Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 49 λεπτά , η ζωή είναι όμορφη είπε:

      Ναι αυτό θα πούμε κάθε 10 μέρες μέχρι την 12 εβδομάδα που θα κάνουμε το nipt test . Να σε ρωτήσω κάτι με βάση τον υπέρηχο είναι σήμερα 5 εβδομάδων και 6 ημερών. Με βάση όμως το πρόγραμμα που υπολογίζει την κύηση με την βλαστοκυστες λέει 6 και 3 λες να υπάρχει θέμα;; Ναι το παιδάκι μασ προσπάθησε από την πρώτη στιγμή άρχισε με χοριακη 27 η ψυχούλα μας

      Ότι λέει ο υπέρηχος...και γω σύμφωνα με το ίντερνετ είμαι σήμερα 6 εβδομάδων και 3 ημερών αλλά είμαι σίγουρη ότι ο υπέρηχος θα μας πει κάτι άλλο. Εσείς επειδή ξεκινήσατε με χαμηλή χοριακη αυτό σημαίνει ότι η εμφυτευση έγινε πιο μετά (η χοριακη ξεκινάει και ανεβαίνει μετά την εμφυτευση) άρα σίγουρα θα είστε τέλος 5ης εβδομαδας. Αυτές οι 4 μέρες διαφορα δεν είναι κάτι κακό...ίσα ίσα είναι πιο λογικό και συμβατό με τη χοριακη που ξεκινήσατε. Άρα μη σας προβληματίζει καθόλου. 

      πρίν από 43 λεπτά , Nima21 είπε:

      Ναι την έκανα χθες.. όλα καλα! Αναμεικτα συναισθήματα,συγκίνηση, φόβος, περιέργεια.. και φυσικά αγχος υποσυνείδητα.. αλλα θα χαλαρωσω τωρα στο σπιτακι μου, θα ξεκουραστω και θα περιμένω τη χοριακή!! 🙏♥️

      Σε νιώθουμε όλες σε όλα αυτά που λες!!! Πότε έχεις χοριακη? Όλα θα πάνε τέλεια! 🙏Σου εύχομαι μια 3ψηφια χοριακη αν και οι 2ψηφιες χοριακες μια χαρά μωράκια έχουν δώσει!!!! 

Μανούλες Μαΐου 2023


Mar-micky

Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 1,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 27 λεπτά , Elenst είπε:

Κορίτσια μπαίνω Γένεσις για ενέσεις κορτιζόνης και Παρασκευή πρωί γεννάω 

Κοριτσι μου ολα καλα θα πανε μην αγχωνεσαι.. εισαι στον μηνα σου πια οποτε δεν τιθεται θεμα. Ολα καλα να πανε, εδω ειμαστε και περιμενουμε νεα σου!!

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Elenst είπε:

Κορίτσια μπαίνω Γένεσις για ενέσεις κορτιζόνης και Παρασκευή πρωί γεννάω 

Κορίτσι μου εύχομαι ο,τι καλύτερο! Με το καλό να κρατήσεις το μωράκι σου αγκαλιά! Λιγάκι βιαστικό αλλά όλα για καλό 🙃

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Elenst είπε:

Κορίτσια μπαίνω Γένεσις για ενέσεις κορτιζόνης και Παρασκευή πρωί γεννάω 

Τι έγινε κοπέλα μου? Δεν είχες πάει στο γυναικολόγο και σου είπε όλα καλα με το αμνιακό?? Όπως και να χει με το καλό όλα να πάνε κατ'ευχην!!!!

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πρίν, Elle12 είπε:

Ρε συ δε σου ειπε να κοψεις το σαλοσπιρ 35η βδομαδα? Ειναι μειζονος σημασιας απ οσο ξερω ναντο κοψεις εγκαιρα 

 

13 ώρες πρίν, Katerinaaa είπε:

Και μένα αυτό μου έκανε εντύπωση το σαλοσπιρ....εμένα μου είπε αυστηρά ότι το κόβω στην 34 εβδομάδα και συνεχίζω μόνο με τις ενέσεις....πάντως γενικά μια χαρά μου φαίνεται η παρακολούθηση σου

Στις 37 εβδομάδες μου είπε να το κόψω, την άλλη εβδομάδα δηλαδή! Είχα ανεπάρκεια πλακούντα στην προηγούμενη εγκυμοσύνη και σταμάτησε η μπέμπα να αναπτύσσεται γύρω στις 34 εβδομάδες, οπότε φαντάζομαι τα πλεονεκτήματα του να το παίρνω ακόμα είναι περισσότερα από τα μειονεκτήματα!

8 ώρες πρίν, Elenst είπε:

Κορίτσια μπαίνω Γένεσις για ενέσεις κορτιζόνης και Παρασκευή πρωί γεννάω 

Καλή τύχη και με το καλό το μωράκι σου! Όλα καλά, από τις 34 εβδομάδες και μετά δε νομίζω ότι συντρέχει λόγος ανησυχίας! Απλά θα είναι λίγο μικρούλι. Η πρώτη μου κόρη γεννήθηκε 2460 και μια χαρά πήρε τα πάνω της αμέσως!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα κορίτσια,πως είστε;

@Elenst ελπίζω να πάνε όλα τέλεια.

Εγώ πήγα στον ιδιώτη γιατρό μετά από ένα μήνα και μου είπε ότι είμαι οριακά στα αμνιακα υγρά. Ότι βλέπει μια μικρή διάταση στο δεξί νεφρό,που απλά θα το παρακολουθήσουμε με τον παιδίατρο όταν γεννηθεί κ η κοιλιά είναι λίγο μεγαλύτερη απ' το κεφάλι που αυτό οφείλεται στο ζάχαρο. 

Εν τω μεταξύ,τη Δευτέρα στο νοσοκομείο δεν μου είπε τίποτα ο γιατρός.

Μου είπε ότι γενική εικόνα είναι καλή,αλλά αν ήμασταν μαζί θα πηγαίναμε σχετικά άμεσα για πρόκληση. Δεν θα με άφηνε να πάμε 40 εβδομάδες.  Περισσότερο για τα αμνιακα. 

Οπότε το πολύ μέχρι τη Δευτέρα πιστεύω θα μπω με πρόκληση. Ο άντρας μου ήθελε να πάμε σήμερα κατευθείαν 😅,αλλά του είπα να περιμένουμε μέχρι το Σάββατο που μου είπε να πάω στο νοσοκομείο να με δει ξανά.  Η αλήθεια είναι ότι δεν αγχώνομαι ιδιαίτερα,λίγο στεναχωρήθηκα με την κοιλιά κ λίγο με το νεφρό,αν κ ήταν μικρή η διάταση,αλλά κ πάλι ... Και περισσότερο ήθελα να διαλέξει το μωρό πότε θα έρθει,αλλά καταλαβαίνω την ανάγκη να είναι όλα καλά.

  • Μου αρέσει 2
  • Καλή τύχη! 1
  • Ευχή 1

jfgBp3.png
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, agapi27 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια,πως είστε;

@Elenst ελπίζω να πάνε όλα τέλεια.

Εγώ πήγα στον ιδιώτη γιατρό μετά από ένα μήνα και μου είπε ότι είμαι οριακά στα αμνιακα υγρά. Ότι βλέπει μια μικρή διάταση στο δεξί νεφρό,που απλά θα το παρακολουθήσουμε με τον παιδίατρο όταν γεννηθεί κ η κοιλιά είναι λίγο μεγαλύτερη απ' το κεφάλι που αυτό οφείλεται στο ζάχαρο. 

Εν τω μεταξύ,τη Δευτέρα στο νοσοκομείο δεν μου είπε τίποτα ο γιατρός.

Μου είπε ότι γενική εικόνα είναι καλή,αλλά αν ήμασταν μαζί θα πηγαίναμε σχετικά άμεσα για πρόκληση. Δεν θα με άφηνε να πάμε 40 εβδομάδες.  Περισσότερο για τα αμνιακα. 

Οπότε το πολύ μέχρι τη Δευτέρα πιστεύω θα μπω με πρόκληση. Ο άντρας μου ήθελε να πάμε σήμερα κατευθείαν 😅,αλλά του είπα να περιμένουμε μέχρι το Σάββατο που μου είπε να πάω στο νοσοκομείο να με δει ξανά.  Η αλήθεια είναι ότι δεν αγχώνομαι ιδιαίτερα,λίγο στεναχωρήθηκα με την κοιλιά κ λίγο με το νεφρό,αν κ ήταν μικρή η διάταση,αλλά κ πάλι ... Και περισσότερο ήθελα να διαλέξει το μωρό πότε θα έρθει,αλλά καταλαβαίνω την ανάγκη να είναι όλα καλά.

Καλή επιτυχια με όλα!! Ναι μωρέ αυτό είναι σημαντικό, να είστε και οι δυο καλα🙂

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μου πως είστε? Εγώ πήγα τελικά σε ιδιώτη γιατρό μετά την ήττα που έφαγα στο νοσοκομείο και δόξα το Θεό δεν έχει αλλάξει τίποτα! Τα βρήκε όλα άψογα και μου είπε και αυτή ότι δεν χρειάζεται να κάνω απολύτως τίποτα άλλο μέχρι να γεννήσω. Η μπέμπα είναι 2800 ,αμνιακό τέλειο και δεν έχει γεράσει καν ο πλακούντας! Αν πήγαινα με φυσιολογικό θα έτρωγα σίγουρα όλο το μήνα και θα έβγαζα ολόκληρο θρεφταρι! Τώρα περιμένω την Τρίτη να μου δώσουν ημερομηνία (ελπίζω) γιατί θα είμαι ήδη 37+2.

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

Μόλις έλαβα τα αποτελέσματα εξετάσεων αίματος που έκανα το πρωί! Το ινωδογόνο μου ενώ έπρεπε να ειναι 180 με 350 εμένα είναι 495!!! 😓 Έχει καμία σας εμπειρία σε αυτό; 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


1 ώρα πρίν, Live, Love, Laugh είπε:

Μόλις έλαβα τα αποτελέσματα εξετάσεων αίματος που έκανα το πρωί! Το ινωδογόνο μου ενώ έπρεπε να ειναι 180 με 350 εμένα είναι 495!!! 😓 Έχει καμία σας εμπειρία σε αυτό; 

Εμένα βγήκε 458 και απλά όταν το είδε το προσπέρασε δεν μου είπε τίποτα,όλα καλα...δε ξέρω καν τι είναι αυτό παντως

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Live, Love, Laugh είπε:

Μόλις έλαβα τα αποτελέσματα εξετάσεων αίματος που έκανα το πρωί! Το ινωδογόνο μου ενώ έπρεπε να ειναι 180 με 350 εμένα είναι 495!!! 😓 Έχει καμία σας εμπειρία σε αυτό; 

Καλησπέρα κορίτσι.. κι μένα είναι στα ίδια νούμερα με τα δικά σου. Έκανα σήμερα επαναληπτικές και από βδομάδα θα μιλήσω παλι με την ρευματολόγο μου. Γενικά θεωρείται λογικο στην εγκυμοσύνη οι τιμές του να είναι λιγάκι αυξημένες οπότε μην αγχώνεσαι. Ο γιατρός σου τι σου είπε;

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, Live, Love, Laugh είπε:

Μόλις έλαβα τα αποτελέσματα εξετάσεων αίματος που έκανα το πρωί! Το ινωδογόνο μου ενώ έπρεπε να ειναι 180 με 350 εμένα είναι 495!!! 😓 Έχει καμία σας εμπειρία σε αυτό; 

Εκανα χθες. 570 εγω και οι γυναικολογοι μου (εχω 2 ασχετους μεταξυ τους) μου ειπαν οτι ειναι απολυτα φυσιολογικο, δε μας επηρεαζει καπου, στην εγκυμοσυνη κ ειδικα στη φαση που ειμαστε ειναι αναμενομενο. 600 η κολλητη μου που γεννησε μια χαρα πριν λιγες μερες..

Link to comment
Share on other sites

@Katerinaaa, @Annasdg, @Elle12 Σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας…. Όλα καλά! Είναι τελικα φυσιολογικό να ανεβαίνει αυτη η τιμή απο τη φύση μας στο τελος για να αποφευχθεί αιμορραγία στη γεννά…. Μου είναι πολυ καθησυχαστικό που μου αναφέρατε και τις δικές σας τιμές…. Ευχαριστω πολυ!

παμε λοιπόν μπρος ολοταχώς όλες για το θαυματάκι μας! 🥰

 

  • Μου αρέσει 3
  • Καλή τύχη! 1
Link to comment
Share on other sites

On 28/4/2023 at 3:09 ΜΜ, Katerinaaa είπε:

 

Καλημέρα κορίτσια,πως είστε;

Εγώ χθες Σάββατο πήγα στο νοσοκομείο να με δει ο γυναικολόγος,μου μέτρησε τα αμνιακα ,μου είπε ότι είναι στα κατώτατα φυσιολογικά όρια και με έστειλε σπίτι 😑. 5 λεπτά υπέρηχος μόνο τα αμνιακα μέτρησε κ άκουσε καρδιά,ούτε καρδιοτοκογραφημα. Οκ,είχα κάνει την Πέμπτη στον ιδιώτη γιατρό και ήταν καλός, αλλά...

Μου είπε να πάω Τρίτη,να κάνω προεγχειρητικό έλεγχο, αίματα, καρδιά κ  PCR  και να πάω την Τετάρτη για πρόκληση. Μου πέταξε κ ένα ότι κάνει πολύ καλή πλαστική 🤨🤨🤨. Εκείνη την στιγμή το πήρα για πλάκα,αλλά τώρα που το σκέφτομαι...  Εγώ εν τω μεταξύ,είχα πάει έτοιμη με τη βαλιτσουλα μου να με κρατήσει 😂. Θα του είπα από δέκα φορές να κάτσω να γεννήσω 😂😂

Του λέω το έχω πει στο παιδί μου😅😅.

Το περιμένει κ ο μικρός μου το μωρό πως κ πως ,αφού έφυγα και με φίλησε ο μικρός κ φίλησε και την κοιλιά μου. Ήταν τόσο γλυκό. 

Η μαμά μου κ ο άντρας μου μου έλεγαν από την Πέμπτη να πάω στην κλινική να γεννήσω με τον ιδιώτη, αλλά... Θέλω να πιστεύω ότι θα πάνε όλα καλά κ ενδιαφέρεται κ ξέρει τι κάνει ο άλλος γιατρός. Ελπίζω να μην με τραβάει για να με φέρει σε σημείο που θα μου πει ότι πρέπει να κάνουμε καισαρική για τον χψ λόγο. Γιατί κ το μωρό είναι μεγαλουτσικο. Στον τελευταίο υπέρηχο στον ιδιώτη μου τον έβγαλε 3,500 κιλά. Τι άγχη τραβάμε τελικά...  Εσείς πώς είστε;

  • Μου αρέσει 1

jfgBp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...