Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Μανούλες IVF 2023


Recommended Posts

6 ώρες πρίν, minnie26 είπε:

Απαιτείται χειρουργική επέμβαση σίγουρα… το θέμα είναι κατά ποσό μπορεί να βοηθήσει το παιδί , ποσό λειτουργικό θα είναι ώστε να μην είναι μια ζωή με χειρουργεία κ επεμβάσεις ..πάει αλλού μετά ! Αναμένουμε να μιλήσουμε με τον παιδοχειρουργο τη Τρίτη να δούμε τ θα μας πει… πράγματι ότι δεν έχει κάποιο σύνδρομο είναι θετικό!

Εύχομαι το καλύτερο για το παιδι. Οσο λιγότερη ταλαιπωρία! Περιμένουμε νεα σου!

  • Ευχή 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

8 hours ago, minnie26 said:

Καλημέρα κορίτσια ! Τελικά αντί για ένα αγοράκι κ ένα κοριτσάκι έχουμε δυο αγοράκια !!! Το θετικό είναι ότι δεν πάσχουν απ κάποιο σύνδρομο.. τουλάχιστον απ τα 3 πιο συχνά .. την άλλη εβδομάδα θα ξέρουμε και για τ υπόλοιπα 512 σύνδρομα που είναι πιο σπάνια …. Στο μεταξύ τρέχει ακόμη μια εξέταση γονιδιακου ελέγχου όπου θα ξέρουμε περισσότερα σε 3 εβδομάδες … Απ τη στιγμή που μιλάμε για αγοράκι και το δεύτερο έχει σε σημαντικό βαθμό υποσπαδια κ θα πρέπει να μιλήσουμε με παιδοχειρουργό ώστε να ξέρουμε κατά ποσό λύνεται το θέμα μας κ το ποσό λειτουργικό θα είναι τ παιδάκι μας αργότερα… αυτά ήταν τ νέα μου! 

Τα πολύ θετικά νέα είναι ότι δεν έχει κάποιο σύνδρομο και είναι γερός!!! 🙏🏻🙏🏻 Εύχομαι τα νέα που θα λάβετε από τον παιδοχειρούργο και τα αποτελέσματα που θα λάβετε να είναι όλα καλά!!! ❤️ 

  • Ευχή 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια τη κάνετε ? 

Άυριο εχω την αυχενική και έχω πάρα πολύ άγχος. Ήθελα να ρωτήσω εσάς ποτέ σας σταμάτησαν τα φάρμακα της εξωσωματικής? 

Επίσης έχω ένα θέμα κάνω prolutex και innohep έχει μελανιασει πολύ το σημείο και έχει σε μερικά σημείο πιάνω σα μπαλάκια και επειδή τρυπάω πολλές φορές στο ίδιο και στο ίδιο σημείο πονάει πολύ όταν βάζω τη βελόνα. Υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω? Δε ξέρω 

  • Καλή τύχη! 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 47 λεπτά , Ria_ είπε:

Καλημέρα κορίτσια τη κάνετε ? 

Άυριο εχω την αυχενική και έχω πάρα πολύ άγχος. Ήθελα να ρωτήσω εσάς ποτέ σας σταμάτησαν τα φάρμακα της εξωσωματικής? 

Επίσης έχω ένα θέμα κάνω prolutex και innohep έχει μελανιασει πολύ το σημείο και έχει σε μερικά σημείο πιάνω σα μπαλάκια και επειδή τρυπάω πολλές φορές στο ίδιο και στο ίδιο σημείο πονάει πολύ όταν βάζω τη βελόνα. Υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω? Δε ξέρω 

Καλημέρα,

Συνήθως ξεκινάνε από την 12η εβδομάδα και τα κόβουν σταδιακά.

Κανονικά πρέπει να τα κάνεις εναλλάξ απλά να έχει 3 δάχτυλα απόσταση από τον ομφαλό. Και όταν κάνεις την ένεση να το πατάς λίγο. Καρούμπαλο κάνεις εάν πατήσεις πολύ απότομα το φάρμακο. Θέλει σιγά σιγά. Βοηθάει το βούτυρο στην περιοχή ή λάδι καρύδας, να μαλακώσει το δέρμα σου. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 53 λεπτά , Ria_ είπε:

Καλημέρα κορίτσια τη κάνετε ? 

Άυριο εχω την αυχενική και έχω πάρα πολύ άγχος. Ήθελα να ρωτήσω εσάς ποτέ σας σταμάτησαν τα φάρμακα της εξωσωματικής? 

Επίσης έχω ένα θέμα κάνω prolutex και innohep έχει μελανιασει πολύ το σημείο και έχει σε μερικά σημείο πιάνω σα μπαλάκια και επειδή τρυπάω πολλές φορές στο ίδιο και στο ίδιο σημείο πονάει πολύ όταν βάζω τη βελόνα. Υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω? Δε ξέρω 

Καλησπέρα. Εμένα αρχισε να μου τα μειωνει μετα την αυχενικη με στοχο να τα κοψω μεσα σε μια εβδομαδα περιπου. 

Ως προς την ερώτηση σου για prolutex innohep εμενα μου ειχε πει οτι μπορω να κανω και στο μηρό καμια φορα αλλα εκει ποναει περισσότερο. μια φορα δοκιμασα αντιπηκτικη στο μηρο  και εκανα μελανια ενω στην κοιλια σπανιως εκανα μελανια. Για την καλη απορροφηση της prolutex  ειναι σημαντικο παντως να εναλλασεις τα σημεια στην κοιλια. Ειναι λαθος να τρυπας στο ιδιο σημειο. Μπορείς να βρεις βιντεάκι στο youtube πως εναλλασουμε τα σημεια σαν χαμογελο γυρω και σε συγκεκριμένη αποσταση απο τον ομφαλό

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

7 ώρες πρίν, Xristina96 είπε:

Καλημέρα,

Συνήθως ξεκινάνε από την 12η εβδομάδα και τα κόβουν σταδιακά.

Κανονικά πρέπει να τα κάνεις εναλλάξ απλά να έχει 3 δάχτυλα απόσταση από τον ομφαλό. Και όταν κάνεις την ένεση να το πατάς λίγο. Καρούμπαλο κάνεις εάν πατήσεις πολύ απότομα το φάρμακο. Θέλει σιγά σιγά. Βοηθάει το βούτυρο στην περιοχή ή λάδι καρύδας, να μαλακώσει το δέρμα σου. 

Πάντα εναλλάξ το κάνω η αλήθεια και ειδικά την prolutex που μου τη κάνει ο άντρας μου τη κάνει πολύ σιγά αλλά και πάλι . Θα δοκιμάσω κάτι από αυτά που λες .. στην αρχή μου είχαν πει 2 δάχτυλα μετά διάβασα το 3 και άρχισα να το κάνω πιο μακρυά αλλά και πάλι...

7 ώρες πρίν, armousi είπε:

Καλησπέρα. Εμένα αρχισε να μου τα μειωνει μετα την αυχενικη με στοχο να τα κοψω μεσα σε μια εβδομαδα περιπου. 

Ως προς την ερώτηση σου για prolutex innohep εμενα μου ειχε πει οτι μπορω να κανω και στο μηρό καμια φορα αλλα εκει ποναει περισσότερο. μια φορα δοκιμασα αντιπηκτικη στο μηρο  και εκανα μελανια ενω στην κοιλια σπανιως εκανα μελανια. Για την καλη απορροφηση της prolutex  ειναι σημαντικο παντως να εναλλασεις τα σημεια στην κοιλια. Ειναι λαθος να τρυπας στο ιδιο σημειο. Μπορείς να βρεις βιντεάκι στο youtube πως εναλλασουμε τα σημεια σαν χαμογελο γυρω και σε συγκεκριμένη αποσταση απο τον ομφαλό

Εμένα μου είπε ο γυναικολος στο επόμενο ραντεβού ότι θα τα κόψουμε τα περισσότερα ,θα είμαι 16 εβδομάδες κοντά και μου φάνηκε λίγο αργά για αυτό ρωτησα.

Αχ εμένα ειδικά δεξιά έχει μελανιασει πολυ. Δεν ήξερα αυτό για το χαμόγελο , θυμόμουν ότι μου είχαν πει μόνο δεξιά η αριστερά, σήμερα την έκανα από κάτω είδα βιντεάκι στο ίντερνετ όπως μου είπες. Σε ευχαριστώ πολύ ! 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλες! Επειδή και εγώ έκανα αντιπηκτικες σε όλη την εγκυμοσύνη, καθώς και 6εβδομαδες αφού γέννησα,είχα θέματα με το δέρμα γύρω από την κοιλιά,είχε σκληρύνει και δυσκολευομουν να βάλω τη σύριγγα. Μετά ξεκίνησα τις ενέσεις στους μηρούς και στους προσαγωγούς. Στους μηρούς λόγω του ότι το δέρμα είναι πιο σκληρό από τη φύση του,πονάει πιο πολύ,ενώ στους προσαγωγούς όχι τόσο. Όμως από εκεί περνάει η μηριαία αρτηρία και είναι πολύ επικίνδυνο, ευτυχώς ο φαρμακοποιός μου είπε να μην ξανακάνω σε εκείνο το σημείο. Οπότε και εγώ συνέχισα στην κοιλιά και ψηλά στους μηρούς. Πονούσα παρά πολύ,αλλά τουλάχιστον δεν ήταν επικίνδυνο . Με το καλό τα μωράκια σας❤️

Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

Καλησπέρα σε όλες! Επειδή και εγώ έκανα αντιπηκτικες σε όλη την εγκυμοσύνη, καθώς και 6εβδομαδες αφού γέννησα,είχα θέματα με το δέρμα γύρω από την κοιλιά,είχε σκληρύνει και δυσκολευομουν να βάλω τη σύριγγα. Μετά ξεκίνησα τις ενέσεις στους μηρούς και στους προσαγωγούς. Στους μηρούς λόγω του ότι το δέρμα είναι πιο σκληρό από τη φύση του,πονάει πιο πολύ,ενώ στους προσαγωγούς όχι τόσο. Όμως από εκεί περνάει η μηριαία αρτηρία και είναι πολύ επικίνδυνο, ευτυχώς ο φαρμακοποιός μου είπε να μην ξανακάνω σε εκείνο το σημείο. Οπότε και εγώ συνέχισα στην κοιλιά και ψηλά στους μηρούς. Πονούσα παρά πολύ,αλλά τουλάχιστον δεν ήταν επικίνδυνο . Με το καλό τα μωράκια σας❤️

Εγω κορίτσια αφού έχει η κοιλιά σουρωτήρι κάνω καμία στους μηρούς που πονάει αρκετά … και στα μπράτσα βεβαια φαίνονται οι μελανιές αλλά λίγο να ηρεμήσει η κοιλιά … και στην κοιλιά πάω και πιο έξω 

1 hour ago, minnie26 είπε:

Κορίτσια καλησπέρα ! Σήμερα με πήραν τηλ τα αποτελέσματα μοριακού καρυοτυπου βγήκαν αρνητικα κ για τα δυο μωράκια !! Ευτυχώς κ κάτι θετικό … τώρα περιμένουμε να δούμε τι θα μας πει ο παιδοχειρουργός στο ποσό μπορεί να λυθεί τ θέμα κ αναμένουμε τ αποτελέσματα από τον γονιδιακό έλεγχο…

Μπράβο ! Μπράβο ! Αύριο έχετε τον παιδοχειρουργό;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , silvy22 είπε:

Μπράβο ! Μπράβο ! Αύριο έχετε τον παιδοχειρουργό;

Αύριο έχουμε ναι! Απ το τηλέφωνο λίγο που μιλήσαμε μας είπε ότι είναι βαριάς μορφής υποσπαδιας κ χρειάζεται πολλαπλά χειρουργεία ..(4-5).. αγχώθηκα δεν το κρύβω… θα μας τ εξηγήσει αναλυτικότερα αύριο! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 21 λεπτά , minnie26 είπε:

Αύριο έχουμε ναι! Απ το τηλέφωνο λίγο που μιλήσαμε μας είπε ότι είναι βαριάς μορφής υποσπαδιας κ χρειάζεται πολλαπλά χειρουργεία ..(4-5).. αγχώθηκα δεν το κρύβω… θα μας τ εξηγήσει αναλυτικότερα αύριο! 

Πιστεύω το λένε και κάπως γενικά ότι είδε απο τον υπερυχο, να γεννηθεί το παιδάκι με το καλό και θα σας τα πει πιο συγκεκριμένα , εύχομαι το πιο ανώδυνο να είναι 

  • Ευχή 2
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια! Θα ηθελα να ρωτησω σχετικα με τη 2μηνη αδεια κυοφοριας (56 μερες πριν την ΠΗΤ) ποια ειναι η ΠΗΤ που γραφουν στη βεβαιωση οι γιατροί για εμας που ειμαστε από εξωσωματική; Αυτη που υπολογίζεται με βαση την εμβρυομεταφορα ή αυτη βασει υπερηχων;

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, armousi said:

Καλησπέρα κορίτσια! Θα ηθελα να ρωτησω σχετικα με τη 2μηνη αδεια κυοφοριας (56 μερες πριν την ΠΗΤ) ποια ειναι η ΠΗΤ που γραφουν στη βεβαιωση οι γιατροί για εμας που ειμαστε από εξωσωματική; Αυτη που υπολογίζεται με βαση την εμβρυομεταφορα ή αυτη βασει υπερηχων;

Εμένα μου βάλανε αυτή που υπολόγιζε βάση τελευταίας περιόδου....

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 18 λεπτά , GBAL είπε:

Εμένα μου βάλανε αυτή που υπολόγιζε βάση τελευταίας περιόδου....

Κορίτσι μου τι κάνεις πως είσαι; 

Πως είναι τα μωράκια σου; 

2 ώρες πρίν, armousi είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! Θα ηθελα να ρωτησω σχετικα με τη 2μηνη αδεια κυοφοριας (56 μερες πριν την ΠΗΤ) ποια ειναι η ΠΗΤ που γραφουν στη βεβαιωση οι γιατροί για εμας που ειμαστε από εξωσωματική; Αυτη που υπολογίζεται με βαση την εμβρυομεταφορα ή αυτη βασει υπερηχων;

Γράφουν αυτήν που σου γράφουν σε κάθε υπέρηχο. Ή με την εμβρυομεταφορα ή με την τελευταία σου περίοδο, ούτως η άλλως η διαφορά είναι 1-2 μερουλες. 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...