Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 hour ago, Lila ki είπε:

      Εγώ πάντως κορίτσια έκανα ένα τεστ πριν καμία ώρα αλλά είχα πιει νερό βέβαια και δεν ήταν πολύ σκουρα τα  ουρα και βγήκε πιο αχνη από χθες η γραμμή … και τσάμπα τώρα μπηκα σε αυτή τη διαδικασία . Θα κάνω ένα τη Παρασκευή κ ας γίνει ότι θέλει π θεός γιατί βαρέθηκα κ κουράζω κ εσάς τσάμπα που έχει η κάθε μια τις σκέψεις και τις έννοιες της … 

      Αχ αυτά τα τεστ!Τζάμπα στεναχώρια πήρες τώρα ρε συ..μπορεί να είναι όλα καλά και απλά λόγω του ότι είναι βράδυ,να έδειξε πιο αχνό.. Πότε εχεις χοριακη?Εγώ το πήρα απόφαση πάντως,δεν θα ξανακάνω τεστ πριν τη χοριακη,είχα σαλταρει τελείως! 

Μανούλες Μαΐου 2023


Mar-micky

Recommended Posts

Ρε κορίτσια θα κάνω την κλασσική ερώτηση...μνιωθετε τίποτα;;; Έχω 3-4 μέρες δε νιώθω απολύτως τίποτα...πριν από αυτό για κάνα δυο μέρες και μέσα στον ύπνο μου ένιωσα κάτι χτυπήματα (ίσως ήταν έντερα αλλά ήταν έντονο) και μέσα στη μέρα κάτι ένιωθα πάνω από τον αφαλό ... Είμαι να σκάσω και έχω ραντεβού σε μια βδομάδα..  

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 1,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

6 ώρες πρίν, Spring_girl είπε:

Premaman είναι τα έξτρα που πήραμε όλα.. Τσάντα ειδα μια cangaroo με 25 ευρώ και καλές κριτικές στο Σκρουτζ λογικά αυτή θα πάρω πλάτης! 

Αυτή έχω και με έχει βολέψει παρά πολύ με τη μικρή που είναι 14 μηνών , τη χρησιμοποιώ φουλ ακόμα και είναι value for money όπως τα περισσότερα προϊόντα της cangaroo!

11 ώρες πρίν, Annasdg είπε:

Ακριβώς αυτά παρατηρήσαμε κι εμείς. Της inglesina ποιο σου άρεσε; Το Electa; Αν θυμάμαι καλά αυτό ήταν το ελαφρύτερο. Το aptica πρέπει να ήταν πιο βαρύ και από το cybex. 

Το αυγό όντως είναι απ' τα καλύτερα που κυκλοφορούν. 

Και πολύ βασικό και το οικονομικό. Τα θεωρώ υπερβολικά πολλά τα 1000€ για καρότσι. Απλά το θέμα είναι ότι όλα τα αξεσουάρ του cybex (κουνουπιέρα, ποδόσακο, αδιάβροχο, ομπρέλα και τσάντα) πρέπει να τα πάρεις έξτρα. Για τα inglesina δεν θυμάμαι.

Κορίτσια έχω της inglesina Electa trilogy. Δεν το προτείνω με τίποτα! Τζάμπα λεφτά. Κάναμε έξι μήνες να μάθουμε τα τετρακόσια διαφορετικά κουμπάκια και ανοίγματα που θέλεις είτε σημειώσεις να τα θυμάσαι είτε διδακτορικό, και στο εξάμηνο πάνω μας χάλασε και ο μηχανισμός.. γενικά είναι καλή ποιότητα σε υλικά αλλά δεν αξίζει τόσα λεφτά να ξέρετε. Πληρώνετε εκατό χιλιάδες αχρείαστα έξτρα που δίνει και δεν θα σας χρειαστούν πουθενά και δε δίνει πχ βάση να κουμπώνει στο αυτοκίνητο , θες κάνα 200αρι ακόμα να την πάρεις. Αν γυρνούσα το χρόνο πίσω θα έπαιρνα άλλο. Για να πλύνεις δε τα καλύμματα από το αυγό , θες ειδικά κατσαβίδια να το ανοίξεις κλπ κλπ, σπάσιμο νεύρων! Μετά απο ένα χρόνο περίπου που το έχουμε, ευχαρίστως θα το πετούσα να πάρω άλλο αν δεν είχε ένα χιλιάρικο. Τα μόνα καλά είναι ότι πηγαίνει εύκολα σε όλες τις κατευθύνσεις και δεν κολλαει όπως τα αλλά και είναι σταθερό για το βάρος του! Αφήστε που το παραγγείλαμε 2 μήνες πριν γεννήσω και μας ήρθε πέρσι το Δεκέμβρη (4 μήνες μετά) απόσβεση δεν έχει γίνει ακόμα !! Αναγκαστήκαμε και αγοράσαμε έξτρα καλαθουνα να τη βγάλουμε απο το νοσοκομείο.

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 2
Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, Elenst είπε:

Ρε κορίτσια θα κάνω την κλασσική ερώτηση...μνιωθετε τίποτα;;; Έχω 3-4 μέρες δε νιώθω απολύτως τίποτα...πριν από αυτό για κάνα δυο μέρες και μέσα στον ύπνο μου ένιωσα κάτι χτυπήματα (ίσως ήταν έντερα αλλά ήταν έντονο) και μέσα στη μέρα κάτι ένιωθα πάνω από τον αφαλό ... Είμαι να σκάσω και έχω ραντεβού σε μια βδομάδα..  

Σταματησα να τη νιωθω για πολλες μερες κ ειχα φρικαρει. Και τωρα δε σταματαει!!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Πάντως μπράβο ρε κορίτσια! Εγώ τίποτα δεν έχω πάρει ακόμα. Πήρα σήμερα ένα γυμναστήριο. Ασχετο δηλαδή😂 Θα πάμε για καρότσι το Σκ αλλά στο cybex καταλήγω, απλώς θέλω να το δω και από κοντά. Ερώτηση: με τον ύπνο τι σκοπεύετε να κάνετε; λίκνο, κούνια, μαζί σας, τι?

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 29 λεπτά , μάφιν είπε:

Πάντως μπράβο ρε κορίτσια! Εγώ τίποτα δεν έχω πάρει ακόμα. Πήρα σήμερα ένα γυμναστήριο. Ασχετο δηλαδή😂 Θα πάμε για καρότσι το Σκ αλλά στο cybex καταλήγω, απλώς θέλω να το δω και από κοντά. Ερώτηση: με τον ύπνο τι σκοπεύετε να κάνετε; λίκνο, κούνια, μαζί σας, τι?

Κι εγώ τίποτα δεν έχω πάρει. Και από χθες που μπαίνω στο ίντερνετ και ψάχνω ρουχακια και τα σχετικά έχω πελαγωσει και δεν ξέρω τι να πάρω, πόσα να πάρω τι νούμερο. Είμαι στα χαμένα στην κυριολεξία 😂 

Προσωπικά, σκέφτομαι, για την αρχή να τον έχω κοντά μου σε πάρκο. Θα έχουμε έτοιμο και το δωμάτιο του με κούνια για αργότερα. 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 45 λεπτά , μάφιν είπε:

Πάντως μπράβο ρε κορίτσια! Εγώ τίποτα δεν έχω πάρει ακόμα. Πήρα σήμερα ένα γυμναστήριο. Ασχετο δηλαδή😂 Θα πάμε για καρότσι το Σκ αλλά στο cybex καταλήγω, απλώς θέλω να το δω και από κοντά. Ερώτηση: με τον ύπνο τι σκοπεύετε να κάνετε; λίκνο, κούνια, μαζί σας, τι?

Λικνο στο δωματιο και μετα τους 4-5 μηνες κουνια στο δωματιο της...

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Κι εμείς λίκνο διπλα μας και αργότερα 7-8 μηνών στην κούνια στο δικό της δωμάτιο.. Αχ κι εμείς @Annasdgψαχνομαστε για ρούχα κτλ και νιώθουμε τελειως πανασχετοι! Άσε που αν ρωτήσεις γνωστές φίλες κτλ η καθεμία θα σου πει τα δικά της ακρη δε βγάζω 🤣

Επίσης έχετε ψάξει καθόλου για μαθήματα ανώδυνου τοκετού; Εγώ Θεσσαλονίκη είμαι ακόμα δεν κοίταξα αλλά νομίζω πρέπει να το δος σιγά σιγά και αυτό..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια! Εγώ από αγορές κάτι ρουχαλακια μόνο τύπου φόρμακια και ζιπουνακια έχω παραγγείλει....λίγα όμως. Μπορεί να κοιτάξω εκατό και να μου κάνει κλικ το ένα. Ψάχνω και εκπτώσεις και εκπτώσεις δε βλέπω🤔 καρότσι δε έχω τη δυνατότητα να πάρω, θα έχω του γιού μου και ας είναι μπλέ, τι να κάνουμε ! 

Απο κινήσεις μια έτσι μια αλλιώς. Τη μια μέρα το νιώθω συνέχεια,τις επόμενες μπορεί να ξαπλώνω και να χαϊδεύω τη κοιλιά με τις ώρες για να πάρω μονο μια αναιπαισθητη κλωτσιά. Σε μια βδομάδα έχω τη β επιπέδου και ανυπομονώ! 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 42 λεπτά , Spring_girl είπε:

Κι εμείς λίκνο διπλα μας και αργότερα 7-8 μηνών στην κούνια στο δικό της δωμάτιο.. Αχ κι εμείς @Annasdgψαχνομαστε για ρούχα κτλ και νιώθουμε τελειως πανασχετοι! Άσε που αν ρωτήσεις γνωστές φίλες κτλ η καθεμία θα σου πει τα δικά της ακρη δε βγάζω 🤣

Επίσης έχετε ψάξει καθόλου για μαθήματα ανώδυνου τοκετού; Εγώ Θεσσαλονίκη είμαι ακόμα δεν κοίταξα αλλά νομίζω πρέπει να το δος σιγά σιγά και αυτό..

Ακριβώς έτσι. Ένα κάρο γνώμες. Κάποια άκρη θα βγάλουμε. Το άγχος μου είναι τι καιρο θα κάνει μέσα Μαίου και έπειτα που είναι να γεννηθεί ο μπέμπης. Περίεργη εποχή και δεν ξέρεις τι να πάρεις. Μακρυμάνικα πιο πολλά; Κοντομανικα πιο πολλά; Κανείς δεν ξέρει. 🤔 

Κάποια στιγμή είχα κοιτάξει κι εγώ αλλά άκρη δεν έβγαλα να πω την αλήθεια. Παλιότερα μια φίλη έκανε μαθήματα στην ΧΑΝΘ με την μαία Σταμκοπουλου Αναστασία.

Αν βρεις κάτι εδώ Θεσσαλονίκη, ενημέρωσε με. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


2 ώρες πρίν, Katerinaaa είπε:

Γεια σας κορίτσια! Εγώ από αγορές κάτι ρουχαλακια μόνο τύπου φόρμακια και ζιπουνακια έχω παραγγείλει....λίγα όμως. Μπορεί να κοιτάξω εκατό και να μου κάνει κλικ το ένα. Ψάχνω και εκπτώσεις και εκπτώσεις δε βλέπω🤔 καρότσι δε έχω τη δυνατότητα να πάρω, θα έχω του γιού μου και ας είναι μπλέ, τι να κάνουμε ! 

Απο κινήσεις μια έτσι μια αλλιώς. Τη μια μέρα το νιώθω συνέχεια,τις επόμενες μπορεί να ξαπλώνω και να χαϊδεύω τη κοιλιά με τις ώρες για να πάρω μονο μια αναιπαισθητη κλωτσιά. Σε μια βδομάδα έχω τη β επιπέδου και ανυπομονώ! 

Για τις κλωτσιές μην ανησυχείς.  Κάποιες φορές και εγώ έκανα μεγάλες παύσεις και μετά έδινε πόνο. Όσον αφορά τις εκπτώσεις έχεις απόλυτο δίκιο , μόνο στο cool-club έχω βρει ή αν πας στα orchestra outlet και έχεις κάρτα. 

Προσωπικα όμως θα μοιραστώ μαζί σας ότι κάναμε φοβερές αγορές από ένα κατάστημα ηλεκτρονικά για το οποίο ήμουν πολύ ανασφαλής να παραγγειλω αλλά τελικά ήταν όλα μα όλα τέλεια και πάμφθηνα. Sinsay λέγεται, βαμβακερά όλα και μας βγήκαν όλα τρομερά φθηνά. Έχω πάρει φορμάκια κοντα για το καλοκαίρι σε νούμερο 62-68 και μερικά για νεογέννητο σε 58

4 ώρες πρίν, μάφιν είπε:

Πάντως μπράβο ρε κορίτσια! Εγώ τίποτα δεν έχω πάρει ακόμα. Πήρα σήμερα ένα γυμναστήριο. Ασχετο δηλαδή😂 Θα πάμε για καρότσι το Σκ αλλά στο cybex καταλήγω, απλώς θέλω να το δω και από κοντά. Ερώτηση: με τον ύπνο τι σκοπεύετε να κάνετε; λίκνο, κούνια, μαζί σας, τι?

Συνήθως ότι βολεύει τη μια, μπορεί να μη βολέψει την άλλη! Αλλά επειδή η κόρη μου είναι 14 μηνών και τα έχω πρόσφατα, θα σου μοιραστώ τη δίκη μας εμπειρία που δεν σημαίνει ότι θα σε βολέψει κ εσένα το ίδιο, αλλά Ελπιζω να σε βοηθησω. 
Λικνο πήραμε ένα από τα καλύτερα της αγοράς που είχε ροδάκια!! Ροδάκια !! Θαύμα. Την έπαιρνα παντού μαζί μέχρι 6 μηνών. Ακόμα και να μαγειρευα και φυσικα δίπλα μου στο κρεβάτι με δίχτυ να τη βλεπω από διπλα. Στα ταξιδια δίπλωνε σαν βαλιτσάκι πανεύκολα και το παίρναμε παντού χωρίς να πιάνει χώρο. 

Στο εξάμηνο πλέον δεν χωρούσε και πολύ καλά αλλά δανείσαμε το λικνο στον αδερφό μου και τη βάλαμε σε κουνια. Κουνια αγόρασα μεταχειρισμένη από το Ίντερνετ αλλά δεν ήξερα κ πολλά τότε. Το μετανοιωσα αλλά ευτυχώς έδωσα μόνο 50€ μαζί με το στρώμα και δεν τα έκλαψα. 

Οι λόγοι που δεν τη χρησιμοποιήσαμε πολύ  ήταν δυο: 1. Το παιδί παρολο που είχαμε πάντα και μαξιλάρια έκανε πολύ ατσαλο ύπνο μετα από λίγο καιρό και κοπανούσε στα κάγκελα, ξυπνώντας σπαραζοντας από πόνο και επειδή τρόμαζε. Όποτε ξεκίνησε να κοιμάται μαζί μας. Μετά της πήραμε ένα πάρκο κρεβατι με δίχτυ πάλι με ροδάκια και στοπ και βάλαμε εμείς ξύλινη βάση και καλό στρώμα και σωθήκαμε! Σηκωνόταν στον ύπνο της ( μπουσουλάνε προς τα πάνω αντανακλαστικά) και ευτυχώς δεν χτυπούσε. Ακόμα εκεί κοιμάται και έχει περιθωρια γιατί είναι 1.20!

2. Μετά πήγαμε να κάνουμε την κουνια κρεβάτι να τη μεταφέρουμε και να την προετοιμάσουμε πριν έρθει η αδερφη της και ζηλέψει αλλά μας είχαν κοροϊδέψει και δεν μετατρεπόταν τελικά .. όποτε καταλήξαμε σε κρεβάτι με κάγκελο που ανεβοκατεβαίνει γιατί βαρεθήκαμε να κάνουμε αγορές του τριμήνου με ένα σκασμό λεφτά. Αν γυρνούσα το χρόνο πίσω θα έπαιρνα κουνια κρεβάτι που κατεβαίνει το κάγκελο ή κρεβάτι μοντεσσορι τύπου χαμηλό γιατί γίνονται Ταλιμπανακια μετα και χτυπάνε. 

2 ώρες πρίν, Annasdg είπε:

Ακριβώς έτσι. Ένα κάρο γνώμες. Κάποια άκρη θα βγάλουμε. Το άγχος μου είναι τι καιρο θα κάνει μέσα Μαίου και έπειτα που είναι να γεννηθεί ο μπέμπης. Περίεργη εποχή και δεν ξέρεις τι να πάρεις. Μακρυμάνικα πιο πολλά; Κοντομανικα πιο πολλά; Κανείς δεν ξέρει. 🤔 

Κάποια στιγμή είχα κοιτάξει κι εγώ αλλά άκρη δεν έβγαλα να πω την αλήθεια. Παλιότερα μια φίλη έκανε μαθήματα στην ΧΑΝΘ με την μαία Σταμκοπουλου Αναστασία.

Αν βρεις κάτι εδώ Θεσσαλονίκη, ενημέρωσε με. 

Θα σου πρότεινα ούτως ή άλλως να πάρεις ζιπουνακια πολλά κοντομάνικα. Ότι καιρό και να κάνει θα σε βολέψουν. Εγώ είχα καμία 20αρια για τις πρώτες μέρες και στην αρχή τα φορούσαμε από μέσα μετα με σορτσάκια/φουφουλες από κάτω στις πολλές ζεστές. Αν πάρεις το νούμερο 58 που είναι για νεογέννητα σε ένα μήνα δεν θα σας κάνουν αν και στην αρχή κολυμπάνε μέσα. Στην αρχή ζιπουνακια και από πάνω ολόσωμο ελαφρύ. Μετά πχ από Ιούλιο προτίμησε κοντομάνικα φορμάκια και σορτσάκια να επενδύσεις. Ή φανελάκια. Κατι που βοηθάει επίσης ειναι να πάρεις δυο Ζακετουλες υφασμάτινες νούμερο 3-6 γιατι αφενός μεν στην αρχή αν έχει κρύο κάποιο βράδυ θα καλύπτουν λίγο παραπάνω και μετα δεν θα πανε χαμένα θα τα έχεις και το καλοκαίρι και μέχρι Οκτώβρη τουλάχιστον θα κάνουν απόσβεση. Δες το κατάστημα που πρότεινα πάνω, εμείς πήραμε φορμάκια με 1,5-3 ευρώ και μας ήρθε μια κούτα ρούχα και για τις δυο σε ανέλπιστα καλη ποιότητα και πανέμορφα χρώματα, έχω καταενθουσιαστεί!! Επίσης μεγάλη συμβουλή: μην πάρετε φορμάκια που κουμπώνουν πίσω!! Μόνο μπροστά και προτιμήστε φερμουάρ γιατί οι κοπιτσες κάνουν τρυπούλες στο τράβηγμα! 
(Σορρυ για τη σεντοναρα)

  • Μου αρέσει 2
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδια για τα ρουχα, μην παρετε στο παιδι απο shein sinsay κτλ. Ειναι ολα κινεζικα και πολυ επικινδυνες τοξικες βαφες. Ειδικα για τους πρωτους μηνες μην.

Σας το λεω εγω που ολη μου η ντουλαπα ειναι απο κει..

Τα βρεφακια εχουν πολυ πολυ ευαισθητο  δερμα. Χιλιες φορες H&M. Εχουν πολυ πιο αξιοπιστες μεθοδους βαφης και υφασματων.

Συμβουλη απλα. 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 42 λεπτά , Afrodite88 είπε:

Για τις κλωτσιές μην ανησυχείς.  Κάποιες φορές και εγώ έκανα μεγάλες παύσεις και μετά έδινε πόνο. Όσον αφορά τις εκπτώσεις έχεις απόλυτο δίκιο , μόνο στο cool-club έχω βρει ή αν πας στα orchestra outlet και έχεις κάρτα. 

Προσωπικα όμως θα μοιραστώ μαζί σας ότι κάναμε φοβερές αγορές από ένα κατάστημα ηλεκτρονικά για το οποίο ήμουν πολύ ανασφαλής να παραγγειλω αλλά τελικά ήταν όλα μα όλα τέλεια και πάμφθηνα. Sinsay λέγεται, βαμβακερά όλα και μας βγήκαν όλα τρομερά φθηνά. Έχω πάρει φορμάκια κοντα για το καλοκαίρι σε νούμερο 62-68 και μερικά για νεογέννητο σε 58

Συνήθως ότι βολεύει τη μια, μπορεί να μη βολέψει την άλλη! Αλλά επειδή η κόρη μου είναι 14 μηνών και τα έχω πρόσφατα, θα σου μοιραστώ τη δίκη μας εμπειρία που δεν σημαίνει ότι θα σε βολέψει κ εσένα το ίδιο, αλλά Ελπιζω να σε βοηθησω. 
Λικνο πήραμε ένα από τα καλύτερα της αγοράς που είχε ροδάκια!! Ροδάκια !! Θαύμα. Την έπαιρνα παντού μαζί μέχρι 6 μηνών. Ακόμα και να μαγειρευα και φυσικα δίπλα μου στο κρεβάτι με δίχτυ να τη βλεπω από διπλα. Στα ταξιδια δίπλωνε σαν βαλιτσάκι πανεύκολα και το παίρναμε παντού χωρίς να πιάνει χώρο. 

Στο εξάμηνο πλέον δεν χωρούσε και πολύ καλά αλλά δανείσαμε το λικνο στον αδερφό μου και τη βάλαμε σε κουνια. Κουνια αγόρασα μεταχειρισμένη από το Ίντερνετ αλλά δεν ήξερα κ πολλά τότε. Το μετανοιωσα αλλά ευτυχώς έδωσα μόνο 50€ μαζί με το στρώμα και δεν τα έκλαψα. 

Οι λόγοι που δεν τη χρησιμοποιήσαμε πολύ  ήταν δυο: 1. Το παιδί παρολο που είχαμε πάντα και μαξιλάρια έκανε πολύ ατσαλο ύπνο μετα από λίγο καιρό και κοπανούσε στα κάγκελα, ξυπνώντας σπαραζοντας από πόνο και επειδή τρόμαζε. Όποτε ξεκίνησε να κοιμάται μαζί μας. Μετά της πήραμε ένα πάρκο κρεβατι με δίχτυ πάλι με ροδάκια και στοπ και βάλαμε εμείς ξύλινη βάση και καλό στρώμα και σωθήκαμε! Σηκωνόταν στον ύπνο της ( μπουσουλάνε προς τα πάνω αντανακλαστικά) και ευτυχώς δεν χτυπούσε. Ακόμα εκεί κοιμάται και έχει περιθωρια γιατί είναι 1.20!

2. Μετά πήγαμε να κάνουμε την κουνια κρεβάτι να τη μεταφέρουμε και να την προετοιμάσουμε πριν έρθει η αδερφη της και ζηλέψει αλλά μας είχαν κοροϊδέψει και δεν μετατρεπόταν τελικά .. όποτε καταλήξαμε σε κρεβάτι με κάγκελο που ανεβοκατεβαίνει γιατί βαρεθήκαμε να κάνουμε αγορές του τριμήνου με ένα σκασμό λεφτά. Αν γυρνούσα το χρόνο πίσω θα έπαιρνα κουνια κρεβάτι που κατεβαίνει το κάγκελο ή κρεβάτι μοντεσσορι τύπου χαμηλό γιατί γίνονται Ταλιμπανακια μετα και χτυπάνε. 

Θα σου πρότεινα ούτως ή άλλως να πάρεις ζιπουνακια πολλά κοντομάνικα. Ότι καιρό και να κάνει θα σε βολέψουν. Εγώ είχα καμία 20αρια για τις πρώτες μέρες και στην αρχή τα φορούσαμε από μέσα μετα με σορτσάκια/φουφουλες από κάτω στις πολλές ζεστές. Αν πάρεις το νούμερο 58 που είναι για νεογέννητα σε ένα μήνα δεν θα σας κάνουν αν και στην αρχή κολυμπάνε μέσα. Στην αρχή ζιπουνακια και από πάνω ολόσωμο ελαφρύ. Μετά πχ από Ιούλιο προτίμησε κοντομάνικα φορμάκια και σορτσάκια να επενδύσεις. Ή φανελάκια. Κατι που βοηθάει επίσης ειναι να πάρεις δυο Ζακετουλες υφασμάτινες νούμερο 3-6 γιατι αφενός μεν στην αρχή αν έχει κρύο κάποιο βράδυ θα καλύπτουν λίγο παραπάνω και μετα δεν θα πανε χαμένα θα τα έχεις και το καλοκαίρι και μέχρι Οκτώβρη τουλάχιστον θα κάνουν απόσβεση. Δες το κατάστημα που πρότεινα πάνω, εμείς πήραμε φορμάκια με 1,5-3 ευρώ και μας ήρθε μια κούτα ρούχα και για τις δυο σε ανέλπιστα καλη ποιότητα και πανέμορφα χρώματα, έχω καταενθουσιαστεί!! Επίσης μεγάλη συμβουλή: μην πάρετε φορμάκια που κουμπώνουν πίσω!! Μόνο μπροστά και προτιμήστε φερμουάρ γιατί οι κοπιτσες κάνουν τρυπούλες στο τράβηγμα! 
(Σορρυ για τη σεντοναρα)

όχι καλά κάνεις και μας τα λες. Κ εμένα η αδερφή μου μου είπε οπωσδήποτε να προσπαθήσω να πάρω φορμάκια με φερμουάρ μπροστά. Πολλές φορές τα έχουν στις πυτζάμες και οχι στα ρούχα. Έχω ήδη κάποια ρούχα απο την αδερφή μου για νεογέννητα π.χ 6-7 φορμάκια καλοκαιρινά και 3 μακρυμανικά ελαφριά. Και μετά έχω πολλά για 3 μηνών. Οπότε λέω να μην ψωνίσω πολλά μέχρι τότε και να δω πως θα πάει με τον καιρό.

Τώρα η λύση κούνια-κρεβάτι ειναι η καλύτερη οντως. Καταρχάς ουτως η αλλως, εμένα μ αρέσει η ιδέα του κρεβατιού (η γιαγιά μου με έβαζε στην κούνια μέχρι τα 4-5 οταν κοιμόμουν σπίτι της και μάλλον μου έχει αφήσει ένα τραύμα😂). Αλλά εχεις δίκιο, θα προσέξω το λίκνο να έχει και ροδάκια!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Afrodite88 είπε:

Για τις κλωτσιές μην ανησυχείς.  Κάποιες φορές και εγώ έκανα μεγάλες παύσεις και μετά έδινε πόνο. Όσον αφορά τις εκπτώσεις έχεις απόλυτο δίκιο , μόνο στο cool-club έχω βρει ή αν πας στα orchestra outlet και έχεις κάρτα. 

Προσωπικα όμως θα μοιραστώ μαζί σας ότι κάναμε φοβερές αγορές από ένα κατάστημα ηλεκτρονικά για το οποίο ήμουν πολύ ανασφαλής να παραγγειλω αλλά τελικά ήταν όλα μα όλα τέλεια και πάμφθηνα. Sinsay λέγεται, βαμβακερά όλα και μας βγήκαν όλα τρομερά φθηνά. Έχω πάρει φορμάκια κοντα για το καλοκαίρι σε νούμερο 62-68 και μερικά για νεογέννητο σε 58

Συνήθως ότι βολεύει τη μια, μπορεί να μη βολέψει την άλλη! Αλλά επειδή η κόρη μου είναι 14 μηνών και τα έχω πρόσφατα, θα σου μοιραστώ τη δίκη μας εμπειρία που δεν σημαίνει ότι θα σε βολέψει κ εσένα το ίδιο, αλλά Ελπιζω να σε βοηθησω. 
Λικνο πήραμε ένα από τα καλύτερα της αγοράς που είχε ροδάκια!! Ροδάκια !! Θαύμα. Την έπαιρνα παντού μαζί μέχρι 6 μηνών. Ακόμα και να μαγειρευα και φυσικα δίπλα μου στο κρεβάτι με δίχτυ να τη βλεπω από διπλα. Στα ταξιδια δίπλωνε σαν βαλιτσάκι πανεύκολα και το παίρναμε παντού χωρίς να πιάνει χώρο. 

Στο εξάμηνο πλέον δεν χωρούσε και πολύ καλά αλλά δανείσαμε το λικνο στον αδερφό μου και τη βάλαμε σε κουνια. Κουνια αγόρασα μεταχειρισμένη από το Ίντερνετ αλλά δεν ήξερα κ πολλά τότε. Το μετανοιωσα αλλά ευτυχώς έδωσα μόνο 50€ μαζί με το στρώμα και δεν τα έκλαψα. 

Οι λόγοι που δεν τη χρησιμοποιήσαμε πολύ  ήταν δυο: 1. Το παιδί παρολο που είχαμε πάντα και μαξιλάρια έκανε πολύ ατσαλο ύπνο μετα από λίγο καιρό και κοπανούσε στα κάγκελα, ξυπνώντας σπαραζοντας από πόνο και επειδή τρόμαζε. Όποτε ξεκίνησε να κοιμάται μαζί μας. Μετά της πήραμε ένα πάρκο κρεβατι με δίχτυ πάλι με ροδάκια και στοπ και βάλαμε εμείς ξύλινη βάση και καλό στρώμα και σωθήκαμε! Σηκωνόταν στον ύπνο της ( μπουσουλάνε προς τα πάνω αντανακλαστικά) και ευτυχώς δεν χτυπούσε. Ακόμα εκεί κοιμάται και έχει περιθωρια γιατί είναι 1.20!

2. Μετά πήγαμε να κάνουμε την κουνια κρεβάτι να τη μεταφέρουμε και να την προετοιμάσουμε πριν έρθει η αδερφη της και ζηλέψει αλλά μας είχαν κοροϊδέψει και δεν μετατρεπόταν τελικά .. όποτε καταλήξαμε σε κρεβάτι με κάγκελο που ανεβοκατεβαίνει γιατί βαρεθήκαμε να κάνουμε αγορές του τριμήνου με ένα σκασμό λεφτά. Αν γυρνούσα το χρόνο πίσω θα έπαιρνα κουνια κρεβάτι που κατεβαίνει το κάγκελο ή κρεβάτι μοντεσσορι τύπου χαμηλό γιατί γίνονται Ταλιμπανακια μετα και χτυπάνε. 

Θα σου πρότεινα ούτως ή άλλως να πάρεις ζιπουνακια πολλά κοντομάνικα. Ότι καιρό και να κάνει θα σε βολέψουν. Εγώ είχα καμία 20αρια για τις πρώτες μέρες και στην αρχή τα φορούσαμε από μέσα μετα με σορτσάκια/φουφουλες από κάτω στις πολλές ζεστές. Αν πάρεις το νούμερο 58 που είναι για νεογέννητα σε ένα μήνα δεν θα σας κάνουν αν και στην αρχή κολυμπάνε μέσα. Στην αρχή ζιπουνακια και από πάνω ολόσωμο ελαφρύ. Μετά πχ από Ιούλιο προτίμησε κοντομάνικα φορμάκια και σορτσάκια να επενδύσεις. Ή φανελάκια. Κατι που βοηθάει επίσης ειναι να πάρεις δυο Ζακετουλες υφασμάτινες νούμερο 3-6 γιατι αφενός μεν στην αρχή αν έχει κρύο κάποιο βράδυ θα καλύπτουν λίγο παραπάνω και μετα δεν θα πανε χαμένα θα τα έχεις και το καλοκαίρι και μέχρι Οκτώβρη τουλάχιστον θα κάνουν απόσβεση. Δες το κατάστημα που πρότεινα πάνω, εμείς πήραμε φορμάκια με 1,5-3 ευρώ και μας ήρθε μια κούτα ρούχα και για τις δυο σε ανέλπιστα καλη ποιότητα και πανέμορφα χρώματα, έχω καταενθουσιαστεί!! Επίσης μεγάλη συμβουλή: μην πάρετε φορμάκια που κουμπώνουν πίσω!! Μόνο μπροστά και προτιμήστε φερμουάρ γιατί οι κοπιτσες κάνουν τρυπούλες στο τράβηγμα! 
(Σορρυ για τη σεντοναρα)

Ευχαριστούμε για τον κόπο σου νομίζω τα είπες όλα! Εν τω μεταξύ γέλασα γιατί ότι έχω ψωνίσει έως τώρα είναι από τα τρια καταστήματα που ανέφερες😂 με ένα πρόβλημα μόνο που αντιμετωπίζω ΠΑΝΤΟΥ. Τις ελλείψεις στα νούμερα φυσικά. Προσπαθώ να βρω 50 φεύγα μέχρι και 62 όχι παραπάνω. Τα καλύτερα είναι πάντα εξαντλημένα

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 44 λεπτά , Elle12 είπε:

Παιδια για τα ρουχα, μην παρετε στο παιδι απο shein sinsay κτλ. Ειναι ολα κινεζικα και πολυ επικινδυνες τοξικες βαφες. Ειδικα για τους πρωτους μηνες μην.

Σας το λεω εγω που ολη μου η ντουλαπα ειναι απο κει..

Τα βρεφακια εχουν πολυ πολυ ευαισθητο  δερμα. Χιλιες φορες H&M. Εχουν πολυ πιο αξιοπιστες μεθοδους βαφης και υφασματων.

Συμβουλη απλα. 

Tα shein είναι κινεζικά και δεν τα πρότεινα λόγω κακης ποιότητας . Τα sinsay δεν είναι , είναι βουλγαρικά και πολωνικά και φτιάχνονται εκεί. Οπως και τα περισσότερα σε μαρκες γνωστες φτιάχνονται εκεί, όποτε μην ορκίζεσαι ότι τα h n’m είναι καλύτερα καθότι τα περισσότερα είναι made in Bangladesh, China! Παίρνω και από Waikiki που είναι τουρκικά και έχουν βγει επίσης εξαιρετικά ειδικά σε εκπτώσεις. Επίσης προσέξτε ένα ολλανδικό σάιτ αλλά είναι κινεζικό στην πραγματικότητα που λέγεται pat pat, φαίνονται εκπληκτικά και είναι μάπα από κοντα και σε υλικά. 

πρίν από 41 λεπτά , μάφιν είπε:

όχι καλά κάνεις και μας τα λες. Κ εμένα η αδερφή μου μου είπε οπωσδήποτε να προσπαθήσω να πάρω φορμάκια με φερμουάρ μπροστά. Πολλές φορές τα έχουν στις πυτζάμες και οχι στα ρούχα. Έχω ήδη κάποια ρούχα απο την αδερφή μου για νεογέννητα π.χ 6-7 φορμάκια καλοκαιρινά και 3 μακρυμανικά ελαφριά. Και μετά έχω πολλά για 3 μηνών. Οπότε λέω να μην ψωνίσω πολλά μέχρι τότε και να δω πως θα πάει με τον καιρό.

Τώρα η λύση κούνια-κρεβάτι ειναι η καλύτερη οντως. Καταρχάς ουτως η αλλως, εμένα μ αρέσει η ιδέα του κρεβατιού (η γιαγιά μου με έβαζε στην κούνια μέχρι τα 4-5 οταν κοιμόμουν σπίτι της και μάλλον μου έχει αφήσει ένα τραύμα😂). Αλλά εχεις δίκιο, θα προσέξω το λίκνο να έχει και ροδάκια!

Σε πολλά καταστήματα έχει πολυσυσκευασίες. Εμείς φανελάκια είχαμε πάρει από mothercare που έχει και ωραία σχέδια και χρώματα αλλά πιο ακριβό από αλλά καταστήματα.  Κουνια κρεβάτι προτίμησε μεγάλο μέγεθος όσο γίνεται για να σου κάνει απόσβεση με τα χρόνια και να μην κοπανάει γιατί αυτά κάνουν ρολοι στροφές μετά από λίγους μήνες.  Κ όσον αφορά το λικνο πάρε ένα νορμαλ με ροδάκια, μη δώσεις ένα σκασμό λεφτά που δώσαμε εμείς και ελπίζουμε να κάνουμε και τρίτο μήπως κάνει σχετική απόσβεση!

Τωρα εγώ ασχολούμαι με αυτά ήδη σχεδόν δυο χρόνια. Γιατί γέννησα Οκτώβρη του 21 και έμεινα έγκυος όταν η μικρή ήταν 8 μηνών.. έχω ρίξει τρελό ψάξιμο γιατί θα φεύγουν λεφτά αέρας που στην αρχή είσαι ζαμανφου από ενθουσιασμό και μετά υπολογίζεις ότι έχεις χαλάσει δεκαχίλιαρο για αέρα κοπανιστό και θες κάθε 3 μήνες καινουρια .. 

  • Μου αρέσει 2
  • Ευχαριστώ 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...