Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 hours ago, Katiamaxiking said:

      Ευχαριστούμε!!! 

      Με μια μεγάλη χοριακή σου ευχομαι!!και εγω στην πρώτη εξωσωματική με θετικη χοριακή δεν είχα κανένα σύμπτωμα!

      Σε ευχαριστω πάρε πολύ !!!! Να είσαι καλα να σας πάνε και εσάς όλα δεξιά ! 

      2 hours ago, Blue Velvet said:

      Δεν έκανα άλλο,την Παρασκευή έχω τη χοριακη,οπότε ο,τι είναι να γίνει,θα γίνει.Κραταω μικρό καλάθι,φοβάμαι το αποτέλεσμα της εξέτασης..

      Να δεις θετική χοριακη σου εύχομαι !!!! Δεν έμεινε πολύ !!!!! Άσε από φόβο άλλο τίποτα αλλά θα πάνε όλα καλα !

      • Ευχή 1

Μανούλες Νοεμβρίου 2022


Recommended Posts

On 16/5/2022 at 9:35 ΜΜ, Laky είπε:

Καλησπέρα κορίτσια. Σήμερα έκανα κι εγώ την αυχενική. Βγήκε 2,4 κι ενώ όλες οι λήψεις μου είπε πως είναι πάρα πολύ καλές και δεν είδε τίποτα το ανησυχητικό , το ποσοστό για το σύνδρομο down βγήκε 1/496 . Κι έτσι για σιγουριά έκανα τη νιπτ και θα βγουν τα αποτελέσματα σε 10 ημέρες περίπου. Η γιατρός μου είπε να μην ανησυχώ και ότι συνήθως αυτά τα ποσοστά είναι λόγω ηλικίας.  Είμαι και 40 ετών σχεδόν κι αγχωθηκα. Είναι κάποια άλλη κοπέλα κοντά στη δική μου ηλικία;  Εσείς τι αποτελέσματα είχατε;

Καλημέρα κ από μένα κορίτσια! Έκανα την αυχενική κ εγώ, η αυχενική 2,50 μαζί με papa 1/2814. Εσένα @Laky χωρίς το papa βγήκε 1/496 που λες ή συνδυαστικά? Γιατί εμένα χωρίς το papa λόγω 2,50 αυχενικής βγηκε κάπου στο 1/500, αλλά δεν ανησυχεί τη γιατρό αποτι κατάλαβα βλέπουν το τελικό αποτέλεσμα. Κ εγώ το σκέφτομαι για nipt.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 6,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κορίτσια καλημέρα!!!! Εγώ θα σας χαιρετήσω γιατί κατά 80% πάω για διακοπή κύησης.. Δεν έχω αυταπάτες ότι θα πάνε καλά τα πράγματα αν και σκέφτομαι να κάνω ακόμα μια αυχενική.. Η δική μου βγήκε 8.6 και δεν μου έκανε papp a. Από χτες το απόγευμα κάθομαι και κλαίω... Συγνώμη που σας ζάλισα και καλή συνέχεια 

  • Λυπημένη/-ος 10
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 19 λεπτά , Rosemary_ είπε:

Κορίτσια καλημέρα!!!! Εγώ θα σας χαιρετήσω γιατί κατά 80% πάω για διακοπή κύησης.. Δεν έχω αυταπάτες ότι θα πάνε καλά τα πράγματα αν και σκέφτομαι να κάνω ακόμα μια αυχενική.. Η δική μου βγήκε 8.6 και δεν μου έκανε papp a. Από χτες το απόγευμα κάθομαι και κλαίω... Συγνώμη που σας ζάλισα και καλή συνέχεια 

Κοριτσι μου πηγαινε για 2η γνωμη.. ο γιατρος τι σου ειπε; Ποσο εβδομαδων εισαι;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 16 λεπτά , elena93 είπε:

Κοριτσι μου πηγαινε για 2η γνωμη.. ο γιατρος τι σου ειπε; Ποσο εβδομαδων εισαι;

Με την γιατρό μου ακόμα δεν μίλησα γιατί δεν το σηκώνει... Με βάση την περίοδο είμαι 11 και 4..με βάση την μέτρηση είμαι 12 και 2...ξερω ότι λόγω ηλικίας θα είναι ανεβασμένη (42) αλλά όχι έτσι. Επίσης μου φάνηκε περίεργο που δεν μου έκανε papp a

Link to comment
Share on other sites

On 18/5/2022 at 7:53 ΜΜ, Laky είπε:

Εγώ ρε κορίτσια δεν έχω φάει μέχρι σήμερα ούτε ένα φρούτο, ούτε όσπριο, ούτε τίποτα υγιεινό. Μόνο μακαρόνια, ρύζια, πατάτες και αυγά τρώω. Γι αυτό κι έβαλα 6 κιλά. Πως να μη βάλω; 

Επίσης έκανα αρκετή κοιλίτσα. Εσείς;

Και εγώ παρούσα με κοιλιά! 

2 ώρες πρίν, Rosemary_ είπε:

Κορίτσια καλημέρα!!!! Εγώ θα σας χαιρετήσω γιατί κατά 80% πάω για διακοπή κύησης.. Δεν έχω αυταπάτες ότι θα πάνε καλά τα πράγματα αν και σκέφτομαι να κάνω ακόμα μια αυχενική.. Η δική μου βγήκε 8.6 και δεν μου έκανε papp a. Από χτες το απόγευμα κάθομαι και κλαίω... Συγνώμη που σας ζάλισα και καλή συνέχεια 

Για ποια ανωμαλία σου δείχνει; Δεν σκέφτεσαι να το κρατήσεις;


SJqRp2.pngPvhnp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

2 ώρες πρίν, Rosemary_ είπε:

Με την γιατρό μου ακόμα δεν μίλησα γιατί δεν το σηκώνει... Με βάση την περίοδο είμαι 11 και 4..με βάση την μέτρηση είμαι 12 και 2...ξερω ότι λόγω ηλικίας θα είναι ανεβασμένη (42) αλλά όχι έτσι. Επίσης μου φάνηκε περίεργο που δεν μου έκανε papp a

Πηγαινε ξανα για υπερηχο μετα απο καποιες μερες..και εγω ειμουν 11 εβδομαδων και η αυχενικη βγηκε αυξημενη και πηγα ξανα μετα απο μια εβδομαδα και μειωθει και ηταν στα κανονικα..κανε και τεστ νιπτ πρωτα πριν παρεις καποια αποφαση

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Rosemary_ είπε:

Κορίτσια καλημέρα!!!! Εγώ θα σας χαιρετήσω γιατί κατά 80% πάω για διακοπή κύησης.. Δεν έχω αυταπάτες ότι θα πάνε καλά τα πράγματα αν και σκέφτομαι να κάνω ακόμα μια αυχενική.. Η δική μου βγήκε 8.6 και δεν μου έκανε papp a. Από χτες το απόγευμα κάθομαι και κλαίω... Συγνώμη που σας ζάλισα και καλή συνέχεια 

@Rosemary_ Πήγαινε βρε πουλάκι μου και σε άλλον γιατρό. Πολύ καλα το σκέφτεσαι να κάνεις κι άλλη μια αυχενική. Και εννοείται να κάνεις και papp a. Αυτες οι δυο εξετασεις γίνονται πακέτο. Δεν καταλαβαίνω γιατι τις διαχώρισε ο γιατρός. Στην πορεία κάνεις κι ένα nipt για να σαι πιο ήσυχη. Μην προδικάζεις κάτι ακόμα, ξέρω ακουγεται γραφικό , αλλα προσπαθησε να εισαι ψυχραιμη. Στέλνω αγκαλιά ❤


dJaep3.png
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Irini__ είπε:

Καλημέρα κ από μένα κορίτσια! Έκανα την αυχενική κ εγώ, η αυχενική 2,50 μαζί με papa 1/2814. Εσένα @Laky χωρίς το papa βγήκε 1/496 που λες ή συνδυαστικά? Γιατί εμένα χωρίς το papa λόγω 2,50 αυχενικής βγηκε κάπου στο 1/500, αλλά δεν ανησυχεί τη γιατρό αποτι κατάλαβα βλέπουν το τελικό αποτέλεσμα. Κ εγώ το σκέφτομαι για nipt.

Συνδυαστικά βγήκε τόσο. Εσένα είναι πολύ καλό το ποσοστό δε χρειάζεται να κάνεις τίποτα άλλο. 

3 ώρες πρίν, Rosemary_ είπε:

Με την γιατρό μου ακόμα δεν μίλησα γιατί δεν το σηκώνει... Με βάση την περίοδο είμαι 11 και 4..με βάση την μέτρηση είμαι 12 και 2...ξερω ότι λόγω ηλικίας θα είναι ανεβασμένη (42) αλλά όχι έτσι. Επίσης μου φάνηκε περίεργο που δεν μου έκανε papp a

Εννοείται κορίτσι μου να κάνεις και τις υπόλοιπες εξετάσεις. Δε σου πρότεινε ούτε αμνιοπαρακέντηση; Πολύ περίεργο μου φαίνεται. Κάνε κουράγιο. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 57 λεπτά , Ελλάκι είπε:

@Rosemary_ Πήγαινε βρε πουλάκι μου και σε άλλον γιατρό. Πολύ καλα το σκέφτεσαι να κάνεις κι άλλη μια αυχενική. Και εννοείται να κάνεις και papp a. Αυτες οι δυο εξετασεις γίνονται πακέτο. Δεν καταλαβαίνω γιατι τις διαχώρισε ο γιατρός. Στην πορεία κάνεις κι ένα nipt για να σαι πιο ήσυχη. Μην προδικάζεις κάτι ακόμα, ξέρω ακουγεται γραφικό , αλλα προσπαθησε να εισαι ψυχραιμη. Στέλνω αγκαλιά ❤

Ελλακι μίλησα με την γυναικολόγο μου και μου είπε με αυτά που βρήκε δεν χρειαζόταν να κάνω papp a. Doppler τριγλωχινας μη φυσιολογικό (ανάστροφη ροή). Την Δευτέρα έχω ραντεβού για τροφοβλαστη 

1 hour ago, elena93 είπε:

Πηγαινε ξανα για υπερηχο μετα απο καποιες μερες..και εγω ειμουν 11 εβδομαδων και η αυχενικη βγηκε αυξημενη και πηγα ξανα μετα απο μια εβδομαδα και μειωθει και ηταν στα κανονικα..κανε και τεστ νιπτ πρωτα πριν παρεις καποια αποφαση

Η αυχενική μου έγινε με βάση τις 12 και 1..οχι με βάση την τπ.. Θα πάω την Δευτέρα για τροφοβλαστη και ο Θεός βοηθός 

1 ώρα πρίν, Marianthi27 είπε:

Και εγώ παρούσα με κοιλιά! 

Για ποια ανωμαλία σου δείχνει; Δεν σκέφτεσαι να το κρατήσεις;

Το βασικό είναι doppler τριγλωχινας μη φυσιολογικό (ανάστροφη ροή) 

Θα πάω την Δευτέρα για τροφοβλαστη και ο Θεός βοηθός 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 15 λεπτά , Laky είπε:

Συνδυαστικά βγήκε τόσο. Εσένα είναι πολύ καλό το ποσοστό δε χρειάζεται να κάνεις τίποτα άλλο. 

Εννοείται κορίτσι μου να κάνεις και τις υπόλοιπες εξετάσεις. Δε σου πρότεινε ούτε αμνιοπαρακέντηση; Πολύ περίεργο μου φαίνεται. Κάνε κουράγιο. 

Άρα σου βγήκε τόσο συνδυαστικά αυχενική με αιματος (το papa) δλδ σωστά? Ναι μίλησα ξανα με εβρυολογο και γυναικολόγο κ μου είπαν να μην ανησυχω εκτός αν τόσο πια αγχώνομαι να το κάνω.. βέβαια αναγκαστικά εγώ να σου πω το βλέπω κ λίγο συνδυαστικά με την προηγούμενη εγκυμοσύνη 2 ετών πριν που ήταν 1/12300 και λέω τι παίζει! Όπως κ με άλλες φίλες μου που είχαν καλύτερη αυχενική κ αίματος! Αυτο το 2,5 της αυχενικής κάπως έριξε το αποτέλεσμα αποτι κατάλαβα χωρίς να ναι κάτι ανησυχητικό.. σκέφτομαι μήπως και το ότι την έκανα 13&1 να έπαιξε ένα ρόλο σε αντίθεση με την πρώτη εγκυμοσύνη που την έκανα 12 εβδομάδων ακριβώς κ είχε βγει 1,8. Κ ηλικιακά είμαι 32, αλλά τι να πω, πιστεύω να ναι όλα καλά!

@Rosemary_ κορίτσι μου ελπίζω να πάνε όλα καλά! Έχε πίστη μπορεί να εξελιχθούν όλα ομαλά! Εύχομαι ο,τι καλύτερο πραγματικά για σένα κ το μωράκι σου!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 49 λεπτά , Rosemary_ είπε:

Ελλακι μίλησα με την γυναικολόγο μου και μου είπε με αυτά που βρήκε δεν χρειαζόταν να κάνω papp a. Doppler τριγλωχινας μη φυσιολογικό (ανάστροφη ροή). Την Δευτέρα έχω ραντεβού για τροφοβλαστη 

Η αυχενική μου έγινε με βάση τις 12 και 1..οχι με βάση την τπ.. Θα πάω την Δευτέρα για τροφοβλαστη και ο Θεός βοηθός 

Το βασικό είναι doppler τριγλωχινας μη φυσιολογικό (ανάστροφη ροή) 

Θα πάω την Δευτέρα για τροφοβλαστη και ο Θεός βοηθός 

Να σε ρωτησω κατι κοριτσι μου..αυτο το ντοπλερ τριγλωχινας που λες ειναι οταν εξεταζουν το μωρο στην καρδουλα στην αυχενικη που το βλεπουν με χρωμα μπλε και κοκκινο;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , elena93 είπε:

Να σε ρωτησω κατι κοριτσι μου..αυτο το ντοπλερ τριγλωχινας που λες ειναι οταν εξεταζουν το μωρο στην καρδουλα στην αυχενικη που το βλεπουν με χρωμα μπλε και κοκκινο;

Ναι αυτό είναι!!!! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Rosemary_ είπε:

Ελλακι μίλησα με την γυναικολόγο μου και μου είπε με αυτά που βρήκε δεν χρειαζόταν να κάνω papp a. Doppler τριγλωχινας μη φυσιολογικό (ανάστροφη ροή). Την Δευτέρα έχω ραντεβού για τροφοβλαστη 

Η αυχενική μου έγινε με βάση τις 12 και 1..οχι με βάση την τπ.. Θα πάω την Δευτέρα για τροφοβλαστη και ο Θεός βοηθός 

Το βασικό είναι doppler τριγλωχινας μη φυσιολογικό (ανάστροφη ροή) 

Θα πάω την Δευτέρα για τροφοβλαστη και ο Θεός βοηθός 

Ευχομαι ολα να ειναι καλα! Αποτελέσματα απο τροφοβλαστη ποτε θα εχεις;; 


url%5D

Link to comment
Share on other sites

Αμα σας πω κοριτσια! Στην πρωτη εγκυμοσυνη ειχα μαυρα μεσανυχτα! Ειχα ενα γιατρο που τον εμπιστευομουν απολυτα γιατι με παρακολουθουσε χρονια!! Αυχενικη καναμε στο ιατρειο του μου ελεγε τζαμπα λεφτα η αυχενικη ουτε papp-a ουτε τιποτα! Και οταν τον ρωτησα για papp-a μου ειπε δε χρειαζεται! Τελος καλο ολα καλα αλλα το σκεφτομαι ποσο μεγάλη βλακεια εκανα! Πλεον εχω αλλαξει γιατρό!! 

πρίν από 2 λεπτά , Rosemary_ είπε:

Σε 5 βδομάδες περίπου.. 4 σίγουρα θα πάρει 

Κουραγιο για να περασει ο καιρος! Οσο περιμενεις σκεφτεσαι να κανεις ξανα αυχενικη η κατι αλλο;


url%5D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...