Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Just now, Blue Velvet said:

      Πάντως αν πάρεις τεστ,μην κανεις τη βλακεία που έκανα εγώ.Να ξεκινήσεις τουλάχιστον 7μερες από την εμβρυομεταφορά,γιατί πιο πριν θα βγει αρνητικό,ενώ μπορεί να είσαι έγκυος 

      Ναι αυτό σκεφτόμουν βασικά …. Μήπως κάνω Δευτέρα …

Μανούλες Νοεμβρίου 2022


Recommended Posts

Καλησπέρα κορίτσια. Σήμερα έκανα κι εγώ την αυχενική. Βγήκε 2,4 κι ενώ όλες οι λήψεις μου είπε πως είναι πάρα πολύ καλές και δεν είδε τίποτα το ανησυχητικό , το ποσοστό για το σύνδρομο down βγήκε 1/496 . Κι έτσι για σιγουριά έκανα τη νιπτ και θα βγουν τα αποτελέσματα σε 10 ημέρες περίπου. Η γιατρός μου είπε να μην ανησυχώ και ότι συνήθως αυτά τα ποσοστά είναι λόγω ηλικίας.  Είμαι και 40 ετών σχεδόν κι αγχωθηκα. Είναι κάποια άλλη κοπέλα κοντά στη δική μου ηλικία;  Εσείς τι αποτελέσματα είχατε;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 6,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 23 λεπτά , Laky είπε:

Καλησπέρα κορίτσια. Σήμερα έκανα κι εγώ την αυχενική. Βγήκε 2,4 κι ενώ όλες οι λήψεις μου είπε πως είναι πάρα πολύ καλές και δεν είδε τίποτα το ανησυχητικό , το ποσοστό για το σύνδρομο down βγήκε 1/496 . Κι έτσι για σιγουριά έκανα τη νιπτ και θα βγουν τα αποτελέσματα σε 10 ημέρες περίπου. Η γιατρός μου είπε να μην ανησυχώ και ότι συνήθως αυτά τα ποσοστά είναι λόγω ηλικίας.  Είμαι και 40 ετών σχεδόν κι αγχωθηκα. Είναι κάποια άλλη κοπέλα κοντά στη δική μου ηλικία;  Εσείς τι αποτελέσματα είχατε;

Εγω δεν ειμαι στην ηλικια σου..αλλα και εμενα περιπου τοσο μου βγηκε η αυχενικη ενω τα αλλα ηταν πολυ καλα και εκανα νιπτ  και βγηκε καθαρο..σου ειπε για ρινικο ιστο κτλπ;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 19 λεπτά , elena93 είπε:

Εγω δεν ειμαι στην ηλικια σου..αλλα και εμενα περιπου τοσο μου βγηκε η αυχενικη ενω τα αλλα ηταν πολυ καλα και εκανα νιπτ  και βγηκε καθαρο..σου ειπε για ρινικο ιστο κτλπ;

Ναι. Ήταν όλα άψογα. Όλες οι μετρήσεις. Και το ρινικό οστό πολύ καθαρό.

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κι απο εμένα κορίτσια! Ήρθα να μεγαλώσω την παρέα του Νοεμβρίου :) Εύχομαι σε όλες μας να την ευχαριστηθούμε την εγκυμοσύνη και να ξεαγχωνόμαστε λιγάκι με τις συζητήσεις εδω στο cafe ❤ Μόλις σήμερα πηρα κι εγω στα χερια μου τα αποτελέσματα της αυχενικης. @Laky  ηλικιακά είμαστε κάπως κοντά. 40,5 είμαι εγω. Η τιμή που μου έδωσαν, (η τροποποιημένη, οχι η προυπαρχουσα στατιστική), ειναι 1/970 και μάλλον θα κανω κι εγω nipt . Το ποσοστο που γραφεις εσυ ειναι τροποποιημενη ή προϋπάρχουσα; Καλά αποτελέσματα εύχομαι σε όσες περιμένουν!!

  • Μου αρέσει 8

dJaep3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

7 ώρες πρίν, Ελλάκι είπε:

Καλησπέρα κι απο εμένα κορίτσια! Ήρθα να μεγαλώσω την παρέα του Νοεμβρίου :) Εύχομαι σε όλες μας να την ευχαριστηθούμε την εγκυμοσύνη και να ξεαγχωνόμαστε λιγάκι με τις συζητήσεις εδω στο cafe ❤ Μόλις σήμερα πηρα κι εγω στα χερια μου τα αποτελέσματα της αυχενικης. @Laky  ηλικιακά είμαστε κάπως κοντά. 40,5 είμαι εγω. Η τιμή που μου έδωσαν, (η τροποποιημένη, οχι η προυπαρχουσα στατιστική), ειναι 1/970 και μάλλον θα κανω κι εγω nipt . Το ποσοστο που γραφεις εσυ ειναι τροποποιημενη ή προϋπάρχουσα; Καλά αποτελέσματα εύχομαι σε όσες περιμένουν!!

Η τροποποιημένη. Η προϋπάρχουσα είναι αυτή σύμφωνα με την ηλικία. Εγώ είμαι 39,5 ετών. Η αυχενική ήταν πολύ καλή υποτίθεται. Όλες οι απεικονίσεις μου είπε πως είναι φυσιολογικές αλλά εγώ φοβήθηκα και έκανα αμέσως και τη νιπτ.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, Laky είπε:

Καλησπέρα κορίτσια. Σήμερα έκανα κι εγώ την αυχενική. Βγήκε 2,4 κι ενώ όλες οι λήψεις μου είπε πως είναι πάρα πολύ καλές και δεν είδε τίποτα το ανησυχητικό , το ποσοστό για το σύνδρομο down βγήκε 1/496 . Κι έτσι για σιγουριά έκανα τη νιπτ και θα βγουν τα αποτελέσματα σε 10 ημέρες περίπου. Η γιατρός μου είπε να μην ανησυχώ και ότι συνήθως αυτά τα ποσοστά είναι λόγω ηλικίας.  Είμαι και 40 ετών σχεδόν κι αγχωθηκα. Είναι κάποια άλλη κοπέλα κοντά στη δική μου ηλικία;  Εσείς τι αποτελέσματα είχατε;

Laky εγώ είμαι 42 και θα κάνω αυχενική την Πέμπτη το απόγευμα... Έχω και εγώ άγχος λόγω της ηλικίας μου.. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 26 λεπτά , Rosemary_ είπε:

Laky εγώ είμαι 42 και θα κάνω αυχενική την Πέμπτη το απόγευμα... Έχω και εγώ άγχος λόγω της ηλικίας μου.. 

Καλή επιτυχία κούκλα μου. Κι ο θεός μαζί μας. Εξάλλου τίποτα δεν εξαρτάται από εμάς!

Κορίτσια ποσό είναι τα όρια της αυχενικης; Εννοώ πόσο πρέπει να βγει για να είναι καλή.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια!Σας παραθέτω τι διάβασα για την τιμή της αυχενικής:

"Τα 3,5 χιλιοστά θεωρούνται η μέση φυσιολογική τιμή. Αυτό ισχύει για έμβρυα με μήκος τα 45-84 χιλιοστά και όταν ο υπέρηχος γίνεται ανάμεσα στην 11η με 13η εβδομάδα συν 6 μέρες.

Αν η τιμή της αυχενικής διαφάνειας είναι μικρότερη από τα 2,5 χιλιοστά, τότε οι πιθανότητες για σύνδρομο Down μειώνονται.

Εάν ο δείκτης, είναι υψηλότερος από τα φυσιολογικα ορια των 3,5 χιλιοστών, τότε υπάρχει σοβαρός κίνδυνος για χρωμοσωμικές ανωμαλίες και καρδιακά προβλήματα."

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πρίν, Laky είπε:

Καλησπέρα κορίτσια. Σήμερα έκανα κι εγώ την αυχενική. Βγήκε 2,4 κι ενώ όλες οι λήψεις μου είπε πως είναι πάρα πολύ καλές και δεν είδε τίποτα το ανησυχητικό , το ποσοστό για το σύνδρομο down βγήκε 1/496 . Κι έτσι για σιγουριά έκανα τη νιπτ και θα βγουν τα αποτελέσματα σε 10 ημέρες περίπου. Η γιατρός μου είπε να μην ανησυχώ και ότι συνήθως αυτά τα ποσοστά είναι λόγω ηλικίας.  Είμαι και 40 ετών σχεδόν κι αγχωθηκα. Είναι κάποια άλλη κοπέλα κοντά στη δική μου ηλικία;  Εσείς τι αποτελέσματα είχατε;

2.4 λες πως είναι εκεί που γράφει αυχενική διαφάνεια;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


14 ώρες πρίν, Laky είπε:

Ναι. Ήταν όλα άψογα. Όλες οι μετρήσεις. Και το ρινικό οστό πολύ καθαρό.

Κατα την γνωμη μου μην ανυσηχεις(το ξερω λιγο δυσκολο γιατι εγω σχεδον 1-2 εβδομαδες ειμουν στα πατωματα) θα βγει και το νιπτ καθαρο και ολα θα ειναι μια χαρα..ξερω ιστοριες οτι το μωρο ειχε αρκετα μεγαλη αυχενικη και ηταν υγιες μια χαρα απλως ηταν μεγαλο μωρο 

Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πρίν, Laky είπε:

Καλησπέρα κορίτσια. Σήμερα έκανα κι εγώ την αυχενική. Βγήκε 2,4 κι ενώ όλες οι λήψεις μου είπε πως είναι πάρα πολύ καλές και δεν είδε τίποτα το ανησυχητικό , το ποσοστό για το σύνδρομο down βγήκε 1/496 . Κι έτσι για σιγουριά έκανα τη νιπτ και θα βγουν τα αποτελέσματα σε 10 ημέρες περίπου. Η γιατρός μου είπε να μην ανησυχώ και ότι συνήθως αυτά τα ποσοστά είναι λόγω ηλικίας.  Είμαι και 40 ετών σχεδόν κι αγχωθηκα. Είναι κάποια άλλη κοπέλα κοντά στη δική μου ηλικία;  Εσείς τι αποτελέσματα είχατε;

Καλησπέρα, εμένα βγήκε 1,6 αλλά τα αποτελέσματα του Papp-a ήταν χαλια (40 ετων) και έκανα το nipt. Εγώ θέλω να ρωτήσω με το αποτέλεσμα του nipt είμαστε οκ;;; Ή θα πρέπει να ανησυχούμε και άλλο; 

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια μολις γυρισα απο υπερηχο..ολα φυσιολογικα..σημερα  ηταν λιγο ησηχο δεν γυριζε περα δωθε:lol: για να δει η γιατρος σπονδυλικη στηλη μου ειπε σηκω χοροπηδα για να αλλαξει θεση:lol:

1 ώρα πρίν, Alekos είπε:

Καλησπέρα, εμένα βγήκε 1,6 αλλά τα αποτελέσματα του Papp-a ήταν χαλια (40 ετων) και έκανα το nipt. Εγώ θέλω να ρωτήσω με το αποτέλεσμα του nipt είμαστε οκ;;; Ή θα πρέπει να ανησυχούμε και άλλο; 

Γεια σου..γνωμη μου ειναι μην ανησυχεις..ποσο ηταν τα ποσοστα; Αναλογα τι θα σου πει ο γιατρος μετα τα αποτελεσματα

 

κοριτσια και μια ερωτηση..προσθιο πλακουντα ποιες εχουν απο εσας;

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, elena93 είπε:

Κοριτσια μολις γυρισα απο υπερηχο..ολα φυσιολογικα..σημερα  ηταν λιγο ησηχο δεν γυριζε περα δωθε:lol: για να δει η γιατρος σπονδυλικη στηλη μου ειπε σηκω χοροπηδα για να αλλαξει θεση:lol:

Γεια σου..γνωμη μου ειναι μην ανησυχεις..ποσο ηταν τα ποσοστα; Αναλογα τι θα σου πει ο γιατρος μετα τα αποτελεσματα

 

κοριτσια και μια ερωτηση..προσθιο πλακουντα ποιες εχουν απο εσας;

Τα ποσοστά τα τροποποιημένα ήταν 1/1400 αλλά λόγω της κακής Papp-a ανησυχήσαμε και κάναμε nipt

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Alekos είπε:

Τα ποσοστά τα τροποποιημένα ήταν 1/1400 αλλά λόγω της κακής Papp-a ανησυχήσαμε και κάναμε nipt

Τι εννοείς; Το ποσοστό που λες είναι καλό.

9 ώρες πρίν, Geo22 είπε:

2.4 λες πως είναι εκεί που γράφει αυχενική διαφάνεια;

Τι εννοείς δε καταλαβαίνω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...