Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 3 λεπτά , Fay_ είπε:

      Τώρα με πιάνουν αλλά άγχη. Λέτε να είναι εξωμήτρια και γι αυτό να έχω καφέ; Παραλογίζομαι ε; 

      Παραλογιζεσε ναι!! Δεν δίνουν τόσο μεγάλες χοριακες με την πρώτη τα εξωμήτρια . Ξεκινάνε από χαμηλά .

      Τα καφέ είναι συνηθισμένα στην αρχή Κ πολύ πιθανό να είναι Κ δύο μωρά γι'αυτό. Να ξεκουράζεσε θέλει πολύ ξεκούραση ώστε να προσαρμοστεί η μήτρα στην νέα συνθήκη . 

      • Μου αρέσει 1

Μανούλες Μαΐου 2023


Mar-micky

Recommended Posts

12 ώρες πρίν, Spring_girl είπε:

Κορίτσια τι κάνετε;;; Εμείς σήμερα είχαμε γυναικολόγο, όλα πολύ καλά με τη μπεμπουλα μας! Μεγάλωσε αρκετά και πλέον ζυγίζει 200 γραμμάρια! Τώρα τέλος Δεκεμβρίου έχουμε β επιπέδου.. :wub:

Τέλεια...

Και εμένα μου είχε πει ότι ζυγίζει 189  γραμμάρια . Εμείς έχουμε ξανά ραντεβού στις 13 νομίζω και λογικά κάπου εκεί θα μας κλείσει κ για την β επιπέδου. 

Συνεργάζεται με μια γιατρό που έρχεται από Αθήνα. 

  • Μου αρέσει 2

jfgBp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 1,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

12 ώρες πρίν, Spring_girl είπε:

Κορίτσια τι κάνετε;;; Εμείς σήμερα είχαμε γυναικολόγο, όλα πολύ καλά με τη μπεμπουλα μας! Μεγάλωσε αρκετά και πλέον ζυγίζει 200 γραμμάρια! Τώρα τέλος Δεκεμβρίου έχουμε β επιπέδου.. :wub:

Τέλεια!!! Μπορείς να μου πεις ποσό εβδομάδων θα είσαι όταν κάνεις την β';; Ψάχνομαι να κλείσω το ραντεβού μου σιγά σιγά

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Katerinaaa είπε:

Τέλεια!!! Μπορείς να μου πεις ποσό εβδομάδων θα είσαι όταν κάνεις την β';; Ψάχνομαι να κλείσω το ραντεβού μου σιγά σιγά

Στην 22η θα είμαι εγώ, γενικά 21η - 24η γίνεται, άμα πάρεις να κλείσεις ραντεβού θα σου πουν κι εκείνοι πότε πρέπει να γίνει με βάση τις ημερομηνίες σου :)

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Εγω τελικα αλλαξα το ραντεβου απο τις 12 και το βαλα αυριο. Ζητησα προληπτικα και μια καλλιεργεια κολπικου γιατι εχω φρικαρει με μικροβια και διαφορα σκηνικα..

Πλακουντα μετρανε με υπερηχο, μεχρι στιγμης εβγαινε 3.8 με 4. Μου ειπαν ειναι αψογος. Αλλα εγω φυσικα σκεφτομαι παντα το χειροτερο. Πριν 2 βδομαδες που ειδαμε το κοριτσακι μας ηταν 100γρ. Περιμενω να δω αυριο. Το επομενο θα ειναι λογικα μετα τα χριστουγεννα και στις 16/1 εχω β επιπεδου..ευτυχως ο γιατρος με βλεπει καθε 2-3 βδομαδες κ ανακουφιζομαι.. 

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια. Τι κάνετε;; Πώς είστε; Να σας ρωτήσω κάτι γιατί νομίζω ότι είμαι φαντασιόπληκτη. Υπάρχει κάποια από εσάς που να άρχισε να νιώθει το μωράκι της;  Έχω μερικές μέρες που τα βράδια που ξαπλώνω νιώθω κάτι σαν γουργουρητο να το πω, σαν ποπ κορν να σκάνε στην κοιλιά μου και φοβάμαι να πως είναι το μωράκι μου με περάσουν για υπερβολική. αλλά βρε κορίτσια εγώ πιστεύω ότι είναι όντως το μωράκι μου. Έντερο ή στομάχι δεν είναι, το έχω τσεκαρισμενο. 

  • Μου αρέσει 5
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 32 λεπτά , Annasdg είπε:

Καλησπέρα κορίτσια. Τι κάνετε;; Πώς είστε; Να σας ρωτήσω κάτι γιατί νομίζω ότι είμαι φαντασιόπληκτη. Υπάρχει κάποια από εσάς που να άρχισε να νιώθει το μωράκι της;  Έχω μερικές μέρες που τα βράδια που ξαπλώνω νιώθω κάτι σαν γουργουρητο να το πω, σαν ποπ κορν να σκάνε στην κοιλιά μου και φοβάμαι να πως είναι το μωράκι μου με περάσουν για υπερβολική. αλλά βρε κορίτσια εγώ πιστεύω ότι είναι όντως το μωράκι μου. Έντερο ή στομάχι δεν είναι, το έχω τσεκαρισμενο. 

Ποσο εισαι?

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Annasdg είπε:

15+6 σήμερα. 

Το μωρό είναι!!! Θα το παρατηρήσεις όταν έχει ησυχία... Πρέπει να είναι λίγο πιο κάτω από τον αφαλό σε κείνη την περιοχή! Και γω νιώθω αλλά όχι όταν έχει φασαρία.. μόνο όταν ξαπλώνω σε ησυχία 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 24 λεπτά , Elenst είπε:

Το μωρό είναι!!! Θα το παρατηρήσεις όταν έχει ησυχία... Πρέπει να είναι λίγο πιο κάτω από τον αφαλό σε κείνη την περιοχή! Και γω νιώθω αλλά όχι όταν έχει φασαρία.. μόνο όταν ξαπλώνω σε ησυχία 

Ναι ναι ακριβώς. Κατω από τον ομφαλό. Το βράδυ κυρίως όταν ξαπλώνω για ύπνο αλλά και σήμερα το μεσημέρι που ήμουν μόνη πάλι το ένιωσα και έντονα! Πωω πωω θα τρελαθώ! Τι ωραία :wub: εσύ πόσο είσαι; Πότε το ένιωσες πρώτη φορά;;

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 26 λεπτά , Annasdg είπε:

Ναι ναι ακριβώς. Κατω από τον ομφαλό. Το βράδυ κυρίως όταν ξαπλώνω για ύπνο αλλά και σήμερα το μεσημέρι που ήμουν μόνη πάλι το ένιωσα και έντονα! Πωω πωω θα τρελαθώ! Τι ωραία :wub: εσύ πόσο είσαι; Πότε το ένιωσες πρώτη φορά;;

Είμαι 14+3... Επειδή έχω ξανακάνει παιδί και ξέρω πως είναι ένιωθα σφιξιματα πριν καμιά βδομάδα σε κείνο το σημείο... Άλλες φορές μοιάζει με γαργαλιτο από μέσα... Και άλλες σαν μπουρμπουληθρες ή μούδιασμα... Πάντα όμως είναι κεντρικά κάτω από τον αφαλό... 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 25 λεπτά , Elenst είπε:

Είμαι 14+3... Επειδή έχω ξανακάνει παιδί και ξέρω πως είναι ένιωθα σφιξιματα πριν καμιά βδομάδα σε κείνο το σημείο... Άλλες φορές μοιάζει με γαργαλιτο από μέσα... Και άλλες σαν μπουρμπουληθρες ή μούδιασμα... Πάντα όμως είναι κεντρικά κάτω από τον αφαλό... 

Με εκανες πολύ ευτυχισμένη με το σχόλιο σου, αλήθεια!! Δεν μπορώ να το πιστέψω!! Σε ευχαριστώ πάρα πολύ! :-) 

Από τόσο νωρίς μπορείς να το καταλάβεις στην δεύτερη κύηση ε; Φανταστικό! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 25 λεπτά , Annasdg είπε:

Με εκανες πολύ ευτυχισμένη με το σχόλιο σου, αλήθεια!! Δεν μπορώ να το πιστέψω!! Σε ευχαριστώ πάρα πολύ! :-) 

Από τόσο νωρίς μπορείς να το καταλάβεις στην δεύτερη κύηση ε; Φανταστικό! 

Διάβασα ότι μπορείς και στις 13 βδομάδες να νιώσεις κάτι αν έχεις εμπειρία... Αν και συνήθως γύρω στις 20 νιώθουμε... Όσο πιο αδύνατη εισαι λένε άλλοι τόσο πιο εύκολα...εγώ είμαι 130 κιλά...χαχχα 

Πάντως έστω και 5 λεπτά να νιώσεις κάτι είναι μεγάλη ανακούφιση σε καταλαβαίνω!!! ❤️❤️

 

 

  • Μου αρέσει 5
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 17 λεπτά , Elenst είπε:

Διάβασα ότι μπορείς και στις 13 βδομάδες να νιώσεις κάτι αν έχεις εμπειρία... Αν και συνήθως γύρω στις 20 νιώθουμε... Όσο πιο αδύνατη εισαι λένε άλλοι τόσο πιο εύκολα...εγώ είμαι 130 κιλά...χαχχα 

Πάντως έστω και 5 λεπτά να νιώσεις κάτι είναι μεγάλη ανακούφιση σε καταλαβαίνω!!! ❤️❤️

 

 

Κι όμως αυτό που λένε για κιλά είναι μύθος. Σήμερα διάβαζα ένα σχετικό άρθρο που έλεγε πως τα χτυπήματα είναι στα τοιχώματα της μήτρας άρα μπορούν να γίνουν αντιληπτά από την μαμά ανεξαρτήτως του βάρους της. Φυσικά σημαντικό ρόλο παίζει η θέση του πλακούντα όπως λένε. 

Ειναι ανακούφιση να το νιώθεις! Είναι σαν μας λένε είμαι εδώ και είμαι καλά ❤️

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

Ναι εχω διαβασει οτι οι νεες μαμαδες μπορουν να νιωσουν απο τη 16η αν κ μεσος ορος ειναι 18η με 21η και οι παλιες μαμαδες ακομα νωριτερα. Το περιγραφουν ως πεταλουδες, μπουρμπουληθρες ή χτυπο.. 

Εγω ειμαι 17η (16+4) και ακομα τιποτα. Ανυπομονω. Θα ειναι ανακουφιση ενω δεν εισαι στον γιατρο να ακους οτι κινειται και ειναι καλα!

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια!!! Εγώ χθες την ώρα που έπλενα τα πιάτα ένιωσα έναν πάρα πολύ ελαφρύ χτύπο κεντρικά κάτω απ' τον αφαλό αλλά δεν μπορώ να είμαι σίγουρη ! Αν είναι όντως το μωρό θα φανεί σήμερα ή αύριο... αν ξαναεμφανιστεί τότε μάλλον αυτό ηταν! Ο υπέρηχος της γιατρού με την αυχενική έχουν 4-5 μερουλες διαφορά οπότε πλέον ούτε που ξέρω πόσο ακριβώς είμαι. Ας πούμε 16 με 17 εβδομάδων:lol: αυτή τη βδομάδα θα πάω να κάνω το εμβόλιο της γρίπης το αποφάσισα. Δε θέλω να το ρισκάρω. Όσες το κάνατε είχατε παρενέργειες;

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...