Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 10 λεπτά , Nels είπε:

      Αυτές που δεν γράφονται είναι το γονιδιακό πακέτο ελέγχου. Μόνο ενα (το MHTFR) από τα περίπου 20 γονίδια γράφεται και σε κάποια κέντρα αφορούν το ποσό αυτό από το πακέτο. Εκεί που τις έκανα πχ εγώ κόστιζε 180 ο πλήρης γονιδιακός έλεγχος και μου αφαίρεσαν τα 50 ευρώ από το MHTFR που γραφόταν μέσω ΕΟΠΠΥ. Όλες οι υπόλοιπες εξετάσεις θρομβοφιλιας που δικαιολογουνται μέσω ΕΟΠΠΥ και μπορείς να τις κάνεις και στο Ελενα τελείως δωρεάν (χρόνος προθρομβινης, αντιφωσφολιπιδικο κλπ) ήταν μια χαρά αλλά από τον γεννετικο βγήκε ότι είχα το γονίδιο της προθρομβινης που ευθύνεται για θρομβωσεις στην εγκυμοσύνη οπότε και έκανα αντιπηκτικες και με παρακολουθουσε και αιματολογος ανά 2-3 μήνες στην εγκυμοσύνη για να βλεπουμε αν έχει αλλάξει κάτι οπότε  να χρειάζομαι μεγαλύτερη δόση. Η αδερφή μου είχε το γονίδιο Leiden που και αυτό προκαλεί θέματα σε εγκυμοσύνη οπότε πήρε και αυτή αντιπηκτικη αγωγή σε εγκυμοσύνη με φυσική σύλληψη. Να τις κάνεις όλες τις απαραίτητες εξετασεις πριν την ετ γιατί είναι πολύτιμες οι υγιεις βλαστοκυστες, μην αφήσεις τίποτα στην τύχη.

      Να σε ρωτησω μιας και αναφέρεις τη φυσική σύλληψη. Ποτε ξεκίνησε τις ενέσεις η αδερφή σου; Ρωτάω γιατί εγω είμαι στην 7η βδομάδα και τώρα το ανακάλυψα και φοβάμαι μην είναι αργά.. 

Διαβήτης κυησης


Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 34
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

On 4/1/2023 at 10:33 ΜΜ, Miriam1 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια...είμαι στην 29 η εβδομάδα κ από τον 4ο μήνα έχω διαβήτη κύησης,για οποία έχει καταλαβαίνει ότι στερουμαι αρκετά 

κορίτσι μου σε νοιώθω έχω και εγώ διαβήτη που τον ανακάλυψα στην εγκυμοσυνη όμως δεν είναι εγκυμοσύνης! θα τον έχω μια ζωή! ξέρω είναι δύσκολο όμως σκέψου θετικά! μόλις γεννήσεις το πιθανότερο δε θα το έχεις πια! παίρνεις ινσουλινη ή μόνο με διατροφή το ρυθμίζεις? είχες πολύ?

Link to comment
Share on other sites

On 6/1/2023 at 1:04 ΜΜ, Jiji είπε:

κορίτσι μου σε νοιώθω έχω και εγώ διαβήτη που τον ανακάλυψα στην εγκυμοσυνη όμως δεν είναι εγκυμοσύνης! θα τον έχω μια ζωή! ξέρω είναι δύσκολο όμως σκέψου θετικά! μόλις γεννήσεις το πιθανότερο δε θα το έχεις πια! παίρνεις ινσουλινη ή μόνο με διατροφή το ρυθμίζεις? είχες πολύ?

Ακόμα το ρυθμίζω αλλά με τρομερές στερησεις 

πρίν από 4 λεπτά , Miriam1 είπε:

Ακόμα το ρυθμίζω αλλά με τρομερές στερησεις 

Η καμπύλη μου είχε βγει 250 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
On 4/1/2023 at 11:33 ΜΜ, Miriam1 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια...είμαι στην 29 η εβδομάδα κ από τον 4ο μήνα έχω διαβήτη κύησης,για οποία έχει καταλαβαίνει ότι στερουμαι αρκετά 

Κορίτσια καλησπέρα και από εμένα. 

@Miriam1

@Jiji

Έχει περάσει αρκετός καιρός βλέπω από τις αναρτήσεις σας , αλλά με ενδιαφέρει το θέμα και έχω αγχωθεί και είπα να γράψω και εγώ.

Είμαι 13 εβδομάδων και έχω οριακές τιμές γλυκόζης νηστείας και η καμπύλη η μικρή που έκανα βγήκε στο όριο. Έκλεισα ραντεβού σε διαβητολόγο θα πάωτην ερχόμενη Τετάρτη για περαιτέρω ελεγχο και οδηγίες. .Είναι και το πρώτο μου , που ήρθε μετά από πολλή αναμονή.Πάω για περπάτημα μια ώρα την ημέρα αλλα επειδή έχω αρκετή δουλειά κάθομαι αρκετές ώρες στον υπολογιστή και φοβάμαι μην παίζει και αυτό ρόλοΟ γυναικολόγος μου ήταν χαλαρός μου είπε απλά να αποφεύγω τα γλυκά αλλά εγώ έχω αγχωθεί μην πάθει κάτι το μωρό

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 50 λεπτά , Kounelaki17 είπε:

Κορίτσια καλησπέρα και από εμένα. 

@Miriam1

@Jiji

Έχει περάσει αρκετός καιρός βλέπω από τις αναρτήσεις σας , αλλά με ενδιαφέρει το θέμα και έχω αγχωθεί και είπα να γράψω και εγώ.

Είμαι 13 εβδομάδων και έχω οριακές τιμές γλυκόζης νηστείας και η καμπύλη η μικρή που έκανα βγήκε στο όριο. Έκλεισα ραντεβού σε διαβητολόγο θα πάωτην ερχόμενη Τετάρτη για περαιτέρω ελεγχο και οδηγίες. .Είναι και το πρώτο μου , που ήρθε μετά από πολλή αναμονή.Πάω για περπάτημα μια ώρα την ημέρα αλλα επειδή έχω αρκετή δουλειά κάθομαι αρκετές ώρες στον υπολογιστή και φοβάμαι μην παίζει και αυτό ρόλοΟ γυναικολόγος μου ήταν χαλαρός μου είπε απλά να αποφεύγω τα γλυκά αλλά εγώ έχω αγχωθεί μην πάθει κάτι το μωρό

 

ηρεμησε ειναι νωρις ακομη,οι τιμες σου οριακες,οποτε ολα καλα με το νινι σου

το σημαντικο ειναι οτι το βρηκες κ μαλιστα νωρις,θα προσεξεις κ ολα θα πανε καλα

θελει διατροφη,μικρα συχνα γευματα.να μην μενεις νηστικη πανω απο 3ωρες

οχι πολλους υδατανθρακες,να προτιμας ολικης.φρουτα με μετρο

πολυ νερο κ περπατημα

ακομη κ 10' να κινεισαι λιγο μεσα στον χωρο μετα το γευμα σου

να τρως λιγο πριν κοιμηθεις,πχ λιγο γαλα.κ να μην μενεις κ το βραδυ πανω απο 8ωρες,αν κοιμασαι πολλες ωρες

οχι αγχος οσο γινεται

να ελεγχεις κ την γλυκοζηλιωμενη στις εξετασεις

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

16 ώρες πρίν, Kounelaki17 είπε:

Κορίτσια καλησπέρα και από εμένα. 

@Miriam1

@Jiji

Έχει περάσει αρκετός καιρός βλέπω από τις αναρτήσεις σας , αλλά με ενδιαφέρει το θέμα και έχω αγχωθεί και είπα να γράψω και εγώ.

Είμαι 13 εβδομάδων και έχω οριακές τιμές γλυκόζης νηστείας και η καμπύλη η μικρή που έκανα βγήκε στο όριο. Έκλεισα ραντεβού σε διαβητολόγο θα πάωτην ερχόμενη Τετάρτη για περαιτέρω ελεγχο και οδηγίες. .Είναι και το πρώτο μου , που ήρθε μετά από πολλή αναμονή.Πάω για περπάτημα μια ώρα την ημέρα αλλα επειδή έχω αρκετή δουλειά κάθομαι αρκετές ώρες στον υπολογιστή και φοβάμαι μην παίζει και αυτό ρόλοΟ γυναικολόγος μου ήταν χαλαρός μου είπε απλά να αποφεύγω τα γλυκά αλλά εγώ έχω αγχωθεί μην πάθει κάτι το μωρό

 

Καλησπέρα και με το καλό το μωράκι σου.

Είχα διαβήτη κύησης στο πρώτο μου μωράκι,το ανακάλυψα στην καμπύλη που έκανα στο δεύτερο τρίμηνο,αφού τον προηγούμενο καιρό γλυκοζηλιωμενη κ νηστείας ήταν πάντα οκ.οταν έκανα την καμπύλη κ η δεύτερη κ η τρίτη τιμή ήταν παθολογικές.οποτε ξεκίνησα με διατροφή κ τρυπηματα μετά τα γεύματα κ κατάφερα αισίως να γεννήσω τον γιο μου με πρόκληση φυσιολογικά στην 39η εβδομάδα. Ο γιος μου δεν έκανε ούτε υπογλυκαιμία ούτε τίποτα κ εγώ γλίτωσα κ τις ινσουλίνης αφού με αυστηρή διατροφή,τα τρυπηματα ήταν εντός φυσιολογικων τιμών. Είναι πολύ νωρίς για να αγχώνεσαι,το μωράκι σου σε αυτές τις εβδομάδες δεν επηρεάζεται καθόλου για αυτό κ την καμπύλη ουσιαστικά την κάνουμε το δευτερο τρίμηνο. Μπορείς να δεις τι είναι αυτο που σε ανεβάζει,εμένα τα γλυκά δεν με ανέβαζαν ιδιαίτερα,αλλά ψωμιά,μακαρόνια κτλ έφτανε στο Θεό  ακόμα κ σε μικρή ποσότητα. Στα είπε τελεια κ η @vikib. Πολύ νερό,περπάτημα μετά τα γεύματα,το άγχος/στεναχωρια επισης ανεβάζει το ζάχαρο,γύρνα το σε ολικής κ να κάνεις συχνά μικρά γεύματα. Πχ είχα πάει εγώ σε ένα παντοπωλείο με βιολογικά προϊόντα κ έπαιρνα μπαρες,ρυζογκοφρετες κ ο,τι άλλο ,και κάθε δύο τρεις ώρες έτρωγα ένα σνακ. Με βοήθησε πολύ στην ισορροπία των τιμών. Όταν βγει κ η καμπύλη η επόμενη που θα κάνεις,εκτός από τον γυναικολόγο σου,να απευθυνθείς σε έναν καλό ενδοκρινολογο. Όλα καλά θα πάνε!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

εγω εκανα ινσουλινη γτ παρολη τη διατροφη το νηστειας ηταν εκτος οριων(βεβαια οι τιμες μου δ ηταν υπερβολικα τρελες,κ ισως αλλος γιατρος να μην μου εδινε,εκανα πολυ λιγο,κ εκεινος ο ενδοκρινολογος θεωρω οτι εκανε καποια λαθη στην περιπτωση μου)

γενικα ειχα μα δυσκολη πρωτη εγκυμοσυνη,ασχετα με το ζαχαρο,κ μπηκα με προκληση στις 39+2,αν ηθελα θα με περιμενε κ καμια βδομαδα παραπανω.οπως κ γιατρος καθηγητης μου ειχε πει θα με περιμενε κ σε παραταση

η κορη μου δ εκανε υπογλυκαιμια,μου την εφεραν αμεσως,ετρωγε μονο απο το στηθος αποκλειστικα,κ ολα καλα

εγω εκανα καισαρικη αλλα δ ειχα καθολου συνθηκες για φυσιολογικο,μετα απο 12ωρες δ αντεχα αλλο,δ εχει σχεση με το ζαχαρο

κ στην δευτερη εγκυμοσυνη δ ειχα διαβητη

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πρίν, vikib είπε:

ηρεμησε ειναι νωρις ακομη,οι τιμες σου οριακες,οποτε ολα καλα με το νινι σου

το σημαντικο ειναι οτι το βρηκες κ μαλιστα νωρις,θα προσεξεις κ ολα θα πανε καλα

θελει διατροφη,μικρα συχνα γευματα.να μην μενεις νηστικη πανω απο 3ωρες

οχι πολλους υδατανθρακες,να προτιμας ολικης.φρουτα με μετρο

πολυ νερο κ περπατημα

ακομη κ 10' να κινεισαι λιγο μεσα στον χωρο μετα το γευμα σου

να τρως λιγο πριν κοιμηθεις,πχ λιγο γαλα.κ να μην μενεις κ το βραδυ πανω απο 8ωρες,αν κοιμασαι πολλες ωρες

οχι αγχος οσο γινεται

να ελεγχεις κ την γλυκοζηλιωμενη στις εξετασεις

Καλησπέρα ,με συγχωρείτε για την καθυστέρηση σήμερα είδα τις απαντήσεις!

Είχα κάνει και γλυκοζυλιώμενη το πρώτο μήνα που δεν ήξερα ότι ήμουν έγκυος , στα πλαίσια τσεκ απ και δεν ήταν καλή για εγκυμονούσα.😔

Γενικά προσπαθώ σε όλα , προσπαθώ να τρώω κάτι στο τρίωρο αν και δεν ήταν στις συνήθειες μου , μόνο ολικής και περπάτημα μία ώρα αν όχι κάθε μέρα , μέρα παρά μέρα.Η αλήθεια έκανα και κάτι υγιεινά μπισκοτάκια με χουρμάδες για όταν λαχταράω κάτι γλυκό να τρώω κανένα.Σε διαβητολόγο θα παω και για να εκτιμήσει τις εξετάσεις μου κάποιος ειδικός στο αντικείμενο και  κυρίως για ένα πλάνο ,αν θα μου προτείνει μετρήσεις και για να δω αν θα μου τροποποιήσει κάτι στην διατροφή.

όμως αναγνωρίζω ότι το πιο σημαντικό ζήτημα τόσο για το μωρό όσο και για το σακχαρο είναι το άγχος μου , πρέπει να ηρεμήσω.Ευχαριστώ πολύ πολύ για την απάντηση💗 ,χαίρομαι τόσο που  το παιδάκι σου ήταν μια χαρά μετα τη γέννηση γιατι διαβάζοντας για το διαβήτη κύησης και το τι μπορεί να προκαλέσει στα μωρά είχε αυξηθεί το άγχος μου. Εύχομαι να πάνε όλα καλά και σε λίγους μήνες με το καλό να πάρω αγκαλίτσα το μωράκι μου και εγώ και να μπορέσω να το θηλάσω!🧿

Την Τετάρτη που θα πάω θα σασ στείλω ανταπόκριση από το γιατρό να σας πω.

Να είσαι καλά , να χαίρεσαι τα παιδάκια σου!!💗

 

 

Όμως αναγνωρίζω ότι το πιο σημαντικό μου θέμα 

2 ώρες πρίν, MumMaria είπε:

Καλησπέρα και με το καλό το μωράκι σου.

Είχα διαβήτη κύησης στο πρώτο μου μωράκι,το ανακάλυψα στην καμπύλη που έκανα στο δεύτερο τρίμηνο,αφού τον προηγούμενο καιρό γλυκοζηλιωμενη κ νηστείας ήταν πάντα οκ.οταν έκανα την καμπύλη κ η δεύτερη κ η τρίτη τιμή ήταν παθολογικές.οποτε ξεκίνησα με διατροφή κ τρυπηματα μετά τα γεύματα κ κατάφερα αισίως να γεννήσω τον γιο μου με πρόκληση φυσιολογικά στην 39η εβδομάδα. Ο γιος μου δεν έκανε ούτε υπογλυκαιμία ούτε τίποτα κ εγώ γλίτωσα κ τις ινσουλίνης αφού με αυστηρή διατροφή,τα τρυπηματα ήταν εντός φυσιολογικων τιμών. Είναι πολύ νωρίς για να αγχώνεσαι,το μωράκι σου σε αυτές τις εβδομάδες δεν επηρεάζεται καθόλου για αυτό κ την καμπύλη ουσιαστικά την κάνουμε το δευτερο τρίμηνο. Μπορείς να δεις τι είναι αυτο που σε ανεβάζει,εμένα τα γλυκά δεν με ανέβαζαν ιδιαίτερα,αλλά ψωμιά,μακαρόνια κτλ έφτανε στο Θεό  ακόμα κ σε μικρή ποσότητα. Στα είπε τελεια κ η @vikib. Πολύ νερό,περπάτημα μετά τα γεύματα,το άγχος/στεναχωρια επισης ανεβάζει το ζάχαρο,γύρνα το σε ολικής κ να κάνεις συχνά μικρά γεύματα. Πχ είχα πάει εγώ σε ένα παντοπωλείο με βιολογικά προϊόντα κ έπαιρνα μπαρες,ρυζογκοφρετες κ ο,τι άλλο ,και κάθε δύο τρεις ώρες έτρωγα ένα σνακ. Με βοήθησε πολύ στην ισορροπία των τιμών. Όταν βγει κ η καμπύλη η επόμενη που θα κάνεις,εκτός από τον γυναικολόγο σου,να απευθυνθείς σε έναν καλό ενδοκρινολογο. Όλα καλά θα πάνε!

Καλησπέρα MumMaria , 

η αλήθεια είναι πως η μόνη μου σκέψη το μόνο άγχος είναι το μωράκι , να μην πάθει κάτι τόσο στην εγκυμοσύνη όσο και μετά που διάβασα για υπογλυκαιμίες κλπ. Όμως μου δώσατε δύναμη και εσύ και η @vikib που μου είπατε ότι όλα πήγανε καλά με τα μωράκια σας και δεν είχατε πρόβλημα.💗 Κάνω ό,τι μπορώ δεδομένου ότι είμαι στον υπολογιστή αρκετές ώρες , προσπαθώ να τρώω κάτι στο τρίωρο , ολικής προϊόντα όχι γλυκά και περπάτημα..Το πιο σημαντικό είναι το άγχος μου το ξέρω και αυτό είναι ίσως το πιο δύσκολο να χειριστώ.Το γλυκάκι που λέει ο λόγος όσο και αν το λαχταρώ θα φάω κάτι εναλλακτικό , θα κρατηθώ θα βρώ τρόπο να το αποφύγω...τισ σκέψεις όμως?Κάνω προσπάθεια όμως γιατί ξέρω ότι το στρεσ επηρεάζει και το σάκχαρο και το μωρό πιο πολυ από όλα.Σκέφτομαι μόλις κλείσωτην 14η εβδομάδα να ξεκινήσω pilates για εγκύους μια φορά την εβδομάδα μήπως με βοηθήσει σε όλα τα επίπεδα.

Ραντεβού έκλεισα την Τετάρτη σε ενδοκρινολόγο που ασχολείται με διαβήτη κύησης για να εκτιμήσει τις εξετάσεις μου και να μου πει πως θα κινηθώ από εδώ και πέρα ανθα κάνω μετρήσεις κλπ.Θα σασ στείλω να σας πω τι μου είπε.

Ευχαριστώ πάρα πολυ για την απάντηση.

Να χαίρεσαι την οικογένεια σου💗, καλό υπόλοιπο Κυριακής!!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

ειναι σημαντικο που το αναγνωριζεις κ θα το δουλεψεις οσο μπορεις

μην ανησυχεις για τις ωρες στον υπολογιστη

δυστυχως εγω ημουν τελειως ξαπλα.σχεδον σε ολη την εγκυμοσυνη.κ τριτο τριμηνο ειδικα με τον διαβητη γτ ειχα σπασμενο ποδι

οπως μπορεις να φανταστεις,κ εγω περασα καταστασεις πιεσης κ αγχους

ολα ομως πηγαν καλα,οπως θα πανε κ σενα!

ξερω μωρακι που γεννηθηκε πριν 19χρ λογω διαβητη προωρα(γενικα η μαμα ειχε καποια θεματα,άλλα στην πρωτη,κ τα δυο μωρα προωρα)κ ακομη κ τοτε ολα πηγαν καλα

το οτι εχεις διαβητη κυησης(ισως το δειχνει κ η γλυκοζηλιωμενη)δινει πιθανοτητες να εμφανισεις καποια στιγμη στο μελλον διαβητη ΙΙ

τωρα ειδικα που θα πιασουν οι ζεστες να προσεχεις να ενυδατωνεσαι πολυ.κ να εχεις παντα κτ μαζι σου αλμυρο κ γλυκο

εμενα η κορη μου ηταν μεγαλουτσικο μωρο,αλλα δ ηταν ποτε λογω ζαχαρου.οι αναλογιες της ηταν καλες,οπως κ το αμνιακο υγρο.πολυ σημαντικο γενικα να κανεις κ το ντοπλερ στο τριτο τριμηνο

 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, vikib είπε:

ειναι σημαντικο που το αναγνωριζεις κ θα το δουλεψεις οσο μπορεις

μην ανησυχεις για τις ωρες στον υπολογιστη

δυστυχως εγω ημουν τελειως ξαπλα.σχεδον σε ολη την εγκυμοσυνη.κ τριτο τριμηνο ειδικα με τον διαβητη γτ ειχα σπασμενο ποδι

οπως μπορεις να φανταστεις,κ εγω περασα καταστασεις πιεσης κ αγχους

ολα ομως πηγαν καλα,οπως θα πανε κ σενα!

ξερω μωρακι που γεννηθηκε πριν 19χρ λογω διαβητη προωρα(γενικα η μαμα ειχε καποια θεματα,άλλα στην πρωτη,κ τα δυο μωρα προωρα)κ ακομη κ τοτε ολα πηγαν καλα

το οτι εχεις διαβητη κυησης(ισως το δειχνει κ η γλυκοζηλιωμενη)δινει πιθανοτητες να εμφανισεις καποια στιγμη στο μελλον διαβητη ΙΙ

τωρα ειδικα που θα πιασουν οι ζεστες να προσεχεις να ενυδατωνεσαι πολυ.κ να εχεις παντα κτ μαζι σου αλμυρο κ γλυκο

εμενα η κορη μου ηταν μεγαλουτσικο μωρο,αλλα δ ηταν ποτε λογω ζαχαρου.οι αναλογιες της ηταν καλες,οπως κ το αμνιακο υγρο.πολυ σημαντικο γενικα να κανεις κ το ντοπλερ στο τριτο τριμηνο

 

ΜΠΡΑΒΟ ΣΟΥ για τη δύναμη σου ,φαντάζομαι πόσο δύσκολη δοκιμασία ήταν για την ψυχολογία σου και γενικότερα σαν κατάσταση.Χαίρομαι ολόψυχα που όλα πήγανε καλά και με τη μικρούλα σου και με την υγεία σου 💗και τώρα όλα φαντάζουν παρελθόν.και από την άλλη νιώθω άσχημα που αγχώνομαι και παραπονιέμαι.

Θα κάνω ό,τι μπορώ και για το σάκχαρο και για την ψυχολογία μου, προτεραιότητα έχει το μωρό μου τώρα και πρέπει σε αυτό να εστιάσω.Το λέω γιατί είχαμε και κάποια οικογενειακά θέματα αυτές τις μέρες , (συνήθως όλα μαζί γίνονται!) και στενοχωρήθηκαμε και σίγουρα ήταν και από αυτό επηρεασμένη η ψυχολογία μου αρκετά και οι αρνητικές σκέψεις.Αλλά είπα ότι δεν θα αφήσω να με ξαναεπηρεάσει τιποτα για χάρη του μωρού μου που απο ό,τι έχω διαβάσει νιώθουν τα συναισθήματα μας.Κάναμε και αυχενική όλα καλά  και μασ είπανε ότι μάλλον είναι κοριτσάκι.🧿

έχω διαβάσει για το Doppler ότι είναι πολυ σημαντικό μακάρι να είναι όλα καλά όταν θα έρθει εκέινη η ωρα.

Θα κάνω ό,τι χρειάζεται για το σάκχαρο , ειλικρινά οι συμβουλές και η ενθάρρυνση σας μου έδωσαν δύναμη και ανακούφιση.

Μπράβο και πάλι για τη δύναμη σου , εύχομαι να είστε καλα πάντα!

 

 

  • Δύναμη! 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


θα το διαπιστωσεις κ απο σενα,εχουμε δυναμεις που ουτε φανταζομαστε

παντα ετσι συμβαινει,ολα τα ασχημα μαζι.πραγματικα στην πρωτη εγκυμοσυνη ειχα μονιμως κτ.δ την ευχαριστηθηκα.ομως η δευτερη ηταν πολυ καλυτερα

μολις παρεις το μωρο σου αγκαλια θα τα ξεχασεις ολα

να μην νιωθεις καθολου ασχημα.ανθρωπος εισαι κ νιωθεις

κ εγω τοτε δ τα ελεγα ετσι.τωρα εχουν περασει 9χρ σχεδον

συγχαρητηρια για την αυχενικη!πιστευω στον επομενο υπερηχο θα δειτε σιγουρα το φυλο.εγω πηγαινα στο νοσοκομειο κ ο υπερηχος δ ηταν καλος κ φανηκε στην β επιπεδου.στην δευτερη μας λεει 90% κοριτσι στην αυχενικη,κ στην β αγορι😲σοκ

εννοειται οτι κ να μην θες θα επηρεαστεις οταν κτ γινεται ακομη κ αν δεις ειδησεις,ποσο μαλλον με δικους σου ανθρωπους

οσο μπορεις κ αντεχεις

αυτο στο λεω κ για μετα.προτεραιοτητα το παιδακι σου,ο αντρας σου,κ εσυ.μετα ολοι οι αλλοι.πανω απο ολα υγεια.

ερχονται πολλα απροοπτα στην ζωη μας,πρεπει να βρισκουμε νεα πατηματα κ να συνεχιζουμε

ευχαριστω για τα καλα σου λογια

με το καλο το μωρο σου!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Καλά εννοείται ότι περναμε από διάφορες φάσεις,9 μήνες είναι αυτοί. Και θα στρεσαριστουμε και θα στεναχωρηθουμε για κάτι,όλα μέσα στην ζωή είναι. Δεν θα πάθει κάτι το μωράκι σου προφανώς. Εγώ τους πρώτους  τρεις μηνες της εγκυμοσύνης μου τους πέρασα μέσα στο άγχος,φοβόμουν ότι δεν θα πάει καλά,έκλαιγα κάθε τρεις κ λίγο (είχα δύο παλινδρομες πιο πριν) και ψυχολογικά δεν ήμουν στα καλύτερα μου.ακομα κ όταν με πήρε ο γυναικολογς για την καμπύλη κ μου είπε διαβήτη κύησης,σοκαρίστηκα.το πήρα βαριά.θυμαμαι ήμουν στην αγορά,κ μετά το τηλεφώνημα,βρήκα κ εκατσα σε κάτι σκαλακια κ έκλαιγα σαν παιδάκι. Άστα.. αλλά όλα πήγαν καλά,τότε όμως το βιωνα διαφορετικά. Κι εμένα ο γιος μου(όπως κ η κόρη μου μετα) γεννήθηκαν μεγάλα μωρά όπως της @vikib αλλα δεν οφειλόταν στον διαβήτη.  θηλασα κι εγω αποκλειστικά χωρίς να έχω κάποιο άλλο θέμα. Όπως κ στην δεύτερη εγκυμοσύνη μου που ήρθε 5 μήνες μετά την γέννηση του γιου μου,ήμουν προετοιμασμενη ότι θα έκανε κατά πάσα διαβήτη κυησης(κατά τα λεγόμενα του γυναικολόγου μου) κάτι που δεν συνέβη. Ευτυχώς πλέον η εγκυμοσύνη με διαβήτη κύησης είναι κάτι ελεγχόμενο κ μην σκέφτεσαι ότι κάτι θα πάει στραβά. Αμνιακό να τσεκάρετε και την κοιλιτσα του εμβρυου(αν είναι δυσανάλογα μεγαλύτερη από τα υπόλοιπα,μηρού,χέρια κτλ). Θα σε καθοδηγήσουν κ οι γιατροί σου σίγουρα. Ο,τι άλλο χρειαστείς,εδώ είμαστε.

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα @vikib , @MumMaria

Διανύω μία πολύ πιεστική εβδομάδα από άποψη δουλειάς, υποχρεώσεων για αυτό δεν απάντησα εγκαίρως.😔

Διάβασα όμως τα μνματα σας και ειλικρινά παίρνω δύναμη και προσπαθώ να μην ξεφεύγω.Χθές παρακολούθησα ένα μικρό κομμάτι από ένα σεμινάριο well-being για εγκύους και έλεγε ότι στο άγχος βοηθάνε και οι ομάδες μητρότητας , η συζήτηση με άλλες μαμάδες βοηθά στην αποσυμφόρηση του στρες και συνειδητοποίησα ότι αυτο γίνεται και με τη συνομιλία μας εδώ , σας ευχαριστώ που παρά το γεγονός ότι ενώ έχετε τα παιδάκια σας τις υποχρεώσεις σας είσασταν εδω με ακούσατε και απαλύνατε τις ανησυχίες μου.💗 

@vikib όσον αφορά την αυχενική λες να μου βγεί και εμένα αγοράκι?Χαχα, Καλά κάναμε και δεν είπαμε φύλο πουθενά γιατί πιθανότητες μου είπε η εμβρυομητρικός οπότε δεν το δέσαμε κόμπο!Ούτως ή άλλως το φύλο δεν με νοιάζει , γερό να είναι μόνο τιποτα άλλο!Πάντως Έχεις δίκιο , πάντα μέσα μας σε κάθε περίσταση ανακαλύπτουμε δυνάμεις που δενπιστεύαμε ότι μπορούμε να έχουμε και κάθε φορά προχωράμε.Και αν ακόμη τα 'ασχημα έρχονται όλα μαζί , όσο εχουμε την υγεία μας δεν σταματάμε, δεν το βάζουμε κάτω. Προσπαθώ να μου το υπενθυμίζω συνέχεια.

@MumMaria Σίγουρα πιστεύω στην πρώτη εγκυμοσύνη τα άγχη είναι περισσότερα γιατί το ζεις πρώτη φορά , νομίζω πως όπως ήσουν εσύ κάπως έτσι ήμουν/είμαι και εγώ.Ειδικά μέχρι να αλλάξω γυναικολόγο ήμουν ακόμη χειρότερα έκλαιγα συνέχεια.και τώρα συνεχίζω να είμαι ευσυγκίνητη αλλα προσπαθώ να μην το πολεμάω.Προσπαθώ να το δουλέψω , να εστιάζω στα σημαντικά και να μου υπενθυμίζω τις προτεραιότητες μου.Λογικό από τη μία να αντέδρασες έτσι μόλις έμαθες ότι ειχες διαβήτη κύησης γιατι ξαφνικά σου ήρθανε συναισθήματα αγωνίας και στενοχώριας που προφανώς εκείνη τη στιγμή έπρεπε να κλαψεις για να τα διαχειριστείς και να εκτονωθείς.Όμως όλα πήγανε καλά και είσαι εδώ σήμερα όπως και η @vikib να δίνετε δύναμη και  ενθάρρυνση σε εμένα και σε άλλα κορίτσια για να μην πελαγώσουν.

Περιμένω αύριο να δω τι θα μου πει η διαβητολόγος.

Σας ευχαριστώ που είστε εδώ, δεν το λέω για να το πώ,πιστέψτε με είμαι κλειστός άνθρωπος.

Φιλακια πολλα!💗

 

 

  • Δύναμη! 1
Link to comment
Share on other sites

πραγματι βοηθαει πολυ να μοιραζεσαι,ειδικα με ανθρωπους που ειναι στην ιδια φαση💕

αν δ εισαι ηδη μπες κ στην ομαδα με τις μαμαδες του μηνα που γεννας

κ γω δ ηθελα να το παρω σαν δεδομενο,αλλα μεσα μου ειχα κανει ονειρα για τις αδερφουλες.βεβαια οταν μου ειπε αγορακι δ απογοητευτηκα,απλα δ το περιμενα.φαντασου ο αντρας μου δ το ακουσε καν

ευχομαι να πανε ολα καλα με το ραντεβου αυριο,θα περιμενουμε νεα σου💗💜

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πρίν, Kounelaki17 είπε:

Κορίτσια καλησπέρα @vikib , @MumMaria

Διανύω μία πολύ πιεστική εβδομάδα από άποψη δουλειάς, υποχρεώσεων για αυτό δεν απάντησα εγκαίρως.😔

Διάβασα όμως τα μνματα σας και ειλικρινά παίρνω δύναμη και προσπαθώ να μην ξεφεύγω.Χθές παρακολούθησα ένα μικρό κομμάτι από ένα σεμινάριο well-being για εγκύους και έλεγε ότι στο άγχος βοηθάνε και οι ομάδες μητρότητας , η συζήτηση με άλλες μαμάδες βοηθά στην αποσυμφόρηση του στρες και συνειδητοποίησα ότι αυτο γίνεται και με τη συνομιλία μας εδώ , σας ευχαριστώ που παρά το γεγονός ότι ενώ έχετε τα παιδάκια σας τις υποχρεώσεις σας είσασταν εδω με ακούσατε και απαλύνατε τις ανησυχίες μου.💗 

@vikib όσον αφορά την αυχενική λες να μου βγεί και εμένα αγοράκι?Χαχα, Καλά κάναμε και δεν είπαμε φύλο πουθενά γιατί πιθανότητες μου είπε η εμβρυομητρικός οπότε δεν το δέσαμε κόμπο!Ούτως ή άλλως το φύλο δεν με νοιάζει , γερό να είναι μόνο τιποτα άλλο!Πάντως Έχεις δίκιο , πάντα μέσα μας σε κάθε περίσταση ανακαλύπτουμε δυνάμεις που δενπιστεύαμε ότι μπορούμε να έχουμε και κάθε φορά προχωράμε.Και αν ακόμη τα 'ασχημα έρχονται όλα μαζί , όσο εχουμε την υγεία μας δεν σταματάμε, δεν το βάζουμε κάτω. Προσπαθώ να μου το υπενθυμίζω συνέχεια.

@MumMaria Σίγουρα πιστεύω στην πρώτη εγκυμοσύνη τα άγχη είναι περισσότερα γιατί το ζεις πρώτη φορά , νομίζω πως όπως ήσουν εσύ κάπως έτσι ήμουν/είμαι και εγώ.Ειδικά μέχρι να αλλάξω γυναικολόγο ήμουν ακόμη χειρότερα έκλαιγα συνέχεια.και τώρα συνεχίζω να είμαι ευσυγκίνητη αλλα προσπαθώ να μην το πολεμάω.Προσπαθώ να το δουλέψω , να εστιάζω στα σημαντικά και να μου υπενθυμίζω τις προτεραιότητες μου.Λογικό από τη μία να αντέδρασες έτσι μόλις έμαθες ότι ειχες διαβήτη κύησης γιατι ξαφνικά σου ήρθανε συναισθήματα αγωνίας και στενοχώριας που προφανώς εκείνη τη στιγμή έπρεπε να κλαψεις για να τα διαχειριστείς και να εκτονωθείς.Όμως όλα πήγανε καλά και είσαι εδώ σήμερα όπως και η @vikib να δίνετε δύναμη και  ενθάρρυνση σε εμένα και σε άλλα κορίτσια για να μην πελαγώσουν.

Περιμένω αύριο να δω τι θα μου πει η διαβητολόγος.

Σας ευχαριστώ που είστε εδώ, δεν το λέω για να το πώ,πιστέψτε με είμαι κλειστός άνθρωπος.

Φιλακια πολλα!💗

 

 

Μην ευχαριστείς κοπέλα μου,για αυτό είναι το φόρουμ. Κι εγώ,όπως κι εσύ,εδώ έπαιρνα δύναμη. 

Πάντως,μου αρέσει πως χειρίζεσαι τις καταστάσεις κ να σκέφτεσαι πως για όλα υπάρχουν λύσεις. Όλα θα πάνε καλά. 

Να μας πεις τα νέα σου.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...