Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Κορίτσια καλησπέρα! Μετα την παλινδρομη που ειχα βγηκε το αποτελεσμα του καρυοτυπου του εμβρυου και δειχνει οτι χρωμόσωμικα δεν ειχε καποια ανωμαλια, ηταν υγιες και αγορι.. επειδη στειλαμε μονο εμβρυικα στοιχεια ο γιατρός μου υποστηριζει οτι μπορει να ειχε καποιο προβλημα αλλα να μην κατάφεραν να το δουν απο το δείγμα που στειλαμε.. δεν ειχα φυσικη αποβολη, ο σακος μου μεγαλωνε απλως δεν υπηρχε εμβρυακι απο ενα σημειο και μετα,πραγμα που εμενα με ανακουφιζε οτι οντως υπηρχε θεμα με το εμβρυο .. περα απο το βασικο πακετο εξετασεων για θρομβοφιλια που βγηκε καθαρο, τωρα πρεπει να κανω το πακετο "12 παραγοντων" μου ειπε και να μιλησω με αιματολογο που μου συστησε. Στεναχωρηθηκα πολυ.. υπαρχει περίπτωση να ηταν υγιες και απλως να ηταν τυχαιο γεγονος; Φοβαμαι ότι ξεκιναει νεα αγνωστη μαχη πριν τη δεύτερη εξωσωματικη! Και αν βρεθει κατι σε αυτές τις εξετασεις εχω ελπιδες να κρατησω μωρακι; Θα παιρνω απλως αντιπηκτικες;; Ή Είναι πιο περίπλοκο,; Συνεβη σε καμία, αλλα να τα καταφερε τελικα; Ευχαριστώ εκ των προτέρων

      • Δύναμη! 3

Μανούλες Οκτωβρίου 2023


Athene

Recommended Posts

Καλησπέρα κορίτσια!! Εμείς μόλις γυρίσαμε από καρδιοτοκογραφο. Είχα φάει τη σοκολάτα μου πριν πάω οπότε η μπέμπα έδινε πόνο 😂😂 Ωστόσο, βγήκε πολύ καλός. Συσπάσεις δεν έχω νιώσει ιδιαιτερα, ούτε φάνηκε κάτι την ώρα του καρδιοτοκογραφου. 2,5 κιλά έχει φτάσει το θρεφταρι μου, 35+6 σήμερα. Το κεφάλι έχει κατέβει πολύ χαμηλά, με το ζόρι τη μέτρησε!! Το καταλάβαινα δηλαδή γιατί νιώθω πίεση πολύ χαμηλά και έχουν αρχίσει να πονάνε τα ισχια μου. Μου πήρε και δείγμα από τον κόλπο για καλλιέργεια για στρεπτόκοκκο.

Χτες κάναμε και την τελευταία αγορά, το λίκνο που θα την έχω για τους πρώτους μήνες δίπλα στο κρεβάτι μου. Οπότε είμαστε σχεδόν έτοιμοι. Ψυχολογικά βέβαια δεν έχω προετοιμαστεί για τοκετό, αν και δεν φαίνεται να μας κάνει εμφάνιση νωρίτερα η μπέμπα 😂

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 862
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπέρα κορίτσια! 
Εγώ πήγα στις 16/9 για καρδιοτοκογράφημα και εξέταση  βιοφυσικού προφίλ (35+2) και είχα ήδη συσπάσεις. Σήμερα μπήκα στην 36η εβδομάδα και η μπέμπα ζυγίζει 2820. Έχει κατέβει πάρα πολύ είπε η γυναικολόγος και έχει αρχίσει η εξάλειψη τραχήλου. 
Μέσα στις επόμενες 4 ημέρες θα γεννήσω αν και ΠΗΤ είχα 19/10! Βιάζεται η μικρή μας! 🤱🏼 Την εξέταση για στρεπτόκοκκο την είχα κάνει 31/8 ( 33+1). 
Με το καλό σε όλες! 

  • Μου αρέσει 2
  • Ευχή 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 12 λεπτά , Κonstantina είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! 
Εγώ πήγα στις 16/9 για καρδιοτοκογράφημα και εξέταση  βιοφυσικού προφίλ (35+2) και είχα ήδη συσπάσεις. Σήμερα μπήκα στην 36η εβδομάδα και η μπέμπα ζυγίζει 2820. Έχει κατέβει πάρα πολύ είπε η γυναικολόγος και έχει αρχίσει η εξάλειψη τραχήλου. 
Μέσα στις επόμενες 4 ημέρες θα γεννήσω αν και ΠΗΤ είχα 19/10! Βιάζεται η μικρή μας! 🤱🏼 Την εξέταση για στρεπτόκοκκο την είχα κάνει 31/8 ( 33+1). 
Με το καλό σε όλες! 

Μέσα στις επόμενες 4 ημέρες;; wow!! Και γω 20/10 έχω ΠΗΤ αλλά όπως φαίνεται θα τις πάρουμε όλες τις εβδομάδες!!

Με το καλό, να έχεις έναν υπέροχο τοκετό όπως τον έχεις ονειρευτεί, και με το καλό να υποδεχτείς το μωράκι σου υγιές στην αγκαλιά σου 🙏🙏🍼🍼 

Όταν μπορέσεις να μας γράψεις τα νέα σου!!

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πρίν, Athene είπε:

3,5 κιλά;; Ουαου, θα σας βγει μπαμπατσικος ο μπέμπης!! Μπορεί ανά πάσα στιγμή και να εμπεδωθεί και να μαλακώσει ο τράχηλος και όλα! 

Εγώ θα δω το Σάββατο πόσο θα την μετρήσουν. Και με ΠΗΤ 7/10 μου είπαν ότι αν δεν έρθει μόνη της μέχρι τότε, 5/10 θα μπούμε με πρόκληση λόγω εφημερίας!! Έφτασε ο καιρός μας!

Θα βγεί πραγματικά μεγάλος και έχει χρόνο να πάρει και άλλο, αυτό λίγο με τρομάζει. Υπάρχει και η απόκλιση στη μέτρηση που κάνουν εύχομαι να είναι προς τα κάτω. Ο τράχηλος είναι ακόμα 2,9. Μέχρι στιγμή δεν υπάρχει κάποια ένδειξη για πρόκληση, τα αμνιακά υγρά είναι αρκετά καλά όπως και ο ομφάλιος λώρος,  αυτό που μου έχει αναφέρει είναι ότι σε περίπτωση που περάσουμε την ΠΗΤ τότε θα δούμε για πρόκληση την οποία δεν την έχω πάρει με καλό μάτι. 

16 ώρες πρίν, Νατασα1992 είπε:

Καλησπέρα σε όλες! Όντως ο καιρός πλησιάζει και ακόμη δεν έχω τελειώσει με τις δουλειές που έχω να κάνω!  Εμείς όταν πήγαμε πριν δέκα μέρες μας είπε ότι ήταν 2600 άρα η μικρή μάλλον θα βγει πετιτ🥰 την επόμενη βδομάδα έχουμε υπέρηχο και ζώνες. Κατά τα αλλά οι συσπάσεις είναι πολλές μέσα στη μέρα κ πλέον αρκετά ενοχλητικές.. η μικρή νιώθω ότι είναι αρκετά χαμηλά, η κοιλιά ήδη έχει κατηφορησει και τη νιώθω λίγο πάνω από τον αφαλό και κάτω.. όλο το πάνω μέρος της κοιλιάς είναι άδειο! 😜 Ξεκίνησα ήδη και χάνω βλέννες όποτε μάλλον δύσκολο να φτάσουμε στην πητ.. 

Εγώ προσωπικά δεν έχω νιώσει συσπάσεις, μόνο κάτι ήπια τραβήγματα. Έρχεται σιγά σιγά η μπουμπού σου :) 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 13 λεπτά , EvgeniaCher είπε:

Θα βγεί πραγματικά μεγάλος και έχει χρόνο να πάρει και άλλο, αυτό λίγο με τρομάζει. Υπάρχει και η απόκλιση στη μέτρηση που κάνουν εύχομαι να είναι προς τα κάτω. Ο τράχηλος είναι ακόμα 2,9. Μέχρι στιγμή δεν υπάρχει κάποια ένδειξη για πρόκληση, τα αμνιακά υγρά είναι αρκετά καλά όπως και ο ομφάλιος λώρος,  αυτό που μου έχει αναφέρει είναι ότι σε περίπτωση που περάσουμε την ΠΗΤ τότε θα δούμε για πρόκληση την οποία δεν την έχω πάρει με καλό μάτι. 

Εγώ προσωπικά δεν έχω νιώσει συσπάσεις, μόνο κάτι ήπια τραβήγματα. Έρχεται σιγά σιγά η μπουμπού σου :) 

Μην σε αγχώνει το βάρος του μωρού.. εκτός ότι θα υπάρχει κάποια απόκλιση να ξέρεις ότι το σώμα της κάθε γυναίκας δημιουργεί ένα μωράκι που μπορεί να βγάλει από το σώμα της με ασφάλεια.. στην πρώτη μου εγκυμοσύνη ο μικρός ήταν 400γρ κάτω από αυτό που μου είχε πει ο γιατρός και αυτό Γτ είχα φουλ αμνιακό κ έχασε στην μέτρηση..  ξεκινά περπάτημα κοριτσι μου και πολλές ασκήσεις με την μπάλα να κατέβει το νινί! Βοηθούν ιδιαίτερα οι σκάλες! 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

13 ώρες πρίν, Κonstantina είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! 
Εγώ πήγα στις 16/9 για καρδιοτοκογράφημα και εξέταση  βιοφυσικού προφίλ (35+2) και είχα ήδη συσπάσεις. Σήμερα μπήκα στην 36η εβδομάδα και η μπέμπα ζυγίζει 2820. Έχει κατέβει πάρα πολύ είπε η γυναικολόγος και έχει αρχίσει η εξάλειψη τραχήλου. 
Μέσα στις επόμενες 4 ημέρες θα γεννήσω αν και ΠΗΤ είχα 19/10! Βιάζεται η μικρή μας! 🤱🏼 Την εξέταση για στρεπτόκοκκο την είχα κάνει 31/8 ( 33+1). 
Με το καλό σε όλες! 

Με το καλό να την υποδεχτείς!!

πρίν από 8 λεπτά , Νατασα1992 είπε:

Μην σε αγχώνει το βάρος του μωρού.. εκτός ότι θα υπάρχει κάποια απόκλιση να ξέρεις ότι το σώμα της κάθε γυναίκας δημιουργεί ένα μωράκι που μπορεί να βγάλει από το σώμα της με ασφάλεια.. στην πρώτη μου εγκυμοσύνη ο μικρός ήταν 400γρ κάτω από αυτό που μου είχε πει ο γιατρός και αυτό Γτ είχα φουλ αμνιακό κ έχασε στην μέτρηση..  ξεκινά περπάτημα κοριτσι μου και πολλές ασκήσεις με την μπάλα να κατέβει το νινί! Βοηθούν ιδιαίτερα οι σκάλες! 

Περπάτημα κάνω αρκετό μέσα στην μέρα, ασκήσεις με την μπάλα (σαν καγκουρό ένα πράγμα) και γενικότερες ασκήσεις εμπέδωσεις κάνω εδώ και 2 μήνες αλλά δεν θέλει να κατέβει ο μικρός, θα βρει τον δρόμο του όταν θελήσει, άργησε και να γυρίσει με το κεφαλάκι του προς τα κάτω

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πρίν, Κonstantina είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! 
Εγώ πήγα στις 16/9 για καρδιοτοκογράφημα και εξέταση  βιοφυσικού προφίλ (35+2) και είχα ήδη συσπάσεις. Σήμερα μπήκα στην 36η εβδομάδα και η μπέμπα ζυγίζει 2820. Έχει κατέβει πάρα πολύ είπε η γυναικολόγος και έχει αρχίσει η εξάλειψη τραχήλου. 
Μέσα στις επόμενες 4 ημέρες θα γεννήσω αν και ΠΗΤ είχα 19/10! Βιάζεται η μικρή μας! 🤱🏼 Την εξέταση για στρεπτόκοκκο την είχα κάνει 31/8 ( 33+1). 
Με το καλό σε όλες! 

Τι είναι η εξέταση βιοφυσικου προφιλ; Το ντοπλερ;

Με το καλό η μπουμπού σου αφού μπήκες στο μήνα σου καλώς να έρθει όποτε θέλει!!!


preg.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλες !!! 

14 ώρες πρίν, Κonstantina είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! 
Εγώ πήγα στις 16/9 για καρδιοτοκογράφημα και εξέταση  βιοφυσικού προφίλ (35+2) και είχα ήδη συσπάσεις. Σήμερα μπήκα στην 36η εβδομάδα και η μπέμπα ζυγίζει 2820. Έχει κατέβει πάρα πολύ είπε η γυναικολόγος και έχει αρχίσει η εξάλειψη τραχήλου. 
Μέσα στις επόμενες 4 ημέρες θα γεννήσω αν και ΠΗΤ είχα 19/10! Βιάζεται η μικρή μας! 🤱🏼 Την εξέταση για στρεπτόκοκκο την είχα κάνει 31/8 ( 33+1). 
Με το καλό σε όλες! 

Με το καλό εύχομαι !! Να πάνε όλα καλά να υποδεχθείτε το μωράκι σας ! 

@EvgeniaCher από υπερήχους ξέρω περιπτώσεις που έπεσαν και 600 γρ εκτός ! Προσπάθησε να περπατάς η ότι άλλο σου είπε ο γιατρός σου για να βοηθήσει ! Θύμησες μου είναι πρώτο παιδάκι ; 

Εμείς χθες πήγαμε στον γιατρό ,σήμερα είμαι 38w, δεν πιστεύω ότι φτάσαμε ως εδώ με τράχηλο 1,5 cm ! Η μπέμπα βγήκε χθες 3070 όπως και την προηγούμενη εβδομάδα . Μου είπε βέβαια ότι δεν είναι ακριβείς οι μετρήσεις γιατί είναι πολύ κάτω και δε μπορεί να μετρηθεί σωστά ! 

 

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλες!

Απίστευτο πως φτάσαμε μέχρι εδώ…κοιτάω από τον Φλεβάρη τις δημοσιεύσεις, είναι πολυ συγκινητικό. Εμείς είμαστε 36 κ 3. Κάναμε τον πρώτο μας καρδιοτοκογράφο την Τρίτη. 2950 μας έκανε εκτίμηση πως είναι το μπεμπέ. Πήγε λέει πολύ καλά η εξέταση…θα ξαναπάμε την Τρίτη και μετά μας είπε θα μιλήσουμε για το πως θα κινηθούμε. Εφόσον θα πάω με καισαρική, μάλλον θα συζητήσουμε αυτό φαντάζομαι.

Εγω έχω τόση ανυπομονησία τώρα τις τελευταίες μέρες που η αλήθεια είναι πως ενώ ξέρω πως το σωστό σύμφωνα με τον ΠΟΥ είναι να φτάσει τις 39 εβδ ακόμα και νωρίτερα να μου πει νομίζω θα πάω….έχω τοοοοοση αγωνία να το γνωρίσω επιτέλους το πλασματάκι αυτό. Έχουμε τόση επικοινωνία τον τελευταίο καιρό που μου φαίνεται απίστευτο πως μας χωρίζει λίγο δέρμα (Ε κ κάποια υγρά στο ενδιάμεσο) χχχχχ. 
 

Ευχομαι να πάνε σε όλες πολύ καλά οι τοκετοί σας!!! 
 

φιλιά πολλά! 

 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Με το καλό όλες μας κορίτσια! Για ποτέ φτάσαμε στην τελική ευθεία και τώρα θα ακούμε και θα συζητάμε για γέννες.

Εγώ 36w4d είχα σήμερα ραντεβού μου είπε ότι ο τράχηλος είναι μαλακός και ψευτοσυσπάσεις έχω πολλές αλλά το μωρό δεν είναι χαμηλά όπως νόμιζα. Μου είπε περπάτημα και σκάλες, ασκήσεις με την μπάλα, σεξ όσο πλησιάζουμε και να τρώω χουρμάδες. Το έχει ξαναακουσει αυτό καμιά σας;;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


2 ώρες πρίν, Inaf είπε:

Με το καλό όλες μας κορίτσια! Για ποτέ φτάσαμε στην τελική ευθεία και τώρα θα ακούμε και θα συζητάμε για γέννες.

Εγώ 36w4d είχα σήμερα ραντεβού μου είπε ότι ο τράχηλος είναι μαλακός και ψευτοσυσπάσεις έχω πολλές αλλά το μωρό δεν είναι χαμηλά όπως νόμιζα. Μου είπε περπάτημα και σκάλες, ασκήσεις με την μπάλα, σεξ όσο πλησιάζουμε και να τρώω χουρμάδες. Το έχει ξαναακουσει αυτό καμιά σας;;;

Ναι φυσικά! Όλα αυτά και τους χουρμάδες και οι εγκυουύλες στο εξωτερικό ορκίζονται στο raspberry leaf tea (κόκκινο μούρο/σμέουρο τσάι). Λένε ότι βοηθάει πολύ στο να μαλακώσει ο τράχηλος και επισπεύδει τη διαδικασία τοκετού κατά τις ωθήσεις! Το έχει δοκιμάσει καμία; πώς το ζητάμε άραγε;

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 42 λεπτά , Athene είπε:

Ναι φυσικά! Όλα αυτά και τους χουρμάδες και οι εγκυουύλες στο εξωτερικό ορκίζονται στο raspberry leaf tea (κόκκινο μούρο/σμέουρο τσάι). Λένε ότι βοηθάει πολύ στο να μαλακώσει ο τράχηλος και επισπεύδει τη διαδικασία τοκετού κατά τις ωθήσεις! Το έχει δοκιμάσει καμία; πώς το ζητάμε άραγε;

Καλησπέρα! Το έχω ακούσει κ γω αυτό για το τσάι! Ίσως σε μαγαζιά με βότανα και βιολογικά προϊόντα να έχει! Πάντως στο μάρκετ που έψαξα δεν.. θα κάνει άραγε δουλειά στις βδομαδες που είμαστε τώρα; Δεν έχουμε βέβαια κ κάτι να χάσουμε..😜 Εσυ πως είσαι; Έχεις κι αλλά δυο παιδάκια αν θυμάμαι καλά, αντέχεις; Η @pitsi21 που έχει χαθεί;;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως είμαι στο άλλο άκρο από είστε περισσότερες,με συσπάσεις και πόνους και φυσικά ξαπλωμένη στο κρεβάτι μήπως καταφέρουμε και φτάσουμε την 38η εβδομάδα,δύσκολο αλλά ελπίζουμε.

  • Ευχή 2
  • Δύναμη! 3
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Νατασα1992 είπε:

Καλησπέρα! Το έχω ακούσει κ γω αυτό για το τσάι! Ίσως σε μαγαζιά με βότανα και βιολογικά προϊόντα να έχει! Πάντως στο μάρκετ που έψαξα δεν.. θα κάνει άραγε δουλειά στις βδομαδες που είμαστε τώρα; Δεν έχουμε βέβαια κ κάτι να χάσουμε..😜 Εσυ πως είσαι; Έχεις κι αλλά δυο παιδάκια αν θυμάμαι καλά, αντέχεις; Η @pitsi21 που έχει χαθεί;;

Οι Αμερικανίδες το ξεκινάνε από τις 32 βλέπω, δεν χάνουμε βέβαια κάτι όπως λες! Αρκεί να βρεθεί! 

Ναι έχω άλλα δύο.. με σχολεία, δραστηριότητες κλπ τρέχουμε και δεν φτάνουμε! Δεν μπορώ να φανταστώ πώς θα είναι όταν έρθει και το μωράκι! 😛 

Υπομονή σε όλες μας! Έφτασε ο καιρός μας, αν και μου φάνηκε αιώνας αυτή τη φορά. Από 27/1 έμαθα για την εγκυμοσύνη και να που πλέον φτάσαμε στις τελευταίες μέρες μας!

πρίν από 10 λεπτά , Mamaloulou είπε:

Εγώ πάντως είμαι στο άλλο άκρο από είστε περισσότερες,με συσπάσεις και πόνους και φυσικά ξαπλωμένη στο κρεβάτι μήπως καταφέρουμε και φτάσουμε την 38η εβδομάδα,δύσκολο αλλά ελπίζουμε.

Όντως το άλλο άκρο.. εύχομαι να τις φτάσεις τις εβδομάδες! Πόσο είσαι τώρα;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 12 λεπτά , Athene είπε:

Όντως το άλλο άκρο.. εύχομαι να τις φτάσεις τις εβδομάδες! Πόσο είσαι τώρα

36+3 καθε μέρα περιμένω πως μπορεί  να γεννήσω,βέβαια γέννησα και τον γιο μου σχετικά νωρίς 36+4 άρα δεν είναι καθόλου απίθανο από μέρα σε μέρα να συμβεί.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...