Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 3 ώρες πρίν, linaa είπε:

      Καλέ πόσο είναι η fsh k η ε2 σου? Αυτό έχει σημασία . Αν είναι καλές θα έχεις Κ καλή διεργεση 

      Συμφωνώ...παίζουν ρόλο και οι άλλες ορμόνες...Η ΑΜΗ δε καθορίζει την έκβαση μιας προσπάθειας. Το έχουμε δει άπειρες φορές! Πίστεψε με! Κάνε την προσπαθεια σου!! Σου εύχομαι να πετύχεις το θαυματακι σου!!!!

Ιντερνετικοί γονείς εν δράση!!!


Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 12,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Πάνω στην ώρα και το καφενεδάκι μας!!! Μόλις είδα οτι δίπλα έφαγα την πρώτη μου κάρτα!!! Με'γειά μου!!!!

Καλημέρα κι από μένα.........

για πιο λόγο βρε κορίτσια παίρνετε κάρτα?

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω από αμερική υπάρχει "ξάδερφος", θέλω να κάνω μία αγορά. Και αν υπάρχει επειδή το ποσό είναι πάνω από 100 δολλάρια θα το κρατήσουν τελωνείο ή μεσολαβώντας ο "ξάδερφος" δεν υπάρχει πρόβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, σας μαζεύω εδώ τα του άγγλου ξάδερφου.

Το φίλτατο ΑΜΑΖΟΝ ως γνωστόν, εκτός από ένα σύντομο διάστημα, δεν παραδίδει στην Ελλάδα πάνες.

Πάνες επίσης μπορείτε να παραγγείλετε μέσω MUM και από το μπουτς ((http://www.boots.com/en/Mother-Baby/...Wipes/Nappies/) και από το μάδερκεαρ (http://www.mothercare.com/nappy-chan...elated-tab-3-3). Γενικά τσεκάρετε τιμές και αποφασίζετε ποιό σας συμφέρει.

Οπότε, μόνο με γυριστή μπορούμε. Είτε με πέρσοναλ σόπερ (ακριβή διαδικασία), είτε μέσω MyUkMail (για συντομία MUM).

Το MUM σου φτιάχνει μια αγγλική διεύθυνση, την οποία αποδέχεται το μάδερκεαρ, το αμαζον κλπ., ως τόπο παράδοσης των εμπορευμάτων τους, τα οποία δεν αποστέλλουν στην Ελλάδα. Το MUM λοιπόν παραλαμβάνει για λογαριασμό μας και μας αποστέλλει στην Ελλάδα.

Το κόστος του MUM είναι ως εξής.

1. 10 λίρες εφάπαξ συνδρομή, εφ' όρου ζωής και

2. Μηνιαία συνδρομή 12 λίρες ή ετήσια συνδρομή 60 λίρες (αυτό έχω κάνει εγώ, δεν νομίζω ότι συμφέρει η μηνιαία, είναι σαν να πληρώνεις 5 μήνες μηνιαία).

Τα έξοδα αποστολής των αγορών σας είναι ως εξής. Για μέχρι 2 κούτες, συνολικού βάρους 30 κιλών (αδιευκρίνιστο αν εννοούν ογκομετρικό βάρος ή πραγματικό βάρος, από την μέχρι τώρα πείρα μου, το πάνε με το ογκομετρικό βάρος αν πρόκειται για ογκώδη αντικείμενα και με το πραγματικό βάρος για τα μικρά π.χ. πάνες) χρεώνουν 37,5 λίρες (περίπου 43 ευρώ).

Στο σάιτ τους λένε ότι συνεννώνουν τις 2 πρώτες αγορές κάθε αποστολής δωρεάν και από την επόμενη χρεώνουν 2 λίρες για κάθε αποστολέα. Αυτό δεν μου το έχουν χρεώσει μέχρι τώρα, παρά μόνο στην τελευταία παραλαβή μου που η αλήθεια είναι ότι το πάτωσα στο consolidation.

Μου στέλνουν μύνημα ότι items arrived for you και τους απαντάω HOLD μέχρι να φθάσουν όλα τα ψώνια μου. Όταν έχουν φθάσει όλα, πάω στο σάιτ τους στην σελίδα TOP UP και βάζω το ποσό. Συνήθως παραλαμβάνω σε 5-6 εργάσιμες ημέρες.

Το ΑΜΑΖΟΝ όταν είναι πωλητής το ίδιο, δεν χρεώνει μεταφορικά εντός Αγγλίας. Επομένως, παραγγέλνω από εκεί και βάζω ως διεύθυνση παράδοσης την αγγλική διεύθυνση του MUM.

Σε κάποια παράδοση που μου έκαναν, παρατήρησα το εξής χαρμόσυνο. Έβαλαν 4 τζάμπο πακς ΠΑΜΠΕΡΣ ΑΚΤΙΒ ΦΙΤ Νο 5 (μιλάμε για 4*124=496πάνες, δηλαδή πολλές πάνες!!!!), 2 ζευγάρια παπούτσια των παιδιών, ένα πιεσόμετρο και μια αντιψειρική χτένα (μικρά κουτιά άνευ σοβαρού βάρους) σε μια αποστολή, δηλαδή 37,5 λίρες !!!!!!!

Βέβαια, το ΑΜΑΖΟΝ λέει ότι το συγκεκριμένο μέγεθος πανών ζυγίζει 6 κιλά, οπότε 4*6=24 κιλά. Γι' αυτό λέω ότι το πάνε πότε με το ογκομετρικό και πότε με το πραγματικό βάρος.

Τα τζάμπο πακς είναι εξαιρετικά μικρά και συμμαζεμένα κουτιά, οπότε μην φανταστείτε ότι χρειάζεται και καμμιά σούπερ αποθήκη για να τα στοιβάξετε.

Στην συγκεκριμένη αποστολή, υπολόγισα τα εξής.

4 τζάμπο πακς * 21,56 = 86,24 λίρες

Μεταφορικά MUM + 37,5 λίρες

------------

123,74 λίρες

Δηλαδή σε ευρώ 142 ευρώ

Δηλαδή η 1 πάνα έχει 142/496 = 28 λεπτά περίπου με τα μεταφορικά.

Τιμή μιας πάνας χωρίς να υπολογίσω μεταφορικά είναι 20 λεπτά !!!!!

Στην Ελλάδα το ίδιο μέγεθος έχει 19 ευρώ και περιέχει περίπου 50 πάνες, δηλ. η τιμή μιας πάνας είναι 38 λεπτά.

Στην συγκεκριμένη αποστολή που αναφέρομαι, τα παπούτσια των παιδιών είχαν μεταφορικά για Ελλάδα 10 λίρες το ζευγάρι (20 λίρες), η αντιψειρική χτένα δεν την έστελνε Ελλάδα και το πιεσόμετρο ενώ ερχόταν Ελλάδα, είχε κάποια ελάχιστα μεταφορικά και κάτι από την αλλαγή του ΦΠΑ.

Αν υπολογίσω τις 20 λίρες των μεταφορικών των παπουτσιών (που δεν πλήρωσα γιατί το σάιτ δεν είχε μεταφορικά για Αγγλία), κάπου 9 λίρες διαφορές από το πιεσόμετρο και την χτένα, συν την υπέρογκη διαφορά των τιμών των 2 τελευταίων στην Ελλάδα (τα πήρα 34 ευρώ και τα δύο ενώ εδώ έπαιζαν στα 85-90 ευρώ περίπου και τα δύο), καταλαβαίνεται ότι βγήκα ΠΟΛΥ ΚΕΡΔΙΣΜΕΝΗ.

Θα μπορούσα να πώ ότι κέρδισα 2 φορές τα μεταφορικά μόνο από τα ποσά που ανέφερα στην προηγούμενη παράγραφο και ότι τις πάνες τις πήρα χωρίς μεταφορικά, δηλαδή μου κόστισε 20 λεπτά η πάνα αντί για 38 εδώ, μιλάμε για μισή τιμή !!!!!!

Αν έχετε υπομονή να κυνηγάτε τις τιμές στα σουπερ μάρκετ, θα βρείτε ευκαιρίες. Εγώ δεν έχω χρόνο να το κάνω αυτό.

Το MUM επίσης έχει και υπηρεσία περσοναλ σοπερ, δηλαδή μπορεί να ψωνίσει για λογαριασμό σας από σάιτς που δεν δέχονται ελληνική πιστωτική κάρτα π.χ. VERTBAUDET. Το έκανα τον χειμώνα από το συγκεκριμένο σάιτ, η ποιότητα είναι πολύ καλή και οι τιμές άψογες.

Σε αυτή την περίπτωση, τους στέλνετε μέιλ με τα λινκς από τα πράγματα που θέλετε (εγώ π.χ. ήθελα περίπου 40 κομμάτια και έβαλα και τα 40 λινκς) και τους υπολογίζετε και το κόστος. Τους κάνετε top up το κόστος της αγοράς συν μια αμοιβή δική τους που θα σας πω ποιά είναι και παραγγέλνουν εκείνοι για λογαριασμό σας. Μετά η διαδικασία είναι η ίδια. Παραλαμβάνουν, βάζουν τα πράγματα στην θυρίδα σας και σας στέλνουν όταν τους πείτε.

Η αμοιβή τους για υπηρεσίες πέρσοναλ σόπερ είναι 11% επί του κόστους της αγοράς σας αν πληρώσετε με πιστωτική κάρτα (δηλαδή αν κάνετε top up) και 5% επί του κόστους της αγοράς σας αν πληρώσετε με έμβασμα. Το έμβασμα μου ήταν εξαιρετικά εύκολο με την προπληρωμένη που έχω της Πειραιώς, δεν πήγα στην τράπεζα το έκανα από το πισί μου με τα στοιχεία που μου έδωσαν αυτοί και αυτό ήταν !!!!

Πρέπει να πω για την συγκεκριμένη αγορά ότι το ΒΕΡΜΠΟΤΕΤ είναι λίγο κάπως στις εκπτώσεις, δεν κάνει ανανέωση ονλαιν της αποθήκης του με σωστό τρόπο και ενώ εσύ μπορείς να βλέπεις ένα κομμάτι, αυτό τελικά μπορεί να μην υπάρχει. Τέσπα, έχασα κάποια κομμάτια αλλά γενικά έμεινα ευχαριστημένη.

Στην επικοινωνία τους, το MUM εννοώ, είναι δύσκολο να βγάλεις άκρη μαζί τους ή έστω να πάρεις μια απάντηση της προκοπής. ΑΛΛΑ δεν έχει βρεθεί κάτι καλύτερο και εξίσου οικονομικό, οπότε κάνω τουμπεκί ψιλοκομμένο. Γενικά δεν μπορώ να πώ ότι έχω χάσει, αλλά αν ήταν και πιο συνεργάσιμοι θα ήταν καλύτεροι.

Κοιτάξτε, γεγονός είναι ότι δεν είναι και τα πιο συζητήσιμα παιδιά.

Στην αρχή είχα ρουμπώσει μαζί τους, έριξα το βρισίδι, τόσο κατ' ιδίαν όσο και ... στον αέρα.

Πλέον, έχω βρεί τα χούγια τους και δεν ανεβάζω πίεση.

Σε ότι αφορά τα πράγματα που πάνε εκεί. Από αυτούς λαμβάνω κάτι τέτοιο όταν έρχονται πράγματα στην θυρίδα μου

Dear Maria .....................

This outlines the packages in mailbox: 2***

No Arrival Date Sender Contents

1 /08/2011210/08/2011310/08/2011415/08/2011517/08/2011625/08/2011702/09/2011

Total: 7

You can control your mail by replying to this message. It is only necessary to use short instructions, such as Forward, Scan, Dispose of etc. For example, replying with Forward All would forward all mail at your address to you. Mail is stored free of charge for 14 days.

If you have set mailbox preferences which control your mail automatically, it is not necessary to reply to this notification message unless you wish to instruct us to do something different on this occasion.

The link to top up your account with credit is: http://www.my-uk-mail.co.uk/topup.htm

Όπως βλέπετε, δεν λένε ούτε τον αποστολέα ούτε το είδος. Το τσεκάρω εγώ από τις ημερομηνίες οπότε έχω εικόνα. Δεν έχω χάσει ποτέ μέχρι τώρα τίποτα.

Την πρώτη φορά πλήρωσα 4 φορές μεταφορικά, είχα πάρα πολλά πράγματα, πολλές πάνες και άλλα πράγματα, όχι μόνο δικά μου. Όταν τους είπα να τα στείλουν και τους ρώτησα πόσα χρήματα να κάνω top up μου είπαν 4*37,5 λίρες και μου έφυγε ο καρύτσαφλος. Θεωρώ ότι το ένα 37,5σάρι λίρες, τζάμπα το πλήρωσα. Έμαθα όμως. Είδα και το μέγεθος της κούτας των 30 κιλών και τώρα υπολογίζω μόνη μου.Όταν θεωρώ ότι κάλυψα αυτό το βάρος, τους κάνω πρώτα top up και μετά τους στέλνω μύνημα ότι σας έβαλα τα χρήματα, στείλτε μου τα πράγματα μου και ενημερώστε με ότι έφυγε η κούτα μου. Στέλνουν αμέσως μόλις τους το πείς. Παραλαμβάνω σε 6 εργάσιμες μέχρι τώρα.

Μετά από καβγά που στήσαμε στην αρχή ότι δεν απαντούν στα μυνήματά μου, μου τα έχωναν ότι στέλνω duplicate mails, γεγονός, έστελνα το ίδιο μύνημα 4-5 φορές μέχρι να πάρω απάντηση, μου είπαν ότι θέλουν 24 ώρες χρόνο για να απαντούν τα μυνήματα. ΟΚ, το σέβομαι αυτό πλέον. Π.χ. όταν τους λέω στείλτε και πείτε μου πότε αποστείλατε, αν δεν λάβω απάντηση στο 24ωρο, τους στέλνω στις 24 ώρες και 1 λεπτά, μύνημαicon_wink.gificon_wink.gif Αν δεν έχω απάντηση, ξανά. Συνήθως απαντούν στο 1ο μύνημα μετά τις 24 ώρες.

Επίσης, αν έχω απορία για το αν κάτι θα το αποστείλουν ή όχι τους ρωτάω. Η μαμά μου ήθελε υγρό κολλαγόνο και κώλωσα, μήπως λόγω του ότι είναι υγρό δεν δεχθούν να το στείλουν. Τους ρώτησα με σαφήνεια και στο τέλος με ρωτάνε μα γιατί πια το ψάχνετε τόσο. Δεν είχα θέμα.

Γεγονός είναι ότι είναι οικονομικοί, ακόμα και πάνες να μην παίρνεις.

60 λίρες συνδρομή τον χρόνο και κάθε αποστολή 37,5 λίρες. Μπορείτε να συνεργασθείτε με 2-3 φίλες σας, αν ενδιαφέρονται και να μοιράζεσθε τα έξοδα, συμφέρει πιο πολύ έτσι. Τα περισσότερα σάιτς δεν έχουν μεταφορικά για αγγλία ή έχουν πολύ λίγα, οπότε αν κάτσεις και τα υπολογίσεις όλα, συμφέρει.

Η Κατερίνα είναι καλή, αλλά μου φαίνεται ακριβή.

10% επί της αγοράς σου αμοιβή της και μεταφορικά της πάρσελφόρς (30 λίρες νομίζω τα 12 κιλά). Αν είναι για 2-3 φορές τον χρόνο, ΟΚ, αλλιώς λέω ότι δεν με συμφέρει.

Να σας πω το εξής. Έχω κάνει 8 αποστολές από το ΜΑΜ μέχρι τώρα, δηλαδή έχω πληρώσει

60 λίρες (συνδρομή)

37,5*8 = 300 λίρες (μεταφορικά)

20 λίρες περίπου αμοιβή πέρσοναλ σόπερ

ΣΥΝΟΛΟ 380 λίρες για αγορές μάξιμουμ περίπου 1000 λιρών.

Η Κατερίνα θα ήθελε

1000*10% = 100 λίρες αμοιβή της

600 λίρες περίπου μεταφορικά

ΣΥΝΟΛΟ 700 λίρες

Είναι διπλά λεφτά, για μένα δεν παίζει.

Κορίτσια, αν θέτε κάτι άλλο, πείτε το !!!!


BOftp3.png PzWNp3.png

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να ρωτήσω από αμερική υπάρχει "ξάδερφος", θέλω να κάνω μία αγορά. Και αν υπάρχει επειδή το ποσό είναι πάνω από 100 δολλάρια θα το κρατήσουν τελωνείο ή μεσολαβώντας ο "ξάδερφος" δεν υπάρχει πρόβλημα?

Δες εδώ για τον αμερικάνο ξάδερφο. Και εδώ.


BOftp3.png PzWNp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο Χατζικακι!!

ΝΑ κανω και μια ερωτηση παλι; Αν θελουμε να παραγγειλουμε λιγα πραγματα απο μαδερκερ και νεξτ πχ, που δεν στελνουν Ελλαδα, εκει δεν συμφερει η περσοναλ σοπερ;

Επισης θελω να παρω απο νεξτ, αυτα ειναι σαν τα μαδερκερ; Η φορμα τους και η ποιοτητα τους; Παλι μπερδευομαι με το τι νουμερο να παρω... Προσπαθω να καλυψω τον χειμωνα του μικρου μου με οσο το δυνατον λιγοτερες αγορες μπορω.


wcBmp3.png

Link to comment
Share on other sites

Γουάου!!!!

Βρε χατζίκο....τι ωραίο κείμενο ήταν αυτό;;;Και κατατοπιστικότατο!!!

Τα clarks τα δοκιμάσατε; Ευχαριστήμενη η κορούλα σου;Με γειες σας!!!

Ουφ !!!!!!!!!! Τα έχω περάσει σε αρκετές κοπέλες που με έχουν ρωτήσει, καιρός ήταν να το βάλω και εδώ να το δούν όσες ενδιαφέρονται.

Τα κλάρκς κουκλάκια, τα φόρεσε από εχθές !!!!!!!

Kαλημέρα κορίτσια :)

Καλημέρα !!!!!!!!!!!!!

Μπραβο Χατζικακι!!

ΝΑ κανω και μια ερωτηση παλι; Αν θελουμε να παραγγειλουμε λιγα πραγματα απο μαδερκερ και νεξτ πχ, που δεν στελνουν Ελλαδα, εκει δεν συμφερει η περσοναλ σοπερ;

Επισης θελω να παρω απο νεξτ, αυτα ειναι σαν τα μαδερκερ; Η φορμα τους και η ποιοτητα τους; Παλι μπερδευομαι με το τι νουμερο να παρω... Προσπαθω να καλυψω τον χειμωνα του μικρου μου με οσο το δυνατον λιγοτερες αγορες μπορω.

Αν θέλετε 2-3 αποστολές τον χρόνο, δεν συμφέρει το ΜΑΜ, καλύτερα η Κατερίνα που είναι και εξυπηρετική.

Αν θέλετε περισσότερες, αξίζει το ΜΑΜ με ετήσια συνδρομή (οι 60 λίρες ετήσια είναι σαν να πληρώνεις μόνο 5 μήνες τον χρόνο).

Τα ΝΕΧΤ είναι εξαιρετικά ρούχα, να πώ μόνο το εξής ευτράπελο. Όποτε έχω πάει στο φυσικό μαγαζί, δεν μου χτυπάνε πολλά κομμάτια. Ενώ ονλάιν, πέφτω στα πατώματα :confused::confused::confused:

Η φόρμα τους κανονική θα έλεγα, αλλά να σου πεί και η ΓΑΤΟΥΛΑ που είναι ειδήμων.


BOftp3.png PzWNp3.png

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Τα ΝΕΧΤ είναι εξαιρετικά ρούχα, να πώ μόνο το εξής ευτράπελο. Όποτε έχω πάει στο φυσικό μαγαζί, δεν μου χτυπάνε πολλά κομμάτια. Ενώ ονλάιν, πέφτω στα πατώματα :confused::confused::confused:

Η φόρμα τους κανονική θα έλεγα, αλλά να σου πεί και η ΓΑΤΟΥΛΑ που είναι ειδήμων.

Ενώ φαίνονται πολύ ωραία (πήγα στο καταστημα που άνοιξε δίπλα στα ΙΚΕΣ Κηφισού) ποιοτικώς απογοητεύτηκα. Καμιά σχέση με mother


qc40p3.png

Nv8Rp3.png]

Link to comment
Share on other sites

και καμια σχεση στη φαντασια των χρωματων!

ταμαρακι για το μωρο μιλας? μετα τα 2-3 το μαδερ κουραζει πολυ!

εγω μπαινω στο φυσικο και παθαινω...παλευω να φυγω

και φυσικα μονο στις εκπτωσεις αλλιως ομολογω οτι μου φαινονται και αυτα ακριβα

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από εδώ! Στην Κατερίνα έχω στείλει e-mail εδώ και 3 μέρες και δεν έχει απαντήσει. Γενικότερα έτσι είναι στην επικοινωνία της?

Καλημερα female! Εστειλα και γω χτες στην κοπελα, δεν εχω παρει απαντηση μεχρι στιγμης, η αληθεια ειναι οτι δεν τα βιαζομαι και τρελα, απλα στο μαδερ ειδα κατι εκπτωτικα ρουχα και πραγματα και δεν θελω να τα χασω.

Γατουλα, ποιοτικως τι λενε τα νεξτ; Για τα νουμερα, ειναι σαν τα μαδερκερ; Γμτ, δεν ξερω τι να του παρω του μπεμπη, ηρθαν χτες τα τζιμπορακια που ειχα παραγγειλει, ολα 6-12 τα ειχα παρει, καλα μας βγηκαν στο μεγεθος, εκτος απο το μακρος του παντελονιου, αλλα πιστευω θα ψηλωσει το καμαρι μου σε 1-2 μηνες. Ειμαστε ηδη 64 εκ! κατα τα αλλα μια χαρα, ειναι και χοντρουλης ο δικος μου και του κατσανε ταμαμ!!


wcBmp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...