Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Μανούλες Μαΐου 2023


Mar-micky

Recommended Posts

18 ώρες πρίν, Live, Love, Laugh είπε:

Πόσο ακριβώς είσαι τωρα Κατερίνα; Εγω τωρα ειμαι 37 + 2 . Πάντως φυσιολογικά όσα αναφέρεις… ειδικά το βράδυ… εχω πολυ πολυ καιρό να κοιμηθώ συνεχόμενα πάνω απο 2 ώρες…. Αν ειμαι ξάπλα τελείως αρχίζει η δύσπνοια, ειμαι στο ενα πλευρό μεχρι που αρχίζει να πονάει η πλευρά μου εκείνη , η πλάτη, ωμοπλάτη, ή το στομάχι και αλλάζω μια δεξιά , μια αριστερά μια καθιστή τελείως….

κατα τα άλλα ομως ευτυχώς ολα καλα μεσα στη μέρα, λίγο πρήξιμο στα πόδια χαμηλά και δεν ξερω αν ειναι φυσιολογικο αλλα άρχισα να αισθάνομαι πολυ πολυ περιςςοτερο το μωρό… αύριο, και κάθε εβδομάδα πλέον,εχω ραντεβού στο γιατρό οποτε αναμένουμε…. 
αντε πλησιάζουμε σιγά σιγά … καλη δύναμη σε ολες μας! 🥰

Αχ αυτές οι καούρες!!!! Ειναι απίστευτες!!! Μήλο μήλο μήλο και μααλοξ! 😄

Και το είχα απορία γιατι να ειναι προς τα πισω και να μην τα βλέπουμε απο τον καθρέφτη…. Τωρα το κατάλαβα… εμείς ακόμη δεν πήραμε κάθισμα αλλα εχουμε ενα αυγό απο την αδερφή μου της Lorelli…

Το να το βλέπεις όσο είναι γυρισμένο προς τα πίσω είναι πολύ απλό! Υπάρχουν ειδικοί καθρέφτες που εφαρμόζουν στο προσκέφαλο του αυτοκινήτου κι έτσι τα βλέπεις και σε βλέπουν μια χαρά! Επίσης, υπάρχει και έξτρα καθρεφτάκι που το προσαρμόζεις στον καθρέπτη του συνοδηγού και βλέπεις και εσύ το παιδί/τα παιδιά όταν είσαι στου συζύγου το αυτοκίνητο.

Κορίτσια τα καθίσματα έχουν μία πιστοποίηση ασφαλείας, το ADAC. Είναι η βαθμολογία που συγκεντρώνουν από τα χαρακτηριστικά κατασκευής τους και βέβαια τα crash test που τους κάνουν. Έχει πέντε διαβαθμίσεις, αν είναι very good ή good η βαθμολογία, το κάθισμα είναι σούπερ! Από αυγά έχουν good σίγουρα το maxi cosi που πήραμε και 2-3 ακόμα της ίδιας μάρκας, τα cybex τα aton, 1-2 μοντέλα της joie και της Britax. Τα υπόλοιπα δεν τα έψαξα γιατί δεν μπορούσα να τα δω και από κοντά στα καταστήματα.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 1,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καρεκλακι κι εμείς το cybex πήραμε το αυγό που κουμπώνει και στο 3σε 1 το καρότσι, είναι από τα καλύτερα! Θέλει οπωσδήποτε κάποιο ασφαλές πιστοποιημενο, η ασφάλεια πάνω από όλα! 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Spring_girl είπε:

Καρεκλακι κι εμείς το cybex πήραμε το αυγό που κουμπώνει και στο 3σε 1 το καρότσι, είναι από τα καλύτερα! Θέλει οπωσδήποτε κάποιο ασφαλές πιστοποιημενο, η ασφάλεια πάνω από όλα! 

Πες μας κανένα νέο! Πως είσαι; Η μικρή όλα καλα;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 59 λεπτά , μάφιν είπε:

Πες μας κανένα νέο! Πως είσαι; Η μικρή όλα καλα;

Αχ είμαστε πολύ καλά, βρίσκουμε τους ρυθμούς μας σιγά σιγά, και εγώ και ο άντρας μου είμαστε ξετρελαμενοι! Είναι έρωτας με την πρώτη ματιά τα άτιμα, θα το ζήσετε σύντομα!! Με θηλασμούς καλά τα πάμε αν και τρώει 10- 15 λεπτά τη φορά, θα ήθελα ιδανικά λίγο παραπάνω.. βρέχει τις πανουλες της πάντως κανονικά οπότε δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας μου είπε η παιδίατρος! 

 

πρίν από 11 λεπτά , Elenst είπε:

Κορίτσια έχω διαρροή αμνιακού (έβαλα αυτά τα χαρτάκια στο εσώρουχο) ...πάω στη γιατρό να με δει ... Είναι λίγο νωρίς 34+5

Κορίτσι μου όλα καλά εύχομαι πες μας τι έγινε μετά! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 23 λεπτά , Elenst είπε:

Κορίτσια έχω διαρροή αμνιακού (έβαλα αυτά τα χαρτάκια στο εσώρουχο) ...πάω στη γιατρό να με δει ... Είναι λίγο νωρίς 34+5

Μα πως το καταλαβες;; Κουραγιο!! Ελπιζω να μην είναι κάτι σοβαρο! Στείλε να μας πεις τι έγινε!

πρίν από 15 λεπτά , Spring_girl είπε:

Αχ είμαστε πολύ καλά, βρίσκουμε τους ρυθμούς μας σιγά σιγά, και εγώ και ο άντρας μου είμαστε ξετρελαμενοι! Είναι έρωτας με την πρώτη ματιά τα άτιμα, θα το ζήσετε σύντομα!! Με θηλασμούς καλά τα πάμε αν και τρώει 10- 15 λεπτά τη φορά, θα ήθελα ιδανικά λίγο παραπάνω.. βρέχει τις πανουλες της πάντως κανονικά οπότε δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας μου είπε η παιδίατρος! 

 

Κορίτσι μου όλα καλά εύχομαι πες μας τι έγινε μετά! 

Αχ τι ωραια!! Ανυπομονω!! Ευχομαι να συνεχίσουν να σου πηγαίνουν όλα έτσι ομαλά!

κοριτσια αυτό το cybex Aton παντου εξαντλημένο είναι… θα πάμε το απόγευμα να τα δούμε κ απο κοντά…

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 15 λεπτά , μάφιν είπε:

Μα πως το καταλαβες;; Κουραγιο!! Ελπιζω να μην είναι κάτι σοβαρο! Στείλε να μας πεις τι έγινε!

Αχ τι ωραια!! Ανυπομονω!! Ευχομαι να συνεχίσουν να σου πηγαίνουν όλα έτσι ομαλά!

κοριτσια αυτό το cybex Aton παντου εξαντλημένο είναι… θα πάμε το απόγευμα να τα δούμε κ απο κοντά…

Εξαρταται ποιο θες. Το Aton 5 σταματησε να κυκλοφορει οποτε τωρα μονο οτι εχει μεινει στοκ. Εγω κατεληξα στο Aton B2. Εχει  αρκετα μοντελα. Φαινεται πολυ καλο παντως. Ελπιζω να μη μας απογοητευσει.. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 57 λεπτά , μάφιν είπε:

Μα πως το καταλαβες;; Κουραγιο!! Ελπιζω να μην είναι κάτι σοβαρο! Στείλε να μας πεις τι έγινε!

Αχ τι ωραια!! Ανυπομονω!! Ευχομαι να συνεχίσουν να σου πηγαίνουν όλα έτσι ομαλά!

κοριτσια αυτό το cybex Aton παντου εξαντλημένο είναι… θα πάμε το απόγευμα να τα δούμε κ απο κοντά…

Μου έδωσε η γιατρός χαρτάκια που τα βαζεις στο εσώρουχο και ανάλογα το χρώμα δείχνουν αν είναι υγρά κολπικά η αμνιακα.... Πήγα ιατρείο και δεν είδε διαρροή αυτή... 

Μου είπε όμως αύριο να κάνουμε καρδιοτοκογραφο και θα είμαι σε παρακολούθηση ..μου έδωσε και αντιβίωση προληπτικα 

  • Μου αρέσει 6
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια. Πώς είστε; Θα ήθελα να σας κάνω μια ερώτηση. Τώρα που μπήκατε στον μήνα σας πόσο συχνά σας βλέπει ο γυναικολόγος για μετρήσεις, πέραν δηλαδή του καρδιοτοκογραφου; Εμείς είχαμε ραντεβού για υπέρηχο την προηγούμενη Τρίτη και μας έχει βάλει ξανά στις 8 Μαίου. Καρδιοτοκογραφο έχω αυτήν την Παρασκευή. Δεν είναι πολλές οι τρεις βδομάδες απόσταση για υπέρηχο και μετρήσεις; Είμαι υπερβολική που το βλέπω έτσι; 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 15 λεπτά , Annasdg είπε:

Καλησπέρα κορίτσια. Πώς είστε; Θα ήθελα να σας κάνω μια ερώτηση. Τώρα που μπήκατε στον μήνα σας πόσο συχνά σας βλέπει ο γυναικολόγος για μετρήσεις, πέραν δηλαδή του καρδιοτοκογραφου; Εμείς είχαμε ραντεβού για υπέρηχο την προηγούμενη Τρίτη και μας έχει βάλει ξανά στις 8 Μαίου. Καρδιοτοκογραφο έχω αυτήν την Παρασκευή. Δεν είναι πολλές οι τρεις βδομάδες απόσταση για υπέρηχο και μετρήσεις; Είμαι υπερβολική που το βλέπω έτσι; 

Εγω παρασκευη θα ειμαι 37, τριτη εχω ραντεβου, θα τον βλεπω καθε βδομαδα οπως και τις μαιες μου, αλλα δεν κανει καρδιοτοκογραφο, ειναι γενικα κατα οταν δεν υπαρχουν ενδειξεις για προβλημα γιατι μπορει να οδηγησε σε ψευδως λαθος αποτελεσματα κ να μας οδηγησει σε καισαρικη χωρις λογο λεει.. συμφωνουν και οι μαιες μου (ασχετες με τον γιατρο) και ο αλλος γυναικολογος μου.. 

Αν εσυ δε νιωθεις καλα μ αυτο μπορεις φανταζομαι να του ζητησεις να αλλαξεις το ραντεβου σε κοντινοτερη ημερομηνια πχ στις 10 μερες ή 2 βδομαδες.. 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 18 λεπτά , Elle12 είπε:

Εγω παρασκευη θα ειμαι 37, τριτη εχω ραντεβου, θα τον βλεπω καθε βδομαδα οπως και τις μαιες μου, αλλα δεν κανει καρδιοτοκογραφο, ειναι γενικα κατα οταν δεν υπαρχουν ενδειξεις για προβλημα γιατι μπορει να οδηγησε σε ψευδως λαθος αποτελεσματα κ να μας οδηγησει σε καισαρικη χωρις λογο λεει.. συμφωνουν και οι μαιες μου (ασχετες με τον γιατρο) και ο αλλος γυναικολογος μου.. 

Αν εσυ δε νιωθεις καλα μ αυτο μπορεις φανταζομαι να του ζητησεις να αλλαξεις το ραντεβου σε κοντινοτερη ημερομηνια πχ στις 10 μερες ή 2 βδομαδες.. 

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Πήρα τηλέφωνο νωρίτερα για να εκφράσω τις απορίες μου, μίλησα με την μαία της γιατρού μου και μου είπε πως εφόσον κάνουμε καρδιοτοκογραφο δεν χρειάζεται να κάνουμε συχνά μετρήσεις (!) Δεν μου έκατσε καθόλου καλά αυτό διότι στον καρδιοτοκογραφο από όσο ξέρω δεν βλέπουμε αν το μωρό παίρνει βάρος, αν το αμνιακό είναι οκ και τα λοιπά! Περιμένω να επικοινωνήσει με την γυναικολόγο μου και να με πάρει πίσω. Μου έχει δημιουργήσει τρομερή ανασφάλεια όλο αυτό. 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια, αν εσάς σας φαίνονται περίεργα αυτά που αναφέρατε περί παρακολουθήσης , υπερήχων κτλ,ήρθα εγώ τώρα για να σας κουφάνω τελείως!!

Είχα ραντεβού σήμερα στο νοσοκομείο. Είμαι 36+1. Δεν μπορούσαν να μου προγραμματισουν την καισαρική γιατί δεν αποφασίστηκαν ακόμα οι εφημερίες. Επίσης δεν με κοίταξαν στον υπέρηχο,δεν με έβαλαν στον καρδιοτογραφο και μαντεψτε! Όταν τους ρώτησα μου είπαν ότι δεν θα ξανακάνω τίποτα απ' αυτά μέχρι να γεννήσω γιατί το ντομπλερ που έκανα ένα μήνα πριν(!) έδειξε ότι όλα είναι καλά! Δεν μου έγραψαν ούτε εξετάσεις,γιατί κατά τη γνώμη τους ούτε αυτό χρειάζεται πια . νιώθετε καλύτερα τώρα??😄

  • Μπερδεμένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , Katerinaaa είπε:

Καλησπέρα κορίτσια, αν εσάς σας φαίνονται περίεργα αυτά που αναφέρατε περί παρακολουθήσης , υπερήχων κτλ,ήρθα εγώ τώρα για να σας κουφάνω τελείως!!

Είχα ραντεβού σήμερα στο νοσοκομείο. Είμαι 36+1. Δεν μπορούσαν να μου προγραμματισουν την καισαρική γιατί δεν αποφασίστηκαν ακόμα οι εφημερίες. Επίσης δεν με κοίταξαν στον υπέρηχο,δεν με έβαλαν στον καρδιοτογραφο και μαντεψτε! Όταν τους ρώτησα μου είπαν ότι δεν θα ξανακάνω τίποτα απ' αυτά μέχρι να γεννήσω γιατί το ντομπλερ που έκανα ένα μήνα πριν(!) έδειξε ότι όλα είναι καλά! Δεν μου έγραψαν ούτε εξετάσεις,γιατί κατά τη γνώμη τους ούτε αυτό χρειάζεται πια . νιώθετε καλύτερα τώρα??😄

Αχ τι να πω κορίτσι μου! Και εγώ τώρα έκλεισα το τηλέφωνο με την μαία και μου είπε ακριβώς αυτό που σου είπαν και εσένα για το ντομπλερ. Δεν ξέρω τι να πω. Ο κάθε γιατρός έχει την δική του γραμμή. Αλλά εσένα πρέπει να σου προγραμματίσουν καισαρική. Πότε ακριβώς θα το κάνουν; Θα σε ενημερώσουν τηλεφωνικά ή θα τους κυνηγάς εσύ να τους βρεις; Αδιανόητα μου φαίνονται όλα αυτά! 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , Annasdg είπε:

Αχ τι να πω κορίτσι μου! Και εγώ τώρα έκλεισα το τηλέφωνο με την μαία και μου είπε ακριβώς αυτό που σου είπαν και εσένα για το ντομπλερ. Δεν ξέρω τι να πω. Ο κάθε γιατρός έχει την δική του γραμμή. Αλλά εσένα πρέπει να σου προγραμματίσουν καισαρική. Πότε ακριβώς θα το κάνουν; Θα σε ενημερώσουν τηλεφωνικά ή θα τους κυνηγάς εσύ να τους βρεις; Αδιανόητα μου φαίνονται όλα αυτά! 

Τουλάχιστον εσύ κάνεις και καρδιοτογραφημα....Είναι δυνατόν να σταματάει η παρακολούθηση από την 32 εβδομάδα; Θα τρελαθώ με αυτά που ακούω.....Μου είπαν να ξαναπάω όταν μπει ο Μάιος να την προγραμματίσουμε! Φοβάμαι μη πάω μια και καλή με σπασμένα νερά αν συνεχιστεί όλο αυτό. Πάντως μπορούν να συμβούν τόσα πολλά τον τελευταίο μήνα, μειωμένο αμνιακό υγρό, ταχυκαρδία/βραδυκαρδια εμβρύου, περιτυληξεις λώρου, πρόωρη ωρίμανση πλακούντα......και πόσα άλλα,δεν γίνεται να αφήνεις έτσι μια ετοιμογεννη... μάλιστα μου είπε ειρωνικά ότι αυτή τη στενή παρακολούθηση την κάνουν άνευ λόγου οι ιδιωτες για τον λόγο που όλοι ξέρουμε!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , Katerinaaa είπε:

Τουλάχιστον εσύ κάνεις και καρδιοτογραφημα....Είναι δυνατόν να σταματάει η παρακολούθηση από την 32 εβδομάδα; Θα τρελαθώ με αυτά που ακούω.....Μου είπαν να ξαναπάω όταν μπει ο Μάιος να την προγραμματίσουμε! Φοβάμαι μη πάω μια και καλή με σπασμένα νερά αν συνεχιστεί όλο αυτό. Πάντως μπορούν να συμβούν τόσα πολλά τον τελευταίο μήνα, μειωμένο αμνιακό υγρό, ταχυκαρδία/βραδυκαρδια εμβρύου, περιτυληξεις λώρου, πρόωρη ωρίμανση πλακούντα......και πόσα άλλα,δεν γίνεται να αφήνεις έτσι μια ετοιμογεννη... μάλιστα μου είπε ειρωνικά ότι αυτή τη στενή παρακολούθηση την κάνουν άνευ λόγου οι ιδιωτες για τον λόγο που όλοι ξέρουμε!

Καταλαβαίνω απόλυτα τι λες! Ακριβώς αυτά έχω κι εγώ στο μυαλό μου! Μου φαίνεται όλο λάθος αλλά από την άλλη δεν θέλω να χάσω την εμπιστοσύνη μου στην γυναικολόγο μου τώρα! Ίσως η λύση είναι να πας έκτακτα χωρίς κάποιο ραντεβού με την πρόφαση πόνου ή μειωμένης κινητικότητας το μωρού. Αυτό σκέφτομαι κι εγώ ότι θα κάνω σε περίπτωση που το άγχος μου με καταβάλει κι ας ακούγεται κάπως.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...