Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • καλημεραα κορίτσια ! μ κάνανε πάλι ντοπλερ , άψογο ήταν! αύριο μπαίνω 33 εβδομάδων και το μωράκι είναι σχεδόν 2 κιλά! ο τράχηλος σταθερός στα 1.9-2 απλώς είπε ο γιατρός αν βγάλω τον όρο θα γεννήσω ! ο εμβρυολογος είπε αν αντέξω 10 ημέρες θα είναι το ιδανικό ! τι λύσεις εχω δεν ξέρω γιατί για μ@@@ 10 ημέρες παραπάει. 

Μανούλες Οκτωβρίου 2023


Athene

Recommended Posts

Καλημέρα κορίτσια. Επιτέλους τελειώσαμε το δωμάτιο, έμεινε μόνο το φωτιστικό ένα αυτοκόλλητο τοίχου που θέλω να παραγγείλω και το στρωματάκι της κούνιας! Τα έχω παίξει με αυτή τη ζέστη, σε όποιο δωμάτιο πάω ανάβω κλιματιστικό.

@Athene στον πρώτο και δευτερο τοκετό οι οποίοι ξεκίνησαν με πόνους και σπάσιμο νερών  έκανα πάρα πολλές ώρες να γεννήσω. στο τρίτο μπήκα με πρόκληση και γέννησα σε 10 περίπου ώρες. (32 στο πρώτο 17 στο δευτερο) αλλά να σου πω την αλήθεια μου δεν θυμάμαι αν πονούσα περισσότερο στην πρόκληση. Τώρα εύχομαι η μπουμπου να μην με ταλαιπωρήσει τόσες ώρες.

Για τα κιλά σε αυτή την εγκυμοσύνη δεν έχω βάλει σχεδόν καθόλου. πρέπει να είμαι τώρα +2-2,5 κιλά.


έρχεται το 4ο θαυματάκι μας!  💛 preg.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 862
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

1 ώρα πρίν, Athene είπε:

Καλημέρα σε όλες! Πώς τα πάτε με τον καύσωνα; Εγώ ζοριζομαι πολύ, παρόλο που είμαστε και θάλασσα! Και έρχεται και δύσκολη εβδομάδα...

Με τα κιλά πώς τα πάτε; Εγώ ζυγιστηκα σήμερα και ένα σοκ το έπαθα! Πώς μπαίνουν έτσι τα άτιμα...

Καλημέρα σου, τρελαθήκαμε με την ζέστη, πάλι καλά που από χθες φυσάει και είναι αρκετά καλύτερα. Από την Πέμπτη και μετά είπαν πάλι για 43ο βαθμούς, εάν είναι δυνατόν θα δεινοπαθήσουμε. Λίγο να μην προσέξεις μπαίνουν χωρίς να το καταλάβεις, εγώ μέχρι στιγμής έχω πάρει 6 κιλά και θέλω να τα διατηρήσω εκεί. 

Link to comment
Share on other sites

Αχ βρε κορίτσια, τι 2 και 6 μου λέτε.. εγώ είμαι στα 12+, σε μια εγκυμοσύνη που δεν τρώω καν πολύ, ούτε λαίμαργα, ούτε junk/γλυκά/λιπαρά κλπ... Να πω ότι τα έτρωγα, να το ευχαριστιομουν κιόλας!!! Αλλά έχω ήδη κοιλιά τελειομηνης εγκυμοσύνης, δεν ξέρω αν παίζει ρόλο αυτό.. Με έπιασε το παράπονο και σας τα λέω αυτά.. Αύριο έχω και ραντεβού με ενδοκρινολόγο, να δούμε τι θα μου πουν και εκεί..

Πάντως δεν ξέρω να παίζει ρόλο η ηλικία μου (31) σε σχέση με τα 25+27, αλλά σε αυτή την εγκυμοσύνη έχω ζοριστει πολύ περισσότερο από τις άλλες στους περισσότερους τομείς!!!

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Athene είπε:

Αχ βρε κορίτσια, τι 2 και 6 μου λέτε.. εγώ είμαι στα 12+, σε μια εγκυμοσύνη που δεν τρώω καν πολύ, ούτε λαίμαργα, ούτε junk/γλυκά/λιπαρά κλπ... Να πω ότι τα έτρωγα, να το ευχαριστιομουν κιόλας!!! Αλλά έχω ήδη κοιλιά τελειομηνης εγκυμοσύνης, δεν ξέρω αν παίζει ρόλο αυτό.. Με έπιασε το παράπονο και σας τα λέω αυτά.. Αύριο έχω και ραντεβού με ενδοκρινολόγο, να δούμε τι θα μου πουν και εκεί..

Πάντως δεν ξέρω να παίζει ρόλο η ηλικία μου (31) σε σχέση με τα 25+27, αλλά σε αυτή την εγκυμοσύνη έχω ζοριστει πολύ περισσότερο από τις άλλες στους περισσότερους τομείς!!!

Και γω κοριτσι μου είμαι στα +11 αλλά για να πω και την αλήθεια τρώω! Αυτά τα ζυμαρικά τα έχω ταράξει κ ας έχω διαβήτη κύησης… και μένα δεύτερη εγκυμοσύνη και η κοιλιά μου είναι όπως όταν μπήκα στον εννατο στην πρώτη εγκυμοσύνη… θα τα χάσουμε, να βγουν τα μωράκια με το καλό και μετά θα φύγουν και τα κιλά! 🥰🥰

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Νατασα1992 είπε:

Και γω κοριτσι μου είμαι στα +11 αλλά για να πω και την αλήθεια τρώω! Αυτά τα ζυμαρικά τα έχω ταράξει κ ας έχω διαβήτη κύησης… και μένα δεύτερη εγκυμοσύνη και η κοιλιά μου είναι όπως όταν μπήκα στον εννατο στην πρώτη εγκυμοσύνη… θα τα χάσουμε, να βγουν τα μωράκια με το καλό και μετά θα φύγουν και τα κιλά! 🥰🥰

@Νατασα1992 κάνεις καθημερινά μετρήσεις για το ζάχαρο ; Πώς το ελέγχεις ;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 hour ago, Nadiaki είπε:

@Νατασα1992 κάνεις καθημερινά μετρήσεις για το ζάχαρο ; Πώς το ελέγχεις ;

Μετράω τρεις φορές τη μέρα.. πρώτα το νηστείας, μετα από μια ώρα από το πρωινό και μια ώρα μετα το μεσημεριανό.. από την όγδοη βδομάδα μετράω και στέλνω στην ενδοκρινολόγο τις μετρήσεις.. δεν κάνω τη διατροφή που μου έδωσε εκείνη, πλέον όμως ξέρω τι με ανεβάζει.. Εσυ πως πας με τις μετρήσεις;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 46 λεπτά , Νατασα1992 είπε:

Μετράω τρεις φορές τη μέρα.. πρώτα το νηστείας, μετα από μια ώρα από το πρωινό και μια ώρα μετα το μεσημεριανό.. από την όγδοη βδομάδα μετράω και στέλνω στην ενδοκρινολόγο τις μετρήσεις.. δεν κάνω τη διατροφή που μου έδωσε εκείνη, πλέον όμως ξέρω τι με ανεβάζει.. Εσυ πως πας με τις μετρήσεις;

Εγώ μετράω όπως εσύ απλά και στο βραδινό ! Πολύ καλά ,τις πιο πολλές φορές έχω κ κάτω από 100 ! Βέβαια δεν το ακολουθώ κατά γράμμα τρώω κ σουβλάκι πχ αλλά δεν ανεβαίνει πάνω από 115 ! Γλυκό βέβαια δεν έχω τολμήσει να φάω οσο και να θέλω παγωτό !

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κ από εμένα. Έχω πολύ καιρό να μπω και μπηκα να διαβάσω τα νέα σας. Είχαμε πάει διακοπές κ τώρα που γυρίσαμε τα μπανακια πόσο θα μου λείψουν. 
Εγώ ήμουν πολύ καλά στα κιλά μέχρι τώρα και ξαφνικά μετά τις διακοπές είδα ότι πήρα σε 2 εβδομάδες 2300!!!!!! Όπου έφτασα αισίως τα 11 κ εγώ. Η μαία μου είπε να μην πάρω άλλα μέχρι να με ξαναδούν. Αύριο ξαναπάω για καμπύλη κ εύχομαι να μην έχει αλλάξει κάτι. 
ειπαμε κ εμείς δειλά δειλά να κάνουμε καααααατι για το δωμάτιο και κοιτάω κάτι ταπετσαρίες, να βάλουμε στον έναν τοίχο, υπέροχες!! Έχω ξετρελαθεί. Εχουν θέμα το σαφάρι. Ειναι μούρλια. 
Επίσης έμαθα (ναι τώρα ρώτησα) ότι γεννάμε στο Μητέρα. Έχει κάποια κοπέλα εμπειρία από εκεί; 
ευχαριστώ πολύ,

σας φιλώ και κουράγιο με την ζέστη!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια!!!

Ζεστή με air-condition μέρα νύχτα και πάλι δεν παλεύετε! Και γω με τα κιλά είμαι ήδη στα +9 και συνεχίζω ακάθεκτη. Τι να κάνω ρε παιδιά κανονικά 5γευματα την ημέρα κάνω λίγο τα ΣΚ ξεφεύγω. Το θέμα είναι να είμαστε καλά και τα κιλά θα φύγουν όταν έρθει η ώρα τους.

Έκανα και γω καμπύλη οριακά είμαι αλλά από βδομάδα θα με δει ο γιατρός.

Τι ωραία που φτιάχνετε δωμάτια και ρούχα, καρότσια κλπ. Εγώ δε θα αλλάξω κάτι στο δωμάτιο της μικρής είναι όλα λίγο πολύ ουδέτερα οπότε θα είναι οκ και για τον μικρό. Καρότσι έχουμε αλλά και μάρσιπο. Ρούχα ξέρετε ανταλλαγή με άλλη αγορομανα και έτσι!

Ανυπομονώ να ξεκινήσει η άδεια μου μετά το 15Αυγουστο για να χαλαρώσω.

Καλημέρα σε όλες μας!! 🤗

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, SofiDim είπε:

Καλημέρα κ από εμένα. Έχω πολύ καιρό να μπω και μπηκα να διαβάσω τα νέα σας. Είχαμε πάει διακοπές κ τώρα που γυρίσαμε τα μπανακια πόσο θα μου λείψουν. 
Εγώ ήμουν πολύ καλά στα κιλά μέχρι τώρα και ξαφνικά μετά τις διακοπές είδα ότι πήρα σε 2 εβδομάδες 2300!!!!!! Όπου έφτασα αισίως τα 11 κ εγώ. Η μαία μου είπε να μην πάρω άλλα μέχρι να με ξαναδούν. Αύριο ξαναπάω για καμπύλη κ εύχομαι να μην έχει αλλάξει κάτι. 
ειπαμε κ εμείς δειλά δειλά να κάνουμε καααααατι για το δωμάτιο και κοιτάω κάτι ταπετσαρίες, να βάλουμε στον έναν τοίχο, υπέροχες!! Έχω ξετρελαθεί. Εχουν θέμα το σαφάρι. Ειναι μούρλια. 
Επίσης έμαθα (ναι τώρα ρώτησα) ότι γεννάμε στο Μητέρα. Έχει κάποια κοπέλα εμπειρία από εκεί; 
ευχαριστώ πολύ,

σας φιλώ και κουράγιο με την ζέστη!

Καλησπέρα σου, και εγώ στο Μητέρα θα γεννήσω εκεί συνεργάζεται ο ιατρός μου, έχω σκοπό να τους πάρω τηλέφωνο να ρωτήσω περισσότερες πληροφορίες και εγώ θα ήθελα να μάθω εμπειρίες από άλλες κοπέλες. Ταπετσαρίες - αυτοκόλλητα τοίχου από που έχεις δει, έχω δει και εγώ από το διαδίκτυο και έχω τρελαθεί, πόσο υπέροχα μπορείς να αλλάξεις το δωμάτιο. Από μαθήματα έχετε αρχίσει να παρακολουθείτε; 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


13 ώρες πρίν, Nadiaki είπε:

Εγώ μετράω όπως εσύ απλά και στο βραδινό ! Πολύ καλά ,τις πιο πολλές φορές έχω κ κάτω από 100 ! Βέβαια δεν το ακολουθώ κατά γράμμα τρώω κ σουβλάκι πχ αλλά δεν ανεβαίνει πάνω από 115 ! Γλυκό βέβαια δεν έχω τολμήσει να φάω οσο και να θέλω παγωτό !

Εμένα πάντως το παγωτό δεν με ανεβάζει καθόλου κοριτσι μου.. αυτό που με ανεβάζει είναι το ψωμί και το ρύζι. Δλδ τρώω για πρωινό ένα τοστ κ στη μια ώρα έχω 125.. να φας κ ένα γλυκό όταν το θέλεις δεν θα γίνει κάτι για μια φορά.. βοηθάει πολύ και το περπάτημα με το σάκχαρο όποτε αν είσαι έξω βόλτα φάε ένα παγωτακι κ περπατά.. ήδη έχουμε άγχος και φοβίες για πολλά, να έχουμε κ για το φαγητό;! 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 35 λεπτά , EvgeniaCher είπε:

Καλησπέρα σου, και εγώ στο Μητέρα θα γεννήσω εκεί συνεργάζεται ο ιατρός μου, έχω σκοπό να τους πάρω τηλέφωνο να ρωτήσω περισσότερες πληροφορίες και εγώ θα ήθελα να μάθω εμπειρίες από άλλες κοπέλες. Ταπετσαρίες - αυτοκόλλητα τοίχου από που έχεις δει, έχω δει και εγώ από το διαδίκτυο και έχω τρελαθεί, πόσο υπέροχα μπορείς να αλλάξεις το δωμάτιο. Από μαθήματα έχετε αρχίσει να παρακολουθείτε; 

Εγώ πήρα τηλφ σήμερα, θα σου στειλω πμ. Και για τις ταπετσαρίες. 
μαθηματα θα ξεκινήσω σε μιας εβδομάδα, σε κάτι φίλες μου μαίες που έχουν ιατρείο στο κέντρο της Αθηνάς. Αυτές ξεκινανε 28η εβδομάδα, οπότε για εμένα αυτο είναι σε μια εβδομάδα 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

@Νατασα1992 άστα γιατί το μόνο που μου λείπει είναι το παγωτακι χαχαα λες να το δοκιμάσω και ότι γίνει !  😂 Δυστυχώς λόγω τραχήλου είμαι ξάπλα δεν επιτρέπεται το περπάτημα και οι βόλτες 😞 Φαντάσου η έξοδος μου είναι όταν πάω στο γιατρό ! 

@SofiDim  και εγω στο Μητέρα θα είμαι , εμπειρία έχω μόνο από επέμβαση και διαμονή μιας ημέρας ! Αν μπορείς στείλε μου τι πληροφορίες σου έδωσαν είχα σκοπό να ρωτήσω κ εγω !! 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 17 λεπτά , Nadiaki είπε:

@Νατασα1992 άστα γιατί το μόνο που μου λείπει είναι το παγωτακι χαχαα λες να το δοκιμάσω και ότι γίνει !  😂 Δυστυχώς λόγω τραχήλου είμαι ξάπλα δεν επιτρέπεται το περπάτημα και οι βόλτες 😞 Φαντάσου η έξοδος μου είναι όταν πάω στο γιατρό ! 

@SofiDim  και εγω στο Μητέρα θα είμαι , εμπειρία έχω μόνο από επέμβαση και διαμονή μιας ημέρας ! Αν μπορείς στείλε μου τι πληροφορίες σου έδωσαν είχα σκοπό να ρωτήσω κ εγω !! 

Σου στέλνω τώρα πμ

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πρίν, Nadiaki είπε:

@Νατασα1992 άστα γιατί το μόνο που μου λείπει είναι το παγωτακι χαχαα λες να το δοκιμάσω και ότι γίνει !  😂 Δυστυχώς λόγω τραχήλου είμαι ξάπλα δεν επιτρέπεται το περπάτημα και οι βόλτες 😞 Φαντάσου η έξοδος μου είναι όταν πάω στο γιατρό ! 

@SofiDim  και εγω στο Μητέρα θα είμαι , εμπειρία έχω μόνο από επέμβαση και διαμονή μιας ημέρας ! Αν μπορείς στείλε μου τι πληροφορίες σου έδωσαν είχα σκοπό να ρωτήσω κ εγω !! 

Ωχ κατάλαβα! Μεγάλο ζόρι αυτό που είσαι κλεισμένη μέσα σε ένα σπίτι.. αλλά ότι χρειάζεται για να είναι καλά το μωράκι σου! 🥰 Φάε το παγωτακι σου χωρίς τύψεις! 😊😊

  • Λουλούδια 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...