Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • On 29/8/2024 at 1:16 ΜΜ, artemis88 είπε:

      Τι ωραια!! Με το καλο!!

      Ποτε αρχισες να το νιωθεις?

      Στην 20η εβδομάδα το κατάλαβα. Νομιζα στην αρχή ήταν το έντερο. Στους υπέρηχους κανει σβούρες 😁

      On 30/8/2024 at 8:53 ΠΜ, Lila ki είπε:

      Έκανα ένα τεστ και είναι θετικό !!! Ελπίζω αυτή τη φορά να ήρθε για να μείνει !! 

      Μπραβοοοο!!!! Συγχαρητήρια!!!!! Να πάνε ολα καλα και να έχεις μια τελειομηνη εγκυμοσύνη. Μπήκα για να σου ευχηθώ για αύριο και είδα τα όμορφα νέα!!!!

      4 ώρες πρίν, Lila ki είπε:

      Δεν μ κάνουν χοριακη δυστυχώς … μ είπαν τεστ εγκυμοσύνης κ εάν είναι θετικό σου λένε για σκαν σε δυο με τρεις εβδομάδες απο το θετικό τεστ … γενικά το σύστημα της Αγγλίας είναι λίγο διαφορετικό ..

      Καθόλου χοριακη ε? Τότε υπομονή και προσοχή μέχρι τον υπέρηχο!!!

Μανούλες Νοεμβρίου 2022


Recommended Posts

On 26/8/2023 at 12:28 ΜΜ, Matina87 είπε:

Τα τσιγαρισα με κρεμμύδι και λαδακι, έβαλα λίγο νερό τα άφησα να βράσουν λίγο και μετά τα έβαλα στη γάστρα στο φούρνο έβαλα κ λίγη ρίγανη..όταν τα έσβησα είχε μείνει και ζουμακι λίγο για να μπορώ να τα πατήσω με το πιρούνι. 

Σχετικά με τις εισαγωγές κορίτσι σας ρώτησα γιατί κάποια λαχανικά μου φαίνονται βαριά στη γεύση και δεν του έχω δώσει ακόμη όπως πιπεριά μελιτζάνες πράσο και δεν ξέρω πως να του τα δώσω. 

Έτσι τα έκανα κι εγώ σήμερα τα λαχανικά αλλά έβαλα και λίγο λεμόνι. Έφαγε πρώτη φορά μετά από 15 και ημέρες.

  • Μου αρέσει 2
  • Καλή τύχη! 1
  • Λουλούδια 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 6,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κορίτσια ήθελα να σας ρωτήσω τι κάνετε με τον απογευματινό ύπνο; Η τελοσπαντων τι ώρα τα κοιμιζετε για τον δεύτερο ύπνο της ημέρας; Προσπαθώ να τον βάλω για ύπνο αλλά δε κοιμάται με τίποτα πριν τις 17.30 και εννοείται μετά πως να κοιμηθεί νωρίς το βράδυ; Υπάρχει καποια που το κοιμίζει μόνο μια φορά μέσα στην ημέρα; Φοβάμαι πως αν το προσπαθήσω θα κοιμηθεί κατά τις 19.00 και μετά είναι που δε θα μπορεί να κοιμηθεί με τίποτα νωρίς το βράδυ.

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Laky είπε:

Κορίτσια ήθελα να σας ρωτήσω τι κάνετε με τον απογευματινό ύπνο; Η τελοσπαντων τι ώρα τα κοιμιζετε για τον δεύτερο ύπνο της ημέρας; Προσπαθώ να τον βάλω για ύπνο αλλά δε κοιμάται με τίποτα πριν τις 17.30 και εννοείται μετά πως να κοιμηθεί νωρίς το βράδυ; Υπάρχει καποια που το κοιμίζει μόνο μια φορά μέσα στην ημέρα; Φοβάμαι πως αν το προσπαθήσω θα κοιμηθεί κατά τις 19.00 και μετά είναι που δε θα μπορεί να κοιμηθεί με τίποτα νωρίς το βράδυ.

Εγώ τα πάω χάλια με τους ύπνους του παιδιού. Δεν έχω καταφέρει να το βρω ακόμα. Ελπίζω κάποια άλλη κοπέλα να μας πει. Κορίτσια ο πεθερός πάλι έβαλε το χέρι στο στόμα του παιδιού και δεν ήμουν εκεί να το δω για να του την πω. Τώρα έχει ένα σπυράκι στο στόμα του. Έχω νευριάσει τόσο πολύ δεν έχετε ιδέα. Δεν με πειράζει για το σπυρί αλλά αυτό που καταπατά τον προσωπικό χώρο του παιδιού και χώνει τα κωλοχερα του μέσα στο σώμα του μου φέρνει αηδία. Ειδικά αυτό που δεν μιλάνε τα μωρά και αυτοί κάνουν ότι θέλουν με νευριάζει απίστευτα. Βλέπουν τη φάτσα τους ότι κάτι δεν τους αρέσει κ εκεί συνεχίζουν. Δεν ξέρω ρε κορίτσια αν είμαι εγώ πολύ ευαίσθητη ή υπερβολική. Κ ο άντρας μ τσαντιστηκε. Αλλά δεν τους λέει τπτ. Δεν ήταν το παιδί μαζί μας κ δεν το είδαμε, πραγματικά δεν ξέρω τι θα έλεγα με τους ηλίθιους. 

  • Λυπημένη/-ος 2
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Rina_87 είπε:

Εγώ τα πάω χάλια με τους ύπνους του παιδιού. Δεν έχω καταφέρει να το βρω ακόμα. Ελπίζω κάποια άλλη κοπέλα να μας πει. Κορίτσια ο πεθερός πάλι έβαλε το χέρι στο στόμα του παιδιού και δεν ήμουν εκεί να το δω για να του την πω. Τώρα έχει ένα σπυράκι στο στόμα του. Έχω νευριάσει τόσο πολύ δεν έχετε ιδέα. Δεν με πειράζει για το σπυρί αλλά αυτό που καταπατά τον προσωπικό χώρο του παιδιού και χώνει τα κωλοχερα του μέσα στο σώμα του μου φέρνει αηδία. Ειδικά αυτό που δεν μιλάνε τα μωρά και αυτοί κάνουν ότι θέλουν με νευριάζει απίστευτα. Βλέπουν τη φάτσα τους ότι κάτι δεν τους αρέσει κ εκεί συνεχίζουν. Δεν ξέρω ρε κορίτσια αν είμαι εγώ πολύ ευαίσθητη ή υπερβολική. Κ ο άντρας μ τσαντιστηκε. Αλλά δεν τους λέει τπτ. Δεν ήταν το παιδί μαζί μας κ δεν το είδαμε, πραγματικά δεν ξέρω τι θα έλεγα με τους ηλίθιους. 

Ειναι για μπατσες ο πεθερός σου,ειλικρινά είναι εξοργιστικο αυτο που κάνει!Θα σου πρότεινα να του  κανεις παρατήρηση όταν τον δεις και ας θυμώσει ο άντρας σου Εδώ μιλάμε για την υγεία του παιδιού σου,ας στραβωσει ο πεθερός σου,μικρή σημασία έχει.Η πεθερά μου μια φορά το έκανε,δεν μίλησα εκείνη την ώρα και την επόμενη φορά που πήγαμε για επίσκεψη,της είπα να μην ξαναβάλει τα χέρια της στο στόμα της μπέμπας.Αν τολμήσει να το ξανακάνει,θα γίνει εκεί μέσα ροντέο 

  • Ευχαριστώ 1
  • Δύναμη! 1
Link to comment
Share on other sites

Έχω και εγώ θέμα με τα πεθερικά εάν κάνουν κάτι που δεν θέλω στο παιδί .. δεν ξέρω πως να το πω. Συνήθως το λέω στον άντρα μου και το μεταφέρει αλλά θα προτιμούσα εκείνη την στιγμή να το πω με ευγενικό τρόπο. Νομίζω ότι ότι και να πω το παρεξηγούν ακόμα και εάν το λέω καλοπροαίρετα σαν συμβουλή. 

Κορίτσια εμένα η μικρή έχει φάει σκάλωμα μαζί μου. Οκ το χαίρομαι δεν λέω .. αλλά έχουμε φθάσει σε σημείο να μην θέλει να την κοιμίζει ο πατέρας της ιδίως το βράδυ. Εσάς πως είναι ; 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

18 ώρες πρίν, Rina_87 είπε:

Εγώ τα πάω χάλια με τους ύπνους του παιδιού. Δεν έχω καταφέρει να το βρω ακόμα. Ελπίζω κάποια άλλη κοπέλα να μας πει. Κορίτσια ο πεθερός πάλι έβαλε το χέρι στο στόμα του παιδιού και δεν ήμουν εκεί να το δω για να του την πω. Τώρα έχει ένα σπυράκι στο στόμα του. Έχω νευριάσει τόσο πολύ δεν έχετε ιδέα. Δεν με πειράζει για το σπυρί αλλά αυτό που καταπατά τον προσωπικό χώρο του παιδιού και χώνει τα κωλοχερα του μέσα στο σώμα του μου φέρνει αηδία. Ειδικά αυτό που δεν μιλάνε τα μωρά και αυτοί κάνουν ότι θέλουν με νευριάζει απίστευτα. Βλέπουν τη φάτσα τους ότι κάτι δεν τους αρέσει κ εκεί συνεχίζουν. Δεν ξέρω ρε κορίτσια αν είμαι εγώ πολύ ευαίσθητη ή υπερβολική. Κ ο άντρας μ τσαντιστηκε. Αλλά δεν τους λέει τπτ. Δεν ήταν το παιδί μαζί μας κ δεν το είδαμε, πραγματικά δεν ξέρω τι θα έλεγα με τους ηλίθιους. 

Απαράδεχτη συμπεριφορά. Πρέπει να μπορούμε να προστατεύουμε τα παιδιά μας κορίτσια. Είναι δύσκολο να βάζεις όρια, ειδικά σε τέτοιους ανθρώπους, αλλά απαιτείται! Εμένα ο μικρός κλαίει όταν τον αρπάζουν για αγκαλιά, οπότε τους είπα ξεκάθαρα να μην το κάνουν και πως το μωρό χρειάζεται το χρόνο του. Όσα έχω να πω τα λέω με σοβαρό σλλά ευγενικό ύφος..

Όσον αφορά τον ύπνο, ο μικρός μου αντέχει 3-3.5 ώρες ξύπνιος από την ώρα που ξυπνάει. Κάνουμε 2 ύπνους μέσα στη μέρα 46-90 λεπτά. Αν ξυπνήσει στο μισάωρο προσπαθώ να τον ξανακοιμίσω.

8 ώρες πρίν, thel είπε:

Έχω και εγώ θέμα με τα πεθερικά εάν κάνουν κάτι που δεν θέλω στο παιδί .. δεν ξέρω πως να το πω. Συνήθως το λέω στον άντρα μου και το μεταφέρει αλλά θα προτιμούσα εκείνη την στιγμή να το πω με ευγενικό τρόπο. Νομίζω ότι ότι και να πω το παρεξηγούν ακόμα και εάν το λέω καλοπροαίρετα σαν συμβουλή. 

Κορίτσια εμένα η μικρή έχει φάει σκάλωμα μαζί μου. Οκ το χαίρομαι δεν λέω .. αλλά έχουμε φθάσει σε σημείο να μην θέλει να την κοιμίζει ο πατέρας της ιδίως το βράδυ. Εσάς πως είναι ; 

Και ο μικρός μου είναι κολλημένοσμαζί μου 😊Νομίζω πως περνάνε άγχος αποχωρισμού. 

Link to comment
Share on other sites

23 ώρες πρίν, Laky είπε:

Κορίτσια ήθελα να σας ρωτήσω τι κάνετε με τον απογευματινό ύπνο; Η τελοσπαντων τι ώρα τα κοιμιζετε για τον δεύτερο ύπνο της ημέρας; Προσπαθώ να τον βάλω για ύπνο αλλά δε κοιμάται με τίποτα πριν τις 17.30 και εννοείται μετά πως να κοιμηθεί νωρίς το βράδυ; Υπάρχει καποια που το κοιμίζει μόνο μια φορά μέσα στην ημέρα; Φοβάμαι πως αν το προσπαθήσω θα κοιμηθεί κατά τις 19.00 και μετά είναι που δε θα μπορεί να κοιμηθεί με τίποτα νωρίς το βράδυ.

Εγώ τον κοιμίζω 2 φορές μέσα στη μέρα. Το 2ο nap συνήθως δεν το κάνει μετά τις 19. Αν γίνει αυτό, τότε το βράδυ θα κοιμηθεί πιο αργά.

Νομίζω χρειάζονται 2 naps μέχρι 15 μηνών.🙏💙

Link to comment
Share on other sites

Και γω την κοιμίζω κάθε 3-4 ώρες μερικές φορές κουράζεται και στις 2.30 ώρες. Το πρωί σηκωνεται 8.30 και κοιμάται γύρω στις 12 πάρα με 1.15 συνήθως και μετά πάλι κατά τις 4-5.30 το βράδυ αν δεν βγούμε έξω κοιμάται κατά τις 9.30-10 σερί μέχρι το πρωί.Μερικες μέρες εμένα αν έχει ξυπνήσει νωρίς το απόγευμα κουράζεται πριν να πιει το γάλα της το  βράδυ και ρίχνει ένα μισάωρο υπνάκο, αυτό θέλω να κοψω και της δίνουμε το γάλα λίγο νωρίτερα. 

Χτες βγάλαμε και το 1ο μας δόντι!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Ξέρω πως είναι νωρίς να κόψω τον δεύτερο ύπνο αλλά δε κοιμάται με τίποτα κορίτσια αν κοιμηθεί το απόγευμα. Και δε κοιμάται πολύ. Το πολύ μία ώρα. Δε ξέρω κι εγώ το να κάνω. Θέλω να κοιμάται νωρίς το βράδυ γιατί αλλιώς δε θα μπορώ να κάνω τίποτα τώρα που γυρίζω και στη δουλειά. Σηκώνομαι κι απ' τις 6.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 11 λεπτά , Laky είπε:

Ξέρω πως είναι νωρίς να κόψω τον δεύτερο ύπνο αλλά δε κοιμάται με τίποτα κορίτσια αν κοιμηθεί το απόγευμα. Και δε κοιμάται πολύ. Το πολύ μία ώρα. Δε ξέρω κι εγώ το να κάνω. Θέλω να κοιμάται νωρίς το βράδυ γιατί αλλιώς δε θα μπορώ να κάνω τίποτα τώρα που γυρίζω και στη δουλειά. Σηκώνομαι κι απ' τις 6.

Τους υπνους δε μπορείς να τους κόψεις από μόνη σου . Το παιδί θα σε οδηγήσει σε αυτό. Αν το καθιστερησεις το απόγευμα να κοιμηθεί το πιο πιθανό είναι να κοιμηθεί αργότερα Κ να σου ξυπνήσει μέσα στην νύχτα . Δυστυχώς έτσι είναι . Πρεπει να ακολουθήσεις λίγο το παιδί . Το μόνο που μπορείς να αλλάξεις είναι 15 λεπτο 15λεπτο μήπως ελλατωνεις λίγο τους υπνους συνολικά ώστε να κοιματε πιο νωρίς αφού θα ξυπνάει πιο νωρίς 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 17 λεπτά , linaa είπε:

Τους υπνους δε μπορείς να τους κόψεις από μόνη σου . Το παιδί θα σε οδηγήσει σε αυτό. Αν το καθιστερησεις το απόγευμα να κοιμηθεί το πιο πιθανό είναι να κοιμηθεί αργότερα Κ να σου ξυπνήσει μέσα στην νύχτα . Δυστυχώς έτσι είναι . Πρεπει να ακολουθήσεις λίγο το παιδί . Το μόνο που μπορείς να αλλάξεις είναι 15 λεπτο 15λεπτο μήπως ελλατωνεις λίγο τους υπνους συνολικά ώστε να κοιματε πιο νωρίς αφού θα ξυπνάει πιο νωρίς 

Δεν εννοούσα να τον κόψω με το ζόρι. Εννοώ να σταματήσω να προσπαθώ να τον κοιμισω νωρίτερα το απόγευμα αφού ούτως ή άλλως τζάμπα τυρρανιομαστε κι οι δυο. Σήμερα τον έβαλα για ύπνο στις 4.30 και ως τις 5.30 ήταν όρθιος στο κρεβάτι του. Τελικά τον έβγαλα κι έπεσε ξερός στις 9 το βράδυ. Αλλά ανησυχώ γιατί είναι πολύ μικρό για να κοιμάται τόσο λίγο μέσα στην ημέρα. Κοιμηθηκε μόνο 50 λεπτά νωρίς το μεσημέρι. Είπα μήπως κοιμάται και κάποιο άλλο παιδάκι τόσο λίγο. Μπορεί να είναι φάση και να του περάσει. Σίγουρα είναι καλύτερα απ' το να κοιμάται αργά το απόγευμα αλλά κι όλη μέρα μόνο με ούτε μια ώρα ύπνο; Τι να πω; Μόνο το δικό μου δε κοιμάται με τίποτα;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 6 λεπτά , Laky είπε:

Δεν εννοούσα να τον κόψω με το ζόρι. Εννοώ να σταματήσω να προσπαθώ να τον κοιμισω νωρίτερα το απόγευμα αφού ούτως ή άλλως τζάμπα τυρρανιομαστε κι οι δυο. Σήμερα τον έβαλα για ύπνο στις 4.30 και ως τις 5.30 ήταν όρθιος στο κρεβάτι του. Τελικά τον έβγαλα κι έπεσε ξερός στις 9 το βράδυ. Αλλά ανησυχώ γιατί είναι πολύ μικρό για να κοιμάται τόσο λίγο μέσα στην ημέρα. Κοιμηθηκε μόνο 50 λεπτά νωρίς το μεσημέρι. Είπα μήπως κοιμάται και κάποιο άλλο παιδάκι τόσο λίγο. Μπορεί να είναι φάση και να του περάσει. Σίγουρα είναι καλύτερα απ' το να κοιμάται αργά το απόγευμα αλλά κι όλη μέρα μόνο με ούτε μια ώρα ύπνο; Τι να πω; Μόνο το δικό μου δε κοιμάται με τίποτα;

Αν κοιματε πιο νωρίς το βράδυ γιατί να το κοιμησεις Κ το απόγευμα. Ακόλουθα το παιδί με το ζόρι να κοιμηθεί αποκλείετε δεν υπάρχουν ακριβείς ώρες για τον ύπνο . Έτσι Κ αλλιώς αν το παιδί νυσταξει ακόμα Κ όρθιο στο καρεκλακι του να το έχεις  θα κλείσουν τα μάτια του 

Κάποια στιγμή έτσι Κ αλλιώς θα κόψει Κ τον μεσημεριανό ύπνο 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια,τι κάνετε? Εμείς είμαστε διακοπές από το Σάββατο και φέραμε το παρκοκρεβατο μαζί μας. Η μπέμπα κοιμάται συνέχεια,διότι κουράζεται και έτσι δεν έχουμε ωράριο.Χθες το βράδυ όμως που κοιμήθηκε στις 22:00,ξύπνησε 7φορες μέχρι πριν από λιγο που σηκώθηκε! Ελπίζω όταν επιστρέψουμε να στρώσει πάλι ο ύπνος της,γιατί δε γίνεται να ξυπνάει κάθε μία ώρα. Αυτά τα έκανε όταν ήταν νεογέννητο 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 31 λεπτά , Blue Velvet είπε:

Καλημέρα κορίτσια,τι κάνετε? Εμείς είμαστε διακοπές από το Σάββατο και φέραμε το παρκοκρεβατο μαζί μας. Η μπέμπα κοιμάται συνέχεια,διότι κουράζεται και έτσι δεν έχουμε ωράριο.Χθες το βράδυ όμως που κοιμήθηκε στις 22:00,ξύπνησε 7φορες μέχρι πριν από λιγο που σηκώθηκε! Ελπίζω όταν επιστρέψουμε να στρώσει πάλι ο ύπνος της,γιατί δε γίνεται να ξυπνάει κάθε μία ώρα. Αυτά τα έκανε όταν ήταν νεογέννητο 

Καλημέρα ! Και εμείς είμαστε διακοπές εδώ και 10 μέρες και επίσης ο μπέμπης κοιμάται συνέχεια μέσα στη μέρα για πολλή ώρα και το βράδυ ξυπνάει συνέχεια να θηλάσει . Σήμερα θα γυρίσουμε σπίτι , για να δούμε αν θα φτιάξει . Αν και πιστεύω πως ξυπνάνε από την κούραση και την υπερένταση 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια μου ..τι κάνετε; Σας παρακολουθώ αλλά δεν προλαβαίνω να γράψω .είχαμε κάνει ένα ταξίδι Ελλάδα για γάμο και απο εχθές τα ξημερώματα ο μικρός έχει πυρετό που δεν κατεβαίνει . Πήγαμε νοσοκομείο αλλά εδώ οι γιατροί είναι πολύ χαλαροί μου φαίνεται ..του έδωσαν ένα αντιπυρετικό τύπου depon κι ένα algofren να τα πίνει εναλλάξ και σταγόνες για τη μύτη που άρχισε να μπουκωνει από εχθές το απόγευμα . Όταν γυρίσαμε του έκανα εγώ προληπτικά τεστ για κοβιντ γιατί δεν μου έκοψε να τους το πω εκεί και τελικά το παιδί έχει κοβιντ . 

Έχει περάσει κάποιας το μωράκι κορίτσια;; Ανησυχώ γιατί όλο το βράδυ είναι άυπνος , ο πυρετός δεν πέφτει εύκολα, βήχει , είναι λίγο μπουκωμενος και δεν μπορεί να μου μιλήσει να ξέρω πως νιώθει..καταλαβαίνω από τις εκφράσεις του ότι πονάει πολύ όταν καταπίνει . Αλλά δεν μας έδωσαν κανένα σιρόπι για το λαιμό ..μόνο του θα περάσει δηλαδή;! 

Ευτυχώς πίνει λίγο γάλα. Γύρω στα 100-120ml οπότε του δώσω εγώ..μόνος του δεν δείχνει να πειναει ...φαγητό ούτε να το δει ..

  • Ευχή 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...