Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Μανούλες Μαΐου 2023


Mar-micky

Recommended Posts

Κορίτσια πως είστε? Εγώ τελευταία καθόλου καλά. Έχω δύσπνοια ειδικά το βράδυ ,πόνους στο στομάχι και την πλάτη ,στριφογυρναω όλη νύχτα να μη πονάω, με έπιασε και το αυχενικό μου και έχω έναν μόνιμο ελαφρύ μεν πονοκέφαλο δε...... αρχίζω να μην αντέχω άλλο ... μεθαύριο έχω ραντεβού και θα μάθω επιτέλους πότε γεννάμε 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 1,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 24 λεπτά , Katerinaaa είπε:

Κορίτσια πως είστε? Εγώ τελευταία καθόλου καλά. Έχω δύσπνοια ειδικά το βράδυ ,πόνους στο στομάχι και την πλάτη ,στριφογυρναω όλη νύχτα να μη πονάω, με έπιασε και το αυχενικό μου και έχω έναν μόνιμο ελαφρύ μεν πονοκέφαλο δε...... αρχίζω να μην αντέχω άλλο ... μεθαύριο έχω ραντεβού και θα μάθω επιτέλους πότε γεννάμε 

Εγω κυριως το βράδυ έχω πρόβλημα. Με πονάνε τα πάντα και έχω φοβερές καούρες. Επισησ Έχω κατά γενική ομολογία πολύ μεγαλη κοιλιά και με δυσκολεύει αρκετα!  Άντε να μάθεις με το καλο να μας πεις!!

 

κοριτσια τι κάθισμα αυτοκινήτου πήρατε;
 

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Εγω στο μονο που δυσκολευομαι ειναι η κινηση. Οταν αλλαζω πλευρο στον υπνο, οταν σηκωνομαι απο κρεβατι ή καναπε και οταν περπαταω που παω σαν πιγκουινος γιατι ποναω στο ηβικο..

Αλλα γενικα καλα. Δε μπορω να πω οτι εχω προβλημα. Μεγαλυτερο προβλημα θεωρω το οτι δε μπορω να δω και να αποτριχωσω το μνι μου :lol:

Εγω κατεληξα στο Cybex Αton B2 που ειναι και συμβατο με το Stokke καροτσι μας. Αυγο παντα. Μεχρι 13 κιλα. Μετα αλλαζεις. Αυτα που εχουν σετ με τα καροτσια και τα 0-36 δεν περνανε τους καταλληλους ελεγχους ασφαλειας και δεν ηθελα να το ρισκαρω. 

  • Μου αρέσει 1
  • Χαχα 2
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ έχω καούρα τα βράδια έντονη και τελευταία έχω και αϋπνία. Στα υπόλοιπα καλά ως τώρα ευτυχώς και όλη μέρα τρέχω με την κόρη μου που κοντεύει τα 2 σε λίγες μέρες και με τις δουλειές του σπιτιού. Τις τελευταίες μέρες φτιάχνω φαγητά και τα βάζω στην κατάψυξη για να έχει φαγητό η μεγάλη μου όταν δε θα προλαβαίνω να μαγειρέψω κανένα φαΐ της προκοπής. Καμία σχέση η πρώτη εγκυμοσύνη με τη δεύτερη!

Κάθισμα πήραμε της Maxi Cosi το αυγό το pebble 360. Έχουμε και αντάπτορες για το καρότσι. Στη μεγάλη μου κόρη δεν είχαμε χρησιμοποιήσει καθόλου το αυγό του καροτσιού (μάπα ήταν) γιατί της είχαμε πάρει κανονικό κάθισμα, της Maxi Cosi πάλι το mica που είναι για 0-18 κιλά και κάθεται ακόμα σε αυτό. Τώρα για τη μικρή πήραμε το αυγό για να μας βολεύει λόγω χώρου στο αυτοκίνητο (να έχουμε μόνο τον σκελετό του καροτσιού στο Πορτ μπαγκαζ).

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω ένα που μου δώσανε που μπαίνει μόνο κοιτώντας προς τα πίσω και αναρωτιέμαι σε δύο τρεις μήνες που θα βάζει το μωρό τα πόδια του...είναι πάρα πολύ κολλημένο με το κάθισμα πίσω,εσείς σε τι προσανατολισμο τα βάλατε?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ο προσανατολισμός είναι ένας, πρέπει το μωρό να κοιτάει προς τα πίσω. Στην αρχή λέγανε μέχρι τον χρόνο ή τα 13 κιλά, αλλά οι νέοι παιδίατροι έχουν παρατείνει αυτό το όριο. Η Αμερικανική Ένωση Παιδιάτρων συμβουλεύει διατήρηση του οπίσθιου προσανατολισμού μέχρι τα δύο έτη.

Μη σου φαίνεται κολλημένο, έτσι πρέπει να είναι. Άλλωστε, το μωρό είναι πολύ μικρό στην αρχή. Στην πράξη τώρα, εμένα που είναι οχτώμισι μηνών και ψηλός, έχουμε αλλάξει εδώ και καιρό το Cybex aton μας 0-13, γιατί τυπικά ήταν μέσα στα όρια, αλλά στην πραγματικότητα δεν τον χώραγε. Και τα πόδια ήταν αυτό που λες, πιεζόντουσαν πάρα πολύ από την πλάτη του καθίσματος. Τώρα έχουμε ένα 0-36, είναι πολύ καλύτερα.

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Katerinaaa είπε:

Εγώ έχω ένα που μου δώσανε που μπαίνει μόνο κοιτώντας προς τα πίσω και αναρωτιέμαι σε δύο τρεις μήνες που θα βάζει το μωρό τα πόδια του...είναι πάρα πολύ κολλημένο με το κάθισμα πίσω,εσείς σε τι προσανατολισμο τα βάλατε?

Παντα πισω μεχρι 4 ετων

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Katerinaaa είπε:

Εγώ έχω ένα που μου δώσανε που μπαίνει μόνο κοιτώντας προς τα πίσω και αναρωτιέμαι σε δύο τρεις μήνες που θα βάζει το μωρό τα πόδια του...είναι πάρα πολύ κολλημένο με το κάθισμα πίσω,εσείς σε τι προσανατολισμο τα βάλατε?

Αυτός είναι ο σωστός προσανατολισμός, προς τα πίσω και μάλιστα μέχρι τα 4 λένε οι Σουηδοί που είναι νο1 στην οδική ασφάλεια. Ο αυχένας τους δεν είναι ακόμα έτοιμος να υποστηρίξει το βάρος του κεφαλιού σε μια ενδεχόμενη σύγκρουση (μακριά μας). Τα αυγά ούτως ή άλλως είναι με προσανατολισμό μόνο προς τα πίσω. Η κόρη μου που κοντεύει τα 2 τώρα ακόμα προς τα πίσω κοιτάζει και μια χαρά χωράνε τα πόδια της, έχει μάθει να βολεύεται! Δεν σκοπεύω να τη γυρίσω προς τα μπροστά τουλάχιστον ως τα 3.

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Πηγαμε και στον γιατρο μας.

Ολα καλα η μαγουλου μας. 2850 στις 36+3. Καναμε το εμβολιο του κοκκυτη και οι δυο. Μου πηρε και κολπικο για καλλιεργεια.

Απο βδομαδα θα τα λεμε καθε βδομαδα αν κ ακομα δεν εχω δειγματα τοκετου συμφωνα με τον ιδιο. Και ο τραχηλος μια χαρα, και ο πλακουντας και η μπεμπα, πολυ ευχαριστημενος γενικα! Ολα καλα..! Εγω δε νιωθω καθολου ετοιμη για τοκετο γενικα, ψυχολογικα εννοω. Ο μπαμπας της απο την αλλη περιμενει πως κ πως να γεννηθει...

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πρίν, Katerinaaa είπε:

Κορίτσια πως είστε? Εγώ τελευταία καθόλου καλά. Έχω δύσπνοια ειδικά το βράδυ ,πόνους στο στομάχι και την πλάτη ,στριφογυρναω όλη νύχτα να μη πονάω, με έπιασε και το αυχενικό μου και έχω έναν μόνιμο ελαφρύ μεν πονοκέφαλο δε...... αρχίζω να μην αντέχω άλλο ... μεθαύριο έχω ραντεβού και θα μάθω επιτέλους πότε γεννάμε 

Πόσο ακριβώς είσαι τωρα Κατερίνα; Εγω τωρα ειμαι 37 + 2 . Πάντως φυσιολογικά όσα αναφέρεις… ειδικά το βράδυ… εχω πολυ πολυ καιρό να κοιμηθώ συνεχόμενα πάνω απο 2 ώρες…. Αν ειμαι ξάπλα τελείως αρχίζει η δύσπνοια, ειμαι στο ενα πλευρό μεχρι που αρχίζει να πονάει η πλευρά μου εκείνη , η πλάτη, ωμοπλάτη, ή το στομάχι και αλλάζω μια δεξιά , μια αριστερά μια καθιστή τελείως….

κατα τα άλλα ομως ευτυχώς ολα καλα μεσα στη μέρα, λίγο πρήξιμο στα πόδια χαμηλά και δεν ξερω αν ειναι φυσιολογικο αλλα άρχισα να αισθάνομαι πολυ πολυ περιςςοτερο το μωρό… αύριο, και κάθε εβδομάδα πλέον,εχω ραντεβού στο γιατρό οποτε αναμένουμε…. 
αντε πλησιάζουμε σιγά σιγά … καλη δύναμη σε ολες μας! 🥰

16 ώρες πρίν, μάφιν είπε:

Εγω κυριως το βράδυ έχω πρόβλημα. Με πονάνε τα πάντα και έχω φοβερές καούρες. Επισησ Έχω κατά γενική ομολογία πολύ μεγαλη κοιλιά και με δυσκολεύει αρκετα!  Άντε να μάθεις με το καλο να μας πεις!!

 

κοριτσια τι κάθισμα αυτοκινήτου πήρατε;
 

 

Αχ αυτές οι καούρες!!!! Ειναι απίστευτες!!! Μήλο μήλο μήλο και μααλοξ! 😄

5 ώρες πρίν, Viik είπε:

Αυτός είναι ο σωστός προσανατολισμός, προς τα πίσω και μάλιστα μέχρι τα 4 λένε οι Σουηδοί που είναι νο1 στην οδική ασφάλεια. Ο αυχένας τους δεν είναι ακόμα έτοιμος να υποστηρίξει το βάρος του κεφαλιού σε μια ενδεχόμενη σύγκρουση (μακριά μας). Τα αυγά ούτως ή άλλως είναι με προσανατολισμό μόνο προς τα πίσω. Η κόρη μου που κοντεύει τα 2 τώρα ακόμα προς τα πίσω κοιτάζει και μια χαρά χωράνε τα πόδια της, έχει μάθει να βολεύεται! Δεν σκοπεύω να τη γυρίσω προς τα μπροστά τουλάχιστον ως τα 3.

Και το είχα απορία γιατι να ειναι προς τα πισω και να μην τα βλέπουμε απο τον καθρέφτη…. Τωρα το κατάλαβα… εμείς ακόμη δεν πήραμε κάθισμα αλλα εχουμε ενα αυγό απο την αδερφή μου της Lorelli…

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 4 λεπτά , Live, Love, Laugh είπε:

Πόσο ακριβώς είσαι τωρα Κατερίνα; Εγω τωρα ειμαι 37 + 2 . Πάντως φυσιολογικά όσα αναφέρεις… ειδικά το βράδυ… εχω πολυ πολυ καιρό να κοιμηθώ συνεχόμενα πάνω απο 2 ώρες…. Αν ειμαι ξάπλα τελείως αρχίζει η δύσπνοια, ειμαι στο ενα πλευρό μεχρι που αρχίζει να πονάει η πλευρά μου εκείνη , η πλάτη, ωμοπλάτη, ή το στομάχι και αλλάζω μια δεξιά , μια αριστερά μια καθιστή τελείως….

κατα τα άλλα ομως ευτυχώς ολα καλα μεσα στη μέρα, λίγο πρήξιμο στα πόδια χαμηλά και δεν ξερω αν ειναι φυσιολογικο αλλα άρχισα να αισθάνομαι πολυ πολυ περιςςοτερο το μωρό… αύριο, και κάθε εβδομάδα πλέον,εχω ραντεβού στο γιατρό οποτε αναμένουμε…. 
αντε πλησιάζουμε σιγά σιγά … καλη δύναμη σε ολες μας! 🥰

Αχ αυτές οι καούρες!!!! Ειναι απίστευτες!!! Μήλο μήλο μήλο και μααλοξ! 😄

Σήμερα είμαι 36 ακριβώς...αχ κορίτσια τακτοποιούσα τις τελευταίες εξετάσεις για αύριο που έχω ραντεβού και πρόσεξα κάτι που δεν είχα προσέξει όταν τις πήρα! Έχω ένα + στο λεύκωμα στα ούρα! Τρέμω ολόκληρη το μυαλό μου είναι κολλημένο στην προεκλαμψία από την ώρα που το ειδα γιατί όπως σας είπα έχω και πόνους πάνω στην κοιλιά στομάχι και συκώτι.... δε θα κλείσω μάτι μέχρι αύριο το ξερω...Έτρεξα στο φαρμακείο και η πίεση μου είναι καλή ,μόνο ταχυπαλμια είχα(λογικοτατο)!!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 49 λεπτά , Elle12 είπε:

Πηγαμε και στον γιατρο μας.

Ολα καλα η μαγουλου μας. 2850 στις 36+3. Καναμε το εμβολιο του κοκκυτη και οι δυο. Μου πηρε και κολπικο για καλλιεργεια.

Απο βδομαδα θα τα λεμε καθε βδομαδα αν κ ακομα δεν εχω δειγματα τοκετου συμφωνα με τον ιδιο. Και ο τραχηλος μια χαρα, και ο πλακουντας και η μπεμπα, πολυ ευχαριστημενος γενικα! Ολα καλα..! Εγω δε νιωθω καθολου ετοιμη για τοκετο γενικα, ψυχολογικα εννοω. Ο μπαμπας της απο την αλλη περιμενει πως κ πως να γεννηθει...

Τι καλα…. Άντε ετςι να συνεχίσεις ολα καλα μεχρι την «κατάλληλη» στιγμή! 😃 το εμβόλιο αυτο το κάνουν όλοι; Εμας δε μας είπε κάτι ο γιατρός…  σου έκανε να υποθέσω και κολπική εξέταση; Αυριο εχουμε εμείς ραντεβού οποτε θελω να πιςτευω οτι θα ειναι αναλυτική εξέταση και οχι μονο υπέρηχος απο την κοιλιά με μετρήσεις…

οσο για το αν νιώθω έτοιμη….. μου φαίνεται ακόμη πολυ «περίεργο» και κάτι το εξωπραγματικό ολο αυτο που πρόκειται να συμβεί… 😅

πρίν από 1 λεπτό , Katerinaaa είπε:

Σήμερα είμαι 36 ακριβώς...αχ κορίτσια τακτοποιούσα τις τελευταίες εξετάσεις για αύριο που έχω ραντεβού και πρόσεξα κάτι που δεν είχα προσέξει όταν τις πήρα! Έχω ένα + στο λεύκωμα στα ούρα! Τρέμω ολόκληρη το μυαλό μου είναι κολλημένο στην προεκλαμψία από την ώρα που το ειδα γιατί όπως σας είπα έχω και πόνους πάνω στην κοιλιά στομάχι και συκώτι.... δε θα κλείσω μάτι μέχρι αύριο το ξερω...Έτρεξα στο φαρμακείο και η πίεση μου είναι καλή ,μόνο ταχυπαλμια είχα(λογικοτατο)!!

Κι εμένα στη εξέταση ούρων μου πριν δυο εβδομάδες έγραφε δ´ιπλα απο το λεύκωμα : «βρεθηκαν ιχνη αρκετά» και τρόμαξα λιγο…. Αλλα ο γιατρός μου είπε πως απο την στιγμή που η πίεση μου  ειναι χαμηλή δε θα πρέπει να φοβόμαστε για προεκλαμψία…. Βέβαια αυριο εχω πάλι ραντεβού και λογικά θα με βάλει να το ξαναδούμε…

Διόρθωση… ειμαι 36 +2

Οι δε παλμοί μου ειναι αρκετες φορές ανεβασμένοι μεσα στη μερα….

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πρίν, μάφιν είπε:

Εγω κυριως το βράδυ έχω πρόβλημα. Με πονάνε τα πάντα και έχω φοβερές καούρες. Επισησ Έχω κατά γενική ομολογία πολύ μεγαλη κοιλιά και με δυσκολεύει αρκετα!  Άντε να μάθεις με το καλο να μας πεις!!

 

κοριτσια τι κάθισμα αυτοκινήτου πήρατε;
 

 

Εγώ το britax romer dualfix isofix 

Δεν ήθελα αυγό... Πήρα κατευθείαν κάθισμα που είναι μέχρι 18 μηνών νομίζω.... Δε θυμάμαι καλά 

Από τις καλύτερες εταιρίας η britax 

Εδώ είχε 600

Το πήρα από Πολωνία πριν 4 χρόνια 250

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 59 λεπτά , Live, Love, Laugh είπε:

Τι καλα…. Άντε ετςι να συνεχίσεις ολα καλα μεχρι την «κατάλληλη» στιγμή! 😃 το εμβόλιο αυτο το κάνουν όλοι; Εμας δε μας είπε κάτι ο γιατρός…  σου έκανε να υποθέσω και κολπική εξέταση; Αυριο εχουμε εμείς ραντεβού οποτε θελω να πιςτευω οτι θα ειναι αναλυτική εξέταση και οχι μονο υπέρηχος απο την κοιλιά με μετρήσεις…

οσο για το αν νιώθω έτοιμη….. μου φαίνεται ακόμη πολυ «περίεργο» και κάτι το εξωπραγματικό ολο αυτο που πρόκειται να συμβεί… 😅

Κι εμένα στη εξέταση ούρων μου πριν δυο εβδομάδες έγραφε δ´ιπλα απο το λεύκωμα : «βρεθηκαν ιχνη αρκετά» και τρόμαξα λιγο…. Αλλα ο γιατρός μου είπε πως απο την στιγμή που η πίεση μου  ειναι χαμηλή δε θα πρέπει να φοβόμαστε για προεκλαμψία…. Βέβαια αυριο εχω πάλι ραντεβού και λογικά θα με βάλει να το ξαναδούμε…

Διόρθωση… ειμαι 36 +2

Οι δε παλμοί μου ειναι αρκετες φορές ανεβασμένοι μεσα στη μερα….

Δεν το κανουν ολοι οι γιατροι, αλλα οι πιο πολλοι το θεωρουν απαραιτητο. Μας το ειπε κ ο γυναικολογος και ο παιδιατρος. Εχει εξαρση γενικα ο κοκκυτης κ μεγλη θνησιμοτητα σε νεογνα. Οποτε ειπαμε προληπτικα νσ το κανουμε, αχρειαστο να ναι. Αν στο γραψει ειναι κ δωρεαν. Μπορεις να τον ρωτησεις. Ειναι εννοειται απολυτως ασφαλες και ειναι μαζι με της γριπης τα εμβολια που θελουν να κανουν οι εγκυες

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια όσες θα κάνετε καισαρική αγχώνεστε;;; Έχω αρχίσει επειδή πλησιάζει ο καιρός ν αγχώνομαι.... Έχω σκολίωση και δυσκολεύτηκαν να μου βάλουν αναισθησία ... Έπαθα και ατονία μήτρας πάνω στο χειρουργείο και με κοιμισαν και μετά όταν ξύπνησα ήμουν 3 μέρες ξάπλα γιατί έπαθα τροση από την αναισθησία και δε μπορούσα να σηκωθώ ζαλιζομουν... Αν δεν είχα αυτά βέβαια στην πρώτη γέννα δε ξέρω αν θα είχα τόσο άγχος τώρα... 

Βέβαια σαν το αίσθημα ότι θα δεις το παιδί σου δεν υπάρχει!!! Αλλά πάλι όσο να το κάνεις είναι μια ιατρική πράξη που δημιουργεί άγχος ... 

Στη γενική κλινική θα γενηησοημε τελικά γιατί μου είπαν ο άντρας μπορεί να είναι όλη μέρα (χωρίς διανυκτέρευση) 

  • Δύναμη! 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...