τον ξέρω από φίλες μου εδώ μέσα.. Κάνε την έρευνα σου πολύ καλά πριν απευθυνθείς στον όποιο γιατρό.. ακόμα και στα φόρουμ μπορείς να ψάξεις με το όνομα του εκάστοτε γιατρού για τυχόν αναφορές στα ονόματα τους.. όλο και κάτι θα βρεις..!

      • Μου αρέσει 1

Μανούλες Νοεμβρίου 2022


Recommended Posts

9 hours ago, elena93 said:

Καλημερα κοριτσια..ξεχασα να σας πω στο ραντεβου που ειχα προχθες μου ειπε παλι για το εμβολιο του κοκκυτη..μου λεει αμα δεν το κανεις εσυ θα το κανει το μωρο 2 μηνων..απο την μια θελω να το κανω να μην τριπηθει το μωρο αλλα απο την αλλη φοβαμε..πφφ μπερδεμα

Εγώ το έκανα, δεν ήταν τίποτα. Λίγος πόνος στο σημείο του εμβολίου για λίγες μέρες και τέλος.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 6,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

1 ώρα πρίν, MeliD είπε:

Εγώ έχω άλλη απορία για το μαιευτήριο... λέει στο ενημερωτικό του Γένεσις ότι μέχρι το εξιτήριο μας πρέπει να έχει βγάλει ΑΜΚΑ το μωρό που το βγάζεις στο ΚΕΠ κ βιβλιάριο ασθενείας που το βγάζεις στο ταμείο που θα το ασφαλίσεις.  Ε, συγγνώμη αλλά πώς θα γίνει αυτό μέχρι να βγούμε από τη κλινική οεο??? Ειδικά αν ο πατέρας είναι μαζί μας ποιος θα πάει ΚΕΠ κλπ? Μήπως κάτι μου διαφεύγει? 

Κι επίσης για ΓΕΝΕΣΙΣ έχει κάνει κάποια την αναβάθμιση δωματίου με τη πληρωμή προκαταβολής? Το ανακάλυψα σήμερα αλλά μου είπαν από τη Γραμματεία ότι γίνεται μόνο 3 ολόκληρους μήνες πριν το τοκετό (που πέρασαν ηδη) αλλιώς να πάρω να συνεννοηθώ με το τμήμα μάρκετινγκ μήπως μου κάνουν τη χάρη...

Τι να σας πω βρε κορίτσια... Εγώ που ρώτησα μου είπαν ότι φέρνουμε ότι θα φοράει κατά την έξοδο! Στο ενημερωτικό λέει ένα φορμακι. Όχι φόρμα εξόδου, φορμακι. Φαντάζομαι τα εσώρουχα εννοούνται λόγω χειμώνα,  γιατί πρακτικά τη μεγάλη μου κόρη το καλοκαίρι την είχα πάρει όντως μόνο με ένα φορμακι...

Ή θα κάνετε εξουσιοδότηση σε κάποιον τρίτο να πάει για τα δικαιολογητικά ή θα φύγει για λίγο ο μπαμπάς. Δεν έγινε και κάτι. Σε μια μέρα διεκπεραιωνονται όλα τα γραφειοκρατικα


SJqRp2.pngPvhnp2.png

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Marianthi27 είπε:

Ή θα κάνετε εξουσιοδότηση σε κάποιον τρίτο να πάει για τα δικαιολογητικά ή θα φύγει για λίγο ο μπαμπάς. Δεν έγινε και κάτι. Σε μια μέρα διεκπεραιωνονται όλα τα γραφειοκρατικα

Αν ο πατέρας είναι μέσα μαζί σου (μόνο σε μονοκλινο) απαγορεύεται να βγει αλλιώς δε ξαναμπαίνει γιατί θέλει πάλι μοριακό τεστ κ να περιμένει ωρες μέχρι τ αποτελέσματα . Λόγω κορονοιου. Απλά ρώτησα κ μ είπαν ότι αναλαμβάνουν  πλέον κ το ΑΜΚΑ κλπ από το μαιευτήριο αρα δε χρειάζεται να πάει πουθενά 

4 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

@MeliDΜπήκα στο σάιτ της κλινικής και γράφει

Κατά την εισαγωγή σας στην Κλινική πρέπει να προσκομίσετε:

αστυνομικές ταυτότητες των δύο γονέων και

αριθμό τραπεζικού λογαριασμού (IBAN) της μητέρας (που να είναι δικαιούχος)

την ηλεκτρονική διεύθυνση (e-mail) της μητέρας

για τους αλλοδαπούς γονείς, τα διαβατήρια των δύο γονέων, άδεια παραμονής και μεταφρασμένα στην ελληνική γλώσσα: 1) η ληξιαρχική πράξη γάμου και 2) τo πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης,

πρόσφατη ληξιαρχική πράξη γάμου η σύμφωνο συμβίωσης εάν υπάρχουν

Όλα τα υπόλοιπα δικαιολογητικά αντλούνται αυτόματα από το Μητρώο Πολιτών ή αναζητούνται αυτεπαγγέλτως ηλεκτρονικά ΧΩΡΙΣ να απαιτείται καμία περαιτέρω ενέργεια από τους γονείς. Με αυτόν τον απλό τρόπο, εκδίδεται η Δήλωση Γέννησης του νεογνού, η οποία αποστέλλεται ηλεκτρονικά απευθείας στο Ληξιαρχείο Πυλαίας. Με τη σειρά του, το Ληξιαρχείο εκδίδει τη Ληξιαρχική Πράξη γέννησης, ενώ διεκπεραιώνονται σε ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ ΧΡΟΝΟ η απόδοση ΑΜΚΑ με ταυτόχρονη ενημέρωση λοιπών δημόσιων υπηρεσιών.

Άρα απ' όσο καταλαβα, κάποιες διαδικασίες τις αναλαμβάνουν αυτοι. Τώρα,αν έχει αλλάξει κάτι δεν το γνωρίζω. Επίσης,νομίζω πως οι σύζυγοι δεν μπορούν να είναι μαζί μας στο δωμάτιο για αρκετή ώρα..

Ευχαριστώ πολύ για τη διευκρίνιση. Η αλήθεια είναι δε μπήκα στο σάιτ γιατί μ έστειλαν ένα ενημερωτικό αλλά μάλλον θα ήταν πιο παλιό...

Οι σύζυγοι είναι όλη μέρα μαζί σ στο μονοκλινο κ μένουν μέσα αλλιώς οχι απλά λίγη ώρα αλλά επισκεπτήριο μόνο κάτω αν μπορείς να κατέβεις για μισή ώρα τη μέρα...

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλημέρα! 

Μου σπάσανε τα νερά το απόγευμα κ ως τις 11 είχα ήδη γεννήσει! 34 εβδομαδων η μικρη μας βγήκε 2.900! Φτου φτου όλα καλά κ οι δύο μας! 

(θα σας ενημερώσω για όλα όσα αφορούν το γενεσις αυτές τις μέρες... Πετσετες πάντως στο 2κλινο δν έχει :wink:

  • Μου αρέσει 14
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Nj__ είπε:

Κοριτσια καλημέρα! 

Μου σπάσανε τα νερά το απόγευμα κ ως τις 11 είχα ήδη γεννήσει! 34 εβδομαδων η μικρη μας βγήκε 2.900! Φτου φτου όλα καλά κ οι δύο μας! 

(θα σας ενημερώσω για όλα όσα αφορούν το γενεσις αυτές τις μέρες... Πετσετες πάντως στο 2κλινο δν έχει :wink:

Αχ τα πρώτα γεννητουρια της ομάδας!!Να σου ζήσει η μπέμπα κορίτσι μου!❤️❤️❤️

  • Μου αρέσει 2
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

12 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

@MeliDΜπήκα στο σάιτ της κλινικής και γράφει

Κατά την εισαγωγή σας στην Κλινική πρέπει να προσκομίσετε:

αστυνομικές ταυτότητες των δύο γονέων και

αριθμό τραπεζικού λογαριασμού (IBAN) της μητέρας (που να είναι δικαιούχος)

την ηλεκτρονική διεύθυνση (e-mail) της μητέρας

για τους αλλοδαπούς γονείς, τα διαβατήρια των δύο γονέων, άδεια παραμονής και μεταφρασμένα στην ελληνική γλώσσα: 1) η ληξιαρχική πράξη γάμου και 2) τo πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης,

πρόσφατη ληξιαρχική πράξη γάμου η σύμφωνο συμβίωσης εάν υπάρχουν

Όλα τα υπόλοιπα δικαιολογητικά αντλούνται αυτόματα από το Μητρώο Πολιτών ή αναζητούνται αυτεπαγγέλτως ηλεκτρονικά ΧΩΡΙΣ να απαιτείται καμία περαιτέρω ενέργεια από τους γονείς. Με αυτόν τον απλό τρόπο, εκδίδεται η Δήλωση Γέννησης του νεογνού, η οποία αποστέλλεται ηλεκτρονικά απευθείας στο Ληξιαρχείο Πυλαίας. Με τη σειρά του, το Ληξιαρχείο εκδίδει τη Ληξιαρχική Πράξη γέννησης, ενώ διεκπεραιώνονται σε ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ ΧΡΟΝΟ η απόδοση ΑΜΚΑ με ταυτόχρονη ενημέρωση λοιπών δημόσιων υπηρεσιών.

Άρα απ' όσο καταλαβα, κάποιες διαδικασίες τις αναλαμβάνουν αυτοι. Τώρα,αν έχει αλλάξει κάτι δεν το γνωρίζω. Επίσης,νομίζω πως οι σύζυγοι δεν μπορούν να είναι μαζί μας στο δωμάτιο για αρκετή ώρα..

Πριν την αποχώρηση του ο πατέρας μπορεί να το διευθετήσει μέσα στην κλινική!! Μην ανησυχείς δεν τρέχεις σε υπηρεσίες!! 

3 ώρες πρίν, Nj__ είπε:

Κοριτσια καλημέρα! 

Μου σπάσανε τα νερά το απόγευμα κ ως τις 11 είχα ήδη γεννήσει! 34 εβδομαδων η μικρη μας βγήκε 2.900! Φτου φτου όλα καλά κ οι δύο μας! 

(θα σας ενημερώσω για όλα όσα αφορούν το γενεσις αυτές τις μέρες... Πετσετες πάντως στο 2κλινο δν έχει :wink:

Αααααα να σου ζήσει!! Καλη ανάρρωση και σε σένα!! Ξεκίνησαν τα γεννητούρια μας!! Μπράβοοοο!!! Πες μας λεπτομέρειες οπότε μπορείς και θες!! :x

12 ώρες πρίν, MeliD είπε:

Εγώ έχω άλλη απορία για το μαιευτήριο... λέει στο ενημερωτικό του Γένεσις ότι μέχρι το εξιτήριο μας πρέπει να έχει βγάλει ΑΜΚΑ το μωρό που το βγάζεις στο ΚΕΠ κ βιβλιάριο ασθενείας που το βγάζεις στο ταμείο που θα το ασφαλίσεις.  Ε, συγγνώμη αλλά πώς θα γίνει αυτό μέχρι να βγούμε από τη κλινική οεο??? Ειδικά αν ο πατέρας είναι μαζί μας ποιος θα πάει ΚΕΠ κλπ? Μήπως κάτι μου διαφεύγει? 

Κι επίσης για ΓΕΝΕΣΙΣ έχει κάνει κάποια την αναβάθμιση δωματίου με τη πληρωμή προκαταβολής? Το ανακάλυψα σήμερα αλλά μου είπαν από τη Γραμματεία ότι γίνεται μόνο 3 ολόκληρους μήνες πριν το τοκετό (που πέρασαν ηδη) αλλιώς να πάρω να συνεννοηθώ με το τμήμα μάρκετινγκ μήπως μου κάνουν τη χάρη...

Τι να σας πω βρε κορίτσια... Εγώ που ρώτησα μου είπαν ότι φέρνουμε ότι θα φοράει κατά την έξοδο! Στο ενημερωτικό λέει ένα φορμακι. Όχι φόρμα εξόδου, φορμακι. Φαντάζομαι τα εσώρουχα εννοούνται λόγω χειμώνα,  γιατί πρακτικά τη μεγάλη μου κόρη το καλοκαίρι την είχα πάρει όντως μόνο με ένα φορμακι...

Άλλο η αναβάθμιση επειδή έκανες τις εξετάσεις εκεί και άλλο η αναβάθμιση αν δώσεις προκαταβολή; γιατί εμένα δεν μου είπαν τίποτα για προκαταβολή όταν ρώτησα από κοντά!! 

  • Ευχαριστώ 1

url%5D

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Nj__ είπε:

Κοριτσια καλημέρα! 

Μου σπάσανε τα νερά το απόγευμα κ ως τις 11 είχα ήδη γεννήσει! 34 εβδομαδων η μικρη μας βγήκε 2.900! Φτου φτου όλα καλά κ οι δύο μας! 

(θα σας ενημερώσω για όλα όσα αφορούν το γενεσις αυτές τις μέρες... Πετσετες πάντως στο 2κλινο δν έχει :wink:

Να σου ζήσει η μπεμπούλα κορίτσι μου!!:wub:Με το καλό να πάτε στο σπίτι σας!!

Καλημέρα και από μένα κορίτσια!!εγώ αρρώστησα και δεν είμαι τόσο καλά!!έχω από εχθές μπούκωμα πονόλαιμο και λίγα δέκατα σήμερα 37.3 πονάει και η πλάτη μου όλο το βράδυ δεν μπόρεσα να ηρεμήσω.. φαντάζομαι με 37, 3 δεν είναι απαραίτητο να πιω ντεπον γιατί δεν θέλω..δεν έχω πάρει μέχρι τώρα στην εγκυμοσύνη..

  • Ευχαριστώ 1
  • Λυπημένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Nj__ είπε:

Κοριτσια καλημέρα! 

Μου σπάσανε τα νερά το απόγευμα κ ως τις 11 είχα ήδη γεννήσει! 34 εβδομαδων η μικρη μας βγήκε 2.900! Φτου φτου όλα καλά κ οι δύο μας! 

(θα σας ενημερώσω για όλα όσα αφορούν το γενεσις αυτές τις μέρες... Πετσετες πάντως στο 2κλινο δν έχει :wink:

Ωωωω να σου ζήσει η μπέμπα!!!τεράστια για την βδομάδα της !!μπράβο!

Καλή ανάρρωση!

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πέρασα ένα εφιαλτικό πρωινό μετα από 3 μέρες δυσκοιλιοτητας πήγα στην τουαλέτα και νόμιζα ότι θα γεννήσω κορίτσια, πρώτη φορά φοβήθηκα τόσο πολύ απ το σφιξιμο! 

2 ώρες πρίν, Matina87 είπε:

Να σου ζήσει η μπεμπούλα κορίτσι μου!!:wub:Με το καλό να πάτε στο σπίτι σας!!

Καλημέρα και από μένα κορίτσια!!εγώ αρρώστησα και δεν είμαι τόσο καλά!!έχω από εχθές μπούκωμα πονόλαιμο και λίγα δέκατα σήμερα 37.3 πονάει και η πλάτη μου όλο το βράδυ δεν μπόρεσα να ηρεμήσω.. φαντάζομαι με 37, 3 δεν είναι απαραίτητο να πιω ντεπον γιατί δεν θέλω..δεν έχω πάρει μέχρι τώρα στην εγκυμοσύνη..

Περαστικά!!!

  • Λυπημένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Nj__ είπε:

Κοριτσια καλημέρα! 

Μου σπάσανε τα νερά το απόγευμα κ ως τις 11 είχα ήδη γεννήσει! 34 εβδομαδων η μικρη μας βγήκε 2.900! Φτου φτου όλα καλά κ οι δύο μας! 

(θα σας ενημερώσω για όλα όσα αφορούν το γενεσις αυτές τις μέρες... Πετσετες πάντως στο 2κλινο δν έχει :wink:

Να σου ζήσει κούκλα μου. Να είναι γερό το κοριτσάκι σου το βιαστικό κι εσύ να τη καμαρώνεις!!!

2 ώρες πρίν, Matina87 είπε:

Να σου ζήσει η μπεμπούλα κορίτσι μου!!:wub:Με το καλό να πάτε στο σπίτι σας!!

Καλημέρα και από μένα κορίτσια!!εγώ αρρώστησα και δεν είμαι τόσο καλά!!έχω από εχθές μπούκωμα πονόλαιμο και λίγα δέκατα σήμερα 37.3 πονάει και η πλάτη μου όλο το βράδυ δεν μπόρεσα να ηρεμήσω.. φαντάζομαι με 37, 3 δεν είναι απαραίτητο να πιω ντεπον γιατί δεν θέλω..δεν έχω πάρει μέχρι τώρα στην εγκυμοσύνη..

Περαστικά κορίτσι μου. Κι εγώ όταν έκανα 38 πήρα ντεπον. Έτσι μου είχε πει ο γιατρός.

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 47 λεπτά , ArtemisΚ είπε:

Εγώ πέρασα ένα εφιαλτικό πρωινό μετα από 3 μέρες δυσκοιλιοτητας πήγα στην τουαλέτα και νόμιζα ότι θα γεννήσω κορίτσια, πρώτη φορά φοβήθηκα τόσο πολύ απ το σφιξιμο! 

Περαστικά!!!

 

πρίν από 22 λεπτά , Laky είπε:

Να σου ζήσει κούκλα μου. Να είναι γερό το κοριτσάκι σου το βιαστικό κι εσύ να τη καμαρώνεις!!!

Περαστικά κορίτσι μου. Κι εγώ όταν έκανα 38 πήρα ντεπον. Έτσι μου είχε πει ο γιατρός.

Σας ευχαριστώ πολύ κορίτσια!!τώρα θα πάω να κάνω τεστ και θα πάω στον παθολόγο να με δει..εγώ σώθηκα με το lepicol για τη δυσκοιλιότητα..λίγο δύσκολα το πίνω αλλά είναι θαυματουργό..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, Nj__ είπε:

Κοριτσια καλημέρα! 

Μου σπάσανε τα νερά το απόγευμα κ ως τις 11 είχα ήδη γεννήσει! 34 εβδομαδων η μικρη μας βγήκε 2.900! Φτου φτου όλα καλά κ οι δύο μας! 

(θα σας ενημερώσω για όλα όσα αφορούν το γενεσις αυτές τις μέρες... Πετσετες πάντως στο 2κλινο δν έχει :wink:

Να σας ζησει κοπελα μου..

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, ArtemisΚ είπε:

Εγώ πέρασα ένα εφιαλτικό πρωινό μετα από 3 μέρες δυσκοιλιοτητας πήγα στην τουαλέτα και νόμιζα ότι θα γεννήσω κορίτσια, πρώτη φορά φοβήθηκα τόσο πολύ απ το σφιξιμο! 

Περαστικά!!!

Καλημέρα! Για την δυσκοιλιοτητα είναι καλό και το duphalac.. μέσα σε 4-5 ώρες απο τη στιγμή που θα το πιεις, πας τουαλέτα εύκολα..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, Nj__ είπε:

Κοριτσια καλημέρα! 

Μου σπάσανε τα νερά το απόγευμα κ ως τις 11 είχα ήδη γεννήσει! 34 εβδομαδων η μικρη μας βγήκε 2.900! Φτου φτου όλα καλά κ οι δύο μας! 

(θα σας ενημερώσω για όλα όσα αφορούν το γενεσις αυτές τις μέρες... Πετσετες πάντως στο 2κλινο δν έχει :wink:

Να σας ζήσει!!! Γερή και δυνατή να είναι η μικρούλα σας!! 

Καλησπέρα και από εμένα κορίτσια.. έχω 2 μέρες τώρα που νιώθω ότι το μωρό πατάει σε "δύσκολα" σημεία αν καταλαβαίνετε τι εννοώ.. νιώθω ότι θα μου φύγει στα καλά καθούμενα.. δεν θυμάμαι να ένιωθα έτσι στη 1η εγκυμοσύνη, υπάρχει πιθανότητα να έχει κατέβει τόσο? 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 43 λεπτά , Eleniarch είπε:

Να σας ζήσει!!! Γερή και δυνατή να είναι η μικρούλα σας!! 

Καλησπέρα και από εμένα κορίτσια.. έχω 2 μέρες τώρα που νιώθω ότι το μωρό πατάει σε "δύσκολα" σημεία αν καταλαβαίνετε τι εννοώ.. νιώθω ότι θα μου φύγει στα καλά καθούμενα.. δεν θυμάμαι να ένιωθα έτσι στη 1η εγκυμοσύνη, υπάρχει πιθανότητα να έχει κατέβει τόσο? 

Και εγω την νιωθω πολυ χαμηλα στο ηβικο οστο..εμενα επειδη ειναι η πρωτη μου εγκυμοσυνη ρωτησα την μαια αν ειναι νορμαλ να την νιωθω απο τωρα τοσο κατω και μου ειπε ναι

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...