Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Μανούλες IVF 2023


Recommended Posts

Καλησπέρα κορίτσια!!

 Νέα στην παρέα σας😊

Τρίτη και δεκατρείς και σήμερα έκανα τη πρώτη μου ωοληψια,11 ωαρια!!!! Θα καταψυξουμε όσα με το καλό γονιμοποιηθούν και προχωρήσουν και η εμβρυομεταφορα θα γίνει σε επόμενο κύκλο. Εύχομαι σε όλες καλή επιτυχία 🙂🙂

  • Καλή τύχη! 4
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

1 hour ago, GBAL είπε:

Καλησπέρα τα μωράκια καλά. Σταθερά καλά και μεγαλώνουμε....1200 το ένα και 1100 το άλλο....και προχωράμε...είναι 39 ημέρες αύριο ...επιπλοκές μέχρι τώρα μια λοίμωξη που έπαθε το ένα και πέρασε χωρίς να αφήσει κάτι...μέρα μέρα συνεχίζουμε...

Αχ μπράβο! Χαίρομαι πάρα πολύ!! 

Είναι δυνατά πολύ τα μωράκια σου! Πίστη και όλα θα πάνε καλά! 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια! Επέστρεψα ξανά με νέα… και οι γιατροί που επισκεφτήκαμε μας είπαν πως τ θέμα λύνεται με τ αγοράκι μας… συμβαίνει 1 στις 300 γεννήσεις ! Απλά σίγουρα δε θα χρειαστεί ένα χειρουργοί… το ποσα χειρουργεία θα χρειαστεί εξαρτάται απ τ ποσό σοβαρό είναι τ θέμα και αυτό θα τ γνωρίζουμε αφού γεννηθουν τ μωράκια μας ! Τέλος , περιμένουμε κ τον γονιδιακό έλεγχο για να δούμε ότι όλα είναι καλά κ δεν κινδυνεύουμε απ κάτι..να υπάρξει καμία έκπληξη στο τέλος!!!!!! Να ενημερώσω πως είμαι 32+5! Τ αποτελέσματα θα βγουν σε 2 εβδομάδες κ κάτι ..

  • Μου αρέσει 4
  • Δύναμη! 5
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 13 λεπτά , minnie26 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! Επέστρεψα ξανά με νέα… και οι γιατροί που επισκεφτήκαμε μας είπαν πως τ θέμα λύνεται με τ αγοράκι μας… συμβαίνει 1 στις 300 γεννήσεις ! Απλά σίγουρα δε θα χρειαστεί ένα χειρουργοί… το ποσα χειρουργεία θα χρειαστεί εξαρτάται απ τ ποσό σοβαρό είναι τ θέμα και αυτό θα τ γνωρίζουμε αφού γεννηθουν τ μωράκια μας ! Τέλος , περιμένουμε κ τον γονιδιακό έλεγχο για να δούμε ότι όλα είναι καλά κ δεν κινδυνεύουμε απ κάτι..να υπάρξει καμία έκπληξη στο τέλος!!!!!! Να ενημερώσω πως είμαι 32+5! Τ αποτελέσματα θα βγουν σε 2 εβδομάδες κ κάτι ..

Τι ωραία νέα!!

Μπράβο μπράβο! 1 στα 300 σημαίνει ότι δεν είναι τόσο σπάνιο, άρα και οι γιατροί θα ξέρουν να το αντιμετωπίσουν. Εύχομαι με ένα χειρουργείο το μωράκι σας να ξεμπερδεψει και να μην χρειαστεί άλλο!! 

Τίποτα δεν θα αλλάξει! Πλησιάζουν οι μέρες για να τα πάρεις στην αγκαλιά σου!! 

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια εγώ έκανα αυχενική τη τρίτη όλα είναι πάρα πολύ καλά η ανάπτυξη του πολύ καλή μας είπε ότι είναι και ζωηρό χαχα μάλιστα καθόταν σχεδόν σταυροπόδι χαχχαχχα

σήμερα βγήκε και η papp-a όλα είναι μια χαρά μικρότερη από ένα στις 20000 η πιθανότητα για τα σύνδρομα , απλά η πιθανότητα της προεκλαμψίας έπεσε στο 1 προς 32. Από τη μια φοβάμαι από την άλλη σκέφτομαι ότι είναι πιθανότητες που ίσως επηρεάζεται και από τα παραπάνω κιλά μου δε ξέρω . 

Από σήμερα ξεκινάω salospir 160 και η αιματολογος μου άλλαξε και την innohep σε μεγαλύτερη δόση.  Απλά λίγο έχω αγχωθει και φοβηθεί θα έλεγα 

  • Μου αρέσει 2
  • Λουλούδια 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια καλημέρα! Πώς είστε όλες? Θέλω τα φώτα σας!!! Εγώ μπήκα στη 12η βδομάδα με δίδυμα (σήμερα με βάση τον τελευταίο υπέρηχο και χθες με βάση την εφαρμογή) και από χθες το βράδυ έχω κάτι πονάκια/τσιμπηματάκια που έρχονται και φεύγουν. Δεν είναι δυνατά σε καμία περίπτωση και δεν έχω δει αίμα, τα υγρά μου είναι λευκά και φυσιολογικά και δεν βγάζω έξτρα με τα πονάκια. Μίλησα με τη μαία χθες απέφυγε να μου πει τι μπορεί να είναι, είπε πιθανότατα κούραση, μου είπε χθες να πάρω ντεπόν, όπου πήρα και κοιμήθηκα καλά και τώρα ξύπνησα και συνεχίζει. Μου είπε επίσης να μείνω ξαπλωμένη και να σηκώνομαι μόνο για τουαλέτα και να ξεκινήσω σήμερα μαγνήσιο 2 φορές την ημέρα. Εγώ είμαι αγχωμένη κυρίως για το λόγο ότι δεν έχω κάνει 3,5 βδομάδες υπέρηχο και νιώθω οτι δε μπορώ να περιμένω την Τετάρτη για την αυχενική. Θα πάρω και τη μαία σε λίγο προφανώς και θα δω αν μπορώ να πάω για υπέρηχο. Αλλά ήθελα να ρωτήσω αν έχει καμία αντίστοιχη εμπειρία? Λέτε να είναι καμία αποκόλληση? 

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, Miss_Pineapple είπε:

Κορίτσια καλημέρα! Πώς είστε όλες? Θέλω τα φώτα σας!!! Εγώ μπήκα στη 12η βδομάδα με δίδυμα (σήμερα με βάση τον τελευταίο υπέρηχο και χθες με βάση την εφαρμογή) και από χθες το βράδυ έχω κάτι πονάκια/τσιμπηματάκια που έρχονται και φεύγουν. Δεν είναι δυνατά σε καμία περίπτωση και δεν έχω δει αίμα, τα υγρά μου είναι λευκά και φυσιολογικά και δεν βγάζω έξτρα με τα πονάκια. Μίλησα με τη μαία χθες απέφυγε να μου πει τι μπορεί να είναι, είπε πιθανότατα κούραση, μου είπε χθες να πάρω ντεπόν, όπου πήρα και κοιμήθηκα καλά και τώρα ξύπνησα και συνεχίζει. Μου είπε επίσης να μείνω ξαπλωμένη και να σηκώνομαι μόνο για τουαλέτα και να ξεκινήσω σήμερα μαγνήσιο 2 φορές την ημέρα. Εγώ είμαι αγχωμένη κυρίως για το λόγο ότι δεν έχω κάνει 3,5 βδομάδες υπέρηχο και νιώθω οτι δε μπορώ να περιμένω την Τετάρτη για την αυχενική. Θα πάρω και τη μαία σε λίγο προφανώς και θα δω αν μπορώ να πάω για υπέρηχο. Αλλά ήθελα να ρωτήσω αν έχει καμία αντίστοιχη εμπειρία? Λέτε να είναι καμία αποκόλληση? 

Δε μου ακούγεται κάτι σοβαρό, τα πονακια όταν είναι ανεκτά είναι φυσιολογικά γιατί μεγαλώνει η μήτρα, και εγώ είχα μέχρι 4ο μήνα. Αν δεν έχεις συσπάσεις και δεν έχεις δει αιμα λογικά είναι όλα οκ, η αποκόλληση συνοδευεται με αιμα όταν ειναι επικίνδυνη, άκου τις συμβουλές της μαιας και του γιατρού σου και καλή επιτυχία την Τετάρτη!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

On 17/6/2023 at 8:17 ΠΜ, Miss_Pineapple είπε:

Κορίτσια καλημέρα! Πώς είστε όλες? Θέλω τα φώτα σας!!! Εγώ μπήκα στη 12η βδομάδα με δίδυμα (σήμερα με βάση τον τελευταίο υπέρηχο και χθες με βάση την εφαρμογή) και από χθες το βράδυ έχω κάτι πονάκια/τσιμπηματάκια που έρχονται και φεύγουν. Δεν είναι δυνατά σε καμία περίπτωση και δεν έχω δει αίμα, τα υγρά μου είναι λευκά και φυσιολογικά και δεν βγάζω έξτρα με τα πονάκια. Μίλησα με τη μαία χθες απέφυγε να μου πει τι μπορεί να είναι, είπε πιθανότατα κούραση, μου είπε χθες να πάρω ντεπόν, όπου πήρα και κοιμήθηκα καλά και τώρα ξύπνησα και συνεχίζει. Μου είπε επίσης να μείνω ξαπλωμένη και να σηκώνομαι μόνο για τουαλέτα και να ξεκινήσω σήμερα μαγνήσιο 2 φορές την ημέρα. Εγώ είμαι αγχωμένη κυρίως για το λόγο ότι δεν έχω κάνει 3,5 βδομάδες υπέρηχο και νιώθω οτι δε μπορώ να περιμένω την Τετάρτη για την αυχενική. Θα πάρω και τη μαία σε λίγο προφανώς και θα δω αν μπορώ να πάω για υπέρηχο. Αλλά ήθελα να ρωτήσω αν έχει καμία αντίστοιχη εμπειρία? Λέτε να είναι καμία αποκόλληση? 

Καλημέρα! Κ γώ είχα μικρά πονάκια που ερχόντουσαν κ έφευγαν … χρειάζεσαι ξεκούραση χωρίς ν κανείς πολλά πολλά γιατί έχεις δυο μικρά σπορακια κ ο οργανισμός σου επιβαρύνεται ! Αποκόλληση δν είναι γιατί θα είχες κ αίμα, έστω σταγόνες! ( εγώ είχα 3-4 αποκολλήσεις κ έμεινα ξάπλα ως τον 4ο)… πολλές φορές νομίζουμε αντέχουμε αλλά το σώμα μας όχι κ χρειάζεται ξεκούραση! Ν κανείς τα απολύτως απαραίτητα ώστε να είσαι ασφαλής! 💙

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας κορίτσια! ♥️ Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας!! ♥️ Μου πέρασαν χθες το μεσημεράκι με απόγευμα.. Τελικά μίλησα και με το γιατρό και πήγα για υπέρηχο και για γενική και καλλιέργεια ούρων. Όποτε μετά ηρέμησα! Προληπτικά μου είπε ξεκουραση όλο το ΣΚ μου είπε προγεστερονη πρωί και βράδυ (έπαιρνα μόνο βράδυ ως τώρα) και μου έβαλε και μια Prolutex το μεσημέρι μέχρι Τετάρτη που θα πάω για αυχενική.. Περιμένουμε μόνο την καλλιέργεια να δούμε πως βγήκε αλλά σκέφτεται ότι ήταν μάλλον εντερικό και έκανα σπασμούς.. Τα είδα κιόλας και ηρέμησα!! 🙏🙏 Το ένα στριφογυρνούσε και το άλλο τεντωνόταν!! 🥹🥹 Δυνατοί σφυγμοί και στα δύο 160 και 151! Το CRL με έβγαζε ότι ήμουν 12 και 6 ημερών και τα μωρά είναι 6,4 και 6,5 cm αντίστοιχα! Οι πλακούντες είναι και οι δυο οπίσθιοι ψηλοί και ευτυχώς δεν είδε καμία αποκόλληση!! 🙏🙏 Μου είπε επίσης να μην ανησυχώ για την αυχενική μεθαύριο γιατί είδε ήδη ρινικό οστό και στα δυο και έκανε και τις μετρήσεις που βγήκαν 1,2 και 1,9.. Όποτε ηρέμησα κι εγώ μαζί!! Τώρα ανυπομονώ να τα δω την Τετάρτη και να κάνω και τις αιματολογικές. Το μόνο που ανησύχησα λίγο ήταν για τον τράχηλο.. Μου είπε ότι όλα είναι οκ και είναι κλειστός αλλά τον βρήκε 34 mm και κάπου διάβασα ότι πρέπει να είναι πάνω από 36 mm έχετε καθόλου εικόνα;; 

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, Miss_Pineapple είπε:

Καλημέρα σας κορίτσια! ♥️ Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας!! ♥️ Μου πέρασαν χθες το μεσημεράκι με απόγευμα.. Τελικά μίλησα και με το γιατρό και πήγα για υπέρηχο και για γενική και καλλιέργεια ούρων. Όποτε μετά ηρέμησα! Προληπτικά μου είπε ξεκουραση όλο το ΣΚ μου είπε προγεστερονη πρωί και βράδυ (έπαιρνα μόνο βράδυ ως τώρα) και μου έβαλε και μια Prolutex το μεσημέρι μέχρι Τετάρτη που θα πάω για αυχενική.. Περιμένουμε μόνο την καλλιέργεια να δούμε πως βγήκε αλλά σκέφτεται ότι ήταν μάλλον εντερικό και έκανα σπασμούς.. Τα είδα κιόλας και ηρέμησα!! 🙏🙏 Το ένα στριφογυρνούσε και το άλλο τεντωνόταν!! 🥹🥹 Δυνατοί σφυγμοί και στα δύο 160 και 151! Το CRL με έβγαζε ότι ήμουν 12 και 6 ημερών και τα μωρά είναι 6,4 και 6,5 cm αντίστοιχα! Οι πλακούντες είναι και οι δυο οπίσθιοι ψηλοί και ευτυχώς δεν είδε καμία αποκόλληση!! 🙏🙏 Μου είπε επίσης να μην ανησυχώ για την αυχενική μεθαύριο γιατί είδε ήδη ρινικό οστό και στα δυο και έκανε και τις μετρήσεις που βγήκαν 1,2 και 1,9.. Όποτε ηρέμησα κι εγώ μαζί!! Τώρα ανυπομονώ να τα δω την Τετάρτη και να κάνω και τις αιματολογικές. Το μόνο που ανησύχησα λίγο ήταν για τον τράχηλο.. Μου είπε ότι όλα είναι οκ και είναι κλειστός αλλά τον βρήκε 34 mm και κάπου διάβασα ότι πρέπει να είναι πάνω από 36 mm έχετε καθόλου εικόνα;; 

Μπράβο, ευτυχώς ηρέμησες, καλά αποτελέσματα και στην αυχενικη τωρα!

Το μήκος του τραχηλου πριν τις 16 βδομάδες δεν αποτελεί κάποια αξιόπιστη μέτρηση, σε νοιάζει να είναι κλειστός, αφού είναι πάνω από 3 μια χαρά είσαι. Και μένα κάπου τόσο ήταν και τώρα πλεον στην 20η είναι γύρω στο 4,4. Αν δουν κάτι ανησυχητικό οι γιατροί μας ειδοποιούν, μην ανησυχείς

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 8 λεπτά , Nels είπε:

Μπράβο, ευτυχώς ηρέμησες, καλά αποτελέσματα και στην αυχενικη τωρα!

Το μήκος του τραχηλου πριν τις 16 βδομάδες δεν αποτελεί κάποια αξιόπιστη μέτρηση, σε νοιάζει να είναι κλειστός, αφού είναι πάνω από 3 μια χαρά είσαι. Και μένα κάπου τόσο ήταν και τώρα πλεον στην 20η είναι γύρω στο 4,4. Αν δουν κάτι ανησυχητικό οι γιατροί μας ειδοποιούν, μην ανησυχείς

Έχεις δίκιο, εμένα στην β επιπέδου ήταν 3.15 και τώρα στις 30 εβδομάδες 3.95cm. και ας είναι 1.5 κιλό η μπουμπού. Όσο προχωράει η κύηση είναι φυσιολογικό. Ασκείτε πίεση. Η μέτρηση του τραχήλου δεν είναι στάνταρ. Εμένα μια μέρα πριν με έβγαλε 4.05. στην β επιπέδου ο ένας 2.7 ο γιατρός μου 3.15 που προανέφερα. 

Όλα καλά ❤️

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια! 33+5 χθες κ τα μωράκια να ζυγίζουν 2000 κ 2.250! Ευχαριστημένη είμαι! Μου είπε να ετοιμάσω βαλίτσα γιατί ποτέ δε ξέρουμε τι γίνεται μ τα δίδυμα αν κ ακόμη δν έχω συσπάσεις παρά μόνο κράμπες… θα κάνω ενέσεις 2 μέρες για τα πνευμονια των μωρών…  αν δν επέμβει η φύση στις 14 Ιουλίου θα είναι κ η μέρα τοκετού!!!

  • Ευχή 10
  • Λουλούδια 2
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, minnie26 είπε:

Καλημέρα κορίτσια! 33+5 χθες κ τα μωράκια να ζυγίζουν 2000 κ 2.250! Ευχαριστημένη είμαι! Μου είπε να ετοιμάσω βαλίτσα γιατί ποτέ δε ξέρουμε τι γίνεται μ τα δίδυμα αν κ ακόμη δν έχω συσπάσεις παρά μόνο κράμπες… θα κάνω ενέσεις 2 μέρες για τα πνευμονια των μωρών…  αν δν επέμβει η φύση στις 14 Ιουλίου θα είναι κ η μέρα τοκετού!!!

Πω πω, πόσο γρήγορα περνάει ο καιρός!! Σου εύχομαι σύντομα να κρατήσεις τα δύο θαυματάκια σου στην αγκαλιά σου με ένα πόνο και χωρίς εκπλήξεις :) 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 17 λεπτά , EvgeniaCher είπε:

Πω πω, πόσο γρήγορα περνάει ο καιρός!! Σου εύχομαι σύντομα να κρατήσεις τα δύο θαυματάκια σου στην αγκαλιά σου με ένα πόνο και χωρίς εκπλήξεις :) 

Περνάει χωρίς να το πάρουμε χαμπάρι ! Ακόμη δεν τ έχω πιστέψει … είμαι ανυπόμονη κ λαχταραω να τ συναντήσω ! Ευχαριστώ πολύ , κ σε σένα όλα να πάνε καλά !!!💜

  • Μου αρέσει 2
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...