Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Κορίτσια καλησπέρα! Μετα την παλινδρομη που ειχα βγηκε το αποτελεσμα του καρυοτυπου του εμβρυου και δειχνει οτι χρωμόσωμικα δεν ειχε καποια ανωμαλια, ηταν υγιες και αγορι.. επειδη στειλαμε μονο εμβρυικα στοιχεια ο γιατρός μου υποστηριζει οτι μπορει να ειχε καποιο προβλημα αλλα να μην κατάφεραν να το δουν απο το δείγμα που στειλαμε.. δεν ειχα φυσικη αποβολη, ο σακος μου μεγαλωνε απλως δεν υπηρχε εμβρυακι απο ενα σημειο και μετα,πραγμα που εμενα με ανακουφιζε οτι οντως υπηρχε θεμα με το εμβρυο .. περα απο το βασικο πακετο εξετασεων για θρομβοφιλια που βγηκε καθαρο, τωρα πρεπει να κανω το πακετο "12 παραγοντων" μου ειπε και να μιλησω με αιματολογο που μου συστησε. Στεναχωρηθηκα πολυ.. υπαρχει περίπτωση να ηταν υγιες και απλως να ηταν τυχαιο γεγονος; Φοβαμαι ότι ξεκιναει νεα αγνωστη μαχη πριν τη δεύτερη εξωσωματικη! Και αν βρεθει κατι σε αυτές τις εξετασεις εχω ελπιδες να κρατησω μωρακι; Θα παιρνω απλως αντιπηκτικες;; Ή Είναι πιο περίπλοκο,; Συνεβη σε καμία, αλλα να τα καταφερε τελικα; Ευχαριστώ εκ των προτέρων

      • Δύναμη! 3

Μανούλες Νοεμβρίου 2022


Recommended Posts

1 ώρα πρίν, Kallibabyboy είπε:

Καλημέρα κορίτσια , τι κάνετε ; Ήθελα να σας πω τον πόνο μου 🥹 από τότε που γυρίσαμε από τις διακοπές στους παππούδες , το μωρό είναι άλλος άνθρωπος . Έχει φάει τρελό κόλλημα μαζί μου , θέλει συνέχεια αγκαλιά , δεν κάθεται λεπτό μόνος στο πάρκο και το βράδυ ξυπνάει ανά μια ώρα να θηλάσει, δε ηρεμεί με άλλο τρόπο  . Επίσης αν βρίσκεται σε έναν χώρο και περάσω , με δει και δεν τον πάρω αγκαλιά , ξεκινάει το κλάμα. Ποτέ δεν τα έκανε αυτά, μέχρι τις διακοπές είχα το πιο καλόβολο μωρό του κόσμου που κοιμόταν το βράδυ σχεδόν σερί με μια αφύπνιση το πολύ  ! Επίσης δεν κοιμάται με τίποτα στον μπαμπά του , κλαίει με λυγμούς μέχρι να τον πάρω αγκαλιά εγώ που δια μαγείας σβήνει . Τι φταίει ;;;; Αααααααααααα 😩

Το περάσαμε έντονα κι εμείς πριν ένα μήνα (ήταν 10 μηνών), όπως το λες,  κλάμα μόνο μαζί μου, πάνω μου.. 

 Ίσως ξεκίνησε το άγχος αποχωρισμού.. τώρα ένα μήνα μετά πολύ καλύτερα, θα καθίσει άνετα με αλλους,  βέβαια πάλι στον ύπνο μόνο εμένα θέλει.. 

 

  • Μπερδεμένη/-ος 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 6,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

On 4/9/2023 at 9:52 ΠΜ, Blue Velvet είπε:

Καλημέρα κορίτσια,πως είστε? Τι νέα από τα μωρουλια? Εύχομαι γρήγορη ανάρρωση σε όλα τα αρρωστουλια❤️ @elena93οπωσδήποτε να ρωτήσεις τον παιδίατρο σχετικά με το γάλα,σίγουρα θα σου βρει εναλλακτική.

Ήμασταν έξω τις προάλλες με παρέα και περνάει από το μαγαζί η ξαδέρφη μιας φίλης. Δίχως να ρωτήσει,παίρνει αγκαλιά τη μπέμπα μέσα από το καρότσι και άρχισε να την αγκαλιάζει και να την κάνει οπα με σηκωμένα τα χέρια. Ο άντρας μου δεν μίλησε,εγώ να έχω πάθει σοκ και να έχω κοκκαλωσει.. Ευτυχώς δεν φίλησε το μωρό στο πρόσωπο (απ' όσο είδα τουλάχιστον),αλλά το αγκάλιαζε σφιχτά και είχε ενθουσιαστεί. Σε μια φάση η μπέμπα τεντώθηκε,ήθελε να φύγει και έτσι την πήρα από την αγκαλιά της τύπισσας. Ήταν καλοπροαίρετη η κίνηση δε λέω, αλλά ρε κορίτσια,είμαι υπερβολική που το βρήκα όλο αυτό ακραίο? Πως γίνεται να παίρνει έτσι ένα μωρό μέσα από το καρότσι? Δεν την ξέρω καν,πρώτη φορά τη βλέπω! Όταν έφυγε,μου ζήτησε συγνώμη η φίλη μου  και είπε ότι η ξαδέρφη της τρελαίνεται για μωράκια. Οκ δεκτό,αλλά εγώ ακόμα το σκέφτομαι και νευριάζω! Απορώ γιατί δεν είπα τίποτα,τα βάζω με του εαυτό μου!Φοβάμαι πως σε παρομοια φάση θα φερθώ με τον ίδιο τρόπο και νευριάζω με μένα! Τι θα κάνατε στη θέση μου ?

Θεωρώ ότι δεν είσαι υπερβολική. Αλλά αυτή ήταν απαράδεκτη. Δεν ξέρεις τον άλλο και του παίρνεις αγκαλιά το μωρό χωρίς να τον ρωτήσεις;; Ενώ έχουμε περάσει από την όλη φάση της καραντίνας με τον κοβιντ; Κ μένα μαρεσουν τα σκυλιά να βγω στο δρόμο κ να βουτάω σκυλιά να τα αγκαλιάζω. Δεν πάει καλά ο κόσμος. Εγώ σε τέτοιες περιπτώσεις βάζω το καρότσι να κοιτάει εμένα. Γιατί μ έτυχε να έρθει να τον χαϊδέψει μια κοπέλα με σύνδρομο down. Δεν την πρόλαβα κ έβαλε το χέρι της στο κεφάλι του. Και μετά ήρθαν οι δικοί της και της είπαν δεν χαϊδεύουμε αλλά παιδάκια. Ήταν μεγάλη σε ηλικία αλλα εγώ φοβήθηκα γιατί βγήκε από γιατρό. Κ λέω μην είχε κάτι κολλητικό. Επίσης @Blue Velvet δεν έχουμε περάσει λίγα για να τα φέρουμε σε αυτόν τον κόσμο. Δεν πρέπει να δίνουμε σε κανέναν το δικαίωμα να πιάνει κάτι που δεν είναι δικό του θεωρώ. Και αν σκεφτείς κ με τα μάτια του μωρου ένας άσχετος το πήρε αγκαλίτσα. Άρα είναι οκ να σε ακουμπάει ο κάθε άσχετος. Αυτό αντιλήφθηκε εκείνο. Μην αισθάνεσαι άσχημα γιατί δεν πρόλαβες να αντιδράσεις κ γιατί μας έχουν μάθει να είμαστε καθώς πρέπει και να μην αντιμιλάμε ενώ έπρεπε να τους παίρνει και να τους σηκώνει όταν γίνετε κάτι που δεν μας αρέσει. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, ele90 είπε:

Το περάσαμε έντονα κι εμείς πριν ένα μήνα (ήταν 10 μηνών), όπως το λες,  κλάμα μόνο μαζί μου, πάνω μου.. 

 Ίσως ξεκίνησε το άγχος αποχωρισμού.. τώρα ένα μήνα μετά πολύ καλύτερα, θα καθίσει άνετα με αλλους,  βέβαια πάλι στον ύπνο μόνο εμένα θέλει.. 

 

ακριβώς τα ίδια με την @Kallibabyboy περνάω ..σκέφτηκα μήπως ήταν λόγω του κοβιντ που πέρασε αλλά μπορεί να είναι και συνδυασμός με άγχος αποχωρισμού . Κι εμένα 10 μηνών θα γίνει στις 13/9  ..άρα ελπίζω ότι έχουμε κι εμείς ελπίδες αφού έφτιαξε κάπως κ σ εσάς. 

πρίν από 32 λεπτά , Rina_87 είπε:

Θεωρώ ότι δεν είσαι υπερβολική. Αλλά αυτή ήταν απαράδεκτη. Δεν ξέρεις τον άλλο και του παίρνεις αγκαλιά το μωρό χωρίς να τον ρωτήσεις;; Ενώ έχουμε περάσει από την όλη φάση της καραντίνας με τον κοβιντ; Κ μένα μαρεσουν τα σκυλιά να βγω στο δρόμο κ να βουτάω σκυλιά να τα αγκαλιάζω. Δεν πάει καλά ο κόσμος. Εγώ σε τέτοιες περιπτώσεις βάζω το καρότσι να κοιτάει εμένα. Γιατί μ έτυχε να έρθει να τον χαϊδέψει μια κοπέλα με σύνδρομο down. Δεν την πρόλαβα κ έβαλε το χέρι της στο κεφάλι του. Και μετά ήρθαν οι δικοί της και της είπαν δεν χαϊδεύουμε αλλά παιδάκια. Ήταν μεγάλη σε ηλικία αλλα εγώ φοβήθηκα γιατί βγήκε από γιατρό. Κ λέω μην είχε κάτι κολλητικό. Επίσης @Blue Velvet δεν έχουμε περάσει λίγα για να τα φέρουμε σε αυτόν τον κόσμο. Δεν πρέπει να δίνουμε σε κανέναν το δικαίωμα να πιάνει κάτι που δεν είναι δικό του θεωρώ. Και αν σκεφτείς κ με τα μάτια του μωρου ένας άσχετος το πήρε αγκαλίτσα. Άρα είναι οκ να σε ακουμπάει ο κάθε άσχετος. Αυτό αντιλήφθηκε εκείνο. Μην αισθάνεσαι άσχημα γιατί δεν πρόλαβες να αντιδράσεις κ γιατί μας έχουν μάθει να είμαστε καθώς πρέπει και να μην αντιμιλάμε ενώ έπρεπε να τους παίρνει και να τους σηκώνει όταν γίνετε κάτι που δεν μας αρέσει. 

Συμφωνώ..δεν πάει καλά ο κόσμος . Δεν λέω να μην αφήνουμε τους δικούς μας ανθρώπους που ξέρουμε κι εμπιστευόμαστε να πάρουν μια αγκαλιά το παιδί.. αλλά τώρα η κάθε άσχετη τι να πω;! 

Με πολύ όμορφο τρόπο άλλη φορά μπορείς να της πεις ότι δεν θα το ήθελες Κι ας της φανεί όπως θέλει..δεν σε αφορά .Εκείνη έχει το πρόβλημα , όχι εσύ. 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

@Rina_87 @Angel92Έχετε απόλυτο δίκιο ρε κορίτσια, συμφωνώ σε όλα όσα είπατε. Το θέμα είναι ότι πήρε το μωρό τόσο ξαφνικά και δεν ήξερα πως να αντιδράσω. Ευτυχώς που η μπέμπα ήθελε να φύγει από την αγκαλιά της και την πήρα. Τα βάζω με μένα,διότι αν χτύπα ξύλο ξανασυμβεί κάτι παρόμοιο,φοβάμαι μην αντιδράσω πάλι έτσι,δλδ να μην κάνω τίποτα. Δεν ήξερα τι να πω,απλά κοιτούσα συνέχεια το μωρό,κανονικά θα έπρεπε να το καταλάβει ότι έχω στραβωσει 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 51 λεπτά , Blue Velvet είπε:

@Rina_87 @Angel92Έχετε απόλυτο δίκιο ρε κορίτσια, συμφωνώ σε όλα όσα είπατε. Το θέμα είναι ότι πήρε το μωρό τόσο ξαφνικά και δεν ήξερα πως να αντιδράσω. Ευτυχώς που η μπέμπα ήθελε να φύγει από την αγκαλιά της και την πήρα. Τα βάζω με μένα,διότι αν χτύπα ξύλο ξανασυμβεί κάτι παρόμοιο,φοβάμαι μην αντιδράσω πάλι έτσι,δλδ να μην κάνω τίποτα. Δεν ήξερα τι να πω,απλά κοιτούσα συνέχεια το μωρό,κανονικά θα έπρεπε να το καταλάβει ότι έχω στραβωσει 

Άλλη φορά θα είσαι προετοιμασμένη. 
Ρε κορίτσια εμείς πολύ ενέργεια. Έχει όλη μέρα που πάει γύρω γύρω σα σβούρα. Δεν ηρεμεί με τπτ.  Μέχρι και στο φαΐ προσπαθεί να σηκωθεί όρθιος πάνω στο καρεκλάκι του. Για τον ύπνο μη μιλήσω που νυστάζει τρίβεται χασμουριέται γκρινιάζει πολύ τον πάω για ύπνο κ δεν κοιμάται. Και νωρίτερα αν τον βάλω μην τον πιάσει η υπερένταση πάλι δεν κοιμάται. Έχει κόψει τον τρίτο ύπνο. Συνήθως κοιμάται 2 μεγάλους. Αλλά με πολύ ζόρι. Δλδ τον βάζω στο δωμάτιο 2-3 φορές μέχρι να κοιμηθεί. Κ κάθε φορά τρώμε 20’ χαλαρά μέχρι να καταλάβω ότι δεν θα κοιμηθεί. Μη πω για το θέμα θηλασμού. Όποτε τον πλησιάσω είναι λες κ το μυρίζει κ θέλει βυζι. Ενώ παίζει με τον άντρα μου κ γελάει. Αν πάω εγώ κοντά του αρχίζει τη γκρίνια κ θέλει στήθος ενώ έχει φάει. Δεν τον ευχαριστιέμαι καθόλου αυτές τις μέρες. Μόνο όταν θηλάζω που τον έχω αγκαλίτσα. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

15 ώρες πρίν, Rina_87 είπε:

Άλλη φορά θα είσαι προετοιμασμένη. 
Ρε κορίτσια εμείς πολύ ενέργεια. Έχει όλη μέρα που πάει γύρω γύρω σα σβούρα. Δεν ηρεμεί με τπτ.  Μέχρι και στο φαΐ προσπαθεί να σηκωθεί όρθιος πάνω στο καρεκλάκι του. Για τον ύπνο μη μιλήσω που νυστάζει τρίβεται χασμουριέται γκρινιάζει πολύ τον πάω για ύπνο κ δεν κοιμάται. Και νωρίτερα αν τον βάλω μην τον πιάσει η υπερένταση πάλι δεν κοιμάται. Έχει κόψει τον τρίτο ύπνο. Συνήθως κοιμάται 2 μεγάλους. Αλλά με πολύ ζόρι. Δλδ τον βάζω στο δωμάτιο 2-3 φορές μέχρι να κοιμηθεί. Κ κάθε φορά τρώμε 20’ χαλαρά μέχρι να καταλάβω ότι δεν θα κοιμηθεί. Μη πω για το θέμα θηλασμού. Όποτε τον πλησιάσω είναι λες κ το μυρίζει κ θέλει βυζι. Ενώ παίζει με τον άντρα μου κ γελάει. Αν πάω εγώ κοντά του αρχίζει τη γκρίνια κ θέλει στήθος ενώ έχει φάει. Δεν τον ευχαριστιέμαι καθόλου αυτές τις μέρες. Μόνο όταν θηλάζω που τον έχω αγκαλίτσα. 

Είναι στη φάση αυτή που έχουν φουλ υπερένταση και θέλουν να τα εξερευνήσουν όλα. Δεν κάθονται κάτω με τπτ. Πως τον νανουριζεις? Εμένα κοιμάται ΜΟΝΟ με βυζί και θα ήθελα να δοκιμάσω και αλλο τροπο

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

 Καλησπέρα κορίτσια. Πήρα ένα καρεκλακι για το μπάνιο μεγάλη χαζομάρα. Με ανοίγει και με δυσκολία τον βάζεις και τον βγάζεις. Μέγα λάθος αγορά. Ήθελα να πω την κοπέλα που θα τον κρατάει  γιατί σε λίγες ημέρες γυρίζω στη δουλειά όταν κάνει κακά να τον πλένει εκεί. Αλλά Μ αυτό που πήγα και πήρα είναι αδύνατον. Εγώ τον πλένω ακόμη στο νιπτήρα αλλά είναι πολύ βαρύς και με τίποτα δε θέλω να το κάνει η κοπέλα. Να της πω καλύτερα να μην τον πλένει καθόλου μέχρι να έρθω εγώ το μεσημέρι; Δε ξέρω τι να κάνω 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 8 λεπτά , Laky είπε:

 Καλησπέρα κορίτσια. Πήρα ένα καρεκλακι για το μπάνιο μεγάλη χαζομάρα. Με ανοίγει και με δυσκολία τον βάζεις και τον βγάζεις. Μέγα λάθος αγορά. Ήθελα να πω την κοπέλα που θα τον κρατάει  γιατί σε λίγες ημέρες γυρίζω στη δουλειά όταν κάνει κακά να τον πλένει εκεί. Αλλά Μ αυτό που πήγα και πήρα είναι αδύνατον. Εγώ τον πλένω ακόμη στο νιπτήρα αλλά είναι πολύ βαρύς και με τίποτα δε θέλω να το κάνει η κοπέλα. Να της πω καλύτερα να μην τον πλένει καθόλου μέχρι να έρθω εγώ το μεσημέρι; Δε ξέρω τι να κάνω 

Ποιο καρεκλακι πήρες? Εγώ έχω ένα πλαστικό με τρυπουλες από το Λητώ και είναι φοβερό, βολεύει πάρα πολύ 

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

Είναι στη φάση αυτή που έχουν φουλ υπερένταση και θέλουν να τα εξερευνήσουν όλα. Δεν κάθονται κάτω με τπτ. Πως τον νανουριζεις? Εμένα κοιμάται ΜΟΝΟ με βυζί και θα ήθελα να δοκιμάσω και αλλο τροπο

Κ μένα μόνο βυζι. Κ ξυπνάει κ μέσα στη νύχτα πόσες φορές. Βέβαια εγώ δεν θυμαμαι καμία γιατί του δίνω βυζι κ με παίρνει ο ύπνος. Κ εγώ θέλω να τον πάω σε δωμάτιο δικό τ μπας κ κόψει τις πολλές αφυπνίσεις. Αργότερα όμως. 

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Rina_87 είπε:

Κ μένα μόνο βυζι. Κ ξυπνάει κ μέσα στη νύχτα πόσες φορές. Βέβαια εγώ δεν θυμαμαι καμία γιατί του δίνω βυζι κ με παίρνει ο ύπνος. Κ εγώ θέλω να τον πάω σε δωμάτιο δικό τ μπας κ κόψει τις πολλές αφυπνίσεις. Αργότερα όμως. 

Εμείς την έχουμε στο παρκοκρεβατο κολλητά στο κρεβάτι μας και έτσι μόλις αρχίσει να κλαίει για βυζί,την θηλάζω κάνα πεντάλεπτο και την βάζω ξανά μέσα.Πλεον ξυπνάει 1-2 φορές όλο κ όλο,καμία σχέση με πριν που κοιμόμασταν στο ίδιο κρεβάτι και ξυπνούσε συνεχεια.Τωρα απλώνεται πιο καλά και είναι πιο άνετα,ίσως γι αυτό να κοιμάται και πιο πολυ.Το θέμα είναι πως δεν μπορεί να κοιμηθεί ούτε με παραμύθι,ούτε με τραγούδι,θέλει μόνο βυζί.. Έχεις σκεφτεί να τον βάλεις σε δικό του κρεβάτι δίπλα στο δικό σας?Θα είναι πιο εύκολη η μετάβαση γιατι θα σε βλέπει κιόλας,ενώ στο δικό του δωμάτιο θα είναι πολύ πιο δύσκολο πιστεύω.Και εγώ το σκέφτομαι για πολύ πιο μετά,ίσως και μετά τα δύο χρόνια.Μας αρέσει να την έχουμε δίπλα μας❤️

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


On 5/9/2023 at 10:05 ΜΜ, Blue Velvet είπε:

@Rina_87 @Angel92Έχετε απόλυτο δίκιο ρε κορίτσια, συμφωνώ σε όλα όσα είπατε. Το θέμα είναι ότι πήρε το μωρό τόσο ξαφνικά και δεν ήξερα πως να αντιδράσω. Ευτυχώς που η μπέμπα ήθελε να φύγει από την αγκαλιά της και την πήρα. Τα βάζω με μένα,διότι αν χτύπα ξύλο ξανασυμβεί κάτι παρόμοιο,φοβάμαι μην αντιδράσω πάλι έτσι,δλδ να μην κάνω τίποτα. Δεν ήξερα τι να πω,απλά κοιτούσα συνέχεια το μωρό,κανονικά θα έπρεπε να το καταλάβει ότι έχω στραβωσει 

Δεν υπάρχει λόγος να θυμώνεις με τον εαυτό σου. Δεν σου βγήκε εκείνη την ώρα , τελείωσε..πάμε για άλλα . Πιστεύω την επόμενη φορά όντως θα είσαι πιο προετοιμασμένη..κι αν δεν σου βγει να μιλήσεις , δειξτο με την έκφραση και τη στάση του σώματος σου . πιστεύω ήταν ειδική περίπτωση αυτή..άλλη θ το καταλάβαινε ότι είσαι στη τσίτα και έχεις στραβωσει ...τι στο καλό;! 

Εγώ κορίτσια ζω ένα δράμα αυτή τη βδομάδα.. σέρνεται συνέχεια πίσω μου ..όταν είμαι κάτω στο χαλί μαζί του είναι μια χαρά.παιζει, κινείται στο χώρο , χασκογελαει..όταν σηκωθώ αρχίζει να γκρινιάζει , έρχεται από πίσω μου και μου τραβάει τα ρούχα να τον πάρω αγκαλιά . Φανταστείτε έρχεται ο άνδρας μου από τη δουλειά , τον παίζει και εκείνος γελάει μεν αλλά κοιτάει εμένα..κι επειδή τον περιμένω για να πάω στον μπάνιο για την ανάγκη μου ή για ένα μπάνιο ...όταν πάω τον ακούω απ' έξω να κλαίει και να σπρώχνει τη πόρτα ... Δεν μπορώ κορίτσια..τα έχω φτύσει..μέχρι και ο άντρας μου με λυπάται . Φτιάχνω φαγητό και τον έχω αγκαλιά..μου έχουν φύγει τα χέρια ζωή ν έχει..είναι 11+ κιλά .

Και το βράδυ στον ύπνο του ξυπνάει και με ψάχνει..όταν τον πάρω αγκαλιά σταματάει..και το κάνει 2-3 φορές αυτό μέχρι να τον πάρει καλά ο ύπνος .

Λογικά είναι άγχος αποχωρισμού αλλά ποτε φεύγει αυτό και πώς πρέπει να το αντιμετωπίσω ; Δεν έχω ιδέα...

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 25 λεπτά , Angel92 είπε:

Δεν υπάρχει λόγος να θυμώνεις με τον εαυτό σου. Δεν σου βγήκε εκείνη την ώρα , τελείωσε..πάμε για άλλα . Πιστεύω την επόμενη φορά όντως θα είσαι πιο προετοιμασμένη..κι αν δεν σου βγει να μιλήσεις , δειξτο με την έκφραση και τη στάση του σώματος σου . πιστεύω ήταν ειδική περίπτωση αυτή..άλλη θ το καταλάβαινε ότι είσαι στη τσίτα και έχεις στραβωσει ...τι στο καλό;! 

Εγώ κορίτσια ζω ένα δράμα αυτή τη βδομάδα.. σέρνεται συνέχεια πίσω μου ..όταν είμαι κάτω στο χαλί μαζί του είναι μια χαρά.παιζει, κινείται στο χώρο , χασκογελαει..όταν σηκωθώ αρχίζει να γκρινιάζει , έρχεται από πίσω μου και μου τραβάει τα ρούχα να τον πάρω αγκαλιά . Φανταστείτε έρχεται ο άνδρας μου από τη δουλειά , τον παίζει και εκείνος γελάει μεν αλλά κοιτάει εμένα..κι επειδή τον περιμένω για να πάω στον μπάνιο για την ανάγκη μου ή για ένα μπάνιο ...όταν πάω τον ακούω απ' έξω να κλαίει και να σπρώχνει τη πόρτα ... Δεν μπορώ κορίτσια..τα έχω φτύσει..μέχρι και ο άντρας μου με λυπάται . Φτιάχνω φαγητό και τον έχω αγκαλιά..μου έχουν φύγει τα χέρια ζωή ν έχει..είναι 11+ κιλά .

Και το βράδυ στον ύπνο του ξυπνάει και με ψάχνει..όταν τον πάρω αγκαλιά σταματάει..και το κάνει 2-3 φορές αυτό μέχρι να τον πάρει καλά ο ύπνος .

Λογικά είναι άγχος αποχωρισμού αλλά ποτε φεύγει αυτό και πώς πρέπει να το αντιμετωπίσω ; Δεν έχω ιδέα...

Υπομονη γενικά σε κάθε παιδί διαφέρει το ποσό θα κρατήσει κρατάει πάντως αρκετά τουλάχιστον μέχρι να αρχίσει να καταλαβαίνει Κ να συνεννοητε. 

Πώς αντιμετωπίζετε ? Εσυ πρέπει να συνεχίσεις να λείπεις όποτε θέλεις να φύγεις. Τα παιδία όσο γρήγορα ξεκινάνε το κλάμα τόσο γρήγορα το σταματάνε όταν καταλάβουν ότι δεν πρόκειται να εμφανιστείς . Επίσης ξεχνιούνται πάρα πολύ εύκολα αρκεί ο άνθρωπος που τα κρατάει να είναι έμπειρος στο να τα κάνει να διασκεδάζουν . 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 48 λεπτά , Angel92 είπε:

Δεν υπάρχει λόγος να θυμώνεις με τον εαυτό σου. Δεν σου βγήκε εκείνη την ώρα , τελείωσε..πάμε για άλλα . Πιστεύω την επόμενη φορά όντως θα είσαι πιο προετοιμασμένη..κι αν δεν σου βγει να μιλήσεις , δειξτο με την έκφραση και τη στάση του σώματος σου . πιστεύω ήταν ειδική περίπτωση αυτή..άλλη θ το καταλάβαινε ότι είσαι στη τσίτα και έχεις στραβωσει ...τι στο καλό;! 

Εγώ κορίτσια ζω ένα δράμα αυτή τη βδομάδα.. σέρνεται συνέχεια πίσω μου ..όταν είμαι κάτω στο χαλί μαζί του είναι μια χαρά.παιζει, κινείται στο χώρο , χασκογελαει..όταν σηκωθώ αρχίζει να γκρινιάζει , έρχεται από πίσω μου και μου τραβάει τα ρούχα να τον πάρω αγκαλιά . Φανταστείτε έρχεται ο άνδρας μου από τη δουλειά , τον παίζει και εκείνος γελάει μεν αλλά κοιτάει εμένα..κι επειδή τον περιμένω για να πάω στον μπάνιο για την ανάγκη μου ή για ένα μπάνιο ...όταν πάω τον ακούω απ' έξω να κλαίει και να σπρώχνει τη πόρτα ... Δεν μπορώ κορίτσια..τα έχω φτύσει..μέχρι και ο άντρας μου με λυπάται . Φτιάχνω φαγητό και τον έχω αγκαλιά..μου έχουν φύγει τα χέρια ζωή ν έχει..είναι 11+ κιλά .

Και το βράδυ στον ύπνο του ξυπνάει και με ψάχνει..όταν τον πάρω αγκαλιά σταματάει..και το κάνει 2-3 φορές αυτό μέχρι να τον πάρει καλά ο ύπνος .

Λογικά είναι άγχος αποχωρισμού αλλά ποτε φεύγει αυτό και πώς πρέπει να το αντιμετωπίσω ; Δεν έχω ιδέα...

Πόσο γλυκουλι που θέλει τη μαμά του ❤️Είναι σίγουρα πολύ εξαντλητικό και σε νιώθω,όμως έτσι όπως το περιγράφεις μου φαίνεται τόσο γλυκό❤️Τον φαντάζομαι να σπρώχνει την πόρτα της τουαλέτας για να μπει μέσα και γελάω πολύ🤣 ❤️

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Blue Velvet είπε:

Πόσο γλυκουλι που θέλει τη μαμά του ❤️Είναι σίγουρα πολύ εξαντλητικό και σε νιώθω,όμως έτσι όπως το περιγράφεις μου φαίνεται τόσο γλυκό❤️Τον φαντάζομαι να σπρώχνει την πόρτα της τουαλέτας για να μπει μέσα και γελάω πολύ🤣 ❤️

Και γω γελούσα τις πρώτες μέρες που ήμουν πιο ακμαία..τώρα σε συνδυασμό με περίοδο και δουλειά ποτε γελάω και πότε κλαίω . Γιατί νιώθω ότι ούτε αυτός είναι καλά όταν συνεχώς κυνηγάει εμένα και αγχώνεται μη με χάσει από τα μάτια του , ούτε εγώ είμαι καλά λόγω κούρασης ..και θέλω να περάσει όσο πιο γρήγορα γίνεται . 

Και πριν με ήθελε κοντά του αλλά ήταν οκ και με τον μπαμπά του ..και δεν τον έπιανε τόσο πανικός όταν με έχανε από τα μάτια του..ούτε ήταν απαραίτητο ότι θα με πάρει από πίσω ...τώρα έγινε άλλο παιδί 😕

On 5/9/2023 at 11:18 ΠΜ, Kallibabyboy είπε:

Καλημέρα κορίτσια , τι κάνετε ; Ήθελα να σας πω τον πόνο μου 🥹 από τότε που γυρίσαμε από τις διακοπές στους παππούδες , το μωρό είναι άλλος άνθρωπος . Έχει φάει τρελό κόλλημα μαζί μου , θέλει συνέχεια αγκαλιά , δεν κάθεται λεπτό μόνος στο πάρκο και το βράδυ ξυπνάει ανά μια ώρα να θηλάσει, δε ηρεμεί με άλλο τρόπο  . Επίσης αν βρίσκεται σε έναν χώρο και περάσω , με δει και δεν τον πάρω αγκαλιά , ξεκινάει το κλάμα. Ποτέ δεν τα έκανε αυτά, μέχρι τις διακοπές είχα το πιο καλόβολο μωρό του κόσμου που κοιμόταν το βράδυ σχεδόν σερί με μια αφύπνιση το πολύ  ! Επίσης δεν κοιμάται με τίποτα στον μπαμπά του , κλαίει με λυγμούς μέχρι να τον πάρω αγκαλιά εγώ που δια μαγείας σβήνει . Τι φταίει ;;;; Αααααααααααα 😩

Εσάς έφτιαξε καθόλου η κατάσταση @Kallibabyboy μου ή εξακολουθείτε όπως εμείς?? Αντέχεις?? 

On 5/9/2023 at 12:55 ΜΜ, ele90 είπε:

Το περάσαμε έντονα κι εμείς πριν ένα μήνα (ήταν 10 μηνών), όπως το λες,  κλάμα μόνο μαζί μου, πάνω μου.. 

 Ίσως ξεκίνησε το άγχος αποχωρισμού.. τώρα ένα μήνα μετά πολύ καλύτερα, θα καθίσει άνετα με αλλους,  βέβαια πάλι στον ύπνο μόνο εμένα θέλει.. 

 

Εσείς @ele90μου είστε οκ τώρα? Πώς την πέρασε αυτή τη φάση ??

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 54 λεπτά , Angel92 είπε:

Και γω γελούσα τις πρώτες μέρες που ήμουν πιο ακμαία..τώρα σε συνδυασμό με περίοδο και δουλειά ποτε γελάω και πότε κλαίω . Γιατί νιώθω ότι ούτε αυτός είναι καλά όταν συνεχώς κυνηγάει εμένα και αγχώνεται μη με χάσει από τα μάτια του , ούτε εγώ είμαι καλά λόγω κούρασης ..και θέλω να περάσει όσο πιο γρήγορα γίνεται . 

Και πριν με ήθελε κοντά του αλλά ήταν οκ και με τον μπαμπά του ..και δεν τον έπιανε τόσο πανικός όταν με έχανε από τα μάτια του..ούτε ήταν απαραίτητο ότι θα με πάρει από πίσω ...τώρα έγινε άλλο παιδί 😕

 

Εσάς έφτιαξε καθόλου η κατάσταση @Kallibabyboy μου ή εξακολουθείτε όπως εμείς?? Αντέχεις?? 

Εσείς @ele90μου είστε οκ τώρα? Πώς την πέρασε αυτή τη φάση ??

Υπάρχει μια ελαφριά βελτίωση αλλά μην φανταστείς και πολύ ! Εμένα βέβαια ακόμα δεν μπουσουλάει κτλ (προχθές έγινε 9 μηνών) οπότε ακόμα τουλάχιστον δεν μπορεί να έρθει στην τουαλέτα να με βρει 😂 καλομελέτα και έρχεται που λένε . Για να είμαι ειλικρινής δεν τη χαίρομαι αυτή την κατάσταση προσκόλλησης με εμένα παρά άγχος μου δημιουργεί και νεύρα . Αγχώνομαι να λείψω από το σπίτι γιατί κλαίει , δεν κοιμάται και γενικά γκρινιάζει . Υπομονή κάνω απλά να περάσει και βόλτες να κυλάει καλύτερα η μέρα 

  • Ευχή 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...