Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 5 λεπτά , Marlina είπε:

      Το έχω κ εγώ αυτό το βάρος εδώ και πολύ καιρό.. και εγώ αυτό νιώθω ότι θα φύγουν 😄 Εχω την εντύπωση πως επιδεινώνεται με το πολύ ξαπλα. Επίσης και εγω το νιώθω πολύ πιο έντονα όταν θέλω τουαλέτα. Προσπαθώ να πηγαίνω αρκετά συχνά τουαλέτα γιατί πέρα από το βάρος μου δημιουργούν και συσπάσεις!

      Επίσης με το μπάνιο και εγώ το ίδιο προτιμώ το πρωί που είμαι καλύτερα!!! 

      ωραία περναμε όλες !αχαχαχχαχα 🤣 μωρέ ας πάνε όλα καλα και θα κάνω 5 φορε σ μπάνιο μετά !

Μανούλες Νοεμβρίου 2022


Recommended Posts

On 21/5/2022 at 1:46 ΠΜ, Φραουλίνο είπε:

Όχι δεν είναι πιο ασφαλής είναι το ίδιο αλλά έτσι και αλλιώς οι πιθανότητες να πάει κάτι στραβά αν ο γιατρός είναι καλός είναι απειροελάχιστες.. Επισήμως πλέον είναι 1 στα 1000! Το λένε και τα χαρτιά που υπογράφεις πριν την κάνεις

Φραουλινο σου έστειλα ένα πμ. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 6,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

On 20/5/2022 at 12:50 ΜΜ, Ελλάκι είπε:

@Rosemary_ Πήγαινε βρε πουλάκι μου και σε άλλον γιατρό. Πολύ καλα το σκέφτεσαι να κάνεις κι άλλη μια αυχενική. Και εννοείται να κάνεις και papp a. Αυτες οι δυο εξετασεις γίνονται πακέτο. Δεν καταλαβαίνω γιατι τις διαχώρισε ο γιατρός. Στην πορεία κάνεις κι ένα nipt για να σαι πιο ήσυχη. Μην προδικάζεις κάτι ακόμα, ξέρω ακουγεται γραφικό , αλλα προσπαθησε να εισαι ψυχραιμη. Στέλνω αγκαλιά ❤

Συνήθως η απεικόνιση βγάζει πιο "καλά" ποσοστά από την papp-a. Μετά η papp-a τα ρίχνει. Τα δικά μου τα έριξε σε 1/4.

 

On 20/5/2022 at 3:12 ΜΜ, Rosemary_ είπε:

Σε 5 βδομάδες περίπου.. 4 σίγουρα θα πάρει 

Τα πρώτα αποτελέσματα θα βγουν σε δύο εβδομάδες περίπου. Τα συνολικά ολοκληρώνονται σε 4 περίπου.

On 20/5/2022 at 11:51 ΜΜ, Φραουλίνο είπε:

Κορίτσια καλησπέρα και με το καλό τα μωράκια σας!! Με συγχωρείτε που μπαίνω σφήνα αλλά είδα αυτό που έγραψες @Rosemary_ για την τροφοβλάστη και ήθελα να σου πω ότι δεν ισχύει, δεν θα περιμένεις τόσο πολύ τα πρώτα αποτελέσματα που δείχνουν τα 3 πιο κοινά και συχνά σύνδρομα ανάμεσα τους και το down βγαίνουν μετά από ένα 24ωρο και τα τελικά που είναι πολλά άλλα σπάνια σύνδρομα μετά από 2 εβδομάδες το πολύ! Είναι ακριβώς το ίδιο με την αμνιοπαρακέντηση σε όλα εκτός από το ότι παίρνουν δείγμα από τον πλακούντα και όχι αμνιακό υγρό, τπτ άλλο! Έχω κάνει και στο λέω.. Εύχομαι ότι καλύτερο κορίτσι μου, να είναι μόνο μια περιπέτεια όλο αυτό και να πάνε όλα καλά!

Δεν είναι ακριβώς έτσι. Κάνεις την τροφοβλάστη και μετά επιλέγεις πακέτο συνδρόμων που θες να ψαχτεί. Αν τους πεις ότι θες το βασικά που έχει λίγα σύνδρομα, βγαίνει ίσως γρηγορότερα. Είχα κάνει πλήρη έλεγχο των χρωμοσωμάτων και πήρε 5 εβδομάδες. Όμως τα αρχικά αποτελέσματα για τα τρία βασικά τα έχεις σε λίγες μέρες.

  • Μου αρέσει 1

tvXOp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 40 λεπτά , Ele@n είπε:

Συνήθως η απεικόνιση βγάζει πιο "καλά" ποσοστά από την papp-a. Μετά η papp-a τα ρίχνει. Τα δικά μου τα έριξε σε 1/4.

 

Τα πρώτα αποτελέσματα θα βγουν σε δύο εβδομάδες περίπου. Τα συνολικά ολοκληρώνονται σε 4 περίπου.

Δεν είναι ακριβώς έτσι. Κάνεις την τροφοβλάστη και μετά επιλέγεις πακέτο συνδρόμων που θες να ψαχτεί. Αν τους πεις ότι θες το βασικά που έχει λίγα σύνδρομα, βγαίνει ίσως γρηγορότερα. Είχα κάνει πλήρη έλεγχο των χρωμοσωμάτων και πήρε 5 εβδομάδες. Όμως τα αρχικά αποτελέσματα για τα τρία βασικά τα έχεις σε λίγες μέρες.

Και εγώ πλήρη είχα κάνει, και στην πρώτη εγκυμοσύνη στην αμνιο όπου δεν ήταν καλά τα αποτελέσματα και στην 2η εγκυμοσύνη στην τροφοβλάστη. Τα τρία πρώτα και η κυστική ίνωση βγήκαν την επόμενη μέρα και ο μοριακός καρυότυπος με τα 512 σπάνια σύνδρομα μετά από 10 μέρες την πρώτη φορά (όπου υπήρχε θέμα και είχαν βάλει το δείγμα για επανέλεγχο) και μετά απο 5 μέρες στην τροφοβλάστη που ήταν όλα φυσιολογικά! Μήπως οι χρόνοι που λες αφορούν δημόσια νοσοκομεία ή εργαστήρια;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 1 λεπτό , Φραουλίνο είπε:

Και εγώ πλήρη είχα κάνει, και στην πρώτη εγκυμοσύνη στην αμνιο όπου δεν ήταν καλά τα αποτελέσματα και στην 2η εγκυμοσύνη στην τροφοβλάστη. Τα τρία πρώτα και η κυστική ίνωση βγήκαν την επόμενη μέρα και ο μοριακός καρυότυπος με τα 512 σπάνια σύνδρομα μετά από 10 μέρες την πρώτη φορά (όπου υπήρχε θέμα και είχαν βάλει το δείγμα για επανέλεγχο) και μετά απο 5 μέρες στην τροφοβλάστη που ήταν όλα φυσιολογικά! Μήπως οι χρόνοι που λες αφορούν δημόσια νοσοκομεία ή εργαστήρια;

Ναι, αυτό το πακέτο είχα κάνει και εγώ. Δεν ξέρω αν έχει να κάνει ότι είμαι επαρχία. Τα έκανα σε ιδιωτικό εργαστήριο.


tvXOp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τι κάνετε κορίτσια πώς είστε από συμπτώματα εγώ από εμετούς είμαι πολύ καλύτερα άντε να κάνω μια δυο φορές την βδομάδα σήμερα βγήκα κ επιτέλους αρνητική από covid μετά από 12 μέρες . Να βγω λίγο έξω επιτέλους!!! Από εχθές έχω ενόχληση δεξιά στην κοιλιά αλλά δν μπορώ να καταλάβω αν είναι έντερο έχει καμία σας παρόμοια ενόχληση;

Link to comment
Share on other sites

On 21/5/2022 at 8:57 ΠΜ, Laky είπε:

Κι εγώ έτσι είμαι. Δεν είσαι μόνη. Τη μισή νύχτα είμαι ξύπνια. Πηγαινοέρχομαι συνέχεια τουαλέτα, έχω και τις ταχυκαρδίες. Τι να πω! Είναι η πρώτη μου εγκυμοσύνη οπότε δε ξέρω πως θα έπρεπε να είναι και πολλές φορές ανησυχώ. Πάντως όλα τα βράδια είναι εφιαλτικά.

Αφού το ποσοστό να γίνει κάτι κακό είναι τόσο μικρό γιατί δε μας το προτείνουν ούτως ή άλλως; θα ξέραμε πολύ πιο σίγουρα. Εγώ ας πούμε είμαι 39,5 ετών. Γιατί να κάνω νιπτ και να μη κάνω αυτή την εξέταση που είναι πολύ πιο σίγουρη και σου δείχνει και τόσα πολλά συνδρομα!

Γιατί ακόμα και για αυτη τη μικρή πιθανότητα να πάει κάτι στραβά δεν μπορούν να σου πουν να το κάνεις χωρίς να έχεις ύποπτες ενδείξεις.. Παρόλα αυτά εμένα ο γυναικολόγος μου είναι πολύ υπέρ και λέει μακάρι να το έκαναν όλες οι γυναίκες αλλά δεν μπορείς να παροτρύνεις μια γυναίκα σε έναν επεμβατικό έλεγχο χωρίς λόγο, είναι το πρωτόκολλο. Εγώ πάντως την τροφοβλάστη την έκανα εντελώς προληπτικά.. 

πρίν από 5 λεπτά , Ele@n είπε:

Ναι, αυτό το πακέτο είχα κάνει και εγώ. Δεν ξέρω αν έχει να κάνει ότι είμαι επαρχία. Τα έκανα σε ιδιωτικό εργαστήριο.

Α πολύ πιθανό γι'αυτό, αν έστελναν το δείγμα πχ Αθήνα κλπ να υπάρχουν καθυστερήσεις. Εγώ σκέψου έκανα την εξέταση και τις 2 φορές απόγευμα και την επόμενη μέρα αργά το βράδυ είχα τα πρώτα αποτελέσματα τηλεφωνικά..

Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, Nantiaki al said:

Τι κάνετε κορίτσια πώς είστε από συμπτώματα εγώ από εμετούς είμαι πολύ καλύτερα άντε να κάνω μια δυο φορές την βδομάδα σήμερα βγήκα κ επιτέλους αρνητική από covid μετά από 12 μέρες . Να βγω λίγο έξω επιτέλους!!! Από εχθές έχω ενόχληση δεξιά στην κοιλιά αλλά δν μπορώ να καταλάβω αν είναι έντερο έχει καμία σας παρόμοια ενόχληση;

Κ εμένα έχουν περάσει πλέον τα συμπτώματα, λίγη αδυναμία που και που, ταχυκαρδία ή λαχάνιασμα, αλλά με λίγη ξεκούραση όλα περνάνε! Πιστεύω με τις βιταμίνες όσο περνάει ο καιρός θα βελτιωθούν κ αυτά.. είχα κ εγώ ενόχληση στη κοιλιά ήταν το μαγνήσιο τελικά κ μάλλον θα το αλλάξουμε σε αναβράζον. Επίσης έχω κάτι ενοχλήσεις ψηλά στα πλευρά, έχω αρχίσει κ φουσκώνω κ νομίζω πιέζονται όλα σιγά σιγα :D

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Nantiaki al είπε:

Τι κάνετε κορίτσια πώς είστε από συμπτώματα εγώ από εμετούς είμαι πολύ καλύτερα άντε να κάνω μια δυο φορές την βδομάδα σήμερα βγήκα κ επιτέλους αρνητική από covid μετά από 12 μέρες . Να βγω λίγο έξω επιτέλους!!! Από εχθές έχω ενόχληση δεξιά στην κοιλιά αλλά δν μπορώ να καταλάβω αν είναι έντερο έχει καμία σας παρόμοια ενόχληση;

Εμένα οι εμετοί συνεχίζονται,με συχνότητα 5-6 φορές τη μέρα. Ήμουν χειρότερα,έφτανα μέχρι και δώδεκα εμετούς τη μέρα..Ακόμα αναγουλιαζω και μόνο στη σκέψη κάποιων φαγητών και γενικά οι στομαχικες διαταραχές δεν έχουν σταματήσει..Πολύ φοβάμαι ότι θα παει έτσι μέχρι να γεννήσω,ελπίζω να βγω λαθος..

  • Μπερδεμένη/-ος 1
  • Λυπημένη/-ος 3
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. 

Εμένα άρχισαν τα ματωμένα ούλα. Σκέφτομαι να πάρω μια ειδική οδοντοβουρτσα της frezyderm.Εχει καμία εμπειρία αν αξίζει τα 5€; Επίσης με έχει πιάσει τρελά η γύρη λόγω εποχής και κάθε φορά που φτερνιζομαι πονάω χαμηλά αριστερά. Χθες μάλιστα κάποια στιγμή με έπιασε και ένας σφάχτης 


SJqRp2.pngPvhnp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


On 20/5/2022 at 3:12 ΜΜ, Rosemary_ είπε:

Σε 5 βδομάδες περίπου.. 4 σίγουρα θα πάρει 

Κορίτσι μου καλημέρα κ εύχομαι να πάνε όλα καλά κ να έχεις καλά αποτελέσματα... εγώ που είχα κάνει τροφοβλαστη...δευτέρα ή Τρίτη την είχα κάνει κ τα αποτελέσματα τα είχα Πέμπτη... εύχομαι να σου πάνε όλα καλά...

  • Μου αρέσει 1

 Έχω δύο ψυχούλες στον ουρανό 👼👼...κ δύο στην αγκαλιά μου...❤️❤️👫

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Marianthi27 είπε:

Καλημέρα. 

Εμένα άρχισαν τα ματωμένα ούλα. Σκέφτομαι να πάρω μια ειδική οδοντοβουρτσα της frezyderm.Εχει καμία εμπειρία αν αξίζει τα 5€; Επίσης με έχει πιάσει τρελά η γύρη λόγω εποχής και κάθε φορά που φτερνιζομαι πονάω χαμηλά αριστερά. Χθες μάλιστα κάποια στιγμή με έπιασε και ένας σφάχτης 

Καλημέρα!!Η γύρη με ενοχλεί και εμένα αρκετά αυτό τον μήνα έχω και μπούκωμα δεν ξέρω αν είναι ρινίτιδα εγκυμοσύνης ή αλλεργικό..για τα ούλα μου είχε πει ο οδοντίατρος να χρησιμοποιήσω οδοντόκρεμα για ούλα που ματώνουν και το στοματικό διάλυμα της frezydern για την εγκυμοσύνη.

Link to comment
Share on other sites

Να πω κι εγώ τη δική μου εμπειρία, Τετάρτη πρωί έκανα την τροφοβλαστη και Πέμπτη νωρίς το απόγευμα είχα γραπτά τα πρώτα αποτελέσματα, αυτά που με καιγανε κιόλας. Τα πλήρη πήρανε κανένα 20ημερο, αλλά η αγωνία μου είχε ήδη φύγει. Σου εύχομαι καλά αποτελέσματα μέσα από την καρδιά μου! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Αννούλαααα είπε:

Κορίτσι μου καλημέρα κ εύχομαι να πάνε όλα καλά κ να έχεις καλά αποτελέσματα... εγώ που είχα κάνει τροφοβλαστη...δευτέρα ή Τρίτη την είχα κάνει κ τα αποτελέσματα τα είχα Πέμπτη... εύχομαι να σου πάνε όλα καλά...

Ευχαριστώ πολύ κοριτσάκι μου.. Σήμερα έκανα την εξέταση στο ιπποκρατειο Θεσσαλονίκης... Αναμένω τα αποτελέσματα 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...