Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 8 λεπτά , linaa είπε:

      Νομίζω ο προεμφυτικος θα σου δώσει αρκετές απαντήσεις. Κρυφή ενδομητριωση Κ να μένεις έγκυος εύκολα δεν έχω ακούσει να σου πω την αλήθεια . Ίσως εάν επαναλαβεις τις εξετάσεις για καθεξιν αποβολές υπάρχει τμήμα στο Έλενας μπορείς να κάνεις δωρεαν. Εγώ ανεξήγητες καθεξιν αποβολές Κ υπογονιμότητα έχω ακούσει για κρυφό διαβήτη . Δηλαδή το ζάχαρο φαινόταν φυσιολογικό ή ότι ρυθμίζετε φυσιολογικα Κ τελικά δεν ήταν χρειάστηκαν κορυφαίοι ενδοκρινολόγοι για να το λύσουν . 

      @Melusa54 συμφωνώ με την Λινά στο Ελενας να πας! 

Μανούλες Νοεμβρίου 2022


Recommended Posts

πρίν από 34 λεπτά , zouko είπε:

Με 1/13.900 και θέλει να είναι "καλυμμένος" ; Λίγο ελεος νομίζω (για τον γιατρό το λέω).

Εγώ είχα 1/3630 για Down. Ο γιατρός μου μου είπε οτι είναι πάρα πολύ καλά αποτελεσματα, και βιβλιογραφικα μιλώντας, δεν είναι κάτι που προτείνεται. Εαν ήταν κάτω απο 1/300, 1/500, ή έστω 1/1000, λόγω ηλικίας, τότε γιατί όχι . Βέβαια, μου είπε οτι εαν θέλω - αυστηρά και μόνο για να είμαι ΕΓΩ ήρεμη, και όχι γιατί θεωρεί οτι χρειάζεται, να κάνω Nipt. Εμείς δεν κάναμε.

 

 

πρίν από 6 λεπτά , zouko είπε:

Την δικιά σου την πλευρά, την καταλαβαίνω 10000% . Και εγώ πρώτη φορά θα γίνω μανούλα. Την πλευρά του γιατρού δεν μπορώ να καταλάβω, που με πιθανότητα τόσο απειροελάχιστη σου είπε να κάνεις NIPT.

Σε όλες το λέει αν έχουν καλά αποτελέσματα αν έχουν κακά αμνιοπαρακεντηση. Τι να πω δεν ξέρω αν κερδίζει κάποιο ποσοστό και αυτός αλλά γενικότερα είναι πολύ αυστηρός και "ψείρας" σε όλα. Ειναι πολύ καλός γιατρός αλλά υπερβολικός όσο δεν πάει!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 6,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

2 ώρες πρίν, ArtemisΚ είπε:

Και γω αυτόν έκανα και βλακεια βέβαια ακόμα κλαιω τα 350 ευρω που εδωσα αλλά αφού μου το πε ο γιατρός, εγώ έχω 1/13900 για down αλλά αυτός θέλει να ναι καλυμμένος.

Τουλάχιστον θα μάθω σίγουρα το φύλο να μην με τρώει η περιέργεια :p αλλά το θεωρώ άσκοπο αυτό που έκανα αφού τα ποσοστά ήταν πολύ καλά και πάλι είναι μια στατιστική εξέταση με μεγαλύτερη επιτυχία βέβαια αλλά και πάλι. 

Συγγνώμη κιόλας. Αλλά με τέτοιο ποσοστό τραγικός ο γιατρός. Πεταμένα λεφτά.

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια εγω μολις γυρισα..μου μετρησε την πιεση ηταν λιγο χαμηλη τ βαρος εξετασε την κοιλια με τα χερια για να δει το υψος της μητρας και ακουσαμε καρδουλα με το ντοπλερ..αυτα μου εκανε..ειμουν τωρα σουπερμαρκετ περιμενα να πληρωσω και σκοτινιασαν ολα γυρο μου ιδρωσα δεν μπορουσα να σταθω στα ποδια μου...

και κατι αλλο κοριτσια σημερα μου ειπε οτι εχω rhesus c αρνητικο και οτι θα ξανακανουμε ξανα εξεταση αιματος στης 27 εβδομαδες..τι ειναι αυτο εχει το ιδιο καμια απο εσας;

Link to comment
Share on other sites

@ArtemisK αχ μου θυμίζεις τη δική μου περίπτωση στην πρώτη εγκυμοσύνη πριν 2 χρόνια, 30 τότε,  και με 1/12300 μου είχε πει ο τότε γιατρός μου ότι το κάνει σε όλες, από κει κ πέρα ότι θέλω..  βέβαια όλα αυτά στην Αθήνα που είναι κ λίγο στανταρακι οι πολλές εξετάσεις.. οπότε το είχα κάνει.. 

τώρα με 2800 κ άλλο γιατρό εδώ Θεσκη παροτι μ είπε δεν υπάρχει λόγος αλλά αν εγώ νιώθω καλά να το κάνω το εκανα..  να πω ότι πιο πολύ με αγχωσε η αυχενική π ήταν περίπου 1/500 χωρίς papa & με καλό papa πήγε 1/2800.. όμως κ πάλι όταν έχεις τέτοια απόκλιση (10000 το ένα με το άλλο παιδι) σε πιάνει ένα άγχος..

@Laky να σου πω είχε 2 πακέτα, έκανα το πλήρες..  420 το απλό, 530 το πλήρες..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 hour ago, elena93 said:

Κοριτσια εγω μολις γυρισα..μου μετρησε την πιεση ηταν λιγο χαμηλη τ βαρος εξετασε την κοιλια με τα χερια για να δει το υψος της μητρας και ακουσαμε καρδουλα με το ντοπλερ..αυτα μου εκανε..ειμουν τωρα σουπερμαρκετ περιμενα να πληρωσω και σκοτινιασαν ολα γυρο μου ιδρωσα δεν μπορουσα να σταθω στα ποδια μου...

και κατι αλλο κοριτσια σημερα μου ειπε οτι εχω rhesus c αρνητικο και οτι θα ξανακανουμε ξανα εξεταση αιματος στης 27 εβδομαδες..τι ειναι αυτο εχει το ιδιο καμια απο εσας;

Γιατί εαν εσύ έχει Rhesus αρνητικό, και το έμβρυο Rhesus θετικό και κάποιο απο τα κύτταρα του αίματος του μπει στο δικό σου, θα το εκλάβει ο οργανισμός σου εώς ξένη ουσία και θα παράγει αντισώματα. Συνήθως σου κάνουν μια ενεση στο τελευταίο τρίμηνο.

Έχει η μαμά μου Rhesus αρνητικό και έκανε την ένεση αυτή και στις 4 εγκυμοσύνες! Αφου το ξέρετε, δεν είναι κάτι.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 17 λεπτά , zouko είπε:

Γιατί εαν εσύ έχει Rhesus αρνητικό, και το έμβρυο Rhesus θετικό και κάποιο απο τα κύτταρα του αίματος του μπει στο δικό σου, θα το εκλάβει ο οργανισμός σου εώς ξένη ουσία και θα παράγει αντισώματα. Συνήθως σου κάνουν μια ενεση στο τελευταίο τρίμηνο.

Έχει η μαμά μου Rhesus αρνητικό και έκανε την ένεση αυτή και στις 4 εγκυμοσύνες! Αφου το ξέρετε, δεν είναι κάτι.

Οχι το rhesus μου ειναι θετικο εχω ομαδα αιματος Α+ απλως το rhesus C ειναι αρνητικο

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Irini__ είπε:

@ArtemisK αχ μου θυμίζεις τη δική μου περίπτωση στην πρώτη εγκυμοσύνη πριν 2 χρόνια, 30 τότε,  και με 1/12300 μου είχε πει ο τότε γιατρός μου ότι το κάνει σε όλες, από κει κ πέρα ότι θέλω..  βέβαια όλα αυτά στην Αθήνα που είναι κ λίγο στανταρακι οι πολλές εξετάσεις.. οπότε το είχα κάνει.. 

τώρα με 2800 κ άλλο γιατρό εδώ Θεσκη παροτι μ είπε δεν υπάρχει λόγος αλλά αν εγώ νιώθω καλά να το κάνω το εκανα..  να πω ότι πιο πολύ με αγχωσε η αυχενική π ήταν περίπου 1/500 χωρίς papa & με καλό papa πήγε 1/2800.. όμως κ πάλι όταν έχεις τέτοια απόκλιση (10000 το ένα με το άλλο παιδι) σε πιάνει ένα άγχος..

@Laky να σου πω είχε 2 πακέτα, έκανα το πλήρες..  420 το απλό, 530 το πλήρες..

Ειρήνη ποιο γιατρό έχεις, γιατί και εγώ Θεσσαλονίκη είμαι 

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Irini__ είπε:

@ArtemisK αχ μου θυμίζεις τη δική μου περίπτωση στην πρώτη εγκυμοσύνη πριν 2 χρόνια, 30 τότε,  και με 1/12300 μου είχε πει ο τότε γιατρός μου ότι το κάνει σε όλες, από κει κ πέρα ότι θέλω..  βέβαια όλα αυτά στην Αθήνα που είναι κ λίγο στανταρακι οι πολλές εξετάσεις.. οπότε το είχα κάνει.. 

τώρα με 2800 κ άλλο γιατρό εδώ Θεσκη παροτι μ είπε δεν υπάρχει λόγος αλλά αν εγώ νιώθω καλά να το κάνω το εκανα..  να πω ότι πιο πολύ με αγχωσε η αυχενική π ήταν περίπου 1/500 χωρίς papa & με καλό papa πήγε 1/2800.. όμως κ πάλι όταν έχεις τέτοια απόκλιση (10000 το ένα με το άλλο παιδι) σε πιάνει ένα άγχος..

@Laky να σου πω είχε 2 πακέτα, έκανα το πλήρες..  420 το απλό, 530 το πλήρες..

Και γω Αθήνα τις κάνω τις εξετάσεις αν και μένω σε νησί. Πήγα στη βιοιατρικη και έκανα το απλό 350 ευρώ το πλήρες το χαν 590 και λέω ούτε καν !

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


1 hour ago, ArtemisΚ είπε:

Και γω Αθήνα τις κάνω τις εξετάσεις αν και μένω σε νησί. Πήγα στη βιοιατρικη και έκανα το απλό 350 ευρώ το πλήρες το χαν 590 και λέω ούτε καν !

Α πολύ καλύτερη τιμή! Αν είχε τόση διαφορά να σ πω κ εγώ το απλό θα έκανα..  υπάρχουν αρκετά διαφορετικά nipt τεστ αποσο ξέρω κ το καθένα έχει άλλα περισσότερα αλλά λιγότερα, άλλα πάνε Ευρώπη αλλά Αμερική.. 

Εύχομαι όλα να μας πάνε καλά!!! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια ηρθε δυστυχώς η στιγμή να σας χαιρετήσω.. Το μωρό έχει τρισωμια 21..οποτε πάω για διακοπή.. Πρίν 1.5 χρόνο παλλινδρομη τώρα αυτό.. Τι να πω.. Δεν είναι της μοίρας μου να κάνω παιδί... Καλή συνέχεια να έχετε και με το καλό να πάρετε τα μωράκια σας στα χέρια σας γερά.. Σας ευχαριστώ πολύ για την στήριξη σας!!! 

  • Λυπημένη/-ος 18
Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, Rosemary_ είπε:

Κορίτσια ηρθε δυστυχώς η στιγμή να σας χαιρετήσω.. Το μωρό έχει τρισωμια 21..οποτε πάω για διακοπή.. Πρίν 1.5 χρόνο παλλινδρομη τώρα αυτό.. Τι να πω.. Δεν είναι της μοίρας μου να κάνω παιδί... Καλή συνέχεια να έχετε και με το καλό να πάρετε τα μωράκια σας στα χέρια σας γερά.. Σας ευχαριστώ πολύ για την στήριξη σας!!! 

Μη το λες κορίτσι μου αυτό. Ο Θεός κάτι ξέρει παραπάνω για όλους μας.  Σου εύχομαι καλή δύναμη. Μη το βάζεις κάτω..

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, Rosemary_ είπε:

Κορίτσια ηρθε δυστυχώς η στιγμή να σας χαιρετήσω.. Το μωρό έχει τρισωμια 21..οποτε πάω για διακοπή.. Πρίν 1.5 χρόνο παλλινδρομη τώρα αυτό.. Τι να πω.. Δεν είναι της μοίρας μου να κάνω παιδί... Καλή συνέχεια να έχετε και με το καλό να πάρετε τα μωράκια σας στα χέρια σας γερά.. Σας ευχαριστώ πολύ για την στήριξη σας!!! 

Καλή δύναμη!

Μην τα παρατάς, κάποια στιγμή θα γίνει το θαύμα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...