Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 13 λεπτά , Fay_ είπε:

      Κορίτσια Καλημερα! Ετοιμάζομαι για τη χοριακη μου και με έχει πιάσει απίστευτο άγχος ενώ χθες ήμουν καλά. Φοβάμαι μην θα είναι βιοχημική λόγω των καφέ που βλέπω. Να πω πως χθες βράδυ έκανα ξανά τεστ και η γραμμή ήταν ακόμη πιο έντονη. Επίσης τα τεστ που κάνω συνειδητοποίησα πως δεν είναι early ανιχνεύουν από 25 μονάδες και πάνω. Οι βιοχημικές τι συμπτώματα έχουν; 

      Καλημέρα! Δεν έχει κάποια ιδιαίτερα συμπτώματα η βιοχημική. Έχεις μια θετική χοριακη, όχι ιδιαίτερα υψηλή μάλλον, που η δε διπλασιάζεται ποτέ ή μένει σταθερή και κάποια στιγμή μηδενίζει..  εύχομαι να σου πάνε όλα καλά, να δεις μια ζουμπουρλουδικη χοριακη σήμερα και μια καλή αύξηση σε δύο μέρες! 

      Δύναμη και πίστη στο/στα εμβρυακι/α σου!

      • Μου αρέσει 1

Βιοχημική κύηση


Recommended Posts

8 ώρες πρίν, linaa είπε:

Σε βάζει να κάνεις πολλες χοριακες επειδή δεν μπορεί ακόμα να σου κάνει υπέρηχο. Αυτο δείχνει ότι θέλει να έχει τον έλεγχο της κατάστασης κ ειναι πολυ καλο απτο να σε αφηνε για 10 μερες στο σκοτάδι.  Επίσης είναι αρκετά πιο ασφαλές κ για εσένα γιατί έτσι ελέγχετε κ το ενδεχόμενο εξωμητριου. Οποτε ο γιατρος σου είναι σχολαστικός.  

Ακριβώς αυτό!! Πολύ σωστό σχόλιο!

Κ εμένα στην βιοχημική γι'αυτό με είχε βάλει και έκανα χοριακες γιατί φοβήθηκε για εξωμήτριο. Μόλις είδαμε ότι έπεσε η τιμή ηρεμήσαμε. Ενώ την πρώτη φορά που με 4 ημέρες καθυστέρησης είχα 905 μονάδες δεν έκανα άλλη. Πήγα κατευθείαν για υπέρηχο. 

 

9 ώρες πρίν, WomensPower είπε:

Τα έκανα σε ιδιωτικό μικροβιολογικό απλά είναι μεγάλο και κάνει όλες τις εξετάσεις..my lab εδώ Θεσσαλονίκη... Δηλαδή για κυστική ίνωση που Μ είχε πει η γυναικολόγος μετά τη βιοχημικη είχα πάει μαζί με τις άλλες αιματολογικές να τις κάνω σε ένα μικροβιολογικό συνοικιακό της γειτονιάς...και δεν εβγαζαν αποτέλεσμα για κυστική ίνωση και το έστειλαν σε αυτό το my lab να το ελέγξουν...όταν έρθει η ώρα μπορείς να ρωτήσεις...ίσως κ η αιματολογος να σου συστήσει κάποια...όλα θα πάνε μια χαρά...τα δύσκολα πέρασαν :-)

Σε ευχαριστώ πολύ! Πράγματι κ εμένα στο μικροβιολογικό που πάω για κυστική ίνωση δεν έκαναν. Και αναγκαστικά πήγα σε άλλη πόλη.  Θα ρωτήσω όταν έρθει η.ωρα!σε ευχαριστώ πολύ και πάλι για τις πληροφορίες!καλή τελειομηνη εγκυμοσύνη να έχεις!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 80
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

12 ώρες πρίν, WomensPower είπε:

Τώρα που είναι αρχή μπορείς να επισκεφτείς και κάποιον άλλον...ρωτά κάποια φίλη σου...κάποια συγγενή σου... Μήπως σου προτείνουν κάποιον άλλο...

Το ότι σε βάζει χοριακες δεν σημαίνει ότι ειναι κακός γιατρός...αλλά πραγματικά δεν έχει νοημα...μονο αγχος..αν είναι το μωρό να κρατηθεί θα κρατηθεί, ό,τι νούμερο να βγει η χοριακή πάλι δεν θα ηρεμήσεις ...εγώ αν δεν κάπνιζα ούτε τεστ θα έκανα...αυτής της άποψης ήταν κ η γιατρός μου... περιμένεις δέκα μέρες καθυστέρηση τουλάχιστον και έρχεσαι εδώ να δούμε υπέρηχο..απλά έκανα το τεστ για να κόψω το τσιγάρο...(ακομα δεν πιστεύω ότι το έκοψα μαχαίρι )

Εντωμεταξυ πρώτα ο θεός στις μανουλες Ιουλίου θα είσαι....όχι Ιουνίου που έγραψα πιο πανω..σου είπε ποτέ να πας για υπέρηχο? Έτσι όπως υπολογίζω Δευτέρα θα έχεις 2000... Οπότε κάπου εκεί έχεις εικόνα στον υπέρηχο... Είναι και της Παναγίας 21 Νοεμβρίου :-)

 

Περιμένουμε την χοριακη της Παρασκευής και θα μου πει . Εντωμεταξυ παίρνω retaform ( αντίστοιχο του glucophage ) και κάλεσα την ενδοκρινολογο η οποία μου είπε να πάω άμεσα για εξετάσεις ( έχω και θυρεοειδή) και ας μην έχουμε κάνει ακόμα υπέρηχο , και να κόψω το retaform. Ο γυναικολόγος μου ξέρει τι φάρμακα παίρνω και δεν μου είπε τίποτα τόσες φορές που έχουμε μιλήσει τηλεφωνικά . Δεν ξέρω, νιώθω λες και δεν υπολογίζει την εγκυμοσύνη σε τόσο πρώιμο στάδιο .

Της Παναγίας τη Δευτέρα ?? Την πρώτη χοριακη την έκανα των Ταξιαρχών!!!! Μακάρι να κάνει το θαύμα της και να βοηθήσει το σπορακι μου !!

12 ώρες πρίν, linaa είπε:

Σε βάζει να κάνεις πολλες χοριακες επειδή δεν μπορεί ακόμα να σου κάνει υπέρηχο. Αυτο δείχνει ότι θέλει να έχει τον έλεγχο της κατάστασης κ ειναι πολυ καλο απτο να σε αφηνε για 10 μερες στο σκοτάδι.  Επίσης είναι αρκετά πιο ασφαλές κ για εσένα γιατί έτσι ελέγχετε κ το ενδεχόμενο εξωμητριου. Οποτε ο γιατρος σου είναι σχολαστικός.  

Το εξωμήτριο πως το καταλαβαίνουμε ? Δίνουν κάποια ένδειξη οι χοριακες ?

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 40 λεπτά , Ellimn είπε:

Περιμένουμε την χοριακη της Παρασκευής και θα μου πει . Εντωμεταξυ παίρνω retaform ( αντίστοιχο του glucophage ) και κάλεσα την ενδοκρινολογο η οποία μου είπε να πάω άμεσα για εξετάσεις ( έχω και θυρεοειδή) και ας μην έχουμε κάνει ακόμα υπέρηχο , και να κόψω το retaform. Ο γυναικολόγος μου ξέρει τι φάρμακα παίρνω και δεν μου είπε τίποτα τόσες φορές που έχουμε μιλήσει τηλεφωνικά . Δεν ξέρω, νιώθω λες και δεν υπολογίζει την εγκυμοσύνη σε τόσο πρώιμο στάδιο .

Της Παναγίας τη Δευτέρα ?? Την πρώτη χοριακη την έκανα των Ταξιαρχών!!!! Μακάρι να κάνει το θαύμα της και να βοηθήσει το σπορακι μου !!

Το εξωμήτριο πως το καταλαβαίνουμε ? Δίνουν κάποια ένδειξη οι χοριακες ?

Σε κάθε περίπτωση θα ρωτάς εσυ για τα φάρμακα που περνεις. Ο γιατρός ακομα κ να ξέρει τα φάρμακα κάποια πράγματα δεν τα ελέγχει απόλυτα όπως το να έχεις σταματήσει την αγωγή απτον ενδοκρινολογο κ να μην το ξέρει. Κάθε φορά θα ρωτάς κ θα ξαναρωτάς.  Τοσο νωρίς τα φάρμακα δεν επηρεάζουν παντως ούτως ή αλλιώς θα μπορούσες να μην γνωρίζεις καν για την εγκυμοσύνη.  

Οι χοριακες όταν δεν ανεβαίνουν σωστα δινουν μια υποψία μαζί με μικρές αιμορραγίες ή κ πονακια . Οποτε απτο να πας μετα απο 10 μερες κ να μην ξέρει που βρίσκετε η χοριακη σου καλητερα να την ελέγχει.  

12 ώρες πρίν, WomensPower είπε:

Γενικως να ξέρεις πως με τις πρώτες χοριακες..ακόμα και να έχεις δύο διπλασιασμους  ανά τρεις μέρες δεν αποκλείεται το εξωμήτριο...οπότε για αυτό δεν έχουν τόσο νόημα οι τόσο κοντινές χοριακες.. Όπως κ υπαρχουν σούπερ χοριακες που καταλήγουν σε παλινδρομες... Δηλαδή θα μπορούσε να κάνει ξανά Δευτέρα μια χοριακη και να έχει κλείσει και ραντεβού για υπέρηχο στο γιατρό την ίδια ώστε να δουν αν το νούμερο συμβαδίζει με τον υπέρηχο

Προφανώς θελει να σιγουρευτει οτι διπλασιαζετε σωστα κ επειδή είναι ακόμα στο μεταίχμιο θα θέλει να δει αν διπλασιαστεί σωστα κ την Παρασκευή να πάει για υπέρηχο.  Αν δεν εχει διπλασιαστεί κ την Παρασκευή δεν θα μπορεί να κάνει κ υπέρηχο ουτε Δευτέρα δεν θα φαινετε τιποτα. Οταν οι πρώτες χοριακες πανε πολυ καλα δηλαδη υπερδιπλασιαζονται κ δεν υπάρχουν άλλα θέματα όπως αιμορραγίες ειναι πολυ σπάνιο το εξωμητριο 

Αν δηλαδή η χοριακη της κοπέλας ειχε φτάσει το 500 -600 θα ήταν σίγουρος κ πιθανό να την πηγαινε Δευτέρα κατευθείαν για υπέρηχο. 

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πρίν, Ellimn είπε:

Περιμένουμε την χοριακη της Παρασκευής και θα μου πει . Εντωμεταξυ παίρνω retaform ( αντίστοιχο του glucophage ) και κάλεσα την ενδοκρινολογο η οποία μου είπε να πάω άμεσα για εξετάσεις ( έχω και θυρεοειδή) και ας μην έχουμε κάνει ακόμα υπέρηχο , και να κόψω το retaform. Ο γυναικολόγος μου ξέρει τι φάρμακα παίρνω και δεν μου είπε τίποτα τόσες φορές που έχουμε μιλήσει τηλεφωνικά . Δεν ξέρω, νιώθω λες και δεν υπολογίζει την εγκυμοσύνη σε τόσο πρώιμο στάδιο .

Της Παναγίας τη Δευτέρα ?? Την πρώτη χοριακη την έκανα των Ταξιαρχών!!!! Μακάρι να κάνει το θαύμα της και να βοηθήσει το σπορακι μου !!

Το εξωμήτριο πως το καταλαβαίνουμε ? Δίνουν κάποια ένδειξη οι χοριακες ?

Ναι κορίτσι μου είναι τα Εισόδια της Θεοτόκου! Όλα θα πάνε τέλεια! 

Σχετικά με το εξωμήτριο αυτό που ξέρω εγώ είναι ότι συνήθως έχει αιμορραγία και πόνο όπως είπε κ η linaa πιο πάνω...κ ότι τα νούμερα του στις χοριακες είναι πιο υψηλά σε σχέση με τη βιοχημικη.. στη βιοχημικη δεν ανεβαίνουν πολύ..για αυτό λέγεται άλλωστε κ βιοχημική επειδή δεν μπορεί να εξακριβωθεί υπερηχογραφικά! Συνήθως αυτό που οδηγεί το γιατρό να αναρωτηθεί για εξωμήτριο είναι( εκτός από αιμορραγία ή πόνο ) είναι η ανεβασμένη χοριακή κ ότι δεν μπορεί να δει  στον υπέρηχο σάκο...αρα πιθανόν να μην είναι ενδομήτριο...Γενικώς είναι αρκετά σπάνιο...ούτε να το σκέφτεσαι... Πες πως δεν ειπώθηκαν ποτέ..

Εγώ με δέκα μέρες καθυστέρηση είχα πάει στη γιατρό κ δεν είδαμε σάκο...μόνο διογκωμένη μήτρα κ παχύ ενδομήτριο... σημάδι ότι κάτι πάει να γίνει αλλά δεν φαίνεται ακομα στον υπέρηχο...κ όντως με έστειλε η γιατρός για χοριακή και ήταν 500... Με καθησύχασε ότι το νούμερο ταιριάζει απόλυτα με αυτό που είδε στον υπέρηχο...και να κάνω μόνο άλλη μια μέσα σε 48 ώρες να δούμε διπλασιασμό... Κ πήγε 1000.... Δεν ξανά έκανα χοριακη..περίμενα καμία δεκαριά μέρες και πήγα κ είδαμε και σάκο  κ καρδιά να αναβοσβηνει και την ακούσαμε και λίγο...την είχα ρωτήσει κ εγω για εξωμήτριο κ μου είπε να μην ανησυχώ... Εγώ την εμπιστεύτηκα ...  Άλλωστε και τρίτη χορική να έκανα και έβγαινε 2000... ποιος αποκλείει ότι μέχρι το επόμενο ραντεβού στον γιατρό δεν θα παλονδρομισει? θα έπρεπε να κάνω άλλες πόσες χοριακες...και το άγχος στα ύψη.. η κολλητή μου με τέλεια χοριακη...ειδε σάκο μετά παλινδρομισε... ο,τι είναι να γίνει θα γίνει...το άγχος δεν φεύγει ποτέ τελικά! 

Και εσύ πρέπει να βρεις ένα γιατρό να εμπιστεύεσαι... Αν ακόμα κ αυτό με τα χάπια που δεν σου είπε να το κόψεις σε κάνει να νιώθεις ότι δεν ... Ψάξε κάποιον άλλον κορίτσι μου...Η εμπιστοσύνη είναι αυτό που μετράει μεταξύ ασθενών και γιατρών... πόσο μάλλον όταν πρόκειται για μια εγκυμοσύνη.

(Εγώ τις δύο αυτές χοριακες που έκανα μέσα σε 48 ώρες μετά τον υπέρηχο ήταν της Αγ. Παρασκευής και της Αγ.ειρηνης :-) )

Παρόλα αυτά εμείς εδώ λέμε τις εμπειρίες μας...δεν είμαστε γιατροί...όταν με το καλό πας στο γιατρό ρωτά τον όλα αυτά που έχεις απορία...  Οπότε περιμένουμε τα ευχάριστα της Παρασκευής... Φιλιά !!

 

 

 

 

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια ! 

Η χοριακη σήμερα 892,7 από 330,5 πριν 3 μέρες.

Ο γιατρός είπε ανεβηκε πολύ καλά . Και ότι πρεπει να με δει. Μετά το ξανασκέφτηκε και μου είπε ιδανικά να κάνω άλλη μια χοριακη τη Δευτέρα που θα πρέπει να είναι πάνω από 1600..

Ελπίζω να είναι η τελευταία χοριακη ...

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

9 ώρες πρίν, Ellimn είπε:

Καλησπέρα κορίτσια ! 

Η χοριακη σήμερα 892,7 από 330,5 πριν 3 μέρες.

Ο γιατρός είπε ανεβηκε πολύ καλά . Και ότι πρεπει να με δει. Μετά το ξανασκέφτηκε και μου είπε ιδανικά να κάνω άλλη μια χοριακη τη Δευτέρα που θα πρέπει να είναι πάνω από 1600..

Ελπίζω να είναι η τελευταία χοριακη ...

Τέλεια  νέα !!! Είδες που το νούμερο ανεβαίνει όπως πρέπει!!!! Άντε άλλη μια χοριακη υπομονή κορίτσι μου...

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, WomensPower είπε:

Τέλεια  νέα !!! Είδες που το νούμερο ανεβαίνει όπως πρέπει!!!! Άντε άλλη μια χοριακη υπομονή κορίτσι μου...

Ευχαριστώ πολύ!!!

Απλά με ανησυχούν όλες αυτές οι χοριακες. Οι περισσότερες γυναίκες που ξέρω πάνω από 3 δεν έχουν κάνει, ακόμα και με χαμηλά νούμερα σαν τα δικά μου  . Μήπως βλέπει κάτι που δεν του αρέσει στην εξέλιξη των αριθμών ; Εμένα το μόνο που μου είπε ειναι ότι κάνω 1- 2 παραπάνω επειδή τις ξεκίνησα πολύ νωρίς.  Φαντάζομαι έχει να κάνει με την πολιτική του κάθε γιατρού . Η αδερφή μου πριν 6 χρόνια ούτε μια χοριακη. Της έκανε ένα τεστ ο γιατρός της  την ημέρα της καθυστέρησης και της είπε να ξαναπάει σε 3-4 εβδομάδες. Βέβαια, και αυτό είναι το άλλο άκρο , που δεν θα με έκανε να νιώθω ασφάλεια !! 

Διαβάζω άλλες γυναίκες που τριπλασιαζονται τα νούμερα τους σε 2 ημέρες , αλλά ξέρω ότι δεν είναι σωστο να κάνω σύγκριση, καθώς η κάθε μία μας έχει δικούς της ρυθμούς.Απλα θα ήθελα και γω να δω ένα νούμερο κάπως πιο μεγάλο για να μου φύγει λίγο το άγχος ... 

Ελπίζω και προσεύχομαι να δω μια καλή χοριακη τη Δευτέρα και να πάω επιτέλους για τον πρώτο υπέρηχο !! Έχω οπλιστεί με υπομονή, γνωρίζω ότι θα μου χρειαστεί !!

Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πρίν, Ellimn είπε:

Ευχαριστώ πολύ!!!

Απλά με ανησυχούν όλες αυτές οι χοριακες. Οι περισσότερες γυναίκες που ξέρω πάνω από 3 δεν έχουν κάνει, ακόμα και με χαμηλά νούμερα σαν τα δικά μου  . Μήπως βλέπει κάτι που δεν του αρέσει στην εξέλιξη των αριθμών ; Εμένα το μόνο που μου είπε ειναι ότι κάνω 1- 2 παραπάνω επειδή τις ξεκίνησα πολύ νωρίς.  Φαντάζομαι έχει να κάνει με την πολιτική του κάθε γιατρού . Η αδερφή μου πριν 6 χρόνια ούτε μια χοριακη. Της έκανε ένα τεστ ο γιατρός της  την ημέρα της καθυστέρησης και της είπε να ξαναπάει σε 3-4 εβδομάδες. Βέβαια, και αυτό είναι το άλλο άκρο , που δεν θα με έκανε να νιώθω ασφάλεια !! 

Διαβάζω άλλες γυναίκες που τριπλασιαζονται τα νούμερα τους σε 2 ημέρες , αλλά ξέρω ότι δεν είναι σωστο να κάνω σύγκριση, καθώς η κάθε μία μας έχει δικούς της ρυθμούς.Απλα θα ήθελα και γω να δω ένα νούμερο κάπως πιο μεγάλο για να μου φύγει λίγο το άγχος ... 

Ελπίζω και προσεύχομαι να δω μια καλή χοριακη τη Δευτέρα και να πάω επιτέλους για τον πρώτο υπέρηχο !! Έχω οπλιστεί με υπομονή, γνωρίζω ότι θα μου χρειαστεί !!

Μην συγκρίνεις ούτε άλλες εμπειρίες γυναικών ούτε καν δικές σου εγκυμοσύνες. Έχω καταλάβει ότι η κάθε εγκυμοσύνη είναι ξεχωριστή. Ιδίως όταν μιλάμε για χοριακες που είναι όλα νούμερα. 

Πόσες γυναίκες διάβασα με πολύ χαμηλά νούμερα χοριακης (τύπου 50-70) και η κύηση πήγε μια χαρά. Και εγώ με 70 τελικά είχα βιοχημική. 

Είναι μια χαρά η αύξηση σου. Προφανώς θα θέλει να κάνεις κι άλλη χοριακή γιατί πάνω από 1500-2000 μπορείτε να δείτε σάκο. Οπότε από το να πας τζάμπα (νωρίς) και να μην έχει προλάβει ακόμα η χοριακη να ανέβει σου λέει κάτσε να την ξανά δούμε. Από συμπτώματα πως πάς?

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 53 λεπτά , Mariam23 είπε:

Μην συγκρίνεις ούτε άλλες εμπειρίες γυναικών ούτε καν δικές σου εγκυμοσύνες. Έχω καταλάβει ότι η κάθε εγκυμοσύνη είναι ξεχωριστή. Ιδίως όταν μιλάμε για χοριακες που είναι όλα νούμερα. 

Πόσες γυναίκες διάβασα με πολύ χαμηλά νούμερα χοριακης (τύπου 50-70) και η κύηση πήγε μια χαρά. Και εγώ με 70 τελικά είχα βιοχημική. 

Είναι μια χαρά η αύξηση σου. Προφανώς θα θέλει να κάνεις κι άλλη χοριακή γιατί πάνω από 1500-2000 μπορείτε να δείτε σάκο. Οπότε από το να πας τζάμπα (νωρίς) και να μην έχει προλάβει ακόμα η χοριακη να ανέβει σου λέει κάτσε να την ξανά δούμε. Από συμπτώματα πως πάς?

Σ ευχαριστώ για την απάντηση σου .. 

Από συμπτώματα έχω υπερβολικό πόνο στο στήθος , ζαλάδες και υπνηλία σε μόνιμη βάση ( αν και πιστεύω φταίει το utrogestan) και ελάχιστα ανακατεμένο στομάχι αραιά και που. Αν εξαιρέσω την υπνηλία ( κοιμάμαι όλη μέρα) όλα τα άλλα είναι ήπια. Μακάρι να συνεχίσουν έτσι δηλαδή , γιατί έχω ξεκινήσει ένα μεταπτυχιακό που ήδη δυσκολεύομαι να συνεχίσω με τέτοια νύστα !!  

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, Ellimn είπε:

Σ ευχαριστώ για την απάντηση σου .. 

Από συμπτώματα έχω υπερβολικό πόνο στο στήθος , ζαλάδες και υπνηλία σε μόνιμη βάση ( αν και πιστεύω φταίει το utrogestan) και ελάχιστα ανακατεμένο στομάχι αραιά και που. Αν εξαιρέσω την υπνηλία ( κοιμάμαι όλη μέρα) όλα τα άλλα είναι ήπια. Μακάρι να συνεχίσουν έτσι δηλαδή , γιατί έχω ξεκινήσει ένα μεταπτυχιακό που ήδη δυσκολεύομαι να συνεχίσω με τέτοια νύστα !!  

Προγεστερόνη γιατί παίρνεις? Προληπτικά 'η υπάρχει κάποιο θέμα? Σίγουρα η προγεστερόνη 'ενισχυει' τα συμπτώματα αλλά δεν πειράζει. Χίλιες φορές να έχεις δύσκολη εγκυμοσύνη ( από συμπτώματα) και στο τέλος να φέρεις ένα υγιέστατο μωρό στον κόσμο παρά ο,τι άλλο....Αίσθηση βάρους κάτω χαμηλά έχεις? 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 26 λεπτά , Mariam23 είπε:

Προγεστερόνη γιατί παίρνεις? Προληπτικά 'η υπάρχει κάποιο θέμα? Σίγουρα η προγεστερόνη 'ενισχυει' τα συμπτώματα αλλά δεν πειράζει. Χίλιες φορές να έχεις δύσκολη εγκυμοσύνη ( από συμπτώματα) και στο τέλος να φέρεις ένα υγιέστατο μωρό στον κόσμο παρά ο,τι άλλο....Αίσθηση βάρους κάτω χαμηλά έχεις? 

Προγεστερόνη μου έδωσε προληπτικά από την πρώτη μέρα που έμαθα ότι είμαι έγκυος. Εκανα από μόνη μου μια εξέταση την Τρίτη και ήταν μια χαρά . Αυτή την αίσθηση κάτω χαμηλά στην κοιλιά δεν ξέρω πως να την περιγράψω .. δεν είναι ακριβώς πόνος , είναι πολύ διαφορετικός και πιο ήπιος από αυτούς της περιόδου, λίγο σαν να με τραβάει κάποιες στιγμές μέσα στη μέρα, μια γενική δυσφορία, αλλά όχι κάτι έντονο. Στη βιοχημική είχα πόνους περιόδου πριν πέσει η χοριακη πάντως , αλλά ήταν αρκετά έντονοι, που δεν έφευγαν. Το παράξενο είναι ότι αυτό το αίσθημα τραβήγματος το νιώθω και εκεί που ενώνονται τα πόδια με τη λεκάνη, πάνω από τους πρασαγωγους, κυρίως το βράδυ . Δεν είναι πολύ νωρίς για να έχει αλλαγές η λεκάνη μου ; 

Εννοείται δεν με νοιάζει ό,τι συμπτώματα και να έχω. Και χτες ξύπνησα τελείως σαν άρρωστη, πονοκέφαλος,ναυτία,υπνηλία ,μέχρι το απόγευμα δεν μπορούσα να συνέλθω, αλλά ειλικρινά μπορώ να αντέξω τα πάντα , αρκεί να μεγαλώνει σωστά το σπορακι μου!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 27 λεπτά , Ellimn είπε:

Προγεστερόνη μου έδωσε προληπτικά από την πρώτη μέρα που έμαθα ότι είμαι έγκυος. Εκανα από μόνη μου μια εξέταση την Τρίτη και ήταν μια χαρά . Αυτή την αίσθηση κάτω χαμηλά στην κοιλιά δεν ξέρω πως να την περιγράψω .. δεν είναι ακριβώς πόνος , είναι πολύ διαφορετικός και πιο ήπιος από αυτούς της περιόδου, λίγο σαν να με τραβάει κάποιες στιγμές μέσα στη μέρα, μια γενική δυσφορία, αλλά όχι κάτι έντονο. Στη βιοχημική είχα πόνους περιόδου πριν πέσει η χοριακη πάντως , αλλά ήταν αρκετά έντονοι, που δεν έφευγαν. Το παράξενο είναι ότι αυτό το αίσθημα τραβήγματος το νιώθω και εκεί που ενώνονται τα πόδια με τη λεκάνη, πάνω από τους πρασαγωγους, κυρίως το βράδυ . Δεν είναι πολύ νωρίς για να έχει αλλαγές η λεκάνη μου ; 

Εννοείται δεν με νοιάζει ό,τι συμπτώματα και να έχω. Και χτες ξύπνησα τελείως σαν άρρωστη, πονοκέφαλος,ναυτία,υπνηλία ,μέχρι το απόγευμα δεν μπορούσα να συνέλθω, αλλά ειλικρινά μπορώ να αντέξω τα πάντα , αρκεί να μεγαλώνει σωστά το σπορακι μου!!

Ναι ναι ξέρω τι εννοείς με την δυσφορία. Κι εγώ το είχα και στις 2 προσπάθειες μου. Απλά στην βιοχημική κατάλαβα ότι κάτι δεν πάει καλά με την εξέλιξη της εγκυμοσύνης γτ ήταν πολύ ήπιο και αντί να εντείνεται, αυτό υποχωρούσε.. σχεδόν τίποτα από συμπτώματα δεν είχα στο τέλος της βιοχημικής. Ίσως  το στήθος μου , είχε μείνει λίγο πρησμένο.

Την πρώτη φορά είχα και πολλά αερια - η κύηση προχωρούσε κανονικά (διακοπή λόγω χρωμοσωμικων ανωμαλιών). 

Η μήτρα θα είναι. Σε καμία περίπτωση από τόσο νωρίς δεν είναι η λεκάνη. Αυτά είναι συμπτώματα για το επόμενο τρίμηνο, μη σου πω και το τελευταίο που το μωρό μεγαλώνει πολύ. 

Με το καλό λοιπόν όλα!!! :)

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 36 λεπτά , Mariam23 είπε:

Ναι ναι ξέρω τι εννοείς με την δυσφορία. Κι εγώ το είχα και στις 2 προσπάθειες μου. Απλά στην βιοχημική κατάλαβα ότι κάτι δεν πάει καλά με την εξέλιξη της εγκυμοσύνης γτ ήταν πολύ ήπιο και αντί να εντείνεται, αυτό υποχωρούσε.. σχεδόν τίποτα από συμπτώματα δεν είχα στο τέλος της βιοχημικής. Ίσως  το στήθος μου , είχε μείνει λίγο πρησμένο.

Την πρώτη φορά είχα και πολλά αερια - η κύηση προχωρούσε κανονικά (διακοπή λόγω χρωμοσωμικων ανωμαλιών). 

Η μήτρα θα είναι. Σε καμία περίπτωση από τόσο νωρίς δεν είναι η λεκάνη. Αυτά είναι συμπτώματα για το επόμενο τρίμηνο, μη σου πω και το τελευταίο που το μωρό μεγαλώνει πολύ. 

Με το καλό λοιπόν όλα!!! :)

Σου εύχομαι και εσένα και σε όλες τις γυναίκες που προσπαθούν και έχουν νιώσει την απώλεια , να έρθει το μωράκι που θα γιατρέψει όλες τις πληγές . Άναψα ένα κεράκι το πρωί για όλες μας, μακάρι η Παναγία να μας βοηθήσει :)

  • Μου αρέσει 2
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, Ellimn είπε:

Σου εύχομαι και εσένα και σε όλες τις γυναίκες που προσπαθούν και έχουν νιώσει την απώλεια , να έρθει το μωράκι που θα γιατρέψει όλες τις πληγές . Άναψα ένα κεράκι το πρωί για όλες μας, μακάρι η Παναγία να μας βοηθήσει :)

Υπομονή λίγες ώρες έμειναν μέχρι αύριο...θα έχει ανέβει όσο πρέπει η χοριακη σου...και κανόνισε μετά πάλι να αγχώνεσαι...βασικά θα αγχώνεσαι σίγουρα :-P αλλά γι'αυτό εδώ είμαστε εμείς...

Εγώ σαν σύμπτωμα είχα δυσκοιλιότητα πάντως απο λίγες μέρες πριν την καθυστέρηση...και τις δύο φορές..κ ήταν ένας λόγος που την δεύτερη φορά ενώ είχα δύο αρνητικά τεστ...είχα μια σιγουριά ότι θα είμαι.... Πάντως η δυσκοιλιότητα συνεχίστηκε μέχρι τις αρχές στον 4ο.... Ευτυχώς τώρα λειτουργώ κανονικά... Όπως προ εγκυμοσύνης που πήγαινα κάθε πρωί με καφέ και τσιγάρο...ωραίες εποχές :-)

άντε αναμένουμε αύριο τα ευχάριστα... 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, WomensPower είπε:

Υπομονή λίγες ώρες έμειναν μέχρι αύριο...θα έχει ανέβει όσο πρέπει η χοριακη σου...και κανόνισε μετά πάλι να αγχώνεσαι...βασικά θα αγχώνεσαι σίγουρα :-P αλλά γι'αυτό εδώ είμαστε εμείς...

Εγώ σαν σύμπτωμα είχα δυσκοιλιότητα πάντως απο λίγες μέρες πριν την καθυστέρηση...και τις δύο φορές..κ ήταν ένας λόγος που την δεύτερη φορά ενώ είχα δύο αρνητικά τεστ...είχα μια σιγουριά ότι θα είμαι.... Πάντως η δυσκοιλιότητα συνεχίστηκε μέχρι τις αρχές στον 4ο.... Ευτυχώς τώρα λειτουργώ κανονικά... Όπως προ εγκυμοσύνης που πήγαινα κάθε πρωί με καφέ και τσιγάρο...ωραίες εποχές :-)

άντε αναμένουμε αύριο τα ευχάριστα... 

Χαχαχα γέλασα πολύ !!! Εγώ είχα μια ζωή δυσκοιλιότητα , με την εγκυμοσύνη παραδόξως λειτουργώ κανονικά ... Τι να πεις .. άβυσσος η εγκυμοσύνη, σε κάθε γυναίκα εμφανίζει τόσο διαφορετικά συμπτώματα!! 

Να σου ζήσει το παιδάκι σου , να το χαίρεσαι :x

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...