Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 38 λεπτά , Blue Velvet είπε:

      Έχεις δίκιο,ίσως γι αυτό έβγαιναν τα τεστ αχνά θετικά.Ειναι πολύ ψυχοφθόρο,δεν ξέρω πως να νιώσω..Δεν ξερω καν γιατί πχ μια χοριακη είναι χαμηλή ενώ είναι εντός ορίων,τι είναι αυτό που την καθορίζει?Προσπαθώ να το πιστέψω και να πάω την Κυριακή με θετικές σκέψεις,αν και προς το παρόν τρέμω απ' το άγχος 

      Μπράβο κοριτσάκι μου! Είσαι και επίσημα έγκυος!! Χορταστικους διπλασιασμους εύχομαι!!

      Μη συγκρίνεις, κάθε κύημα είναι διαφορετικό ακόμα και στην ίδια γυναίκα!! Πολλοί μπορεί να είναι οι παράγοντες, για αυτό άλλωστε δίνουν τόσο μεγάλο εύρος φυσιολογικών τιμών στην εξέταση της χοριακής! Για την ώρα είναι πολύ καλή η τιμή της και να θυμάσαι ότι θέλουμε αύξηση τουλάχιστον 60% σε 72 ώρες..!

      Να σου πάνε όλα κατ'ευχήν γλυκιά μου!!🙏🙏🙏

Πότε ήρθε η περίοδος μετά από τρίμηνη ARVEKAP ?


Recommended Posts

Μετά από χειρουργείο ινομοιωματων στις 5/9/2022, έκανα την 1η μέρα της περιόδου (17/9/2022) την τρίμηνη ένεση ARVEKAP. Μέχρι σήμερα, 116 μέρες μετά δηλαδή, δεν έχει έρθει η περίοδος και σε όλο αυτό το διάστημα δεν είχα καθόλου αίμα εκτός από τις μέρες που είχα την περίοδο όταν την έκανα. Άργησε τόσο πολύ σε καμία? Την διακοπή την κάναμε για να μειωθούν όσα δεν αφαιρέθηκαν ή να μην βγούν και άλλα μέχρι να ξανά προσπαθήσουμε για εξωσωματική (στους 6 μήνες από το χειρουργείο). Σε ένα μήνα περίπου θα γίνω 39. Τι μπορεί να την καθυστερεί τόσο πολύ? 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 hour ago, Christina90 είπε:

Μπορεί ναι, μην αγχώνεσαι! Επίσης, εγώ μετά από τρίμηνη arvekap και ενώ περιμενα να μου έρθει περιοδος εμεινα έγκυος.. Όποτε κάνε και ένα τεστ εγκυμοσύνης

Λόγω του χειρουργείου δεν είχαμε επαφές πριν τις 4 εβδομάδες αν θυμάμαι καλά, οπότε είχαν σίγουρα περάσει οι γόνιμες μέρες μετά την περίοδο. Θα ταν πολύ περίεργο να μείνω έγκυος με αυτά τα δεδομένα συν ότι ακόμα και να ήμουν θα υπήρχε το πρόβλημα της μη επούλωσης της μήτρας για αυτό και απαγορεύεται εγκυμοσύνη πριν τους 6 μήνες. Θα περιμένω καμία βδομάδα ακόμα και μετά θα πάρω τον γιατρό μου να δω τι θα μου πει.

Link to comment
Share on other sites

Είναι συνήθες να καθυστερεί περισσότερο από 3 μήνες! Εγώ είχα κάνει ανοιχτό χειρουργείο Ιουλιο και Νοέμβριο έμεινα εγκυος περιμενοντας περιοδος.. Σίγουρα ότι σου πει ο γιατρός σου, παντως δεν είναι κάτι θα παρεις χάπια και θα σου ερθει

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 38 λεπτά , Christina90 είπε:

Είναι συνήθες να καθυστερεί περισσότερο από 3 μήνες! Εγώ είχα κάνει ανοιχτό χειρουργείο Ιουλιο και Νοέμβριο έμεινα εγκυος περιμενοντας περιοδος.. Σίγουρα ότι σου πει ο γιατρός σου, παντως δεν είναι κάτι θα παρεις χάπια και θα σου ερθει

Έχω διαβάσει από φόρουμ ότι συνήθως πριν τους 3 μήνες έρχεται η περίοδος για αυτό μου κάνει εντύπωση. Οτι θα έρθει, θα έρθει αλλά πότε είναι το θέμα. Θα την βρούμε την άκρη με τον γιατρό 🤪. Για λαπαροσκόπηση πηγαίναμε αλλά έγινε ανοιχτό τελικά. Τι χειρουργείο είχες κάνει? Δεν υπήρχε πρόβλημα που έμεινες νωρίτερα έγκυος? 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Για ινομυωματα ειχα κανει, ειχα ένα τεράστιο!! Κοίτα και να υπήρχε προβλημα εμεινα έγκυος και πηγαν όλα καλά.. Παντως εμένα μου είχαν πει ότι μόλις μου έρθει περιοδος μετά την arvekap μπορώ να ξεκινήσω προσπαθειες.. Η κάθε περιπτωση βέβαια είναι διαφορετική

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , Christina90 είπε:

Για ινομυωματα ειχα κανει, ειχα ένα τεράστιο!! Κοίτα και να υπήρχε προβλημα εμεινα έγκυος και πηγαν όλα καλά.. Παντως εμένα μου είχαν πει ότι μόλις μου έρθει περιοδος μετά την arvekap μπορώ να ξεκινήσω προσπαθειες.. Η κάθε περιπτωση βέβαια είναι διαφορετική

Εμένα ήταν το δεύτερο χειρουργείο για ινομοιωματα. Ήταν 6εκ. το μεγαλύτερο και άλλα φυσικά μικρότερα, αλλά ήταν δύσκολη η θέση και εφόσον ήθελα άμεσα να κάνω παιδί προτίμησαν να έχω όσο το δυνατόν λιγότερες ραφές και έτσι έγινε ανοιχτό. Το πρώτο έγινε με λαπαροσκόπηση και είχα δύο των 7εκ. συν άλλα μικρότερα. Το πρώτο έγινε Ιούνιο του 2019. Ξέρουμε ότι θα ξαναβγούν σύντομα οπότε τα περιθώρια μας είναι εντός του 23 να έχουμε εγκυμοσύνη. Το πλάνο μας ήταν μόλις έρθει η περίοδος να αφήσουμε την πρώτη (για έρθουν οι ορμόνες στα ίσια τους)και στην επόμενη να ξεκινήσουμε πάλι εξωσωματικές. Να χαίρεσαι το παιδάκι σου.

Link to comment
Share on other sites

Παρακαλώ 🙂. Σε ευχαριστώ πολύ. Το εύχομαι όσο τίποτα άλλο. Έχουμε περάσει πολλά εδώ και 4 χρόνια. Είχα μείνει έγκυος φυσιολογικά από τον πρώτο μήνα προσπαθειών και παλινδρομήσε στις 11,5 εβδομάδες. Ακολούθησε αποξεση, το πρώτο χειρουργείο ινομοιωματων, προσπάθεια 9 μηνών μόνοι μας χωρίς αποτέλεσμα και αρχίσαμε τις εξωσωματικές. Σύνολο 6 έως τώρα και τώρα έκανα το δεύτερο χειρουργείο. Ούτε ξέρω αν θα βγάλουμε άκρη όταν αρχίσουμε ξανά. 3 κέντρα εξωσωματικής με 3 γιατρούς και πάντα το ίδιο αποτέλεσμα. Δε κάνουμε βλαστοκυστες. Εύχομαι να τα καταφέρουμε με δικό μας υλικό και να μην πάμε με ξένο. Να πιέζει και ο χρόνος και είναι ότι χειρότερο αυτό. Τα καταφέραμε μόνοι μας και δε μπορούμε με την επιστήμη. Αυτό είναι το απίστευτο.

Link to comment
Share on other sites

Περάσατε πολλα.. Το μόνο που πιστευω είναι ότι τα ινωμυωματα δεν παιζουν ρολο! Εγώ ενώ το πρωτο μου παιδακι όπως έγραψα ήρθε με μεγάλη ευκολία και χωρίς να το προσπαθησουμε είχα μια παλινδρομη κυηση στις 8 εβδομάδες (πριν λίγες μέρες).. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 10 λεπτά , Christina90 είπε:

Περάσατε πολλα.. Το μόνο που πιστευω είναι ότι τα ινωμυωματα δεν παιζουν ρολο! Εγώ ενώ το πρωτο μου παιδακι όπως έγραψα ήρθε με μεγάλη ευκολία και χωρίς να το προσπαθησουμε είχα μια παλινδρομη κυηση στις 8 εβδομάδες (πριν λίγες μέρες).. 

Λυπάμαι πολύ και σε νιώθω. Σε υπέρηχο 2 μήνες πριν μείνω έγκυος ήταν 3,5εκ. το ινομοιωμα. Στο χειρουργείο ήταν 2 των 7εκ συν άλλα όπως σου είπα που σημαίνει ότι διπλασιάστηκαν σε 3 μήνες εγκυμοσύνης. Το δεύτερο και τα υπόλοιπα, δε γνώριζα καν ότι υπήρχαν. Κάναμε το χειρουργείο τότε μήπως ήταν αυτός ο λόγος που παλινδρόμησε. Όταν ξεκινήσαμε τις εξωσωματικές στο πλάνο ήταν ήδη το δεύτερο χειρουργείο να γίνει μόλις θα είχαμε έμβρυα και να γίνει μετά η έμβρυο μεταφορά. Στο διάστημα αυτό δεν ξαναπροσπαθησαμε μόνοι μας γιατί δεν έπρεπε. Ίσως και να τα είχαμε καταφέρει αν δεν είχαμε αυτό το θέμα. Στο διάλειμμα των εξωσωματικών έγινε το δεύτερο χειρουργείο. Λόγω ηλικίας όμως και πάλι δε θα μπορούμε να προσπαθήσουμε μόνοι μας γιατί αν περάσει ο καιρός και ξαναρχισουμε μετά τις εξωσωματικές, τότε σίγουρα θα πάμε σε ξένο υλικό λόγω κακής ποιότητας λογικά βάση προϊστορίας μας. Μπροστά γκρεμός και πίσω ρέμα που λένε δηλαδή. 

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα ο χρόνος παιζει ρόλο!! Όντως και αυτά τα ινωμυωματα μεγαλώνουν πολυ απο τις ορμόνες της εγκυμοσύνης.. Εμένα να φανταστείς όταν γέννησα οι μαίες νόμιζαν ότι κάτι έμεινε μετα την καισαρική! Βέβαια στις 40 μέρες είχαν επανέλθει σε φυσιολογικά μεγέθη.. Πραγματικά ευχομαι συντομα να πάρεις ένα θετικό τεστ 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 8 λεπτά , Christina90 είπε:

Σίγουρα ο χρόνος παιζει ρόλο!! Όντως και αυτά τα ινωμυωματα μεγαλώνουν πολυ απο τις ορμόνες της εγκυμοσύνης.. Εμένα να φανταστείς όταν γέννησα οι μαίες νόμιζαν ότι κάτι έμεινε μετα την καισαρική! Βέβαια στις 40 μέρες είχαν επανέλθει σε φυσιολογικά μεγέθη.. Πραγματικά ευχομαι συντομα να πάρεις ένα θετικό τεστ 

Φαντάζομαι ότι μεγάλωσαν πολύ. Ευτυχώς πήγαν όλα καλά. Να είσαι καλά.Πραγματικά δε ξέρω τι άκρη θα βγάλουμε. Ελπίζω να γίνει το θαύμα και να τα καταφέρουμε.

Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...