Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 35 λεπτά , Giouli36 είπε:

      Αχ κορίτσι μου το για πότε μεγάλωσαν ούτε που το καταλαβα και γω!!

      Εγώ συνελαβα φυσιολογικά μετά από 3 διεγερσεις και εξωσωματικες στις οποίες μετά βίας μου έμενε ένα έμβρυο για νσ μεταφέρω(τα καλά της επαρχίας και του δημοσίου νοσοκομείου). Στο τέλος μετά από την τρίτη τελευταία εξωσωματικη όταν έμεινα φυσιολογικά έγκυος και παλινδρομησε είπα θα κάνω μια προσπάθεια σε κέντρο της Αθήνας αλλά με πρόλαβε ο μικρός!!!!

      Οπότε δεν έχω κανένα έμβρυο και να σου πω την αλήθεια μου δε νομίζω ότι έχω τις ψυχικές αντοχές για να μπω πάλι σ'αυτη τη διαδικασία και εγώ και ο σύζυγος!!

      Όταν γεννήθηκε ο μικρός είχα πει σ'ευχαριστω Θεέ μου που μου έφερες τον μικρό, τώρα όσο περνάει ο καιρός σκέφτομαι ότι θέλω ένα αδερφάκι για τν μικρούλι για να μην είναι μόνος του μεγαλώνοντας, αλλά έχουμε πει αν  μας κάτσει φυσιολογικά, που το θεωρώ πολύ πολύ δύσκολο γιατί περνάει και ο καιρός και κοντεύω τα 40!!!

      Εν τω μεταξυ θυμάμαι ότι στην εγκυμοσυνη σου έκανες καθε μέρα εμετό και γενικά δεν πρέπει να πέρασες πολύ καλα!!Σου βγάζω τκ καπελο!!!Τι είμαστε εμείς οι μανάδες, τι περνάμε για να φέρουμε στη ζωή αυτά τα μικροσκοπικά πλασματακια σε πρώτη φάση!!Χαρά στο κουράγιο σου❤️!!

      Ναι έκανα εμετούς μέχρι την ημέρα που γέννησα,αλλά δεν πειράζει, τουλάχιστον δεν έπαθα υπερεμεση και δεν νοσηλεύτηκα🙂 Είχα πάθει και οξεία τενοντίτιδα στο ένα χέρι και ήπια στο άλλο, ήμουν με νάρθηκα τους τελευταίους 3μηνες,ήταν δύσκολο.Λογω των ορμονών και αυτό όπως μου είχε πει ο ορθοπεδικός🤷

      Αχ εχουμε και ίδια ηλικία βλέπω και εγώ 39 είμαι και είπα πως αν είναι να κανω κ άλλο μωράκι, τώρα είναι η στιγμή,γιατί με χαμηλή ΑΜΗ και γενικά με όχι καλή ανταπόκριση στα φάρμακα,δεν έχω και πολλά περιθώρια. Ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια,σου εύχομαι μέσα από την καρδιά μου να αποκτήσεις κ άλλο παιδάκι αν το θέλεις και να έχεις κάθε ευτυχία! Το αξίζεις 🥰Εφόσον έμεινες φυσιολογικά έγκυος μια φορά,γιατί όχι και μια δεύτερη?Όλα είναι πιθανά 

Μανούλες Νοεμβρίου 2022


Recommended Posts

2 ώρες πρίν, Rina_87 είπε:

Ναι αυτό λέω να κανω αν δεν κάνει κίνηση να τα πάρει μόνος του. Θα δείξει. Με το φαγητό δεν με προβληματίζει τόσο. Το θέμα ύπνος και θηλασμός που πάνε πακέτο σε μας. Σκέφτομαι να του δώσω πιπίλα. 5 μηνών και 1 βδομάδα ο δικός μου. Δεν ξέρω αν θα τη δεχτεί. Δεν μπορώ άλλο με έχει τσακίσει η αϋπνία. Αν κοιμόταν κάποιες ώρες σερι κάπως θα τα έβγαζα πέρα. Αλλά αυτός ξυπνάει συνέχεια ανα 1 ώρα κάποιες φορές και πιο συχνά. Αυτό με έχει τσακίσει.  
Κορίτσια αυτή η ομάδα μας έχει βοηθήσει παρά πολύ. Κάνουμε γκρουπ θεραπι έτσι πως τα λέμε. Και κάπως παίρνουμε δυνάμη η μια από την άλλη. 

Μακάρι να του αρέσει η πιπίλα,είναι βάλσαμο❤️ Πολλες φορές εκεί που κλαιει,της βάζω την πιπίλα,γλαρωνει το βλέμμα και κοιμάται αμέσως,μαγικό πράγμα! 

Ειλικρινά η ομάδα μας είναι πολυ υποστηρικτική,υπάρχει κατανόηση και σεβασμός και όπως είπες,παίρνουμε δύναμη η μία από την άλλη ❤️

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 6,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Επειδή η καρέκλα φαγητού λερώνεται παρά πολύ, δε θα συνιστούσα την ξύλινη.

Για τον ίδιο λόγο εμείς έχουμε την απλή του ΙΚΕΑ. Κάνει 30 κάτι ευρώ, είναι σκυλί σε αντοχή και καθαρίζεται πανεύκολα. 

  • Μου αρέσει 5
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 39 λεπτά , Melie είπε:

Επειδή η καρέκλα φαγητού λερώνεται παρά πολύ, δε θα συνιστούσα την ξύλινη.

Για τον ίδιο λόγο εμείς έχουμε την απλή του ΙΚΕΑ. Κάνει 30 κάτι ευρώ, είναι σκυλί σε αντοχή και καθαρίζεται πανεύκολα. 

Και εγώ αυτήν κοιτούσα γιατί γενικά βλέπω ότι είναι πανάκριβα τα καρεκλακια.. δεν ξέρω με τι κριτήριο πρέπει να επιλέξω..πρέπει να έχει ανάκληση η πλάτη; να έχει μαξιλαράκι; 🤪 η είναι όλα περιττά αυτα;;.. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Melie είπε:

Επειδή η καρέκλα φαγητού λερώνεται παρά πολύ, δε θα συνιστούσα την ξύλινη.

Για τον ίδιο λόγο εμείς έχουμε την απλή του ΙΚΕΑ. Κάνει 30 κάτι ευρώ, είναι σκυλί σε αντοχή και καθαρίζεται πανεύκολα. 

Και εγώ την antilop πήρα από IKEA Κ έκανα παραγγελία ένα ξύλινο υποπόδιο για να ακουμπάει τα ποδαράκια του. Κάθε μέρα τον βάζω για 1 λεπτάκι να συνηθίζει. 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

2 ώρες πρίν, Silia89 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια, να σας ρωτήσω ποια καρέκλα φαγητου έχετε? Σκεφτόμουν να πάρουμε μια ξυλινη με ρυθμιζόμενο υποποδιο αλλά δεν ξέρω αν βολεύει. 

Εγω εχω παρει ενα της chicco..με εχει βολεψει πολυ..μπορεις και να ρυθμησεις την πλατη..εχει και μαξιλαρακι..

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, Melie είπε:

Επειδή η καρέκλα φαγητού λερώνεται παρά πολύ, δε θα συνιστούσα την ξύλινη.

Για τον ίδιο λόγο εμείς έχουμε την απλή του ΙΚΕΑ. Κάνει 30 κάτι ευρώ, είναι σκυλί σε αντοχή και καθαρίζεται πανεύκολα. 

Έχεις δίκιο, δεν το είχα σκεφτεί αυτό. Ο λόγος που ελεγα αυτήν είναι διότι προσαρμοζεται όσο το παιδί μεγαλώνει και μπορεί να την έχει μέχρι να γίνει 10 χρόνων.

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πρίν, Melie είπε:

Επειδή η καρέκλα φαγητού λερώνεται παρά πολύ, δε θα συνιστούσα την ξύλινη.

Για τον ίδιο λόγο εμείς έχουμε την απλή του ΙΚΕΑ. Κάνει 30 κάτι ευρώ, είναι σκυλί σε αντοχή και καθαρίζεται πανεύκολα. 

Δεν το ήξερα ρε γμτ ότι έχει το ικεα καρέκλα φαγητού.. Πήγα και αγόρασα μια γκουμουτσα της lorelli,η οποία κόστισε 140€ και πιάνει το μισό σαλόνι! Δε λέω,καλή είναι,αλλά είναι τόσο τεράστια που θέλει ντατσουν με καρότσα για να την μεταφέρουμε κάπου 🤣

  • Χαχα 2
Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πρίν, Silia89 είπε:

Έχεις δίκιο, δεν το είχα σκεφτεί αυτό. Ο λόγος που ελεγα αυτήν είναι διότι προσαρμοζεται όσο το παιδί μεγαλώνει και μπορεί να την έχει μέχρι να γίνει 10 χρόνων.

Γενικά εγώ δεν είμαι πολύ της φιλοσοφίας των πολλών παιδικών αντικειμένων και αξεσουάρ. Δηλαδή σίγουρα το μωρό και το νήπιο χρειάζονται κάποια πράγματα δικά τους, ειδικά για λόγους ασφαλείας. Δε θα έδινα μαχαίρι ενήλικου δηλαδή σε ένα νήπιο για να "κόψει", προφανώς.

Αλλά είμαι υπέρ της άποψης ότι θα πρέπει τα παιδιά να ενσωματώνονται στη ζωή και τους ρυθμούς της οικογένειας το γρηγορότερο δυνατόν. Επομένως, δεν κουβαλάω μια τσάντα, πχ, για μας και δέκα για το μωρό. Από τα 3 του ο γιος μου ήξερε ότι δε θα πάρει τα άπειρα πράγματα και παιχνίδια μαζί, για παράδειγμα, αλλά μια τσάντα. Και λίγο αργότερα την κουβαλαγε κιόλας.

Αποτέλεσμα ότι έγινε πολύ ανεξάρτητος και προσαρμοστικός. Τεσσάρων χρονών, πχ, πήγαμε οι δυο μας στο εξωτερικό και περάσαμε τέλεια.

Πού θέλω να καταλήξω; Ότι τη συγκεκριμένη καρέκλα (δεν την έχω δει και μπορεί να είναι τέλεια) δε θα τη χρησιμοποιούσα μέχρι τα 10. Όπως θα βγαίναμε έξω και θα τρώγαμε σε κανονική καρέκλα, με κανονικά πιάτα και ποτήρια (μιλάω προφανώς για παιδική ηλικία και όχι για βρεφική), έτσι θα έκανα και στο σπίτι.

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, Melie είπε:

Γενικά εγώ δεν είμαι πολύ της φιλοσοφίας των πολλών παιδικών αντικειμένων και αξεσουάρ. Δηλαδή σίγουρα το μωρό και το νήπιο χρειάζονται κάποια πράγματα δικά τους, ειδικά για λόγους ασφαλείας. Δε θα έδινα μαχαίρι ενήλικου δηλαδή σε ένα νήπιο για να "κόψει", προφανώς.

Αλλά είμαι υπέρ της άποψης ότι θα πρέπει τα παιδιά να ενσωματώνονται στη ζωή και τους ρυθμούς της οικογένειας το γρηγορότερο δυνατόν. Επομένως, δεν κουβαλάω μια τσάντα, πχ, για μας και δέκα για το μωρό. Από τα 3 του ο γιος μου ήξερε ότι δε θα πάρει τα άπειρα πράγματα και παιχνίδια μαζί, για παράδειγμα, αλλά μια τσάντα. Και λίγο αργότερα την κουβαλαγε κιόλας.

Αποτέλεσμα ότι έγινε πολύ ανεξάρτητος και προσαρμοστικός. Τεσσάρων χρονών, πχ, πήγαμε οι δυο μας στο εξωτερικό και περάσαμε τέλεια.

Πού θέλω να καταλήξω; Ότι τη συγκεκριμένη καρέκλα (δεν την έχω δει και μπορεί να είναι τέλεια) δε θα τη χρησιμοποιούσα μέχρι τα 10. Όπως θα βγαίναμε έξω και θα τρώγαμε σε κανονική καρέκλα, με κανονικά πιάτα και ποτήρια (μιλάω προφανώς για παιδική ηλικία και όχι για βρεφική), έτσι θα έκανα και στο σπίτι.

Ναι μαρεσει η φιλοσοφία σου. Αυτό προσπαθούμε κ εμείς με τον μπεμπη. Κ γενικά προσπαθώ να μην αγοράζω πολλά πράγματα π δεν ξέρω αν θα χρειάζομαι. Ειδικά παιχνίδια. Είχα πάρει μερικά στην αρχή. Μετά δεν ξαναπηρα. Ότι μας φέρανε. Κ είδαμε με τον άντρα μου ότι αν δεν παίξουμε μαζί του δεν τα ψάχνει. Βέβαια είναι μικρός ακόμα. Και στο σπίτι επειδή δεν χωράει πολλά πράγματα. Κ δεν έχω αποθήκη. Αποθηκεύω τα ρούχα που δεν του κάνουν σε σακούλες που τις ρουφάς με τη σκούπα και θα πάνε στη μάνα μου αργότερα. Και ότι άλλο δεν χρησιμοποιούμε το ιδιο. Δεν μπορώ με πολλά πράγματα. Φρικαρω. 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κορίτσια ΜΕ ΔΑΓΚΩΣΕ!! Εκεί που τη θήλαζα,με κοιταξε στα μάτια,γελασε και μετα με ΔΑΓΚΩΣΕ! Όχι μικρή δαγκωματια,κάνει αααααα και με αρπάζει! Ευτυχώς δεν έχει δόντια ακόμα,γιατί θα μου έκοβε κομμάτι! Και τώρα άρχισε να δαγκώνει το δάχτυλο μου,το χέρι,το μπράτσο,γενικά ο,τι βρεθεί μπροστά της. Αλλά η ρώγα με πόνεσε ακόμα και τώρα που είναι φαφουτα. Και έχει ξεκαρδιστει,της φάνηκε τρομερά αστείο που κόντεψε να με αφήσει χωρίς βυζί. Σας δαγκώνουν και εσάς? Πως το αντιμετωπίζετε?

  • Χαχα 4
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

Κορίτσια ΜΕ ΔΑΓΚΩΣΕ!! Εκεί που τη θήλαζα,με κοιταξε στα μάτια,γελασε και μετα με ΔΑΓΚΩΣΕ! Όχι μικρή δαγκωματια,κάνει αααααα και με αρπάζει! Ευτυχώς δεν έχει δόντια ακόμα,γιατί θα μου έκοβε κομμάτι! Και τώρα άρχισε να δαγκώνει το δάχτυλο μου,το χέρι,το μπράτσο,γενικά ο,τι βρεθεί μπροστά της. Αλλά η ρώγα με πόνεσε ακόμα και τώρα που είναι φαφουτα. Και έχει ξεκαρδιστει,της φάνηκε τρομερά αστείο που κόντεψε να με αφήσει χωρίς βυζί. Σας δαγκώνουν και εσάς? Πως το αντιμετωπίζετε?

Αχ ταυτίστηκα απόλυτα!!! Με έχει διαλύσει μιλάμε.. αυτό με τη ρωγα μου το κάνει και μένα κάποιες φορές ακριβώς όπως το περιγράφεις 🤣 επίσης εμένα τη δαγκώνει και την τραβάει κιόλας...😰 προσπαθώ να μη φωνάξω από τον πόνο για να μη τρομάξει ,δεν ξέρω πως κρατιέμαι 😅 όταν τον κρατάω σκύβει να μου δαγκώσει χέρια, μπράτσα, ότι μπορει.. του δίνω τα μασητικα αλλά κάποια στιγμή τα παρατάει και αυτά.. 🤣😅 

 

  • Χαχα 3
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Anastasiade είπε:

Αχ ταυτίστηκα απόλυτα!!! Με έχει διαλύσει μιλάμε.. αυτό με τη ρωγα μου το κάνει και μένα κάποιες φορές ακριβώς όπως το περιγράφεις 🤣 επίσης εμένα τη δαγκώνει και την τραβάει κιόλας...😰 προσπαθώ να μη φωνάξω από τον πόνο για να μη τρομάξει ,δεν ξέρω πως κρατιέμαι 😅 όταν τον κρατάω σκύβει να μου δαγκώσει χέρια, μπράτσα, ότι μπορει.. του δίνω τα μασητικα αλλά κάποια στιγμή τα παρατάει και αυτά.. 🤣😅 

 

Αχ θα τρελαθώ! Καλέ θα μας κάνουν κομματακια και θα μας φάνε!Όταν βγάλουν δόντια τι θα μας κάνουν δλδ??😱Πως θα τα θηλαζουμε όταν βγάλουν δόντια?? 

  • Μου αρέσει 1
  • Χαχα 2
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια. Χάθηκα λίγο γιατί με βρήκαν διάφορα. Εκτός του ότι τα χω παίξει απ' την αϋπνία με τον μικρό μετακόμισα κιόλας. Και μόνη τα χω δει όλα πραγματικά. Επίσης δουλεύω κιόλας. Κάνω τη πρακτική μου σ ένα νηπιαγωγείο. Λοιπόν. Θέλω βοήθεια και δε ξέρω τι να κάνω. Ο μικρός ξυπνάει κάθε μία ώρα κι αν δε τον βάλω στο στήθος γίνεται χαμός. Κάθε ώρα το έχει για πιπίλα. Εννοείται ότι πιπίλα άλλη ότι κι αν έκανα δεν παίρνει. Έχω σαλταρει απ' την κούραση. Έχουμε και δυσκοιλιότητα με τις τροφές. Γενικά ένα μαρτύριο. Τον είχε πειράξει και η αλλαγή που προσπάθησα με το γάλα και στη συνέχεια οι τροφές τον ξετιναξαν. Έβγαλε εκζεμα ήταν χάλια. Έχει και ζόρι με τα κακά και όλα μαζί μας έβγαλαν τελείως απ' το οποιο πρόγραμμα είχαμε στρώσει. Τώρα είναι καλύτερα αλλά το θέμα με τον ύπνο δε στρώνει με τίποτα. Κι εγώ δεν αντέχω άλλο πραγματικά!!!

  • Λυπημένη/-ος 2
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 55 λεπτά , Laky είπε:

Καλησπέρα κορίτσια. Χάθηκα λίγο γιατί με βρήκαν διάφορα. Εκτός του ότι τα χω παίξει απ' την αϋπνία με τον μικρό μετακόμισα κιόλας. Και μόνη τα χω δει όλα πραγματικά. Επίσης δουλεύω κιόλας. Κάνω τη πρακτική μου σ ένα νηπιαγωγείο. Λοιπόν. Θέλω βοήθεια και δε ξέρω τι να κάνω. Ο μικρός ξυπνάει κάθε μία ώρα κι αν δε τον βάλω στο στήθος γίνεται χαμός. Κάθε ώρα το έχει για πιπίλα. Εννοείται ότι πιπίλα άλλη ότι κι αν έκανα δεν παίρνει. Έχω σαλταρει απ' την κούραση. Έχουμε και δυσκοιλιότητα με τις τροφές. Γενικά ένα μαρτύριο. Τον είχε πειράξει και η αλλαγή που προσπάθησα με το γάλα και στη συνέχεια οι τροφές τον ξετιναξαν. Έβγαλε εκζεμα ήταν χάλια. Έχει και ζόρι με τα κακά και όλα μαζί μας έβγαλαν τελείως απ' το οποιο πρόγραμμα είχαμε στρώσει. Τώρα είναι καλύτερα αλλά το θέμα με τον ύπνο δε στρώνει με τίποτα. Κι εγώ δεν αντέχω άλλο πραγματικά!!!

Και εγω τα ίδια έχω. Συνέχεια ξύπνημα. Μας έχουν για πιπίλα. Εγώ νοίκιασα θήλαστρο κ βγάζω γαλα μέσα στη μέρα κ το βράδυ πριν κοιμηθεί του δίνω μπας κ δεν ξυπνάει τόσο πολύ. Νιώθω ότι δεν του φτάνει το δικό μου γαλα. Ενώ τα πηγαίναμε καλά σχετικά. Αυτό το κάνω μερικές μέρες. Παρατήρησα ότι δεν ξυπνάει τόσο συχνά ανα ώρα. Αλλά ανα 2ωρο. Σήμερα του έδωσα κ ξένο. Με βαρια καρδιά το έδωσα, δεν του άρεσε κ έβγαζε τη γλώσσα του με αηδία. Ήπιε 30 μλ ενώ είχε πιει κ από το δικό μου 80μλ περίπου. Θέλω να δω αν θα κοιμηθεί παραπάνω. Επίσης σήμερα θα δοκιμάσω να τον βάλω κ στο λίκνο μπας κ ηρεμήσω κ εγώ λίγο. Γιατί πάνω στο κρεββάτι μου κοιμάμαι εγώ, ο μπέμπης,ο άντρας μου κ το σκυλάκι μας. Ε μαντέψτε ποιος πιάνει τον λιγότερο χώρο. Εγώ. Θα σας πω αύριο αν κοιμήθηκε περισσότερο. 
@Laky αν κοιμάται κ του βάλεις τη πιπίλα στο στόμα θα το καταλάβει; Επίσης αν βάλεις από κάτω από το κρεββατακι του ένα ύφασμα πχ πάνα αγκαλιάς που έχει τη μυρωδιά σου;  Δλδ να το έχεις πάνω σου όλη μέρα. Κ το βράδυ πριν βάλεις το παιδί κάτω να βάλεις το ύφασμα σα σεντονι κ μετά το μωράκι. Μήπως βοηθήσει λίγο. 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...