Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 9 λεπτά , Sabrina_ είπε:

      @Angot το είχα και εγώ αυτό το σύμπτωμα στο τέλος της 28ης και ανησυχούσα για τον τράχηλο.τελικά στον προγραμματισμένο υπέρηχο που έκανα μετά απο 3 μερες η γιατρός τον είδε πολύ καλό και μου είπε οτι είναι φυσιολογικό να το νιώθω καθώς τα παιδιά εχουν πάρει βάρος. Τωρα είμαι καμια βδομάδα μετά και μου έχει περάσει αυτή η ενόχληση. Το έχω ξανανιώσει και σε προηγούμενη βδομαδα πάντως αυτό και ετρεχα για υπέρηχο τοτε και όλα τα έβρισκαν καλα.

      οχι δεν τρέχω , δεν είναι ότι ε χω πόνους κλπ! εχω βάρος απλώς ίσως η ξάπλα το κάνει χειρότερο ! επισης με πιάνει κυριως βραδάκι… για να μην πω αν θέλω και λίγο τσίσα και αργήσω, εκεί είναι ασήκωτη !

Μανούλες Νοεμβρίου 2022


Recommended Posts

πρίν από 8 λεπτά , nairobi είπε:

Αμα σας πω κοριτσια! Στην πρωτη εγκυμοσυνη ειχα μαυρα μεσανυχτα! Ειχα ενα γιατρο που τον εμπιστευομουν απολυτα γιατι με παρακολουθουσε χρονια!! Αυχενικη καναμε στο ιατρειο του μου ελεγε τζαμπα λεφτα η αυχενικη ουτε papp-a ουτε τιποτα! Και οταν τον ρωτησα για papp-a μου ειπε δε χρειαζεται! Τελος καλο ολα καλα αλλα το σκεφτομαι ποσο μεγάλη βλακεια εκανα! Πλεον εχω αλλαξει γιατρό!! 

Κουραγιο για να περασει ο καιρος! Οσο περιμενεις σκεφτεσαι να κανεις ξανα αυχενικη η κατι αλλο;

Αυχενική αν προλαβαίνω θα κάνω... Κάτι άλλο μέχρι να περιμένω δεν μπορώ να κάνω 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 6,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

1 ώρα πρίν, Rosemary_ είπε:

Αυχενική αν προλαβαίνω θα κάνω... Κάτι άλλο μέχρι να περιμένω δεν μπορώ να κάνω 

Καλά τόσο πολύ καιρό κάνουν να βγουν τα αποτελέσματα; Η τροφοβλάστη είναι όπως περίπου η αμνιοπαρακέντηση; Μήπως η αμνιοπαρακέντηση έβγαινε πιο νωρίς; Για να ηρεμήσεις βρε κορίτσι μου. Είναι πολύ διάστημα 4 εβδομάδες.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 15 λεπτά , Laky είπε:

Καλά τόσο πολύ καιρό κάνουν να βγουν τα αποτελέσματα; Η τροφοβλάστη είναι όπως περίπου η αμνιοπαρακέντηση; Μήπως η αμνιοπαρακέντηση έβγαινε πιο νωρίς; Για να ηρεμήσεις βρε κορίτσι μου. Είναι πολύ διάστημα 4 εβδομάδες.

Η αμνιοπαρακέντηση γίνεται μεταξύ 16ης και 22ης εβδομάδας.. Οπότε το ίδιο είναι περιπου

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 32 λεπτά , Rosemary_ είπε:

Η αμνιοπαρακέντηση γίνεται μεταξύ 16ης και 22ης εβδομάδας.. Οπότε το ίδιο είναι περιπου

Τι να πω .. εύχομαι μέσα απ' τη καρδιά μου να πάνε όλα καλά και να είναι απλά ένα κακό όνειρο όλο αυτό που περνάς κορίτσι μου.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , Laky είπε:

Τι να πω .. εύχομαι μέσα απ' τη καρδιά μου να πάνε όλα καλά και να είναι απλά ένα κακό όνειρο όλο αυτό που περνάς κορίτσι μου.

Σε ευχαριστώ πολύ!!!!!! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια καλησπέρα και με το καλό τα μωράκια σας!! Με συγχωρείτε που μπαίνω σφήνα αλλά είδα αυτό που έγραψες @Rosemary_ για την τροφοβλάστη και ήθελα να σου πω ότι δεν ισχύει, δεν θα περιμένεις τόσο πολύ τα πρώτα αποτελέσματα που δείχνουν τα 3 πιο κοινά και συχνά σύνδρομα ανάμεσα τους και το down βγαίνουν μετά από ένα 24ωρο και τα τελικά που είναι πολλά άλλα σπάνια σύνδρομα μετά από 2 εβδομάδες το πολύ! Είναι ακριβώς το ίδιο με την αμνιοπαρακέντηση σε όλα εκτός από το ότι παίρνουν δείγμα από τον πλακούντα και όχι αμνιακό υγρό, τπτ άλλο! Έχω κάνει και στο λέω.. Εύχομαι ότι καλύτερο κορίτσι μου, να είναι μόνο μια περιπέτεια όλο αυτό και να πάνε όλα καλά!

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , Φραουλίνο είπε:

Κορίτσια καλησπέρα και με το καλό τα μωράκια σας!! Με συγχωρείτε που μπαίνω σφήνα αλλά είδα αυτό που έγραψες @Rosemary_ για την τροφοβλάστη και ήθελα να σου πω ότι δεν ισχύει, δεν θα περιμένεις τόσο πολύ τα πρώτα αποτελέσματα που δείχνουν τα 3 πιο κοινά και συχνά σύνδρομα ανάμεσα τους και το down βγαίνουν μετά από ένα 24ωρο και τα τελικά που είναι πολλά άλλα σπάνια σύνδρομα μετά από 2 εβδομάδες το πολύ! Είναι ακριβώς το ίδιο με την αμνιοπαρακέντηση σε όλα εκτός από το ότι παίρνουν δείγμα από τον πλακούντα και όχι αμνιακό υγρό, τπτ άλλο! Έχω κάνει και στο λέω.. Εύχομαι ότι καλύτερο κορίτσι μου, να είναι μόνο μια περιπέτεια όλο αυτό και να πάνε όλα καλά!

Σαν μέθοδος είναι πιο ασφαλής απ' την αμνιοπαρακέντηση; Σ ευχαριστούμε πολύ για τις πληροφορίες.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Laky είπε:

Σαν μέθοδος είναι πιο ασφαλής απ' την αμνιοπαρακέντηση; Σ ευχαριστούμε πολύ για τις πληροφορίες.

Όχι δεν είναι πιο ασφαλής είναι το ίδιο αλλά έτσι και αλλιώς οι πιθανότητες να πάει κάτι στραβά αν ο γιατρός είναι καλός είναι απειροελάχιστες.. Επισήμως πλέον είναι 1 στα 1000! Το λένε και τα χαρτιά που υπογράφεις πριν την κάνεις

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια! Γραφω για να πω οτι ο υπνος μου είναι χαλια εδω και μερες! Κοιμάμαι 1-2 το βραδυ καθως εχω υπερενταση και ταχυκαρδιες και μεχρι τις 7 που φευγει ο συζυγος και ξυπναω να κλειδωσω εχω ξυπνησει 2-3 φορες στανταρ! Η για τουαλετα ή για νερο!  Παντως δεν ειναι υπνος αυτος! Και μετα τη μερα σερνομαι δεν εχω ενέργεια κανω τα βασικα για τον μικρουλη που εχω και αυτο! Παλι καλα δεν ξυπναει νωρις αλλα περιπου 9-9μιση! Σκεφτόμουν χτες οτι έχουμε ποσο καιρο ακόμα ετσι θα παει; στην πρωτη εγκυμοσύνη τα πραγματα ηταν πιο ηπια και ολα αυτα τα ειχα προς το τέλος!! Συμπασχει καμια;; 

  • Μου αρέσει 1

url%5D

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, nairobi είπε:

Καλημερα κοριτσια! Γραφω για να πω οτι ο υπνος μου είναι χαλια εδω και μερες! Κοιμάμαι 1-2 το βραδυ καθως εχω υπερενταση και ταχυκαρδιες και μεχρι τις 7 που φευγει ο συζυγος και ξυπναω να κλειδωσω εχω ξυπνησει 2-3 φορες στανταρ! Η για τουαλετα ή για νερο!  Παντως δεν ειναι υπνος αυτος! Και μετα τη μερα σερνομαι δεν εχω ενέργεια κανω τα βασικα για τον μικρουλη που εχω και αυτο! Παλι καλα δεν ξυπναει νωρις αλλα περιπου 9-9μιση! Σκεφτόμουν χτες οτι έχουμε ποσο καιρο ακόμα ετσι θα παει; στην πρωτη εγκυμοσύνη τα πραγματα ηταν πιο ηπια και ολα αυτα τα ειχα προς το τέλος!! Συμπασχει καμια;; 

Κι εγώ έτσι είμαι. Δεν είσαι μόνη. Τη μισή νύχτα είμαι ξύπνια. Πηγαινοέρχομαι συνέχεια τουαλέτα, έχω και τις ταχυκαρδίες. Τι να πω! Είναι η πρώτη μου εγκυμοσύνη οπότε δε ξέρω πως θα έπρεπε να είναι και πολλές φορές ανησυχώ. Πάντως όλα τα βράδια είναι εφιαλτικά.

7 ώρες πρίν, Φραουλίνο είπε:

Όχι δεν είναι πιο ασφαλής είναι το ίδιο αλλά έτσι και αλλιώς οι πιθανότητες να πάει κάτι στραβά αν ο γιατρός είναι καλός είναι απειροελάχιστες.. Επισήμως πλέον είναι 1 στα 1000! Το λένε και τα χαρτιά που υπογράφεις πριν την κάνεις

Αφού το ποσοστό να γίνει κάτι κακό είναι τόσο μικρό γιατί δε μας το προτείνουν ούτως ή άλλως; θα ξέραμε πολύ πιο σίγουρα. Εγώ ας πούμε είμαι 39,5 ετών. Γιατί να κάνω νιπτ και να μη κάνω αυτή την εξέταση που είναι πολύ πιο σίγουρη και σου δείχνει και τόσα πολλά συνδρομα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


2 hours ago, nairobi said:

Καλημερα κοριτσια! Γραφω για να πω οτι ο υπνος μου είναι χαλια εδω και μερες! Κοιμάμαι 1-2 το βραδυ καθως εχω υπερενταση και ταχυκαρδιες και μεχρι τις 7 που φευγει ο συζυγος και ξυπναω να κλειδωσω εχω ξυπνησει 2-3 φορες στανταρ! Η για τουαλετα ή για νερο!  Παντως δεν ειναι υπνος αυτος! Και μετα τη μερα σερνομαι δεν εχω ενέργεια κανω τα βασικα για τον μικρουλη που εχω και αυτο! Παλι καλα δεν ξυπναει νωρις αλλα περιπου 9-9μιση! Σκεφτόμουν χτες οτι έχουμε ποσο καιρο ακόμα ετσι θα παει; στην πρωτη εγκυμοσύνη τα πραγματα ηταν πιο ηπια και ολα αυτα τα ειχα προς το τέλος!! Συμπασχει καμια;; 

Καλημέρα! Μια από τα ίδια, απλά έχω αρχίσει κ κοιμάμαι τα μεσημέρια καμιά ωρίτσα για να αντέξω μέσα στη μέρα :roll:

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, Φραουλίνο είπε:

Κορίτσια καλησπέρα και με το καλό τα μωράκια σας!! Με συγχωρείτε που μπαίνω σφήνα αλλά είδα αυτό που έγραψες @Rosemary_ για την τροφοβλάστη και ήθελα να σου πω ότι δεν ισχύει, δεν θα περιμένεις τόσο πολύ τα πρώτα αποτελέσματα που δείχνουν τα 3 πιο κοινά και συχνά σύνδρομα ανάμεσα τους και το down βγαίνουν μετά από ένα 24ωρο και τα τελικά που είναι πολλά άλλα σπάνια σύνδρομα μετά από 2 εβδομάδες το πολύ! Είναι ακριβώς το ίδιο με την αμνιοπαρακέντηση σε όλα εκτός από το ότι παίρνουν δείγμα από τον πλακούντα και όχι αμνιακό υγρό, τπτ άλλο! Έχω κάνει και στο λέω.. Εύχομαι ότι καλύτερο κορίτσι μου, να είναι μόνο μια περιπέτεια όλο αυτό και να πάνε όλα καλά!

Σε ευχαριστώ πολύ για την ενημέρωση Φραουλινο.. Να περάσουν οι μέρες να πάω την Δευτέρα να μου φύγει το ένα άγχος.... 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Laky είπε:

Κι εγώ έτσι είμαι. Δεν είσαι μόνη. Τη μισή νύχτα είμαι ξύπνια. Πηγαινοέρχομαι συνέχεια τουαλέτα, έχω και τις ταχυκαρδίες. Τι να πω! Είναι η πρώτη μου εγκυμοσύνη οπότε δε ξέρω πως θα έπρεπε να είναι και πολλές φορές ανησυχώ. Πάντως όλα τα βράδια είναι εφιαλτικά.

Αφού το ποσοστό να γίνει κάτι κακό είναι τόσο μικρό γιατί δε μας το προτείνουν ούτως ή άλλως; θα ξέραμε πολύ πιο σίγουρα. Εγώ ας πούμε είμαι 39,5 ετών. Γιατί να κάνω νιπτ και να μη κάνω αυτή την εξέταση που είναι πολύ πιο σίγουρη και σου δείχνει και τόσα πολλά συνδρομα!

Αχ τι να πω! Ελπιζω συντομα να αλλαξει αυτο! Θα εχει και πιο πολλη ζεστη αργοτερα δεν θα την παλευουμε καθολου αν δεν κοιμομαστε σωστα!! 

1 ώρα πρίν, Despoina31 είπε:

Καλημέρα! Μια από τα ίδια, απλά έχω αρχίσει κ κοιμάμαι τα μεσημέρια καμιά ωρίτσα για να αντέξω μέσα στη μέρα :roll:

Ναι κι εγω το κανω αυτο μαζι με το μωρο βρισκω ευκαιρια και κοιμαμαι!! Αν δεν ηταν κι αυτο δεν θα εβγαινε η μερα με τιποτα!! 

  • Μου αρέσει 1

url%5D

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, εύχομαι να πάνε όλα καλά για όλες! Στον ύπνο κι εγώ συνέχεια ταλαιπωρία αλλά ευτυχώς τώρα που έκλεισε ο 3ος άρχισε να γίνεται κάτι... Ήθελα να ρωτήσω, κάπου διάβασα ότι δεν κάνει να κοιμόμαστε μπρούμυτα.  Ισχύει? Τώρα που είναι νωρίς τί πρόβλημα υπάρχει? Δε μπορώ να κοιμηθώ αλλιώς...

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, Rosemary_ είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ για την ενημέρωση Φραουλινο.. Να περάσουν οι μέρες να πάω την Δευτέρα να μου φύγει το ένα άγχος.... 

Καλή επιτυχία! Όλα καλά να πάνε! 

5 ώρες πρίν, MeliD είπε:

Κορίτσια, εύχομαι να πάνε όλα καλά για όλες! Στον ύπνο κι εγώ συνέχεια ταλαιπωρία αλλά ευτυχώς τώρα που έκλεισε ο 3ος άρχισε να γίνεται κάτι... Ήθελα να ρωτήσω, κάπου διάβασα ότι δεν κάνει να κοιμόμαστε μπρούμυτα.  Ισχύει? Τώρα που είναι νωρίς τί πρόβλημα υπάρχει? Δε μπορώ να κοιμηθώ αλλιώς...

Όταν θα ρθει η ώρα, θα το νιώσεις. Ουσιαστικά πλακώνεις το μωρό. Αλλά όταν θα συμβαίνει αυτό, θα νιώθεις δυσφορία. Το σώμα σου θα σε πιέζει να αλλάξεις πλευρό. Στην πρώτη εγκυμοσύνη εγώ το ένιωσε αρκετά αργότερα. Τώρα στη 2η που έχει πεταχτεί ήδη η κοιλιά, νιώθω ήδη δυσφορία. Οπότε τέλος το μπρούμυτα. Επίσης κάποια στιγμή δεν θα μπορείς ούτε ανάσκελα γιατί θα πιέζεται μια αρτηρία και θα σου φέρνει τρομερή ζάλη. Μόνο πλάγια! 


SJqRp2.pngPvhnp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...