Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 14 λεπτά , Blue Velvet είπε:

      Μα δεν είναι αχνή,μια χαρά είναι.Ισως να μην προχώρησαν και τα δύο,αλλά σίγουρα είσαι έγκυος  🥰 

      Εγώ κορίτσι μου τα θεωρώ πολύ αχνά και τα 2 δεδομένου ότι είμαι ήδη 9η ημέρα. Σε ευχαριστώ πάντως! 🥰 . 1,5 μέρα έμεινε!

Μανούλες IVF 2023


Recommended Posts

18 ώρες πρίν, minnie26 είπε:

Γεια σας κορίτσια .. εχθές τ απόγευμα έκανα ντοπλερ 30+6..να θυμησω πως έχω δίδυμα αγόρι κ κορίτσι … δυστυχώς ο γιατρός είδε πως στο έμβρυο νούμερο 1 (μάλλον κορίτσι ) έχει πολύ πρησμένα χείλη στο αιδιο της πράγμα που τ κάνει μη φυσιολογικό…σε φάση να μη ξέρουμε τ είναι!!! Αγόρι που τ γεννητικά του όργανα αναπτύσσονται προς τ μέσα ; Κορίτσι που είναι μη φυσιολογικό ;;; Τι να πω…τη Τετάρτη που μας έρχεται θα κάνω αμνιοπαρακέντηση , μοριακό καρυοτυπο κ wes (έτσι λέγεται η εξέταση)…  μας είπε στη καλύτερη να ναι κορίτσι κ να χρειάζεται ορμονοθεραπεία αφού γεννηθεί … ο γυναικολόγος μ αφού μιλήσαμε το βράδυ μ είπε ότι κάτι είχε δει κ τον προβλημάτισε στον τελευταίο υπέρηχο κ έτσι είχε ενημερώσει κ τον εμβρυολογο…μας είπε πως μπορεί αυτό να σχετίζεται μ κάποιο σύνδρομο λόγω των γεννητικών οργάνων ..αν αποδειχθεί αυτό θ πρέπει ν πάρω την απόφαση για διακοπή κύησης της μπέμπας η όχι…μπορεί ν χούμε κ μια μπεμπα μ υπερτροφικα χείλη,δε ξέρουμε…εύχομαι απλά να είναι αυτό… έχουμε σοκαριστεί κ εγώ κ ο άντρας μου…δεν περίμενα ποτέ ότι μπορεί να συναντήσω κάτι τέτοιο..δεν θεκω να βάζω άσχημα πράγματα στο μυαλό μου αλλά δυστυχώς θ πρέπει να είμαι προετοιμασμένη για το χειρότερο…θα μ φάει τ άγχος μέχρι να κάνω την αμνιο κ να πάρουμε τα αποτέλεσμα .. ΔΕΝ ΕΧΩ ΛΟΓΙΑ

Κορίτσι μου, εύχομαι να πάνε όλα καλά και να είναι μόνο μια υπερτροφία και τίποτα περισσότερο 🙏

  • Ευχή 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

19 hours ago, minnie26 said:

Γεια σας κορίτσια .. εχθές τ απόγευμα έκανα ντοπλερ 30+6..να θυμησω πως έχω δίδυμα αγόρι κ κορίτσι … δυστυχώς ο γιατρός είδε πως στο έμβρυο νούμερο 1 (μάλλον κορίτσι ) έχει πολύ πρησμένα χείλη στο αιδιο της πράγμα που τ κάνει μη φυσιολογικό…σε φάση να μη ξέρουμε τ είναι!!! Αγόρι που τ γεννητικά του όργανα αναπτύσσονται προς τ μέσα ; Κορίτσι που είναι μη φυσιολογικό ;;; Τι να πω…τη Τετάρτη που μας έρχεται θα κάνω αμνιοπαρακέντηση , μοριακό καρυοτυπο κ wes (έτσι λέγεται η εξέταση)…  μας είπε στη καλύτερη να ναι κορίτσι κ να χρειάζεται ορμονοθεραπεία αφού γεννηθεί … ο γυναικολόγος μ αφού μιλήσαμε το βράδυ μ είπε ότι κάτι είχε δει κ τον προβλημάτισε στον τελευταίο υπέρηχο κ έτσι είχε ενημερώσει κ τον εμβρυολογο…μας είπε πως μπορεί αυτό να σχετίζεται μ κάποιο σύνδρομο λόγω των γεννητικών οργάνων ..αν αποδειχθεί αυτό θ πρέπει ν πάρω την απόφαση για διακοπή κύησης της μπέμπας η όχι…μπορεί ν χούμε κ μια μπεμπα μ υπερτροφικα χείλη,δε ξέρουμε…εύχομαι απλά να είναι αυτό… έχουμε σοκαριστεί κ εγώ κ ο άντρας μου…δεν περίμενα ποτέ ότι μπορεί να συναντήσω κάτι τέτοιο..δεν θεκω να βάζω άσχημα πράγματα στο μυαλό μου αλλά δυστυχώς θ πρέπει να είμαι προετοιμασμένη για το χειρότερο…θα μ φάει τ άγχος μέχρι να κάνω την αμνιο κ να πάρουμε τα αποτέλεσμα .. ΔΕΝ ΕΧΩ ΛΟΓΙΑ

Κουράγιο κορίτσι μου για αυτές τις 2 εβδομάδες αναμονής των αποτελεσμάτων. Εύχομαι να μην είναι τίποτα το σοβαρό 🙏🏻


eardp2.png

Link to comment
Share on other sites

On 2/6/2023 at 8:56 ΠΜ, silvy22 είπε:

Καλημέρα minnie μου, δύσκολο αυτό που περνάς, στη Β δηλ και ολα πριν ηταν μια χαρα ε? οι εξετάσεις που θα κάνετε θα δείξουν τι γίνετε, ευχομαι να ειναι κατι που αντιμετωπίζεται εύκολα...η αμνιο θελει και 2 εβδ ε? η Παναγίτσα να σας βοηθήσει να ειναι καλά το μωρό σου

Στη β επιπέδου όλα ήταν φυσιολογικά! Μας είπε ότι επειδή ακόμα πλάθεται το μωρό κ είναι μικρό στη Β , υπήρξε κάποια ορμονική ίσως μετάλλαξη στη πορεία…

7 ώρες πρίν, kateriiina25 είπε:

Κουράγιο κορίτσι μου για αυτές τις 2 εβδομάδες αναμονής των αποτελεσμάτων. Εύχομαι να μην είναι τίποτα το σοβαρό 🙏🏻

Ευχαριστώ πολύ! Τα αποτελέσματα για wes μ είπαν θέλουν 3-4 εβδ αλλά θ πιέσουν να τα βγάλουν νωρίτερα γιατί δν προλαβαίνουμε..επίσης τώρα λόγω διπλής αμνιο γιατί θα εξετάσουμε κ το δεύτερο παιδί για να είμαι ήσυχη μ είπε διπλή κ η πιθανότητα για ν μου σπάσουν τ νερά!!!!! Εύχομαι αυτό να μη συμβεί …

  • Ευχή 2
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 28 λεπτά , minnie26 είπε:

Στη β επιπέδου όλα ήταν φυσιολογικά! Μας είπε ότι επειδή ακόμα πλάθεται το μωρό κ είναι μικρό στη Β , υπήρξε κάποια ορμονική ίσως μετάλλαξη στη πορεία…

Ευχαριστώ πολύ! Τα αποτελέσματα για wes μ είπαν θέλουν 3-4 εβδ αλλά θ πιέσουν να τα βγάλουν νωρίτερα γιατί δν προλαβαίνουμε..επίσης τώρα λόγω διπλής αμνιο γιατί θα εξετάσουμε κ το δεύτερο παιδί για να είμαι ήσυχη μ είπε διπλή κ η πιθανότητα για ν μου σπάσουν τ νερά!!!!! Εύχομαι αυτό να μη συμβεί …

Καλημέρα minnie μου, λυπάμαι πάρα πολύ για την εξέλιξη που είχε η εξέταση. Ελπίζω πραγματικά να είναι false alarm. Ήθελα από εχθές να σου γράψω αλλά σκεφτόμουν τι θα έκανα εγώ εάν μου συνέβαινε κάτι τέτοιο, να μπω στην θέση σου. Είμαι 28+1 και πλησιάζω για το δεύτερο ντοπλερ.

Για αρχή θα έπαιρνα και άλλη γνώμη, από κάποιον εξειδικευμένο εμβρυολογο, από γενετιστή και από παιδοεβρυοκαρδιολογο. Το να κάνεις αμνιο στις εβδομάδες που είσαι είναι αυξημένες οι πιθανότητες για ρήξη υμένων οπότε και θα ξεκινήσει ο τοκετός. Δεύτερον, εάν χτύπα ξύλο μετά από 3-4 εβδομάδες πάρεις το αποτέλεσμα θα είσαι 35 εβδομάδων, η διακοπή κύησης σε αυτήν την εβδομάδα γίνεται με πρόκληση τοκετού, δηλαδή θα γεννήσεις και θα παρασύρει και το άλλο σου μωράκι να γεννηθεί πρόωρα με ότι συνεπάγεται αυτό. Ακόμα είναι μικρά κάτω των 2 κιλών. Βάση νοσομοθεσιας μετά την 24η ή 26η εβδομάδα οι γιατροί επαναφέρουν το μωρό (σε περίπτωση αναπνευστικής δυσκολίας) χωρίς την άδεια των γονέων. Ενώ πριν την 24η εβδομάδα οι γονείς αποφασίζουν εάν θέλουν να επαναφέρουν το μωρό τους (λόγω προωρότητας πχ). Επειδή έχεις δίδυμα, ότι αποφασίσεις για το ένα σου μωράκι αυτόματα θα αποφασίζεις και για το άλλο. Το να βγουν τέτοιου είδους εξετάσεις ποιο γρήγορα στο λέω με πολύ σιγουριά είναι δύσκολο. Λόγω εμπειρίας είναι σαν την βιοψία πχ όγκου, βγαίνουν 2 αποτελέσματα, το ένα σε 2-3 μέρες με ποσοστό λάθους και το τελικό αποτέλεσμα μετά από ένα μήνα (4 εβδομάδες). Δεν μπορείς όσα και να πληρώσεις και όσο και να πιέσεις αυτά τα αποτελέσματα να βγουν νωρίτερα από 3 εβδομάδες, στο λέω με πολύ αγάπη για να είσαι προετοιμασμένη. 

Μια δεύτερη γνώμη από γιατρούς που έχουν ασχοληθεί με αυτό , θεωρώ ότι θα ήταν αναγκαίο. 

Εύχομαι μέσα από την καρδιά μου να είναι μια μπόρα που θα περάσει!!

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Xristina96 είπε:

Καλημέρα minnie μου, λυπάμαι πάρα πολύ για την εξέλιξη που είχε η εξέταση. Ελπίζω πραγματικά να είναι false alarm. Ήθελα από εχθές να σου γράψω αλλά σκεφτόμουν τι θα έκανα εγώ εάν μου συνέβαινε κάτι τέτοιο, να μπω στην θέση σου. Είμαι 28+1 και πλησιάζω για το δεύτερο ντοπλερ.

Για αρχή θα έπαιρνα και άλλη γνώμη, από κάποιον εξειδικευμένο εμβρυολογο, από γενετιστή και από παιδοεβρυοκαρδιολογο. Το να κάνεις αμνιο στις εβδομάδες που είσαι είναι αυξημένες οι πιθανότητες για ρήξη υμένων οπότε και θα ξεκινήσει ο τοκετός. Δεύτερον, εάν χτύπα ξύλο μετά από 3-4 εβδομάδες πάρεις το αποτέλεσμα θα είσαι 35 εβδομάδων, η διακοπή κύησης σε αυτήν την εβδομάδα γίνεται με πρόκληση τοκετού, δηλαδή θα γεννήσεις και θα παρασύρει και το άλλο σου μωράκι να γεννηθεί πρόωρα με ότι συνεπάγεται αυτό. Ακόμα είναι μικρά κάτω των 2 κιλών. Βάση νοσομοθεσιας μετά την 24η ή 26η εβδομάδα οι γιατροί επαναφέρουν το μωρό (σε περίπτωση αναπνευστικής δυσκολίας) χωρίς την άδεια των γονέων. Ενώ πριν την 24η εβδομάδα οι γονείς αποφασίζουν εάν θέλουν να επαναφέρουν το μωρό τους (λόγω προωρότητας πχ). Επειδή έχεις δίδυμα, ότι αποφασίσεις για το ένα σου μωράκι αυτόματα θα αποφασίζεις και για το άλλο. Το να βγουν τέτοιου είδους εξετάσεις ποιο γρήγορα στο λέω με πολύ σιγουριά είναι δύσκολο. Λόγω εμπειρίας είναι σαν την βιοψία πχ όγκου, βγαίνουν 2 αποτελέσματα, το ένα σε 2-3 μέρες με ποσοστό λάθους και το τελικό αποτέλεσμα μετά από ένα μήνα (4 εβδομάδες). Δεν μπορείς όσα και να πληρώσεις και όσο και να πιέσεις αυτά τα αποτελέσματα να βγουν νωρίτερα από 3 εβδομάδες, στο λέω με πολύ αγάπη για να είσαι προετοιμασμένη. 

Μια δεύτερη γνώμη από γιατρούς που έχουν ασχοληθεί με αυτό , θεωρώ ότι θα ήταν αναγκαίο. 

Εύχομαι μέσα από την καρδιά μου να είναι μια μπόρα που θα περάσει!!

Καλημέρα … δεν υπάρχει λόγος να δούμε παιδοεμβυοκαρδιολογο γιατί το παιδάκι μας έχει θέμα στα γεννητικά του όργανα …ειναι πιστοποιημένος γιατρός , με πολλά χρόνια στη πλάτη του εμπειρίας … τον εμπιστεύομαι κ νιώθω ασφάλεια …  εδώ κ 6 χρόνια έχει βγει νόμος εάν είναι απαραίτητο να μπορείς να διακόψεις τη κύηση ακόμη κ στις εβδομάδες που θα βρίσκομαι εγώ.. φυσικά κ έχω σκεφτεί όλα τ σενάρια στο εάν θα πρέπει να διακοπεί η κύηση για τ ένα μωρό , ότι θα πρέπει να γεννηθεί και τ άλλο πρόωρα αλλά θα είναι βιώσιμο .. το μυαλό μ δεν κάνει άλλες σκέψεις πέρα απ αυτά.. σκέφτομαι και τ χειρότερο σενάριο στο τ θα γίνει, όλα όλα .. επίσης γνωρίζω πως υπάρχουν πιθανότητες να σπάσουν τ νερά (παρακαλάω τ θεό να μη συμβεί αυτό ), τουλάχιστον ειναι τ μόνο που έχω ένα καλό προαίσθημα οτι δε θα σπάσουν .. δεν ξέρω γιατί.. ειναι τ μόνο που βλέπω με πιο θετική πλευρά.. βέβαια ότι κ αν λέω εγώ τώρα δεν έχει σημασία γιατί ότι είναι να γίνει θα γίνει τη Δευτέρα … στις πρώτες 10 μέρες θα πάρουμε αποτέλεσμα για σύνδρομα , που μας ενδιαφέρει ..μακάρι αυτό τ παιδάκι απλά να έχει χείλη υπερτροφικα κ να χρειάζεται μια ορμονοθεραπεία η να ναι τελικά ένα αγοράκι κ να χρειάζεται χειρουργική επέμβαση .. εάν θα δούμε ότι τουλάχιστον δεν πάσχει απ κάποιο σύνδρομο παιρνουμε μια ανάσα… τι να πω… ο θεός είναι μεγάλος ! Εύχομαι να είναι μια κακή ανάμνηση όλο αυτό….

  • Ευχή 13
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

5 ώρες πρίν, minnie26 είπε:

Καλημέρα κορίτσια… χθες απόγευμα έκανα αμνιοπαρακέντηση κ στα δυο μου μωράκια … μέχρι στιγμής όλα καλά! Θέλει ξεκούραση τώρα 2-3 μέρες.. αυριο βράδυ θα έχουμε τ πρώτα αποτελέσματα για το φύλλο του μωρού κ για 3 σύνδρομα κ μετά απ 10 μέρες κ για τ υπόλοιπα.. η άλλη εξέταση θέλει 3 εβδομάδες να βγει σίγουρα… μας είπε η πρώτη μεγάλη συζήτηση για το πως προχωράμε θα γίνει αφού μάθουμε πρώτα τι φύλλο είναι τ μωρό! Εάν είναι κορίτσι δεν απαιτείται χειρουργείο αλλά ορμονικό θεραπεία κ θα έχει πάντα ένα ορμονικό θέμα όπως είναι ο θυρεοειδής μας ειπ..αν είναι αγόρι απαιτεί οπωσδήποτε χειρουργείο κ μάλιστα μεγάλο αλλά δεν θα έχει κάποιο ορμονικό.. τις αιτίες του γιατί έγινε αυτό θα μάθουμε όταν βγουν τ αποτελέσματα απ την άλλη εξέταση που είναι πιο εξειδικευμένη .. μας είπε είναι πααααααρα πολύ σπάνιο αυτό που συνέβη! Είμαι απ της τυχερές ! 🙁 τέλος πάντων , περιμένω πως κ πως το αύριο να δούμε τι γίνεται …

Όλα καλά να πάνε ! Και γρήγορα να είναι απλά μια ταλαιπωρία που πέρασες !! 

  • Ευχή 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 34 λεπτά , ´Ισιδα είπε:

Όλα καλά να πάνε ! Και γρήγορα να είναι απλά μια ταλαιπωρία που πέρασες !! 

Μακάρι! Απλά να το θυμαμαι σαν ένα κακό όνειρο …σε ευχαριστώ πολύ ! Με χει πάρει απ κάτω , δε θέλω να με ρωτάει ο κόσμος πως πάω και τ κάνω, δεν θέλω να βλέπω τίποτα σε βρεφικό..είμαι σε άρνηση ! Ξέρω πως δε φταίει ούτε ο κόσμος ούτε κανείς αλλά πλέον δεν υπάρχει ψυχολογία ! 

  • Δύναμη! 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 8 λεπτά , minnie26 είπε:

Μακάρι! Απλά να το θυμαμαι σαν ένα κακό όνειρο …σε ευχαριστώ πολύ ! Με χει πάρει απ κάτω , δε θέλω να με ρωτάει ο κόσμος πως πάω και τ κάνω, δεν θέλω να βλέπω τίποτα σε βρεφικό..είμαι σε άρνηση ! Ξέρω πως δε φταίει ούτε ο κόσμος ούτε κανείς αλλά πλέον δεν υπάρχει ψυχολογία ! 

Καλά αποτελέσματα Minnie μου, αυριο βραδυ θα εχεις την πρωτη εικονα ευτυχως πολύ γρήγορα, δεν μπορείς να κάνεις τίποτα δυστυχώς...το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα θέλουμε για το μπεμπάκι!
ξεκούραση και ναι κοψε λίγο τις επαφές αν δεν σου κάνουν καλό και σε επηρεάζουν!

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, minnie26 said:

Καλημέρα κορίτσια… χθες απόγευμα έκανα αμνιοπαρακέντηση κ στα δυο μου μωράκια … μέχρι στιγμής όλα καλά! Θέλει ξεκούραση τώρα 2-3 μέρες.. αυριο βράδυ θα έχουμε τ πρώτα αποτελέσματα για το φύλλο του μωρού κ για 3 σύνδρομα κ μετά απ 10 μέρες κ για τ υπόλοιπα.. η άλλη εξέταση θέλει 3 εβδομάδες να βγει σίγουρα… μας είπε η πρώτη μεγάλη συζήτηση για το πως προχωράμε θα γίνει αφού μάθουμε πρώτα τι φύλλο είναι τ μωρό! Εάν είναι κορίτσι δεν απαιτείται χειρουργείο αλλά ορμονικό θεραπεία κ θα έχει πάντα ένα ορμονικό θέμα όπως είναι ο θυρεοειδής μας ειπ..αν είναι αγόρι απαιτεί οπωσδήποτε χειρουργείο κ μάλιστα μεγάλο αλλά δεν θα έχει κάποιο ορμονικό.. τις αιτίες του γιατί έγινε αυτό θα μάθουμε όταν βγουν τ αποτελέσματα απ την άλλη εξέταση που είναι πιο εξειδικευμένη .. μας είπε είναι πααααααρα πολύ σπάνιο αυτό που συνέβη! Είμαι απ της τυχερές ! 🙁 τέλος πάντων , περιμένω πως κ πως το αύριο να δούμε τι γίνεται …

Mακάρι κορίτσι μου να βγει το καλύτερο πιθανό σενάριο. Είναι λογικό και να πέφτεις και να έχεις άρνηση. Όμως εμείς έχουμε μάθει από δύσκολα 🧡 Στέλνουμε όλη την θετική μας ενέργεια στο μπεμπάκι! 

  • Ευχή 1

eardp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


On 1/6/2023 at 1:56 ΜΜ, kateriiina25 είπε:

Σου έγραφα πριν για τις ετικέτες και κάτι έγινε και το έσβησα και το έστειλα μισό. 

Στις ετικέτες πίσω θα κοιτάς τον υδατάνθρακα. Συνήθως λέει ποσότητα ανά 100γρ και κάποιες φορές έχει και μερίδας. Εσύ θες να τρως 30γρ στα μεγάλα γεύματα και 15γρ στα ενδιάμεσα. Προφανώς δεν θα κάτσεις να κοιτάξεις και πόσο υδατάνθρακα έχει το κοτόπουλο ή η ντομάτα για να προσθέσεις. Μιλάω για τον καθαρό υδατάνθρακα, πατάτα, ρύζι, μακαρόνια, ψωμί κτλ. Αν τα μακαρόνια πχ λένε πίσω 70γρ υδατάνθρακα ανά 100γρ τότε σημαίνει ότι πρέπει να φας γύρω στα 45γρ μακαρόνια (κλάμα) Τα φρούτα εμένα μου τα έχει δώσει αναλυτικά πόσο τρώω από το κάθε ένα σε σνακ. Μπορώ να σου στείλω την λίστα αν θες.

Μάλλον λες για το slim bites, σωστά; Εγώ στις τρελές λιγουρες εκεί πάω. Έχω φάει μέχρι στιγμής 3 γλυκάκια από κει και καθε φορά τσεκάρω ζάχαρο και είμαι μια χαρά, πράγματι δεν ανεβάζουν 

@kateriiina25 μου θα ήθελα κι εγώ την λίστα με τα φρούτα εάν μπορείς να μου τη στείλεις, καθώς και το όνομα της διατροφολόγου που σε παρακολουθεί. Εγώ είμαι στην 21η εβδομάδα και έχω αρχίσει να έχω οριακό ζάχαρο νηστείας. 91-92. Θα δούμε πως θα εξελιχθεί. Σ ευχαριστούμε πολύ για όσα γράφεις περι διατροφής. Βοηθάς κορίτσια σαν εμένα που δεν έχω ιδέα από αυτά.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

On 6/6/2023 at 6:58 ΠΜ, minnie26 είπε:

Καλημέρα κορίτσια… χθες απόγευμα έκανα αμνιοπαρακέντηση κ στα δυο μου μωράκια … μέχρι στιγμής όλα καλά! Θέλει ξεκούραση τώρα 2-3 μέρες.. αυριο βράδυ θα έχουμε τ πρώτα αποτελέσματα για το φύλλο του μωρού κ για 3 σύνδρομα κ μετά απ 10 μέρες κ για τ υπόλοιπα.. η άλλη εξέταση θέλει 3 εβδομάδες να βγει σίγουρα… μας είπε η πρώτη μεγάλη συζήτηση για το πως προχωράμε θα γίνει αφού μάθουμε πρώτα τι φύλλο είναι τ μωρό! Εάν είναι κορίτσι δεν απαιτείται χειρουργείο αλλά ορμονικό θεραπεία κ θα έχει πάντα ένα ορμονικό θέμα όπως είναι ο θυρεοειδής μας ειπ..αν είναι αγόρι απαιτεί οπωσδήποτε χειρουργείο κ μάλιστα μεγάλο αλλά δεν θα έχει κάποιο ορμονικό.. τις αιτίες του γιατί έγινε αυτό θα μάθουμε όταν βγουν τ αποτελέσματα απ την άλλη εξέταση που είναι πιο εξειδικευμένη .. μας είπε είναι πααααααρα πολύ σπάνιο αυτό που συνέβη! Είμαι απ της τυχερές ! 🙁 τέλος πάντων , περιμένω πως κ πως το αύριο να δούμε τι γίνεται …

Κορίτσι μου ειχες κάτι νεότερο ;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια ! Τελικά αντί για ένα αγοράκι κ ένα κοριτσάκι έχουμε δυο αγοράκια !!! Το θετικό είναι ότι δεν πάσχουν απ κάποιο σύνδρομο.. τουλάχιστον απ τα 3 πιο συχνά .. την άλλη εβδομάδα θα ξέρουμε και για τ υπόλοιπα 512 σύνδρομα που είναι πιο σπάνια …. Στο μεταξύ τρέχει ακόμη μια εξέταση γονιδιακου ελέγχου όπου θα ξέρουμε περισσότερα σε 3 εβδομάδες … Απ τη στιγμή που μιλάμε για αγοράκι και το δεύτερο έχει σε σημαντικό βαθμό υποσπαδια κ θα πρέπει να μιλήσουμε με παιδοχειρουργό ώστε να ξέρουμε κατά ποσό λύνεται το θέμα μας κ το ποσό λειτουργικό θα είναι τ παιδάκι μας αργότερα… αυτά ήταν τ νέα μου! 

  • Ευχή 3
  • Δύναμη! 5
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , minnie26 είπε:

Καλημέρα κορίτσια ! Τελικά αντί για ένα αγοράκι κ ένα κοριτσάκι έχουμε δυο αγοράκια !!! Το θετικό είναι ότι δεν πάσχουν απ κάποιο σύνδρομο.. τουλάχιστον απ τα 3 πιο συχνά .. την άλλη εβδομάδα θα ξέρουμε και για τ υπόλοιπα 512 σύνδρομα που είναι πιο σπάνια …. Στο μεταξύ τρέχει ακόμη μια εξέταση γονιδιακου ελέγχου όπου θα ξέρουμε περισσότερα σε 3 εβδομάδες … Απ τη στιγμή που μιλάμε για αγοράκι και το δεύτερο έχει σε σημαντικό βαθμό υποσπαδια κ θα πρέπει να μιλήσουμε με παιδοχειρουργό ώστε να ξέρουμε κατά ποσό λύνεται το θέμα μας κ το ποσό λειτουργικό θα είναι τ παιδάκι μας αργότερα… αυτά ήταν τ νέα μου! 

είναι κάτι πολύ θετικό αυτό με το σύνδρομο, να βγουν και οι υπόλοιπες εξετάσεις καλές, να είναι κάτι αντιμετωπίσιμο εύχομαι

  • Ευχή 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , silvy22 είπε:

είναι κάτι πολύ θετικό αυτό με το σύνδρομο, να βγουν και οι υπόλοιπες εξετάσεις καλές, να είναι κάτι αντιμετωπίσιμο εύχομαι

Απαιτείται χειρουργική επέμβαση σίγουρα… το θέμα είναι κατά ποσό μπορεί να βοηθήσει το παιδί , ποσό λειτουργικό θα είναι ώστε να μην είναι μια ζωή με χειρουργεία κ επεμβάσεις ..πάει αλλού μετά ! Αναμένουμε να μιλήσουμε με τον παιδοχειρουργο τη Τρίτη να δούμε τ θα μας πει… πράγματι ότι δεν έχει κάποιο σύνδρομο είναι θετικό!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...