Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 5 λεπτά , LeneL είπε:

      Λοιπόν, για τη θρομβοφιλια δεν ξέρω να σου πω, αλλά αν δε νοιωθετε καλά, να επιμείνετε να κάνει μια εξέταση, έτσι κι αλλιώς αίματος είναι.. 

      Με το τέστ Παπ δεν υπάρχει θέμα, πιο επικίνδυνο είναι να υπάρχει κάποιο μικρόβιο και να μη βρεθεί και γενικά καλλιέργεια κολπικού υγρού θα κάνει και σε άλλο στάδιο της εγκυμοσύνης γιατί λόγω της κατάστασης υπάρχουν πολλά υγρά στην περιοχή και ανθούν διάφορα πράγματα..

      Η αποκόλληση δεν έχει να κάνει απαραίτητα με την κούραση. Σίγουρα την επιβαρύνει η κούραση και η έντονη δραστηριότητα, αλλά η αποκόλληση μπορεί να έχει να κάνει και με τον τρόπο που έπιασε ο σάκος πχ όταν αναπτυσσόταν. Μη σας αγχωνει αυτό. Μικρές αποκολλήσεις συμβαίνουν, αλλά με την ξεκούραση φεύγουν!

      Σε ευχαριστούμε πολύ αλήθεια η θα ζητήσω 30 Μαίου να της γράψει και για θρομβοφιλια η επειδή είναι μακριά ακόμα 12 μέρες μπορεί να  πάρω μια γνωστή μου που δουλεύει σε νοσοκομείο να της γράψει θα δω 

      • Ευχή 2

Μανούλες Μαΐου 2023


Mar-micky

Recommended Posts

3 ώρες πρίν, μάφιν είπε:

Ταχυκαρδίες έχω κ εγω! Αλλά είναι όπως τα λέει η @Elle12… κάνει υπερπροσπάθεια το σώμα μας.

Μόλις γύρισα από τον γιατρό και μου είπε ότι άρχισαν τα προεόρτια😅 ο τράχηλος έχει φτάσει από 3,κάτι στο 2 όποτε έχει χάσει το 30%. Μου είπε ότι κατά τις 15-20/5 να το περιμένουμε ενώ έχω ΠΗΤ 28/5.

Από ψυχολογία πως πάτε; Εγω σαν να μην ξέρω πως να αισθανθω τις τελευταίες μέρες… 
 

Μια χαρά! Άντε με το καλό! Πήγα κι εγώ σήμερα στον γιατρό, ήταν πολύ καλό το καρδιοτοκογραφημα και βέβαια έγραψα και πολλές συσπάσεις όπως όλη μέρα εδώ και μέρες. 24/5 έχω ΠΗΤ αλλά αν δεν έρθει μέχρι τις 19/5 θα πάμε με πρόκληση. Η μπέμπα είναι 3 κιλά πλέον και 55 γραμμάρια. Απίστευτο μου φαίνεται γιατί η πρώτη μου γεννήθηκε 2.460 και ήταν πραγματικά τοσοδούλα! Όλα καλά λοιπόν και περιμένουμε!

Από ψυχολογία τώρα μια χαρά, σίγουρα θα αγχωθώ αν με πιάσουν πόνοι και δεν πάω με πρόκληση γιατί και την πρώτη φορά πρόκληση είχα κάνει και δεν "έτρεξα να προλάβω" στην ουσία. Ο γιατρός είπε ότι πάμε για έναν εύκολο και γρήγορο τοκετό. Το μόνο που σκέφτομαι είναι πώς θα αποχωριστώ το άλλο μου κοριτσάκι τρεις μέρες και λίγο το μετά με το ξενύχτι και τα δύο μωρά αλλά δεν με παίρνει από κάτω κιόλας! Περισσότερο ανυπομονώ!

  • Καλή τύχη! 1
  • Ευχή 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 1,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κορίτσια καλημέρα. Γέννησα χθες Πέμπτη πρωί με καισαρική έναν μπεμπαρο 4 κιλά .

Είχα μπει απ' την Τετάρτη με πρόκληση αλλά δεν εξελίχθηκε όπως το περιμέναμε και αφού έφαγα πόνους 24 ώρες,μπήκα για καισαρική γιατί κ εγώ δεν είχα αντοχές. Στο χειρουργείο υπήρξε μια επιπλοκή,σε μένα,αλλά αντιμετωπίστηκε. Ακόμα δεν έχω πλήρη ενημέρωση. 

 

Ο μικρός όλο θηλάζει . Όλα καλά αν κ πονάω πολύ.  Με το καλό οι επόμενες.

  • Μου αρέσει 4
  • Δύναμη! 3
  • Λουλούδια 1

jfgBp3.png
Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, agapi27 είπε:

Κορίτσια καλημέρα. Γέννησα χθες Πέμπτη πρωί με καισαρική έναν μπεμπαρο 4 κιλά .

Είχα μπει απ' την Τετάρτη με πρόκληση αλλά δεν εξελίχθηκε όπως το περιμέναμε και αφού έφαγα πόνους 24 ώρες,μπήκα για καισαρική γιατί κ εγώ δεν είχα αντοχές. Στο χειρουργείο υπήρξε μια επιπλοκή,σε μένα,αλλά αντιμετωπίστηκε. Ακόμα δεν έχω πλήρη ενημέρωση. 

 

Ο μικρός όλο θηλάζει . Όλα καλά αν κ πονάω πολύ.  Με το καλό οι επόμενες.

Με το καλό το αγοράκι σου!! Ευχομαι να είστε κι οι δυο καλα συντομα!! 
ταλαιπωρηθηκες βρε κοριτσι μου❤️ και 24 ώρες προσπάθεια και καισαρική μετά… με το καλό να συνέλθεις συντομα. Επίσης, τι ωραια που θήλασε κατευθείαν; Τουλάχιστον να γλυτώσεις από αυτήν την ταλαιπωρία…

8 ώρες πρίν, Viik είπε:

Μια χαρά! Άντε με το καλό! Πήγα κι εγώ σήμερα στον γιατρό, ήταν πολύ καλό το καρδιοτοκογραφημα και βέβαια έγραψα και πολλές συσπάσεις όπως όλη μέρα εδώ και μέρες. 24/5 έχω ΠΗΤ αλλά αν δεν έρθει μέχρι τις 19/5 θα πάμε με πρόκληση. Η μπέμπα είναι 3 κιλά πλέον και 55 γραμμάρια. Απίστευτο μου φαίνεται γιατί η πρώτη μου γεννήθηκε 2.460 και ήταν πραγματικά τοσοδούλα! Όλα καλά λοιπόν και περιμένουμε!

Από ψυχολογία τώρα μια χαρά, σίγουρα θα αγχωθώ αν με πιάσουν πόνοι και δεν πάω με πρόκληση γιατί και την πρώτη φορά πρόκληση είχα κάνει και δεν "έτρεξα να προλάβω" στην ουσία. Ο γιατρός είπε ότι πάμε για έναν εύκολο και γρήγορο τοκετό. Το μόνο που σκέφτομαι είναι πώς θα αποχωριστώ το άλλο μου κοριτσάκι τρεις μέρες και λίγο το μετά με το ξενύχτι και τα δύο μωρά αλλά δεν με παίρνει από κάτω κιόλας! Περισσότερο ανυπομονώ!

Με το καλό να γίνουν όπως τα περιμένεις! ☺️

8 ώρες πρίν, Elle12 είπε:

Απο ψυχολογια ειμαι καλα γενικα. Απλα καθολου ετοιμη να συνειδητοποιησω προκειται να γινει. Οχι με το μωρο και το μετα. Αυτο δε με αγχωνει καθολου. Τον τοκετο σκεφτομαι. Εγω πηγα την τριτη κ θα ξαναπαω την τριτη. Δεν εχουμε καμια ενδειξη ακομα. Και δε ξερω αν παιζει κ κανενα ρολο στη τελικη. αμα το αποφασισει το πιτσιρικι, τα κανει ολα μεσα σε λιγες ωρες!

Αυτο που με διχαζει ειναι η αλλαγη. Απο τη μι ανυπομονω να τη δω, να την αγκαλιασω, να τη γνωρισω, απο την αλλη δεν ειμαι καθολου ετοιμη να τελειωσει η εγκυμοσυνη μου και να αδειασει η κοιλια μου..

Περασε 12 η ωρα . Και επισημα 38 εβδομαδες!

Ναι ναι κάπου εκεί με την αλλαγή το χάνω κ εγώ! Από τη μια ανυπομονώ από την άλλη με πιάνει ένα φόβος για το άγνωστο… 

Με το καλό η 38η εβδομάδα 🎉

11 ώρες πρίν, Katerinaaa είπε:

Αυτό είναι πολυ καλό! Έχεις πιθανότητες να έρθει μόνο του χωρίς να μετράς μέρες και να αγχώνεσαι για πρόκληση και ιστορίες. Εγώ ακόμα δεν πανικοβλήθηκα. Τετάρτη που θα πάω για τον προεγχειρητικο έλεγχο σίγουρα θα με πιάσει το χτυποκάρδι...

Καλή επιτυχια!!! Με το καλό να γεννήσεις και να μας στείλεις τα νέα σου!

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

@agapi27 να σου ζήσει κορίτσι μου! Δύσκολο και πρόκληση και καισαρική , κουράγιο και υπομονή! Αφού μπορείς και θηλάζεις όλη μέρα είσαι σούπερ εγώ δεν μπορούσα στην αρχή να έχω το μωρό ήμουν κρεβατωμενη και βογκουσα απ' τον πόνο. Καλή και γρήγορη ανάρρωση !

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια ότι ήταν πάρα πολύ δύσκολα. Πόνεσα κ ταλαιπωρήθηκα πάρα πολύ κ την Τετάρτη κ την Πέμπτη. Σήμερα είμαι σαφώς καλύτερα. Πονάω ακόμα ,αλλά πιστεύω σε λίγες μέρες θα είμαι καλά. Η αλήθεια είναι ότι 4 κιλά δεν θα έβγαινε με φυσιολογικό.😅 Τουλάχιστον εγώ δεν θα μπορούσα .

Ευτυχώς έχω τη μητέρα μου μαζί κ με βοηθάει. Είμαι κ πολλά κιλά κ ζοριζομαι να σηκώσω το σώμα μου😅

Ο μικρός θηλάζει πολύ. Χθες όλο το βράδυ στο στήθος και κοιμήθηκε δίπλα μου με πατέντες. Ευτυχώς ενεργήθηκε πολλές φορές (ήπιε πολύ 😅) οπότε κάτι κάνουμε. Είναι απαιτητικός και πολύ έντονος. Ο πρώτος μου δεν έκλαιγε έτσι πχ . Λίγο σαν νιαούρισμα έκανε ειδικά τον πρώτο καιρό. Ετούτος βγάζει φωνή.😅

  • Μου αρέσει 3
  • Χαχα 1

jfgBp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

11 ώρες πρίν, agapi27 είπε:

Κορίτσια καλημέρα. Γέννησα χθες Πέμπτη πρωί με καισαρική έναν μπεμπαρο 4 κιλά .

Είχα μπει απ' την Τετάρτη με πρόκληση αλλά δεν εξελίχθηκε όπως το περιμέναμε και αφού έφαγα πόνους 24 ώρες,μπήκα για καισαρική γιατί κ εγώ δεν είχα αντοχές. Στο χειρουργείο υπήρξε μια επιπλοκή,σε μένα,αλλά αντιμετωπίστηκε. Ακόμα δεν έχω πλήρη ενημέρωση. 

 

Ο μικρός όλο θηλάζει . Όλα καλά αν κ πονάω πολύ.  Με το καλό οι επόμενες.

Να σου ζήσει ο μπεμπάκος σου! Έφαγες ταλαιπωρία και πόνους τόσες ώρες και καισαρική και επιπλοκή... Ευτυχώς πήγαν όλα καλά! Καλή ανάρρωση τώρα και με το καλό σπίτι σας!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, agapi27 είπε:

Κορίτσια καλημέρα. Γέννησα χθες Πέμπτη πρωί με καισαρική έναν μπεμπαρο 4 κιλά .

Είχα μπει απ' την Τετάρτη με πρόκληση αλλά δεν εξελίχθηκε όπως το περιμέναμε και αφού έφαγα πόνους 24 ώρες,μπήκα για καισαρική γιατί κ εγώ δεν είχα αντοχές. Στο χειρουργείο υπήρξε μια επιπλοκή,σε μένα,αλλά αντιμετωπίστηκε. Ακόμα δεν έχω πλήρη ενημέρωση. 

 

Ο μικρός όλο θηλάζει . Όλα καλά αν κ πονάω πολύ.  Με το καλό οι επόμενες.

Να σου ζήσει ο παίδαρος!! Καλή και γρήγορη ανάρρωση σου εύχομαι !! Α και καλούς θηλασμούς! 😊🙏

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα. Από ό,τι διαβάζω πάνω κάτω όλες στα ίδια βρισκόμαστε με τα πονακια μας, τις ψυχολογικές μας διακυμάνσεις.. έχουμε μπει στην τελική ευθεία. Εγώ χθες τα χρειάστηκα λιγάκι. Πήγα για κάτι ψώνια που ήθελα κι με έπιασαν πόνοι περιόδου, είχα συσπάσεις και νόμιζα πως θα γεννήσω στον δρόμο 😅 δεν πτοήθηκα όμως, επιστρέφοντας πήγα και για κούρεμα να είμαι έτοιμη 😂 το βράδυ με επιάσαν πιο εντονες συσπάσεις με διάρκεια αλλά σταμάτησαν οπότε δεν πήρα την γιατρό μου. Τι λέτε; Είμαι κοντά; Δεν θέλω να πάω με πρόκληση, θα ήθελα να έρθει μόνο του.. 

Καλά όσο για την ψυχολογία κι εγώ μια μελαγχολώ που δεν θα είμαι πια έγκυος και θα αδειάσει η κοιλίτσα μου, από την άλλη όμως ανυπομονώ τόσο πολύ να κρατήσω τον μπομπιρακο μου αγκαλιά, ειδικα μετα από όλα όσα περάσαμε μέχρι να καταφέρουμε να φτάσουμε εδώ. 

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλες!

Είμαι και γω στον 9ο μήνα και έχω δημιουργήσει και ξεχωριστό θέμα για αυτό που με απασχολεί αλλά ήθελα να ρωτήσω και εδώ.

Λαμβανε κάποια σας αντιπηκτικες ενέσεις λόγω θρομβοφιλιας? Και αν πότε τις σταματήσατε? Γεννήσετε φυσιολογικά ή με προγραμματισμό?

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , Silver lining είπε:

Καλησπέρα σε όλες!

Είμαι και γω στον 9ο μήνα και έχω δημιουργήσει και ξεχωριστό θέμα για αυτό που με απασχολεί αλλά ήθελα να ρωτήσω και εδώ.

Λαμβανε κάποια σας αντιπηκτικες ενέσεις λόγω θρομβοφιλιας? Και αν πότε τις σταματήσατε? Γεννήσετε φυσιολογικά ή με προγραμματισμό?

Καλησπέρα. Εγώ κάνω αντιπηκτικες ενέσεις. Είμαι στην 37+4 σήμερα, δεν έχουμε διακόψει την αγωγή ακόμη (έκοψα το σαλοσπιρ στην 35η εβδομάδα). Πάμε για φυσιολογικό τοκετό. Δεν έχουμε μιλήσει για προγραμματισμό πρόκλησης. Απ' ο,τι μου είπε η γυναικολόγος μου δεν υπάρχει πρόβλημα να γίνει επισκληρηδιος ενώ κάνουμε αντιπηκτικες αρκεί να έχουν περάσει κάποιες ώρες. Το πρόβλημα είναι όταν δεν έχει διακοπεί έγκαιρα το σαλοσπιρ αν λαμβάνεται.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 13 λεπτά , Silver lining είπε:

Καλησπέρα σε όλες!

Είμαι και γω στον 9ο μήνα και έχω δημιουργήσει και ξεχωριστό θέμα για αυτό που με απασχολεί αλλά ήθελα να ρωτήσω και εδώ.

Λαμβανε κάποια σας αντιπηκτικες ενέσεις λόγω θρομβοφιλιας? Και αν πότε τις σταματήσατε? Γεννήσετε φυσιολογικά ή με προγραμματισμό?

Και γω κάνω ενέσεις και επερνα σαλοσπιρ μέχρι να κλείσω τις 34 εβδομάδες. Τις ενέσεις θα τις συνεχίσω μέχρι να σαραντησω και δε θα τις σταματήσω καθόλου απλώς την ημέρα της καισαρικής αντί για πρωί θα την κάνω 8 ώρες μετά το χειρουργείο..... επίσης στο χειρουργείο θα φοράω αντιθρομβωτικες κάλτσες . Αυτές είναι οι οδηγίες από την αιματολογο 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , Annasdg είπε:

Καλησπέρα. Εγώ κάνω αντιπηκτικες ενέσεις. Είμαι στην 37+4 σήμερα, δεν έχουμε διακόψει την αγωγή ακόμη (έκοψα το σαλοσπιρ στην 35η εβδομάδα). Πάμε για φυσιολογικό τοκετό. Δεν έχουμε μιλήσει για προγραμματισμό πρόκλησης. Απ' ο,τι μου είπε η γυναικολόγος μου δεν υπάρχει πρόβλημα να γίνει επισκληρηδιος ενώ κάνουμε αντιπηκτικες αρκεί να έχουν περάσει κάποιες ώρες. Το πρόβλημα είναι όταν δεν έχει διακοπεί έγκαιρα το σαλοσπιρ αν λαμβάνεται.

Σε ευχαριστώ για την απάντηση.

Εχω μπλέξει τώρα σε μια περίπτωση όπου ενώ με παρακολουθεί αιματολογος και μου εχει πει ότι θα πρέπει να τις κάνω κανονικά και ότι απλά θα πρέπει να έχουν περάσει 24 ώρες για επισκληριδιο, ο γυναικολόγος μου έβγαλε ξαφνικά ένα άλλο πρόσωπο και μου ανακοίνωσε ότι εκείνος αποφασίζει πότε θα τις κόψει η έγκυος, εκνευρίστηκε όταν του είπα ότι θα επικοινωνήσω με τον αιματολογο να δω τι πρέπει να κάνω και άρχισε να πετάει παραδείγματα που τις έκοψε σε εγκύους που είχαν μπει με πρόκληση.

Υποψιάζομαι ότι σκοπεύει να με πάει με πρόκληση ενώ έως τώρα δεν υπάρχει καμμία τέτοια ένδειξη και κάθε φορά που του κάνω ερωτήσεις εκνευρίζεται.

Τον αιματολογο μου τον ξέρει αλλά λέει ότι εκείνος αποφασίζει και όχι ο αιματολογος και ότι 9/10 ασθενείς του τις κόβουν. Εγώ από την άλλη έχω πάθει σοκ με τη ξαφνική αλλαγή στη συμπεριφορά του, με το που μπήκα 9ο άλλαξε ύφος και μου δημιουργεί άγχος και ανασφάλεια. Χώρια που μου είπε κιόλας ότι μεταδίδω το στρες μου και σε άλλους δημιουργώντας μου ενοχικά συναισθήματα και ένιωθα ότι έχω γίνει βάρος.

  • Μπερδεμένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , Silver lining είπε:

Σε ευχαριστώ για την απάντηση.

Εχω μπλέξει τώρα σε μια περίπτωση όπου ενώ με παρακολουθεί αιματολογος και μου εχει πει ότι θα πρέπει να τις κάνω κανονικά και ότι απλά θα πρέπει να έχουν περάσει 24 ώρες για επισκληριδιο, ο γυναικολόγος μου έβγαλε ξαφνικά ένα άλλο πρόσωπο και μου ανακοίνωσε ότι εκείνος αποφασίζει πότε θα τις κόψει η έγκυος, εκνευρίστηκε όταν του είπα ότι θα επικοινωνήσω με τον αιματολογο να δω τι πρέπει να κάνω και άρχισε να πετάει παραδείγματα που τις έκοψε σε εγκύους που είχαν μπει με πρόκληση.

Υποψιάζομαι ότι σκοπεύει να με πάει με πρόκληση ενώ έως τώρα δεν υπάρχει καμμία τέτοια ένδειξη και κάθε φορά που του κάνω ερωτήσεις εκνευρίζεται.

Τον αιματολογο μου τον ξέρει αλλά λέει ότι εκείνος αποφασίζει και όχι ο αιματολογος και ότι 9/10 ασθενείς του τις κόβουν. Εγώ από την άλλη έχω πάθει σοκ με τη ξαφνική αλλαγή στη συμπεριφορά του, με το που μπήκα 9ο άλλαξε ύφος και μου δημιουργεί άγχος και ανασφάλεια. Χώρια που μου είπε κιόλας ότι μεταδίδω το στρες μου και σε άλλους δημιουργώντας μου ενοχικά συναισθήματα και ένιωθα ότι έχω γίνει βάρος.

Καταλαβαίνω πως νιώθεις μπερδεμένη και έχεις χάσει την εμπιστοσύνη σου στον γυναικολόγο σου και είναι λογικό. Μίλησες ξανά με την αιματολογο σου να της μεταφέρεις τα όσα σου είπε ο γιατρός σου; Να σου πει κι αυτή την άποψη της. Και με πρόκληση να σε πάει εκείνη την μέρα απλά δεν θα κάνεις την ένεση. Δεν χρειάζεται να την κόψεις νωρίτερα. Αυτά ξέρω εγώ. Στην δική μου περίπτωση όντως την απόφαση για την διακοπή των αντιπηκτικών την έχει η γυναικολόγος μου έπειτα από συνεννόηση με την ρευματολόγο μου. Ωστόσο προς το παρόν το μόνο που έχει ειπωθεί είναι πως θα τις κόψουμε τελευταία στιγμή. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 8 λεπτά , Silver lining είπε:

Σε ευχαριστώ για την απάντηση.

Εχω μπλέξει τώρα σε μια περίπτωση όπου ενώ με παρακολουθεί αιματολογος και μου εχει πει ότι θα πρέπει να τις κάνω κανονικά και ότι απλά θα πρέπει να έχουν περάσει 24 ώρες για επισκληριδιο, ο γυναικολόγος μου έβγαλε ξαφνικά ένα άλλο πρόσωπο και μου ανακοίνωσε ότι εκείνος αποφασίζει πότε θα τις κόψει η έγκυος, εκνευρίστηκε όταν του είπα ότι θα επικοινωνήσω με τον αιματολογο να δω τι πρέπει να κάνω και άρχισε να πετάει παραδείγματα που τις έκοψε σε εγκύους που είχαν μπει με πρόκληση.

Υποψιάζομαι ότι σκοπεύει να με πάει με πρόκληση ενώ έως τώρα δεν υπάρχει καμμία τέτοια ένδειξη και κάθε φορά που του κάνω ερωτήσεις εκνευρίζεται.

Τον αιματολογο μου τον ξέρει αλλά λέει ότι εκείνος αποφασίζει και όχι ο αιματολογος και ότι 9/10 ασθενείς του τις κόβουν. Εγώ από την άλλη έχω πάθει σοκ με τη ξαφνική αλλαγή στη συμπεριφορά του, με το που μπήκα 9ο άλλαξε ύφος και μου δημιουργεί άγχος και ανασφάλεια. Χώρια που μου είπε κιόλας ότι μεταδίδω το στρες μου και σε άλλους δημιουργώντας μου ενοχικά συναισθήματα και ένιωθα ότι έχω γίνει βάρος.

Απαραδεκτος ο γιατρος σου. Δε ξερω τι ισχυει ιατρικα αλλα ο τροπος του ειναι απαισιος σε μια γυναικα ετοιμογεννη!!!

Προκληση καλο ειναι να αποφευγεται οταν δεν υπαρχει αναγκη... ελπιζω να πανε ολα καλα. Προσπαθησε να εισαι ζεν! Και μιλα παλι με τον αιμαατολογο κι ας τα βρουν μεταξυ τους!!!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 30 λεπτά , Annasdg είπε:

Καταλαβαίνω πως νιώθεις μπερδεμένη και έχεις χάσει την εμπιστοσύνη σου στον γυναικολόγο σου και είναι λογικό. Μίλησες ξανά με την αιματολογο σου να της μεταφέρεις τα όσα σου είπε ο γιατρός σου; Να σου πει κι αυτή την άποψη της. Και με πρόκληση να σε πάει εκείνη την μέρα απλά δεν θα κάνεις την ένεση. Δεν χρειάζεται να την κόψεις νωρίτερα. Αυτά ξέρω εγώ. Στην δική μου περίπτωση όντως την απόφαση για την διακοπή των αντιπηκτικών την έχει η γυναικολόγος μου έπειτα από συνεννόηση με την ρευματολόγο μου. Ωστόσο προς το παρόν το μόνο που έχει ειπωθεί είναι πως θα τις κόψουμε τελευταία στιγμή. 

Οι 2 τους γνωρίζονται και ο γυναικολόγος μου είπε παρτον όσα τηλ θες, τύπου εγώ στο τέλος αποφασίζω. Φανερά θίχτηκε όταν του είπα ότι θα καλέσω τον αιματολογο γιατί ένιωσε ότι τον προσπερνώ και δίνω παραπάνω αξία στον αιματολογο. Προσπαθούσα πάρα πολύ ευγενικά να του εξηγήσω γιατί ένιωθα μπερδεμένη και ότι στο δικό μου μυαλό τις αποφάσεις για τις ενέσεις νόμιζα ότι τις παίρνει ο αιματολογος καθώς αυτός έχει την εξειδίκευση αλλά είχε εκνευριστει πάρα πολύ. Άρχισε να μου λέει ότι εκείνος αποφασίζει και εκείνος πάντα τις κόβει μέρες πριν τον τοκετό και σε όλα τα παράδειγμα του αναφερόταν πάντα σε πρόκληση. Εκεί άρχισα να ψιλιαζομαι ότι κάτι τέτοιο θέλει και για μένα. 

Είμαι χάλια τις τελευταίες μέρες, αυτή ήταν η 2η φορά που είχε τέτοια συμπεριφορά απέναντι μου. Μου είπε πολλά, κατά κάποιο τρόπο σα να απαξιωνε όσα του έλεγα τους προηγούμενους μήνες ότι πονούσα κτλ (έχω από την αρχή πολλές συσπάσεις). Άρχισε να μου λέει ότι αν λέω οτι πονάω με αυτές, τι θα κάνω με τις οδύνες που είναι μακράν χειρότερες? Μου δημιούργησε ενοχικά, έκλαιγα σπίτι απαρηγόρητη και ένιωθα ότι είμαι βάρος σε όλους.

Ευτυχώς ο σύζυγος με στηρίζει. Δε ξέρω πως είναι δυνατόν να τα λες αυτά σε μια ετοιμογεννη. Με έκανε να κλαίω και εκείνος με κοιτούσε ατάραχος. Δε ξέρω τι τον έπιασε με το που μπήκα 9ο,μεταλλάχτηκε.

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...