Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

Κόστος γέννας σε ιδιωτικό


GigiChr

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλες❤️ 

Μπήκαμε στον 7ο και εδώ και λίγο καιρό με τρώει το άγχος για το πως θα ανταπεξέλθουμε οικονομικά στην γέννα.

Ποσο σας κόστισε η γέννα (φυσιολογικός τοκετός) ; Ποσο πήρε η κλινική και ποσο σας ζήτηση ο γιατρός σας ; 
 

Δυστυχώς για εμάς το ιδιωτικό είναι μονόδρομο καθώς ζούμε σε επαρχία και το νοσοκομείο μας είναι υπό κατάρρευση!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 24 λεπτά , GigiChr είπε:

Καλημέρα σε όλες❤️ 

Μπήκαμε στον 7ο και εδώ και λίγο καιρό με τρώει το άγχος για το πως θα ανταπεξέλθουμε οικονομικά στην γέννα.

Ποσο σας κόστισε η γέννα (φυσιολογικός τοκετός) ; Ποσο πήρε η κλινική και ποσο σας ζήτηση ο γιατρός σας ; 
 

Δυστυχώς για εμάς το ιδιωτικό είναι μονόδρομο καθώς ζούμε σε επαρχία και το νοσοκομείο μας είναι υπό κατάρρευση!

Καλησπέρα! Ο γιατρός που σε παρακολουθεί δεν σε έχει ενημερώσει για το κόστος της παρακολούθησης και του τοκετού; Εγώ γέννησα σε ιδιωτική κλινική στο Ηράκλειο της Κρήτης το καλοκαίρι του 2020 και το κόστος για φυσιολογικό τοκετό σε δίκλινο δωμάτιο ήταν 1.900€ (μαζί με την αμοιβή του αναισθησιολόγου και των ΩΡΛ που εξέτασε το μωρό πριν φύγουμε). Η γιατρός μας για όλη την παρακολούθηση και τον τοκετό μας είχε ζητήσει 1.200€. Από όσο γνωρίζω υπάρχει ακόμα το επίδομα γέννας των 2.000 που δίνεται σε δύο δόσεις (τον πρώτο μήνα μετά τον τοκετό και στο εξάμηνο), οποτε είναι μια σημαντική οικονομική βοήθεια. Με το καλό  σου εύχομαι το μωράκι σου!


age.png

Link to comment
Share on other sites

Ετοιμαζομαι να γεννησω στο Μητερα Κρητης.

 Οπως ειπε πιο πανω η φιλη, μου ειπαν 1500€ το 3κλινο, για φ.τ 3 διανυκτερευσεις. 1200€ θα παρει ο γιατρος μου. 500€ θα παρει η μαια μου αλλα αυτο ειναι εξτρα και οχι υποχρεωτικο. Εξτρα επισης πλεον νομιζω χρεωνεται ο αναισθησιολογος για την επισκληριδιο. Γενικα εχω υπολογισει ενα 4.000€ απο τα οποια ελπιζω να παρω πισω τα 2.000.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, GigiChr είπε:

Καλημέρα σε όλες❤️ 

Μπήκαμε στον 7ο και εδώ και λίγο καιρό με τρώει το άγχος για το πως θα ανταπεξέλθουμε οικονομικά στην γέννα.

Ποσο σας κόστισε η γέννα (φυσιολογικός τοκετός) ; Ποσο πήρε η κλινική και ποσο σας ζήτηση ο γιατρός σας ; 
 

Δυστυχώς για εμάς το ιδιωτικό είναι μονόδρομο καθώς ζούμε σε επαρχία και το νοσοκομείο μας είναι υπό κατάρρευση!

Εξαρτάται απ' την πόλη που βρίσκεσαι! Αλλά ευτυχώς στην επαρχία είναι πολύ πιο οικονομικά απ' ότι στην Αθήνα η Θεσσαλονίκη. 

Ο γιατρός σου πρέπει να σε ενημερώσει για το κόστος της κλινικής με την οποία συνεργάζεται. Εμένα με ενημέρωσε για το κόστος σε ένα απ' τα προγραμματισμένα ραντεβού όταν έφτασα στον 7ο και συζητήσαμε και το πλανο μας για τον τοκετό.

Εμένα μου στοίχισε 1000 ευρώ η αμοιβή του γιατρού ( η οποία είναι ίδια είτε για φυσιολογικό είτε για καισαρική) και 900 ευρώ η κλινική + 100€ η μαία. + 150€ η αναισθησιολογος. Σύνολο 2150€ ( τελικά χρειάστηκε να κάνω καισαρική, η τιμή για φυσιολογικο έχει μικρή διαφορά γύρω στα 150€ )που τα πήρα πίσω απ' το κράτος όπως λέει και η Agni παραπάνω σε 2 δόσεις. Επίσης να υπολογίσεις και το κόστος του παιδιάτρου που είναι έξτρα για τις ιδιωτικές κλινικές συνηθως

πρίν από 40 λεπτά , Elle12 είπε:

Ετοιμαζομαι να γεννησω στο Μητερα Κρητης.

 Οπως ειπε πιο πανω η φιλη, μου ειπαν 1500€ το 3κλινο, για φ.τ 3 διανυκτερευσεις. 1200€ θα παρει ο γιατρος μου. 500€ θα παρει η μαια μου αλλα αυτο ειναι εξτρα και οχι υποχρεωτικο. Εξτρα επισης πλεον νομιζω χρεωνεται ο αναισθησιολογος για την επισκληριδιο. Γενικα εχω υπολογισει ενα 4.000€ απο τα οποια ελπιζω να παρω πισω τα 2.000.

Καταχραζομαι λίγο το θέμα της θεματοθετριας αλλά μου κίνησε λίγο την περιέργεια. 

500€ η μαία; Δεν είναι παρά πολλά; Εγώ δεν είχα προσωπική μαία ειχε το μαιευτήριο και με βοήθησαν με τον θηλασμό και ότι άλλο χρειάστηκε. Στο λέω καλοπροαίρετα επειδή θα πληρώσεις την κλινική μήπως δεν είναι απαραίτητη η μαία και γλιτώσεις τα χρήματα. Έχω ακούσει από φίλες μου να πληρώνουν έξτρα την μαία του γιατρού τους για να τις βοηθήσει αλλά με 50-100€ ποτέ παραπανω

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 17 λεπτά , Sissaki89 είπε:

Εξαρτάται απ' την πόλη που βρίσκεσαι! Αλλά ευτυχώς στην επαρχία είναι πολύ πιο οικονομικά απ' ότι στην Αθήνα η Θεσσαλονίκη. 

Ο γιατρός σου πρέπει να σε ενημερώσει για το κόστος της κλινικής με την οποία συνεργάζεται. Εμένα με ενημέρωσε για το κόστος σε ένα απ' τα προγραμματισμένα ραντεβού όταν έφτασα στον 7ο και συζητήσαμε και το πλανο μας για τον τοκετό.

Εμένα μου στοίχισε 1000 ευρώ η αμοιβή του γιατρού ( η οποία είναι ίδια είτε για φυσιολογικό είτε για καισαρική) και 900 ευρώ η κλινική + 100€ η μαία. + 150€ η αναισθησιολογος. Σύνολο 2150€ ( τελικά χρειάστηκε να κάνω καισαρική, η τιμή για φυσιολογικο έχει μικρή διαφορά γύρω στα 150€ )που τα πήρα πίσω απ' το κράτος όπως λέει και η Agni παραπάνω σε 2 δόσεις. Επίσης να υπολογίσεις και το κόστος του παιδιάτρου που είναι έξτρα για τις ιδιωτικές κλινικές συνηθως

Καταχραζομαι λίγο το θέμα της θεματοθετριας αλλά μου κίνησε λίγο την περιέργεια. 

500€ η μαία; Δεν είναι παρά πολλά; Εγώ δεν είχα προσωπική μαία ειχε το μαιευτήριο και με βοήθησαν με τον θηλασμό και ότι άλλο χρειάστηκε. Στο λέω καλοπροαίρετα επειδή θα πληρώσεις την κλινική μήπως δεν είναι απαραίτητη η μαία και γλιτώσεις τα χρήματα. Έχω ακούσει από φίλες μου να πληρώνουν έξτρα την μαία του γιατρού τους για να τις βοηθήσει αλλά με 50-100€ ποτέ παραπανω

Οχι ειναι μαια εξωτερικη απο ομαδα μαιων που θα κανουμε μαζι ολη τη προετοιμασια απο το σπιτι και μετα οταν επιστρεψουμε στο σπιτι. Τα συγκεκριμενα λεφτα ειναι τα μονα που δε κλαιω. Πιο πολυ κλαιω τη διαμονη κ τα 1500 ευρω :lol:

Δεν υπαρχει περιπτωση να ρισκαρω με μια τυχαια μαια του νοσοκομειου που απλα θα ειναι εκει στον τοκετο και μετα θα περασει 2 βολτες..

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 hour ago, Elle12 είπε:

Ετοιμαζομαι να γεννησω στο Μητερα Κρητης.

 Οπως ειπε πιο πανω η φιλη, μου ειπαν 1500€ το 3κλινο, για φ.τ 3 διανυκτερευσεις. 1200€ θα παρει ο γιατρος μου. 500€ θα παρει η μαια μου αλλα αυτο ειναι εξτρα και οχι υποχρεωτικο. Εξτρα επισης πλεον νομιζω χρεωνεται ο αναισθησιολογος για την επισκληριδιο. Γενικα εχω υπολογισει ενα 4.000€ απο τα οποια ελπιζω να παρω πισω τα 2.000.

Συντοπίτισσες λοιπόν! Εγω είχα γεννήσει σε άλλη ιδιωτική κλινική στο κέντρο. Δεν ήξερα ότι χρεώνουν ξεχωριστά τον αναισθησιολόγο. Εμένα τότε ήταν μέσα στην τιμή, όπως είπα μαζί και με τον ΩΡΛ και τον νεογνολόγο... Σου εύχομαι με το καλό! 

πρίν από 47 λεπτά , Sissaki89 είπε:

Εξαρτάται απ' την πόλη που βρίσκεσαι! Αλλά ευτυχώς στην επαρχία είναι πολύ πιο οικονομικά απ' ότι στην Αθήνα η Θεσσαλονίκη. 

Ο γιατρός σου πρέπει να σε ενημερώσει για το κόστος της κλινικής με την οποία συνεργάζεται. Εμένα με ενημέρωσε για το κόστος σε ένα απ' τα προγραμματισμένα ραντεβού όταν έφτασα στον 7ο και συζητήσαμε και το πλανο μας για τον τοκετό.

Εμένα μου στοίχισε 1000 ευρώ η αμοιβή του γιατρού ( η οποία είναι ίδια είτε για φυσιολογικό είτε για καισαρική) και 900 ευρώ η κλινική + 100€ η μαία. + 150€ η αναισθησιολογος. Σύνολο 2150€ ( τελικά χρειάστηκε να κάνω καισαρική, η τιμή για φυσιολογικο έχει μικρή διαφορά γύρω στα 150€ )που τα πήρα πίσω απ' το κράτος όπως λέει και η Agni παραπάνω σε 2 δόσεις. Επίσης να υπολογίσεις και το κόστος του παιδιάτρου που είναι έξτρα για τις ιδιωτικές κλινικές συνηθως

Καταχραζομαι λίγο το θέμα της θεματοθετριας αλλά μου κίνησε λίγο την περιέργεια. 

500€ η μαία; Δεν είναι παρά πολλά; Εγώ δεν είχα προσωπική μαία ειχε το μαιευτήριο και με βοήθησαν με τον θηλασμό και ότι άλλο χρειάστηκε. Στο λέω καλοπροαίρετα επειδή θα πληρώσεις την κλινική μήπως δεν είναι απαραίτητη η μαία και γλιτώσεις τα χρήματα. Έχω ακούσει από φίλες μου να πληρώνουν έξτρα την μαία του γιατρού τους για να τις βοηθήσει αλλά με 50-100€ ποτέ παραπανω

Εγώ δεν είχα δική μου μαία αλλά από όσο γνωρίζω στην πόλη μας αυτή είναι μια συνηθισμένη τιμή. Πραγματικά είναι λίγο τύχη με τις μαίες και στα ιδιωτικά. Προσωπικά δεν είχα κανένα σοβαρό παράπονο. Μπορεί να είδαμε και 10 διαφορετικές μαίες ανάλογα με τις βάρδιες του, κάποιες ήταν πιο καλές και 1-2 ίσως κάπως αδιάφορες. Το αρνητικό είναι ότι σχεδόν καμία δεν προσπάθησε να βοηθήσει με τον θηλασμό και δεν είμαι σίγουρη ότι είχαν και τις κατάλληλες γνώσεις για αυτό. Ευτυχώς είχα παρακολουθήσει να σεμινάρια γονεικότητας του ΙΚΑ που ήταν εντελώς δωρεάν και πάρα πολύ κατατοπιστικά για τον τοκετό, τον θηλασμό (πολύ έμφαση σε αυτό) και άλλα πρακτικά ζητήματα. Οι μαίες που κάνουν τα σεμινάρια αυτά κάνουν μόλις γεννηθεί το μωράκι και επίσκεψη στο σπίτι για να βοηθήσουν τη μαμά και το μωρό. Εγώ δυστυχώς επειδή γέννησα μέσα στον covid τα μαθήματα γίνανε διαδικτυακά και δεν υπήρχε δυνατότητα επίσκεψης στο σπίτι. Παρόλα αυτά θα το πρότεινα αν ενδιαφέρει καμία κοπέλα και δεν έχει την οικονομική δυνατότητα να ψάξει να δει να γίνονται τέτοια σεμινάρια και σε άλλες περιοχές.

  • Μου αρέσει 1

age.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 40 λεπτά , Agni-baby είπε:

Συντοπίτισσες λοιπόν! Εγω είχα γεννήσει σε άλλη ιδιωτική κλινική στο κέντρο. Δεν ήξερα ότι χρεώνουν ξεχωριστά τον αναισθησιολόγο. Εμένα τότε ήταν μέσα στην τιμή, όπως είπα μαζί και με τον ΩΡΛ και τον νεογνολόγο... Σου εύχομαι με το καλό! 

Εγώ δεν είχα δική μου μαία αλλά από όσο γνωρίζω στην πόλη μας αυτή είναι μια συνηθισμένη τιμή. Πραγματικά είναι λίγο τύχη με τις μαίες και στα ιδιωτικά. Προσωπικά δεν είχα κανένα σοβαρό παράπονο. Μπορεί να είδαμε και 10 διαφορετικές μαίες ανάλογα με τις βάρδιες του, κάποιες ήταν πιο καλές και 1-2 ίσως κάπως αδιάφορες. Το αρνητικό είναι ότι σχεδόν καμία δεν προσπάθησε να βοηθήσει με τον θηλασμό και δεν είμαι σίγουρη ότι είχαν και τις κατάλληλες γνώσεις για αυτό. Ευτυχώς είχα παρακολουθήσει να σεμινάρια γονεικότητας του ΙΚΑ που ήταν εντελώς δωρεάν και πάρα πολύ κατατοπιστικά για τον τοκετό, τον θηλασμό (πολύ έμφαση σε αυτό) και άλλα πρακτικά ζητήματα. Οι μαίες που κάνουν τα σεμινάρια αυτά κάνουν μόλις γεννηθεί το μωράκι και επίσκεψη στο σπίτι για να βοηθήσουν τη μαμά και το μωρό. Εγώ δυστυχώς επειδή γέννησα μέσα στον covid τα μαθήματα γίνανε διαδικτυακά και δεν υπήρχε δυνατότητα επίσκεψης στο σπίτι. Παρόλα αυτά θα το πρότεινα αν ενδιαφέρει καμία κοπέλα και δεν έχει την οικονομική δυνατότητα να ψάξει να δει να γίνονται τέτοια σεμινάρια και σε άλλες περιοχές.

Ναι τα ιδια ειδα κ γω στο αλλο ιδοωτικο που γεννησε η κουνιαδα μου. Μαιες απο καλες εως τερμα αδιαφορες. Εγω δε το θελω αυτο κ αφου εχω την δυνατοτητα, θα τα δωσω. Εξαλλου για το παιδι το μοναδικο εξοδο που εκανα ειναι μια συρταριερα, μαξιλαρι αλλαξιερας, χρωμα για το δωματιο, και 5-6 ρουχαλακια. Ολα μα ολα τα αλλα τα εχω ευτυχως και ολοκαινουρια απο τα ανηψακια!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας!

Αν όλα πάνε καλά θα γεννήσουμε στα Χανιά, αυτή τη στιγμή λόγω εργασίας του συζύγου λείπουμε από την Κρήτη και θα επιστρέψουμε τέλη Μαρτίου όποτε και θα συζητήσουμε με τον γιατρό μας τις λεπτομέρειες τις γέννας και το κόστος.  Τέλη Μαρτίου όμως εγώ θα μπαίνω στον μήνα μου και είναι σημαντικό για μένα να ξέρω από πριν αν θα χρειαστούμε 2.000€, 3.000€ 4.000€ ή 5.000€

αγχώνομαι!

Ο γιατρός μας δεν θέλει να συζητήσουμε για την γεννά από το τηλέφωνο αλλά και εμείς θελουμε να ξέρουμε για να κάνουμε τα κουμάντα μας, έχουμε έξοδα και πριν την γεννά και μετά από αυτή σίγουρα!

Οσο για τα 2000€ που δίνει το κράτος τα εισπράτουμε σχεδόν 2 μήνες μετά, όταν έρχεται όμως το μωρό και είναι όλα τα έξοδα μαζεμένα δεν υπολογίζεις στα χρήματα αυτά 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 15 λεπτά , GigiChr είπε:

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας!

Αν όλα πάνε καλά θα γεννήσουμε στα Χανιά, αυτή τη στιγμή λόγω εργασίας του συζύγου λείπουμε από την Κρήτη και θα επιστρέψουμε τέλη Μαρτίου όποτε και θα συζητήσουμε με τον γιατρό μας τις λεπτομέρειες τις γέννας και το κόστος.  Τέλη Μαρτίου όμως εγώ θα μπαίνω στον μήνα μου και είναι σημαντικό για μένα να ξέρω από πριν αν θα χρειαστούμε 2.000€, 3.000€ 4.000€ ή 5.000€

αγχώνομαι!

Ο γιατρός μας δεν θέλει να συζητήσουμε για την γεννά από το τηλέφωνο αλλά και εμείς θελουμε να ξέρουμε για να κάνουμε τα κουμάντα μας, έχουμε έξοδα και πριν την γεννά και μετά από αυτή σίγουρα!

Οσο για τα 2000€ που δίνει το κράτος τα εισπράτουμε σχεδόν 2 μήνες μετά, όταν έρχεται όμως το μωρό και είναι όλα τα έξοδα μαζεμένα δεν υπολογίζεις στα χρήματα αυτά 

Φαντάζομαι τόσο το κόστος της κλινικής όσο και η αμοιβή του γιατρού ποικίλουν πολύ τόσο από περιοχή σε περιοχή όσο και από κλινική σε κλινική. Και εδω στο Ηρακλείο η μια κλινική είναι πιο ακριβή από την άλλη. Επίσης μία μέση αμοιβή γιατρού είναι νομίζω στα 1.200, ωστόσο έχω ακούσει ακόμα και 2.000. Από ότι καταλαβα επειδή λείπετε από τα Χανιά ο γιατρός που θα αναλάβει τον τοκετό δεν σου έχει κάνει την μέχρι τώρα παρακολούθηση, σωστά; Αν είναι έτσι τότε λογικό είναι η αμοιβή του να είναι χαμηλότερη. Καταλαβαίνω απόλυτα το άγχος σου, συμβαίνουν πολλά και γρήγορα. Όλα όμως θα γίνουν. Θα σου πρότεινα να επικοινωνήσεις με την κλινική να σου στείλει τον τιμοκατάλογο της για να δεις τουλαχιστον τι να περιμένεις από εκεί. Σου εύχομαι με το καλό το μωράκι σου!

  • Μου αρέσει 1

age.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,γέννησα το 2019 τον γιο μου και το 2020 την κόρη μου,στην γενική κλινική Θεσσαλονίκης. Πλήρωσα για δίκλινο 1500 ευρώ,(στο δεύτερο έχεις μια μικρή έκπτωση) αλλά τελικά κ τις δύο φορές με βάλανε σε μονοκλινο μιας κ υπηρχε διαθέσιμο. Ο γιατρός μου μαζί με την δική του μαια,πήρε 1000 ευρώ (χωρίς απόδειξη,με ρώτησε φυσικά) και η μαία ήταν όλες τις ώρες στο δωματιο μαζί μου(12ωρες στην πρώτη γέννα,6 στην δεύτερη) καθώς και τις τρεις μέρες που ήμουν εκεί περνούσε ανά τακτά χρονικά διαστήματα,είχα το κινητό της κ με καθοδήγησε κ στον θηλασμό . Η αμοιβή του γιατρού μου ήταν ίδια είτε σε φτ είτε σε καισαρική. Με το καλό!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


1 hour ago, GigiChr είπε:

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας!

Αν όλα πάνε καλά θα γεννήσουμε στα Χανιά, αυτή τη στιγμή λόγω εργασίας του συζύγου λείπουμε από την Κρήτη και θα επιστρέψουμε τέλη Μαρτίου όποτε και θα συζητήσουμε με τον γιατρό μας τις λεπτομέρειες τις γέννας και το κόστος.  Τέλη Μαρτίου όμως εγώ θα μπαίνω στον μήνα μου και είναι σημαντικό για μένα να ξέρω από πριν αν θα χρειαστούμε 2.000€, 3.000€ 4.000€ ή 5.000€

αγχώνομαι!

Ο γιατρός μας δεν θέλει να συζητήσουμε για την γεννά από το τηλέφωνο αλλά και εμείς θελουμε να ξέρουμε για να κάνουμε τα κουμάντα μας, έχουμε έξοδα και πριν την γεννά και μετά από αυτή σίγουρα!

Οσο για τα 2000€ που δίνει το κράτος τα εισπράτουμε σχεδόν 2 μήνες μετά, όταν έρχεται όμως το μωρό και είναι όλα τα έξοδα μαζεμένα δεν υπολογίζεις στα χρήματα αυτά 

Απλά για να κάνεις το κουμάντο σου καλύτερα, θα ήθελα να σου πω ότι 1000 ευρώ παίρνεις στις 30 του επόμενου μήνα από αυτόν που θα γεννήσεις, και 1000 στις 30 του πέμπτου μήνα.

Για παράδειγμα, εγώ γέννησα 8/8 φέτος. Πήρα την πρώτη δόση 30/9 και τη δεύτερη 30/1, πριν λίγες μέρες.

Με το καλό!

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, GigiChr είπε:

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας!

Αν όλα πάνε καλά θα γεννήσουμε στα Χανιά, αυτή τη στιγμή λόγω εργασίας του συζύγου λείπουμε από την Κρήτη και θα επιστρέψουμε τέλη Μαρτίου όποτε και θα συζητήσουμε με τον γιατρό μας τις λεπτομέρειες τις γέννας και το κόστος.  Τέλη Μαρτίου όμως εγώ θα μπαίνω στον μήνα μου και είναι σημαντικό για μένα να ξέρω από πριν αν θα χρειαστούμε 2.000€, 3.000€ 4.000€ ή 5.000€

αγχώνομαι!

Ο γιατρός μας δεν θέλει να συζητήσουμε για την γεννά από το τηλέφωνο αλλά και εμείς θελουμε να ξέρουμε για να κάνουμε τα κουμάντα μας, έχουμε έξοδα και πριν την γεννά και μετά από αυτή σίγουρα!

Οσο για τα 2000€ που δίνει το κράτος τα εισπράτουμε σχεδόν 2 μήνες μετά, όταν έρχεται όμως το μωρό και είναι όλα τα έξοδα μαζεμένα δεν υπολογίζεις στα χρήματα αυτά 

Αφού έγραψες και πόλη μπορεί να το δει και κάποια κοπέλα από Χανιά και να σου γράψει τιμή συγκεκριμένα. 

Κάτι άλλο που σκέφτηκα είναι να πάρεις τουλάχιστον στην κλινική και να ρωτήσεις τιμή ώστε τουλάχιστον να γνωρίζεις το ποσό θα κοστίσει αυτό κομμάτι.

Με το καλό να έρθει το μωράκι σας.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
On 3/2/2023 at 11:42 ΠΜ, GigiChr είπε:

Καλημέρα σε όλες❤️ 

Μπήκαμε στον 7ο και εδώ και λίγο καιρό με τρώει το άγχος για το πως θα ανταπεξέλθουμε οικονομικά στην γέννα.

Ποσο σας κόστισε η γέννα (φυσιολογικός τοκετός) ; Ποσο πήρε η κλινική και ποσο σας ζήτηση ο γιατρός σας ; 
 

Δυστυχώς για εμάς το ιδιωτικό είναι μονόδρομο καθώς ζούμε σε επαρχία και το νοσοκομείο μας είναι υπό κατάρρευση!

Καλημέρα,στην Αθήνα το νοσοκομείο (ιδιωτικό)πήρε 1500 για φτ κ η γιατρός μου ,1300

Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...