Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 3 ώρες πρίν, Bluee19 είπε:

      Για μια στιγμή αγχώθηκα γιατί έλειπα και δεν είχα δει το χαρτί αλλά τ τσέκαρα τώρα και λέει 1η μέρα εμένα δεν ξέρω γιατί αλλά και την προηγούμενη φορά 1ημερα ξεκίνησα και έφτιαξε καλό ενδομήτριο τ να πω δεν ξέρω πρωτόκολλο με πρωτόκολλο αλλάζει λογικά 

      Ναι εννοείται ο καθε γιατρός ξέρει το καλύτερο ανα περιπτωση. Εγώ και δεύτερη μέρα που ξεκίνησα και 3η γιατί την πρώτη δεν είχα ροή το ενδιομητριο μια χαρά έφτιαξε.  Εσένα αυτό που σου έγραψαν. Καλή αρχή!!!! 🙏

Scrapbooking lovers!


admin

Recommended Posts

Πόσες φωτογραφίες περίπου θέλεις να βάλεις μέσα? 10*15 εκ. φαντάζομαι η κάθε φωτό.

Ναι νομίζω ότι αυτό το μέγεθος είναι το πιο πρακτικό. Θα μπουν όσο το δυνατό περισσότερες. Είναι δώρο μιας φίλης στον άντρα της και θα βάλουμε από την αρχή της σχέσης μέχρι και το δεύτερο μωρό...και θέλουμε να έχει εξτρά χώρο για ό,τι ακολουθήσει!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κοριτσακια μια ερωτηση...Για το embossing..Αν παρω χρωματιστα μελανια και διαφανη σκονη η το αντιστροφο(χρωματιστες σκονες και διαφανες μελανι θα ειναι οκ?εννοω το αποτελεσμα θα βγει χρωματιστο η πρεπει να αντιστοιχισω το καθε μελανι με την σκονη?Υπαρχουν μελανια που μπορω να βρω σε βιβλιοπωλειο για πιο οικονομικα?

Το χρώμα της σκόνης δίνει το αποτέλεσμα, το μελάνι μπορεί να είναι πάντα διάφανο. Υποτίθεται ότι όταν και το μελάνι έχει το ίδιο χρώμα, έχει περισσότερη ένταση, αλλά εγώ δε βλέπω να ισχύει κάτι τέτοιο. Απλά με το χρωματιστό, βλέπεις πού σφράγισες. Δε συμφέρει όμως. Άρα αρκεί ένα διάφανο μελάνι embossing και όσες σκόνες θέλεις στα χρώματα της αρεσκείας σου. Και βέβαια το ειδικό πιστολάκι για να λιώσεις τη σκόνη!!!!

Τα μελάνια αυτά σπάνια υπάρχουν σε κανονικά βιβλιοπωλεία, στην Αθήνα υπάρχουν λίγα που έχουν, στη Μύκονο είναι μάλλον απίθανο..


EkcAp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ναι, Αθήνα είμαι. Για τα χαρτόνια το ψάχνω. Τι μου προτείνεις;

Διονυσόπουλος, Πειραιώς 41 και Αλμυρίδος 6 στον Πειραιά, είναι χαρτέμπορος και σου κόβει τα χαρτιά στις διαστάσεις που θέλεις. Για τα εξώφυλλα θα ζητήσεις γκρι σκληρό χαρτόνι. Με πάχος 1-2 χιλ, δες στο και διάλεξε ό,τι σου αρέσει. 1 χιλ είναι λεπτούτσικο, το βάζουμε στα dies. Στα εξώφυλλα συνήθως βάζουν 1.5 με 2, εγώ βάζω 1.5 χιλ γιατί το 2άρι δεν το τρυπάει το cropadile. Μέσα μπορείς να βάλεις πάλι γκρι με πιο λεπτό πάχος 1χιλ. Ή απλό λευκό χαρτόνι μπρίστολ. Γκρι χαρτόνι σε κομμάτια έχει και στο Πλαίσιο νομίζω, αλλά νομίζω είναι πιο ακριβά και πιθανόν να μη σε βολεύουν οι διαστάσεις. Δε χάνεις τίποτα όμως να ρίξεις μια ματιά.

Ναι νομίζω ότι αυτό το μέγεθος είναι το πιο πρακτικό. Θα μπουν όσο το δυνατό περισσότερες. Είναι δώρο μιας φίλης στον άντρα της και θα βάλουμε από την αρχή της σχέσης μέχρι και το δεύτερο μωρό...και θέλουμε να έχει εξτρά χώρο για ό,τι ακολουθήσει!

Τα περισσότερα scrap-albums συνήθως είναι μικρά και πάλι θέλουν αρκετό χρόνο για να φτιαχτούν κι αρκετά χαρτιά.. Τα μεγαλύτερα θέλεις ένα κάρο χαρτιά για να τα γεμίσεις!!!! Χρειάζεται πολύς κόπος, χρόνος και μεγάλο κόστος. Αν δε σας πειράζει, κάντε το μεγάλο.

Αυτό http://www.myglitterfairytale.blogspot.gr/2012/07/blog-post.html είναι 20*20 εκ. και χωράει 25 με 35 ή 40 το πολύ φωτογραφίες, ανάλογα με το πόσες θα βάλεις στις τσέπες.

Κάνε πάρα πολλές τσέπες, για να έχεις χώρο. Φυσικά μπορείς να το κάνεις 25*25 ή ακόμα και 30*30 εκ, για να έχεις ακόμα μεγαλύτερη επιφάνεια. Αλλά θα κάνεις αμάν να το στολίσεις, θέλεις πάρα πολλά χαρτιά και ειδικά για πρώτη φορά θα σε δυσκολέψει..

Βέβαια υπόψιν ότι αφού είναι και για άντρα, να βάλεις ουδέτερα χρώματα, μπορείς μάλιστα να το κάνεις και πιο απλό.


EkcAp3.png
Link to comment
Share on other sites

Το χρώμα της σκόνης δίνει το αποτέλεσμα, το μελάνι μπορεί να είναι πάντα διάφανο. Υποτίθεται ότι όταν και το μελάνι έχει το ίδιο χρώμα, έχει περισσότερη ένταση, αλλά εγώ δε βλέπω να ισχύει κάτι τέτοιο. Απλά με το χρωματιστό, βλέπεις πού σφράγισες. Δε συμφέρει όμως. Άρα αρκεί ένα διάφανο μελάνι embossing και όσες σκόνες θέλεις στα χρώματα της αρεσκείας σου. Και βέβαια το ειδικό πιστολάκι για να λιώσεις τη σκόνη!!!!

Τα μελάνια αυτά σπάνια υπάρχουν σε κανονικά βιβλιοπωλεία, στην Αθήνα υπάρχουν λίγα που έχουν, στη Μύκονο είναι μάλλον απίθανο..

Ουφ!!Δεν βρισκω διαφανες μελανι....το πιο ουδετερο ειναι το ασπρο..γι αυτο σκεφτηκα τα χρωματιστα μελανια και τη διαφανη σκονη

Δεν θα ειναι οκ?:confused:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Στο scrapbooking.gr και στο heart 2 craft όντως έχει τελειώσει το versamark..

Στο enjoy έχει 1 διαθέσιμο, είναι σαν το versamark, κάνει δηλαδή embossing, αλλά δεν κάνει υδατογράφημα. Το έχω, μια χαρά είναι!

http://www.enjoyscrapping.com/index.php?act=viewProd&productId=420

Δεν έχω δοκιμάσει ποτέ χρωματιστό μελάνι με διάφανη σκόνη, οπότε δεν εγγυώμαι το αποτέλεσμα!


EkcAp3.png
Link to comment
Share on other sites

Στο scrapbooking.gr και στο heart 2 craft όντως έχει τελειώσει το versamark..

Στο enjoy έχει 1 διαθέσιμο, είναι σαν το versamark, κάνει δηλαδή embossing, αλλά δεν κάνει υδατογράφημα. Το έχω, μια χαρά είναι!

http://www.enjoyscrapping.com/index.php?act=viewProd&productId=420

Δεν έχω δοκιμάσει ποτέ χρωματιστό μελάνι με διάφανη σκόνη, οπότε δεν εγγυώμαι το αποτέλεσμα!

Ευχαριστω...παραγγειλα ηδη καποια πραγματα απο το αλλο μαγαζι ...θα δοκιμασω ετσι και θα δω τι θα βγει...τα χρωματα σε σκονες που εχουν μεινει στο enjoy δεν μ αρεσουν και δεν ειμαι να πληρωνω μεταφορικα σε 2 μαγαζια...

Link to comment
Share on other sites

Στο scrapbooking.gr και στο heart 2 craft όντως έχει τελειώσει το versamark..

Στο enjoy έχει 1 διαθέσιμο, είναι σαν το versamark, κάνει δηλαδή embossing, αλλά δεν κάνει υδατογράφημα. Το έχω, μια χαρά είναι!

http://www.enjoyscrapping.com/index.php?act=viewProd&productId=420

Δεν έχω δοκιμάσει ποτέ χρωματιστό μελάνι με διάφανη σκόνη, οπότε δεν εγγυώμαι το αποτέλεσμα!

Καλημέρα!!!

Για δώσε μας τα φώτα σου...πως κάνεις το υδατογράφημα;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα κορίτσια!!!

Το ξέρω ότι χάθηκα πάλι αλλά είχα πρόβλημα με το ιντερνετ στο σπίτι και ήταν αδύνατο να μπω. Και στο γραφείο τις προηγούμενες ημέρες έτρεχα και δεν προλάβαινα ούτε να σας διαβάσω.

Tattoo και Βιβή νομίζω ότι η Σάντυ σας έχει κατατοπίσει αρκετά. Προσωπικά εγώ δεν έχω ανάλογη εμπειρία για να σας βοηθήσω. Εργαλείο για embossing ακόμη δεν έχω πάρει!!!

Σάντυ μου, τι έφτιαξες πάλι;;;;; ΥΠΕΡΟΧΑ όλα!!! Φοβερή δουλειά στο βιβλίο ευχών σου. Συγχαρητήρια κορίτσι μου. Θα φροντίσω να περάσω και από το blog σου να στα πω.

Τελικά κι εγώ μετά από πολύ πολύ πολύ καιρό κατάφερα να ξεκινήσω μια σύνθεση και ελπίζω να την τελειώσω σύντομα να σας τη δείξω. Είχα βγει τελείως από τα νερά μου όλο το καλοκαίρι και ελπίζω τώρα να ξαναβρώ τους ρυθμούς μου. Χαλαρά όμως γιατί δε θέλω να αγχωθώ. Προτιμώ να φτιάχνω ένα πράγμα και να το ευχαριστιέμαι παρά να προσπαθώ να φτιάξω πολλά και να αγχώνομαι. Θα δούμε πως θα κυλήσει ο χειμώνας.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια!!!

Το ξέρω ότι χάθηκα πάλι αλλά είχα πρόβλημα με το ιντερνετ στο σπίτι και ήταν αδύνατο να μπω. Και στο γραφείο τις προηγούμενες ημέρες έτρεχα και δεν προλάβαινα ούτε να σας διαβάσω.

Tattoo και Βιβή νομίζω ότι η Σάντυ σας έχει κατατοπίσει αρκετά. Προσωπικά εγώ δεν έχω ανάλογη εμπειρία για να σας βοηθήσω. Εργαλείο για embossing ακόμη δεν έχω πάρει!!!

Σάντυ μου, τι έφτιαξες πάλι;;;;; ΥΠΕΡΟΧΑ όλα!!! Φοβερή δουλειά στο βιβλίο ευχών σου. Συγχαρητήρια κορίτσι μου. Θα φροντίσω να περάσω και από το blog σου να στα πω.

Σε ευχαριστώ καλή μου! Η αλήθεια είναι ότι τους άρεσε πολύ και το χάρηκα!

Τελικά κι εγώ μετά από πολύ πολύ πολύ καιρό κατάφερα να ξεκινήσω μια σύνθεση και ελπίζω να την τελειώσω σύντομα να σας τη δείξω. Είχα βγει τελείως από τα νερά μου όλο το καλοκαίρι και ελπίζω τώρα να ξαναβρώ τους ρυθμούς μου. Χαλαρά όμως γιατί δε θέλω να αγχωθώ. Προτιμώ να φτιάχνω ένα πράγμα και να το ευχαριστιέμαι παρά να προσπαθώ να φτιάξω πολλά και να αγχώνομαι. Θα δούμε πως θα κυλήσει ο χειμώνας.

Για να δούμε και τη δική σου σύνθεση! Να βάλεις το λινκ σου εδώ, γιατί στο blog μου μερικές δημοσιεύσεις τις χάνω!!!

Έτσι, λίγα και καλά, το θέμα είναι να το ευχαριστιόμαστε!!


EkcAp3.png
Link to comment
Share on other sites

βρε κοριτσια μπορει να μου πει καποια πως μπορω να δω καποια blog?

ειχα βαλει στα αγαπημενα μονο της glitter και τα υπολοιπα τα εβλεπα απο τις υπογραφες σας αλλα τωρα ψαχνω πχ της βαλιας και δεν το βρισκω.Βρηκα ενα αλλα λεει καταργηθηκε.


θελω μια θαλασσα γεματη αστεριες!

tJd1p3.png

Το θέμα στη ζωή δεν είναι να κρατάς καλά χαρτιά, αλλά να παίζεις σωστά ένα άσχημο φύλλο....

(εμείς σκοπεύουμε να το παίξουμε σωστά)

Link to comment
Share on other sites

βρε κοριτσια μπορει να μου πει καποια πως μπορω να δω καποια blog?

ειχα βαλει στα αγαπημενα μονο της glitter και τα υπολοιπα τα εβλεπα απο τις υπογραφες σας αλλα τωρα ψαχνω πχ της βαλιας και δεν το βρισκω.Βρηκα ενα αλλα λεει καταργηθηκε.

Tο δικό μου είναι το http://www.myglitterfairytale.blogspot.gr/

Της Βάλιας (έχει αλλάξει διεύθυνση) http://handmadebyvalia.blogspot.gr/

Της Σοφίας http://sophie-sophiex79.blogspot.gr/

Της Λευκής http://lefkihandicrafts.blogspot.gr/

Όποιο θέλεις, το προσθέτεις στη λίστα των ιστολογίων που παρακολουθείς και πατάς δημόσια παρακολούθηση.

Δυστυχώς δεν επιτρέπεται πια να τα έχουμε στην υπογραφή. Βάζουμε μόνο links από τις αναρτήσεις μας.


EkcAp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...