Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 32 λεπτά , Nels είπε:

      Η εμφύτευση στην περίπτωση της κοπέλας έχει γίνει και για την προεκλαμψια πιθανον να χρειάζεται μόνο αν υπάρχει ένδειξη για αυξημενη πιθανότητα προεκλαμψιας, και πάλι καλύτερα αντιπηκτικες. Πάντως στην περίπτωση της κοπέλας, συνήθως όταν δουν αποκόλληση κόβουν αν δίνεται προληπτικα γι αυτό ρώτησα 

      Ναι δεν ξέρω κ εγώ γενικά μίλησα κ για τι Μ έχουν πει. Πάντως κ μένα στο παρελθόν που είχε γίνει εμφύτευση και δεν ξέραμε για θρομβοφιλια δεν Μ την έκοψαν. Τώρα δεν ξέρω τι ισχύει ακριβώς γιατί δεν είχα ρωτήσει τότε

Μανούλες Νοεμβρίου 2022


Recommended Posts

4 ώρες πρίν, Silia89 είπε:

Καλημέρα κορίτσια, εμάς μας είπε ο παιδίατρος πως μπορούμε να βάζουμε στα ουλα του ένα τζελ της frezyderm για να τον ανακουφίζει όταν αρχίσουν να τον ενοχλούν. Το έχετε δοκιμάσει? Επίσης έχει αδιαθεσει κάποια κοπέλα που θηλάζει? Κάνω μεικτή διατροφή και εδώ και 2 μέρες άρχισα να έχω κάτι σαν πόνους περιόδου αλλά δεν έχω αδιαθετησει ακομη...

Καλημέρα ! Εγώ το έχω αυτό το τζελ και  δεν μας κάνει πολλά αλλά οκ . Δοκίμασε το , μπορεί σε εσάς να κάνει δουλειά . Επίσης αυτά τα πονάκια τα έχω και εγώ εδώ και κανένα μήνα αλλά ακόμα δεν αδιαθέτησα , βέβαια θηλάζω αποκλειστικά και γνωρίζω ότι ίσως για αυτό καθυστερεί η περίοδος . Επίσης κορίτσια να σας ρωτήσω , πως απασχολείτε τα μωρά σας τώρα που μεγαλώνουν ; Τον καταλαβαίνω ότι βαριέται μέσα στη μέρα κάποιες φορές και γκρινιάζει . 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 6,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

1 ώρα πρίν, Kallibabyboy είπε:

Καλημέρα ! Εγώ το έχω αυτό το τζελ και  δεν μας κάνει πολλά αλλά οκ . Δοκίμασε το , μπορεί σε εσάς να κάνει δουλειά . Επίσης αυτά τα πονάκια τα έχω και εγώ εδώ και κανένα μήνα αλλά ακόμα δεν αδιαθέτησα , βέβαια θηλάζω αποκλειστικά και γνωρίζω ότι ίσως για αυτό καθυστερεί η περίοδος . Επίσης κορίτσια να σας ρωτήσω , πως απασχολείτε τα μωρά σας τώρα που μεγαλώνουν ; Τον καταλαβαίνω ότι βαριέται μέσα στη μέρα κάποιες φορές και γκρινιάζει . 

Με ενδιαφέρει και μένα να απαντήσουν τα κορίτσια γιατί βλέπω και εγώ ότι βαριέται. Θέλει συνέχεια να ασχολείται με κάτι. 

Λοιπόν εγώ την βάζω πολύ στο γυμναστήριο. Εκεί της δίνω και παιχνιδάκια να παίξει όπως κάτι κουκλίτσες μικρές, βιβλιαράκια μαλακά και κάτι λούτρινα.Της διαβάζω ακόμη βιβλιαράκια με ήχους (1-2 φορές μέσα στην ημέρα). Την παίρνω αγκαλιά και χορεύουμε και τραγουδάω με τις ωωωωρες (δεν έχει καλύτερο). Επίσης της δίνω και άσχετα αντικείμενα που της τραβάνε την προσοχή όπως άδεια μπουκάλια. Γενικότερα όμως δεν ησυχάζει .. την αφήνεις κάτω .. στριφογυρίζει σαν τρελή .. μετά τσιρίζει .. πάει να πιάσει κανα παιχνίδι .. μετά από λίγο πάλι τσιρίζει .. και κάπως έτσι κυλάει το "παιχνίδι" .. 

Α ! Ξεκίνησα να αγοράζω και τα playkits της Lovevery ακόμα δεν μου έχει έρθει το πρώτο δέμα για να δω εάν αξίζει .. αλλά θέλω να δω μήπως με τέτοιου είδους παιχνίδια απασχολείται καλύτερα .. 

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, thel είπε:

Με ενδιαφέρει και μένα να απαντήσουν τα κορίτσια γιατί βλέπω και εγώ ότι βαριέται. Θέλει συνέχεια να ασχολείται με κάτι. 

Λοιπόν εγώ την βάζω πολύ στο γυμναστήριο. Εκεί της δίνω και παιχνιδάκια να παίξει όπως κάτι κουκλίτσες μικρές, βιβλιαράκια μαλακά και κάτι λούτρινα.Της διαβάζω ακόμη βιβλιαράκια με ήχους (1-2 φορές μέσα στην ημέρα). Την παίρνω αγκαλιά και χορεύουμε και τραγουδάω με τις ωωωωρες (δεν έχει καλύτερο). Επίσης της δίνω και άσχετα αντικείμενα που της τραβάνε την προσοχή όπως άδεια μπουκάλια. Γενικότερα όμως δεν ησυχάζει .. την αφήνεις κάτω .. στριφογυρίζει σαν τρελή .. μετά τσιρίζει .. πάει να πιάσει κανα παιχνίδι .. μετά από λίγο πάλι τσιρίζει .. και κάπως έτσι κυλάει το "παιχνίδι" .. 

Α ! Ξεκίνησα να αγοράζω και τα playkits της Lovevery ακόμα δεν μου έχει έρθει το πρώτο δέμα για να δω εάν αξίζει .. αλλά θέλω να δω μήπως με τέτοιου είδους παιχνίδια απασχολείται καλύτερα .. 

Καλησπέρα κορίτσια και εμάς τα ίδια κάνει οταν τον αφήνω κάτω.. Σήμερα είχαμε παιδίατρο μας έδειξε έτοιμα 4 δοντακια να σκάσουν τα επάνω για αυτό το μωρό δεν ησυχάζει και πάλι αναλόγως δεν γκρινιάζει πολύ. Σήμερα θα δοκιμάσω να του δώσω πάλι φαρίν λακτε και αύριο πατάτα καρότο....του πήραμε και την Σόφη την καμηλοπάρδαλη σε μασητικό σιγά σιγά την συνηθίζει. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα κορίτσια...αχ και εμας μια από τα ίδια.. δόντια μάλλον ή η δερματιτιδα ή δεν ξέρω τι άλλο...πολύ γκρίνια και τσιριδα 3 μέρες τώρα...εσάς τσιριζουν ετσι στο άσχετο? φοβάμαι ότι θα μας χτυπήσουν οι γείτονες για να διαμαρτυρηθουν χαχαχαχα...

και εμεις βάζουμε αυτό το τζελ της frezyderm, ανακουφίζει στιγμιαία αλλά δεν κάνει και πολλά! 

Εμεις περνάμε πολύ ώρα κάτω στο πάτωμα, στο γυμναστήριο με διαφορά λουτρινα και αλλα παιχνιδια. Γυρνάει, κυλιεται και προσπαθεί να φτάσει τα παιχνίδια ή να εξερευνήσει όλες τις πλευρές!βέβαια προσπαθεί να μπουσουλησει και δεν μπορεί και νευριάζει μετά και τσιριζει...οποτε καπου εκει τελειωνει η ωρα στο στρωμα κατω. Κατά τα άλλα στον καθρέπτη περνάμε ευχάριστα γιατί γελάει που βλέπει τον εαυτό του και αν θέλω να κάνω κάτι στην κουζίνα τον βάζω στο καρεκλακι και του δίνω μασητικα, με παρατηρεί, του εξηγώ και εγω τι κάμω και κάπως περνάει η ώρα.. 

αυτές οι τσιριδες να μην ήταν...

@Matina87 υπομονηη...ναι τα πανω λενε εχουν πιο πολυ πονο απο οτι τα κατω, ταλαιπωρουνται μωρε πολύ τα καημενα με αυτα τα δοντια...ευχομαι αν βγουν τα πρωτα καπως να ημερησουν!

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, thel είπε:

Με ενδιαφέρει και μένα να απαντήσουν τα κορίτσια γιατί βλέπω και εγώ ότι βαριέται. Θέλει συνέχεια να ασχολείται με κάτι. 

Λοιπόν εγώ την βάζω πολύ στο γυμναστήριο. Εκεί της δίνω και παιχνιδάκια να παίξει όπως κάτι κουκλίτσες μικρές, βιβλιαράκια μαλακά και κάτι λούτρινα.Της διαβάζω ακόμη βιβλιαράκια με ήχους (1-2 φορές μέσα στην ημέρα). Την παίρνω αγκαλιά και χορεύουμε και τραγουδάω με τις ωωωωρες (δεν έχει καλύτερο). Επίσης της δίνω και άσχετα αντικείμενα που της τραβάνε την προσοχή όπως άδεια μπουκάλια. Γενικότερα όμως δεν ησυχάζει .. την αφήνεις κάτω .. στριφογυρίζει σαν τρελή .. μετά τσιρίζει .. πάει να πιάσει κανα παιχνίδι .. μετά από λίγο πάλι τσιρίζει .. και κάπως έτσι κυλάει το "παιχνίδι" .. 

Α ! Ξεκίνησα να αγοράζω και τα playkits της Lovevery ακόμα δεν μου έχει έρθει το πρώτο δέμα για να δω εάν αξίζει .. αλλά θέλω να δω μήπως με τέτοιου είδους παιχνίδια απασχολείται καλύτερα .. 

Επίσης κορίτσια ήθελα να ρωτήσω αν έχουν γυρίσει τα μωράκια σας και αν ναι πότε 🤔 εμένα είναι ακριβώς 4μιση μηνών και ακόμα δεν γύρισε . Η γιατρός λέει ότι φταίει που είναι βαρύς ο χοντρουλης μου (9.100 κιλά) και δεν μπορεί να κουμαντάρει ακόμα τον εαυτό του . Βέβαια εγώ ψιλοαγχωνομαι. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

2 ώρες πρίν, Sofi91 είπε:

καλησπέρα κορίτσια...αχ και εμας μια από τα ίδια.. δόντια μάλλον ή η δερματιτιδα ή δεν ξέρω τι άλλο...πολύ γκρίνια και τσιριδα 3 μέρες τώρα...εσάς τσιριζουν ετσι στο άσχετο? φοβάμαι ότι θα μας χτυπήσουν οι γείτονες για να διαμαρτυρηθουν χαχαχαχα...

και εμεις βάζουμε αυτό το τζελ της frezyderm, ανακουφίζει στιγμιαία αλλά δεν κάνει και πολλά! 

Εμεις περνάμε πολύ ώρα κάτω στο πάτωμα, στο γυμναστήριο με διαφορά λουτρινα και αλλα παιχνιδια. Γυρνάει, κυλιεται και προσπαθεί να φτάσει τα παιχνίδια ή να εξερευνήσει όλες τις πλευρές!βέβαια προσπαθεί να μπουσουλησει και δεν μπορεί και νευριάζει μετά και τσιριζει...οποτε καπου εκει τελειωνει η ωρα στο στρωμα κατω. Κατά τα άλλα στον καθρέπτη περνάμε ευχάριστα γιατί γελάει που βλέπει τον εαυτό του και αν θέλω να κάνω κάτι στην κουζίνα τον βάζω στο καρεκλακι και του δίνω μασητικα, με παρατηρεί, του εξηγώ και εγω τι κάμω και κάπως περνάει η ώρα.. 

αυτές οι τσιριδες να μην ήταν...

@Matina87 υπομονηη...ναι τα πανω λενε εχουν πιο πολυ πονο απο οτι τα κατω, ταλαιπωρουνται μωρε πολύ τα καημενα με αυτα τα δοντια...ευχομαι αν βγουν τα πρωτα καπως να ημερησουν!

χαχαχαχαχ κλαίω ! έτσι "παίζει" και μένα .. προσπαθεί να μπουσουλήσει και εκνευρίζεται και μετά τσιρίζει .. μετά πάει να πιάσει κανά παιχνίδι δεν το φθάνει άντε πάλι τσιρίδες ! Νεύρα και κακό ! Και ναι τσιρίζει και στο άσχετο !

2 ώρες πρίν, Kallibabyboy είπε:

Επίσης κορίτσια ήθελα να ρωτήσω αν έχουν γυρίσει τα μωράκια σας και αν ναι πότε 🤔 εμένα είναι ακριβώς 4μιση μηνών και ακόμα δεν γύρισε . Η γιατρός λέει ότι φταίει που είναι βαρύς ο χοντρουλης μου (9.100 κιλά) και δεν μπορεί να κουμαντάρει ακόμα τον εαυτό του . Βέβαια εγώ ψιλοαγχωνομαι. 

Εμένα γύρισε περίπου 5 μηνών από ανάσκελα μπρούμυτα. Μετά από λίγο έκανε και το αντίθετο. Πλέον κάνει σαν τρελή στο πάτωμα. Μην αγχώνεσαι είναι νωρίς ακόμη πιστεύω..χώρια που κάθε παιδάκι έχει τον ρυθμό του ! 

Επίσης το χειρότερο όλων .. όταν ξεκίνησε να γυρνάει από ανάσκελα μπρούμυτα.. άρχισε να το κάνει και μέσα στο ύπνο της 😱.. με αποτέλεσμα να ξυπνάει κάθε τρεις και λίγο γιατί δεν είχε μάθει να κοιμάται μπρούμυτα. Μέχρι να το μάθει δεινοπαθήσαμε χώρια που φοβόμουν εάν ανασαίνει το παιδί. 

  • Ευχαριστώ 1
  • Χαχα 3
Link to comment
Share on other sites

Χαχαχχαχα ωραια τουλάχιστον ειμαστε όλες μαζί στο ίδιο στάδιο...γτ μ λένε κάτι φίλες εμενα το δικό μου δεν ακουγόταν και λεω παει το παιδι μ κάτι έχει...μιλάμε νευρα και τσιριδα σήμερα σε άλλο level 🙄🙄

Αλλα μάλλον βγαίνει σιγα σιγα και το δοντάκι οπότε λογικό...σμρ παρατήρησα δηλαδή ότι το ένα φαίνεται πιο πολύ και το ούλο έχει πάνω μια τρυπουλα...οποτε φαντάζομαι αυτό σημαίνει ότι σιγα σιγα θα βγει...εύχομαι να μην πάρει πολλές μέρες γιατί στο τέλος με βλέπω εμενα να αρχίζω να τσιριζω στο άσχετο 🤣🤣

και εμενα προσπαθεί να γυρίσει μέσα στο ύπνο και δεν μπορεί ακόμα στη  κουνια..κοπανάει τα πόδια στα κάγκελα και μετα αρχίζει κλαίει...αααλλο και αυτο..τι να πεις.

@Kallibabyboy εμενα γύρισε και στις δύο κατευθύνσεις μαζί μια βδομάδα πριν μπει στον 5ο. Στην αρχή δειλά δειλά τωρα κάνει κωλοτουμπες..μην σε αγχώνει ακόμα είναι πολύ νωρίς και το κάθε παιδάκι έχει το ρυθμό του...υπάρχουν άλλα που γυρνανε στον 6ο και ειναι απολύτως φυσιολογικό..όσο μπορείς βάζε τον κάτω να κινείται,  θα τον βοηθήσει.

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, Kallibabyboy είπε:

Επίσης κορίτσια ήθελα να ρωτήσω αν έχουν γυρίσει τα μωράκια σας και αν ναι πότε 🤔 εμένα είναι ακριβώς 4μιση μηνών και ακόμα δεν γύρισε . Η γιατρός λέει ότι φταίει που είναι βαρύς ο χοντρουλης μου (9.100 κιλά) και δεν μπορεί να κουμαντάρει ακόμα τον εαυτό του . Βέβαια εγώ ψιλοαγχωνομαι. 

Kαλημερα κορίτσια μου..εμένα γύρισε από ανάσκελα μπρούμυτα 3μηνων και τώρα πλέον το κάνει συνέχεια και στον ύπνο του αλλά από μπρουμυτα ανάσκελα δεν το έχει καταφέρει ακόμα, έχει φτάσει μέχρι από μπρουμυτα πλάι για την ώρα.ειναι αρκετά μπαμπατσικος και εμάς..σήμερα έχουμε παιδίατρο και θα δω το βάρος του αλλά μου φαίνεται ότι έχει παχύνει αρκετά .

Σχετικά με την απασχόληση του η αλήθεια είναι ότι κι εμένα νομίζω πως βαριέται κάποιες φορές αλλά δεν ξέρω και τι άλλο να του κάνω..τα κάνω όλα..του τραγουδάω , του κάνω κουκου -τσα ,του λέω παραμύθια και του δείχνω εικόνες,του δίνω να αρχίσει να ξεφυλιζει χοντρα παραμύθια με ήχους (με προσοχή γιατί παραλίγο να του μπει η γωνια στο μάτι προχθές από τη μανία του ) , παίζουμε με διάφορα παιχνίδια στο πάτωμα και στο κρεβάτι,του βάζω παιχνιδάκια και τον γυρνάω μπρουμυτα να τα βλέπει και να τα πιάνει . Ενω είναι μπρουμυτα του κουνάω πράγματα πίσω του για να του δώσω ερεθίσματα να γυρίσει ανάσκελα , του κάνω λίγο γυμναστική κουνώντας του χέρια και πόδια και τον κάνω μόνη μου βαρελακι.Κατά διαστήματα του τα βάζω και λίγο πιο μακριά για να προσπαθεί να μπουσουλησει αλλά μετά από λίγο νευριάζει επειδή δεν τ καταφέρνει .γενικά του αρέσουν και απασχολείται αρκετά με παιχνίδια που έχουν τη μορφή ταμπλό και έχουν διαφορά πάνω ,ειδικά αν έχουν ήχους και χρωματιστά φωτάκια να αναβοσβηνουν..κάποια κι ας μην είναι της ηλικίας του γιατί είναι για να μάθεις την Α-β και τους αριθμούς τα πατάει και χαίρεται μόνος του . Του έχω πάρει κι ένα μαξιλαράκι σαν κάθισμα μαλακό που βγαίνουν έξω τα πόδια του γιατί αν είναι ξαπλωμένος κάποιες φορές δυσανασχετεί και θέλει να κάτσει καθιστός.Αυτο τον γυμνάζει κιόλας ώστε να μένει καθιστός καλύτερα .Της δίνω και άσχετα αντικείμενα που κάνουν θόρυβο και τρελαίνεται να τα πιανει και να τα κουνάει .Και βέβαια τον απασχολώ βγάζοντας τον βόλτες με το αμάξι και με τα πόδια..ετσι ξεσκαω και γω λίγο .Όταν ανοίξει κι άλλο ο καιρός θα είμαστε συνέχεια έξω. 

Για το play kit θα ήθελα αν το παραλάβεις να μας πεις τη γνώμη σου @thelμου.Κι εμένα ξυπνάει στον ύπνο του επειδή μπορεί να γυρίσει μπρούμυτα και να του φύγει η πιπίλα ή να έχει πριτσακια όπου κοπανιεται σαν χταπόδι .

Από γκρίνια και τσιριδα πάμε τέλεια, σε λίγο θα μας διώξουν από το σπίτι και από τη γειτονιά μη σας πω 🤣🤣

 

Αα και κορίτσια ήθελα να σας ρωτήσω αν και θα μιλήσω σήμερα από κοντά και με τον γιατρό..δίνει καποια ντεπον για τα δόντια? Σας έχει πει ο γιατρός με τι συχνότητα μπορείτε να το δίνετε ή κάποια άλλη εναλλακτική εκτός από το gel? 

Έχει βγει το ένα δόντι και τώρα αχνοφαινεται το 2ο, κάτω μπροστά ...και τρίβει με μανία στα δόντια του ο,τι βρει μπροστά του..μασητικά ,αντικείμενα κλπ.μερικες φορές τα βάζει τόσο βαθιά που πνίγεται ή τα κάνει με δύναμη ,πονάει και κλαίει . 😔

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
  • Δύναμη! 1
Link to comment
Share on other sites

Εμένα είναι 8,5 μηνών και ενώ σε άλλα πράγματα ήταν "μπροστά", στην αδρή κινητικότητα (βλ. κινήσεις με κορμό, χέρια, πόδια) είχε μείνει πίσω. Δεν έχει πάνω από μήνα που γύρισε πρώτη φορά και πάντα προς τη μια κατεύθυνση. Εγώ ψιλοανησυχούσα, ο γιατρός με καθησύχαζε γιατί έβλεπε έναν τεράστιο μπέμπη (το βάρος παίζει ρόλο, ο μεγάλος μου ήταν τσιλιβιθρας και νευρώδης) ψυχοκοινωνικά άριστο, ήρεμο και λίγο τεμπελάκο.

Τελικά πριν τρεις μέρες όχι απλά γύρισε κι από την άλλη, αλλά κάνει τριπλές συνεχόμενες στροφές και δεν ξέρεις πού θα καταλήξει! Αρχίσαμε και τα πρώτα χτυπήματα και τις ανώμαλες προσγειώσεις! Καθησυχάστηκα, αλλά τώρα φοβάμαι για την ασφάλειά του. Ποτέ δεν είμαστε ευχαριστημένοι, χα χα!

Ο αδερφός του δεν έκανε ποτέ κάτι αν δεν ένιωθε τελείως έτοιμος. Το πιο καλό παράδειγμα είναι η ομιλία. Μέχρι 2.5 ετών δεν είχε σταυρώσει λέξη. Ούτε "μαμά", ούτε "μπαμπά", τίποτα! Εκεί βέβαια δεν είχα ανησυχήσει, γιατί έβλεπα ένα πανέξυπνο παιδί που συνεννοούνταν πλήρως με παντομίμα και επικοινωνούσε άριστα όλα του τα συναισθήματα. Αλλά από κουβέντες... Σφίγγα!

Μέχρι που μία μέρα γυρνάει και μου λέει "μαμά, θα ήθελα νερό, παρακαλώ!" Πετάχτηκα στο ταβάνι από τον φόβο μου! Άκουσα μια φωνουλα από το πουθενά! Ε, από τότε μίλησε με προτάσεις. Και δεν είπε ποτέ τις λέξεις μισές, ή λάθος αρθρωμενες. Σαν να μιλούσε από πάντα!

Και τώρα που είναι σχεδόν 10, έχει πια φανεί ότι αυτό είναι στοιχείο του χαρακτήρα του. Δεν κάνει κάτι, μέχρι να σιγουρευτεί ότι θα το κάνει τέλεια.

Εκεί που θέλω να καταλήξω είναι ότι οι ρυθμοί του κάθε παιδιού είναι διαφορετικοί. Κι εμείς καλώς παρατηρούμε και είμαστε alert να βοηθήσουμε, εννοείται. Απλά πολλές φορές ανησυχούμε παραπάνω από ότι πρέπει, ενώ πρέπει απλώς να δώσουμε χρόνο, ειδικά όταν οι γιατροί κρίνουν ότι δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας.

  • Μου αρέσει 5
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

@Angel92 Ναι όταν τα λάβω θα σας πω. Εάν και νομίζω καλό playkit είναι αυτό του αμέσως επόμενου 2μηνου (7-8 μηνών).  Εμένα δοντάκια δεν έχει βγάλει ακόμη για να σε βοηθήσω (και είναι 6 μηνών) απλά έχουν φουσκώσει τα ούλα της κάτω.

@Sofi91 Ναι έχω και εγώ τέτοιες φίλες. Τα αφήνουνε έτσι κάτω λέει τα μωράκια τους με δυο παιχνιδάκια και αυτά παίζουνε ήρεμα 😳. Ε η δικιά μου καμία σχέση προτιμάει να τσακώνεται με τα παιχνίδια της. Βέβαια κάτι έχει πάθει και τις τελευταίες μέρες είναι πιο ήρεμη. Μην την ματιάξω! 

  • Χαχα 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γεια σας κοριτσια πως ειστε;; Εμενα η δικια μου ακομα δεν γυριζει.. προσπαθει  αλλα δεν τα καταφερνει ακομα μονη της..την βοηθαω και γυρναει και καθετε λιγο μπρουμητα...εδω και 2 μερες κανει διαροια η μικρη..οχι παρα πολυ αλλα κανει μερικες φορες την ημερα,δεν εχει κανενα αλλο συμπτωμα..λετε να παρω την γιατρο τηλ; 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλες! Τι κάνετε? Πως είναι τα μπεμπακια σας? Εμείς είχαμε παιδίατρο χθες,η μπέμπα πήρε 700γρ και δύο πόντους,ανέβηκε στις καμπύλες! Απίστευτο μου φαίνεται,είμαι πολύ χαρούμενη! Σήμερα ξεκιναμε κοτόπουλο,πήρα στήθος και θα το βράσω σε λίγο και μετά θα το ανακατέψω μαζί με τα λαχανικά. Πρόσθεσα και σέλινο σήμερα στο πουρεδακι,ελπίζω να το φάει και να μη μας βγει περίεργη σαν το μπαμπά της😛Πρώτη φορά που ούρλιαζε η καημένη στον παιδίατρο,με το που μπήκαμε μέσα άρχισε να τσιριζει! Να φανταστείτε και που της έκανε εμβόλιο,δεν κατάλαβε τίποτα,ήταν τόσο στρεσαρισμενη που δεν κατάλαβε ούτε το τσίμπημα. 

Άσχετο,αλλά παρατήρησα ότι είμαστε οι μόνες μανουλες του 2022 που μιλάμε ακόμα στο φόρουμ σε κοινό θέμα! Μπράβο μας,το καλύτερο παρεάκι είμαστε ❤️

  • Μου αρέσει 6
  • Λουλούδια 1
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα κορίτσια!! Είμαστε δυνατό παρεακι παρηγοριάς 😁😁

@Blue Velvet μπραβοο σας!! μπράβο την μπεμπούλα, πήρε φορά ❤❤. Και εμενα μ το εκανε αυτό στον παιδίατρο προχθές,  μάλλον είναι η φάση τους τωρα σιγα σιγα π αρχίζουν σε αγνωστους ή άτομα που δεν βλέπουν συχνά να τσιριζουν χαχχαχαχ

Εμεις δράμα ακόμα περνάμε, ειδικά χθες το βράδυ, ήταν το χειρότερο..πολύ γκρίνια και τσιριδα και χθες ο καημένος πονούσε τόσο πολύ, του έδωσα ντεπον κοιμήθηκε για 3 ώρες και ξανά ξύπνησε με τρομερό κλάμα...τι να πω..ειναι δυνατόν να μην τον έπιασε?? εν τωμ μεταξύ χθες όπως του έβαλα τζελ στα δόντια, άρχισε να γρατζουνάει η μυτούλα πάνω, πόσες μέρες παίρνει συνήθως μέχρι να σκάσει το ούλα και να ηρεμήσουν??

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια θελω να σας ρωτησω κατι..ποσες φορες την μερα κανουν κακα τα μωρακια σας..εμενα η δικια μου κανει μπορει 3-4 φορες..1-2 φορες κανει αρκετα και τις επομενες φορες απο λιγο...αλλα με εχει τρελανει η πεθερα μου μου λεει δεν ειναι νορμαλ να κανει τοσες πολλες φορες γιατι δεν βαζει κιλα..

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 30 λεπτά , elena93 είπε:

Κοριτσια θελω να σας ρωτησω κατι..ποσες φορες την μερα κανουν κακα τα μωρακια σας..εμενα η δικια μου κανει μπορει 3-4 φορες..1-2 φορες κανει αρκετα και τις επομενες φορες απο λιγο...αλλα με εχει τρελανει η πεθερα μου μου λεει δεν ειναι νορμαλ να κανει τοσες πολλες φορες γιατι δεν βαζει κιλα..

Καλησπέρα !!! Εμένα ο δικός μου κάνει σίγουρα 4 φορές τη μέρα από τότε που γεννήθηκε . Πολύ σπάνια θα αλλάξω πάνα και δεν θα είναι λερωμένη από κακακια . Βέβαια εμείς δεν ξεκινήσαμε ακόμα τις στέρεες (δεν ξέρω αν παίζει ρόλο) και θηλάζω αποκλειστικά . Το είπα στη γιατρό μου αυτό για τη συχνότητα και μου είπε μπράβο του κιόλας 😅. Εγώ τρώω πολλές φυτικές ίνες και μου είπε ότι σε μεγάλο βαθμό ευθύνεται αυτό . Ααα και αυτό με τα κιλά και τα κακά δεν νομίζω να ισχύει γτ εμένα  θα έπρεπε ο δικός μου με αυτή τη λογική να είναι φτερό στον άνεμο και αντιθέτως σήμερα ζυγίστηκε ο χοντρουλης μου και έφτασε 9,300 κιλά . Άρα θεωρώ η πεθερά σου τσάμπα σε αγχώνει . 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...