Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 32 λεπτά , Nels είπε:

      Η εμφύτευση στην περίπτωση της κοπέλας έχει γίνει και για την προεκλαμψια πιθανον να χρειάζεται μόνο αν υπάρχει ένδειξη για αυξημενη πιθανότητα προεκλαμψιας, και πάλι καλύτερα αντιπηκτικες. Πάντως στην περίπτωση της κοπέλας, συνήθως όταν δουν αποκόλληση κόβουν αν δίνεται προληπτικα γι αυτό ρώτησα 

      Ναι δεν ξέρω κ εγώ γενικά μίλησα κ για τι Μ έχουν πει. Πάντως κ μένα στο παρελθόν που είχε γίνει εμφύτευση και δεν ξέραμε για θρομβοφιλια δεν Μ την έκοψαν. Τώρα δεν ξέρω τι ισχύει ακριβώς γιατί δεν είχα ρωτήσει τότε

Μανούλες Νοεμβρίου 2022


Recommended Posts

Θα έλεγα να πας με την οδηγία του παιδιάτρου, ως προς το πότε να εισάγεις τα καινούρια.

Εμείς επειδή έχουμε γνωστούς που ασχολούνται με βιολογικές καλλιέργειες, απορρίψαμε τα βιολογικά (αν και στο πρώτο παιδί έπαιρνα). Ο λόγος είναι ότι στην Ελλάδα τα βιολογικά καλλιεργούνται δίπλα σε μη βιολογικά, οπότε ουσιαστικά όλα τα λιπάσματα, τα νερά, κλπ είναι κοινά. Οπότε, τα "βιολογικά" είναι μόνο κατ' όνομα βιολογικά.

Όσο μπορούμε, όμως, δεν παίρνουμε από σουπερμάρκετ. Ψωνίζουμε από λαϊκή, κι έχουν μεγάλη διαφορά στην ποιότητα. Και σχεδόν μισή τιμή. Και με γλυκοπατάτες, αβοκάντο, ανανά κάθε μέρα και λοιπά εξωτικά, η τιμή μετράει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 6,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

15 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

Καλημέρα ❤️ Εμείς με αυτά ξεκινήσαμε,δεν έχουμε δοκιμάσει κάτι άλλο. Έχω ατμομαγειρα και βάζω μέσα γλυκοπατάτα καρότο κολοκυθάκι,τα πολτοποιω και ρίχνω στο τέλος ελαιόλαδο και λεμόνι. Για πρωινό της αλεθω αχλάδι μήλο μπανάνα και αβοκάντο και κάνω περισσότερο,γιατί τρώω και εγώ μαζί της 🤣 Την άλλη εβδομάδα έχουμε παιδίατρο και θα τον ρωτήσω για τραχανά και βρώμη. Καλά έκανες και του έδωσες φρούτο,βάλε κ άλλα στο μενού,θα ξετρελαθει. Έχουν βιταμίνες και είναι πολύ νόστιμα,τα τρώνε με μεγάλη ευχαρίστηση ❤️

Αβοκάντο ε? Θέλω και γωω.καλα λες.νομιζω θα του δώσω και άλλα.παρολο που μας είπε αρχές Μαίου ο γιατρός θα του δώσω λίγο ..αφού έχουμε κάνει καιρό την αρχή με το φαγητό ..να φάμε και τίποτα άλλο .μάλλον βασικά θα κάνω αυτό που είπε η @Melie με τη βρώμη και τη μπανάνα .

Όποτε τρώει ο μικρός φαγητό εν τω μεταξύ το περισσότερο το τρώω εγώ..πολύ Μ αρέσει το κρεατακι με τα λαχανικά ..και η γλυκοπατάτα μουρλια😜♥️

 

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια γυρίσαμε από παιδίατρο. Ο μπέμπης πήρε μισό κιλό. Είναι 5940 γρ κ σε 4 μέρες γίνεται 5 μηνών. Είναι στη τελευταία καμπύλη σταθερός. Μας είπε ότι θα ξεκινήσουμε τροφές σε 15 μέρες. Εκεί του είπα ότι θα δώσω κομμάτια. Κ άρχισε πάλι θα το πνίξω το παιδί λέει και δεν θα τρώει κλπ. Κ με τα πολλά μας λέει οτι για να πνιγεί σημαίνει οτι έχει κάποιο νευρολογικό πρόβλημα και οτι δεν πνίγονται τόσο εύκολα. Δλδ οτι να ναι. Μετά προσπαθούσε να μου πει δώστα πατημένα και όχι κομμάτια. Και με ρώτησε και πως σκέφτομαι να κάνω απογαλακτισμό. αφου θα μπουν οι τροφές θα κόψω το γαλα και να μην παίρνει εξτρα θερμίδες .  Ρε κορίτσια πραγματικά απελπιστηκα. Σε όσες θηλάζουν αποκλειστικά τα ίδια σας είπαν;  Γιατί εγώ έχω διαβάζει οτι το πρώτο χρόνο το γαλα είναι βασική τροφή. Κ αυτό του είπαμε αλλά αυτός επέμενε. Πλέον θα του λέω ναι για να μην μας πρήζει και θα κάνω αυτό που θέλω εγώ. Όχι γιατί το έβγαλα απο το κεφάλι μου αλλά επειδή το διάβασα επίσημα απο κάπου. Ε στο τέλος μου είπε φαντάζομαι ότι δεν θες να δώσεις κρέμα βανίλια ή ρυζαλευρο και του είπα όχι. Αν και κάποια στιγμή θα του δώσω έτσι για να δω την αντίδραση του ή σαν λύση ανάγκης. Αλλα προτιμώ να του δώσω βρώμη ή γιαουρτάκι. 

  • Λυπημένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Rina_87 είπε:

Κορίτσια γυρίσαμε από παιδίατρο. Ο μπέμπης πήρε μισό κιλό. Είναι 5940 γρ κ σε 4 μέρες γίνεται 5 μηνών. Είναι στη τελευταία καμπύλη σταθερός. Μας είπε ότι θα ξεκινήσουμε τροφές σε 15 μέρες. Εκεί του είπα ότι θα δώσω κομμάτια. Κ άρχισε πάλι θα το πνίξω το παιδί λέει και δεν θα τρώει κλπ. Κ με τα πολλά μας λέει οτι για να πνιγεί σημαίνει οτι έχει κάποιο νευρολογικό πρόβλημα και οτι δεν πνίγονται τόσο εύκολα. Δλδ οτι να ναι. Μετά προσπαθούσε να μου πει δώστα πατημένα και όχι κομμάτια. Και με ρώτησε και πως σκέφτομαι να κάνω απογαλακτισμό. αφου θα μπουν οι τροφές θα κόψω το γαλα και να μην παίρνει εξτρα θερμίδες .  Ρε κορίτσια πραγματικά απελπιστηκα. Σε όσες θηλάζουν αποκλειστικά τα ίδια σας είπαν;  Γιατί εγώ έχω διαβάζει οτι το πρώτο χρόνο το γαλα είναι βασική τροφή. Κ αυτό του είπαμε αλλά αυτός επέμενε. Πλέον θα του λέω ναι για να μην μας πρήζει και θα κάνω αυτό που θέλω εγώ. Όχι γιατί το έβγαλα απο το κεφάλι μου αλλά επειδή το διάβασα επίσημα απο κάπου. Ε στο τέλος μου είπε φαντάζομαι ότι δεν θες να δώσεις κρέμα βανίλια ή ρυζαλευρο και του είπα όχι. Αν και κάποια στιγμή θα του δώσω έτσι για να δω την αντίδραση του ή σαν λύση ανάγκης. Αλλα προτιμώ να του δώσω βρώμη ή γιαουρτάκι. 

Καλημέρα ❤️ Και ο δικός μου ο γιατρός είναι κάθετα αντίθετος με τα κομμάτια,λέει πως είναι όντως επικίνδυνο για ένα μωρό και επίσης δεν μπορεί να φάει την ίδια ποσότητα που θα ετρωγε με τον πουρέ. Αλλά αν επέμενα να δώσω κομμάτια,πιστεύω θα μπορούσαμε να βρούμε μια λύση. Σχετικά με το γάλα ...ο παιδίατρος σου για μια ακόμη φορά θα μας κουφανει τελείως. Είναι δυνατόν να μην πίνει ένα μωρό γάλα? Και τι θα πίνει δλδ, ρετσίνα? Και προφανώς είναι πολύ καλύτερο να δώσεις γιαουρτακια και βρώμη παρά ρυζαλευρο.Σόρρυ κοριτσι μου,αλλά έχεις γράψει αρκετά για αυτόν,ο οποίος ήθελε να σου σαμποτάρει και το θηλασμό και θα σου πρότεινα να αλλάξεις παιδίατρο.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια. Εγώ έχω πεθάνει απ' την αϋπνία. 5 νύχτα που δε κλείσαμε μάτι. Κάθε μία ώρα κλαίει και τον βάζω στο στήθος. Απ' τότε που προσπάθησα να κάνω την αλλαγή του γάλακτος τα χω δει όλα. Δε ξέρω τι να κάνω. Δεν αντέχω άλλο. Μ έχουν πιάσει τα νεύρα μου. Δε ξέρω πραγματικά πόσο θα πάει αυτό. Κι η γιατρός δε με βοήθησε πουθενά. Θ αλλάξω παιδίατρο. Οπωσδήποτε! Το θέμα είναι τώρα τι να κάνω για να κοιμηθούμε. Δεν βγάζω άλλη νύχτα έτσι. Δε παίρνει και πιπιλα και όλη νύχτα θέλει στήθος. Και τον βάζω και σε μισή ώρα τα ίδια. Κι ο απορροφητήρας στο φουλ και τα νεύρα μου κροσια.

  • Λυπημένη/-ος 5
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσι μου, δεν έχω συμβουλή, δεν ξέρω τι να πω, απλά εύχομαι να ήταν η τελευταία νύχτα που πήγε έτσι. Τώρα του δίνεις υποαλλεργικό πάλι, έτσι δεν  είναι; Πόσες μέρες τώρα;

Είναι σημαντικό να υπάρχει σύμπνοια με τον παιδίατρο. Όχι σε όλα, αλλά μια κοινή γραμμή. Εμένα, πχ, αν και είμαι απόλυτα ικανοποιημένη κατά τα άλλα, ψιλοσνομπαρει το θηλασμό. Όχι, δε μου έχει πει ποτέ κάτι. Αλλά ήταν δεύτερο παιδί και δεν τον ρώτησα τίποτα σχετικό. Υποψιάζομαι όμως ότι αν ήταν πρώτο παιδί, δε θα είχα πάρει τη βοήθεια που θα χρειαζόμουν. Προς τα εκεί με οδηγεί το συμπέρασμα ότι όλοι οι υπόλοιποι "πελάτες/γονείς" που έχει, ή σχεδόν όλοι τελοσπάντων, (από τα συμφραζόμενα) δίνουν ξένο.

Επειδή όμως είχα αποφασίσει ότι το σχήμα "προσφέρω στήθος οποτεδήποτε ζητάει το μωρό" δε μου ταίριαζε και είχα καταλήξει στην άντληση και στα φιξ γεύματα, το vibe του τελικά με βοήθησε. Χτίσαμε πρόγραμμα φαγητού με δεδομένο ότι τελικά τα γεύματα με γάλα θα είναι δύο, πρωί βράδυ. 

Αλλά όπως είπα, παίζει ρόλο η εμπειρία. Στο πρώτο παιδί στηριζεσαι ακόμη πιο πολύ στον παιδίατρο. Οπότε, θα πρέπει να μπορείς να στηριζεσαι. Και για μένα το πιο σημαντικό είναι να νιώθεις ότι μπορείς να του μιλήσεις ΟΠΟΤΕΔΗΠΟΤΕ για ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ. Ο κάθε γονιός έχει τα δικά του κριτήρια.

  • Μου αρέσει 6
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια!!εγώ προσωπικά φοβάμαι να δώσω κομμάτια γιατί βλέπω ένα μικρό κομματάκι να μείνει στην φρουτοκρεμα σαν κοκο ρυζιού κατευθείαν το βγάζει και καμιά φορά στραβό καταπίνει και την κρέμα..εμείς πάλι ενώ ξεκινήσαμε πολύ καλά με την φρουτοκρεμα και την φαριν λακτε πλέον δεν τρωει ούτε φρούτοκρεμα πότε τρώει ποτέ όχι..φαρίν λακτε δεν του ξαναεδωσα..εκείνο που τρώει με πολύ λαχτάρα αλλά δεν του δίνω γιατί σφίγγει είναι το ρυζαλευρο δύο φορές του έδωσα μέχρι τώρα..περιμένω να πάμε την Τετάρτη στον παιδίατρο για το εμβόλιο να δούμε τι εναλλακτικές θα μου δώσει.. θα ξεκινησουμε και λαχανικά την Τρίτη..δεν αγχώνομαι όμως με το γαλατάκι μια χαρά μεγαλώνει σιγά σιγά θα φάμε από όλα είναι νωρίς να τα πιέζουμε με τις στέρεες νομίζω..το μόνο που με απασχολεί είναι μήπως του πονάει το στομαχακι του..Από εχθές ξεκίνησε ο ζουζουνος και παίζει με το πόδια του τα σηκώνει όλη την ώρα και πιάνει τα δαχτυλακια του .. @Laky εύχομαι σύντομα να ηρεμήσει η κοιλίτσα του γλυκούλη σου ..του έδωσες καθόλου εκεινο το λαδακι που του έδινες στην αρχή;Μήπως αν έχεις βρει σε ποιον παιδίατρο θα πας να μιλήσεις τηλεφωνικά μαζί του να του εξηγήσει μήπως σου δώσει κάποια συμβουλή μέχρι να πάτε;

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Laky είπε:

Καλημέρα κορίτσια. Εγώ έχω πεθάνει απ' την αϋπνία. 5 νύχτα που δε κλείσαμε μάτι. Κάθε μία ώρα κλαίει και τον βάζω στο στήθος. Απ' τότε που προσπάθησα να κάνω την αλλαγή του γάλακτος τα χω δει όλα. Δε ξέρω τι να κάνω. Δεν αντέχω άλλο. Μ έχουν πιάσει τα νεύρα μου. Δε ξέρω πραγματικά πόσο θα πάει αυτό. Κι η γιατρός δε με βοήθησε πουθενά. Θ αλλάξω παιδίατρο. Οπωσδήποτε! Το θέμα είναι τώρα τι να κάνω για να κοιμηθούμε. Δεν βγάζω άλλη νύχτα έτσι. Δε παίρνει και πιπιλα και όλη νύχτα θέλει στήθος. Και τον βάζω και σε μισή ώρα τα ίδια. Κι ο απορροφητήρας στο φουλ και τα νεύρα μου κροσια.

Καλημέρα ❤️ Ίσως τον πείραξε το γάλα,ίσως βγάζει δοντακια,μπορεί και τα δύο μαζί..Δώσε λίγο ντεπον στο παιδί αν υποφέρει,θα ηρεμήσει και αυτό και εσύ. Ο παιδίατρος μου είχε πει να μην αφήνω το παιδί να σφαδαζει από τους πόνους και να του δίνω λίγο παυσίπονο,δεν θα πάθει κάτι κακό.Θα μπορέσετε να κοιμηθείτε κιόλας. 

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Rina_87 είπε:

Κορίτσια γυρίσαμε από παιδίατρο. Ο μπέμπης πήρε μισό κιλό. Είναι 5940 γρ κ σε 4 μέρες γίνεται 5 μηνών. Είναι στη τελευταία καμπύλη σταθερός. Μας είπε ότι θα ξεκινήσουμε τροφές σε 15 μέρες. Εκεί του είπα ότι θα δώσω κομμάτια. Κ άρχισε πάλι θα το πνίξω το παιδί λέει και δεν θα τρώει κλπ. Κ με τα πολλά μας λέει οτι για να πνιγεί σημαίνει οτι έχει κάποιο νευρολογικό πρόβλημα και οτι δεν πνίγονται τόσο εύκολα. Δλδ οτι να ναι. Μετά προσπαθούσε να μου πει δώστα πατημένα και όχι κομμάτια. Και με ρώτησε και πως σκέφτομαι να κάνω απογαλακτισμό. αφου θα μπουν οι τροφές θα κόψω το γαλα και να μην παίρνει εξτρα θερμίδες .  Ρε κορίτσια πραγματικά απελπιστηκα. Σε όσες θηλάζουν αποκλειστικά τα ίδια σας είπαν;  Γιατί εγώ έχω διαβάζει οτι το πρώτο χρόνο το γαλα είναι βασική τροφή. Κ αυτό του είπαμε αλλά αυτός επέμενε. Πλέον θα του λέω ναι για να μην μας πρήζει και θα κάνω αυτό που θέλω εγώ. Όχι γιατί το έβγαλα απο το κεφάλι μου αλλά επειδή το διάβασα επίσημα απο κάπου. Ε στο τέλος μου είπε φαντάζομαι ότι δεν θες να δώσεις κρέμα βανίλια ή ρυζαλευρο και του είπα όχι. Αν και κάποια στιγμή θα του δώσω έτσι για να δω την αντίδραση του ή σαν λύση ανάγκης. Αλλα προτιμώ να του δώσω βρώμη ή γιαουρτάκι. 

Καλημέρα @Rina_87! Έχουμε ξαναμιλήσει για τους παιδιάτρους μας .. έχω και εγώ το ίδιο θέμα με σένα αν θυμάσαι. Τώρα πήγαμε στον παιδίατρο μας για να εισάγουμε τις στέρεες και μας είπε να ξεκινήσουμε με κρέμα βανίλια. Του λέω δεν θα ήθελα μπορώ να φτιάχνω κρέμα μόνη μου; Μου λέει το παιδί δεν θα παίρνει τα απαραίτητα θρεπτικά συστατικά έτσι. Μου έδωσε ως λύση να φτιάχνω βρώμη με γάλα ξένο. Ότι να ναι. Εμείς πήραμε απόφαση να τον αλλάξουμε .. γιατί θεωρώ πως πρέπει να υπάρχει σύμπνοια στο θέμα διατροφή. Α εννοείται οτι και μένα άρχισε να μου λέει ότι πρέπει να αντικαθιστώ θηλασμούς με γεύματα. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα σας κορίτσια!! Υπομονη και δύναμη @Laky αν το πρόβλημα είναι το γάλα, πιστεύω θα στρωσει σιγα σιγα πάλι μόλις περάσει η επίδραση της αλλαγής! Ποσες μερες ειναι που γυρισατε στο υποαλλεργικο?

Μεγαλο ζητημα οι παιδιατροι και γ διατροφή,  ο καθενας λεει τα δικα του, δεν πιστεύω ότι είναι όλα λάθος ή όλα σωστά αλλά στην τελική οι γονείς πιστεύω ότι βλέπουν καλύτερα τι πάει στο παιδι του και πως θέλουν να κινηθούν.  Εδω στη Γερμανία για παράδειγμα δεν προτείνουν καθόλου ρυζάλευρο, κατευθείαν λαχανικά και μετα κρέμα βρώμης με γάλα για απογευματινό - βραδινό και μετα κρέμα βρώμης με φρούτα για πρωινό. 

@Rina_87 αν θέλεις να δώσεις κομμάτια και το παιδι πιστεύεις ότι μπορεί να το κανει τοτε δοκιμαστε το, δωσε το χρονο που χρειαζεται και βλεπεις αν θα βγει ή οχι. Ο κίνδυνος πνιγμονης υπαρχει και στις δύο μεθόδους, για αυτό καλύτερα θα ήταν οι παιδίατροι να μας λένε τι κάνουμε εκείνη τη στιγμή παρα θεωρίες. δες τι ταιριάζει σ εας, δεν υπάρχει σωστό και λάθος.  το γάλα είναι η βασική τους τροφή και από εκεί παίρνουν όσα χρειάζονται για όλο το 1ο έτος της ζωής τους. δεν μπορεί όλοι να το λένε και οι επίσημοι οργανισμοί και ο παιδιατρος σας να λέει αλλά....τι να πω..🙆. κάνε αυτό που νιώθεις πιο σωστό, και στην τελική δοκίμασε το και αν δεν βγει περνάς σε αλεσμένα ή πατημένα. δεν μπορείς να ξέρεις τι θα ταιριάξει στην κάθε οικογένεια και στο κάθε παιδί από πριν. τώρα αυτοί λένε τα δικά τους!!

Εμεις χθες κορίτσια κοιμηθηκαμε επιτέλους 6 ώρες περίπου σερι!! σαν όνειρο μου φάνηκε χαχαχχαχ..πιστεύω ότι ίσως η όλη αλλαγή στο πρόγραμμα του και με την πεθερά μ εδω να έπαιξε ρόλο...για να δούμε.. γιατί είναι και το άλμα προ των πυλών 🙄🙄

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κορίτσια σας διαβασα όλες δεν μπορώ να αλλάξω παιδίατρο στην περιοχή π μένω (επαρχία) είναι ο πιο καλός οι άλλοι είναι όλοι ηλικιωμένοι όποτε δεν νομίζω ότι θα με στηρίξουν στο θέμα blw. Γενικά εγώ τον χρειάζομαι τον παιδίατρο μόνο όταν αρρωστήσει το παιδί κ για τα εμβόλια. Δεν θέλω απόψεις τέτοιου τύπου ξέρω που να μπω να ενημερωθώ για τα πάντα. Δεν το παίζω ξερόλας αλλά σας είχα πει ότι είμαι νοσηλεύτρια κ έχω συνεργαστεί άπειρες φορές με γιατρούς που δίνουν οδηγίες από το τηλ και όποιον πάρει ο χάρος. Προσωπικά δεν εμπιστεύομαι έτσι γιατρό αλλά τώρα δεν μπορώ να βρω κάποιον καλύτερο. Φυσικά δεν υπάρχει σωστό ή λάθος δεν είναι εκεί το θέμα. Και στην αρχή θα το πάμε δοκιμαστικά και βλέπουμε μας καθοδηγεί ο μπέμπης. Αλλα παράπονο το χω να πάω κ να πει ένα καλό λόγο. Μην μου πνίξεις το παιδί και το παιδί κ τα μάτια σου.  Έτσι μου ειπε. Κ εκεί του ειπε ο άντρας μου λες να θέλαμε να τον βλάψουμε;

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 10 λεπτά , Rina_87 είπε:

Κορίτσια σας διαβασα όλες δεν μπορώ να αλλάξω παιδίατρο στην περιοχή π μένω (επαρχία) είναι ο πιο καλός οι άλλοι είναι όλοι ηλικιωμένοι όποτε δεν νομίζω ότι θα με στηρίξουν στο θέμα blw. Γενικά εγώ τον χρειάζομαι τον παιδίατρο μόνο όταν αρρωστήσει το παιδί κ για τα εμβόλια. Δεν θέλω απόψεις τέτοιου τύπου ξέρω που να μπω να ενημερωθώ για τα πάντα. Δεν το παίζω ξερόλας αλλά σας είχα πει ότι είμαι νοσηλεύτρια κ έχω συνεργαστεί άπειρες φορές με γιατρούς που δίνουν οδηγίες από το τηλ και όποιον πάρει ο χάρος. Προσωπικά δεν εμπιστεύομαι έτσι γιατρό αλλά τώρα δεν μπορώ να βρω κάποιον καλύτερο. Φυσικά δεν υπάρχει σωστό ή λάθος δεν είναι εκεί το θέμα. Και στην αρχή θα το πάμε δοκιμαστικά και βλέπουμε μας καθοδηγεί ο μπέμπης. Αλλα παράπονο το χω να πάω κ να πει ένα καλό λόγο. Μην μου πνίξεις το παιδί και το παιδί κ τα μάτια σου.  Έτσι μου ειπε. Κ εκεί του ειπε ο άντρας μου λες να θέλαμε να τον βλάψουμε;

Καλέ τι θα πνίξεις το παιδί σου λέει αυτός .. μην τρελαθούμε.. όπως τα λες και εσύ εάν είσαι ενημερωμένη και εάν προσφέρεις τις σωστές κοπές στο παιδί δεν θα έχει κανένα πρόβλημα. Ίσα ίσα τα πλεονεκτήματα της μεθόδου blw είναι πάρα πολλά. Μακάρι να μην φοβόμουν και εγώ και να ξεκινάγαμε έτσι από την αρχή. Και εγώ τον δικό μου παιδίατρο είχα σκεφτεί να τον κρατήσω μόνο για τα ιατρικά θέματα και να έχω παιδοδιατροφολόγο για την διατροφή (να έχω μία στήριξη σαν νέα μαμά) αλλά εμάς μας έχει κάνει βλακείες και με τα εμβόλια. Έχει πολύ πελατεία δεν ξέρω και χάνει την μπάλα. Επίσης, είναι μακριά από την περιοχή που μένουμε..οπότε ήρθε καιρός για αλλαγή. Ούτε εγώ εμπιστεύομαι έτσι γιατρό .. και να δω που θα βρουμε άλλον τώρα.

6 ώρες πρίν, Laky είπε:

Καλημέρα κορίτσια. Εγώ έχω πεθάνει απ' την αϋπνία. 5 νύχτα που δε κλείσαμε μάτι. Κάθε μία ώρα κλαίει και τον βάζω στο στήθος. Απ' τότε που προσπάθησα να κάνω την αλλαγή του γάλακτος τα χω δει όλα. Δε ξέρω τι να κάνω. Δεν αντέχω άλλο. Μ έχουν πιάσει τα νεύρα μου. Δε ξέρω πραγματικά πόσο θα πάει αυτό. Κι η γιατρός δε με βοήθησε πουθενά. Θ αλλάξω παιδίατρο. Οπωσδήποτε! Το θέμα είναι τώρα τι να κάνω για να κοιμηθούμε. Δεν βγάζω άλλη νύχτα έτσι. Δε παίρνει και πιπιλα και όλη νύχτα θέλει στήθος. Και τον βάζω και σε μισή ώρα τα ίδια. Κι ο απορροφητήρας στο φουλ και τα νεύρα μου κροσια.

 Να ξέρεις σου στέλνω όλη μου την θετική ενέργεια. Είναι πολύ δύσκολο όλο αυτό που περιγράφεις. Σου αξίζουν πολλά μπρα

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , thel είπε:

Καλέ τι θα πνίξεις το παιδί σου λέει αυτός .. μην τρελαθούμε.. όπως τα λες και εσύ εάν είσαι ενημερωμένη και εάν προσφέρεις τις σωστές κοπές στο παιδί δεν θα έχει κανένα πρόβλημα. Ίσα ίσα τα πλεονεκτήματα της μεθόδου blw είναι πάρα πολλά. Μακάρι να μην φοβόμουν και εγώ και να ξεκινάγαμε έτσι από την αρχή. Και εγώ τον δικό μου παιδίατρο είχα σκεφτεί να τον κρατήσω μόνο για τα ιατρικά θέματα και να έχω παιδοδιατροφολόγο για την διατροφή (να έχω μία στήριξη σαν νέα μαμά) αλλά εμάς μας έχει κάνει βλακείες και με τα εμβόλια. Έχει πολύ πελατεία δεν ξέρω και χάνει την μπάλα. Επίσης, είναι μακριά από την περιοχή που μένουμε..οπότε ήρθε καιρός για αλλαγή. Ούτε εγώ εμπιστεύομαι έτσι γιατρό .. και να δω που θα βρουμε άλλον τώρα.

Να ψάξεις να βρεις. Εγώ την έχω πατήσει με το θέμα εξωσωματική με γιατρούς και γιαυτο ψάχνομαι συνέχεια. Και διαβάζω πολύ δεν αφήνω τπτ στην ησυχία του. Μακάρι να ήξερα ότι ξέρω τώρα. Είναι πολύ βλακεία να ξέρεις τι θες και να μην έχεις τη κατάλληλη στήριξη. Ο γιατρός προφανώς πάει στη πεπατημένη π είναι σγρ. Κ καλά κάνει. Αλλά θα μπορούσε να με παραπέμψει κάπου άλλου να ενημερωθώ κ οχι να με φοβίσει. Ευτυχώς ήμουν προετοιμασμένη και δεν μασάω με αυτά. 

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια πως ειστε; Τα μωρακια σας πως ειναι; Εγω χαθει τελειως με την δουλεια..εχω προβλημα κοριτσια με την τριχοπτωση μου φαινετε θα μεινω καραφλη..εχετε και εσεις το ιδιο προβλημα;; Καμια λυση ξερεται;;

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, elena93 είπε:

Κοριτσια πως ειστε; Τα μωρακια σας πως ειναι; Εγω χαθει τελειως με την δουλεια..εχω προβλημα κοριτσια με την τριχοπτωση μου φαινετε θα μεινω καραφλη..εχετε και εσεις το ιδιο προβλημα;; Καμια λυση ξερεται;;

Καλησπέρα, εμένα με βοηθήσει πολύ το iofolen lactancia που μου πρότεινε ο γυναικολος μου. Δύο την ημέρα και είδα μεγάλη διαφορά. Εγώ το θέμα που έχω τώρα είναι ότι έχω συχνά πετρώματα στον δεξί μαστό..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...