Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 35 λεπτά , Giouli36 είπε:

      Αχ κορίτσι μου το για πότε μεγάλωσαν ούτε που το καταλαβα και γω!!

      Εγώ συνελαβα φυσιολογικά μετά από 3 διεγερσεις και εξωσωματικες στις οποίες μετά βίας μου έμενε ένα έμβρυο για νσ μεταφέρω(τα καλά της επαρχίας και του δημοσίου νοσοκομείου). Στο τέλος μετά από την τρίτη τελευταία εξωσωματικη όταν έμεινα φυσιολογικά έγκυος και παλινδρομησε είπα θα κάνω μια προσπάθεια σε κέντρο της Αθήνας αλλά με πρόλαβε ο μικρός!!!!

      Οπότε δεν έχω κανένα έμβρυο και να σου πω την αλήθεια μου δε νομίζω ότι έχω τις ψυχικές αντοχές για να μπω πάλι σ'αυτη τη διαδικασία και εγώ και ο σύζυγος!!

      Όταν γεννήθηκε ο μικρός είχα πει σ'ευχαριστω Θεέ μου που μου έφερες τον μικρό, τώρα όσο περνάει ο καιρός σκέφτομαι ότι θέλω ένα αδερφάκι για τν μικρούλι για να μην είναι μόνος του μεγαλώνοντας, αλλά έχουμε πει αν  μας κάτσει φυσιολογικά, που το θεωρώ πολύ πολύ δύσκολο γιατί περνάει και ο καιρός και κοντεύω τα 40!!!

      Εν τω μεταξυ θυμάμαι ότι στην εγκυμοσυνη σου έκανες καθε μέρα εμετό και γενικά δεν πρέπει να πέρασες πολύ καλα!!Σου βγάζω τκ καπελο!!!Τι είμαστε εμείς οι μανάδες, τι περνάμε για να φέρουμε στη ζωή αυτά τα μικροσκοπικά πλασματακια σε πρώτη φάση!!Χαρά στο κουράγιο σου❤️!!

      Ναι έκανα εμετούς μέχρι την ημέρα που γέννησα,αλλά δεν πειράζει, τουλάχιστον δεν έπαθα υπερεμεση και δεν νοσηλεύτηκα🙂 Είχα πάθει και οξεία τενοντίτιδα στο ένα χέρι και ήπια στο άλλο, ήμουν με νάρθηκα τους τελευταίους 3μηνες,ήταν δύσκολο.Λογω των ορμονών και αυτό όπως μου είχε πει ο ορθοπεδικός🤷

      Αχ εχουμε και ίδια ηλικία βλέπω και εγώ 39 είμαι και είπα πως αν είναι να κανω κ άλλο μωράκι, τώρα είναι η στιγμή,γιατί με χαμηλή ΑΜΗ και γενικά με όχι καλή ανταπόκριση στα φάρμακα,δεν έχω και πολλά περιθώρια. Ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια,σου εύχομαι μέσα από την καρδιά μου να αποκτήσεις κ άλλο παιδάκι αν το θέλεις και να έχεις κάθε ευτυχία! Το αξίζεις 🥰Εφόσον έμεινες φυσιολογικά έγκυος μια φορά,γιατί όχι και μια δεύτερη?Όλα είναι πιθανά 

Μανούλες Οκτωβρίου 2023


Athene

Recommended Posts

8 ώρες πρίν, Αγάπ είπε:

Είχα κι εγώ ακριβώς το ίδιο, νόμιζα ότι η κοιλιά μου θα εκραγεί!! Πολλες φορές καμπουριαζα γιατί δεν μπορούσα να ισιωσω το σώμα μου τόσο που με τραβούσε η κοιλιά .Δεν καταλάβαμε πότε από τι ήταν, αρχικά σκέφτηκα μήπως ήταν από τον σίδηρο που τον έπινα μαζί με χυμό πορτοκάλι, έκοψα τον χυμό και επινα νερο, ξεκίνησα να τρώω το απογευμα γάλα με δημητριακά για να βοηθήσω το έντερο σε περίπτωση που ήταν εντερικο και γενικά μείωσα πολύ την ποσότητα των γευμάτων, έτρωγα ίσα ίσα για να μην μείνω νυστικη και κάπως έτσι πέρασε.Εν τέλει δεν καταλάβαμε ούτε εγώ ούτε ο γιατρός από τι ήταν, πάντως πέρασε και πλέον δεν έχω καμία ενόχληση.

Κατάλαβα… ναι κ εγώ από τότε που ξεκίνησα σίδηρο υποφέρω γενικά. Απλά αυτή η κατάσταση έχει επιδεινωθεί. Θα ρωτήσω κ εγώ στο επόμενο ραντεβού … σε ευχαριστώ!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 862
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημέρα σας,

πως είστε; Εύχομαι να πηγαίνουν όλα καλά. Εγώ έχω μεγάλο πρόβλημα με τον υπνο κορίτσια. Πλάι δεξιά-αριστερά κοιμόμουν όπως προτείνεται αλλά έπαθα τροχαντηριτιδα και μιλάμε ότι εχω κάτι πόνους στα πόδια που είναι τρομεροί και επιδεινώνονται αν είσαι στο πλάι. δεν με αφήνουν να κοιμηθώ καθόλου. Εχθές προσπάθησα ανάσκελα αλλά με ανάκλιση όπως δλδ στις ξαπλώστρες αλλά δεν είναι ύπνος αυτός, να μην μπορείς να γυρίσεις πλευρό. Αφήστε τα … χάλια λέμε. Με βλέπω άυπνη από τώρα και για τα επόμενα δυο χρόνια. 
 

Τουλάχιστον εχω πλέον δικοπες μέχρι την γεννά. κάνω μπάνια και είναι τόσο ωραίο συναίσθημα. Θα μπορούσα να κάθομαι στο νερό όλη μέρα. 
 

ε αυτά λίγο πολύ…ελπίζω εσείς να περνάτε λίγο καλύτερα.

καλη σας μέρα 

 

Link to comment
Share on other sites

On 2/7/2023 at 10:37 ΜΜ, Tamina88 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια… θα ηθελα την βοήθεια σας αν κάποια γνωρίζει… έχω μπει στον 7 και μου συμβαίνει πολύ έντονα το εξής … μόλις φάω από το μεσημέρι κ μετά κυρίως αισθάνομαι απίστευτο φούσκωμα κ δυσφορία δεν μπορώ να σταθώ όρθια η καθιστή. Η κοιλιά μου γίνεται σκληρή κ πρησμένη. Ξαπλώνω κ ακόμα κ δυο ώρες μετά που θα σηκωθώ όρθια πάλι αυτό το αισθημα δεν έχει φύγει. Η κοιλιά μου κοντεύει να σχιστει από την πίεση και είναι σκληρή παντού. Αν πιω νερό φουσκώνω ακόμα πιο έντονα. Δεν μπορώ να καταλάβω τι είναι. Αν είναι πετρώματα - συσπάσεις η μετεωρισμος… συμβαίνει σε καμία ;;;

Καλημέρα. Δεν μου συμβαίνει, όμως το ότι πετρώνει όλη η κοιλιά με παρ;πέμπει σε συσπάσεις. Είναι συνεχόμενο το πέτρωμα ή έρχεται και φεύγει; Μήπως είναι δυσκοιλιότητα;

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, SofiDim είπε:

Καλημέρα σας,

πως είστε; Εύχομαι να πηγαίνουν όλα καλά. Εγώ έχω μεγάλο πρόβλημα με τον υπνο κορίτσια. Πλάι δεξιά-αριστερά κοιμόμουν όπως προτείνεται αλλά έπαθα τροχαντηριτιδα και μιλάμε ότι εχω κάτι πόνους στα πόδια που είναι τρομεροί και επιδεινώνονται αν είσαι στο πλάι. δεν με αφήνουν να κοιμηθώ καθόλου. Εχθές προσπάθησα ανάσκελα αλλά με ανάκλιση όπως δλδ στις ξαπλώστρες αλλά δεν είναι ύπνος αυτός, να μην μπορείς να γυρίσεις πλευρό. Αφήστε τα … χάλια λέμε. Με βλέπω άυπνη από τώρα και για τα επόμενα δυο χρόνια. 
 

Τουλάχιστον εχω πλέον δικοπες μέχρι την γεννά. κάνω μπάνια και είναι τόσο ωραίο συναίσθημα. Θα μπορούσα να κάθομαι στο νερό όλη μέρα. 
 

ε αυτά λίγο πολύ…ελπίζω εσείς να περνάτε λίγο καλύτερα.

καλη σας μέρα 

 

Καλημέρα σου, η άσκηση ειδικά μέσα στο νερό θα σε ανακουφίσει αρκετά, φρόντισε να κάνεις ασκήσεις διατάσεις και ενδυνάμωσης :) 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Σας είπε ο ιατρός σας για το εμβόλιο του κοκκύτη, το οποίο είναι καλό να γίνεται κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης στην 27-31 εβδομάδα ώστε να περάσουν τα αντισώματα και να προστατευτεί ο μικρός μιας και ο εμβολιασμός για την συγκεκριμένη πάθηση αργεί και γίνεται μετά τον 6ο μήνα; Το έχει κάνει κάποια, είχε παρενέργειες; Μου το ανέφερε ο ιατρός μου χθες 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

3 ώρες πρίν, EvgeniaCher είπε:

Σας είπε ο ιατρός σας για το εμβόλιο του κοκκύτη, το οποίο είναι καλό να γίνεται κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης στην 27-31 εβδομάδα ώστε να περάσουν τα αντισώματα και να προστατευτεί ο μικρός μιας και ο εμβολιασμός για την συγκεκριμένη πάθηση αργεί και γίνεται μετά τον 6ο μήνα; Το έχει κάνει κάποια, είχε παρενέργειες; Μου το ανέφερε ο ιατρός μου χθες 

Το είχα κάνει στη προηγούμενη εγκυμοσύνη μου μετά τη 30η εβδομάδα δεν θυμάμαι ακριβώς πότε!! Καμία παρενέργεια απολύτως!! Λογικά και σε αυτή θα μου πει 

  • Μου αρέσει 1

preg.png

Link to comment
Share on other sites

On 2/7/2023 at 10:37 ΜΜ, Tamina88 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια… θα ηθελα την βοήθεια σας αν κάποια γνωρίζει… έχω μπει στον 7 και μου συμβαίνει πολύ έντονα το εξής … μόλις φάω από το μεσημέρι κ μετά κυρίως αισθάνομαι απίστευτο φούσκωμα κ δυσφορία δεν μπορώ να σταθώ όρθια η καθιστή. Η κοιλιά μου γίνεται σκληρή κ πρησμένη. Ξαπλώνω κ ακόμα κ δυο ώρες μετά που θα σηκωθώ όρθια πάλι αυτό το αισθημα δεν έχει φύγει. Η κοιλιά μου κοντεύει να σχιστει από την πίεση και είναι σκληρή παντού. Αν πιω νερό φουσκώνω ακόμα πιο έντονα. Δεν μπορώ να καταλάβω τι είναι. Αν είναι πετρώματα - συσπάσεις η μετεωρισμος… συμβαίνει σε καμία ;;

Καλησπέρα!! Εγώ ειμαι στην 24η εβδομάδα και αυτό που περιγραφεις ακριβώς το έχω εδώ κ ενα μηνα περιπου. Ειδικά όταν εχω φάει δεν βρίσκω τρόπο να κατσω, νιώθω βάρος και πιεση λες και τραβιέται η κοιλιά μου από μέσα όμως όχι το δέρμα. Με αποτέλεσμα να τρώω μισές μερίδες για να μπορέσω να αντέξω. Κάποιες φορές που τρώω λίγο παραπανω δεν μπορώ να βρω πως θα κάτσω, ουτε ξαπλωμένη στο πλαι το βάρος το νιώθω τεράστιο αφου σκέφτομαι που θα φτάσει αυτό στον 9ο;;;

Ωστόσο πιστευω πως είναι φυσιολογικό καθώς μεγαλώνουν όλα εκεί μέσα, εγώ είμαι κ κοντουλα αρκετά και ίσως φταίει αυτό. Δεν έχει ιδιαίτερο χώρο και από ότι έχω καταλάβει πιεζεται πολυ το στομάχι μου. 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλες! Εμείς σήμερα είχαμε γιατρό, πήγαμε είδαμε τη μικρούλα η οποία έφτασε τα 800 γραμμάρια.. σαν ψέμα μου φαίνεται!  🥰🥰 εμένα πάντως ούτε σε αυτή αλλά ούτε στην προηγούμενη εγκυμοσύνη μου ανέφερε κάτι για το εμβόλιο..

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Πώς είστε τώρα με την ζέστη;

Θέλω να σας ρωτήσω κάτι. 3η εγκυμοσύνη αλλά πρώτη φορά με πονάνε τα πόδια μου. Μόλις μπήκα στην 28η εβδ και νιώθω σαν να μαζεύεται όλο το αίμα στα πόδια, στο σημείο ανάμεσα στη γάμπα και τους αστραγάλους. Το έχετε νιώσει; Αυτό είναι που λέμε το πρήξιμο και οι πόνοι στα πόδια; Μου συμβαίνει και το πρωι μετά από λίγη ορθοστασία στην κουζίνα, όχι μόνο στο τέλος της ημέρας από την κουραση πχ...

  • Δύναμη! 1
Link to comment
Share on other sites

On 6/7/2023 at 11:40 ΜΜ, miou90 είπε:

 

 

On 5/7/2023 at 11:45 ΠΜ, Athene είπε:

Καλημέρα. Δεν μου συμβαίνει, όμως το ότι πετρώνει όλη η κοιλιά με παρ;πέμπει σε συσπάσεις. Είναι συνεχόμενο το πέτρωμα ή έρχεται και φεύγει; Μήπως είναι δυσκοιλιότητα;

Διαρκεί ώρες , δεν είναι κάτι που ξεκινάει κ σταματάει… είναι μάτι σαν μετεωρισμος αλλά πολύ έντονος… ναι η δυσκοιλιότητα το κάνει πολύ χειρότερο… 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


13 ώρες πρίν, Athene είπε:

Καλημέρα. Πώς είστε τώρα με την ζέστη;

Θέλω να σας ρωτήσω κάτι. 3η εγκυμοσύνη αλλά πρώτη φορά με πονάνε τα πόδια μου. Μόλις μπήκα στην 28η εβδ και νιώθω σαν να μαζεύεται όλο το αίμα στα πόδια, στο σημείο ανάμεσα στη γάμπα και τους αστραγάλους. Το έχετε νιώσει; Αυτό είναι που λέμε το πρήξιμο και οι πόνοι στα πόδια; Μου συμβαίνει και το πρωι μετά από λίγη ορθοστασία στην κουζίνα, όχι μόνο στο τέλος της ημέρας από την κουραση πχ...

Καλησπέρα !! Ποτέ δεν είχα θέμα με την ζέστη , τώρα όμως δεν μπορώ ούτε να κοιμηθώ γίνομαι μούσκεμα !

Σήμερα είχα κ εγώ τους ίδιους πόνους στα πόδια , μου έχει ξανά τύχει 3-4 φορές αλλά πέρασε . Εγώ το νιώθω σαν να πήγε να με πιάσει κράμπα και τελικά να το απέφυγα ,σαν κουρασμένοι μύες .. Δεν έμεινα κ πολύ όρθια 5 λεπτά μόνο !

Θα ρωτήσω κ αύριο τον γιατρό που θα πάω ,κ εγώ έτσι θεωρώ ότι αυτοί είναι οι πόνοι στα πόδια που λένε 🤷🏻‍♀️

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, Nadiaki είπε:

Καλησπέρα !! Ποτέ δεν είχα θέμα με την ζέστη , τώρα όμως δεν μπορώ ούτε να κοιμηθώ γίνομαι μούσκεμα !

Σήμερα είχα κ εγώ τους ίδιους πόνους στα πόδια , μου έχει ξανά τύχει 3-4 φορές αλλά πέρασε . Εγώ το νιώθω σαν να πήγε να με πιάσει κράμπα και τελικά να το απέφυγα ,σαν κουρασμένοι μύες .. Δεν έμεινα κ πολύ όρθια 5 λεπτά μόνο !

Θα ρωτήσω κ αύριο τον γιατρό που θα πάω ,κ εγώ έτσι θεωρώ ότι αυτοί είναι οι πόνοι στα πόδια που λένε 🤷🏻‍♀️

Κάπως έτσι! Ένα τσούξιμο να πω; Δεν ξέρω και πώς ακριβώς να το περιγράψω... Χωρίς όμως να έχουν πρηστεί τα πόδια! Αν το θυμηθείς πες μας κι εδώ τι σου είπε, γιατί εμένα αργεί ακόμη το ραντεβού. Ευχαριστώ 🙂

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κοριτσάκια μου τι κάνετε; Χάθηκα λίγο αλλά δυο εβδομάδες παλεύαμε να τελειώσουμε το δωμάτιο της μπουμπους. Επιτέλους είναι έτοιμο και μένει μόνο να μπει η ντουλάπα και κούνια συρτάριερα για τα οποία θα πάω να δω μέσα στην εβδομάδα. Το Σάββατο πήγα για το πρώτο μπανάκι αργά το απόγευμα. Ωραία ήταν το ευχαριστήθηκα.  Σήμερα πρωί πρωί έκανα την καμπύλη ζαχάρου και πριν λίγο μπήκα στο γραφείο. 

Δεν είδα πιο κορίτσι έγραψε για πόνους στα πόδια. Εμένα πονάνε κυρίως το βράδυ που ξαπλώνω, από το γόνατο και κάτω. Και αν είμαι πολύ ώρα όρθια. Εγώ έχω  αρχίσει και πονάω στον γοφο μου πάλι από αριστερά όμως αυτή τη φορά. Και δεν έχω βάλει και κιλά να πω ότι είναι από αυτό. 2 κιλά έχω πάρει μόνο. Βέβαια δεν βάζω κ€λο κάτω όλη μέρα 


έρχεται το 4ο θαυματάκι μας!  💛 preg.png

Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πρίν, Nadiaki είπε:

Κορίτσια καλησπέρα ! Πήγαμε χθες στον γιατρό , όλα καλα μεγαλώσαμε αρκετά έχουμε βάρος 1.200 😍

@Athene  ξέχασα τελείως να ρωτήσω για τον πόνο στα πόδια ! 

Δεν πειραζει 🙂

 

Έχετε κάνει καμπύλη ζαχάρου; Πώς είναι οι τιμές σας; Εγώ πρώτη φορά έχω θεματακι, με το νηστείας να είναι 92, ακριβώς στο όριο και δεν ξέρω τι να κάνω.. ο γυναικολογος μου είπε να προσέξω πολύ την διατροφή μου. Με ενδοκρινολόγο δεν είχα ποτέ επαφή για να ρωτήσω, ούτε διαβητολογο. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...