Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 5 ώρες πρίν, Eflenew είπε:

      Ότι λέει ο υπέρηχος...και γω σύμφωνα με το ίντερνετ είμαι σήμερα 6 εβδομάδων και 3 ημερών αλλά είμαι σίγουρη ότι ο υπέρηχος θα μας πει κάτι άλλο. Εσείς επειδή ξεκινήσατε με χαμηλή χοριακη αυτό σημαίνει ότι η εμφυτευση έγινε πιο μετά (η χοριακη ξεκινάει και ανεβαίνει μετά την εμφυτευση) άρα σίγουρα θα είστε τέλος 5ης εβδομαδας. Αυτές οι 4 μέρες διαφορα δεν είναι κάτι κακό...ίσα ίσα είναι πιο λογικό και συμβατό με τη χοριακη που ξεκινήσατε. Άρα μη σας προβληματίζει καθόλου. 

      Σε νιώθουμε όλες σε όλα αυτά που λες!!! Πότε έχεις χοριακη? Όλα θα πάνε τέλεια! 🙏Σου εύχομαι μια 3ψηφια χοριακη αν και οι 2ψηφιες χοριακες μια χαρά μωράκια έχουν δώσει!!!! 

      Σε ευχαριστώ πολύ!!!! Μακάρι πραγματικά 🙏... Σαν ψέμα θα μου φανεί...

      Χοριακή μου είπαν σε 9 μέρες, άρα την άλλη Πέμπτη.. να δω πως θα περάσουν!!

      Επίσης αν γνωρίζει κάποια από εσάς να μου πει σχετικά με το επίδομα που σου δινει ο εοππυ μετά τη διαδικασία, εχω πάρει τη βεβαίωση απο το κεντρο .. την καταθετω στον εοππυ εδω κλεινοντας  ραντεβου; Υπαρχει χρονικό περιθώριο;

      Επισης μου δηλωσαν την αδεια για τη δουλειά.. πρεπει να το καταθεσω και στον λογιστή του εργοδότη ή φαίνεται αυτοματα στο συστημα;;

       

      4 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

      Καλησπέρα! Έχετε να προτείνετε κάποιες βιταμίνες για βελτίωση ποιότητας ωαρίων και σπέρματος? Είδα κάποιες στο ίντερνετ,αλλά ειναι απίστευτα ακριβές..οι πιο οικονομικές νομίζω πως είναι οι fertilovit,αλλά δεν ξέρω αν κάνουν δουλειά.

      Για το σπέρμα προσωπικα θα πρότεινα τις profertil ... Δυστυχως ειναι ακριβές, αλλα θεωρώ ότι κάνουν δουλειά! 

Μανούλες Μαΐου 2023


Mar-micky

Recommended Posts

πρίν από 6 λεπτά , Annasdg είπε:

Καταλαβαίνω απόλυτα τι λες! Ακριβώς αυτά έχω κι εγώ στο μυαλό μου! Μου φαίνεται όλο λάθος αλλά από την άλλη δεν θέλω να χάσω την εμπιστοσύνη μου στην γυναικολόγο μου τώρα! Ίσως η λύση είναι να πας έκτακτα χωρίς κάποιο ραντεβού με την πρόφαση πόνου ή μειωμένης κινητικότητας το μωρού. Αυτό σκέφτομαι κι εγώ ότι θα κάνω σε περίπτωση που το άγχος μου με καταβάλει κι ας ακούγεται κάπως.

Πέρασε απ' το μυαλό μου να σου πω την αλήθεια αλλά φοβάμαι μη με κρατήσουν μέσα. Άσε που θα φάω πάλι κάνα τρίωρο αναμονής μες στο νερό. Για την ώρα λέω να κάνω ένα ραντεβού σε ιδιώτη απλά να δούμε το μωρό και να ζητήσω εξετάσεις και φάρμακα 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 1,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 4 λεπτά , Katerinaaa είπε:

Πέρασε απ' το μυαλό μου να σου πω την αλήθεια αλλά φοβάμαι μη με κρατήσουν μέσα. Άσε που θα φάω πάλι κάνα τρίωρο αναμονής μες στο νερό. Για την ώρα λέω να κάνω ένα ραντεβού σε ιδιώτη απλά να δούμε το μωρό και να ζητήσω εξετάσεις και φάρμακα 

 

Καλύτερα έτσι τότε να μην ταλαιπωρηθείς κιόλας και να ηρεμήσεις πρωτίστως! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 25 λεπτά , Katerinaaa είπε:

Τουλάχιστον εσύ κάνεις και καρδιοτογραφημα....Είναι δυνατόν να σταματάει η παρακολούθηση από την 32 εβδομάδα; Θα τρελαθώ με αυτά που ακούω.....Μου είπαν να ξαναπάω όταν μπει ο Μάιος να την προγραμματίσουμε! Φοβάμαι μη πάω μια και καλή με σπασμένα νερά αν συνεχιστεί όλο αυτό. Πάντως μπορούν να συμβούν τόσα πολλά τον τελευταίο μήνα, μειωμένο αμνιακό υγρό, ταχυκαρδία/βραδυκαρδια εμβρύου, περιτυληξεις λώρου, πρόωρη ωρίμανση πλακούντα......και πόσα άλλα,δεν γίνεται να αφήνεις έτσι μια ετοιμογεννη... μάλιστα μου είπε ειρωνικά ότι αυτή τη στενή παρακολούθηση την κάνουν άνευ λόγου οι ιδιωτες για τον λόγο που όλοι ξέρουμε!

Κοριτσι μου καλησπερα διαβασα αυτα που εγραψες και μου κανουν εντυπωση..γιατρος δεν ειμαι σιγουρα αλλα εμενα μου εχουν κανει 2 ντοπλερ ενα 29 εβδομαδα ,ενα στις 33 και τωρα παλι αλλο ενα στις 35 με 36 εβδομαδες γιατι οπως μου εξηγησαν θελουν να βλεπουν την αναπτυξη γιατι εκει που ειναι καλα μπορει μετα να στρεσαρεται το μωρο και θελουν να το παρακολουθουν.μηπως να ζητησεις οτι θελεις ;;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 11 λεπτά , Jamie είπε:

Κοριτσι μου καλησπερα διαβασα αυτα που εγραψες και μου κανουν εντυπωση..γιατρος δεν ειμαι σιγουρα αλλα εμενα μου εχουν κανει 2 ντοπλερ ενα 29 εβδομαδα ,ενα στις 33 και τωρα παλι αλλο ενα στις 35 με 36 εβδομαδες γιατι οπως μου εξηγησαν θελουν να βλεπουν την αναπτυξη γιατι εκει που ειναι καλα μπορει μετα να στρεσαρεται το μωρο και θελουν να το παρακολουθουν.μηπως να ζητησεις οτι θελεις ;;

Μα φυσικά μπορεί να αλλάξει η κατάσταση και να στρεσαριστει το μωρό για τον Χ ψ λόγο. Κάπως έτσι γέννησα το γιο μου, έκανα καρδιοτογραφο κάθε βδομάδα και ο τελευταίος δεν ήταν καλός,τόσο απλά. Το ζήτησα και με ειρωνεύτηκε ότι μάλλον δε κατάλαβα τι μου εξήγησε και αν θέλω να τα ξανακουσω! Ήταν μόνο μια γιατρος και απ' έξω μια ατέλειωτη σειρά,σιγά μην ασχοληθεί. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Eγω θεωρω και καπως υπερβολη παιδια ολα αυτα. Οταν ειναι καλα το μωρο αν δεν εχουμε ενδειξεις (πονους, αιμοραγιες κτλ) δε χρειαζεται να φρικαρουμε κ να ψαχνομαστε. Δε λεω φυσικα να τα αφησουμε στη τυχη τους αλλα δε χρειαζεται υπερβολη. Και το καθε βδομαδα το θεωρω πολυ αλλα ειπαμε να το κανουμε (δε πληρωνω κατι by the way). 

Απλα αν καποια εχει ανασφαλεια θεωρω αναφαιρετο δικαιωμα της ακομα κ να απαιτησει εξτρα χρονο κ εξεταση. Ειδικα οταν ειναι τοαο ευαισθητη κ κινδυνευει να στρεσαριστει

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 39 λεπτά , Katerinaaa είπε:

Μα φυσικά μπορεί να αλλάξει η κατάσταση και να στρεσαριστει το μωρό για τον Χ ψ λόγο. Κάπως έτσι γέννησα το γιο μου, έκανα καρδιοτογραφο κάθε βδομάδα και ο τελευταίος δεν ήταν καλός,τόσο απλά. Το ζήτησα και με ειρωνεύτηκε ότι μάλλον δε κατάλαβα τι μου εξήγησε και αν θέλω να τα ξανακουσω! Ήταν μόνο μια γιατρος και απ' έξω μια ατέλειωτη σειρά,σιγά μην ασχοληθεί. 

Τραγικο αυτο να μη μας σεβονται και να σε αγχωνουν..ισως πρεπει να τους το ζητησεις παλι ευχομαι να πανε ολα καλα!!

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, Annasdg είπε:

Καλησπέρα κορίτσια. Πώς είστε; Θα ήθελα να σας κάνω μια ερώτηση. Τώρα που μπήκατε στον μήνα σας πόσο συχνά σας βλέπει ο γυναικολόγος για μετρήσεις, πέραν δηλαδή του καρδιοτοκογραφου; Εμείς είχαμε ραντεβού για υπέρηχο την προηγούμενη Τρίτη και μας έχει βάλει ξανά στις 8 Μαίου. Καρδιοτοκογραφο έχω αυτήν την Παρασκευή. Δεν είναι πολλές οι τρεις βδομάδες απόσταση για υπέρηχο και μετρήσεις; Είμαι υπερβολική που το βλέπω έτσι; 

Εμένα με είχε δει 31+1, μετά με είδε ξανά 35+1 και τώρα έχω ραντεβού όταν θα είμαι 37+1 (αύριο κλείνω τις 36 εβδομάδες). Σκέψου ότι έχω και ιστορικό ανεπάρκειας πλακούντα αλλά επειδή τώρα παίρνω σαλοσπιρ και οι μετρήσεις μου ήταν καλές, νομίζω δεν ανησυχεί. Πιστεύω κι εγώ ότι κάθε βδομάδα και υπέρηχος είναι υπερβολή όταν δεν υπάρχουν ενδείξεις. Επίσης έκανα καρδιοτοκογραφημα την προηγούμενη φορά και θα κάνω ξανά και στο επόμενο ραντεβού. Αν θυμάμαι καλά από την πρώτη εγκυμοσύνη, άντε να κάνω άλλο ένα καρδιοτοκογραφημα από εκεί και πέρα και χωρίς υπέρηχο ή να δει μόνο τα ντοπλερ πάλι, μετά θα με βάλει να γεννήσω αν δεν έχει έρθει ως τότε μόνη της (δηλαδή γύρω  στις 39 εβδομάδες).

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Viik είπε:

Εμένα με είχε δει 31+1, μετά με είδε ξανά 35+1 και τώρα έχω ραντεβού όταν θα είμαι 37+1 (αύριο κλείνω τις 36 εβδομάδες). Σκέψου ότι έχω και ιστορικό ανεπάρκειας πλακούντα αλλά επειδή τώρα παίρνω σαλοσπιρ και οι μετρήσεις μου ήταν καλές, νομίζω δεν ανησυχεί. Πιστεύω κι εγώ ότι κάθε βδομάδα και υπέρηχος είναι υπερβολή όταν δεν υπάρχουν ενδείξεις. Επίσης έκανα καρδιοτοκογραφημα την προηγούμενη φορά και θα κάνω ξανά και στο επόμενο ραντεβού. Αν θυμάμαι καλά από την πρώτη εγκυμοσύνη, άντε να κάνω άλλο ένα καρδιοτοκογραφημα από εκεί και πέρα και χωρίς υπέρηχο ή να δει μόνο τα ντοπλερ πάλι, μετά θα με βάλει να γεννήσω αν δεν έχει έρθει ως τότε μόνη της (δηλαδή γύρω  στις 39 εβδομάδες).

Ρε συ δε σου ειπε να κοψεις το σαλοσπιρ 35η βδομαδα? Ειναι μειζονος σημασιας απ οσο ξερω ναντο κοψεις εγκαιρα 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, Viik είπε:

Εμένα με είχε δει 31+1, μετά με είδε ξανά 35+1 και τώρα έχω ραντεβού όταν θα είμαι 37+1 (αύριο κλείνω τις 36 εβδομάδες). Σκέψου ότι έχω και ιστορικό ανεπάρκειας πλακούντα αλλά επειδή τώρα παίρνω σαλοσπιρ και οι μετρήσεις μου ήταν καλές, νομίζω δεν ανησυχεί. Πιστεύω κι εγώ ότι κάθε βδομάδα και υπέρηχος είναι υπερβολή όταν δεν υπάρχουν ενδείξεις. Επίσης έκανα καρδιοτοκογραφημα την προηγούμενη φορά και θα κάνω ξανά και στο επόμενο ραντεβού. Αν θυμάμαι καλά από την πρώτη εγκυμοσύνη, άντε να κάνω άλλο ένα καρδιοτοκογραφημα από εκεί και πέρα και χωρίς υπέρηχο ή να δει μόνο τα ντοπλερ πάλι, μετά θα με βάλει να γεννήσω αν δεν έχει έρθει ως τότε μόνη της (δηλαδή γύρω  στις 39 εβδομάδες).

Και μένα αυτό μου έκανε εντύπωση το σαλοσπιρ....εμένα μου είπε αυστηρά ότι το κόβω στην 34 εβδομάδα και συνεχίζω μόνο με τις ενέσεις....πάντως γενικά μια χαρά μου φαίνεται η παρακολούθηση σου

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι σαλοσπιρ κι εγώ 35η εβδομάδα το έκοψα.. Εμένα με είχε δει στις 37 εβδομάδες και μετά ήθελε να με βάλει 39+ 3, του είπα να με βάλει νωρίτερα, με έβαλε στις 38+2 αλλά τελικά γέννησα την ίδια μέρα τα ξημερώματα οπότε βρεθήκαμε κατευθείαν στην κλινική χαχα! Προς το τέλος ανά 10 μέρες τουλάχιστον ήθελα κι εγώ για να είμαι σίγουρη.. 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εμένα με βλέπει κάθε 10 μέρες τώρα. Είμαι στην 36… επίσης όταν τον ρώτησα για ασκήσεις εμπέδωσης και μασάζ περινεου μου είπε ότι δεν υπάρχει καμία έρευνα που να υποστηρίζει ότι λειτουργούν. Μόνο αν αφού έχει ανοίξει ο τράχηλος, το περπάτημα, σεξ ασκήσεις μπορεί να βοηθήσουν. «Αλλά αν θες κάντα» μου είπε στο τελος😂

επισης έχω 1 μηνα στο νερο για να γεννήσω και φρίκαρα λίγο κοριτσια. Δεν ξέρω, ίσως που δεν μπορώ και να οδηγήσω και νιώθω απομονωμένη… είπα θα το πάρω λίγο διαφορετικά γιατί εχω δρόμο ακόμα… εν τω μεταξύ τα εχω ετοιμάσει όλα που είμαι control freak και δεν έχω τι να κάνω😂

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 9 λεπτά , μάφιν είπε:

Εμένα με βλέπει κάθε 10 μέρες τώρα. Είμαι στην 36… επίσης όταν τον ρώτησα για ασκήσεις εμπέδωσης και μασάζ περινεου μου είπε ότι δεν υπάρχει καμία έρευνα που να υποστηρίζει ότι λειτουργούν. Μόνο αν αφού έχει ανοίξει ο τράχηλος, το περπάτημα, σεξ ασκήσεις μπορεί να βοηθήσουν. «Αλλά αν θες κάντα» μου είπε στο τελος😂

επισης έχω 1 μηνα στο νερο για να γεννήσω και φρίκαρα λίγο κοριτσια. Δεν ξέρω, ίσως που δεν μπορώ και να οδηγήσω και νιώθω απομονωμένη… είπα θα το πάρω λίγο διαφορετικά γιατί εχω δρόμο ακόμα… εν τω μεταξύ τα εχω ετοιμάσει όλα που είμαι control freak και δεν έχω τι να κάνω😂

Οι ασκησεις εμπεδωσης λειτουργουν αποδεδειγμενα. Και το εχω δει σε δυο δικα μου ατομα. Και το μασαζ δεχσου εγγυαται οτι λειτουργει αλλα ειναι μια εξτρα βοηθεια, χωρις να σημαινει οτι θα γλιτωσεις τη τομη. Μου τα προτεινε κ τα δυο και αυτος και οι μαιες μου.

Βεβαια το μασαζ το κανω ελαχιστα πραγματικα ειναι σουπερ αβολο... εμπεδωσης ξεκιναω απο βδομαδα 

Και εγω τωρα που πλησιαζει ο καιρος δε νιωθω καθολου ετοιμη. Θελω να μεινω κι αλλο εγκυος. Θελω να το απολαυσω. Να κοιμηθω κι αλλο! Και δε θελω να αδειασει η κοιλιτσα, οσο κι αν ανυπομονω να την κρατησω αγκαλια μου!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 17 λεπτά , Elle12 είπε:

Οι ασκησεις εμπεδωσης λειτουργουν αποδεδειγμενα. Και το εχω δει σε δυο δικα μου ατομα. Και το μασαζ δεχσου εγγυαται οτι λειτουργει αλλα ειναι μια εξτρα βοηθεια, χωρις να σημαινει οτι θα γλιτωσεις τη τομη. Μου τα προτεινε κ τα δυο και αυτος και οι μαιες μου.

Βεβαια το μασαζ το κανω ελαχιστα πραγματικα ειναι σουπερ αβολο... εμπεδωσης ξεκιναω απο βδομαδα 

Και εγω τωρα που πλησιαζει ο καιρος δε νιωθω καθολου ετοιμη. Θελω να μεινω κι αλλο εγκυος. Θελω να το απολαυσω. Να κοιμηθω κι αλλο! Και δε θελω να αδειασει η κοιλιτσα, οσο κι αν ανυπομονω να την κρατησω αγκαλια μου!

Εμένα μου είπε ότι αν δεν πάρει απόφαση ο τράχηλος να ανοίξει δεν πρόκειται να ανοίξει με ασκήσεις εμπέδωσης. Τώρα τι να σου πω κ εγω, αυτός είναι γιατρος… από την άλλη εγω έχω κίνδυνο προεκλαμψία όποτε μου είπε ότι δεν θέλει να κουράζομαι. Όχι να γίνω couch potato αλλά να μην παίρνω και τα βουνά και να περπατάω με τις ώρες για εμπέδωση γιατί δεν…

α εγω το αντίθετο θέλω! Να γεννήσω!! Δεν κρατιεμαι😂

  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 8 λεπτά , μάφιν είπε:

Εμένα μου είπε ότι αν δεν πάρει απόφαση ο τράχηλος να ανοίξει δεν πρόκειται να ανοίξει με ασκήσεις εμπέδωσης. Τώρα τι να σου πω κ εγω, αυτός είναι γιατρος… από την άλλη εγω έχω κίνδυνο προεκλαμψία όποτε μου είπε ότι δεν θέλει να κουράζομαι. Όχι να γίνω couch potato αλλά να μην παίρνω και τα βουνά και να περπατάω με τις ώρες για εμπέδωση γιατί δεν…

α εγω το αντίθετο θέλω! Να γεννήσω!! Δεν κρατιεμαι😂

Μα οι ασκησεις εμπεδωσης δεν εχουν να κανουν με τον τραχηλο, αλλα με το να εμπεδωθει το παιδι. Δλδ να αρχισει να "σφηνωνει" το παιδι στην καταλληλη θεση, δηλαδη μεσα στη λεκανη. Αυτο αν γινει δεν συνεπαγεται απαραιτητα τοκετο. Μπορει να γεννησεις 12 ωρες μετα, ή 10 μερες μετα..

Κινδυνο προεκλαμψιας εχω κ γω  κ μου ειπαν τουλαχιστον 1 ωρα περπατημα τη μερα (σιγα μη το κανω, δεν εχω κουραγιο:lol:)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...