Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 5 λεπτά , Faith22 είπε:

       

      Χθες είχα υπέρηχο κ είναι όλα καλά.Ειμαι στην 25η εβδομάδα κ με έχει ενημερωσει η μαία ότι δεν είναι συστηματικές οι κινήσεις των εμβρύων αυτή την εβδομάδα.Χθες αυτό δεν το συζήτησα καθόλου με τον γιατρό.Εγω όμως τα νιώθω κάθε μέρα κ σήμερα από το πρωί δεν τα είχα νιώσει κ είχε πάει 3 το μεσημέρι.Η ξαδέρφη μου πριν 3 εβδομάδες έχασε το μωρο της στις 33 εβδομάδες.Δεν το ένιωσε μια μέρα κ τελικά είχε ενδομητρίο θάνατο.Το αναφέρω για να καταλάβετε λίγο την ψυχολογία μου,θέλω δεν θέλω είναι κάτι που το σκέφτομαι κάθε μέρα.Η μαία μου το ξέρει.Στελνω λοιπόν το μεσημέρι ότι δεν έχω νιώσει τα μωρά χωρίς να της πω καλησπέρα,ήμουν στο κρεβάτι όλο το πρωί ζουμπωντας την κοιλιά μου κ ενώ ήθελα μόνο ένα μην ανησυχείς μου απαντά ότι "κακώς δεν ρώτησες τον γιατρό,είπαμε μετράμε μετά τις 32 εβδομάδες κ παρεπιπτόντως καλησπέρα τάδε" κ της απάντησα "ναι κακώς δεν ρώτησα τον γιατρό κ ρωτάω εσένα.Δεν βλάπτει λίγο ενσυναίσθηση που κ που.Καλησπερα".Απάντησα έτσι γιατί ένιωσα ειρωνεία.Λαθος μου,το ξέρω.Μου απάντησε κ εκεινη πάλι αλλα το άφησα εκεί.Δεν ξανααπαντησα.Δεν ήθελα να το συνεχίσω.

      Κ τώρα το βράδυ μου έστειλε ο γιατρός μήνυμα ότι αν δεν με καλύπτουν,να κάνω τις επιλογές μου,εννοώντας ότι μπορώ να φύγω κ να αλλάξω γιατρό,μαζί με ένα κατεβατο.

      Αυτό με πείραξε παρά πολύ.Ενιωσα ότι με διώχνει.

      Ξέρω ότι είμαι παράλογη,εκφραστείτε ελεύθερα.

       

       

      Ε βλακεία του γιατρού . Κανονικά έπρεπε να σε πάρει τηλέφωνο Κ να σε ρωτησει εάν είσαι καλά Κ γιατί μίλησες έτσι στην μαία . Τώρα μηνύματα εάν δεν σε καληπτουμε άλλαξε τη γιατρό είναι εντελώς αντιεπαγγελματικο τι είστε ζευγαρι Κ χωρίζετε . 

      Πάντως αν δεν νιώθεις κάποια μέρα τα μωρά φάε κάτι γλυκό ή πιες κάτι παγωμένο μετά από λίγο θα εμφανιστούν . Προς Θεού μην ζουλας την κοιλιά κάνει συσπάσεις . 

      • Μου αρέσει 1

Μανούλες Μαΐου 2023


Mar-micky

Recommended Posts

Και γω τα έχω αυτά μετά από περπάτημα ή δουλειές, θεωρώ πως είναι φυσιολογικό και απλά πρέπει να ακούμε αυτά τα σημάδια και να ξεκουραζόμαστε!!

 

Άσχετο βρε κορίτσια, ξέθαψα τα βρεφικά του γιου μου να δω τι μπορώ να κρατήσω και ανακάλυψα ότι αθιχτα σχεδόν ρουχαλακια είχαν κιτρινίσει σαν να είναι λεκιασμενα, προφανώς από την μακροχρόνια αποθήκευση.... στεναχωρέθηκα πολύ, έχετε καμία ιδέα? Τα ετριψα ,τα έπλυνα με σόδα με λευκαντικό, τίποτα......είναι για πέταμα....

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 1,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

15 ώρες πρίν, Elle12 είπε:

Ρε κοριτσια, εχει καμια πονο/ενοχληση απο κατω?

Εχω παρατηρησει εδω και κανα μηνα, οταν κουραζομαι ή περπαταω πολυ, ποναω απο κατω. Ξεκιναει σαν βαρος/μπουκωμα, και φτανει μεχρι πονο. Δεν εχω προσδιορισει που ακριβως ειναι. Δεν ειναι εσωτερικα. Δλδ δεν ειναι μητρα τραχηλος κτλ. Ισως κολπος εξω εξω ακομα και αιδοιο.. χθες περπατησα 8χλμ κ το βραδυ σερνομουν. Κοιμηθηκα ξεκουραστηκα κ σημερα ειμαι πολυ καλυτερα αν κ ακομα με ενοχλει.

Ο γιατρος που του τα ειπα μου ειπε δε μπορει να προσδιορισει τι μπορει να ειναι αλλα εφοσον δεν εχω αιμα, το μωρο ειναι καλα και ψηλα, ο τραχηλος και το αμνιακο οπως πρεπει, και γενικα ολα υγιη και νορμαλ, δεν ανησυχει.

Εγω βεβαια το σκεφτομαι χωρια που ειναι σουπερ ενοχλητικο..

Εχει καμια κατι παρομοιο?

Κι εμένα με πιάνει, μυϊκό είναι από την κούραση, μόλις ξεκουραστείς περνάει! Δεν είναι ανησυχητικό πάντως! Τι κάνετε οι υπόλοιπες; Πότε έχετε εξέταση; Εγώ σε μια βδομάδα και περιμένω πώς και πώς πολύ μου έλειψε η φατσούλα 🥰

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

On 2/1/2023 at 11:44 ΜΜ, Live, Love, Laugh είπε:

Καλή χρονιά σε όλες μας με μια καλή γέννα και τα μωράκια μας υγιέστατα και αγκαλίτσα!

 

Δεν ξέρω για εσάς αλλά εγώ του «έδωσα και κατάλαβε» από γλυκά και φαί αυτές τις ημέρες! 😅

@Katerinaaa όλα καλά με τις ενοχλήσεις που είχαν (αιματακι) έφυγαν φαντάζομαι; 
@elen4 «συμπάσχουμε» λοιπόν! 😄 αρκεί που ειναι καλα! το είδατε ενταξει; 
 

Πάντως πλέον κάθε εβδομάδα που περνάει το Φούσκωμα γίνεται πολύ έντονο!

Την είδαμε!!!! Η σκατιαρα δεν γυρνουσε οπότε θα πρέπει να πάμε ξανα για να μετρήσουν σπονδυλική στήλη και λίγο καλύτερα την καρδιά. Ευτυχώς μου είπε ότι όλα είναι καλά και απλά είναι πεισματάρα και δεν γυρνάει 😂 

Κοιλιτσα έκανα και εγώ, αλλά ακόμη να την αισθανθώ την μπουμπού. 

Τώρα έχω ραντεβού αύριο θα πρέπει να ρωτήσω πόσο ζυγίζει περίπου γιατί δεν λένε τίποτα!! 

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

 

Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις κοριτσια. Με καθησυχασατε πολυ και πραγματικα 2 μερες που ξεκουραστηκα ειμαι παρα πολυ καλα. Ισα που καταλαβαινω ενοχλησουλα ανεπαισθητη!

Eγω εχω τη πεμπτη παλι υπερηχο και στις 16 την Β επιπεδου. Και εγω ανυπομονω να τη δω κυριως οτι ειναι καλα. Και εχω στο πισω μερος του μυαλου μου εκεινη τη κυστουλα στο κεφαλι της, μακαρι να εχει φυγει.

Κατα τα αλλα, φαινεται πια οτι ειμαι εγκυος και το λατρευω που δεν ειναι παχος κ δε χρειαζεται να ρουφαω τη κοιλια μου! Και φυσικα ολοι τη βρισκουν χαριτωμενη! Και τη νιωθω καπου καπου να κολυμπαει/πεταριζει. Δε νιωθω ακριβως κλωτσιες και μπουνιες αλλα σαν γκλουπ ψαρακι! Σαν παλμος δυνατος. Ακριβως 21 εβδομαδες σημερα!

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Elle12 είπε:

 

Κατα τα αλλα, φαινεται πια οτι ειμαι εγκυος και το λατρευω που δεν ειναι παχος κ δε χρειαζεται να ρουφαω τη κοιλια μου! 

Ποσο σε ενιωσα σε αυτήν τη φράση ιδέα δεν εχεις!!!!🤣🤣 

  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αχ τι καλα να ακούμε καλά νέα απο εξετάσεις!! Και ας παίζουν κρυφτό με τις φωτό @Elen4… 😆 σου λέει κρατήστε κάτι και για έκπληξη όταν γεννηθώ! ❤️

Κι εμείς έχουμε Β´ επιπέδου στις 16/01 και ανυπομονούμε…. Ακριβώς ο.πως την περιγράφεις ειναι  @Elle12 η αίσθηση του μωρού που κινείται… 

Άρχισε λίγο να με «ενοχλεί» η κοιλίτσα το βράδυ στον ύπνο και σκέφτομαι…. Δηλαδή τί εχει να γίνει σε κανα δίμηνο;;; 😄

 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Μια σοβαρη ερωτηση και μια για χαβαλε.

1ον, οσες δουλευετε ξερετε τι δικαιουμαστε χοντρικα απο αδειες? Ξερω 8 βδομαδες πριν τον τοκετο, 9 βδομαδες μετα, καπακι παιρνεις το 6μηνο που θα γινει 9μηνο (μαλλον) και μετα μειωμενο ωραριο ή μαζεμενο ως εξτρα 1 μηνα αδεια? Ισχυουν αυτα? Πρεπει να μιλησω με λογιστη γιατι φαινεται εχει χαρτουρα..

2ον εχετε σκεφτει ή αποφασισει ονοματα για τα παιδακια σας? Εμεις ειμαστε στο 99% εκτος απροοπτου, αποφασισμενοι!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Elle12 είπε:

Μια σοβαρη ερωτηση και μια για χαβαλε.

1ον, οσες δουλευετε ξερετε τι δικαιουμαστε χοντρικα απο αδειες? Ξερω 8 βδομαδες πριν τον τοκετο, 9 βδομαδες μετα, καπακι παιρνεις το 6μηνο που θα γινει 9μηνο (μαλλον) και μετα μειωμενο ωραριο ή μαζεμενο ως εξτρα 1 μηνα αδεια? Ισχυουν αυτα? Πρεπει να μιλησω με λογιστη γιατι φαινεται εχει χαρτουρα..

2ον εχετε σκεφτει ή αποφασισει ονοματα για τα παιδακια σας? Εμεις ειμαστε στο 99% εκτος απροοπτου, αποφασισμενοι!

Εχει βγει φεκ για το 9μηνο! Και μιας και αναφερθηκε γνωριζεις μηπως το ποσο λοχειας απο εφκα;

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Elle12 είπε:

Μια σοβαρη ερωτηση και μια για χαβαλε.

1ον, οσες δουλευετε ξερετε τι δικαιουμαστε χοντρικα απο αδειες? Ξερω 8 βδομαδες πριν τον τοκετο, 9 βδομαδες μετα, καπακι παιρνεις το 6μηνο που θα γινει 9μηνο (μαλλον) και μετα μειωμενο ωραριο ή μαζεμενο ως εξτρα 1 μηνα αδεια? Ισχυουν αυτα? Πρεπει να μιλησω με λογιστη γιατι φαινεται εχει χαρτουρα..

2ον εχετε σκεφτει ή αποφασισει ονοματα για τα παιδακια σας? Εμεις ειμαστε στο 99% εκτος απροοπτου, αποφασισμενοι!

Ισχύουν όλα αυτά ναι! Τα είχα ξανά πάρει το 2019 που γέννησα την μικρή μου απλώς το μόνο που αλλάζει τώρα είναι το 6μηνο που έγινε 9μηνο! 

Δν έχει ιδιαίτερη διαδικασία τώρα γίνονται όλα ηλεκτρονικά εκτός από τα χαρτιά που πρέπει να πάρεις για να καταθέσεις! 

Και εμείς έχουμε ήδη βρει το όνομα της!!! 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Για ποσα δε γνωριζω, νομιζω παιρνεις τον βασικο ανεξαρτητως μισθου. Δλδ ειτε επαιρνες 650€ ειτε 900€ μισθο, θα παρεις τα 612€ του βασικου.

Θα παρω λογιστες να μαθω αναλυτικα.. Λογικα σταματαω δουλεια γυρω στην 25η μαρτιου. Αντε περιμενω πως κ πως μπας και απολαυσω λιγο την εγκυμοσυνη μου. Εχω κουραστει παρα πολυ κυριως ψυχολογικα.. 

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 36 λεπτά , Elle12 είπε:

Για ποσα δε γνωριζω, νομιζω παιρνεις τον βασικο ανεξαρτητως μισθου. Δλδ ειτε επαιρνες 650€ ειτε 900€ μισθο, θα παρεις τα 612€ του βασικου.

Θα παρω λογιστες να μαθω αναλυτικα.. Λογικα σταματαω δουλεια γυρω στην 25η μαρτιου. Αντε περιμενω πως κ πως μπας και απολαυσω λιγο την εγκυμοσυνη μου. Εχω κουραστει παρα πολυ κυριως ψυχολογικα.. 

 

Θα μπορουσες να με ενημερωσεις οταν ενημερωθεις;

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, Elle12 είπε:

Μια σοβαρη ερωτηση και μια για χαβαλε.

1ον, οσες δουλευετε ξερετε τι δικαιουμαστε χοντρικα απο αδειες? Ξερω 8 βδομαδες πριν τον τοκετο, 9 βδομαδες μετα, καπακι παιρνεις το 6μηνο που θα γινει 9μηνο (μαλλον) και μετα μειωμενο ωραριο ή μαζεμενο ως εξτρα 1 μηνα αδεια? Ισχυουν αυτα? Πρεπει να μιλησω με λογιστη γιατι φαινεται εχει χαρτουρα..

2ον εχετε σκεφτει ή αποφασισει ονοματα για τα παιδακια σας? Εμεις ειμαστε στο 99% εκτος απροοπτου, αποφασισμενοι!

Για το 1ο εγώ είμαι ελέυθερος επαγγελματίας, οπότε αν κάτσω συνολικά ένα 6μηνο Μάρτιο - Αύγουστο θα είμαι και ευχαριστημένη! Για το δεύτερο έχουμε βρει ναιιι , θα την πούμε Μαρίλια, Μαρία - Ευαγγελία δλδ. Μας αρέσει πολύ σαν όνομα και τιμάμε και τις 2 γιαγιάδες, με ένα σμπάρο 2 τριγώνια που λένε χαχαχα. Εσείς για πείτε τι σας αρέσει; Βρήκατε; 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Spring_girl είπε:

Για το 1ο εγώ είμαι ελέυθερος επαγγελματίας, οπότε αν κάτσω συνολικά ένα 6μηνο Μάρτιο - Αύγουστο θα είμαι και ευχαριστημένη! Για το δεύτερο έχουμε βρει ναιιι , θα την πούμε Μαρίλια, Μαρία - Ευαγγελία δλδ. Μας αρέσει πολύ σαν όνομα και τιμάμε και τις 2 γιαγιάδες, με ένα σμπάρο 2 τριγώνια που λένε χαχαχα. Εσείς για πείτε τι σας αρέσει; Βρήκατε; 

Ενω δε μου αρεσουν το μαρια και το ευαγγελια το μαριλια ειναι τελειο ! Μπραβο σας! Με το καλο.

Εμεις ενω ειχαμε πολλα στη λιστα οπως Ηλεκτρα, Φαιδρα, Κασσανδρα, Μελίνα κτλ, καταληξαμε στο Κλειώ. Το αγαπαμε, ειναι καλλιτεχνικο, ευηχο ταιριαζει πολυ με το επιθετο και γενικα μας "εμεινε". Δηλαδη της μιλαμε ηδη σαν Κλειώ οποτε μαλλον κλειδωσε.. το "νιωθουμε"!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

On 7/1/2023 at 4:01 ΜΜ, Spring_girl είπε:

Για το 1ο εγώ είμαι ελέυθερος επαγγελματίας, οπότε αν κάτσω συνολικά ένα 6μηνο Μάρτιο - Αύγουστο θα είμαι και ευχαριστημένη! Για το δεύτερο έχουμε βρει ναιιι , θα την πούμε Μαρίλια, Μαρία - Ευαγγελία δλδ. Μας αρέσει πολύ σαν όνομα και τιμάμε και τις 2 γιαγιάδες, με ένα σμπάρο 2 τριγώνια που λένε χαχαχα. Εσείς για πείτε τι σας αρέσει; Βρήκατε; 

Και μεις Μαρίλια έχουμε!!!! Θα βάλω τη μαμά μου και το μπαμπάς μου Μαρία και Ηλία... :)

Για άδεια δεν έχω ψάξει τίποτα (είμαι αναπληρώτρια δασκάλα και τα πράγματα για μας είναι λίγο ζοφερά)... Θα ψαχτω όμως τον άλλο μήνα γιατί λογικά σε κάνα 2-3 μήνες πρέπει να βγούμε...

εγώ θα πάω προγραμματισμένα καισαρική γύρω στις 15 μαϊου αλλά θα μου βάλει για τις άδειες Πητ 1 Ιουνίου.... 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...