Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Μανούλες Μαΐου 2023


Mar-micky

Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 1,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ όλες!!Με το καλό και στις υπόλοιπες εύχομαι!! Είχα κάτι ψιλοπονακια από χθές (38+2 είμαι) αλλά επειδή είχα ραντεβού με το γιατρό σήμερα σκέφτηκα να μη τον πάρω (η διακριτικότητα θα με φάει), τελικά με έπιασαν για τα καλά συσπάσεις στις 6 το πρωί και τρέξαμε! Πρόλαβα επισκληριδιο ναι, πονούσα πάρα πολύ όταν πήγαμε στην κλινική σε σημείο που έκανα εμετό, πραγματικά ήταν βάλσαμο η αναισθησία.. Έκανα 2 δόσεις, αν και στο τέλος στην εξώθηση λίγο νιώθεις τον πόνο όπως και να χει.. Δε ξέρω όσες κοπέλες δεν έκαναν πώς άντεξαν πραγματικά ηρωίδες! Βέβαια είχα ταχύτατη διαστολή οπότε είναι πιο επώδυνο απ' ότι μου είπε ο γιατρός! 

Όλο το team της κλινικής ήταν φουλ εξυπηρετικό, ο γιατρός μου κουλ όπως πάντα, ο άντρας μου δίπλα, είχα και τη μαία μου μαζί οπότε δεν αισθάνθηκα στιγμή ανασφάλεια! Το μωράκι άρπαξε αμέσως τη θηλή με μανία μη της την πάρουν χαχα! Rooming in θα κάνουμε από αύριο γιατί θέλω να συνέλθω κι εγώ λίγο, πονάω αρκετά στα ράμματα και δε σηκώνομαι πολύ.. 

  • Μου αρέσει 5
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Spring_girl είπε:

Κορίτσια μου γέννησα κι εγώ σήμερα το πρωί!! Με έπιασαν πόνοι τα ξημερώματα και έφτασα στην κλινική με 8 διαστολή ο γιατρός μου δε το πίστευε! Μέσα σε ένα 4ωρο βγήκε η μπουμπου 3500 κιλά ροδαλή ροδαλή! Αχ ακόμα δε το πιστεύω! 

Να σου ζήσει η μπουμπού!!❤️❤️❤️❤️

μπράβο ρε κορίτσι!! Να είναι πάντα γερή και τυχερη!! Αν βρεις λίγο χρόνο πες μας λεπτομερειες! Ποσών εβδομάδων ήσουν;

 

ρε κοριτσια εγω έχω αρχίσει να φοβάμαι ότι δεν θα καταλαβω ότι πρέπει να πάω στο μαιευτήριο ή να πάρω τον γιατρο. Βλακείες σκέφτομαι το ξέρω… αλλά επειδή έχω από τώρα κάτι σφάχτες και μετά ηρεμούν μάλλον αναρωτιέμαι ποσό πρέπει να πονάω. Θα το καταλαβω Ε;;

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , Spring_girl είπε:

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ όλες!!Με το καλό και στις υπόλοιπες εύχομαι!! Είχα κάτι ψιλοπονακια από χθές (38+2 είμαι) αλλά επειδή είχα ραντεβού με το γιατρό σήμερα σκέφτηκα να μη τον πάρω (η διακριτικότητα θα με φάει), τελικά με έπιασαν για τα καλά συσπάσεις στις 6 το πρωί και τρέξαμε! Πρόλαβα επισκληριδιο ναι, πονούσα πάρα πολύ όταν πήγαμε στην κλινική σε σημείο που έκανα εμετό, πραγματικά ήταν βάλσαμο η αναισθησία.. Έκανα 2 δόσεις, αν και στο τέλος στην εξώθηση λίγο νιώθεις τον πόνο όπως και να χει.. Δε ξέρω όσες κοπέλες δεν έκαναν πώς άντεξαν πραγματικά ηρωίδες! Βέβαια είχα ταχύτατη διαστολή οπότε είναι πιο επώδυνο απ' ότι μου είπε ο γιατρός! 

Όλο το team της κλινικής ήταν φουλ εξυπηρετικό, ο γιατρός μου κουλ όπως πάντα, ο άντρας μου δίπλα, είχα και τη μαία μου μαζί οπότε δεν αισθάνθηκα στιγμή ανασφάλεια! Το μωράκι άρπαξε αμέσως τη θηλή με μανία μη της την πάρουν χαχα! Rooming in θα κάνουμε από αύριο γιατί θέλω να συνέλθω κι εγώ λίγο, πονάω αρκετά στα ράμματα και δε σηκώνομαι πολύ.. 

Σου κανε περινεοτομη δλδ ε?

Ειχες μαλλον οξυ τοκετο γι αυτο ζοριστηκες κ βιαστηκε η μικρη.. παλι καλα ησουν τυχερη και που σε επιασε και που δε πηγες καισαρικη.. οι μαιες με τον εμετο κανουν παρτυ παντως. Ειναι δειγμα υγιους τοκετου και οτι κοντευεις!

Ολα καλα λοιπον! Αντε και στα δικα μας οταν ερθει η ωρα!!! 

πρίν από 6 λεπτά , μάφιν είπε:

Να σου ζήσει η μπουμπού!!❤️❤️❤️❤️

μπράβο ρε κορίτσι!! Να είναι πάντα γερή και τυχερη!! Αν βρεις λίγο χρόνο πες μας λεπτομερειες! Ποσών εβδομάδων ήσουν;

 

ρε κοριτσια εγω έχω αρχίσει να φοβάμαι ότι δεν θα καταλαβω ότι πρέπει να πάω στο μαιευτήριο ή να πάρω τον γιατρο. Βλακείες σκέφτομαι το ξέρω… αλλά επειδή έχω από τώρα κάτι σφάχτες και μετά ηρεμούν μάλλον αναρωτιέμαι ποσό πρέπει να πονάω. Θα το καταλαβω Ε;;

Θα το καταλαβεις μη φοβασαι! :lol: θα ειναι συνεχομενα ανα τακτα διαστηματα και με διαρκεια. Θελουν χρονομετρηση. Απο μια μετρηση κ πανω πρεπει να πας νοσοκομειο. Εμενα δε με αγχωνει αυτο γιατι θα εχω μαια στο σπιτι οποτε οτι μου πει αυτη. Γιατι απο το αγχος μου θα γεννησω στο δρομο... 

  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 36 λεπτά , Elle12 είπε:

Σου κανε περινεοτομη δλδ ε?

Ειχες μαλλον οξυ τοκετο γι αυτο ζοριστηκες κ βιαστηκε η μικρη.. παλι καλα ησουν τυχερη και που σε επιασε και που δε πηγες καισαρικη.. οι μαιες με τον εμετο κανουν παρτυ παντως. Ειναι δειγμα υγιους τοκετου και οτι κοντευεις!

Ολα καλα λοιπον! Αντε και στα δικα μας οταν ερθει η ωρα!!! 

Θα το καταλαβεις μη φοβασαι! :lol: θα ειναι συνεχομενα ανα τακτα διαστηματα και με διαρκεια. Θελουν χρονομετρηση. Απο μια μετρηση κ πανω πρεπει να πας νοσοκομειο. Εμενα δε με αγχωνει αυτο γιατι θα εχω μαια στο σπιτι οποτε οτι μου πει αυτη. Γιατι απο το αγχος μου θα γεννησω στο δρομο... 

Ναι μου έκανε περινεοτομη γιατί αλλιώς θα πάθαινα καμία ρήξη μου είπε! Ααα δε το ήξερα αυτό με τον εμετό εμένα με έπιασαν τα κλάματα από τον πανικό εκείνη τη στιγμή! Αχ τώρα περιμένω να μου τη φέρουν πάλι και μου λείπει ήδη πολύ χαχα!

Με το καλό κορίτσια μου! Με έναν πόνο σε όλες! 

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

6 ώρες πρίν, Katerinaaa είπε:

Κορίτσια μου,οποία έχει πληρωθεί το επίδομα κυοφορίας του εφκα και μπορεί να μου απαντήσει, το έλαβα σήμερα και τα χρήματα είναι αρκετά παραπάνω από το μισθό μου.... υπάρχει περίπτωση να εχει μπει ολόκληρο, δηλαδή μαζί με της λοχείας? Εγώ αιτήθηκα για κυοφορίας μόνο.

Κι εγώ πληρώθηκα κορίτσια,αλλά πήρα αρκετά παρά πάνω από τα 800€ που λέτε. Μήπως μου βγήκαν κ της λοχείας μαζί; Την αίτηση μου την έκανε ο λογιστής,οπότε θα πάρω αύριο να ρωτήσω. 


jfgBp3.png
Link to comment
Share on other sites

Να σας ζήσουν τα μωράκια σας κορίτσια! Γερά και τυχερά, καλή και γρήγορη ανάρρωση σε εσάς! 

Ειχα κάνει κι εγώ εμετό πριν γεννήσω την πρώτη μου κόρη και ο γιατρός είχε πει "έρχεται το μωρό"! Όντως σε πέντε λεπτά είχα γεννήσει!

Σήμερα είχα υπέρηχο εγώ και nst, όλα καλά δόξα τω Θεώ και η μπέμπα 2.620 γραμμάρια (35+1 εβδομάδων). Άντε με το καλό και στις υπόλοιπες!

  • Μου αρέσει 5
Link to comment
Share on other sites

On 19/4/2023 at 5:29 ΜΜ, Afrodite88 είπε:

Κορίτσια εγώ γέννησα.. 38 εβδομάδες ακριβώς σήμερα! Πήγα το πρωί να με δουν γιατί είχα συσπάσεις όλο το βράδυ και τελικά είχα δίκιο που ανησυχούσα. Τυλίχτηκε ο λωρος γύρω από το λαιμο και το σώμα και έκανε βραδυκαρδια το μικρακι. Την πήραν εσπευσμένα. Ο άντρας μου έτρεχε να προλάβει καθότι εγώ πήγα κυρία το πρωί μόνη μου και τους ενημέρωσα 3 ώρες μετά που μου έδωσαν κινητό με το ζόρι.. Η μικρή είναι ζουμερή 3700 και η καισαρική ήταν οκ αν εξαιρέσεις ότι κράτησε πολύ ώρα λόγω λώρου κλπ. Ξεκίνησε να θηλάζει πρόγαλα από την ανάνηψη 💕
Ευχομαι σε όλες με το καλό και γερά παιδάκια!!

 

9 ώρες πρίν, Spring_girl είπε:

Κορίτσια μου γέννησα κι εγώ σήμερα το πρωί!! Με έπιασαν πόνοι τα ξημερώματα και έφτασα στην κλινική με 8 διαστολή ο γιατρός μου δε το πίστευε! Μέσα σε ένα 4ωρο βγήκε η μπουμπου 3500 κιλά ροδαλή ροδαλή! Αχ ακόμα δε το πιστεύω! 

Κορίτσια να σας ζήσουν τα μικρακια σας. Γερά και τυχερά να είναι.

Αχ, συγκινήθηκα. Με το καλό να παίρνουμε και οι υπόλοιπες σειρά. 

Εγώ στον πρώτο μου δεν είχα κάνει εμετό,αλλά νόμιζα θα κάνω ,μου ήρθε η ανάγκη κ τους το έλεγα. Αλλά δεν είχα κάνει απ' ότι θυμάμαι.Δεν ήξερα ότι είναι σύνηθες. Ωραία,μάθαμε κάτι ακόμα. 

 

  • Μου αρέσει 2
  • Ευχαριστώ 1

jfgBp3.png
Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, Spring_girl είπε:

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ όλες!!Με το καλό και στις υπόλοιπες εύχομαι!! Είχα κάτι ψιλοπονακια από χθές (38+2 είμαι) αλλά επειδή είχα ραντεβού με το γιατρό σήμερα σκέφτηκα να μη τον πάρω (η διακριτικότητα θα με φάει), τελικά με έπιασαν για τα καλά συσπάσεις στις 6 το πρωί και τρέξαμε! Πρόλαβα επισκληριδιο ναι, πονούσα πάρα πολύ όταν πήγαμε στην κλινική σε σημείο που έκανα εμετό, πραγματικά ήταν βάλσαμο η αναισθησία.. Έκανα 2 δόσεις, αν και στο τέλος στην εξώθηση λίγο νιώθεις τον πόνο όπως και να χει.. Δε ξέρω όσες κοπέλες δεν έκαναν πώς άντεξαν πραγματικά ηρωίδες! Βέβαια είχα ταχύτατη διαστολή οπότε είναι πιο επώδυνο απ' ότι μου είπε ο γιατρός! 

Όλο το team της κλινικής ήταν φουλ εξυπηρετικό, ο γιατρός μου κουλ όπως πάντα, ο άντρας μου δίπλα, είχα και τη μαία μου μαζί οπότε δεν αισθάνθηκα στιγμή ανασφάλεια! Το μωράκι άρπαξε αμέσως τη θηλή με μανία μη της την πάρουν χαχα! Rooming in θα κάνουμε από αύριο γιατί θέλω να συνέλθω κι εγώ λίγο, πονάω αρκετά στα ράμματα και δε σηκώνομαι πολύ.. 

Τα δικά μου τα καλά κ εσυ! Τον πήραν οι μαιες του μαιευτηρίου γιατί ντρεπόμουν να τον πάρω από το βράδυ και μέχρι να το σιγουρεψω.. σήμερα θα γεννούσαμε κ εμείς αλλά λόγω βραδυκαρδίας μου το πήρε χθες και καλύτερα.. εμείς κάναμε από την πρώτη μέρα αλλα επειδή δε μπορούσα να κοιμηθω είχα εκνευρισμο!! Να μας ζήσουν λοιπόν γερά και τυχερά και καλή δύναμη σε όλα τα κορίτσια που περιμένουν ..

10 ώρες πρίν, Spring_girl είπε:

Ναι μου έκανε περινεοτομη γιατί αλλιώς θα πάθαινα καμία ρήξη μου είπε! Ααα δε το ήξερα αυτό με τον εμετό εμένα με έπιασαν τα κλάματα από τον πανικό εκείνη τη στιγμή! Αχ τώρα περιμένω να μου τη φέρουν πάλι και μου λείπει ήδη πολύ χαχα!

Με το καλό κορίτσια μου! Με έναν πόνο σε όλες! 

Καλύτερα που σου εκανε γιατί είχες μεγάλο μωρό μωρό και ήταν ελεγχόμενο. Είδες απίστευτο συναίσθημα; Την έχω πεθάνει στα φιλια λέμε και δεν αντέχω ούτε μισή ώρα μακριά της..

5 ώρες πρίν, agapi27 είπε:

 

Κορίτσια να σας ζήσουν τα μικρακια σας. Γερά και τυχερά να είναι.

Αχ, συγκινήθηκα. Με το καλό να παίρνουμε και οι υπόλοιπες σειρά. 

Εγώ στον πρώτο μου δεν είχα κάνει εμετό,αλλά νόμιζα θα κάνω ,μου ήρθε η ανάγκη κ τους το έλεγα. Αλλά δεν είχα κάνει απ' ότι θυμάμαι.Δεν ήξερα ότι είναι σύνηθες. Ωραία,μάθαμε κάτι ακόμα. 

 

Πάντως κ εμένα μου ερχόταν εμετός κ νόμιζα ότι ήταν τυχαίο .. λόγω δυσφορίας!

On 19/4/2023 at 5:38 ΜΜ, μάφιν είπε:

Καλα συγκινηθηκα που ξεκίνησαν τα γεννητούρια💗 συγχαρητηριαααα🥰 με το καλό το πρώτο μωρακι στις μανούλες Μαΐου!! Είσαι καλα από την καισαρική; Πονάς;

Από τις συσπάσεις αγχωθηκες ή σε πονούσε και κάτι άλλο και τελικά οφειλόταν στον λώρο; 

Κορίτσια μου σας ευχαριστω όλες για τις ευχές, την κάθε μια ξεχωριστά !! μεσα στον πόνο κ τον κατακλυσμο νέων γεγονότων δεν έχω προλάβει να απαντήσω στην κάθε μια ξεχωριστά αλλα τις διάβασα όλες τις ευχές σας μου έδωσαν κουραγιο και δύναμη για τις πρώτες ώρες!

Σας εύχομαι όμορφη γεννα και πολλές υπέροχες αγκαλιές μετά!! Είναι έρωτας τα άτιμα ❤️

 

10 ώρες πρίν, μάφιν είπε:

Να σου ζήσει η μπουμπού!!❤️❤️❤️❤️

μπράβο ρε κορίτσι!! Να είναι πάντα γερή και τυχερη!! Αν βρεις λίγο χρόνο πες μας λεπτομερειες! Ποσών εβδομάδων ήσουν;

 

ρε κοριτσια εγω έχω αρχίσει να φοβάμαι ότι δεν θα καταλαβω ότι πρέπει να πάω στο μαιευτήριο ή να πάρω τον γιατρο. Βλακείες σκέφτομαι το ξέρω… αλλά επειδή έχω από τώρα κάτι σφάχτες και μετά ηρεμούν μάλλον αναρωτιέμαι ποσό πρέπει να πονάω. Θα το καταλαβω Ε;;

Είχα τον ίδιο φόβο και ακόμα κ ως τελευταία στιγμή ενώ έκανα συσπάσεις πολύ κοντα κ έντονες , δεν ήμουν σίγουρη ακόμα 😅😅 στην πρώτη μου δεν είχα προλάβει κ μου φανηκε περίεργο οποτε το βίωσα πρώτη φορά. Με έστειλε ο γιατρός για έλεγχο και στον κισσέ τους είπα να ξέρετε ότι μαλλον γεννάω αλλα δεν είμαι σίγουρη. Εκεί σε ελέγχουν και σε μετράνε και σε συσπάσεις κ σε όλα, όποτε με ενημέρωσαν εκείνοι ότι γεννάω 😅😅 δεν είχα πάρει τπτ μαζί σκέψου. Αλλά από τη δυσφορία θα το καταλάβεις και τα πετρώματα τα έντονα πολύ κοντα το ένα στο άλλο. Μη φοβασαι κ απλά ενημέρωσε το γιατρό σου αν νοιωθεις παράξενα..

  • Μου αρέσει 4
  • Λουλούδια 1
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια είχατε/έχετε κανέναν κοντά σας στο μαιευτήριο ή απαγορεύεται; Ο σύζυγος σας μπορεί να έρχεται να βλέπει το μωρό; Πώς τα βλέπετε τα πράγματα είναι ακόμα αυστηρά;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 1 λεπτό , Katerinaaa είπε:

Κορίτσια είχατε/έχετε κανέναν κοντά σας στο μαιευτήριο ή απαγορεύεται; Ο σύζυγος σας μπορεί να έρχεται να βλέπει το μωρό; Πώς τα βλέπετε τα πράγματα είναι ακόμα αυστηρά;

Εμένα στο Ιασώ με μοριακο βέβαια και μάσκα μπορεί να έρθει και να φύγει ότι ώρα θέλει. Αλλά το βράδυ προσπαθώ να κοιμαμαι οσο μπορώ όποτε τον στέλνω σπίτι κ αυτόν να κοιμηθει. Για το ΡΕΑ ξέρω  ότι απαγορεύει για το βράδυ. Για αλλά δεν ξέρω να σου πω κ εκτός Αθηνών. 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , Katerinaaa είπε:

Κορίτσια είχατε/έχετε κανέναν κοντά σας στο μαιευτήριο ή απαγορεύεται; Ο σύζυγος σας μπορεί να έρχεται να βλέπει το μωρό; Πώς τα βλέπετε τα πράγματα είναι ακόμα αυστηρά;

Εμενα ο αντρας μου θα ειναι μαζι και στον τοκετο και ολο το βραδυ. Οταν φευγει θα μπορει να τον αντικαταστησει η μαμα μου πχ. Αλλα μεχρι εκει. Απαγορευονται οι μαζικες επισκεψεις (ευτυχως)

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 58 λεπτά , Katerinaaa είπε:

Κορίτσια είχατε/έχετε κανέναν κοντά σας στο μαιευτήριο ή απαγορεύεται; Ο σύζυγος σας μπορεί να έρχεται να βλέπει το μωρό; Πώς τα βλέπετε τα πράγματα είναι ακόμα αυστηρά;

Κι εμένα θα μπει στον τοκετό και θα είναι στο μαιευτήριο μόνο εκείνος. Για το βράδυ λέμε να ακούσουμε την κολλητή μου, που με συμβούλεψε, αν είμαι καλα, να κοιμάται ο άντρας μου σπιτι αυτες τις 3 μέρες. Αυτό κυριως γιατί στο μαιευτήριο και να θελουμε και να μπορούμε δεν γίνεται να κοιμηθείς το βράδυ καλα ( είναι κι η διπλανή, είναι και οι μαίες που κάνουν τον έλεγχο κτλ κλτ) και στο τέλος επιστρέφουν από το μαιευτηριο 2 πτώματα να διαχειριστούν την κατάσταση. Κι ότι καλό θα ήταν ο ένας από τους δυο να είναι λίγο πιο μάχιμος. Έχει λογική για μενα αυτό το σενάριο, αλλά να είμαι καλα έτσι; Αν δεν μπορώ να πάρω τα πόδια μου, Ε θα μείνει από την αρχή και το βράδυ.

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

Στο δημόσιο (Έλενα και Αλεξάνδρα, Αθήνα) απαγορεύεται ρητά ο σύζυγος να είναι μέσα στον τοκετό και να διανυκτερεύσει. Κι εγώ ως συνάδελφος ζήτησα μια "διευκόλυνση" και το αρνήθηκαν κατηγορηματικά. 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...