Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 8 λεπτά , linaa είπε:

      Νομίζω ο προεμφυτικος θα σου δώσει αρκετές απαντήσεις. Κρυφή ενδομητριωση Κ να μένεις έγκυος εύκολα δεν έχω ακούσει να σου πω την αλήθεια . Ίσως εάν επαναλαβεις τις εξετάσεις για καθεξιν αποβολές υπάρχει τμήμα στο Έλενας μπορείς να κάνεις δωρεαν. Εγώ ανεξήγητες καθεξιν αποβολές Κ υπογονιμότητα έχω ακούσει για κρυφό διαβήτη . Δηλαδή το ζάχαρο φαινόταν φυσιολογικό ή ότι ρυθμίζετε φυσιολογικα Κ τελικά δεν ήταν χρειάστηκαν κορυφαίοι ενδοκρινολόγοι για να το λύσουν . 

      @Melusa54 συμφωνώ με την Λινά στο Ελενας να πας! 

Μανούλες Νοεμβρίου 2022


Recommended Posts

1 ώρα πρίν, Rosemary_ είπε:

Ευχαριστώ πολύ κοριτσάκι μου.. Σήμερα έκανα την εξέταση στο ιπποκρατειο Θεσσαλονίκης... Αναμένω τα αποτελέσματα 

Καλά αποτελέσματα μέσα από την καρδιά μου κορίτσι μου... όντως θα κάνουν τόσες εβδομάδες??? Ή θα πάρεις κ κάποιο μέρος των αποτελεσμάτων νωρίτερα...


 Έχω δύο ψυχούλες στον ουρανό 👼👼...κ δύο στην αγκαλιά μου...❤️❤️👫

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 6,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

1 ώρα πρίν, Αννούλαααα είπε:

Καλά αποτελέσματα μέσα από την καρδιά μου κορίτσι μου... όντως θα κάνουν τόσες εβδομάδες??? Ή θα πάρεις κ κάποιο μέρος των αποτελεσμάτων νωρίτερα...

Τις βασικές θα τις πάρω πιο νωρίς... Οι άλλες θα κάνουν 3 βδομάδες... 

6 ώρες πρίν, Melie είπε:

Να πω κι εγώ τη δική μου εμπειρία, Τετάρτη πρωί έκανα την τροφοβλαστη και Πέμπτη νωρίς το απόγευμα είχα γραπτά τα πρώτα αποτελέσματα, αυτά που με καιγανε κιόλας. Τα πλήρη πήρανε κανένα 20ημερο, αλλά η αγωνία μου είχε ήδη φύγει. Σου εύχομαι καλά αποτελέσματα μέσα από την καρδιά μου! 

Ο γιατρός πιστεύει ότι το μωρό θα έχει σύνδρομο turner... Δεν ξέρω αν αυτό το σύνδρομο μπορεί να φανεί στα πρώτα αποτελέσματα... 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Το σύνδρομο Turner χαρακτηρίζεται από μονοσωμία Χ. Πρόκειται για κορίτσι, δηλαδή, που έχει ένα χρωμόσωμα Χ, αντί για 2.

Τα καλά νέα είναι ότι ναι, φαίνεται αμέσως. Στα αρχικά αποτέλεσμα ελέγχουν για τρισωμια 13, τρισωμια 18, τρισωμια 21 (Down), μετρούν τα χρωμοσώματα του φύλου Χ και Υ και ελέγχουν για την πιο κοινή μετάλλαξη της κυστικής ινώσης, τη ΔF508. 

Αν λοιπόν το παιδί είναι ΧΨ, αγόρι, δεν έχει Turner. Αν έχει 2 ΧΧ, κορίτσι, δεν έχει Turner. Αν έχει ένα Χ και κανένα Ψ, τότε είναι κορίτσι που έχει ένα Χ αντί για 2 και μπαίνει η διάγνωση Turner.

Τα ακόμα πιο καλά νέα είναι ότι το Turner είναι ένα σχετικά ήπιο σύνδρομο. Δεν κάνει νοητική υστέρηση, δεν έχει μορφολογικές ανωμαλίες. Τα κορίτσια με Turner έχουν απλώς πιο κοντό ανάστημα και ανεπάρκεια ωοθηκών. Με αυξητική ορμόνη για το πρώτο και θεραπείες γονιμότητας για το δεύτερο, ψηλώνουν, κάνουν παιδιά και είναι πλήρως λειτουργικά μέλη της κοινωνίας.

Προς Θεού, εύχομαι το μωρό σου να μην έχει τίποτα. Επειδή είναι η δουλειά μου, όμως, με το που ακούω ένα χ σύνδρομο, το μυαλό μου πάει στην αντίστοιχη εικόνα αυτομάτως. Στο σύνδρομο Turner, λοιπόν, η εικόνα είναι πλήρως διαχειρίσιμη. Σε άλλα σύνδρομα, τα πράγματα είναι πολύ πιο δύσκολα ως αδύνατα.

Περιμένουμε νέα και στέλνουμε θετική ενέργεια...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας κορίτσια. Ευτυχώς κι εγώ είμαι πολύ καλύτερα από συμπτώματα. Περισσότερο με τυρρανησε ο πόνος στο στήθος. Έχω αλλάξει ήδη 2 νούμερα και ήταν αδύνατον να  φορέσω σουτιέν. Τώρα βολευομαι με μπουστακια. Αιμορραγίες στα ούλα έχω από τη 9η εβδομάδα ίσως και νωρίτερα. Έκανα καθαρισμό στον οδοντίατρο και κάπως λίγο μειώθηκε. Μου έδωσε και οδοντόκρεμα αλλά και στοματικό διάλυμα με chlorexil. Ρώτησα τον γυναικολόγο και μου είπε δεν υπάρχει προβλημα. Βρήκε κι ένα σφράγισμα που πρέπει να γίνει και φοβήθηκα να το κάνω λόγω νάρκωσης. Ο γυναικολόγος μου είπε όμως να πάω να το κάνω. Έχει τύχει σε κάποια; Κάτα τ αλλα περιμένω τα αποτελέσματα του νιπτ και μάλλον είναι αγοράκι και αντί για 21/11 που είχα ΠΗΤ ο γιατρός μου είπε πως θα γεννήσω 1-5 Νοεμβρίου. Δε μου είπε όμως πως θα γεννήσω σίγουρα με καισαρική όταν τον ρώτησα. Μου είπε αυτό θα το δούμε στη συνέχεια.

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Τι κανετε κοριτσια; Και εγω απο συμπτωματα ειμαι καλυτερα..αλλα εχω προβλημα με τα γαλακτομηκα..μολις τρωω αρχιζει το στομαχι..εγω αυριο το πρωι εχω ραντεβου με την μαια μου ειπε για τσεκ απ..δεν ξερω καθολου τι θα κανουμε και  αν θα κανει και υπερηχο..γιατι εδω εξωτερικο ειναι αλλιως τα πραγματα..γιατι τις προηγουμενες φορες που ειχα εαντεβου μου εγραφε για υπερηχο..

πρίν από 19 λεπτά , Laky είπε:

Καλησπέρα σας κορίτσια. Ευτυχώς κι εγώ είμαι πολύ καλύτερα από συμπτώματα. Περισσότερο με τυρρανησε ο πόνος στο στήθος. Έχω αλλάξει ήδη 2 νούμερα και ήταν αδύνατον να  φορέσω σουτιέν. Τώρα βολευομαι με μπουστακια. Αιμορραγίες στα ούλα έχω από τη 9η εβδομάδα ίσως και νωρίτερα. Έκανα καθαρισμό στον οδοντίατρο και κάπως λίγο μειώθηκε. Μου έδωσε και οδοντόκρεμα αλλά και στοματικό διάλυμα με chlorexil. Ρώτησα τον γυναικολόγο και μου είπε δεν υπάρχει προβλημα. Βρήκε κι ένα σφράγισμα που πρέπει να γίνει και φοβήθηκα να το κάνω λόγω νάρκωσης. Ο γυναικολόγος μου είπε όμως να πάω να το κάνω. Έχει τύχει σε κάποια; Κάτα τ αλλα περιμένω τα αποτελέσματα του νιπτ και μάλλον είναι αγοράκι και αντί για 21/11 που είχα ΠΗΤ ο γιατρός μου είπε πως θα γεννήσω 1-5 Νοεμβρίου. Δε μου είπε όμως πως θα γεννήσω σίγουρα με καισαρική όταν τον ρώτησα. Μου είπε αυτό θα το δούμε στη συνέχεια.

Εμενα δεν μου εχει τυχει αυτο με το σφραγισμα και να σου πω την αληθεια ουτε καμια φιλη μου που να εχω ακουσει αλλα αν στο ειπε ο γιατρος πηγαινε γιατι μπορει να σε πιασει ασχημα πιο μετα και να ειναι χειροτερα..γιατι σου αλλαξε τοσο πολυ την ΠΗΤ;

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 35 λεπτά , Laky είπε:

Καλησπέρα σας κορίτσια. Ευτυχώς κι εγώ είμαι πολύ καλύτερα από συμπτώματα. Περισσότερο με τυρρανησε ο πόνος στο στήθος. Έχω αλλάξει ήδη 2 νούμερα και ήταν αδύνατον να  φορέσω σουτιέν. Τώρα βολευομαι με μπουστακια. Αιμορραγίες στα ούλα έχω από τη 9η εβδομάδα ίσως και νωρίτερα. Έκανα καθαρισμό στον οδοντίατρο και κάπως λίγο μειώθηκε. Μου έδωσε και οδοντόκρεμα αλλά και στοματικό διάλυμα με chlorexil. Ρώτησα τον γυναικολόγο και μου είπε δεν υπάρχει προβλημα. Βρήκε κι ένα σφράγισμα που πρέπει να γίνει και φοβήθηκα να το κάνω λόγω νάρκωσης. Ο γυναικολόγος μου είπε όμως να πάω να το κάνω. Έχει τύχει σε κάποια; Κάτα τ αλλα περιμένω τα αποτελέσματα του νιπτ και μάλλον είναι αγοράκι και αντί για 21/11 που είχα ΠΗΤ ο γιατρός μου είπε πως θα γεννήσω 1-5 Νοεμβρίου. Δε μου είπε όμως πως θα γεννήσω σίγουρα με καισαρική όταν τον ρώτησα. Μου είπε αυτό θα το δούμε στη συνέχεια.

Ναι έκανα σφράγισμα στην πρώτη μου εγκυμοσύνη και δεν υπήρχε κανένα πρόβλημα! Καλύτερα τώρα παρά να τρέχεις μετά με ένα βρεφακι πίστεψε με!  Όντως την ΠΗΤ γιατί στην άλλαξε έτσι, αν δεν είναι σίγουρη η καισαρική? Εγώ έχω 20 Νοεμβρίου και δεν άλλαξε υπερηχογραφικα μέχρι στιγμής..ίσως μια μέρα νωρίτερα.. αν κ οι δευτερότοκες πριν την πητ συνήθως γεννανε.. 

Παρεμπιπτόντως έκανα κ εγώ το nipt αναμένω αποτελέσματα σε 2 με 2μιση βδομάδες μ είπαν.. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Κάνω ενέσεις innohep και παίρνω Σαλοσπιρ. Δεν έχω ξεκάθαρα θρομβοφιλια αλλά βγήκαν κάποιες ανεβασμένες οπότε θα μου το πάρει νωρίτερα. Συνήθως έτσι γίνεται. Τη 38η εβδομάδα όλοι οι γιατροί τα παίρνουν απ' ότι έμαθα. Οπότε τόσο είπε και σε μένα ο δικός μου. 

1 hour ago, Irini__ είπε:

Ναι έκανα σφράγισμα στην πρώτη μου εγκυμοσύνη και δεν υπήρχε κανένα πρόβλημα! Καλύτερα τώρα παρά να τρέχεις μετά με ένα βρεφακι πίστεψε με!  Όντως την ΠΗΤ γιατί στην άλλαξε έτσι, αν δεν είναι σίγουρη η καισαρική? Εγώ έχω 20 Νοεμβρίου και δεν άλλαξε υπερηχογραφικα μέχρι στιγμής..ίσως μια μέρα νωρίτερα.. αν κ οι δευτερότοκες πριν την πητ συνήθως γεννανε.. 

Παρεμπιπτόντως έκανα κ εγώ το nipt αναμένω αποτελέσματα σε 2 με 2μιση βδομάδες μ είπαν.. 

Εσύ γιατί έκανες νιπτ; Τι ποσοστά είχες;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 57 λεπτά , Laky είπε:

Κάνω ενέσεις innohep και παίρνω Σαλοσπιρ. Δεν έχω ξεκάθαρα θρομβοφιλια αλλά βγήκαν κάποιες ανεβασμένες οπότε θα μου το πάρει νωρίτερα. Συνήθως έτσι γίνεται. Τη 38η εβδομάδα όλοι οι γιατροί τα παίρνουν απ' ότι έμαθα. Οπότε τόσο είπε και σε μένα ο δικός μου. 

Εσύ γιατί έκανες νιπτ; Τι ποσοστά είχες;

Ειχα κάνει στο πρώτο μου παιδί με πολύ καλυτερα ποσοστά και τώρα παροτι καλά είναι μου είχε κολλήσει στο μυαλό..  οπότε για να ηρεμήσω έκανα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


17 ώρες πρίν, Melie είπε:

Το σύνδρομο Turner χαρακτηρίζεται από μονοσωμία Χ. Πρόκειται για κορίτσι, δηλαδή, που έχει ένα χρωμόσωμα Χ, αντί για 2.

Τα καλά νέα είναι ότι ναι, φαίνεται αμέσως. Στα αρχικά αποτέλεσμα ελέγχουν για τρισωμια 13, τρισωμια 18, τρισωμια 21 (Down), μετρούν τα χρωμοσώματα του φύλου Χ και Υ και ελέγχουν για την πιο κοινή μετάλλαξη της κυστικής ινώσης, τη ΔF508. 

Αν λοιπόν το παιδί είναι ΧΨ, αγόρι, δεν έχει Turner. Αν έχει 2 ΧΧ, κορίτσι, δεν έχει Turner. Αν έχει ένα Χ και κανένα Ψ, τότε είναι κορίτσι που έχει ένα Χ αντί για 2 και μπαίνει η διάγνωση Turner.

Τα ακόμα πιο καλά νέα είναι ότι το Turner είναι ένα σχετικά ήπιο σύνδρομο. Δεν κάνει νοητική υστέρηση, δεν έχει μορφολογικές ανωμαλίες. Τα κορίτσια με Turner έχουν απλώς πιο κοντό ανάστημα και ανεπάρκεια ωοθηκών. Με αυξητική ορμόνη για το πρώτο και θεραπείες γονιμότητας για το δεύτερο, ψηλώνουν, κάνουν παιδιά και είναι πλήρως λειτουργικά μέλη της κοινωνίας.

Προς Θεού, εύχομαι το μωρό σου να μην έχει τίποτα. Επειδή είναι η δουλειά μου, όμως, με το που ακούω ένα χ σύνδρομο, το μυαλό μου πάει στην αντίστοιχη εικόνα αυτομάτως. Στο σύνδρομο Turner, λοιπόν, η εικόνα είναι πλήρως διαχειρίσιμη. Σε άλλα σύνδρομα, τα πράγματα είναι πολύ πιο δύσκολα ως αδύνατα.

Περιμένουμε νέα και στέλνουμε θετική ενέργεια...

Καλημέρα και συγνώμη που ρωτάω αλλά με τι ασχολείσαι???? 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Laky είπε:

Κορίτσια νιπτ κάνατε το απλό πακέτο; Εγώ αυτό έκανα. Γιατί στο down είχα 1/496.

Και γω αυτόν έκανα και βλακεια βέβαια ακόμα κλαιω τα 350 ευρω που εδωσα αλλά αφού μου το πε ο γιατρός, εγώ έχω 1/13900 για down αλλά αυτός θέλει να ναι καλυμμένος.

πρίν από 1 λεπτό , ArtemisΚ είπε:

Και γω αυτόν έκανα και βλακεια βέβαια ακόμα κλαιω τα 350 ευρω που εδωσα αλλά αφού μου το πε ο γιατρός, εγώ έχω 1/13900 για down αλλά αυτός θέλει να ναι καλυμμένος.

Τουλάχιστον θα μάθω σίγουρα το φύλο να μην με τρώει η περιέργεια :p αλλά το θεωρώ άσκοπο αυτό που έκανα αφού τα ποσοστά ήταν πολύ καλά και πάλι είναι μια στατιστική εξέταση με μεγαλύτερη επιτυχία βέβαια αλλά και πάλι. 

Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, ArtemisΚ said:

Και γω αυτόν έκανα και βλακεια βέβαια ακόμα κλαιω τα 350 ευρω που εδωσα αλλά αφού μου το πε ο γιατρός, εγώ έχω 1/13900 για down αλλά αυτός θέλει να ναι καλυμμένος.

Με 1/13.900 και θέλει να είναι "καλυμμένος" ; Λίγο ελεος νομίζω (για τον γιατρό το λέω).

Εγώ είχα 1/3630 για Down. Ο γιατρός μου μου είπε οτι είναι πάρα πολύ καλά αποτελεσματα, και βιβλιογραφικα μιλώντας, δεν είναι κάτι που προτείνεται. Εαν ήταν κάτω απο 1/300, 1/500, ή έστω 1/1000, λόγω ηλικίας, τότε γιατί όχι . Βέβαια, μου είπε οτι εαν θέλω - αυστηρά και μόνο για να είμαι ΕΓΩ ήρεμη, και όχι γιατί θεωρεί οτι χρειάζεται, να κάνω Nipt. Εμείς δεν κάναμε.

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 17 λεπτά , zouko είπε:

Με 1/13.900 και θέλει να είναι "καλυμμένος" ; Λίγο ελεος νομίζω (για τον γιατρό το λέω).

Εγώ είχα 1/3630 για Down. Ο γιατρός μου μου είπε οτι είναι πάρα πολύ καλά αποτελεσματα, και βιβλιογραφικα μιλώντας, δεν είναι κάτι που προτείνεται. Εαν ήταν κάτω απο 1/300, 1/500, ή έστω 1/1000, λόγω ηλικίας, τότε γιατί όχι . Βέβαια, μου είπε οτι εαν θέλω - αυστηρά και μόνο για να είμαι ΕΓΩ ήρεμη, και όχι γιατί θεωρεί οτι χρειάζεται, να κάνω Nipt. Εμείς δεν κάναμε.

 

Καλά έκανες και δεν έκανες!Εγώ έχω γενικότερα αγχος γι αυτό το έκανα ειναι και η πρώτη μου εγκυμοσυνη και δεν ηξερα τιποτα ,άσε είναι υπερβολικός με τις εξετάσεις!

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, ArtemisΚ said:

Καλά έκανες και δεν έκανες!Εγώ έχω γενικότερα αγχος γι αυτό το έκανα ειναι και η πρώτη μου εγκυμοσυνη και δεν ηξερα τιποτα ,άσε είναι υπερβολικός με τις εξετάσεις!

Την δικιά σου την πλευρά, την καταλαβαίνω 10000% . Και εγώ πρώτη φορά θα γίνω μανούλα. Την πλευρά του γιατρού δεν μπορώ να καταλάβω, που με πιθανότητα τόσο απειροελάχιστη σου είπε να κάνεις NIPT.

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...