Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Eflenew είπε:

      Εγώ νόμιζα το εξωμητριο δίνει πολύ υψηλές τιμές στη χοριακη. Αλλά ο γιατρός ξερει καλύτερα. Μακάρι να μηδενιστεί άμεσα...

      Εγώ πάλι δεν έχω ιδέα από εξωμητρια κύηση και λόγω του ότι έχω κλειστές σάλπιγγες, πιστευα πως είναι αδύνατον να μου συμβεί.Ο γιατρός είπε πως το έμβρυο κινείται και προσπαθεί να κολλήσει κάπου,οπότε υπάρχει πιθανότητα να πάει στη σάλπιγγα..Αν συμβαίνει κάτι τέτοιο,μιλάμε για την υπέρτατη γκαντεμια

Μανούλες Νοεμβρίου 2022


Recommended Posts

1 ώρα πρίν, Alekos είπε:

Καλησπέρα, μετά από ένα καλό nipt θα το σκεφτόσασταν για αμνιο ή όχι; Ετών 40

@Alekos είμαι κι εγω με την ίδια απορία.Στα 40 κι εγώ κι έχω αλλάξει 15 γνώμες τις τελευταιες μερες. Στην αρχη ελεγα ας κανω πρωτα nipt κι αν το αποτελεσμα ειναι ανησυχητικο, θα μαζεψω ολα μου τα κουραγια για να κανω και αμνιο (αδιανόητη φοβία με τις βελόνες εν τω μεταξυ). :( Μετά σκεφτηκα, αν ειναι να κανω και τις δυο εξετάσεις, παω απ'ευθειας για αμνιο γιατι αλλιως θα μου φυγει μια περιουσια. Αλλωστε το nipt δίνει πιθανότητες, ενω η αμνιο δίνει 100% διάγνωση. Συζητώντας όμως με τον γιατρο, μου πε να μην γίνομαι υπερβολική και πως για αρχη ας κανω το nipt και πως δεν χρειαζεται να διακινδυνευσω την κυηση για να κανω αμνιο. Ειλικρινά, δεν ξέρω πόσες φορες ακόμα θα αλλάξω γνώμη, αλλα προς το παρον εκλεισα ραντεβου για το nipt των 5 συνδρόμων. Ολοι τριγυρω μου λενε την γνωμη τους μα στο τελος κλεινουν την προταση με την φραση: " όμως εσυ θα αποφασισεις οτι πιστευεις καλυτερο για εσενα και το μωρο" κατι το οποίο δυσκολεύμαι να διαχειριστώ αυτην την περιοδο! Νιωθω πως ολο το βαρος της απόφασης εχει πεσει επανω μου κι αν κατι δεν παει καλά, μετα θα μου λενε "επρεπε να ειχες κανει το ενα ή το άλλο". Ίσως αν πάρω στα χέρια μου καλά αποτελέσματα του nipt, όλες αυτες οι αμφιβολίες να εξατμιστούν!Σου εύχομαι τα καλύτερα:x 

11 ώρες πρίν, Laky είπε:

Καλημέρα κορίτσια. Να σας ρωτήσω. Μετά την αυχενική κάθε πότε σας είπε ο γιατρός να πηγαίνετε για υπέρηχο; Εννοώ στο μήνα ή νωρίτερα;

@Laky κάθε μήνα αιματολογικές και κάθε τρεις εβδομάδες υπέρηχο!


dJaep3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 6,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

9 hours ago, nairobi said:

Μεχρι την αυχενικη πηγαινα ανα δυο εβδομαδες! Μετα την αυχενικη τωρα μου εκλεισε στις 3  βδομαδες να με δει! 

Κοριτσια το μαγνήσιο το παιρνουμε για τις συσπασεις μονο; ή βοηθαει και αλλου; εσεις το συνεχιζετε μετα την αυχενικη;

Καλημέρα! Για συσπάσεις κ κράμπες μου έχει πει ο γιατρός.. Η αλήθεια είναι ότι όντως κάνει δουλειά, γιατί πριν το αρχίσω είχα αρχίσει να έχω κράμπες ακόμα κ στα χέρια :wacko: Παίρνω το τροφοκαρντ το μαξ 3 φορές την ημέρα κ από ότι είδα τις επαναλαμβομενες συνταγές στην άυλη μου έχει γράψει μέχρι και το Σεπτέμβρη για μαγνήσιο

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, nairobi είπε:

Μεχρι την αυχενικη πηγαινα ανα δυο εβδομαδες! Μετα την αυχενικη τωρα μου εκλεισε στις 3  βδομαδες να με δει! 

Κοριτσια το μαγνήσιο το παιρνουμε για τις συσπασεις μονο; ή βοηθαει και αλλου; εσεις το συνεχιζετε μετα την αυχενικη;

Αποσο ξέρω για τις συσπάσεις..  η αλήθεια είναι ότι αυτές συμβαίνουν πιο συχνά, αν συμβούν βέβαια, στο δεύτερο με τρίτο τρίμηνο, οπότε κ τότε το δίνουν.. εκτός κ αν έχει κανείς απτην πολύ αρχή.. 

@Alekos πόσο σου βγήκε συνδυαστικά αυχενική με papa? Γιατί νομίζω σε αυτό πιο πολύ πρέπει να βασιστείς, δεδομένου ότι σου βγήκε καλή η nipt.. προσωπικά αν είχα κάτω από περιπου 1/400 κ ήμουν 40 θα έκανα μάλλον απευθείας λήψη τροφοβλαστη ή αμνιο.. αν δν κάνω λάθος πλέον λένε ότι 1/250, 1/300 χρειάζεται περαιτέρω διερεύνηση, οπότε από ένα σημείο κ μετά είναι προσωπικό το θέμα.. 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Despoina31 είπε:

Καλημέρα! Για συσπάσεις κ κράμπες μου έχει πει ο γιατρός.. Η αλήθεια είναι ότι όντως κάνει δουλειά, γιατί πριν το αρχίσω είχα αρχίσει να έχω κράμπες ακόμα κ στα χέρια :wacko: Παίρνω το τροφοκαρντ το μαξ 3 φορές την ημέρα κ από ότι είδα τις επαναλαμβομενες συνταγές στην άυλη μου έχει γράψει μέχρι και το Σεπτέμβρη για μαγνήσιο

Καλησπερα κοριτσι μου! Κι εγω τροφοκαρντ μαξ αλλα το παιρνω μονο βραδυ μια φορα! Αλλα το ξεχναω συνεχεια και αναρωτιομουν αν κανει κακο που το ξεχναω! 

6 ώρες πρίν, Irini__ είπε:

Αποσο ξέρω για τις συσπάσεις..  η αλήθεια είναι ότι αυτές συμβαίνουν πιο συχνά, αν συμβούν βέβαια, στο δεύτερο με τρίτο τρίμηνο, οπότε κ τότε το δίνουν.. εκτός κ αν έχει κανείς απτην πολύ αρχή.. 

@Alekos πόσο σου βγήκε συνδυαστικά αυχενική με papa? Γιατί νομίζω σε αυτό πιο πολύ πρέπει να βασιστείς, δεδομένου ότι σου βγήκε καλή η nipt.. προσωπικά αν είχα κάτω από περιπου 1/400 κ ήμουν 40 θα έκανα μάλλον απευθείας λήψη τροφοβλαστη ή αμνιο.. αν δν κάνω λάθος πλέον λένε ότι 1/250, 1/300 χρειάζεται περαιτέρω διερεύνηση, οπότε από ένα σημείο κ μετά είναι προσωπικό το θέμα.. 

Εγω το ξεκινησα λογω ταξιδιου στο πρωτο τριμηνο κ μετα το συνεχισα γιατι ειχα λιγο αιμα! Τωρα δεν εχω κατι ουτε συσπασεις!! Θα μιλησω και με τη γιατρο! Ευχαριστώ!!!! 


url%5D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

2 ώρες πρίν, nairobi είπε:

Καλησπερα κοριτσι μου! Κι εγω τροφοκαρντ μαξ αλλα το παιρνω μονο βραδυ μια φορα! Αλλα το ξεχναω συνεχεια και αναρωτιομουν αν κανει κακο που το ξεχναω! 

Εγω το ξεκινησα λογω ταξιδιου στο πρωτο τριμηνο κ μετα το συνεχισα γιατι ειχα λιγο αιμα! Τωρα δεν εχω κατι ουτε συσπασεις!! Θα μιλησω και με τη γιατρο! Ευχαριστώ!!!! 

Τι εννοείς λόγω ταξιδιού; Γιατί κι εγώ ταξιδεύω συχνά. Σχετίζεται κάπου;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 44 λεπτά , Laky είπε:

Κορίτσια εγώ δεν παίρνω μαγνήσιο. Δε μου το ανέφερε καν ο γιατρός. Όλες παίρνετε;

Και εγώ δεν παίρνω μαγνήσιο..τώρα παίρνω μόνο τις πολυβιταμινες iofelen και d3.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης κορίτσια εμένα η αυχενική μου βγήκε 1/496, κοντεύω τα 40 κι έκανα νιπτ. Η γιατρός επέμενε πως δεν υπάρχει κανένας λόγος να κάνω αμνιοπαρακέντηση απ' τη στιγμή που όλες οι απεικονίσεις στην αυχενική ήταν φυσιολογικές. Επέμενε πως αν το παιδί είχε οτιδήποτε ότι κάπου θα φαινόταν κάτι ανησυχητικό. Έτσι έκανα νιπτ και περιμένω τα αποτελέσματα αλλά δε ξέρω αν έκανα καλά τελικά που δεν έκανα αμνιο. Κι όσο ακούω κι όλες εσάς σκέφτομαι ότι ίσως έκανα λάθος.

Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πρίν, nairobi είπε:

Μεχρι την αυχενικη πηγαινα ανα δυο εβδομαδες! Μετα την αυχενικη τωρα μου εκλεισε στις 3  βδομαδες να με δει! 

Κοριτσια το μαγνήσιο το παιρνουμε για τις συσπασεις μονο; ή βοηθαει και αλλου; εσεις το συνεχιζετε μετα την αυχενικη;

Εμένα μου είπαν και για τις κράμπες αλλά δεν βλέπω αποτέλεσμα.. Ναι το συνεχίζω και μετά την αυχενική 

19 ώρες πρίν, Alekos είπε:

Καλησπέρα, μετά από ένα καλό nipt θα το σκεφτόσασταν για αμνιο ή όχι; Ετών 40

Το προτείνει ο γιατρός σου ή εσύ από μόνη σου αναρωτιέσαι; Εγώ βασικά θα έπαιρνα διαφορετικές ιατρικές γνώμες νομίζω 

19 ώρες πρίν, Christina++ είπε:

Καλησπέρα σε όλα τα κορίτσια!

Σας παρακολουθώ καιρό,χωρίς να γράφω,σήμερα όμως νιώθω κάθε υποχρέωση να το κάνω,απευθυνόμενη στην @Marianthi27 και παρακαλώντας την να μην προκαλεί παραπάνω πόνο σε ανθρώπους που έχουν λάβει τις αποφάσεις τους,που αφορούν στους ίδιους και όχι στην ίδια.Ειναι πολύ αφελές να νομίζουμε ότι ξέρουμε καλύτερα και να εκφράζουμε την άποψη μας,χωρίς κανείς να μας την έχει ζητήσει.Προκαλειται έτσι το αίσθημα της ενοχής ,της ντροπής σε κάποιον που είναι ήδη κάτω πεσμένος και προσπαθει να αποδεχτεί όσα του έχουν τύχει και να αναρρώσει. @Rosemary_ λυπάμαι πολύ για όσα σου έτυχαν,σου ευχομαι καλή δύναμη στη συνέχεια και μόνο  φως στη ζωή σου από εδώ και περα.

 

Λυπάμαι πολύ που κάνεις αυτό για το οποίο με κατηγορείς... Με κρίνεις χωρίς να με γνωρίζεις. Η γνώμη μου ναι επισήμως δεν ζητήθηκε αλλά είμαστε σε ένα φόρουμ όπου ας το πούμε εκ προοιμίου ο καθένας έχει το δικαίωμα να εκφράζει τη γνώμη μου για ένα ζήτημα που κάποιος άλλος αποφάσισε να φέρει δημόσια. Πρώτον αυτό. Δεύτερον είμαι διακριτική στον τρόπο που εκφράζομαι και δεν επιβάλω απόψεις. Επειδή ενδεχομένως βρίσκομαι σε παρόμοια κατάσταση με την κοπέλα γιατί και εμένα μου βρήκαν αυξημένα ποσοστά για down και είναι να κάνω αμνιο και επειδή και εγώ προβληματιζομαι για το μέλλον, της δίνω μία άλλη οπτική επί του θέματος. Δεν την πίεσα ούτε να συνεχίσει την εγκυμοσύνη ούτε να την τερματίσει αλλά να πάρει το χρόνο της και να σκεφτεί. Τι πιο φυσιολογικό και ανθρώπινο; Μόνο τα λόγια παρηγοριάς δηλαδή για σένα είναι πολιτικά ορθά; Και τέλος πάντων αν η κοπέλα ένιωσε πως την πίεσα για κάποια κοινωνική κατακραυγή, ας μου το πει ευθέως... Διότι ο στόχος μου ήταν μόνο να το σκεφτεί και να πάρει τον χρόνο της. Αυτό ακριβώς στο οποίο κατέληξα. Τίποτα περισσότερο, τίποτα λιγότερο. Αν νομίζετε ότι οι άνθρωποι χρειάζονται μόνο λόγια παρηγοριάς, ζούμε σε διαφορετικούς κόσμους 

19 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

Πόσο δίκιο έχεις.. Ευτυχώς υπάρχουν ακόμα Ανθρωποι με ενσυναίσθηση εκεί έξω. @Rosemary_κορίτσι μου καλό,κανε αυτό που έχεις αποφασίσει και δεν χρειάζεται να απολογείσαι σε κανέναν. Είσαι μια δυνατη και ευγενική ψυχή και σου εύχομαι μέσα από την καρδιά μου κάθε ευτυχία ❤️

Πόσο εύκολα κρίνεις και εσύ για το ποιοι έχουν ενσυναισθηση ή όχι.. Ειδικοί όλοι μέσω του πληκτρολόγιου έχουμε γίνει... 

Εν κατακλείδι, επειδή νιώθω βαθύτατα προσβεβλημενη, ζητώ ευθέως συγγνώμη από τη @Rosemary αν ένιωσε ότι την πιέζω, την κρίνω, της δημιουργώ τύψεις ή για οτιδήποτε άλλο κατηγορήθηκα. Τα λόγια μου είχαν στόχο μόνο να το σκεφτεί καλά πριν πάρει την οποιαδήποτε απόφαση, να πάρει τον χρόνο της αναλογιζομενη όλες τις οπτικές. Λογικά θα το έκανε ήδη. Αλλά εγώ στη θέση της νιώθω ότι μια τέτοια απάντηση θα ήθελα και όχι και άλλα λόγια παρηγοριάς. Αν αυτό η ίδια το λαμβάνει ως δημιουργία τυψεων, συγγνώμη για άλλη μια φορά. 

Και ειλικρινά λυπάμαι που ο κάθε μεσαζον θεωρεί πως έχει δικαίωμα να κρίνει ένα άτομα που γνωρίζει μόνο εικονικά. Καλή συνέχεια σε όλες, καλή εγκυμοσύνη και καλά μυαλά 

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
  • Μπερδεμένη/-ος 3

SJqRp2.pngPvhnp2.png

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Laky είπε:

Επίσης κορίτσια εμένα η αυχενική μου βγήκε 1/496, κοντεύω τα 40 κι έκανα νιπτ. Η γιατρός επέμενε πως δεν υπάρχει κανένας λόγος να κάνω αμνιοπαρακέντηση απ' τη στιγμή που όλες οι απεικονίσεις στην αυχενική ήταν φυσιολογικές. Επέμενε πως αν το παιδί είχε οτιδήποτε ότι κάπου θα φαινόταν κάτι ανησυχητικό. Έτσι έκανα νιπτ και περιμένω τα αποτελέσματα αλλά δε ξέρω αν έκανα καλά τελικά που δεν έκανα αμνιο. Κι όσο ακούω κι όλες εσάς σκέφτομαι ότι ίσως έκανα λάθος.

Μαγνησιο όχι δεν παίρνω, καμία φορά αν νιώσω κραμπα αλλά αυτό..  κ φαντάσου έχω κ μια μικρή έλλειψη..  γενικά η νυν γιατρός μου δεν είναι υπέρ των πολλών χαπιών βιταμινων να το πω, αν δν συντρέχει λόγος..  σε αντίθεση με τον προηγούμενο στην πρώτη μου εγκυμοσύνη..  κ εξετάσεις αιματος να φανταστείς μια φορά έχω κάνει όλο κ όλο κ θα ξανακάνω σε 2 βδομάδες περίπου.. ενώ στην προηγούμενη κάθε μήνα! Είχα βέβαια κ περισσότερο άγχος, τα θελα κ εγώ λίγο!

Ως προς την αυχενικη νομίζω αν βγει καλά η νιπτ κ δε σου πει κάτι άλλο ο γιατρός δε νομίζω να χρειάζεται αφού λες είχες 1/500 περίπου..  κ διάβασα κάπου ότι αν κάνεις nipt δε χρειάζεται ακόμα κ η papA πάρα μόνο η αυχενική! Οπότε κ εσύ @Alekos αν σου βγήκε καλή η nipt κ η αυχενική (ασχέτως το papA) νομίζω δεν υπάρχει λόγος άλλη ανησυχίας, εκτός φυσικά αν το λέει ο γιατρός.. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 55 λεπτά , Marianthi27 είπε:

Εμένα μου είπαν και για τις κράμπες αλλά δεν βλέπω αποτέλεσμα.. Ναι το συνεχίζω και μετά την αυχενική 

Το προτείνει ο γιατρός σου ή εσύ από μόνη σου αναρωτιέσαι; Εγώ βασικά θα έπαιρνα διαφορετικές ιατρικές γνώμες νομίζω 

Λυπάμαι πολύ που κάνεις αυτό για το οποίο με κατηγορείς... Με κρίνεις χωρίς να με γνωρίζεις. Η γνώμη μου ναι επισήμως δεν ζητήθηκε αλλά είμαστε σε ένα φόρουμ όπου ας το πούμε εκ προοιμίου ο καθένας έχει το δικαίωμα να εκφράζει τη γνώμη μου για ένα ζήτημα που κάποιος άλλος αποφάσισε να φέρει δημόσια. Πρώτον αυτό. Δεύτερον είμαι διακριτική στον τρόπο που εκφράζομαι και δεν επιβάλω απόψεις. Επειδή ενδεχομένως βρίσκομαι σε παρόμοια κατάσταση με την κοπέλα γιατί και εμένα μου βρήκαν αυξημένα ποσοστά για down και είναι να κάνω αμνιο και επειδή και εγώ προβληματιζομαι για το μέλλον, της δίνω μία άλλη οπτική επί του θέματος. Δεν την πίεσα ούτε να συνεχίσει την εγκυμοσύνη ούτε να την τερματίσει αλλά να πάρει το χρόνο της και να σκεφτεί. Τι πιο φυσιολογικό και ανθρώπινο; Μόνο τα λόγια παρηγοριάς δηλαδή για σένα είναι πολιτικά ορθά; Και τέλος πάντων αν η κοπέλα ένιωσε πως την πίεσα για κάποια κοινωνική κατακραυγή, ας μου το πει ευθέως... Διότι ο στόχος μου ήταν μόνο να το σκεφτεί και να πάρει τον χρόνο της. Αυτό ακριβώς στο οποίο κατέληξα. Τίποτα περισσότερο, τίποτα λιγότερο. Αν νομίζετε ότι οι άνθρωποι χρειάζονται μόνο λόγια παρηγοριάς, ζούμε σε διαφορετικούς κόσμους 

Πόσο εύκολα κρίνεις και εσύ για το ποιοι έχουν ενσυναισθηση ή όχι.. Ειδικοί όλοι μέσω του πληκτρολόγιου έχουμε γίνει... 

Εν κατακλείδι, επειδή νιώθω βαθύτατα προσβεβλημενη, ζητώ ευθέως συγγνώμη από τη @Rosemary αν ένιωσε ότι την πιέζω, την κρίνω, της δημιουργώ τύψεις ή για οτιδήποτε άλλο κατηγορήθηκα. Τα λόγια μου είχαν στόχο μόνο να το σκεφτεί καλά πριν πάρει την οποιαδήποτε απόφαση, να πάρει τον χρόνο της αναλογιζομενη όλες τις οπτικές. Λογικά θα το έκανε ήδη. Αλλά εγώ στη θέση της νιώθω ότι μια τέτοια απάντηση θα ήθελα και όχι και άλλα λόγια παρηγοριάς. Αν αυτό η ίδια το λαμβάνει ως δημιουργία τυψεων, συγγνώμη για άλλη μια φορά. 

Και ειλικρινά λυπάμαι που ο κάθε μεσαζον θεωρεί πως έχει δικαίωμα να κρίνει ένα άτομα που γνωρίζει μόνο εικονικά. Καλή συνέχεια σε όλες, καλή εγκυμοσύνη και καλά μυαλά 

Αν έμπαινες στον κόπο να διαβάσεις αυτά που έγραψε η κοπέλα,θα έβλεπες ότι έχει πάρει την απόφαση της . Και είναι απολύτως σεβαστή και λογική κατ εμέ. Την ρώτησες μια φορά γιατί δεν θέλει να κρατήσει το έμβρυο,σου απάντησε σε έντονο ύφος και ξεκαθάρισε τη θέση της και εσύ συνεχισες να επιμένεις  στο ότι πρέπει να ξανασκεφτεί να κρατησει ένα έμβρυο,το οποίο εχει λιγότερες από 15%πιθανοτητες να ζησει. Στη συνέχεια δεν σου απάντησε καν και ευχαρίστησε την κοπέλα που της μίλησε με αληθινή ενσυναίσθηση και αλληλεγγύη. Αν νιώθεις προσβεβλημένη από αυτό,σκέψου πως μπορεί να νιώθει η κοπέλα αυτή διαβαζοντας τα σχόλια σου. Και δεν μιλάμε για " πολιτική ορθότητα" (απορώ πως το σκέφτηκες)ούτε για λογια παρηγοριάς. Προσωπικά της πρότεινα κάτι το οποίο έχει βοηθήσει πολλές γυναίκες οι οποίες βρίσκονται σε αυτή τη θέση και αυτό ονομάζεται προεμφυτευτικος έλεγχος. Καλή συνέχεια και καλή εγκυμοσύνη 

  • Ευχαριστώ 2
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , Blue Velvet είπε:

Αν έμπαινες στον κόπο να διαβάσεις αυτά που έγραψε η κοπέλα,θα έβλεπες ότι έχει πάρει την απόφαση της . Και είναι απολύτως σεβαστή και λογική κατ εμέ. Την ρώτησες μια φορά γιατί δεν θέλει να κρατήσει το έμβρυο,σου απάντησε σε έντονο ύφος και ξεκαθάρισε τη θέση της και εσύ συνεχισες να επιμένεις  στο ότι πρέπει να ξανασκεφτεί να κρατησει ένα έμβρυο,το οποίο εχει λιγότερες από 15%πιθανοτητες να ζησει. Στη συνέχεια δεν σου απάντησε καν και ευχαρίστησε την κοπέλα που της μίλησε με αληθινή ενσυναίσθηση και αλληλεγγύη. Αν νιώθεις προσβεβλημένη από αυτό,σκέψου πως μπορεί να νιώθει η κοπέλα αυτή διαβαζοντας τα σχόλια σου. Και δεν μιλάμε για " πολιτική ορθότητα" (απορώ πως το σκέφτηκες)ούτε για λογια παρηγοριάς. Προσωπικά της πρότεινα κάτι το οποίο έχει βοηθήσει πολλές γυναίκες οι οποίες βρίσκονται σε αυτή τη θέση και αυτό ονομάζεται προεμφυτευτικος έλεγχος. 

Το ότι μου απάντησε σε έντονο ύφος αρχικά, εσύ το συμπέρανες. Εγώ δεν το ένιωσα έτσι. Για αυτό και πήρα το θάρρος και συνέχισα. Αλλά τέλος πάντων, να δεχθώ ότι ο γραπτός λόγος μπορεί να ερμηνευθει διαφορετικά. Ναι μπορώ έστω και λίγο να νιώσω πως νιώθει η κοπέλα για αυτό και ζήτησα δημόσια συγγνώμη από την ίδια, αν παρερμηνευσε τις προθέσεις των λόγων μου. Αυτό όμως δεν αναιρεί το γεγονός πως εσύ και η άλλη κοπέλα έρχεστε με την ίδια ευκολία που θεωρείται ότι εγώ κρίνω ή και κατακρίνω ίσως τις αποφάσεις μιας κοπέλας, για να με κρίνετε για έλλειψη ενσυναίσθησης και χίλια δυο άλλα! Η συμπεριφορά σας, ναι μου θυμίζει οφθαλμον αντί οφθαλμού. Προσβάλες; Θα σε προσβάλω. Εγώ ξεκαθάρισα την στάση μου απέναντι στη Rosemary. Ας με κρίνει η ίδια βάση του σύντομου και ιδιαίτερου ιστορικού συνομιλίας μας. Τέλος πάντων, εκ μέρους μου το σκηνικό λήγει εδώ και ας λάβει ο καθένας τα συμπεράσματα που θέλει. Άλλωστε έχω αρκετά προβλήματα στη ζωή μου για να ασχοληθώ από το αν δύο άγνωστα προφίλ θεωρούν ότι έχω ή όχι ενσυναίσθηση, δημιουργώ ή όχι τύψεις και τέλος πάντων πόσα ανήθικα μπορώ να συμπεριφερθω 


SJqRp2.pngPvhnp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , Marianthi27 είπε:

Το ότι μου απάντησε σε έντονο ύφος αρχικά, εσύ το συμπέρανες. Εγώ δεν το ένιωσα έτσι. Για αυτό και πήρα το θάρρος και συνέχισα. Αλλά τέλος πάντων, να δεχθώ ότι ο γραπτός λόγος μπορεί να ερμηνευθει διαφορετικά. Ναι μπορώ έστω και λίγο να νιώσω πως νιώθει η κοπέλα για αυτό και ζήτησα δημόσια συγγνώμη από την ίδια, αν παρερμηνευσε τις προθέσεις των λόγων μου. Αυτό όμως δεν αναιρεί το γεγονός πως εσύ και η άλλη κοπέλα έρχεστε με την ίδια ευκολία που θεωρείται ότι εγώ κρίνω ή και κατακρίνω ίσως τις αποφάσεις μιας κοπέλας, για να με κρίνετε για έλλειψη ενσυναίσθησης και χίλια δυο άλλα! Η συμπεριφορά σας, ναι μου θυμίζει οφθαλμον αντί οφθαλμού. Προσβάλες; Θα σε προσβάλω. Εγώ ξεκαθάρισα την στάση μου απέναντι στη Rosemary. Ας με κρίνει η ίδια βάση του σύντομου και ιδιαίτερου ιστορικού συνομιλίας μας. Τέλος πάντων, εκ μέρους μου το σκηνικό λήγει εδώ και ας λάβει ο καθένας τα συμπεράσματα που θέλει. Άλλωστε έχω αρκετά προβλήματα στη ζωή μου για να ασχοληθώ από το αν δύο άγνωστα προφίλ θεωρούν ότι έχω ή όχι ενσυναίσθηση, δημιουργώ ή όχι τύψεις και τέλος πάντων πόσα ανήθικα μπορώ να συμπεριφερθω 

Λοιπόν για να κλείσει το θέμα εδώ.. Και δεν χρειάζεται να το συνεχίσουμε. Η απόφαση της κάθε γυναίκας είναι καθαρά δικό της ζήτημα.. Κανένας δεν έχει το δικαίωμα να κρίνει... Και για το τέλος... Αν και δεν χρειάζεται γιατί κρινομαι... Πήγα σε 3 γιατρούς.. + αυτόν που έκανα την τροφοβλαστη και μου είπαν ακριβώς τα ιδια. Δεν πήρα καμία απόφαση αυθαίρετα...  Και επίσης δεν μπορώ να παίζω με πιθανότητες.. Τι είναι το παιδί???? Τζόκερ??? Και πάλι το λέω για μένα.. Δεν μπορώ να κρίνω κανέναν και καμιά για την απόφαση της σε αντίστοιχη περίπτωση, ακόμα και αν το κρατούσαν... Δικαίωμα του καθενός το τι θα κάνει στην ζωή του. Παρακαλώ να κλείσει το δικό μου θέμα εδώ.... Και βλακεια που το ανέφερα.. 

  • Μου αρέσει 5
  • Λυπημένη/-ος 2
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, nairobi said:

Καλησπερα κοριτσι μου! Κι εγω τροφοκαρντ μαξ αλλα το παιρνω μονο βραδυ μια φορα! Αλλα το ξεχναω συνεχεια και αναρωτιομουν αν κανει κακο που το ξεχναω! 

Εγω το ξεκινησα λογω ταξιδιου στο πρωτο τριμηνο κ μετα το συνεχισα γιατι ειχα λιγο αιμα! Τωρα δεν εχω κατι ουτε συσπασεις!! Θα μιλησω και με τη γιατρο! Ευχαριστώ!!!! 

 Δεν ξέρω εάν κάνει κακό, αλλά προσωπικά 2-3 φορές που ξέχασα να πάρω με έπιασαν πάλι κράμπες :wacko: οπότε τώρα πια το τηρώ ευλαβικά χαχαχα

Κορίτσια βάζετε κάτι για τις ραγάδες? Έχετε καμία πρόταση?

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , Rosemary_ είπε:

Λοιπόν για να κλείσει το θέμα εδώ.. Και δεν χρειάζεται να το συνεχίσουμε. Η απόφαση της κάθε γυναίκας είναι καθαρά δικό της ζήτημα.. Κανένας δεν έχει το δικαίωμα να κρίνει... Και για το τέλος... Αν και δεν χρειάζεται γιατί κρινομαι... Πήγα σε 3 γιατρούς.. + αυτόν που έκανα την τροφοβλαστη και μου είπαν ακριβώς τα ιδια. Δεν πήρα καμία απόφαση αυθαίρετα...  Και επίσης δεν μπορώ να παίζω με πιθανότητες.. Τι είναι το παιδί???? Τζόκερ??? Και πάλι το λέω για μένα.. Δεν μπορώ να κρίνω κανέναν και καμιά για την απόφαση της σε αντίστοιχη περίπτωση, ακόμα και αν το κρατούσαν... Δικαίωμα του καθενός το τι θα κάνει στην ζωή του. Παρακαλώ να κλείσει το δικό μου θέμα εδώ.... Και βλακεια που το ανέφερα.. 

Και πάλι συγγνώμη και καλή συνέχεια στη ζωή σου 

πρίν από 5 λεπτά , Despoina31 είπε:

 Δεν ξέρω εάν κάνει κακό, αλλά προσωπικά 2-3 φορές που ξέχασα να πάρω με έπιασαν πάλι κράμπες :wacko: οπότε τώρα πια το τηρώ ευλαβικά χαχαχα

Κορίτσια βάζετε κάτι για τις ραγάδες? Έχετε καμία πρόταση?

Εγώ βάζω της frezyderm. Είχα δει αποτελέσματα και από την πρώτη εγκυμοσύνη 

  • Μου αρέσει 1

SJqRp2.pngPvhnp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...