Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Κορίτσια καλησπέρα! Μετα την παλινδρομη που ειχα βγηκε το αποτελεσμα του καρυοτυπου του εμβρυου και δειχνει οτι χρωμόσωμικα δεν ειχε καποια ανωμαλια, ηταν υγιες και αγορι.. επειδη στειλαμε μονο εμβρυικα στοιχεια ο γιατρός μου υποστηριζει οτι μπορει να ειχε καποιο προβλημα αλλα να μην κατάφεραν να το δουν απο το δείγμα που στειλαμε.. δεν ειχα φυσικη αποβολη, ο σακος μου μεγαλωνε απλως δεν υπηρχε εμβρυακι απο ενα σημειο και μετα,πραγμα που εμενα με ανακουφιζε οτι οντως υπηρχε θεμα με το εμβρυο .. περα απο το βασικο πακετο εξετασεων για θρομβοφιλια που βγηκε καθαρο, τωρα πρεπει να κανω το πακετο "12 παραγοντων" μου ειπε και να μιλησω με αιματολογο που μου συστησε. Στεναχωρηθηκα πολυ.. υπαρχει περίπτωση να ηταν υγιες και απλως να ηταν τυχαιο γεγονος; Φοβαμαι ότι ξεκιναει νεα αγνωστη μαχη πριν τη δεύτερη εξωσωματικη! Και αν βρεθει κατι σε αυτές τις εξετασεις εχω ελπιδες να κρατησω μωρακι; Θα παιρνω απλως αντιπηκτικες;; Ή Είναι πιο περίπλοκο,; Συνεβη σε καμία, αλλα να τα καταφερε τελικα; Ευχαριστώ εκ των προτέρων

      • Δύναμη! 3

Μανούλες Οκτωβρίου 2023


Athene

Recommended Posts

6 ώρες πρίν, Mariakan είπε:

Τελικά πήγαμε στο γιατρό χθες 9 Οκτωβρίου μπαίνουμε με πρόκληση αν δεν έρθει από μόνος του τότε άρα όλες στην αναμονήη☺️

Κοντεύεις και εσύ δηλαδή!! Εγώ αύριο έχω ραντεβού θα είμαι 37 εβδομάδων ακριβώς, άρα έχω ακόμα περιθώριο. Νιώθω ότι περνάνε βασανιστικά αργά αυτές οι τελευταίες εβδομάδες..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 862
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Πήγα κι εγώ στο γιατρό χθες για καρδιοτοκογραφο και υπέρηχο, έψαχνε το μωρό και είχε κατεβει πολύ δεν μπορούσε να κάνει σωστό υπέρηχο... οπότε σπίτι ξάπλα μηπως φτάσουμε 16 Οκτωβρίου και μπω τότε... 

  • Μου αρέσει 1

preg.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και από μένα κορίτσια. Να μας ζήσουν τα μωράκια του καφέ. Τι καλά. Που ξεκίνησαν τα γεννητουρια!!! Εγώ είμαι 35+2 πήγα την Δευτέρα στον γιατρό. Η κυρία μας είναι 2400 αλλά έχει βολευτει και δεν νομίζω ότι θα γεννηθεί σύντομα είπε ο γιατρός. Θα πάρω όλες τις μέρες.. έχω Πητ 31/10. Είπε θα με.ξανα δει στις 19/10 καλώς εχόντων των πραγμάτων. Η μικρή είναι σωστός Ταλιμπάν όλη μέρα κ νύχτα κλωτσαει. 

  • Μου αρέσει 1

έρχεται το 4ο θαυματάκι μας!  💛 preg.png

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, Νατασα1992 είπε:

Τι έγινε τελικά κοριτσι μου; Κατέβηκε η έχει βολευτεί εκεί ψηλά; 

Μπα είναι ακόμα ψηλά, έχει βολευτεί για τα καλά, μου φαίνεται δύσκολο να κατέβει.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, EvgeniaCher είπε:

Μπα είναι ακόμα ψηλά, έχει βολευτεί για τα καλά, μου φαίνεται δύσκολο να κατέβει.

Μην το σκέφτεσαι έτσι, ούτε καν! Η πρώτη μου 39+6 ήταν τόσο ψηλά που ο γιατρός εκείνη την ημέρα ούτε που με εξέτασε, μου είπε με τίποτα δεν γεννάς ακόμα, είναι ψηλά. 24 ώρες μετά είχα γεννήσει, είχαν ξεκινήσει από μόνες του οι συσπάσεις. Στη δεύτερη, μια μερα πριν την πρόκληση η κοιλιά ήταν στον Θεό!! Και εκεί με ελάχιστη δόση πρόκλησης γέννησα την επόμενη μέρα σε λίγες ώρες. 

Θέλω να πω πως τα μωρά μπορεί να κατέβουν ανά πάσα στιγμή, δεν είναι αποκλειστικό δείγμα καθυστέρησης του τοκετού, άσε που είναι ακόμη νωρίς. Μην απογοητεύεται, η ΠΗΤ δεν είναι ημερομηνία λήξης 🙂

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

6 ώρες πρίν, EvgeniaCher είπε:

Μπα είναι ακόμα ψηλά, έχει βολευτεί για τα καλά, μου φαίνεται δύσκολο να κατέβει.

Καλημέρα! Συμφωνώ με την Αθηνά! Και μένα στην πρώτη εγκυμοσύνη ήταν ψηλά, πήγα για πρόκληση και σε πέντε ώρες είχα γεννήσει.. με τους πόνους και τις συσπάσεις θα κατέβει το μωράκι! Λίγες μέρες σου έμειναν υπομονή έρχεται ο μικρούλης! 🥰🥰

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Athene είπε:

Μην το σκέφτεσαι έτσι, ούτε καν! Η πρώτη μου 39+6 ήταν τόσο ψηλά που ο γιατρός εκείνη την ημέρα ούτε που με εξέτασε, μου είπε με τίποτα δεν γεννάς ακόμα, είναι ψηλά. 24 ώρες μετά είχα γεννήσει, είχαν ξεκινήσει από μόνες του οι συσπάσεις. Στη δεύτερη, μια μερα πριν την πρόκληση η κοιλιά ήταν στον Θεό!! Και εκεί με ελάχιστη δόση πρόκλησης γέννησα την επόμενη μέρα σε λίγες ώρες. 

Θέλω να πω πως τα μωρά μπορεί να κατέβουν ανά πάσα στιγμή, δεν είναι αποκλειστικό δείγμα καθυστέρησης του τοκετού, άσε που είναι ακόμη νωρίς. Μην απογοητεύεται, η ΠΗΤ δεν είναι ημερομηνία λήξης 🙂

@Athene την πρόκληση πότε την ξεκινήσατε, εννοώ πριν ή μετά την ΠΗΤ; Σε ρωτάω καθώς ο ιατρός μου δεν θέλει να με αφήσει μέχρι την ΠΗΤ αλλά να πάμε με πρόκληση αρκετά νωρίτερα, δηλαδή στις 39+4, χωρίς να υπάρχει καμιά απόλυτη ένδειξη, όλες οι μετρήσεις που έκανα χθες ήταν φυσιολογικότατες. Είμαι αρνητική σε αυτό το ενδεχόμενο καθώς όπως είπες η ΠΗΤ δεν αποτελεί ημερομηνία λήξης, δεν υπάρχει καμιά παθολογική ένδειξη είτε σε δικές μου μετρήσεις είτε στις μετρήσεις του μικρού και ο μικρός απ' ότι φαίνεται δεν είναι έτοιμος να βγει. Η αιτιολόγηση του ήταν ότι και καλά σύμφωνα με τις νέες οδηγίες η πρόκληση πλέον γίνεται στην 39η εβδομάδα για να μειωθούν οι πιθανότητες δυσχέρειας και αφού ο μικρός δεν έχει κατέβει μέχρι την 36η εβδομάδα οι πιθανότητες να κατέβει πιο μετά είναι ελάχιστες σε συνδυασμό ότι είναι ένα μεγάλο μωρό. 

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, EvgeniaCher είπε:

@Athene την πρόκληση πότε την ξεκινήσατε, εννοώ πριν ή μετά την ΠΗΤ; Σε ρωτάω καθώς ο ιατρός μου δεν θέλει να με αφήσει μέχρι την ΠΗΤ αλλά να πάμε με πρόκληση αρκετά νωρίτερα, δηλαδή στις 39+4, χωρίς να υπάρχει καμιά απόλυτη ένδειξη, όλες οι μετρήσεις που έκανα χθες ήταν φυσιολογικότατες. Είμαι αρνητική σε αυτό το ενδεχόμενο καθώς όπως είπες η ΠΗΤ δεν αποτελεί ημερομηνία λήξης, δεν υπάρχει καμιά παθολογική ένδειξη είτε σε δικές μου μετρήσεις είτε στις μετρήσεις του μικρού και ο μικρός απ' ότι φαίνεται δεν είναι έτοιμος να βγει. Η αιτιολόγηση του ήταν ότι και καλά σύμφωνα με τις νέες οδηγίες η πρόκληση πλέον γίνεται στην 39η εβδομάδα για να μειωθούν οι πιθανότητες δυσχέρειας και αφού ο μικρός δεν έχει κατέβει μέχρι την 36η εβδομάδα οι πιθανότητες να κατέβει πιο μετά είναι ελάχιστες σε συνδυασμό ότι είναι ένα μεγάλο μωρό. 

Στη δεύτερη γέννα μπήκα 40+6 για πρόκληση. Η αλήθεια είναι ότι και σε μένα σε αυτή την εγκυμοσύνη ο ίδιος γιατρός που με άφησε μέχρι 40+6 την προηγούμενη φορά, πλέον μου μιλάει και μενα για δυσχέρεια, μεγάλο μωρό που θα δυσκολέψει τον τοκετό αν μπούμε παράταση κλπ. Βέβαια αυτή την φορά έχω και οριακό διαβήτη, οπότε στηρίζεται περισσότερο εκεί. Στη δευτέρα γέννα με άφησε μέχρι τέλους, δεν ειπώθηκε ποτέ θέμα δυσκολίας κλπ, και γέννησα μωρό 3740γρ, μεγάλο αρκετά δλδ. Πάντως η αλήθεια είναι πως όσο περνάει ο καιρός παίρνουν και περισσότερο βάρος όπως είναι λογικό, και αλλιώς είναι να γέννας ένα μωρό 3.5 κιλά και αλλιώς 4+ κιλά. Αλλά αυτό με το κατέβασμα σίγουρα δεν ισχύει, από τις 36εβδ έχει ένα μήνα το μωρό να γεννηθεί, να έλεγε για ισχυακη και εγκάρσια θέση ναι, αλλά το κατέβασμα από τόσο νωρίς δεν το βρίσκω σαν λογικο επιχείρημα.

2 ώρες πρίν, Mariakan είπε:

Αχ κορίτσια μου δώσατε κουράγιο γιατί και γω φοβάμαι ότι δεν θα λειτουργήσει η πρόκληση τόσο νωρίς 

Η πρόκληση είναι μεγάλο ρίσκο, όσον αφορά και μόνο τον τρόπο γέννας (φτ ή καισαρική), ασχέτως της ηλικίας κύησης. Η κουμπάρα μου γέννησε κολπικά με πρόκληση στις 36εβδ άψογα, γρήγορα και χωρίς κανένα πρόβλημα, και ξέρω περιπτώσεις που 40+εβδ μπήκαν με πρόκληση και κατέληξαν με καισαρική. 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως βλέπω ότι οι περισσότεροι γιατροί αντί να ηρεμήσουν την εγκυουλα τις τελευταίες μέρες της εγκυμοσύνης, την αγχώνουν ότι τα μωρά είναι ψηλά ότι έχουν σκληρο τράχηλο κλπ.. εγώ γέννησα με πρόκληση στις 39+1 μα δίκη μου επιλογή. Αν ήθελα μπορούσα να περιμένω δεν μου ανέφερε κάτι ούτε για τον διαβήτη ούτε για τίποτα. Το μόνο που μου είπε τη μέρα της πρόκλησης ήταν ότι ο μικρός ήταν ψηλά, και όντως ήταν, αλλα με τις ωδίνες κατέβηκε..από εκεί κ πέρα είναι και στο χέρι του γιατρού ποσό θα το τραβήξει και αν θα το αφήσει να περάσει τις 40 βδομαδες. Όσο για το βάρος του μωρού εγώ μπήκα στον μήνα μου με μέτρηση 3 κιλά και γέννησα μετά από τρεις βδομαδες 3250.. δλδ πήρε μόνο 250 γρ σε τρεις βδομαδες.. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


4 ώρες πρίν, Athene είπε:

Στη δεύτερη γέννα μπήκα 40+6 για πρόκληση. Η αλήθεια είναι ότι και σε μένα σε αυτή την εγκυμοσύνη ο ίδιος γιατρός που με άφησε μέχρι 40+6 την προηγούμενη φορά, πλέον μου μιλάει και μενα για δυσχέρεια, μεγάλο μωρό που θα δυσκολέψει τον τοκετό αν μπούμε παράταση κλπ. Βέβαια αυτή την φορά έχω και οριακό διαβήτη, οπότε στηρίζεται περισσότερο εκεί. Στη δευτέρα γέννα με άφησε μέχρι τέλους, δεν ειπώθηκε ποτέ θέμα δυσκολίας κλπ, και γέννησα μωρό 3740γρ, μεγάλο αρκετά δλδ. Πάντως η αλήθεια είναι πως όσο περνάει ο καιρός παίρνουν και περισσότερο βάρος όπως είναι λογικό, και αλλιώς είναι να γέννας ένα μωρό 3.5 κιλά και αλλιώς 4+ κιλά. Αλλά αυτό με το κατέβασμα σίγουρα δεν ισχύει, από τις 36εβδ έχει ένα μήνα το μωρό να γεννηθεί, να έλεγε για ισχυακη και εγκάρσια θέση ναι, αλλά το κατέβασμα από τόσο νωρίς δεν το βρίσκω σαν λογικο επιχείρημα.

Συμφωνώ μαζί σου, το μωρό είναι με το κεφαλάκι του προς τα κάτω απλά είναι ακόμα ψηλά. 

1 ώρα πρίν, Νατασα1992 είπε:

Εγώ πάντως βλέπω ότι οι περισσότεροι γιατροί αντί να ηρεμήσουν την εγκυουλα τις τελευταίες μέρες της εγκυμοσύνης, την αγχώνουν ότι τα μωρά είναι ψηλά ότι έχουν σκληρο τράχηλο κλπ.. εγώ γέννησα με πρόκληση στις 39+1 μα δίκη μου επιλογή. Αν ήθελα μπορούσα να περιμένω δεν μου ανέφερε κάτι ούτε για τον διαβήτη ούτε για τίποτα. Το μόνο που μου είπε τη μέρα της πρόκλησης ήταν ότι ο μικρός ήταν ψηλά, και όντως ήταν, αλλα με τις ωδίνες κατέβηκε..από εκεί κ πέρα είναι και στο χέρι του γιατρού ποσό θα το τραβήξει και αν θα το αφήσει να περάσει τις 40 βδομαδες. Όσο για το βάρος του μωρού εγώ μπήκα στον μήνα μου με μέτρηση 3 κιλά και γέννησα μετά από τρεις βδομαδες 3250.. δλδ πήρε μόνο 250 γρ σε τρεις βδομαδες.. 

@Νατασα1992 πόση ώρα σου πήρε από την χορήγηση των φαρμάκων για την πρόκληση μέχρι που ήρθε το πλασματάκι σου; Ταλαιπωρήθηκες; 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 24 λεπτά , EvgeniaCher είπε:

Συμφωνώ μαζί σου, το μωρό είναι με το κεφαλάκι του προς τα κάτω απλά είναι ακόμα ψηλά. 

@Νατασα1992 πόση ώρα σου πήρε από την χορήγηση των φαρμάκων για την πρόκληση μέχρι που ήρθε το πλασματάκι σου; Ταλαιπωρήθηκες; 

Στις 8 το βράδυ μου έβαλαν το φάρμακο με 4 εκ διαστολή και στις 10 είχα φτάσει 10 διαστολή. Μετά ήταν η φάση της εξώθησης όπου έσπρωχνα 4.30 ώρες ωστόσο αυτό έγινε Γτ είχα πολύ κοντό ομφάλιο λώρο που δεν άφηνε το μωρο να κατέβει, ήταν δλδ 5 εκ από την έξοδο και είχε κολλήσει εκεί. Επίσης το μωρο ήρθε με οπίσθια ινιακή προβολή δλδ με το πρόσωπο προς τα πάνω. Και τα δυο δεν μπόρεσε φυσικά να τα προβλέψει με αποτέλεσμα να σπρώχνω τόσες ώρες και στο τέλος να βγει με βεντουζα. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Νατασα1992 είπε:

Στις 8 το βράδυ μου έβαλαν το φάρμακο με 4 εκ διαστολή και στις 10 είχα φτάσει 10 διαστολή. Μετά ήταν η φάση της εξώθησης όπου έσπρωχνα 4.30 ώρες ωστόσο αυτό έγινε Γτ είχα πολύ κοντό ομφάλιο λώρο που δεν άφηνε το μωρο να κατέβει, ήταν δλδ 5 εκ από την έξοδο και είχε κολλήσει εκεί. Επίσης το μωρο ήρθε με οπίσθια ινιακή προβολή δλδ με το πρόσωπο προς τα πάνω. Και τα δυο δεν μπόρεσε φυσικά να τα προβλέψει με αποτέλεσμα να σπρώχνω τόσες ώρες και στο τέλος να βγει με βεντουζα. 

Πωπωωω πες μου ότι έκανες επισκληριδιο.. μετά την καισαρική, ο επόμενος χειρότερος φόβος μου είναι οι βεντούζες και οι κουτάλες! Πώς ήταν; πολύ επίπονο;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , Athene είπε:

Πωπωωω πες μου ότι έκανες επισκληριδιο.. μετά την καισαρική, ο επόμενος χειρότερος φόβος μου είναι οι βεντούζες και οι κουτάλες! Πώς ήταν; πολύ επίπονο;

Έκανα επισκληρίδειο όταν έφτασα στο 7 διαστολή.. μετά μου έκανε συνέχεια δόσεις αν κ γω δεν ήθελα Γτ δεν ένιωθα καθόλου πόνους κ συσπάσεις κ νόμιζα ότι δεν έσπρωχνα σωστά.. τελικά εγώ σωστά έσπρωχνα, ο λωρος δεν τον άφηνε να βγει..όχι δεν κατάλαβα απολύτως τίποτα! Μόνο έναν ήχο άκουγα που έκανε υο μηχάνημα..δεν κατάλαβα τίποτα ούτε όταν βγήκε το μωρό, ο άντρας μου μου έλεγε συνέχεια βγαίνει βγαίνει.. μέχρι που μου το έριξαν στην αγκαλιά μου..ευτυχώς δεν είχε παραμορφωθεί το κεφαλάκι του που ήταν κ μεγάλος μου φόβος..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...