Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 9 hours ago, DizzyツMommy said:

      Κορίτσια ξεκίνησα κ γω διέγερση 8/5. Ουσιαστικά ξεκίνησε η περίοδος απ' το βράδυ της προηγούμενης μέρας και είχα αρκετή ροή μέσα στην μέρα, οπότε το βράδυ 8/5 έκανα την πρώτη μου gonal. Σήμερα πήρα την πρώτη olgalutran. 

      Είμαστε μαζί Bluee19 στην διέγερση και μαζί με τη Nima21 είμαστε κοντά όλες στην εμβρυομεταφορά. Καλή επιτυχία κορίτσια καλή δύναμη!!!!!

      Καλή επιτυχία !! Όλα δεξιά ! 

      13 hours ago, Angot said:

      κορίτσια να σας πω τα νέα μ! όπως ειπα είδα αίμα την κυριακή  (32+1)κλπ ήρθα στο μαιευτήριο , ειχα πολλές συντονισμένες  συσπάσεις  χωρίς το παραμικρό σύμπτωμα! το ραμα κρατάει αλλά επειδή έχει εμπεδωθεί ήδη το μωρο έσπρωχνε προς τα κάτω και με την πίεση το ζόρισε και μάτωσε! σκεφτείτε ο γιατρός έβαλε το δάχτυλο και έπιανε ράμμα και κεφάλι, αν δεν είχαμε θα ειχα γεννήσει! σήμερα εχω βάλει τον 2ο. όρο και έχουν ηρεμήσει οι συσπάσεις μ, το αιματακι είναι ελάχιστο καφέ σκουρο , πονάκια πάλι δεν εχω και εχω κάνει και αλλαγές 3 κορτιζονες ! θα μείνω να βάλω και αύριο έναν όρο και θα φύγω το απόγευμα! όπως φαίνεται ο γιατρός είπε ότι το γλιτωσαμε για την ώρα ! αλλά είναι κακό το γεγονός ότι δεν μ δίνει συμπτώματα , όποτε το παραμικρό του παραμικρού πρέπει να το ψάχνουμε πλεον!!  λογικά τις 33 θα τις περάσουμε και όσο πάει είπε ! αυτά .

      Όλα να πάνε καλα !!!! Είσαι δυνατη θα το καταφέρεις μέχρι τη βδομάδα που χρειάζεται !! 

      • Ευχή 1

Μανούλες Νοεμβρίου 2022


Recommended Posts

8 ώρες πρίν, Matina87 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!και εμείς στο καρότσι πλεον έχουμε το κανονικό κάθισμα και μας έχει πει ο γιατρός να σηκώνουμε την πλάτη για να βλέπει.. κορίτσια όσες βάζετε φρούτοκρεμα σκόνη μέσα στην κανονική πώς το κάνετε την βάζετε μαζί με τα φρούτα πριν τα αλεσετε;με το φαγητό έχουμε θέμα φρούτοκρεμα το πολύ να φάει 7 κουταλάκια ενώ στην αρχή την έτρωγε όπως και με τα λαχανικά το ίδιο..κάνουμε τον κλόουν για να φάει λίγο ..το απόγευμα την φαριν λακτε ή την μπισκοτοκρεμα την τρώει όλη με τρελή χαρά..

Απο λαχανικά τι δίνετε κορίτσια;εγώ βάζω πατάτα καρότο κολοκυθάκι κ λίγο σέλινο δεν έχω δοκιμάσει κάτι άλλο προς το παρόν.. σκέφτομαι να δοκιμάσω κ αρακά πατάτα καρότο..

Από λαχανικά δίνω : καροτο, πατάτα, γλυκοπατάτα,λίγο σέλινο, κολοκύθα και κολοκυθάκι. Σήμερα θα βάλω αρακά για πρώτη φορά,ελπίζω να το φάει και να μην νευριάσει όπως με το μπρόκολο,που κόντεψε να μου φέρει το τάπερ στο κεφάλι🤣

  • Χαχα 3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 6,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις κορίτσια!

Υπέροχα τα μικρουλίνια μας αλλά και πολύ απαιτητικά🙈🤗Έχουν να διαχειριστούν πολλά βέβαια( ύπνο, εισαγωγή στερεών τροφών, οδοντοφυία, άγχος αποχωρισμού…..). Βοήθεια μας…. 🤪🤪🤪🤪

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πρίν, Matina87 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!και εμείς στο καρότσι πλεον έχουμε το κανονικό κάθισμα και μας έχει πει ο γιατρός να σηκώνουμε την πλάτη για να βλέπει.. κορίτσια όσες βάζετε φρούτοκρεμα σκόνη μέσα στην κανονική πώς το κάνετε την βάζετε μαζί με τα φρούτα πριν τα αλεσετε;με το φαγητό έχουμε θέμα φρούτοκρεμα το πολύ να φάει 7 κουταλάκια ενώ στην αρχή την έτρωγε όπως και με τα λαχανικά το ίδιο..κάνουμε τον κλόουν για να φάει λίγο ..το απόγευμα την φαριν λακτε ή την μπισκοτοκρεμα την τρώει όλη με τρελή χαρά..

Απο λαχανικά τι δίνετε κορίτσια;εγώ βάζω πατάτα καρότο κολοκυθάκι κ λίγο σέλινο δεν έχω δοκιμάσει κάτι άλλο προς το παρόν.. σκέφτομαι να δοκιμάσω κ αρακά πατάτα καρότο..

Εγώ κάθε 2,3 μέρες βάζω κάτι καινούργιο. Εννοείται να βάλεις. Βάλε πατάτα, γλυκοπατάτες, μπρόκολο, κουνουπίδι, αρακά. Απ' όλα μπορείς. Όσο για τη σκόνη, ετοιμάζω τη φρουτοκρεμα και βάζω μια κουταλιά μέσα το ανακατεύω και το δίνω για τη γεύση. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Σημερα του εβαλα μια κουταλιά φρούτοκρεμα σκόνη και πάλι δεν την έφαγε..για να δούμε πιστεύω αν σκάσουν τα δοντακια να επανέλθουμε και να τρώμε..τώρα ξεπροβάλλει το ένα γρατζουναει λιγάκι..

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια τον ξεκίνησα φαγητό δεν αντεξα. Δεν ξεκίνησα με κομμάτια που σας είχα πει. Αλλά έκανα πουρέ με γλυκοπατάτα. Κ έφαγε λίγο. Μετά πρόσθεσα μπρόκολο κ καρότο. Αλλά δεν του άρεσε. Κ ξεκινησαμε και  φρουτοκρεμα. Εγώ ξεκίνησα με αχλάδι πήρα αυτά τα τεράστια τα φετελ. Κ τρελάθηκε. Εγώ τα κάνω μπεν μαρι κ μαλακώνουν πολύ κ βγάζουν κ υγρά. Κ μετά τα πατάω στο ραβδομπλεντερ. Κ έγινε μούρλια. Κόντεψε να φάει κ το μπολ. Όταν δω ότι μπορεί να σταθεί στο καρεκλακι καλά θα τον ξεκινήσω κομμάτια. Δεν του αρέσει που τον ταΐζω μου βουτάει το κουτάλι και το μπολ. 
Τώρα για το καρότσι που σας έλεγα @Blue Velvet το αυγο είναι αυτό που μπαίνει στο αμάξι. Τη καλαθουνα δεν τη χρησιμοποιήσαμε καθόλου. Δεν του άρεσε. Κ τώρα τον αλλαξα και τον έβαλα στο τρίτο κομμάτι. Τον γύρισα κ μπροστά και έχει ξετραλαθεί. 
Επίσης από σήμερα ξεκίνησα να τον θηλάζω και τη μέρα στο κρεββάτι ξάπλα για να μην κοιμάται πάνω μου.  Άντε μπας και κάνω κ καμία δουλειά. 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 ώρα πρίν, Rina_87 είπε:

Κορίτσια τον ξεκίνησα φαγητό δεν αντεξα. Δεν ξεκίνησα με κομμάτια που σας είχα πει. Αλλά έκανα πουρέ με γλυκοπατάτα. Κ έφαγε λίγο. Μετά πρόσθεσα μπρόκολο κ καρότο. Αλλά δεν του άρεσε. Κ ξεκινησαμε και  φρουτοκρεμα. Εγώ ξεκίνησα με αχλάδι πήρα αυτά τα τεράστια τα φετελ. Κ τρελάθηκε. Εγώ τα κάνω μπεν μαρι κ μαλακώνουν πολύ κ βγάζουν κ υγρά. Κ μετά τα πατάω στο ραβδομπλεντερ. Κ έγινε μούρλια. Κόντεψε να φάει κ το μπολ. Όταν δω ότι μπορεί να σταθεί στο καρεκλακι καλά θα τον ξεκινήσω κομμάτια. Δεν του αρέσει που τον ταΐζω μου βουτάει το κουτάλι και το μπολ. 
Τώρα για το καρότσι που σας έλεγα @Blue Velvet το αυγο είναι αυτό που μπαίνει στο αμάξι. Τη καλαθουνα δεν τη χρησιμοποιήσαμε καθόλου. Δεν του άρεσε. Κ τώρα τον αλλαξα και τον έβαλα στο τρίτο κομμάτι. Τον γύρισα κ μπροστά και έχει ξετραλαθεί. 
Επίσης από σήμερα ξεκίνησα να τον θηλάζω και τη μέρα στο κρεββάτι ξάπλα για να μην κοιμάται πάνω μου.  Άντε μπας και κάνω κ καμία δουλειά. 

Εξαιρετικά τα νέα σου❤️ Δοκίμασε να του δώσεις και αβοκάντο,είναι πολύ θρεπτικό και επειδή έχει αυτή τη βουτυρενια υφή,ξετρελαινονται!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια έχω άλλο θέμα. Το πρόβλημα μου είναι με το όνομα που διαλέξαμε για το παιδί. Για οικογενειακούς λόγους με τον άντρα μου αποφασίσαμε να βγάλουμε ένα όνομα άσχετο από οικογένεια. Και το ανακοινώσαμε. Και έχουμε τώρα 2 μέρες και ζούμε ένα δραμα. Δεν άρεσε το όνομα στους δικούς Μου και επειδή δεν το ξέρανε άρχισαν τις δικαιολογίες ότι θα το κοροϊδεύουν στο σχολείο κλπ. Οκ είναι σπάνιο όνομα δεν είναι από τα κλασικά.  Αλλά δεν περίμενα αυτή την αντίδραση ειδικά από τους δικούς μου. Νιώθω ότι δεν με σέβονται. Και αφήστε με εμένα δεν σέβονται και τον άντρα μου και το παιδί μου. 

  • Λυπημένη/-ος 2
Link to comment
Share on other sites

Επειδή τα έχω ζήσει στο χειρότερο δυνατό βαθμό, να μην ανησυχείς, γιατί έχεις το πιο σημαντικό: Τον άντρα σου στο πλευρό σου! Είστε ομάδα, είστε οικογένεια, κι η γνώμη των τρίτων περισσεύει. 

Εγώ τον είχα απέναντι, και δεν παλευόταν.

Πού θα πάει, οι τριτοτεταρτοι θα το πάρουν απόφαση...

 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , Melie είπε:

Επειδή τα έχω ζήσει στο χειρότερο δυνατό βαθμό, να μην ανησυχείς, γιατί έχεις το πιο σημαντικό: Τον άντρα σου στο πλευρό σου! Είστε ομάδα, είστε οικογένεια, κι η γνώμη των τρίτων περισσεύει. 

Εγώ τον είχα απέναντι, και δεν παλευόταν.

Πού θα πάει, οι τριτοτεταρτοι θα το πάρουν απόφαση...

 

Ναι με τον άντρα μου είμαστε ομάδα και μαζί το αποφασίσαμε. Αλλά το έχω παράπονο. Δεν με αφήνουν να ευχαριστηθώ τπτ. Θες η μια μερια θες η άλλη μερια. Κάτι θα πουν κάτι θα κάνουν όλο να έχουμε να ασχολούμαστε. Στον γάμο έβαλαν το χεράκι τους και από τις 2 μεριές. Στην εξωσωματική άκουσα κακίες από τα πεθερικά. Στη γεννά πάλι τα πεθερικά. Κ τώρα οι δικοί μου με το όνομα. Αν δεν πουν την άποψη τους θα σκάσουν. Κ όχι μόνο αυτό σε κάνουν κ φαίνεσαι εσύ ο κακός. Να γίνει κάτι κ να χαρούν όλοι δεν γίνετε. Πρέπει να προσέχουμε τι λέμε κ τι κάνουμε μη παρεξηγηθεί κανένας. Εγώ δεν ανακατεύομαι στα δικά τους χωραφια. Μαρεσει δεν μαρεσει αυτό π κάνουν. Κ αν πω την άποψη μου δεν περιμένω να περάσει το δικό μ σώνει κ ντε. Τι να πω, κ ο λόγος π διαλέξαμε άσχετο ήταν για να μην έχουμε παρεξηγήσεις με κανέναν. 

  • Δύναμη! 3
Link to comment
Share on other sites

Όσο κι αν ακούγεται σκληρό, θα πρέπει να καταλάβεις ότι η δική σου ευτυχία δεν πρέπει να εξαρτάται από τη δική τους. Πότε δεν μπορεί να είναι όλοι ευχαριστημένοι. Απλώς, πάψτε να δίνετε σημασία. Διαφορετικά χαλάτε τη δική σας ζαχαρένια, τις δικές σας στιγμές και τη δική σας διάθεση.

Η ζωή είναι πολύ μικρή για να χαλιόμαστε με τέτοια. Αυτά είναι μικρά, και μακάρι ποτέ να μην έρθουν τα μεγάλα για να μας δώσουν προοπτική. Δεν έχετε ανάγκη κανέναν. 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


9 ώρες πρίν, Rina_87 είπε:

Κορίτσια έχω άλλο θέμα. Το πρόβλημα μου είναι με το όνομα που διαλέξαμε για το παιδί. Για οικογενειακούς λόγους με τον άντρα μου αποφασίσαμε να βγάλουμε ένα όνομα άσχετο από οικογένεια. Και το ανακοινώσαμε. Και έχουμε τώρα 2 μέρες και ζούμε ένα δραμα. Δεν άρεσε το όνομα στους δικούς Μου και επειδή δεν το ξέρανε άρχισαν τις δικαιολογίες ότι θα το κοροϊδεύουν στο σχολείο κλπ. Οκ είναι σπάνιο όνομα δεν είναι από τα κλασικά.  Αλλά δεν περίμενα αυτή την αντίδραση ειδικά από τους δικούς μου. Νιώθω ότι δεν με σέβονται. Και αφήστε με εμένα δεν σέβονται και τον άντρα μου και το παιδί μου. 

Κοριτσι μου και εγω ειχω θεμα με τα πεθερικα για το ονομα.. το ονομα το βρηκα εγω και ο αντρας μου δεν μου χαλασε χατηρη και δεν εφερε αντηρηση.. οταν τους ανακοινοσαμε οταν γεννηθηκε η μικρη μου ειπαν γιατι δεν μας ρωτησατε.. ακου εκει να ρωτησω τριτους για το τι ονομα θα βαλω στο παιδι μου.. και τωρα την μικρη δεν την φωναζουν με το κανονικο ονομα αλλα την φωναζουν εν συντομια απο αυτο το ονομα.. εμενα τα νευρα μου κροσια καθε φορα που τους ακουω να την φωναζουν

  • Λυπημένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites

On 5/4/2023 at 5:50 PM, Anastasiade said:

Εμένα η παιδίατρος μου έχει πει να ρίχνω μέσα ένα μπισκότο πτι μπερ και τώρα την τρώει μια χαρα ..μήλο αχλαδι και μπανανα του βαζω..

 

 Ρε κορίτσια εγώ έχω άλλο θέμα.  Όταν ειναι μπρούμυτα ο μικρούλης, τα χέρια του τα έχει πίσω στον αέρα και στηρίζεται μόνο στο στήθος του .. δεν ξέρω γιατί το κάνει αυτό,  όσο και να προσπαθώ να του φέρω τα χέρια του μπροστά να στηριχτεί σε αυτά,  τα πηγαινει πίσω κατευθείαν.. δεν ξέρω αν είναι νορμάλ αυτό.. 

Κ ο δικός μου το κάνει αυτό σε συνδυασμό με κούνημα ποδιών,σαν να προσπαθεί να μπουσουλησει, να κολυμπήσει 🤣,δεν ξέρω...το κάνει για λίγο,τσατίζεται κ μετά βάζει τα χέρια μπροστά κ στηρίζεται,ξεκουράζεται.. 

On 5/4/2023 at 11:06 PM, Matina87 said:

Καλησπέρα κορίτσια!και εμείς στο καρότσι πλεον έχουμε το κανονικό κάθισμα και μας έχει πει ο γιατρός να σηκώνουμε την πλάτη για να βλέπει.. κορίτσια όσες βάζετε φρούτοκρεμα σκόνη μέσα στην κανονική πώς το κάνετε την βάζετε μαζί με τα φρούτα πριν τα αλεσετε;με το φαγητό έχουμε θέμα φρούτοκρεμα το πολύ να φάει 7 κουταλάκια ενώ στην αρχή την έτρωγε όπως και με τα λαχανικά το ίδιο..κάνουμε τον κλόουν για να φάει λίγο ..το απόγευμα την φαριν λακτε ή την μπισκοτοκρεμα την τρώει όλη με τρελή χαρά..

Απο λαχανικά τι δίνετε κορίτσια;εγώ βάζω πατάτα καρότο κολοκυθάκι κ λίγο σέλινο δεν έχω δοκιμάσει κάτι άλλο προς το παρόν.. σκέφτομαι να δοκιμάσω κ αρακά πατάτα καρότο..

Κ εμενα μια απο τα ιδια ,αλλα βλεπω οτι καθε μερα παμε κ καλυτερα.Θελουν κι αυτα το χρονο τους να συνηθισουν το φαγητο. Κ εμεις εχουμε θεμα με τα φρουτα ενω στην αρχη τα ετρωγε. Χθες του εφτιαξα φρουτοκρεμα κ προσθεσα μετα την μπανανα. Την εφαγε με ευχαριστηση. Τωρα θα δοκιμασω να αλεσω πρωτα τα φρουτα κ να προσθεσω λιγο σκονη κρεμα.Από λαχανικά έχω δώσει μέχρι στιγμής πατάτα,γλυκοπατατα, καρότο, κολοκυθάκι, αρακά,φασολακι,σπανάκι.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια!!Σαν να έσκασε το ένα δοντακι επιτέλους και ακούω που το χτυπάει με τα κάτω ο μικρός..για να δούμε πως θα παμε σήμερα με το φαγητό..δεν ξέρω σκέφτομαι αύριο που θα έχουμε την βάφτιση να του δώσω λίγο ντεπον δύο ώρες πριν για να μην ζοριστει πολύ, θα αναστατωθεί που θα αναστατωθεί να μην πονάνε και τα δοντακια του..δεν ξέρω τι να κάνω κορίτσια με το φαγητό να συνεχίσω να του δίνω ή να το αφήσω για ένα διάστημα..χθες ούτε την φαριν λακτε δεν έφαγε..εσάς βγάζουν ακόμη γάλα τα μωράκια σας;ειδικά για αύριο το σκέφτομαι πως αν δεν θέλει να φάει και πιει μόνο γάλα θα βγάλει στη βάφτιση και θα γίνει χάλια..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...