Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 11 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

      Ευχαριστώ πολύ ❤️ Φοβάμαι πως η επόμενη ωοληψια δεν θα είναι καθόλου εύκολη.Ο οργανισμός μου δεν ανταποκρίνεται καλα στα φάρμακα της διέγερσης..στα 36 μου πήραμε δέκα ωάρια και έγιναν πέντε βλαστοκυστες,εκ των οποίων έπιασε μόνο η κορούλα μου(μέχρι στιγμής)Δλδ 25% επιτυχίας.Μου μένει άλλο ένα,δεν ξέρω αν θα πετύχει.Τωρα είμαι 39,οπότε σίγουρα θα είναι πολύ πιο δύσκολη η όλη διαδικασία..Αυτό που ελπίζω,είναι για αρχή να μην έχουμε αύριο δυσάρεστα απροοπτα με εξωμητριο...

      Να χαίρεσαι τα παιδάκια σου κορίτσι μου❤️Η ιστορία σου μου δίνει κουράγιο να συνεχίσω και ελπίζω να μπορέσω να κάνω ένα ακόμη παιδάκι και εγώ ❤️

      Όλα καλά πιστεύω πως θα είναι....το πιο πιθανό να είναι βιοχημικη κύηση! 

      Να σκέφτεσαι το στόχο σου! Εγώ το πρώτο παιδάκι μου το έκανα το 2020 (37 ετων) με έμβρυα του 2016 (3η εμβρυομεταφορα) και τα διδυμάκια στα 41 μου! Δεν το πίστευα πως θα συμβεί...

Διαβήτης κυησης


Recommended Posts

Και εγω είχα μετρήσεις μεταγευματικες πάνω από 130. Έχω φτάσει και μέχρι 177. Κάνω και ινσουλίνη και διατροφή. Και από εκεί που πάνε όλα καλά... Τσουπ ξανανεβαινει το σάκχαρο. Η ενδοκρινολογος μου είπε ότι όσο προχωράει η εγκυμοσύνη αυξάνονται λιγάκι οι τιμές και θελει πάλι ρύθμιση.

Για τις μετρήσεις, πριν τρυπήσω το δάχτυλο, πλένω τα χέρια μου με ζεστό νεράκι και τα σκουπιζω καλά. Το δάχτυλο που θα τρυπησω το κάνω λίγο μάλαξη στην ακρουλα του και μολις τρυπήσω πιεζω ελαφρώς. Τα έχω όλα έτοιμα από πριν εννοείται. Στην ταινία το αίμα το παίρνω σαν "φτυαράκι", από κατω προς τα πάνω και δεν χύνεται. 

Οι μέρες που είναι μπροστά το μωρό είναι πολύ σχετικες πάντως. Στη β επιπέδου οι εμβρυολογοι τις μετράνε και ελαφρώς διαφορετικά. Σου εύχομαι ολα να πάνε καλά ❤️

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 34
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

11 ώρες πρίν, Vicky_ είπε:

Και εγω είχα μετρήσεις μεταγευματικες πάνω από 130. Έχω φτάσει και μέχρι 177. Κάνω και ινσουλίνη και διατροφή. Και από εκεί που πάνε όλα καλά... Τσουπ ξανανεβαινει το σάκχαρο. Η ενδοκρινολογος μου είπε ότι όσο προχωράει η εγκυμοσύνη αυξάνονται λιγάκι οι τιμές και θελει πάλι ρύθμιση.

Για τις μετρήσεις, πριν τρυπήσω το δάχτυλο, πλένω τα χέρια μου με ζεστό νεράκι και τα σκουπιζω καλά. Το δάχτυλο που θα τρυπησω το κάνω λίγο μάλαξη στην ακρουλα του και μολις τρυπήσω πιεζω ελαφρώς. Τα έχω όλα έτοιμα από πριν εννοείται. Στην ταινία το αίμα το παίρνω σαν "φτυαράκι", από κατω προς τα πάνω και δεν χύνεται. 

Οι μέρες που είναι μπροστά το μωρό είναι πολύ σχετικες πάντως. Στη β επιπέδου οι εμβρυολογοι τις μετράνε και ελαφρώς διαφορετικά. Σου εύχομαι ολα να πάνε 

11 ώρες πρίν, Vicky_ είπε:

Και εγω είχα μετρήσεις μεταγευματικες πάνω από 130. Έχω φτάσει και μέχρι 177. Κάνω και ινσουλίνη και διατροφή. Και από εκεί που πάνε όλα καλά... Τσουπ ξανανεβαινει το σάκχαρο. Η ενδοκρινολογος μου είπε ότι όσο προχωράει η εγκυμοσύνη αυξάνονται λιγάκι οι τιμές και θελει πάλι ρύθμιση.

Για τις μετρήσεις, πριν τρυπήσω το δάχτυλο, πλένω τα χέρια μου με ζεστό νεράκι και τα σκουπιζω καλά. Το δάχτυλο που θα τρυπησω το κάνω λίγο μάλαξη στην ακρουλα του και μολις τρυπήσω πιεζω ελαφρώς. Τα έχω όλα έτοιμα από πριν εννοείται. Στην ταινία το αίμα το παίρνω σαν "φτυαράκι", από κατω προς τα πάνω και δεν χύνεται. 

Οι μέρες που είναι μπροστά το μωρό είναι πολύ σχετικες πάντως. Στη β επιπέδου οι εμβρυολογοι τις μετράνε και ελαφρώς διαφορετικά. Σου εύχομαι ολα να πάνε καλά ❤️

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!Προσευχομαι να πάνε όλα καλά στη β επιπέδου για το δικό μου και όλα τα μωράκια σου κόσμου!Εκανα εξετάσεις σήμερα αίματος με γλυκοζυλιωμενη.Για να δούμε.Καλημέρα και σε εσένα και με το καλο το μωράκι σου!💕

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πρίν, Kounelaki17 είπε:

Κορίτσια καλησπέρα,ευχομαι να είστε καλά.Εξαφανίστηκα είχα και έχω αρκετή δουλειά.διάβασα όμως τα νέα σας και λιγάκι και στο καφέ της ηρεμίας. @vikib @MumMaria

Η χρονιά η συγκεκριμένη ήταν περίεργη όλα τα παιδακια ήταν και είναι ακόμη άρρωστα μετά από τόσο καιρό στην καραντίνα το ανοσοποιητικό έπαθε ενα ειδος ανοιας και τωρα έρχεται ξανα σε επαφή με ιωσεις και κολλάνε,ολα τα παιδιά από τις φιλες μου έτσι.Δαμαζεται ομως το ανοσοποιητικό τους και δεν θα αρρωσταίνουν μεγαλωνοντας,αλλά καταλαβαίνω πως για την οικογένεια είναι δύσκολο.Ευχομαι υπομονή και όλα να είναι περαστικά.

Δεν ξέρω αν έπρεπε να γράψω στο καφέ της ηρεμιασ η εδώ..όλο αυτόν τον καιρό προσέχω δεν έχω φάει γλυκό πέραν μαύρης σοκολάτας 70%κακαο και τα νηστείας μου είναι καλά όμως 5-6 φορές τα μεταγευματικα μου ήταν πάνω από 130..πήγαμε στο γιατρό σήμερα και ενώ ολα καλά μας είπε οτι η περίμετρος κοιλιτσας της μπέμπας είναι λίγο πιο «τσουπωτή» όχι στα μέγιστα αλλά είναι λίγες ημέρες μπροστά.μου έγραψε εξετάσεις θα παω αύριο και γλυκοζυλιωμενη κλπ.θα τη ξαναδούμε σε 15 ημέρες που έχω β επιπέδου.σε μια εβδομάδα έχω κ ενδοκρινολόγο.κορίτσια είναι η ψυχολογία μου στα τάρταρα.δεν μπορώ να σταματήσω να κλαίω από εκείνη την ώρα ο άντρας μου μου λέει όλο τρώγεσαι ηρέμησε.ο γιατρός ήταν αρκετα καθησυχαστικός αλλά δεν μπορώ Δεν μπορώ να δουλέψω σκέφτομαι μήπως και η ψυχολογία μου τα προκαλεί όλα.συγνωμη για το σεντόνι,αλλά ειμαι ταραγμένη.Μακάρι να πάνε όλα καλά.Μακάρι να διώξω και τις αρνητικές σκέψεις θα κάνω πιο αυστηρή διατροφή μήπως και είναι καλά στη β επιπέδου.

Οι υπόλοιπες της παρέας πως τα πατε με τις μετρήσεις σας; @piglet @silvy22

σας φιλώ όλες.

καλήμερα! δεν μου φαίνεται υπερβολικό το 130 παντως, σε μενα δεν εβαλα μετρησεις ακομη ο γιατρός, μονη μου που μετραω νορμαλ ειναι, τέλος του μηνα έχω καμπύλη και ραντ με ενδοκρινολογο να δουμε!

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πρίν, Kounelaki17 είπε:

Θα σας γραψω αγαπημένες.Σας ευχαριστω που με ακούσατε.Να είστε καλά Φιλακια πολλά 

Καταρχάς ψυχραιμία.  Το 130 δεν είναι ιδιαίτερα υψηλό. Εγώ με αποδεδειγμένα διαβήτη κύησης έφτανα σε μετρήσεις τον πρώτο καιρό και 160(μέχρι να καταλάβω τι είναι αυτο που το ανεβάζει. Κ δεν χρειάστηκε να κάνω ινσουλίνη,κ ο γιος μου γεννήθηκε υγιέστατος. Άγχος είχα σε όλη την κύηση,οκ ανθρώπινο κ αυτο. Προσπάθησε να κοιμάσαι και να ξεκουράζεσαι επαρκώς,θα δεις περνώντας ο καιρος κ τι σε ανεβάζει,κ ινσουλίνη να χρειαστεί να σκέφτεσαι δεν ήρθε η συντέλεια του κόσμου. Το μωράκι σου θα είναι μια χαρά αφού το παρακολουθείτε. Και η κόρη μου πάντως,που δεν είχα διαβήτη κύησης,γεννήθηκε 4 κιλά. Μην αυτομαστιγωνεσαι,όλα θα πάνε καλά. Να μας στείλεις μετά την β επιπέδου.και σε ευχαριστώ που αφοερωσες χρόνο για τις δικές μου ανησυχίες. Να είσαι καλά.

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

@Kounelaki17 οσον αφορα την ασκηση μπορεις απλα να μετακινεισαι 10' μεσα στο σπιτι πριν την μετρηση

αν απλα ειπε ξεκουραση κ οχι τελειως ξαπλα,μπορεις να δεις κ ηπιες ασκησεις τυπου γιογκα για εγκυους

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...