Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Μανούλες Μαΐου 2023


Mar-micky

Recommended Posts

πρίν από 19 λεπτά , Elenst είπε:

Αχ το ίδιο ακριβώς νιώθω!!!! Νομίζω στον πέμπτο ξεκινάνε οι επαφές τρίτου τύπου...χαχαχ... Υπομονή μόνο τίποτα άλλο... Είναι άσχημο να μην ξέρουμε τι γίνεται μέσα αλλά είμαι σίγουρη ότι όλα είναι καλά... για να σου φύγει το άγχος μπορείς να πας μια έξτρα επίσκεψη στο γιατρό να το δεις... :)

 

Άντε πλησιάζει ο καιρός. Περιμένω τις πρώτες κλωτσιές όσο τίποτα. 

Η γιατρός (για την ακρίβεια η γραμματέας της) μου έβαλε φρένο σε αυτό. Εφόσον λεει είναι καλή η αυχενική, δεν υπάρχει λόγος να με δουν νωρίτερα εκτός αν γίνει κάτι έκτακτο. Και τώρα που περασα κοβιντ δεν το ανέφεραν καν. Και μου έκλεισαν ραντεβού 5 βδομάδες μετά την αυχενική. Έχουν περάσει οι δυόμιση. Οπότε καταλαβαίνεις την κατάσταση μου :roll:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 1,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

1 hour ago, Annasdg είπε:

Άντε πλησιάζει ο καιρός. Περιμένω τις πρώτες κλωτσιές όσο τίποτα. 

Η γιατρός (για την ακρίβεια η γραμματέας της) μου έβαλε φρένο σε αυτό. Εφόσον λεει είναι καλή η αυχενική, δεν υπάρχει λόγος να με δουν νωρίτερα εκτός αν γίνει κάτι έκτακτο. Και τώρα που περασα κοβιντ δεν το ανέφεραν καν. Και μου έκλεισαν ραντεβού 5 βδομάδες μετά την αυχενική. Έχουν περάσει οι δυόμιση. Οπότε καταλαβαίνεις την κατάσταση μου :roll:

Αμάν και αυτοί λες και δε θα πληρωθούν! Κάντε το ψυχικό να ηρεμήσουμε και μεις! Εγώ πάω ανά μήνα και με ζώνουν τα φίδια ...κάπου μέσα Δεκέμβρη θα ξαναπάω και είμαι ακριβώς μαζί σου σήμερα 15+2....Η κοιλιά μου έχει μεγαλώσει αλλά όχι σαν εγκύου,απλά φαίνεται ότι πάχυνα κάπως. Αν μια μέρα φάω λιγότερο θα πέσει λίγο. Οπότε ακόμα δε μπορείς να καταλάβεις και πολλά. Να σας ρωτήσω σας έχει μετρήσει κάνεις τον τράχηλο μέχρι τώρα η είναι πολύ νωρίς? Διαβάζω διάφορα και έχω φάει φρίκη!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 20 λεπτά , Katerinaaa είπε:

Αμάν και αυτοί λες και δε θα πληρωθούν! Κάντε το ψυχικό να ηρεμήσουμε και μεις! Εγώ πάω ανά μήνα και με ζώνουν τα φίδια ...κάπου μέσα Δεκέμβρη θα ξαναπάω και είμαι ακριβώς μαζί σου σήμερα 15+2....Η κοιλιά μου έχει μεγαλώσει αλλά όχι σαν εγκύου,απλά φαίνεται ότι πάχυνα κάπως. Αν μια μέρα φάω λιγότερο θα πέσει λίγο. Οπότε ακόμα δε μπορείς να καταλάβεις και πολλά. Να σας ρωτήσω σας έχει μετρήσει κάνεις τον τράχηλο μέχρι τώρα η είναι πολύ νωρίς? Διαβάζω διάφορα και έχω φάει φρίκη!!

Εμένα μου είχε μετρήσει τον τράχηλο στο επόμενο ραντεβού απ' την αυχενική. Κολπικά. Ήταν πολύ καλή η μέτρηση .

Επίσης ραντεβού μου βάζει γύρω στις 2 με 3 εβδομάδες από μόνος του. Βέβαια στην προηγούμενη εγκυμοσύνη μου έβαζε κάθε 2 εβδομάδες αλλά εγώ πήγαινα κάθε εβδομάδα σχεδόν. Μια για να δει εξετάσεις και μου έλεγε έλα να ρίξουμε κ μια ματιά,μια για κάτι που φοβόμουν. Είχα και τις φοβίες μου απ' την πρώτη εγκυμοσύνη.Τώρα βέβαια δεν με αγχώνομαι και τις εξετάσεις τις στέλνουν απ' το μικροβιολογικό απευθείας με μεηλ.Αν εξαιρέσουμε μια φορά που πήγα γιατί είχα δει αίμα,δεν κάνω έκτακτες επισκέψεις. Ελπίζω να συνεχίσω έτσι .:lol:

  • Μου αρέσει 1

jfgBp3.png
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 27 λεπτά , agapi27 είπε:

Εμένα μου είχε μετρήσει τον τράχηλο στο επόμενο ραντεβού απ' την αυχενική. Κολπικά. Ήταν πολύ καλή η μέτρηση .

Επίσης ραντεβού μου βάζει γύρω στις 2 με 3 εβδομάδες από μόνος του. Βέβαια στην προηγούμενη εγκυμοσύνη μου έβαζε κάθε 2 εβδομάδες αλλά εγώ πήγαινα κάθε εβδομάδα σχεδόν. Μια για να δει εξετάσεις και μου έλεγε έλα να ρίξουμε κ μια ματιά,μια για κάτι που φοβόμουν. Είχα και τις φοβίες μου απ' την πρώτη εγκυμοσύνη.Τώρα βέβαια δεν με αγχώνομαι και τις εξετάσεις τις στέλνουν απ' το μικροβιολογικό απευθείας με μεηλ.Αν εξαιρέσουμε μια φορά που πήγα γιατί είχα δει αίμα,δεν κάνω έκτακτες επισκέψεις. Ελπίζω να συνεχίσω έτσι .:lol:

Α μάλιστα! Δηλαδή αν ζητήσω και γω να με κοιτάξει την επόμενη φορά δε θα με θεωρήσει τρελή:huh: στην πρώτη εγκυμοσύνη θυμάμαι δε με είχε δει κανένας από κάτω , εκτός κι αν φαίνεται από τον υπέρηχο κοιλιάς. Τότε δεν ήξερα κιόλας. Τώρα δυστυχώς μπαίνω στο τρυπακι και συνέχεια διαβαζω ότι βρω μπροστά μου

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 51 λεπτά , Katerinaaa είπε:

Α μάλιστα! Δηλαδή αν ζητήσω και γω να με κοιτάξει την επόμενη φορά δε θα με θεωρήσει τρελή:huh: στην πρώτη εγκυμοσύνη θυμάμαι δε με είχε δει κανένας από κάτω , εκτός κι αν φαίνεται από τον υπέρηχο κοιλιάς. Τότε δεν ήξερα κιόλας. Τώρα δυστυχώς μπαίνω στο τρυπακι και συνέχεια διαβαζω ότι βρω μπροστά μου

Να σου πω την αλήθεια κ εγώ δεν θυμάμαι στις προηγούμενες εγκυμοσύνες να μου το μετράνε. Αλλά μπορεί να μην το θυμάμαι. Αλλά είναι μια εξέταση που πρέπει να γίνεται. Σίγουρα δεν θα σε θεωρήσει τρελή.

  • Μου αρέσει 1

jfgBp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 ώρα πρίν, Katerinaaa είπε:

Αμάν και αυτοί λες και δε θα πληρωθούν! Κάντε το ψυχικό να ηρεμήσουμε και μεις! Εγώ πάω ανά μήνα και με ζώνουν τα φίδια ...κάπου μέσα Δεκέμβρη θα ξαναπάω και είμαι ακριβώς μαζί σου σήμερα 15+2....Η κοιλιά μου έχει μεγαλώσει αλλά όχι σαν εγκύου,απλά φαίνεται ότι πάχυνα κάπως. Αν μια μέρα φάω λιγότερο θα πέσει λίγο. Οπότε ακόμα δε μπορείς να καταλάβεις και πολλά. Να σας ρωτήσω σας έχει μετρήσει κάνεις τον τράχηλο μέχρι τώρα η είναι πολύ νωρίς? Διαβάζω διάφορα και έχω φάει φρίκη!!

Ακριβώς έτσι όπως τα λες. Καταλαβαίνω βέβαια ότι κι αυτοί έχουν αυξημένο φόρτο εργασίας αλλά και πάλι. Θα δω αν δεν αντέξω μπορεί να πάω στης κουμπαράς μου για έναν απλό υπέρηχο. 

Απορία το έχω κι εγώ αυτό για τον τράχηλο. Ήθελα να το ρωτήσω στον εμβρυολογο αλλά το ξέχασα. Κάποιοι κάνουν την μέτρηση στην αυχενική. Λογικά τώρα θα μας τον μετρήσουν. 

Το κάνω και εγώ να διαβάζω διάφορα, αλλά πρέπει να το κόψουμε γιατί τζάμπα βάζουμε έξτρα άγχος. Θέλει υπομονή.. 

1 hour ago, agapi27 είπε:

Εμένα μου είχε μετρήσει τον τράχηλο στο επόμενο ραντεβού απ' την αυχενική. Κολπικά. Ήταν πολύ καλή η μέτρηση .

Επίσης ραντεβού μου βάζει γύρω στις 2 με 3 εβδομάδες από μόνος του. Βέβαια στην προηγούμενη εγκυμοσύνη μου έβαζε κάθε 2 εβδομάδες αλλά εγώ πήγαινα κάθε εβδομάδα σχεδόν. Μια για να δει εξετάσεις και μου έλεγε έλα να ρίξουμε κ μια ματιά,μια για κάτι που φοβόμουν. Είχα και τις φοβίες μου απ' την πρώτη εγκυμοσύνη.Τώρα βέβαια δεν με αγχώνομαι και τις εξετάσεις τις στέλνουν απ' το μικροβιολογικό απευθείας με μεηλ.Αν εξαιρέσουμε μια φορά που πήγα γιατί είχα δει αίμα,δεν κάνω έκτακτες επισκέψεις. Ελπίζω να συνεχίσω έτσι .:lol:

Ααα εσύ είσαι πολύ τυχερή.. μπράβο στον γιατρό σου.  2 με 3 εβδομάδες είναι πολύ οκ χρονικό διάστημα. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Annasdg είπε:

Άντε πλησιάζει ο καιρός. Περιμένω τις πρώτες κλωτσιές όσο τίποτα. 

Η γιατρός (για την ακρίβεια η γραμματέας της) μου έβαλε φρένο σε αυτό. Εφόσον λεει είναι καλή η αυχενική, δεν υπάρχει λόγος να με δουν νωρίτερα εκτός αν γίνει κάτι έκτακτο. Και τώρα που περασα κοβιντ δεν το ανέφεραν καν. Και μου έκλεισαν ραντεβού 5 βδομάδες μετά την αυχενική. Έχουν περάσει οι δυόμιση. Οπότε καταλαβαίνεις την κατάσταση μου :roll:

Περαστικά κορίτσι μου! Εγώ υπέρηχο έχω ξανά 7 εβδομάδες μετά την αυχενική δλδ στις 29 Δεκεμβρίου!!  θα δω την γιατρό ενδιάμεσα για το καθιερωμένο ραντεβού, αλλά οι γιατροί εδώ δεν κάνουν υπέρηχο.. Εν αναμονή λοιπόν. Όσο για την κοιλιά μια πρήζεται μια ξεπριζεται. Για το φύλο δεν λένε κάτι, έχουν τον καθορισμένο υπέρηχο και δεν λένε τίποτα από πιο πριν 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Σας έχουν πει σε ποια θέση βρίσκεται ο πλακούντας σας? Εμένα μου είπαν ότι είναι πρόσθιος και αυτό δυσκολεύει στο να καταλάβεις το μωρό δλδ θα πάρει παραπάνω καιρό στο να αντιληφθώ κίνηση 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Elen4 είπε:

Περαστικά κορίτσι μου! Εγώ υπέρηχο έχω ξανά 7 εβδομάδες μετά την αυχενική δλδ στις 29 Δεκεμβρίου!!  θα δω την γιατρό ενδιάμεσα για το καθιερωμένο ραντεβού, αλλά οι γιατροί εδώ δεν κάνουν υπέρηχο.. Εν αναμονή λοιπόν. Όσο για την κοιλιά μια πρήζεται μια ξεπριζεται. Για το φύλο δεν λένε κάτι, έχουν τον καθορισμένο υπέρηχο και δεν λένε τίποτα από πιο πριν 

Πω πω δύσκολο και αυτό. 7 εβδομάδες; Αλλά δεν μπορείς να κάνεις και αλλιώς εφόσον το σύστημα είναι τέτοιο.. υπομονή και κουράγιο. Εδώ θα είμαστε να στηρίζουμε η μία την άλλη. 

1 ώρα πρίν, Elen4 είπε:

Σας έχουν πει σε ποια θέση βρίσκεται ο πλακούντας σας? Εμένα μου είπαν ότι είναι πρόσθιος και αυτό δυσκολεύει στο να καταλάβεις το μωρό δλδ θα πάρει παραπάνω καιρό στο να αντιληφθώ κίνηση 

Όχι δεν μου είπαν για την θέση. Ξέχασα κι εγώ να ρωτήσω τον εμβρυολογο. Ήταν τέτοια η συγκίνηση μας εκείνη την στιγμή που ξέχασα τα μισα από όσα ήθελα να ρωτήσω..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Elen4 είπε:

Σας έχουν πει σε ποια θέση βρίσκεται ο πλακούντας σας? Εμένα μου είπαν ότι είναι πρόσθιος και αυτό δυσκολεύει στο να καταλάβεις το μωρό δλδ θα πάρει παραπάνω καιρό στο να αντιληφθώ κίνηση 

Εμένα είναι οπίσθιος...

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


7 ώρες πρίν, Katerinaaa είπε:

Αμάν και αυτοί λες και δε θα πληρωθούν! Κάντε το ψυχικό να ηρεμήσουμε και μεις! Εγώ πάω ανά μήνα και με ζώνουν τα φίδια ...κάπου μέσα Δεκέμβρη θα ξαναπάω και είμαι ακριβώς μαζί σου σήμερα 15+2....Η κοιλιά μου έχει μεγαλώσει αλλά όχι σαν εγκύου,απλά φαίνεται ότι πάχυνα κάπως. Αν μια μέρα φάω λιγότερο θα πέσει λίγο. Οπότε ακόμα δε μπορείς να καταλάβεις και πολλά. Να σας ρωτήσω σας έχει μετρήσει κάνεις τον τράχηλο μέχρι τώρα η είναι πολύ νωρίς? Διαβάζω διάφορα και έχω φάει φρίκη!!

Εμένα βλέπει τον τράχηλο μέχρι τώρα κάθε φορά η γυναικολόγος μου με τον διαστολεα...δεν τον μετράει απλά τον βλέπει...

Στην αυχενική τον μέτρησαν και ήταν 3,7... Μου είπαν πολύ καλός.... Να ζητήσετε να τον δουν γιατί είναι πολύ σημαντικός! 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 21 λεπτά , Ελενη1993 είπε:

Οπίσθιος είναι και εμένα όπως και στην πρώτη εγκυμοσύνη! 

Κορίτσια νομίζω ότι κάτι νιώθω να κινείται εκεί μέσα! Ελπίζω να μην είναι η ιδέα μου! 16+1 είμαι! :)

Τι καλά!!!!! Εγώ το νιώθω σαν σφιξιματακια στην κοιλιά όταν την ακουμπάω... Κάτω από τον αφαλό γιατί ακόμα είναι χαμηλά... Πιστεύω σιγά σιγά θα αρχίσουμε όλες 

Ο θεός μαζί μας κορίτσια 

  • Μου αρέσει 5
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια τι κάνετε;;; Εμείς σήμερα είχαμε γυναικολόγο, όλα πολύ καλά με τη μπεμπουλα μας! Μεγάλωσε αρκετά και πλέον ζυγίζει 200 γραμμάρια! Τώρα τέλος Δεκεμβρίου έχουμε β επιπέδου.. :wub:

  • Μου αρέσει 7
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...