Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 3 ώρες πρίν, Neverstop είπε:

      Καλημέρα!! Το γάλα μου κατέβηκε αφού γέννησα και μετά από λίγες μέρες. 

      Σε ό, τι αφορά τα κιλά.. το τελευταίο δίμηνο πήρα σχεδόν δέκα κιλά,είχα μια απίστευτη όρεξη..τι ενάμισι κιλό ακούω??!!!!! μια χαρά είναι!!!

      βασικα ο άντρας μ μου είπε προχθές να κόψω τις σαβούρες γιατί ψιλό πήρα και λέω ρε λες να είναι πολύ;  (εγώ του εχω πει, όταν με δει και πάρω να μ το πει)  εγώ εχω όρεξη για fast food δε θέλω φαγητό 

Μανούλες Νοεμβρίου 2022


Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 6,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

2 ώρες πρίν, Laky είπε:

Δίνει κάποια το Humana ha; Κι αν ναι γιατί το έδωσε κι  είναι ευχαριστημένη;

Εγώ το έδινα μέχρι χτες @Lakyμου .του έπεφτε βαρύ του δικού μας το απλό το humana και φαινόταν να δυσφορεί όταν το τρώει όποτε μας πήγε στο αντίστοιχο υποαλλεργικο το οποίο κρατήσαμε 2-3 βδομάδες αλλά πάλι δοκιμάζουμε να αλλάξουμε με almiron syneo γτ κάθε φορά που πίνει την ίδια στιγμή και για λίγη ώρα μετά σφίγγεται,κλαίει και είναι σαν να πονάει με αποτέλεσμα τις τελευταίες μέρες να ρευεται και να κάνει εμετό ταυτόχρονα Ο γιατρός είπε ότι ενδέχεται να έχει δυσανεξία σε κάποια πρωτεϊνη του γάλατος οπότε για αυτό μας το άλλαξε .εσύ θα πάρεις το ha? Γιατί?

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 45 λεπτά , Angel92 είπε:

Εγώ το έδινα μέχρι χτες @Lakyμου .του έπεφτε βαρύ του δικού μας το απλό το humana και φαινόταν να δυσφορεί όταν το τρώει όποτε μας πήγε στο αντίστοιχο υποαλλεργικο το οποίο κρατήσαμε 2-3 βδομάδες αλλά πάλι δοκιμάζουμε να αλλάξουμε με almiron syneo γτ κάθε φορά που πίνει την ίδια στιγμή και για λίγη ώρα μετά σφίγγεται,κλαίει και είναι σαν να πονάει με αποτέλεσμα τις τελευταίες μέρες να ρευεται και να κάνει εμετό ταυτόχρονα Ο γιατρός είπε ότι ενδέχεται να έχει δυσανεξία σε κάποια πρωτεϊνη του γάλατος οπότε για αυτό μας το άλλαξε .εσύ θα πάρεις το ha? Γιατί?

Γιατί με το Humana ac δε βλέπω να περνάνε οι κολικοί. Μακάρι να μπορούσα να μη πάρω κανένα αλλά το δικό μου σίγουρα δε φτάνει. Δε ξέρω τι να πάρω τώρα και πως να βοηθήσω το μωρό. Πραγματικά υποφέρει τις τελευταίες ημέρες.

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Angel92 είπε:

Εγώ το έδινα μέχρι χτες @Lakyμου .του έπεφτε βαρύ του δικού μας το απλό το humana και φαινόταν να δυσφορεί όταν το τρώει όποτε μας πήγε στο αντίστοιχο υποαλλεργικο το οποίο κρατήσαμε 2-3 βδομάδες αλλά πάλι δοκιμάζουμε να αλλάξουμε με almiron syneo γτ κάθε φορά που πίνει την ίδια στιγμή και για λίγη ώρα μετά σφίγγεται,κλαίει και είναι σαν να πονάει με αποτέλεσμα τις τελευταίες μέρες να ρευεται και να κάνει εμετό ταυτόχρονα Ο γιατρός είπε ότι ενδέχεται να έχει δυσανεξία σε κάποια πρωτεϊνη του γάλατος οπότε για αυτό μας το άλλαξε .εσύ θα πάρεις το ha? Γιατί?

 

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

Μια είχε διάρροια,μια δυσκοιλιότητα και σ'αυτό ευθύνεται ο π@παρας ο πρώτος παιδίατρος που μας άλλαζε τα γάλατα για πλάκα. Μετά βρήκαμε έναν πολύ καλό,ο οποίος κατάλαβε ότι το παιδί έχει αλλεργια στην πρωτεϊνη γάλακτος. Με βοήθησε με το θηλασμό και απο τότε το παιδί είναι μια χαρά. Έχει  πονακια,αλλά εκείνα τα ξενύχτια και τα ασταμάτητα ουρλιαχτά τελείωσαν 

Μπορείς να μου πεις τι να πάρω για να αυξήσω τη παραγωγή μου; Να του δίνω τουλάχιστον όσο το δυνατόν λιγότερο ξένο. 

πρίν από 1 λεπτό , Laky είπε:

Μπορείς να μου πεις τι να πάρω για να αυξήσω τη παραγωγή μου; Να του δίνω τουλάχιστον όσο το δυνατόν λιγότερο ξένο. 

Επίσης κάθε πόση ώρα θηλάζεις;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 44 λεπτά , Laky είπε:

Μπορείς να μου πεις τι να πάρω για να αυξήσω τη παραγωγή μου; Να του δίνω τουλάχιστον όσο το δυνατόν λιγότερο ξένο. 

Επίσης κάθε πόση ώρα θηλάζεις;

Για αρχή άλλαξα παιδίατρο,ο οποίος είναι υπέρ του θηλασμού και μου πρότεινε αυτός τα συμπληρώματα που πρέπει να παίρνω. Τρεις φορές τη μέρα από 4χαπια μαγιά μπύρας,2 φορές τη μέρα από ένα φακελάκι τσάι θηλασμού της weleda και μια φορά τη μέρα ένα φακελάκι piulatte humana διαλυμένο μέσα σε νερό. Νοίκιασα το νοσοκομειακο θηλαστρο από το klinikum, βρίσκεται στη Χαριλάου. Είναι ο,τι καλύτερο αν θες να βγάζεις περισσότερο γάλα. Θηλαζα,περίμενα να περάσει μια ώρα και μετά εβαζα θηλαστρο και ξανά τα ίδια. Αυτό το έκανα για περίπου μία εβδομάδα. Πλέον θηλάζω κάθε 3ωρες και  βάζω θηλαστρο 2- 3 φορές τη μέρα και βγάζω 250-400ml. Θα σου πρότεινα ξανά να μιλήσεις με το γιατρό σου η με ένα σύμβουλο θηλασμού,διότι μπορεί να μη σε βολεψει αυτό που έκανα εγώ. Αν θες να κόψεις η να ελαττωσεις το ξένο, γίνεται και υπάρχουν ειδικοί που θα σε βοηθήσουν σίγουρα ❤️

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια για οσες θελουν να αυξησουν το γαλα εγω ειδα διαφορα και με το νερο καρυδας..ουτε εγω δεν εχω πολυ γαλα πηρα ηπια χθες και αυξηθηκε με το θηλαστρο που εβγαλα που πιο πριν με τιποτα δεν θα εβγαζα τοσο για αυτο της δινω και συμπληρωμα...εγω προσωπικα θα συνεχισω να πινω το νερο καρυδας

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το μόνο που δοκίμασα είναι το τσάι θηλασμού κ είδα διαφορά στην παραγωγή. Κ είδα ότι βοηθούσε κ τον μικρό με τα κακά του.. κ εμείς τις τελευταίες ημέρες περνάμε λίγο περίεργα, ίσως είναι σε φάση άλματος ανάπτυξης. Κολικούς δεν φαίνεται να έχει, αλλά καμία φορά νομίζω πως δε του φτάνει το γάλα μου.. αν κ οι πάνες του είναι μια χαρά κ σε ποσότητα κ σε περιεχόμενο.. κ εννοείτε αγκαλιά αγκαλιά αγκαλιά.. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 52 λεπτά , Anastasiade είπε:

καλησπέρα κορίτσια και καλή δύναμη σε όλες ❤️ ερώτηση.. έχετε δώσει στα μωράκια σας πιπίλα;; τι άποψη έχετε για το θέμα;;

Καλησπέρα και σε σένα! Εννοείται πως της δίνω πιπίλα και ειλικρινά με έχει σώσει! Από την δεύτερη εβδομάδα της δίνω και ευτυχώς δεν μας έχει επηρεάσει αρνητικά στο θηλασμό . Την ηρεμεί και της δίνω πολυ συχνά 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα! Εγώ δεν έχω δώσει σε κανένα από τα δυο παιδιά μου. Δεν κατακρίνω αυτούς που δίνουν (βασικά προσπαθώ να μην κατακρίνω κανέναν για τίποτα έτσι κι αλλιώς), απλά εμένα δε μου έκανε κλικ σαν γονιό.

Βέβαια, για να είμαστε απολύτως δίκαιοι, στον μεγάλο που ήμουν 100% κατά, κατέληξε να πιπιλάει το δαχτυλό του. Ακόμα και τώρα που είναι 9 χρονών, το βράδυ στο κρεβάτι του τον βλέπω να βάζει το χέρι στο στόμα για να αποκοιμηθεί.

Με αυτό το δεδομένο, απευθύνθηκα στον παιδίατρο και τον ρώτησα για τον μικρό. Αν ήταν να αποφύγει το δάχτυλο, να έδινα πιπίλα. Μου απάντησε λοιπόν ότι είναι καθαρά τυχαίο γεγονός. Δεν υπάρχει συσχέτιση ανάμεσα στο ένα και στο άλλο. Υπάρχουν παιδιά που δεν κάνουν ούτε το ένα, ούτε το άλλο. Ή που κάνουν και τα δύο. Ή ένα από τα δύο. Ή που σταματάνε την πιπίλα και πάνε στο δάχτυλο. Ή όχι.

Εμένα με ένοιαζε να μην χρησιμοποιεί το δάχτυλο για χρόνια σαν τον μεγάλο. Μου είπε ότι δε μπορεί να μου εγγυηθεί ότι η χρήση πιπίλας θα με απαλλάξει από αυτό το ενδεχόμενο. Κι έτσι το άφησα εκεί το θέμα.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Ούτε εγώ έδωσα στη μεγάλη. Βασικά δεν την ήθελε,ή ίσως να μην επέμενα εγώ για να την πάρει.. δεν είχε θέμα με πιπιλισμα δαχτύλου, αλλά με τράβηγμα των μαλλιών. Μιλάμε όμως για πόνο όχι αστεία.  Το έκοψε καπως όταν αρχίσαμε να μιλάμε κανονικά πια κάπου στα 4. Γιατί ήθελε παρέα μέχρι να αποκοιμηθεί..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Πως μπορείτε χωρίς πιπίλα? Πως ηρεμούν? Ρε κορίτσια μπράβο σας,εμάς μας έχει σώσει η πιπίλα! Πολλές φορές εκεί που πατάει το play και ξεκινάει το ρεσιτάλ κλαψουρισματος,της βάζω την πιπίλα στο στόμα και σταματάει  αμέσως ! Η πεθερά μου μας έχει πρήξει(τι πρωτότυπο) να μην δίνουμε πιπίλα, γιατί θα στραβωσουν τα δόντια της,αλλά απ' όσο ξέρω δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας . 

  • Χαχα 3
Link to comment
Share on other sites

Χα χα, είναι φοβερό! Αν δε δίνατε πιπίλα, θα σας έπρηζε να δώσετε! Γελάω πολύ τώρα! 

Εμένα και τα δυο μου ηρεμούσαν με αγκαλιά και κίνηση. Πάνω- κάτω, πάνω- κάτω. Ο μικρός που είναι και πιο ήσυχος ηρεμεί και με τραγούδι. Πολύ τραγούδι. Ξελαρυγγιάζομαι μιλάμε!

  • Χαχα 3
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Melie είπε:

Χα χα, είναι φοβερό! Αν δε δίνατε πιπίλα, θα σας έπρηζε να δώσετε! Γελάω πολύ τώρα! 

Εμένα και τα δυο μου ηρεμούσαν με αγκαλιά και κίνηση. Πάνω- κάτω, πάνω- κάτω. Ο μικρός που είναι και πιο ήσυχος ηρεμεί και με τραγούδι. Πολύ τραγούδι. Ξελαρυγγιάζομαι μιλάμε!

Μας έχει πει πολλά πετυχημένα η άτιμη. Στον άντρα μου λέει να μην παίρνει αγκαλιά το μωρό όταν κλαίει γιατί λέει το κακομαθαινουμε (κλασικά εικονογραφημένα). Επίσης,ηταν δύο εβδομάδων η μπέμπα και μας έλεγε να την  βάλουμε σε πρόγραμμα,για να μην ξυπναει τα βράδια,γιατί τα παιδιά που δεν κοιμούνται τα βράδια βγαίνουν χαζα🤦‍♂️

  • Μου αρέσει 1
  • Χαχα 4
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...