Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 8 ώρες πρίν, Eflenew είπε:

      Δε κατάλαβα πως υπολόγισε τις  βδομάδες....πως υπολογίζονται??? Η γιατρός τι σας είπε?πόσες μέρες να μείνει σπίτι??? Ότι πει η γιατρός!!!!! Αααα 30/5 ξανά!!!! Αντε με το καλό!!! Τι ωραία!!! Εσύ μπορείς να πάρεις ηρεμιστικά τυχερέ...εμείς απαγορεύεται 😄😄

      Από ότι κατάλαβα το πρόβλημα είναι η οδηγηση που ειναι 1 πήγαινε 1 έλα και έχει λακουβες. Όλη η Ελλάδα μια λακουβα!!!

      Ευτυχώς!!! Στις ηλεκτρονικές αγορές μπορείς να το κάνεις. Λογικό να μην ξέρεις ποιες να πάρεις...προσπαθείς για το καλύτερο...πόσα να γνωρίζουμε πχια!😁

      Καλά ναι, έχουμε μερικούς δρόμους στις λακούβες μας γενικά στην Ελλάδα..

Μανούλες Οκτωβρίου 2023


Athene

Recommended Posts

πρίν από 46 λεπτά , Athene είπε:

Δεν πειραζει 🙂

 

Έχετε κάνει καμπύλη ζαχάρου; Πώς είναι οι τιμές σας; Εγώ πρώτη φορά έχω θεματακι, με το νηστείας να είναι 92, ακριβώς στο όριο και δεν ξέρω τι να κάνω.. ο γυναικολογος μου είπε να προσέξω πολύ την διατροφή μου. Με ενδοκρινολόγο δεν είχα ποτέ επαφή για να ρωτήσω, ούτε διαβητολογο. 

Έκανα καμπύλη 22/6 με 75γρ γλυκόζης και οι τιμές μου πέραν το νηστείας ήταν εκτός ορίων ! 

Νηστείας 85 , 1η ώρα 196, 2η ώρα 161 ! 

Ήρθα σε επαφή με ενδοκρινολόγο/διαβητολογο που συνεργάζεται και ο γιατρός μου μου έδωσε μια διατροφή και το μετράω πλέον 4 φορές την ημέρα .. προς Το παρόν ρυθμίζεται τέλεια 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 862
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπέρα κοριτσάκια. εγώ έκανα προχτές καμπύλη με 75γρμ. 

Νηστείας 79

1 ωρα 153

2 ώρα 142. Ο γυναικολόγος είπε ότι είναι πολύ καλή. Αλλά σήμερα πήγα στην ενδοκρινολόγο και θα ξεκινησω χαπακι για τον θυροειδή γιατί είναι ανεβασμένη η tsh. 


έρχεται το 4ο θαυματάκι μας!  💛 preg.png

Link to comment
Share on other sites

Kαλημέρα κοριτσάκια τι κάνετε? Εγώ καλά εδώ στο γραφείο κάτω από το κλιματιστικό. Χτες παρέλαβα την κούνια την αλλαξιέρα και την ντουλάπα για το παιδικό και σήμερα ο καλός μου ξεκινάει το μοντάρισμα χεχεχε.

Αλήθεια έχει ξεκινήσει καμία ψώνια? Εγώ λέω να πάρω τώρα το καρότσι που έχει εκπτώσεις και κάπου στα μισά Σεπτέμβρη να πάρω τα υπόλοιπα. Λέτε να είναι αργά? Βάση πητ θα είμαι περίπου 33-34 εβδομάδες. Αχ δεν ξέρω νιώθω σαν πρωτάρα χαχαχαχα.

Επίσης έχω και άλλη ερώτηση.Εχει γεννήσει κάποια φυσιολογικά χωρίς επισκληρίδιο? Γέννησα και τα 3 μου παιδιά φυσιολογικά με πολύωρους τοκετούς αλλά με επισκληρίδιο,ειδικά στην τελευταία γέννα δεν ήθελα να κάνω αλλά ο τότε γιατρός μου ηταν πολύ υπέρ και επέμενε.  Τώρα που έχω άλλον γιατρό και του το είπα απ'εξω απ'εξω μου είπε ότι αποφασίσεις εσύ τότε.


έρχεται το 4ο θαυματάκι μας!  💛 preg.png

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, pitsi21 είπε:

Kαλημέρα κοριτσάκια τι κάνετε? Εγώ καλά εδώ στο γραφείο κάτω από το κλιματιστικό. Χτες παρέλαβα την κούνια την αλλαξιέρα και την ντουλάπα για το παιδικό και σήμερα ο καλός μου ξεκινάει το μοντάρισμα χεχεχε.

Αλήθεια έχει ξεκινήσει καμία ψώνια? Εγώ λέω να πάρω τώρα το καρότσι που έχει εκπτώσεις και κάπου στα μισά Σεπτέμβρη να πάρω τα υπόλοιπα. Λέτε να είναι αργά? Βάση πητ θα είμαι περίπου 33-34 εβδομάδες. Αχ δεν ξέρω νιώθω σαν πρωτάρα χαχαχαχα.

Επίσης έχω και άλλη ερώτηση.Εχει γεννήσει κάποια φυσιολογικά χωρίς επισκληρίδιο? Γέννησα και τα 3 μου παιδιά φυσιολογικά με πολύωρους τοκετούς αλλά με επισκληρίδιο,ειδικά στην τελευταία γέννα δεν ήθελα να κάνω αλλά ο τότε γιατρός μου ηταν πολύ υπέρ και επέμενε.  Τώρα που έχω άλλον γιατρό και του το είπα απ'εξω απ'εξω μου είπε ότι αποφασίσεις εσύ τότε.

Καλημέρα! Εγώ το καρότσι στην πρώτη εγκυμοσύνη το παρήγγειλε τέλος Ιουλίου κ μου το έφεραν τέλος Σεπτεμβρίου.. λόγω ότι ο Αύγουστος είναι νεκρός μήνας και τα εργοστάσια υπολειτουργούν. Ωστόσο εγώ ήθελα συγκεκριμένο καρότσι και χρωμα όποτε περίμενα.. αν θες κάτι που μπορεί να είναι ετοιμοπαράδοτο δεν νομίζω να έχεις θέμα..😀😀 εγώ έχω κόλλημα πάντως κορίτσια θέλω μόλις μπω στον όγδοο να τα έχω όλα έτοιμα.. είχα γνωστή που γέννησε πρόωρα στην 34η βδομάδα και δεν είχε τίποτα έτοιμο κ έτρεχαν οι δικοί της να παίρνουν ότι βρουν.. όποτε θέλω να τα έχω υπό έλεγχο! 😂😂 όσο για τον τοκετό! Εγώ γέννησα φυσιολογικά με επισκληρίδειο και αυτή τη φορά είπα ότι δεν θα κάνω επισκληρίδειο λόγω επιπλοκών που είχα από αυτή.. 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα ! Ελπίζω να είστε όλες καλά ! 

@Νατασα1992 τι επιπλοκές είχες; 

Εμάς είναι πρώτο παιδάκι και λόγω περιπετειών με τον τράχηλο δεν έχουμε ακόμα προλάβει να το χαρούμε! Καρότσι εχουμε, κούνια συρταριερα έχουμε βρει μέσω ίντερνετ καθώς δε μπορώ να μετακινηθω  να κοιτάξω αλλά ακόμα δεν έχουμε παραγγείλει κάτι ..

Για πείτε μου τι είναι τα απαραίτητα που χρειαζόμαστε τον πρώτο καιρό καθώς θα τα πρέπει να τα πάρω όλα μέσω ίντερνετ !

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 7 λεπτά , Nadiaki είπε:

Κορίτσια καλημέρα ! Ελπίζω να είστε όλες καλά ! 

@Νατασα1992 τι επιπλοκές είχες; 

Εμάς είναι πρώτο παιδάκι και λόγω περιπετειών με τον τράχηλο δεν έχουμε ακόμα προλάβει να το χαρούμε! Καρότσι εχουμε, κούνια συρταριερα έχουμε βρει μέσω ίντερνετ καθώς δε μπορώ να μετακινηθω  να κοιτάξω αλλά ακόμα δεν έχουμε παραγγείλει κάτι ..

Για πείτε μου τι είναι τα απαραίτητα που χρειαζόμαστε τον πρώτο καιρό καθώς θα τα πρέπει να τα πάρω όλα μέσω ίντερνετ !

Εγώ είμαι περιπτωσαρα κορίτσια! Εγώ έκανα την επισκληρίδειο στα 7 εκ διαστολής και γέννησα μετά από περίπου τέσσερις ώρες λόγω κοντού ομφάλιου λώρου που δεν τον άφηνε να κατέβει.. έσπρωχνα χωρίς υπερβολή 3,5 ώρες.. το πρόβλημα ήταν ότι από την επισκληρίδειο αδρανοποιήθηκε η κυστη μου.. με αποτέλεσμα να μου βάζουν τρεις τέσσερις φορές τη μέρα καθετήρα να βγάζουν τα ουρα..στο τέλος πήγα σπίτι με τον καθετήρα κ έμεινα έτσι για δέκα μέρες μέχρι νε πάρει μπρος η κυστη.. αυτό μου έχει μείνει στο μυαλό από τις τέσσερις μέρες στην κλινική! Να μου λεν πιες νερό να κατουρήσεις και να μου βάζουν καθετήρα συνέχεια κ γω με 40 ράμματα από κάτω.. μίλησα με ουρολόγο μου εξήγησε ότι είναι επιπλοκή της επισκληρίδειο που συμβαίνει 5% των περιπτώσεων και κάτω.. όποτε ο φόβος μου για επανάληψη ενός τέτοιου γεγονότος αρκεί για να την απορρίψω 

Link to comment
Share on other sites

@Νατασα1992 τι επιπλοκές είχες? εγώ δεν θέλω εκείνο το τσίμπημα εκείνη την ωρα είναι η χειρότερη μου αίσθηση. επίσης μετά για πολλές μέρες πονούσε η μέση μου απίστευτα, αλλά ακόμα και τώρα αν με ακουμπήσεις σε εκείνο το σημείο όπου έγινε πονάω και ανατριχιάζω πάρα πολύ.

γλυκοκοιτάζω της iglesina το trilogy.

@Nadiaki μου υπομονή. Απαραίτητα εγώ θεωρώ καρότσι,λίκνο , ριλάξ , καθισματάκι αυτοκινήτου ( εγώ θα πάρω καρότσι 3 σε 1) αποστειρωτή, κάποια μπιμπερό,μπανιεράκι, αρκετά εσωρουχάκια και φορμάκια, πανάκια αγκαλιάς,λαβέτες,σαλιάρες.

μην νομίζεις κκαι εγώ σαν πρωτάρα νιώθω χαχαχχαααχα δεν τα θυμάμαι καθόλου ολα αυτά που χρειάζονται χαχα

  • Ευχαριστώ 1

έρχεται το 4ο θαυματάκι μας!  💛 preg.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , pitsi21 είπε:

@Νατασα1992 τι επιπλοκές είχες? εγώ δεν θέλω εκείνο το τσίμπημα εκείνη την ωρα είναι η χειρότερη μου αίσθηση. επίσης μετά για πολλές μέρες πονούσε η μέση μου απίστευτα, αλλά ακόμα και τώρα αν με ακουμπήσεις σε εκείνο το σημείο όπου έγινε πονάω και ανατριχιάζω πάρα πολύ.

γλυκοκοιτάζω της iglesina το trilogy.

@Nadiaki μου υπομονή. Απαραίτητα εγώ θεωρώ καρότσι,λίκνο , ριλάξ , καθισματάκι αυτοκινήτου ( εγώ θα πάρω καρότσι 3 σε 1) αποστειρωτή, κάποια μπιμπερό,μπανιεράκι, αρκετά εσωρουχάκια και φορμάκια, πανάκια αγκαλιάς,λαβέτες,σαλιάρες.

μην νομίζεις κκαι εγώ σαν πρωτάρα νιώθω χαχαχχαααχα δεν τα θυμάμαι καθόλου ολα αυτά που χρειάζονται χαχα

Εγώ έχω το aptica της inglesina και είμαι πολύ ικανοποιημένη! Η καλαθουνα επειδή είχε και βάση την χρησιμοποίησα αντί για λίκνο  επειδή δεν χωρούσε στο δωμάτιο..  @Nadiaki πολλά κορμάκια κοριτσι μου! Μην πάρεις όμως πολλά για νεογέννητο Γτ θα πάνε χαμένα.. καλύτερα πάρε 1-3 μηνών για να τα φορέσει περισσότερο καιρό. Και πανακια για τις γουλιές.. αποστειρωτη, μπιμπερό, καμια πιπίλα… εγώ χρειάστηκα και αρκετα αδιάβροχα υποσεντονα Γτ ο μικρός όλο κατουριόνταν κ έβγαινε από το πλάι.. θα έχεις ένα πακέτο πάνες στο σπίτι, μην πάρεις παραπάνω να δεις αν θα τις δεχτεί το μωράκι… εγώ που το έχω και φρέσκο και δεν θυμάμαι τι άλλο χρειάζεται 😂

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Νατασα1992 είπε:

Εγώ έχω το aptica της inglesina και είμαι πολύ ικανοποιημένη! Η καλαθουνα επειδή είχε και βάση την χρησιμοποίησα αντί για λίκνο  επειδή δεν χωρούσε στο δωμάτιο..  @Nadiaki πολλά κορμάκια κοριτσι μου! Μην πάρεις όμως πολλά για νεογέννητο Γτ θα πάνε χαμένα.. καλύτερα πάρε 1-3 μηνών για να τα φορέσει περισσότερο καιρό. Και πανακια για τις γουλιές.. αποστειρωτη, μπιμπερό, καμια πιπίλα… εγώ χρειάστηκα και αρκετα αδιάβροχα υποσεντονα Γτ ο μικρός όλο κατουριόνταν κ έβγαινε από το πλάι.. θα έχεις ένα πακέτο πάνες στο σπίτι, μην πάρεις παραπάνω να δεις αν θα τις δεχτεί το μωράκι… εγώ που το έχω και φρέσκο και δεν θυμάμαι τι άλλο χρειάζεται 😂

Το aptica ε? μωρε το είδα ακλλά ξεφεύγει πολύ από το μπατζετ μας. Στα άλλα παιδιά είχα chicco και pegperrego αλλά δεδομένο ότι πέρασαν και 12χρόνια από τότε τα έδωσα όλα και δεν έχω ουτε πιπίλα τώρα χαχααχαχα.


έρχεται το 4ο θαυματάκι μας!  💛 preg.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 16 λεπτά , pitsi21 είπε:

Το aptica ε? μωρε το είδα ακλλά ξεφεύγει πολύ από το μπατζετ μας. Στα άλλα παιδιά είχα chicco και pegperrego αλλά δεδομένο ότι πέρασαν και 12χρόνια από τότε τα έδωσα όλα και δεν έχω ουτε πιπίλα τώρα χαχααχαχα.

Ναι είναι ακριβό! Νομίζω μας είχε βγει ένα χιλιάρικο.. εμείς το πήραμε με προοπτική κ για δεύτερο παιδάκι και είπαμε ότι θα επενδύσουμε σε ένα καλό καρότσι.. πάντως κ αυτό που έχεις διαλέξει είναι πολύ καλό! Τώρα Αστα να πάνε κ συ πρέπει να τα παρεις όλα από την αρχή 😜😂😂😂

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 15 λεπτά , Νατασα1992 είπε:

Ναι είναι ακριβό! Νομίζω μας είχε βγει ένα χιλιάρικο.. εμείς το πήραμε με προοπτική κ για δεύτερο παιδάκι και είπαμε ότι θα επενδύσουμε σε ένα καλό καρότσι.. πάντως κ αυτό που έχεις διαλέξει είναι πολύ καλό! Τώρα Αστα να πάνε κ συ πρέπει να τα παρεις όλα από την αρχή 😜😂😂😂

Αστα να πάνε θέλω αρκετά πράγματα, αλλά το καλό είναι ότι είμαι συγκρατημένη θυμάμαι μέχρι το 2 παιδι είχα πάρει ότι κυκλοφορούσε. Τα περισσότερα ήταν άχρηστα. Τώρα κοιτάζω να πάρω αυτά που πρέπει και χρειάζονται.

 


έρχεται το 4ο θαυματάκι μας!  💛 preg.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , pitsi21 είπε:

Αστα να πάνε θέλω αρκετά πράγματα, αλλά το καλό είναι ότι είμαι συγκρατημένη θυμάμαι μέχρι το 2 παιδι είχα πάρει ότι κυκλοφορούσε. Τα περισσότερα ήταν άχρηστα. Τώρα κοιτάζω να πάρω αυτά που πρέπει και χρειάζονται.

 

Η αλήθεια είναι ότι παρασυρόμαστε!  Εγώ ενώ έχω αρκετά ουδέτερα ρούχα από τον γιο μου κάθομαι κ παραγγέλνω ροζ και λουλουδάτα ρουχαλάκια 😜 κ ξέρω ότι είναι υπερβολή γιατί θα πάνε χαμένα.. το μόνο καλό ότι δεν χρειάζομαι καθόλου κουβέρτες σεντόνια πετσέτες 😂

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Εγώ Σεπτέμβριο λέω ν αρχίσω ψώνια... Θέλουμε σχεδόν τα πάντα γιατί το πρώτο ήταν αγόρι ενώ τώρα κορίτσι και είχαμε πολλά δανεικά που τα επιστρεψαμε.... 

Χθες έκανα καμπύλη ζαχάρου κι εγώ ...θα δείξει δεν είμαι πολύ αισιόδοξη!!!


preg.png

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, pitsi21 είπε:

 

Επίσης έχω και άλλη ερώτηση.Εχει γεννήσει κάποια φυσιολογικά χωρίς επισκληρίδιο? Γέννησα και τα 3 μου παιδιά φυσιολογικά με πολύωρους τοκετούς αλλά με επισκληρίδιο,ειδικά στην τελευταία γέννα δεν ήθελα να κάνω αλλά ο τότε γιατρός μου ηταν πολύ υπέρ και επέμενε.  Τώρα που έχω άλλον γιατρό και του το είπα απ'εξω απ'εξω μου είπε ότι αποφασίσεις εσύ τότε.

Η πρώτη μου γέννα ήταν με αυτόματη έναρξη και χωρίς επισκληριδιο, η δεύτερη με πρόκληση και επισκληριδιο. Εγώ θα σου πω πως δεν συγκρίνονται μεταξύ τους. Οι πόνοι στην πρώτη γέννα ήταν ήπιοι και κλιμακώνονται ομαλά, στην πρόκληση ήρθαν ξαφνικά έντονοι με το πρώτο κύμα και δεν μπορούσα να τους διαχειριστώ, οπότε και έκανα επισκληριδιο. Ανάμεσα στις 2 πάντα επιλέγω την πρώτη ως καλύτερη εμπειρία!!! Αν και με επισκληριδιο γέννας πιο γρήγορα συνήθως..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλες! Πώς τα πάτε με τον καύσωνα; Εγώ ζοριζομαι πολύ, παρόλο που είμαστε και θάλασσα! Και έρχεται και δύσκολη εβδομάδα...

Με τα κιλά πώς τα πάτε; Εγώ ζυγιστηκα σήμερα και ένα σοκ το έπαθα! Πώς μπαίνουν έτσι τα άτιμα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...