Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 11 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

      Ευχαριστώ πολύ ❤️ Φοβάμαι πως η επόμενη ωοληψια δεν θα είναι καθόλου εύκολη.Ο οργανισμός μου δεν ανταποκρίνεται καλα στα φάρμακα της διέγερσης..στα 36 μου πήραμε δέκα ωάρια και έγιναν πέντε βλαστοκυστες,εκ των οποίων έπιασε μόνο η κορούλα μου(μέχρι στιγμής)Δλδ 25% επιτυχίας.Μου μένει άλλο ένα,δεν ξέρω αν θα πετύχει.Τωρα είμαι 39,οπότε σίγουρα θα είναι πολύ πιο δύσκολη η όλη διαδικασία..Αυτό που ελπίζω,είναι για αρχή να μην έχουμε αύριο δυσάρεστα απροοπτα με εξωμητριο...

      Να χαίρεσαι τα παιδάκια σου κορίτσι μου❤️Η ιστορία σου μου δίνει κουράγιο να συνεχίσω και ελπίζω να μπορέσω να κάνω ένα ακόμη παιδάκι και εγώ ❤️

      Όλα καλά πιστεύω πως θα είναι....το πιο πιθανό να είναι βιοχημικη κύηση! 

      Να σκέφτεσαι το στόχο σου! Εγώ το πρώτο παιδάκι μου το έκανα το 2020 (37 ετων) με έμβρυα του 2016 (3η εμβρυομεταφορα) και τα διδυμάκια στα 41 μου! Δεν το πίστευα πως θα συμβεί...

      • Ευχαριστώ 1

Μανούλες Μαΐου 2023


Mar-micky

Recommended Posts

πρίν από 15 λεπτά , Katerinaaa είπε:

Καλησπέρα κορίτσια και χρόνια πολλά! Με το καλό να αρχίσουμε σιγά σιγά να γεννάμε....εγώ θα θελα ιδανικά να έρθει όσο το δυνατόν γρηγορότερα γιατι δε μπορώ να είμαι μακριά απ' τον άντρα μου και το σπίτι μου(στο νησί) . Βέβαια πιστεύω ότι όταν μου κλείσουν ημερομηνία και μάθω ακριβώς το πότε,θα αγχωθω άπειρα. Δευτέρα κλείνω τις 36ε άρα υποθέτω ότι τότε μπαίνω στο μήνα μου; Μάλλον. Η κοιλιά κοντεύει να σκάσει,τις μέρες του Πάσχα έφαγα παααρα πολύ και είμαι σίγουρη ότι δύο κιλακια τα τσιμπησα για πλάκα. Οι κινήσεις της μπέμπας είναι βαρβατες και επώδυνες πολλές φορές και επίσης νιώθω συχνα πίεση κάτω. Μασάζ στο πρώτο μου παιδί είχα κάνει κάνα δυο φορές, βαρέθηκα κατευθείαν και το άφησα. Μόνο περπατούσα για να κατέβει, τίποτα άλλο. Τελικά δε χρειάστηκε λόγω καισαρικής . Την τσάντα μου την έχω έτοιμη το μόνο που μένει είναι οι πάνες και οι σερβιετες για μένα που αναρωτιέμαι τι να πάρω που θα βολεψει περισσότερο...και τι νούμερο πάνες και πόσες κτλ.

Κι εγώ πήρα και πάνες και σερβιετες και εσώρουχα μιας χρήσης, δεν έχω ιδέα τι θα με βολεψει! Ναι στην 36η μπαίνεις στο μήνα σου! Είσαι στην Αθήνα τώρα ενώ μένεις σε νησί μόνιμα;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 1,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εγω πανες πηρα ενα monthly pack 150τεμαχιων 2-5 κιλα. Που χοντρικα σε βγαζει 20 με 30 μερες οριακα αν σκεφτεις οτι θες 8 με 12 τη μερα. Μετα βλεποντας κ κανοντας.  Μπορει να χρειαστει να αλλαξω νουμερο ή μαρκα.

Σερβιετες πηρα τις ουλτρα ουλτρα μεγαλες για τις πρωτες μερες και εχω καβα απλες μεγαλες για πιο μετα. Εσωρουχα μιας χρησης νομιζω θα παρω μονο σε περιπτωση καισαρικης.. που το απευχομαι.

Πηρα και μια θερμοφορα που χρειαζεται για τους πονους κ βοηθαει.. περιμενω το φαρμακειο με νεα οδοντοβουρτσα κτλ για να κλεισω οριστικα τη βαλιτσα. Και τα χαρτια μου που πρεπει να βαλω σε ενα φακελο.. 

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια έχω μια ερώτηση ίσως σας φανεί λίγο χαζή αλλά θα την κάνω 😅 πετσέτες μπάνιου έχετε βάλει στην βαλίτσα; Δεν αναγράφεται στην λίστα του μαιευτηρίου και το έχω απορία.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Spring_girl είπε:

Κι εγώ πήρα και πάνες και σερβιετες και εσώρουχα μιας χρήσης, δεν έχω ιδέα τι θα με βολεψει! Ναι στην 36η μπαίνεις στο μήνα σου! Είσαι στην Αθήνα τώρα ενώ μένεις σε νησί μόνιμα;

Όχι Αθήνα, Θεσσαλονίκη! Αυτά τα μίας χρήσης τα ακούω πολύ τελευταία,μάλλον θα τα δοκιμάσω και γω! Πάνες νούμερο 1 αλλά πόσες? Με κάνα δυο πακέτα πάμε νοσοκομείο?

Link to comment
Share on other sites

Οτι σας εχουν δωσει απο τη λιστα του νοσοκομειου! Εκει που γενναω εγω δε θελουν ουτε πανες του μωρου ουτε πετσετες ουτε τιποτα. Για μενα θελουν νυχτικα/πιτζαμες/παντοφλες, ειδη προσωπικης υγιεινης και προσωπικα αντικειμενα (κινητα, βιβλια, φορτιστες κτλ). Για το μωρο το μονο που μου ζητανε ειναι μια αλλαξια ρουχα για οταν παρεις εξιτηριο. 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

2 ώρες πρίν, Spring_girl είπε:

Κι εγώ πήρα και πάνες και σερβιετες και εσώρουχα μιας χρήσης, δεν έχω ιδέα τι θα με βολεψει! Ναι στην 36η μπαίνεις στο μήνα σου! Είσαι στην Αθήνα τώρα ενώ μένεις σε νησί μόνιμα;

Προσωπικά επειδή δοκίμασα τρία είδη τις πρώτες δυο μέρες μου έβαλαν εσώρουχα μιας χρήσης με κατι τεράστιες πάνες μέσα που είχαν διαρροή. Τη δεύτερη μέρα πηρα πάνες discreet και με βόλεψαν άπειρα. Καθόλου διαρροή και τρομερά βολικές. Με βόλεψαν τόσο που έστειλα τον άντρα μου και μου πήρε και δεύτερο πακέτο για το σπίτι. Θα έπαιρνα και τρίτο αλλά είχα πάρει τόσες σερβιέτες που έπρεπε να κάνω απόσβεση, συν του ότι δεν είχα πια και τοοοοοσο μεγάλη ροή οπως τις πρωτες μέρες. 

1 hour ago, Annasdg είπε:

Κορίτσια έχω μια ερώτηση ίσως σας φανεί λίγο χαζή αλλά θα την κάνω 😅 πετσέτες μπάνιου έχετε βάλει στην βαλίτσα; Δεν αναγράφεται στην λίστα του μαιευτηρίου και το έχω απορία.

Ανάλογα το νοσοκομείο. Στα ιδιωτικά δεν θέλουν και τις ανανεώνουν κάθε μέρα.Στο δημόσιο σου προτείνω να πάρεις όπως και να έχει να είσαι καλυμμένη!

πρίν από 57 λεπτά , Katerinaaa είπε:

Όχι Αθήνα, Θεσσαλονίκη! Αυτά τα μίας χρήσης τα ακούω πολύ τελευταία,μάλλον θα τα δοκιμάσω και γω! Πάνες νούμερο 1 αλλά πόσες? Με κάνα δυο πακέτα πάμε νοσοκομείο?

Για μένα τα εσώρουχα τα διάφανα μιας χρήσης είναι ταλαιπωρία. Και σκίζονται εύκολα. Πάνε και πάλι πάνες θα νιώσεις μεγάλη ανακουφιση και δεν πιέζουν πουθενά.. 

Οσον αφορά τις πάνες του μωρού, μας είχαν πει να πάρουμε ένα αρκετές γιατί θα αλλάζουμε σε κάθε τάισμα από μια. Τελικά αλλάζαμε σε κάθε τάισμα από 2-3 και τελείωναν σε χρόνο μηδέν. Το πρώτο διάστημα ειδικά αν θηλάσεις, μπορεί να τα κανουν και πριν και μετά το θηλασμό και μια μπόνους αφού τα αλλάξεις κ δεύτερη φορά. Πάρε να έχεις δεν πάνε χαμένες, θα με θυμηθείς..

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη ακολουθεί άκυρη ερώτηση, επειδή θέλω να κάνω κάποια πράγματα με τον μεγάλο μου όσο θα είμαστε στην πόλη, το σινεμά επιτρέπεται ή θεωρείται πολύ δυνατός ο ήχος? Έχετε πάει καθόλου απ' την αρχή της εγκυμοσύνης? 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 44 λεπτά , Katerinaaa είπε:

Συγγνώμη ακολουθεί άκυρη ερώτηση, επειδή θέλω να κάνω κάποια πράγματα με τον μεγάλο μου όσο θα είμαστε στην πόλη, το σινεμά επιτρέπεται ή θεωρείται πολύ δυνατός ο ήχος? Έχετε πάει καθόλου απ' την αρχή της εγκυμοσύνης? 

Ναι καλε ελευθερα

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 46 λεπτά , Katerinaaa είπε:

Συγγνώμη ακολουθεί άκυρη ερώτηση, επειδή θέλω να κάνω κάποια πράγματα με τον μεγάλο μου όσο θα είμαστε στην πόλη, το σινεμά επιτρέπεται ή θεωρείται πολύ δυνατός ο ήχος? Έχετε πάει καθόλου απ' την αρχή της εγκυμοσύνης? 

Ναι,έχω πάει και σε παιδικά θεατρικά κ σε σινεμά. 

  • Ευχαριστώ 1

jfgBp3.png
Link to comment
Share on other sites

Σινεμά εννοείται, στην κοιλιά καλά καλά εμάς δεν ακούνε! Άλλο εγκυμοσύνη και άλλο μετά το νεογέννητο! Σε ιδιωτικό εγώ πήρα μόνο μια πετσέτα προσώπου, μεγάλες έχουν νομίζω, ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει πιστολάκι μαλλιών στο Γένεσις αλλά ντρέπομαι να πάρω τηλ θα με κοροϊδεύουν 😅 Ούτε πάνες για το μωρό πήρα, μόνο τις τενα για μένα!

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 6 λεπτά , Spring_girl είπε:

Σινεμά εννοείται, στην κοιλιά καλά καλά εμάς δεν ακούνε! Άλλο εγκυμοσύνη και άλλο μετά το νεογέννητο! Σε ιδιωτικό εγώ πήρα μόνο μια πετσέτα προσώπου, μεγάλες έχουν νομίζω, ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει πιστολάκι μαλλιών στο Γένεσις αλλά ντρέπομαι να πάρω τηλ θα με κοροϊδεύουν 😅 Ούτε πάνες για το μωρό πήρα, μόνο τις τενα για μένα!

Πάρε και ρωτα γενικές παροχές δωματίου και μπάνιου. Αν δεν στο αναφέρουν ή δεν το λέει στο Ίντερνετ ρωτα γενικά για πετσέτες , πιστολάκι κλπ για να στεγνώνεις μετά το μπάνιο. Κανεις δε θα σε κοροϊδέψει. 
Για τις πάνες μην τρελαίνεσαι. Στο γυρισμό σταματάτε σε ενα σούπερ μαρκετ, βάζει ενας από τους μάσκα και μπαίνει να πάρει τα απαραίτητα: πάνες, χαμομήλι κλπ. 

Εγω σκέφτομαι να πάρω και το μαξιλάρι θηλασμού στο μαιευτήριο γιατι θυμάμαι ότι το είχα μετανοιωσει την προηγούμενη φορά που δεν το πηρα. Έβαλα και τα αποστείρωσα σήμερα να μπουν στην τσαντα που θα ερθει μαζί. 
 

Εχει καμία σας πόνους εσωτερικά; Σήμερα έχω αρχίσει κ φοβάμαι, πονάνε τα σωθικά μου. Συκώτια, στομάχια, δεν μπορώ να προσδιορίσω - πάντως έχω μια τρελή δυσφορία και κατι τσιμπιές στα πλευρά. Δεν ξέρω αν είναι το μωρό που πιέζει αλλά με έπιασε το μεσημέρι και είμαι σαν άρρωστη από εκείνη τη στιγμή..

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 46 λεπτά , Afrodite88 είπε:

Πάρε και ρωτα γενικές παροχές δωματίου και μπάνιου. Αν δεν στο αναφέρουν ή δεν το λέει στο Ίντερνετ ρωτα γενικά για πετσέτες , πιστολάκι κλπ για να στεγνώνεις μετά το μπάνιο. Κανεις δε θα σε κοροϊδέψει. 
Για τις πάνες μην τρελαίνεσαι. Στο γυρισμό σταματάτε σε ενα σούπερ μαρκετ, βάζει ενας από τους μάσκα και μπαίνει να πάρει τα απαραίτητα: πάνες, χαμομήλι κλπ. 

Εγω σκέφτομαι να πάρω και το μαξιλάρι θηλασμού στο μαιευτήριο γιατι θυμάμαι ότι το είχα μετανοιωσει την προηγούμενη φορά που δεν το πηρα. Έβαλα και τα αποστείρωσα σήμερα να μπουν στην τσαντα που θα ερθει μαζί. 
 

Εχει καμία σας πόνους εσωτερικά; Σήμερα έχω αρχίσει κ φοβάμαι, πονάνε τα σωθικά μου. Συκώτια, στομάχια, δεν μπορώ να προσδιορίσω - πάντως έχω μια τρελή δυσφορία και κατι τσιμπιές στα πλευρά. Δεν ξέρω αν είναι το μωρό που πιέζει αλλά με έπιασε το μεσημέρι και είμαι σαν άρρωστη από εκείνη τη στιγμή..

Έχω κάποιες σουβλιες και πονακια κάτω χαμηλά αλλά ακόμα δε φαίνεται να προχωράνε για τοκετό.. Εσύ κοντεύεις!! 1 μερουλα έμεινε!! Έχει μεγαλώσει και το μωρό πολύ και είναι λογικό, εμένα με πιάνει δυσφορία με το φαγητό, τρώω λιγότερο και νιώθω ότι μου ανεβαίνει στο λαιμό.. Γενικά μια ταλαιπώρια ο 9ος μέχρι να έρθει ο τοκετός! 

Link to comment
Share on other sites

Τι καλά που όλες προχωράμε προς το τέλος :)

εγώ σε δύο βδομάδες μπαίνω στο μήνα μου...μου είπε η γιατρός να αποφασίσω κλινική για να κλείσουμε καρδιοτοκογραφο... 

παραγγείλαμε θηλές για τα μπιμπερο που έχουμε από την πρώτη μας και κάτι πιπίλες... Μέχρι τέλος της βδομάδας θα φτιάξω και το σακίδιο να είναι έτοιμο... Και την άλλη βδομάδα θα κάνω βιολογικό στρώματα καναπέδες χάλια κάθισμα αυτοκινήτου και καρότσι...

από αύριο ξεκινάω πλυντήρια τα ρουχαλακια...

έχουμε πάρει πάνες κρέμες κλπ...

κιλά δεν έβαλα αλλά είμαι ήδη πολλά πριν μείνω έγκυος (130...στα ίδια έμεινα)... 

αγχώνομαι λίγο για τη μέρα της γέννας γιατί στο πρώτο μου είχα πάθει ατονία μήτρας κάνω στην καισαρική και φοβάμαι μην ξαναπαθω ...όχι ότι παθαίνεις κάτι αλλά είναι μια επιπλοκή που οκ δεν είναι ευχάριστη... 

είμαι πανευτυχής όμως που το μωρό μεγαλώνει, έφτασε 2190 (33+5) 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια εγώ γέννησα.. 38 εβδομάδες ακριβώς σήμερα! Πήγα το πρωί να με δουν γιατί είχα συσπάσεις όλο το βράδυ και τελικά είχα δίκιο που ανησυχούσα. Τυλίχτηκε ο λωρος γύρω από το λαιμο και το σώμα και έκανε βραδυκαρδια το μικρακι. Την πήραν εσπευσμένα. Ο άντρας μου έτρεχε να προλάβει καθότι εγώ πήγα κυρία το πρωί μόνη μου και τους ενημέρωσα 3 ώρες μετά που μου έδωσαν κινητό με το ζόρι.. Η μικρή είναι ζουμερή 3700 και η καισαρική ήταν οκ αν εξαιρέσεις ότι κράτησε πολύ ώρα λόγω λώρου κλπ. Ξεκίνησε να θηλάζει πρόγαλα από την ανάνηψη 💕
Ευχομαι σε όλες με το καλό και γερά παιδάκια!!

  • Μου αρέσει 3
  • Λουλούδια 6
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...