Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Κορίτσια μου καλησπέρα! Έχω καιρό να μπω στο φόρουμ, χαιρετώ τα νέα κορίτσια και εύχομαι τα καλύτερα σε όλες! Είμαι σε προετοιμασία για εμβρυομεταφορα κατεξυγμενων βλαστοκυστεων. Εχω πολλές γνώσεις όσο αφορά το κομμάτι της ωοληψιας, στην εμβρυομεταφορα ειδικά κατεψυγμένων, έχω πολλές απορίες. Για παράδειγμα 2η ημέρα του κύκλου έκανα οιστραδιολη και είναι 67.Θεωρειται υψηλή? Να ακυρώσω τη διαδικασία? Έκανα και υπέρηχο και δεν υπάρχει κύστη. Γενικά δεν έχω καταλάβει τι θέλει προσοχή στην εμβρυομεταφορα. Είναι η τελευταία μου προσπάθεια και δε θέλω να πάω με ο, τι να ναι συνθήκες. 

Βιοχημική κύηση


Recommended Posts

1 ώρα πρίν, Mariam23 είπε:

Πότε έκανες ωορρηξία?  Ποια μέρα του κύκλου σου?

Μακάρι να έχεις μια θετική εξέλιξη στην εγκυμοσύνη σου και οι χοριακες σου να αυξάνονται<3

Παρακολουθούσα την ωορρηξία με τεστακια από πολύ νωρίς . 15η μέρα βρήκα δεύτερη έντονη γραμμή αλλά όχι το ίδιο έντονη με αυτήν της γραμμής ελέγχου . Το ίδιο και την 16η. Μετά μου τελείωσαν τα τεστ και δεν πήρα άλλα. Οπότε πιστεύω κάπου εκεί μετά την 16η , πρέπει να ήμουν πολυ κοντά . Τα τεστ εγκυμοσύνης τα ξεκίνησα εννοείται και αυτά από νωρίς λόγω του ότι είχα πολλές ταινίες . 25η μέρα αρνητικό, 26η μια υποψία γραμμής μόνο σε πολύ πολύ έντονο φως . 28η δηλαδή σήμερα πριν τη χοριακη  μια πολύ αχνή γραμμή που όμως την έβλεπες λίγο πιο εύκολα . Άρα θεωρώ ότι υπήρξε μια αύξηση από το Σάββατο που ήταν τελείως αρνητικό . Μέχρι την Παρασκευή έχω αλλά δύο τεστ . Θα τα κάνω και αυτά να βεβαιωθω ότι η γραμμή σκουραίνει .  Πιστεύεις είναι πολύ χαμηλή η χοριακη ε; 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 80
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

1 hour ago, Ellimn είπε:

Παρακολουθούσα την ωορρηξία με τεστακια από πολύ νωρίς . 15η μέρα βρήκα δεύτερη έντονη γραμμή αλλά όχι το ίδιο έντονη με αυτήν της γραμμής ελέγχου . Το ίδιο και την 16η. Μετά μου τελείωσαν τα τεστ και δεν πήρα άλλα. Οπότε πιστεύω κάπου εκεί μετά την 16η , πρέπει να ήμουν πολυ κοντά . Τα τεστ εγκυμοσύνης τα ξεκίνησα εννοείται και αυτά από νωρίς λόγω του ότι είχα πολλές ταινίες . 25η μέρα αρνητικό, 26η μια υποψία γραμμής μόνο σε πολύ πολύ έντονο φως . 28η δηλαδή σήμερα πριν τη χοριακη  μια πολύ αχνή γραμμή που όμως την έβλεπες λίγο πιο εύκολα . Άρα θεωρώ ότι υπήρξε μια αύξηση από το Σάββατο που ήταν τελείως αρνητικό . Μέχρι την Παρασκευή έχω αλλά δύο τεστ . Θα τα κάνω και αυτά να βεβαιωθω ότι η γραμμή σκουραίνει .  Πιστεύεις είναι πολύ χαμηλή η χοριακη ε; 

την εκανες νωρις την χοριακη.κ δ εχει σημασια ποσο ξεκιναει.πιθανον εισαι πριν την καθυστερηση,λογικο να ειναι χαμηλη.σημασια εχει η αυξηση

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, WomensPower είπε:

Αχ τι τέλεια νέα!!! Είμαι σίγουρη ότι ήρθε για να μείνει!!! Μην αγχώνεσαι...αυτό που είπες δεν είναι στο χέρι σου να αλλάξει κάτι!!! Οι αρχάγγελοι να προστατεψουν το νινακι που ξεκίνησε να αναπτύσσεται!!! Σταύρωνε και την κοιλίτσα με λαδακι ή αγιασμό ο,τι έχεις :-)

 

 

Πω τι δύσκολη διαδικασία...να είσαι σε αναμονή και το μωρό να μεγαλώνει μέσα σου..Τελικά το αποδίδουν σε τυχαίο γεγονός εφόσον δεν έχετε κάτι κληρονομικό? Εύχομαι τα καλύτερα σύντομα!!! 

Λοιπόν βρήκα τις πρώτες βασικές εξετάσεις που γράφτηκαν από τη γυναικολόγο μετά τη βιοχημικη,

αποτέλεσμα ____ όριο 

Ομοκυστεΐνη: 7.1 _____ 4.4-13.6

Τsh:  1.80 ______  0.25 -5,0

Anti-TG:  3.0 ______ <10

Αντισώματα υποδοχέων TPO: 2.06 _____ < 15

ΧΡΟΝΟΣ ΠΡΟΘΡΟΜΒΙΝΗΣ 

Χρόνος μάρτυρα 13.60 sec 

Χρόνος ασθενούς 15.50 sec 

Περιεκτικότητα 81%

INR 1.13

 

ΕΛΕΓΧΟΣ ΠΗΚΤΙΚΟΤΗΤΑΣ 

D-dimers  0.27 ______  < 0.50

Αντιθρομβινη III   85,0 % ______ 80.0 -120.0

Πρωτεινη S : 122  ______ 50 - 145

Πρωτεινη C : 69 ______ 70-130

Και εννοείται αιματοκρίτη, λευκά κλπ..

Αυτά είναι τα πρώτα και είναι όλα εντός ορίων....φυσιολογικοτατα.... Πλεον με την εγκυμοσύνη έχουν αλλάξει οι τιμές σε κάποια αυτά πχ ομοκυστεινη, d-dimers, χρόνος προθρομβινης... Εγώ παρακαλούσα να έχω κάτι που διορθώνεται με ένα χάπι να σου πω την αλήθεια...άλλους τους αγχωνει και δεν θέλουν τέτοιες διαδικασίες..πχ εγώ τα έκανα κρυφά απ' τον άντρα μου γιατί θα αγχωνοταν ότι κάτι έχω...τον επόμενο μήνα που ξανά μείνα έγκυος του τα είπα ...

Αν θες να σου γράψω και τις αρχικές από την αιματολογο (ώστε αν αποφασισεις να μην κάνεις περιττες κ πληρώνεις ένα κάρο λεφτά) που εγώ βρήκα ότι έχω γονιδιακή θρομβοφιλια. Εντωμεταξυ έκανες τα πιο δύσκολα...κ αυτό με την αιματολογο είναι το ευκολότερο...  

 

 

 

Άμα δεν σου κάνει κόπο θα μπορούσες να τα γράψεις?

Σε τι αναφερεσαι ότι έκανα τα πιο δύσκολα? Για εξετάσεις? 

Εμένα είναι αυτά τα αποτελέσματα μου. 

Ομοκυστεινη 9,3 ( επιθυμητή 3,7-14,9)

Quick (χρόνος προθρομβινης) 15,5 

PT% (χρόνος προθρομβινης %) 72,8%

INR 1,23 ( 0,85-1,15)

FIB 320 ( 180-350)

Αντιθρομβινη III  , 89 ( 75-125)

Πρωτεινη C,  93,8 (70-140)

Ελεύθερη πρωτεινη S αντιγόνο 60,6 (60,1-113,6)

 

Τις εξετάσεις τις έκανες μετά αφότου ήσουν έγκυος?

Σκέφτομαι όταν πρώτα ο Θεός μείνω έγκυος να τις επαναλάβω. Ίσως και πιο εξειδικευμένες πλέον. 

Σε ποιον αιματολογο πας( αν είσαι Αθήνα)?

Ναι όλοι για τυχαίο γεγονός. Σκέψου μέχρι και η μαμά μου και η αδερφή μου πήγαν για καρυότυπο όταν έκανα και εγώ για να είμαστε σίγουρη ότι δεν ήταν κάτι που είχαμε στην οικογένεια. 

 

10 ώρες πρίν, Ellimn είπε:

 15η μέρα βρήκα δεύτερη έντονη γραμμή αλλά όχι το ίδιο έντονη με αυτήν της γραμμής ελέγχου . Το ίδιο και την 16η. Μετά μου τελείωσαν τα τεστ και δεν πήρα άλλα. Οπότε πιστεύω κάπου εκεί μετά την 16η , πρέπει να ήμουν πολυ κοντά .  

Σε κάθε γυναίκα είναι πολύ διαφορετική η όλη κατάσταση. Ας πούμε εγώ με σταθερό κύκλο 30 ημερών (ίσως και 31 κάποιες φορές) στις 2 ημέρες καθυστέρησης είχα μόλις 70 μονάδες. Στην επανάληψη πήγε στις 50 μονάδες. Στην πρώτη εγκυμοσύνη 4η ημέρα καθυστέρησης είχα 905. 

Άρα εκεί κατάλαβα ότι κάτι δεν πάει καλά και πράγματι ήταν βιοχημική. Δεν ένιωθα κιόλας τόσο πολύ τα συμπτώματα της εγκυμοσύνης όπως την πρώτη φορά. 

Όμως έχω ακούσει πολλές γυναίκες να ξεκινάνε με χαμηλή χοριακη και μετά να ανεβαίνει φουλ. (Για αυτό και είχα ελπίδες)

Ωστόσο εσύ αν έχεις 16-17 ημέρα ωορρηξια σημαίνει ότι αυτός ο κύκλος θα είναι 30-31 ημέρες. Αφού είσαι στην 28η ημέρα νομίζω είναι πολύ καλά. 2-3 ημέρες δηλαδή πριν την αναμενόμενη περίοδο. 

Καλά αποτελέσματα εύχομαι!!!

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Mariam23 είπε:

Άμα δεν σου κάνει κόπο θα μπορούσες να τα γράψεις?

Σε τι αναφερεσαι ότι έκανα τα πιο δύσκολα? Για εξετάσεις? 

Εμένα είναι αυτά τα αποτελέσματα μου. 

Ομοκυστεινη 9,3 ( επιθυμητή 3,7-14,9)

Quick (χρόνος προθρομβινης) 15,5 

PT% (χρόνος προθρομβινης %) 72,8%

INR 1,23 ( 0,85-1,15)

FIB 320 ( 180-350)

Αντιθρομβινη III  , 89 ( 75-125)

Πρωτεινη C,  93,8 (70-140)

Ελεύθερη πρωτεινη S αντιγόνο 60,6 (60,1-113,6)

 

Τις εξετάσεις τις έκανες μετά αφότου ήσουν έγκυος?

Σκέφτομαι όταν πρώτα ο Θεός μείνω έγκυος να τις επαναλάβω. Ίσως και πιο εξειδικευμένες πλέον. 

Σε ποιον αιματολογο πας( αν είσαι Αθήνα)?

Ναι όλοι για τυχαίο γεγονός. Σκέψου μέχρι και η μαμά μου και η αδερφή μου πήγαν για καρυότυπο όταν έκανα και εγώ για να είμαστε σίγουρη ότι δεν ήταν κάτι που είχαμε στην οικογένεια. 

 

Σε κάθε γυναίκα είναι πολύ διαφορετική η όλη κατάσταση. Ας πούμε εγώ με σταθερό κύκλο 30 ημερών (ίσως και 31 κάποιες φορές) στις 2 ημέρες καθυστέρησης είχα μόλις 70 μονάδες. Στην επανάληψη πήγε στις 50 μονάδες. Στην πρώτη εγκυμοσύνη 4η ημέρα καθυστέρησης είχα 905. 

Άρα εκεί κατάλαβα ότι κάτι δεν πάει καλά και πράγματι ήταν βιοχημική. Δεν ένιωθα κιόλας τόσο πολύ τα συμπτώματα της εγκυμοσύνης όπως την πρώτη φορά. 

Όμως έχω ακούσει πολλές γυναίκες να ξεκινάνε με χαμηλή χοριακη και μετά να ανεβαίνει φουλ. (Για αυτό και είχα ελπίδες)

Ωστόσο εσύ αν έχεις 16-17 ημέρα ωορρηξια σημαίνει ότι αυτός ο κύκλος θα είναι 30-31 ημέρες. Αφού είσαι στην 28η ημέρα νομίζω είναι πολύ καλά. 2-3 ημέρες δηλαδή πριν την αναμενόμενη περίοδο. 

Καλά αποτελέσματα εύχομαι!!!

Ευχαριστώ πολύ για την εκτενή απάντηση ! Η αλήθεια είναι ότι ξύπνησα το πρωί και έκανα ακόμα ένα τεστ της one step. Δεν θα έπρεπε να έχει σκουρυνει η γραμμή από χτες ? Μετά καθώς ερχόμουν στη δουλειά με έπιασαν τα κλαματα από το φόβο μου ... Έστειλα στη μονή Βατοπαιδίου να μου στείλουν την κορδέλα . Δεν ξέρω αν θα αντέξω να χάσω και αυτό το σπορακι ....

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Ellimn είπε:

Ευχαριστώ πολύ για την εκτενή απάντηση ! Η αλήθεια είναι ότι ξύπνησα το πρωί και έκανα ακόμα ένα τεστ της one step. Δεν θα έπρεπε να έχει σκουρυνει η γραμμή από χτες ? Μετά καθώς ερχόμουν στη δουλειά με έπιασαν τα κλαματα από το φόβο μου ... Έστειλα στη μονή Βατοπαιδίου να μου στείλουν την κορδέλα . Δεν ξέρω αν θα αντέξω να χάσω και αυτό το σπορακι ....

Κάθε 48 ώρες διπλασιάζεται η χοριακή. Οπότε κακώς έκανες και σήμερα. 

Το καταλαβαίνω το άγχος σου αλλά μην ξανά κάνεις άλλο. Άσε να περάσουν 1-2 ημέρες καθυστέρησης και μετά κάνε χοριακή!

Υ.Γ για αυτό και εγώ δεν ξανά αγόρασα τεστ εγκυμοσύνης. Πρώτα ο Θεός είπα όταν θα έχω καθυστέρηση τότε επιτόπου χοριακή. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

7 ώρες πρίν, Mariam23 είπε:

Άμα δεν σου κάνει κόπο θα μπορούσες να τα γράψεις?

Σε τι αναφερεσαι ότι έκανα τα πιο δύσκολα? Για εξετάσεις? 

Εμένα είναι αυτά τα αποτελέσματα μου. 

Ομοκυστεινη 9,3 ( επιθυμητή 3,7-14,9)

Quick (χρόνος προθρομβινης) 15,5 

PT% (χρόνος προθρομβινης %) 72,8%

INR 1,23 ( 0,85-1,15)

FIB 320 ( 180-350)

Αντιθρομβινη III  , 89 ( 75-125)

Πρωτεινη C,  93,8 (70-140)

Ελεύθερη πρωτεινη S αντιγόνο 60,6 (60,1-113,6)

 

Τις εξετάσεις τις έκανες μετά αφότου ήσουν έγκυος?

Σκέφτομαι όταν πρώτα ο Θεός μείνω έγκυος να τις επαναλάβω. Ίσως και πιο εξειδικευμένες πλέον. 

Σε ποιον αιματολογο πας( αν είσαι Αθήνα)?

Ναι όλοι για τυχαίο γεγονός. Σκέψου μέχρι και η μαμά μου και η αδερφή μου πήγαν για καρυότυπο όταν έκανα και εγώ για να είμαστε σίγουρη ότι δεν ήταν κάτι που είχαμε στην οικογένεια. 

 

Σε κάθε γυναίκα είναι πολύ διαφορετική η όλη κατάσταση. Ας πούμε εγώ με σταθερό κύκλο 30 ημερών (ίσως και 31 κάποιες φορές) στις 2 ημέρες καθυστέρησης είχα μόλις 70 μονάδες. Στην επανάληψη πήγε στις 50 μονάδες. Στην πρώτη εγκυμοσύνη 4η ημέρα καθυστέρησης είχα 905. 

Άρα εκεί κατάλαβα ότι κάτι δεν πάει καλά και πράγματι ήταν βιοχημική. Δεν ένιωθα κιόλας τόσο πολύ τα συμπτώματα της εγκυμοσύνης όπως την πρώτη φορά. 

Όμως έχω ακούσει πολλές γυναίκες να ξεκινάνε με χαμηλή χοριακη και μετά να ανεβαίνει φουλ. (Για αυτό και είχα ελπίδες)

Ωστόσο εσύ αν έχεις 16-17 ημέρα ωορρηξια σημαίνει ότι αυτός ο κύκλος θα είναι 30-31 ημέρες. Αφού είσαι στην 28η ημέρα νομίζω είναι πολύ καλά. 2-3 ημέρες δηλαδή πριν την αναμενόμενη περίοδο. 

Καλά αποτελέσματα εύχομαι!!!

Θα σου πω κάτι και ελπίζω να μην το παρεξηγήσεις,συνήθως οι βιοχημικές οφείλονται σε χρωμοσωμικες ανωμαλίες και η απώλεια που είχες στο δεύτερο τρίμηνο ήταν εν τέλει χρωμοσωμικη ανωμαλία. Άρα και από την στιγμή που έκανες κ τον έλεγχο θρομβοφιλιας και εφόσον στα διάβασε ο γιατρός τα αποτελέσματα και τα βρήκε φυσιολογικά,μην συγκρίνεις τιμές με άλλες κοπέλες γιατί δεν θα βοηθηθεις. Κι εγώ έκανα τις αντίστοιχες εξετάσεις μιας κ είχα δύο παλινδρομες,με την δεύτερη διαπιστωμένη χρωμοσωμικη ανωμαλία. Πιο πολύ θα με προβληματιζαν οι ορμονολογικες μου ή το σπερμοδιαγραμμα,αλλά αφού βγήκαν καλά ,είναι όντως τυχαίο γεγονός. Προσπάθησε να μαζέψεις τα κομμάτια σου(το ξέρω ότι δεν είναι εύκολο) και όταν θα είσαι έτοιμη ψυχολογικά να έρθει η τρίτη και τυχερή σου εγκυμοσύνη. Στα λέω με αγάπη και από καρδιάς ,αλλά μόνο περισσότερο άγχος σου προσφέρει όλο αυτό.εγω συνέκρινα τιμές μέχρι κ στο ίντερνετ,τελικά όντως ήταν τυχαίο. Να εμπιστεύεσαι τους γιατρούς σου κ σύντομα με ένα γερό μπεμπακι.

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 31 λεπτά , MumMaria είπε:

Θα σου πω κάτι και ελπίζω να μην το παρεξηγήσεις,συνήθως οι βιοχημικές οφείλονται σε χρωμοσωμικες ανωμαλίες και η απώλεια που είχες στο δεύτερο τρίμηνο ήταν εν τέλει χρωμοσωμικη ανωμαλία. Άρα και από την στιγμή που έκανες κ τον έλεγχο θρομβοφιλιας και εφόσον στα διάβασε ο γιατρός τα αποτελέσματα και τα βρήκε φυσιολογικά,μην συγκρίνεις τιμές με άλλες κοπέλες γιατί δεν θα βοηθηθεις. Κι εγώ έκανα τις αντίστοιχες εξετάσεις μιας κ είχα δύο παλινδρομες,με την δεύτερη διαπιστωμένη χρωμοσωμικη ανωμαλία. Πιο πολύ θα με προβληματιζαν οι ορμονολογικες μου ή το σπερμοδιαγραμμα,αλλά αφού βγήκαν καλά ,είναι όντως τυχαίο γεγονός. Προσπάθησε να μαζέψεις τα κομμάτια σου(το ξέρω ότι δεν είναι εύκολο) και όταν θα είσαι έτοιμη ψυχολογικά να έρθει η τρίτη και τυχερή σου εγκυμοσύνη. Στα λέω με αγάπη και από καρδιάς ,αλλά μόνο περισσότερο άγχος σου προσφέρει όλο αυτό.εγω συνέκρινα τιμές μέχρι κ στο ίντερνετ,τελικά όντως ήταν τυχαίο. Να εμπιστεύεσαι τους γιατρούς σου κ σύντομα με ένα γερό μπεμπακι.

Τι να παρεξηγηθω καλέ? Καλά κάνεις και τα λες. Δυστυχώς δεν είναι κάτι που δεν ξέρω 'η που δεν μου έχουν πει. Απλά ξέρεις ο πνιγμένος από τα μαλλιά του πιάνεται. 

Δηλαδή προσπαθώ να "ανακαλύψω" τυχόν άλλη εξέταση που μου ξέφυγε για να την κάνω. 

Δεν μπορώ να πω , ησύχασα πολύ που έχω στα χέρια μου πολύ καλές ορμονολογικες εξετάσεις και ένα καλό σπερμοδιαγραμμα του άντρα μου. 

Έχω ηρεμήσει πολύ και ελπίζω να έρθει σύντομα! 

Σε ευχαριστώ που μου θυμηθησες την περίπτωση σου-γτ τα έχουμε πει και από μντ. Μοιάζουν όντως λίγο οι περιπτώσεις μας. (κοινός παρονομαστής οι χρωμοσωμικες ανωμαλίες). 

Σε ευχαριστώ για τις ευχές σου!!!!!!!! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

On 9/11/2022 at 8:17 ΠΜ, Mariam23 είπε:

Άμα δεν σου κάνει κόπο θα μπορούσες να τα γράψεις?

Σε τι αναφερεσαι ότι έκανα τα πιο δύσκολα? Για εξετάσεις? 

Εμένα είναι αυτά τα αποτελέσματα μου. 

Ομοκυστεινη 9,3 ( επιθυμητή 3,7-14,9)

Quick (χρόνος προθρομβινης) 15,5 

PT% (χρόνος προθρομβινης %) 72,8%

INR 1,23 ( 0,85-1,15)

FIB 320 ( 180-350)

Αντιθρομβινη III  , 89 ( 75-125)

Πρωτεινη C,  93,8 (70-140)

Ελεύθερη πρωτεινη S αντιγόνο 60,6 (60,1-113,6)

 

Τις εξετάσεις τις έκανες μετά αφότου ήσουν έγκυος?

Σκέφτομαι όταν πρώτα ο Θεός μείνω έγκυος να τις επαναλάβω. Ίσως και πιο εξειδικευμένες πλέον. 

Σε ποιον αιματολογο πας( αν είσαι Αθήνα)?

Ναι όλοι για τυχαίο γεγονός. Σκέψου μέχρι και η μαμά μου και η αδερφή μου πήγαν για καρυότυπο όταν έκανα και εγώ για να είμαστε σίγουρη ότι δεν ήταν κάτι που είχαμε στην οικογένεια. 

 

Σε κάθε γυναίκα είναι πολύ διαφορετική η όλη κατάσταση. Ας πούμε εγώ με σταθερό κύκλο 30 ημερών (ίσως και 31 κάποιες φορές) στις 2 ημέρες καθυστέρησης είχα μόλις 70 μονάδες. Στην επανάληψη πήγε στις 50 μονάδες. Στην πρώτη εγκυμοσύνη 4η ημέρα καθυστέρησης είχα 905. 

Άρα εκεί κατάλαβα ότι κάτι δεν πάει καλά και πράγματι ήταν βιοχημική. Δεν ένιωθα κιόλας τόσο πολύ τα συμπτώματα της εγκυμοσύνης όπως την πρώτη φορά. 

Όμως έχω ακούσει πολλές γυναίκες να ξεκινάνε με χαμηλή χοριακη και μετά να ανεβαίνει φουλ. (Για αυτό και είχα ελπίδες)

Ωστόσο εσύ αν έχεις 16-17 ημέρα ωορρηξια σημαίνει ότι αυτός ο κύκλος θα είναι 30-31 ημέρες. Αφού είσαι στην 28η ημέρα νομίζω είναι πολύ καλά. 2-3 ημέρες δηλαδή πριν την αναμενόμενη περίοδο. 

Καλά αποτελέσματα εύχομαι!!!

Καλησπέρα φίλη μου, με συγχωρείς για την καθυστέρηση! Το πιο δύσκολο εννοώ τον καρυότυπο που θέλει να εξεταστούν και οι δύο και επίσης είναι πιο χρονοβόρο... Όπως και το σπερμοδιαγραμμα που αφορά τον άντρα...και έχω την εντύπωση ότι είναι πιο δύσκολο για αυτους... Δεν ξέρω αν χρειαζόταν να το κάνει κ ο δικός μου ή αν ποτέ χρειαστεί πως θα το πάρει... 

Σχετικά με τις πρώτες εξετασεις που σου έγραψα είναι αυτές που μου έγραψε η γυναικολόγος μου απευθειας μετά τη βιοχημικη και τις έκανα 10η μέρα του κύκλου... Αλλά και εσύ έχεις ελέγξει αυτούς τους δείκτες και είσαι μέσα στα όρια..όπως ήμουν και εγώ... 

Παρόλα αυτά εγώ το συνέχισα με αιματολογο μέσα σε λίγες μέρες ..και μου έγραψε τις παρακάτω εξετάσεις και τις έκανα κάπου 22η μέρα του κύκλου...η σύλληψη είχε γίνει αλλά εγώ δεν ήξερα ότι είμαι έγκυος..

ΒΙΟΧΗΜΙΚΕΣ 

Πρωτεινες ολικές (λευκώματα)

Γαλακτικη αφυδρογοναση (lhd)

Ομοκυστεΐνη

 

 ΟΡΟΛΟΓΙΚΕΣ 

CRP ποσοτική 

 

ΔΕΙΚΤΕΣ ΝΕΟΠΛΑΣΙΑΣ 

Καρκινικό αντιγόνο CA 125 

 

ΑΝΟΣΟΛΟΓΙΚΕΣ ΕΞΕΤΆΣΕΙΣ

Αντισώματα Καρδιολιπινης IgG

Αντισώματα Καρδιολιπινης IgM 

Αντισώματα αντιφωσφολιπιδικα  IgG 

Αντισώματα αντιφωσφολιπιδικα IgM 

Αντισώματα έναντι τοιχωματικών κυττάρων (APCA)

 

ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΠΗΞΗΣ 

Χρονος Quick μάρτυρος

Χρόνος quick εξετασθεντος 

INR 

Χρόνος μερικής θρομβοπλαστίνης (aPPT) 

Ινωδογονο 

Αντιθρομβινη ΙΙΙ 

Πρωτεϊνη C 

Πρωτεϊνών S 

 

ΕΛΕΓΧΟΣ ΘΡΟΜΒΟΦΙΛΙΑΣ 6 μεταλλαγών 

Factor V ( G1691A - Leiden) 

MTHFR  (C677T)

MTHFR (A1298C)

Prothrombin (G20210A) 

PAI -1 (4G/5G) 

PAI -1-844 G > A 

Όλα αυτά μου κοστισαν γύρω στα 100€

Εμένα από όλους αυτούς τους δείκτες όλα ήταν φυσιολογικά, εκτός από τις 3 μεταλλάξεις στην θρομβοφιλια...οι οποίες είναι κληρονομικές από τους γονείς μου..

Κ η κολλητή μου τώρα τελευταία πήγε στην αιματολογο λόγω παλινδρομης και ενώ είχε κ αυτή τις βασικές εξετάσεις πήξης αίματος καλές που της είχε γράψει ο γυναικολόγος... βρεθηκε κ αυτή να έχει κληρονομικες μεταλλάξεις θρομβοφιλιας..

Αν ρωτάς τη γνώμη μου οι 6 μεταλλάξεις και οι δείκτες καρδιολιπινης και αντιφωσφολιπιδικο καλό είναι να ελέγχθουν. Ενημερωτικά κ τώρα που είμαι έγκυος έχω ελέγξει μέχρι στιγμής δύο φορές τους δείκτες καρδιολιπινης κ αντιφωσφολιπιδικο άσχετα που μέχρι στιγμής είναι φυσιολογικοί, γιατι απ' ότι έχω καταλάβει είναι δείκτες θρομβοφιλιας που μπορεί να εμφανιστούν σε οποιαδήποτε φάση της κύησης ( επικτητη θρομβοφιλια) . Εγώ προς το παρόν έχω μόνο την κληρονομική.

Σίγουρα είναι κάποιο κόστος που δεν μπορούν όλοι να διαθέσουν έστω και προληπτικά... Αλλά επειδή έχω δει  απώλειες και σε πρώιμες εγκυμοσύνες αλλά και προχωρημένη σε φίλους...έχω φοβηθεί κ ήθελα να ξέρω τι γίνεται και απευθύνθηκα σε αιματολογο..

Παρόλα αυτά ο καθένας έχει διαφορετικό ιστορικό, ηλικία, κληρονομικότητα κλπ...οπότε εννοείται πως πάντα ζητάμε καθοδήγηση από τους γιατρούς μας!!! 

Εύχομαι ο,τι καλύτερο και αν μπορώ να σ βοηθήσω σε κάτι άλλο θα χαρώ πολύ :-)

 

 

 

 

 

 

 

 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, WomensPower είπε:

Όπως και το σπερμοδιαγραμμα που αφορά τον άντρα...και έχω την εντύπωση ότι είναι πιο δύσκολο για αυτους... Δεν ξέρω αν χρειαζόταν να το κάνει κ ο δικός μου ή αν ποτέ χρειαστεί πως θα το πάρει... 

Παρόλα αυτά εγώ το συνέχισα με αιματολογο μέσα σε λίγες μέρες ..και μου έγραψε τις παρακάτω εξετάσεις και τις έκανα κάπου 22η μέρα του κύκλου...η σύλληψη είχε γίνει αλλά εγώ δεν ήξερα ότι είμαι έγκυος..

ΒΙΟΧΗΜΙΚΕΣ 

Πρωτεινες ολικές (λευκώματα)

Γαλακτικη αφυδρογοναση (lhd)

Ομοκυστεΐνη

 

 ΟΡΟΛΟΓΙΚΕΣ 

CRP ποσοτική 

 

ΔΕΙΚΤΕΣ ΝΕΟΠΛΑΣΙΑΣ 

Καρκινικό αντιγόνο CA 125 

 

ΑΝΟΣΟΛΟΓΙΚΕΣ ΕΞΕΤΆΣΕΙΣ

Αντισώματα Καρδιολιπινης IgG

Αντισώματα Καρδιολιπινης IgM 

Αντισώματα αντιφωσφολιπιδικα  IgG 

Αντισώματα αντιφωσφολιπιδικα IgM 

Αντισώματα έναντι τοιχωματικών κυττάρων (APCA)

 

ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΠΗΞΗΣ 

Χρονος Quick μάρτυρος

Χρόνος quick εξετασθεντος 

INR 

Χρόνος μερικής θρομβοπλαστίνης (aPPT) 

Ινωδογονο 

Αντιθρομβινη ΙΙΙ 

Πρωτεϊνη C 

Πρωτεϊνών S 

 

ΕΛΕΓΧΟΣ ΘΡΟΜΒΟΦΙΛΙΑΣ 6 μεταλλαγών 

Factor V ( G1691A - Leiden) 

MTHFR  (C677T)

MTHFR (A1298C)

Prothrombin (G20210A) 

PAI -1 (4G/5G) 

PAI -1-844 G > A 

Κ η κολλητή μου τώρα τελευταία πήγε στην αιματολογο λόγω παλινδρομης και ενώ είχε κ αυτή τις βασικές εξετάσεις πήξης αίματος καλές που της είχε γράψει ο γυναικολόγος... βρεθηκε κ αυτή να έχει κληρονομικες μεταλλάξεις θρομβοφιλιας..

Αν ρωτάς τη γνώμη μου οι 6 μεταλλάξεις και οι δείκτες καρδιολιπινης και αντιφωσφολιπιδικο καλό είναι να ελέγχθουν. Ενημερωτικά κ τώρα που είμαι έγκυος έχω ελέγξει μέχρι στιγμής δύο φορές τους δείκτες καρδιολιπινης κ αντιφωσφολιπιδικο άσχετα που μέχρι στιγμής είναι φυσιολογικοί, γιατι απ' ότι έχω καταλάβει είναι δείκτες θρομβοφιλιας που μπορεί να εμφανιστούν σε οποιαδήποτε φάση της κύησης ( επικτητη θρομβοφιλια) . Εγώ προς το παρόν έχω μόνο την κληρονομική.

Καλημέρα! Σε ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο που αφιέρωσες να γράψεις τις εξετάσεις σου αλλά και τις πληροφορίες. 

Όσον αφορά το σπερμοδιαγραμμα ευτυχώς ο άντρας μου ήταν πολύ συνεργάσιμος και ήθελε να το ελέγξει. Οφείλουν να εξετάζονται κι αυτοί διότι αυτή η προσπάθεια είναι και των 2. (Η εγκυμοσύνη) Όχι μόνο της γυναίκας. Αν θέλουμε να λέμε ότι κάναμε σωστή δουλειά και έλεγχο πρέπει να εξετάζονται και οι δύο. 

Θα το κοιτάξω αυτο με τις μεταλλάξεις όταν με το καλό μείνω έγκυος για να δω για την επίκτητη θρομβοφιλια 'η  το επόμενο διάστημα αν δεν μείνω έγκυος. 

Απλά κάνουμε μια παύση τώρα από τους γιατρούς γιατί έχουμε δώσει πολλά λεφτά το τελευταίο διάστημα. 

Θεωρώ βέβαια ότι λόγω της πρώτη κύησης που όλα είναι έβαιναν καλώς σε αυτό το θέμα, δεν θα έχω κάτι. 'η τουλάχιστον θα έχω χρόνο ίσως να κάνω εξετάσεις όταν με το καλό μείνω έγκυος, έστω στις πρώτες βδομάδες για να αποκλείσουμε την επίκτητη θρομβοφιλια. 

Από τις πρώτες εβδομάδες κύησης σου έδωσαν κάποια αγωγή? Οι γονείς το ήξεραν οτι έχουν επίκτητη θρομβοφιλια? 'η το ανακαλύψατε τυχαία?

Σου είπε η γυναικολόγος 'η η αιματολογος ότι η βιοχημική οφείλεται στην θρομβοφιλια? 

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα .

Την Τρίτη 8/11 η χοριακη μου ήταν 26,8 και την Παρασκευή 11/11 πήγε 98,42. Ο γιατρός είπε ότι αυξήθηκε πολύ καλά και να επαναλάβω την Τρίτη . Ωστόσο έχω πεθάνει από τη αγωνία μου λόγω της βιοχημικής που είχα. Κάνω τα one step κάθε μέρα και όπως διαβάζω σε ξενα φόρουμ αργούν πολύ να σκουρυνουν. Τα ανεβάζω μήπως μπορείτε να με βοηθήσετε . 11 του μήνα μου φάνηκε πιο σκούρο από τις 12 και με έπιασαν τα κλαματα χτες . Ξέρω ότι δεν πρέπει να αγχώνομαι τόσο , και υποσχέθηκα στον εαυτό μου αν βγει καλή η χοριακη της Τρίτης θα τα πετάξω !

https://ibb.co/YQj3twN

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλέ, σταμάτα να κάνεις τέστ! Έχεις κάνει ήδη πάρα πολλά!!!! Η δεύτερη γραμμή στην ημέρα 13 είναι αρκετά πιο σκούρα απ'ολες τις άλλες μέρες. 

Ηρέμησε! Το ξέρω γτ και εγώ βιοχημική είχα τον Σεπτέμβρη και υποσχέθηκαν στον εαυτό μου μετά τις 2-3 ημέρες καθυστέρησης θα πάω για χοριακή στην επόμενη προσπάθεια. 

Δεν έχει νόημα αυτό που κάνεις. Στρεσσαρεις τον εαυτό σου ακόμα πιο πολύ. Στο λέω εκ πείρας γτ και εγώ έτσι ήμουν με τα τεστ. Καθόμουν και τα κοιταγα και τα ψαχουλευα επί ώρες.

Στοπ όμως!!!! Η ψυχολογία είναι πολύ σημαντική. Μην την υποτιμάμαι!

Πόσες.μερες καθυστέρηση έχεις ?

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Mariam23 είπε:

Καλέ, σταμάτα να κάνεις τέστ! Έχεις κάνει ήδη πάρα πολλά!!!! Η δεύτερη γραμμή στην ημέρα 13 είναι αρκετά πιο σκούρα απ'ολες τις άλλες μέρες. 

Ηρέμησε! Το ξέρω γτ και εγώ βιοχημική είχα τον Σεπτέμβρη και υποσχέθηκαν στον εαυτό μου μετά τις 2-3 ημέρες καθυστέρησης θα πάω για χοριακή στην επόμενη προσπάθεια. 

Δεν έχει νόημα αυτό που κάνεις. Στρεσσαρεις τον εαυτό σου ακόμα πιο πολύ. Στο λέω εκ πείρας γτ και εγώ έτσι ήμουν με τα τεστ. Καθόμουν και τα κοιταγα και τα ψαχουλευα επί ώρες.

Στοπ όμως!!!! Η ψυχολογία είναι πολύ σημαντική. Μην την υποτιμάμαι!

Πόσες.μερες καθυστέρηση έχεις ?

Ευτυχώς τελείωσαν τα τεστ που είχα οπότε κ δεν θα ξανακάνω . Αύριο έχω την χοριακη και θα μου λυθεί η απορία έτσι κ αλλιώς. Καθυστέρηση πολύ προσεγγιστικά πρέπει να έχω 4-5 μέρες. Σ' ευχαριστώ για την καθησυχαστικη σου απάντηση, έχω πάθει ψύχωση μου φαίνεται , αλλά δεν είναι στο χέρι μου το αν θα εξελιχθεί η όχι και λέω στον εαυτό μου κάθε μέρα ότι είναι μια νέα εγκυμοσύνη , και ένα νέο έμβρυο , που δεν έχει σχέση με το προηγούμενο . 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 25 λεπτά , Ellimn είπε:

Ευτυχώς τελείωσαν τα τεστ που είχα οπότε κ δεν θα ξανακάνω . Αύριο έχω την χοριακη και θα μου λυθεί η απορία έτσι κ αλλιώς. Καθυστέρηση πολύ προσεγγιστικά πρέπει να έχω 4-5 μέρες. Σ' ευχαριστώ για την καθησυχαστικη σου απάντηση, έχω πάθει ψύχωση μου φαίνεται , αλλά δεν είναι στο χέρι μου το αν θα εξελιχθεί η όχι και λέω στον εαυτό μου κάθε μέρα ότι είναι μια νέα εγκυμοσύνη , και ένα νέο έμβρυο , που δεν έχει σχέση με το προηγούμενο . 

Σκέψου πως στην βιοχημική που είχες, αν δεν είχες κάνει τα τέστ εγκυμοσύνης πριν την καθυστέρηση της περιόδου ούτε που θα το είχες καταλάβει. Είτε θα ερχόταν η περίοδος στην ώρα της είτε 1-2 ημέρες καθυστέρησης. Φαντάσου λοιπόν πόσες γυναίκες μπορεί να έχουν βιώσει βιοχημική και να μην το ξέρουν καν. 

Έτυχε και πέρασε. Και εγώ αυτό λέω στον εαυτό μου. Κάθε μήνα είναι νέα προσπάθεια!!! Και το ότι έμεινες τόσο γρήγορα έγκυος έστω και με βιοχημική είναι καλό σημάδι για τον οργανισμό σου. 

Πόσο χρονών είσαι?

Θα αναμένουμε τα νέα σου για τα αποτελέσματα στην χοριακη σου!!! Καλη δύναμη και καλά αποτελέσματα!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Mariam23 είπε:

Σκέψου πως στην βιοχημική που είχες, αν δεν είχες κάνει τα τέστ εγκυμοσύνης πριν την καθυστέρηση της περιόδου ούτε που θα το είχες καταλάβει. Είτε θα ερχόταν η περίοδος στην ώρα της είτε 1-2 ημέρες καθυστέρησης. Φαντάσου λοιπόν πόσες γυναίκες μπορεί να έχουν βιώσει βιοχημική και να μην το ξέρουν καν. 

Έτυχε και πέρασε. Και εγώ αυτό λέω στον εαυτό μου. Κάθε μήνα είναι νέα προσπάθεια!!! Και το ότι έμεινες τόσο γρήγορα έγκυος έστω και με βιοχημική είναι καλό σημάδι για τον οργανισμό σου. 

Πόσο χρονών είσαι?

Θα αναμένουμε τα νέα σου για τα αποτελέσματα στην χοριακη σου!!! Καλη δύναμη και καλά αποτελέσματα!

Είμαι 31 και ευχαριστώ το Θεό που μόλις ξεκίνησα προσπάθειες είχα αμέσως σύλληψη και αμέσως ξανά μετά την βιοχημική . Ναι μεν δεν εξελίχθηκε καλά αλλά τουλάχιστον συλλαμβάνω χωρίς ιδιαίτερη προσπάθεια . Το θέμα είναι να μην έχω κάποιο πρόβλημα που δεν επιτρέπει στην μήτρα μου να κρατήσει τα σπορακια. Δεν ξέρω αν θα αντέξω μια κακή έκβαση και αυτή τη φορά ..

Σ' ευχαριστώ πολύ , εύχομαι και σε σένα ο,τι καλύτερο . Θα σας ενημερώσω αύριο !!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 18 λεπτά , Ellimn είπε:

Είμαι 31 και ευχαριστώ το Θεό που μόλις ξεκίνησα προσπάθειες είχα αμέσως σύλληψη και αμέσως ξανά μετά την βιοχημική . Ναι μεν δεν εξελίχθηκε καλά αλλά τουλάχιστον συλλαμβάνω χωρίς ιδιαίτερη προσπάθεια . Το θέμα είναι να μην έχω κάποιο πρόβλημα που δεν επιτρέπει στην μήτρα μου να κρατήσει τα σπορακια. Δεν ξέρω αν θα αντέξω μια κακή έκβαση και αυτή τη φορά ..

Σ' ευχαριστώ πολύ , εύχομαι και σε σένα ο,τι καλύτερο . Θα σας ενημερώσω αύριο !!

Πιστεύω πως αν υπήρχε θέμα ανατομικό στην μήτρα θα σε είχε ενημερώσει ο γιατρός σου. Λογικά έτυχε!!! Επίσης λογικά κάνεις και τα τακτικά τεστ Παπ οπότε αν υπήρχε κάποια ένδειξη φλεγμονής ομοίως θα το ήξερες. (Ιδίως αν έχεις κάνει τεστ Παπ πρόσφατα)

Έχεις ξανά συλλάβει πριν την βιοχημική? Πώς εξελίχθηκε εκείνη η εγκυμοσύνη?Επειδή είπες" είχα αμέσως σύλληψη και αμέσως ξανά μετά την βιοχημική ."

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...