Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Μανούλες IVF 2023


Recommended Posts

πρίν από 38 λεπτά , amelie77 είπε:

Σαφέστατα ο,τι σας είπαν οι γιατροί. Και εμένα διαβητολόγος μου το ειπε. Δεν εχει ονως νόημα τοςο να τρυπιέσαι συνεχώς ανα ώρα. Για τρία τρύπημα τα την ημέρα μου έδωσαν αυτές τις οδηγίες. Υποτίθεται οτι μετά το μεσημεριανό λένε μετά απο δυο ωρσ Γιατι κινεισαι περισσότερο και τρως περισσότερο οποτε θέλουν να δουν γλυκόζη μακράς διαρκείας .. 

Παντως εγώ ειχα περισσότερο θέμα στην πρωινή μέτρηση νηστείας. Ετσι δηλ διαγνώστηκε με αντίσταση στην ινσουλίνη. Ανεξάρτητα απο κύηση. 

Το ξέρω, προσωρινά τρυπιεμαι συνέχεια για να δω τι μου ταιριάζει και τι μου ανεβάζει εμένα το ζάχαρο. Προς το παρόν πάμε καλά. Μόνο με το πρωινό υπήρχε θέμα αλλά με την αλλαγή που κάναμε μάλλον όλα καλά. 

Με το νηστείας είμαι συνήθως πολύ χαμηλά. Υπογλυκαιμία 60 έως 70. 

Τώρα βλέπουμε. 1 εβδομάδα θα το κάνω. Δεν έχω το μεσημέρι πολύ φαγητό, ακόμα δεν μου έχει βάλει ιδιαίτερα υδατάνθρακες. Σήμερα έχω φασολάκια με σαλάτα χωρίς ψωμί. Θα δούμε πως θα πάει. Κάνω υπομονή. 

  • Καλή τύχη! 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

11 ώρες πρίν, kateriiina25 είπε:

Κορίτσι μου το 99 για νηστείας είναι πολύ. Απορώ που δεν σου ζήτησαν να κάνεις μετρήσεις. Εγώ στην θέση σου θα έπαιρνα έναν μετρητή να έχω μία εικόνα 

Βασικά είναι χωρίς καθόλου ζάχαρη, όχι λιγότερη. 

Εμένα με πιάνουν ταχυκαρδίες και μία γενικότερη ταραχή όταν ανεβαίνει το ζάχαρο και το καταλαβαίνω αμέσως. 

Νομίζω αυτό που έχεις είναι προδιάθεση και όχι διαβήτης. Αλλιώς θα σου είχαν δώσει ινσουλίνη. Λογικά έτσι θα το πάτε μέχρι τέλους με διατροφή, δεν νομίζω να χρειαστείς αγωγή

Αλήθεια ? Ωχ τώρα αγχώθηκα , τη Δευτέρα θα πάρω και την ενδοκρινολόγο να την ενημερώσω αν είναι τώρα που το λες δε θυμάμαι αν της το είχα αναφέρει για το ζάχαρο ,αν κ νομίζω ναι αλλά ίσως για αρχή να μη της φάνηκε πολύ δε ξέρω. Θα τη πάρω να μου γράψει μια εξέταση οπότε θα την ενημερώσω ξανά αν είναι να δω τι θα μου πει . 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, amelie77 said:

Καλημέρα σε όλες! 
Επειδή διαβάζω αρκετά συχνά τους προβληματισμούς σας(μας). Το σάκχαρο κύησης είναι πάνω απο 92 νηστείας δηλ το πρωινό.
Θέλουν μέτρηση δυο ώρες μετά το μεσημεριανό (μικρότερο του 120) και μία ώρα μετά το βραδυνο (μικρότερο του 130). Θεωρώ αν προσέξουμε την διατροφή με περιορισμό (όχι αποκλεισμό) υδατανθράκων ρυθμίζεται σχετικά εύκολα! Γενικά χρειάζεται φειδώ με μακαρόνια πίτες ψωμιά παξιμάδια. Και φρούτα κατανομή στο 24ωρο. Γενικά συχνά μικρά γεύματα. 

Μήπως εννοείς ο διαβήτης κύησης; Γιατί το σάκχαρο κύησης πρέπει να είναι κάτω από 92 το πρωί. Όσο για το μία ή δύο ώρες μετά είναι αναλόγως τον γιατρό απ ότι καταλαβαίνω. Στην μία ώρα το θες κάτω από 140 και στις 2 κάτω από 120

1 hour ago, Xristina96 said:

Ααααα οκ, δεν το γνώριζα. Σε ευχαριστώ πολύ.

Άρα συνεχίζω με τοστακι που μου αρέσει; Μετά την γλυκόζη είχα 181. 

Με δημητριακά είχα 173 και την δεύτερη μέρα 146. Σήμερα με 2 αυγά και φέτα τυρί με φρυγανιά είχα 90. Άρα το θέλουμε 90 με 140 μετά από 1 ώρα;

Τέλος τσίχλες επιτρέπονται; Λόγω τσιγάρου που και που θέλω τσίχλα. Τρώω τις μαστίχες ελμα, γράφουν όμως πίσω υδατάνθρακες 73g. Σάκχαρα 0g. 

Συγνώμη εάν φαίνομαι τελείως χαζή αλλά δεν ξέρω καν να διαβάζω τις ετικέτες από πίσω. Δεν ξέρω τι σημαίνουν. 

Εμένα μου είπαν όλα μετά από 1 ώρα και 10 λεπτά. Όχι μετά από 2 ώρες. Και στην καμπύλη το πρόβλημα μου ήταν στην 1 ώρα μετά. Στο 2 Ώρο ήταν 80 κάτι η τιμή. Με 75γρ. Γλυκόζης.

Το ζάχαρο νηστείας μου είναι πάντα κάτω από 80. Θεωρείται προβληματικό;;

100 ερωτήσεις σας κάνω συγνώμη.

Αν το τοστ δεν σου ανεβάζει πολύ φαντάζομαι μπορείς να το τρως αν και για σνακ θεωρείται πολύ. Ό,τι σου πει η διατροφολόγος.

Οι τσίχλες δεν νομίζω ότι μπορούν να επηρεάσουν σημαντικά το ζάχαρο. Ε φαντάζομαι δεν θα τρως και 10 την μέρα. Απλώς να κοιτάς να είναι χωρίς ζάχαρη (οι περισσότερες είναι)

Στις ετικέτες από πίσω σε ενδιαφέρουν 

59 minutes ago, Ria_ said:

Αλήθεια ? Ωχ τώρα αγχώθηκα , τη Δευτέρα θα πάρω και την ενδοκρινολόγο να την ενημερώσω αν είναι τώρα που το λες δε θυμάμαι αν της το είχα αναφέρει για το ζάχαρο ,αν κ νομίζω ναι αλλά ίσως για αρχή να μη της φάνηκε πολύ δε ξέρω. Θα τη πάρω να μου γράψει μια εξέταση οπότε θα την ενημερώσω ξανά αν είναι να δω τι θα μου πει . 

Το θέμα είναι ότι είσαι στην αρχή της κύησης ακόμα και μετά είναι που δυσκολεύουν τα πράγματα με το σάκχαρο, μετά την 20η εβδομάδα. Οπότε αν υπάρχει προδιάθεση να το κοντρολάρεις από τώρα 

  • Μου αρέσει 1

eardp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 15 λεπτά , kateriiina25 είπε:

Μήπως εννοείς ο διαβήτης κύησης; Γιατί το σάκχαρο κύησης πρέπει να είναι κάτω από 92 το πρωί. Όσο για το μία ή δύο ώρες μετά είναι αναλόγως τον γιατρό απ ότι καταλαβαίνω. Στην μία ώρα το θες κάτω από 140 και στις 2 κάτω από 120

Αν το τοστ δεν σου ανεβάζει πολύ φαντάζομαι μπορείς να το τρως αν και για σνακ θεωρείται πολύ. Ό,τι σου πει η διατροφολόγος.

Οι τσίχλες δεν νομίζω ότι μπορούν να επηρεάσουν σημαντικά το ζάχαρο. Ε φαντάζομαι δεν θα τρως και 10 την μέρα. Απλώς να κοιτάς να είναι χωρίς ζάχαρη (οι περισσότερες είναι)

Στις ετικέτες από πίσω σε ενδιαφέρουν 

Το θέμα είναι ότι είσαι στην αρχή της κύησης ακόμα και μετά είναι που δυσκολεύουν τα πράγματα με το σάκχαρο, μετά την 20η εβδομάδα. Οπότε αν υπάρχει προδιάθεση να το κοντρολάρεις από τώρα 

Ναι διαβήτη κύησης εννοούσα! Ναι αυτές τις τιμές που λες και εσύ Κατερίνα μου είπαν με λίγο πιο αυστηρά όρια μετά το φαγητό σε σχέση με αυτά που είπαν σε εσένα! Ria άρχισε την διατροφή απο τωρα! 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 32 λεπτά , kateriiina25 είπε:

Μήπως εννοείς ο διαβήτης κύησης; Γιατί το σάκχαρο κύησης πρέπει να είναι κάτω από 92 το πρωί. Όσο για το μία ή δύο ώρες μετά είναι αναλόγως τον γιατρό απ ότι καταλαβαίνω. Στην μία ώρα το θες κάτω από 140 και στις 2 κάτω από 120

Αν το τοστ δεν σου ανεβάζει πολύ φαντάζομαι μπορείς να το τρως αν και για σνακ θεωρείται πολύ. Ό,τι σου πει η διατροφολόγος.

Οι τσίχλες δεν νομίζω ότι μπορούν να επηρεάσουν σημαντικά το ζάχαρο. Ε φαντάζομαι δεν θα τρως και 10 την μέρα. Απλώς να κοιτάς να είναι χωρίς ζάχαρη (οι περισσότερες είναι)

Στις ετικέτες από πίσω σε ενδιαφέρουν 

Το θέμα είναι ότι είσαι στην αρχή της κύησης ακόμα και μετά είναι που δυσκολεύουν τα πράγματα με το σάκχαρο, μετά την 20η εβδομάδα. Οπότε αν υπάρχει προδιάθεση να το κοντρολάρεις από τώρα 

Ααααα κατάλαβα. Αλλιώς να πάει με γεύμα το ζάχαρο στο 125 και αλλιώς με σνακ; Το ίδιο ισχύει και εάν κάνουμε μια τσαχπινια με γλυκό; Ρε συ, για το ζαχαροπλαστείο στην Αττική με τα γλυκά για διαβητικούς τι έχεις να πεις; Μπορώ να πάρω μια παστουλα που έχω σκάσει για γλυκό; Να φάω το Σ/Κ που έχω 1 γεύμα λιγότερο; 

Ναι οι τσίχλες είναι μαστίχα, χωρίς ζάχαρη γράφουν από πίσω. Μπα 2-4 την ημέρα Μαξ. Ανάλογα πως με πιάνει η επιθυμία με το φαγητό ή το τσιγάρο.

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

31 minutes ago, Xristina96 said:

Ααααα κατάλαβα. Αλλιώς να πάει με γεύμα το ζάχαρο στο 125 και αλλιώς με σνακ; Το ίδιο ισχύει και εάν κάνουμε μια τσαχπινια με γλυκό; Ρε συ, για το ζαχαροπλαστείο στην Αττική με τα γλυκά για διαβητικούς τι έχεις να πεις; Μπορώ να πάρω μια παστουλα που έχω σκάσει για γλυκό; Να φάω το Σ/Κ που έχω 1 γεύμα λιγότερο; 

Ναι οι τσίχλες είναι μαστίχα, χωρίς ζάχαρη γράφουν από πίσω. Μπα 2-4 την ημέρα Μαξ. Ανάλογα πως με πιάνει η επιθυμία με το φαγητό ή το τσιγάρο.

 

Σου έγραφα πριν για τις ετικέτες και κάτι έγινε και το έσβησα και το έστειλα μισό. 

Στις ετικέτες πίσω θα κοιτάς τον υδατάνθρακα. Συνήθως λέει ποσότητα ανά 100γρ και κάποιες φορές έχει και μερίδας. Εσύ θες να τρως 30γρ στα μεγάλα γεύματα και 15γρ στα ενδιάμεσα. Προφανώς δεν θα κάτσεις να κοιτάξεις και πόσο υδατάνθρακα έχει το κοτόπουλο ή η ντομάτα για να προσθέσεις. Μιλάω για τον καθαρό υδατάνθρακα, πατάτα, ρύζι, μακαρόνια, ψωμί κτλ. Αν τα μακαρόνια πχ λένε πίσω 70γρ υδατάνθρακα ανά 100γρ τότε σημαίνει ότι πρέπει να φας γύρω στα 45γρ μακαρόνια (κλάμα) Τα φρούτα εμένα μου τα έχει δώσει αναλυτικά πόσο τρώω από το κάθε ένα σε σνακ. Μπορώ να σου στείλω την λίστα αν θες.

Μάλλον λες για το slim bites, σωστά; Εγώ στις τρελές λιγουρες εκεί πάω. Έχω φάει μέχρι στιγμής 3 γλυκάκια από κει και καθε φορά τσεκάρω ζάχαρο και είμαι μια χαρά, πράγματι δεν ανεβάζουν 


eardp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 18 λεπτά , kateriiina25 είπε:

Σου έγραφα πριν για τις ετικέτες και κάτι έγινε και το έσβησα και το έστειλα μισό. 

Στις ετικέτες πίσω θα κοιτάς τον υδατάνθρακα. Συνήθως λέει ποσότητα ανά 100γρ και κάποιες φορές έχει και μερίδας. Εσύ θες να τρως 30γρ στα μεγάλα γεύματα και 15γρ στα ενδιάμεσα. Προφανώς δεν θα κάτσεις να κοιτάξεις και πόσο υδατάνθρακα έχει το κοτόπουλο ή η ντομάτα για να προσθέσεις. Μιλάω για τον καθαρό υδατάνθρακα, πατάτα, ρύζι, μακαρόνια, ψωμί κτλ. Αν τα μακαρόνια πχ λένε πίσω 70γρ υδατάνθρακα ανά 100γρ τότε σημαίνει ότι πρέπει να φας γύρω στα 45γρ μακαρόνια (κλάμα) Τα φρούτα εμένα μου τα έχει δώσει αναλυτικά πόσο τρώω από το κάθε ένα σε σνακ. Μπορώ να σου στείλω την λίστα αν θες.

Μάλλον λες για το slim bites, σωστά; Εγώ στις τρελές λιγουρες εκεί πάω. Έχω φάει μέχρι στιγμής 3 γλυκάκια από κει και καθε φορά τσεκάρω ζάχαρο και είμαι μια χαρά, πράγματι δεν ανεβάζουν 

Εάν σου είναι εύκολο ναι. Άρα παίζεις και την αριθμητική στα χέρια σου πλέον με τα γραμμάρια. Αυτό το κάνεις χρόνια ή τώρα ξεκίνησες; 

Ναι αυτά λέω. Έχω πάθει τραλαλα για γλυκό και λέω να πάω από εκεί. 

Εάν σου είναι εύκολο ναι στείλε μου. Να έχω μια εικόνα και στα φρούτα. 

Τώρα στην δουλειά φαντάσου έφαγα μισό κοτόπουλο ψημένο, με κύβους κεφαλοτύρι και τορτίγια αντί για πίτα που έγραφε δεν είχα. Και το Άχαρο 102. Και έφαγα φουλ. Ένιωσα ότι φούσκωσα. 

Ελπίζω να μην πάρω αλλά κιλά αφού κάνουμε διατροφή

 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Xristina96 said:

Εάν σου είναι εύκολο ναι. Άρα παίζεις και την αριθμητική στα χέρια σου πλέον με τα γραμμάρια. Αυτό το κάνεις χρόνια ή τώρα ξεκίνησες; 

Ναι αυτά λέω. Έχω πάθει τραλαλα για γλυκό και λέω να πάω από εκεί. 

Εάν σου είναι εύκολο ναι στείλε μου. Να έχω μια εικόνα και στα φρούτα. 

Τώρα στην δουλειά φαντάσου έφαγα μισό κοτόπουλο ψημένο, με κύβους κεφαλοτύρι και τορτίγια αντί για πίτα που έγραφε δεν είχα. Και το Άχαρο 102. Και έφαγα φουλ. Ένιωσα ότι φούσκωσα. 

Ελπίζω να μην πάρω αλλά κιλά αφού κάνουμε διατροφή

 

Έκανα για 1,5 χρόνο σερί αθλητική διατροφή κάποια στιγμή μαζί με γυμναστική και μετρούσα και θερμίδες και πρωτεΐνες, υδατάνθρακες κτλ οπότε ναι, δεν μου ήταν άγνωστο. 

Πόσα κιλά έχεις πάρει αλήθεια και πόσων εβδομάδων είσαι τώρα; 

Και μιας και λέμε για κιλά, άλλες διδυμομάνες για πείτε στις αρχές του 5ου πόσα είχατε πάρει; Εγώ έχω πάρει 5 κιλά και μου φαίνονται αρκετά. Σε κάποιους υπολογιστές κιλών κύησης εδώ στην Ελλάδα με δείχνουν ότι είμαι κάτω από αυτά που θα έπρεπε να έχω πάρει και σε άλλους του εξωτερικού με δείχνει οριακά προς τα πάνω (αλλά εντός της καμπύλης). Οπότε δεν ξέρω τελικά τι ισχύει.  


eardp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 47 λεπτά , kateriiina25 είπε:

Έκανα για 1,5 χρόνο σερί αθλητική διατροφή κάποια στιγμή μαζί με γυμναστική και μετρούσα και θερμίδες και πρωτεΐνες, υδατάνθρακες κτλ οπότε ναι, δεν μου ήταν άγνωστο. 

Πόσα κιλά έχεις πάρει αλήθεια και πόσων εβδομάδων είσαι τώρα; 

Και μιας και λέμε για κιλά, άλλες διδυμομάνες για πείτε στις αρχές του 5ου πόσα είχατε πάρει; Εγώ έχω πάρει 5 κιλά και μου φαίνονται αρκετά. Σε κάποιους υπολογιστές κιλών κύησης εδώ στην Ελλάδα με δείχνουν ότι είμαι κάτω από αυτά που θα έπρεπε να έχω πάρει και σε άλλους του εξωτερικού με δείχνει οριακά προς τα πάνω (αλλά εντός της καμπύλης). Οπότε δεν ξέρω τελικά τι ισχύει.  

Εμένα μην με υπολογίζεις. Τα πήρα απότομα όταν σταμάτησαν οι εμετοί και επανήλθε η γεύση. 

Έχω πάρει πάρα πολλά. Είμαι 28 εβδομαδων, αύριο με το καλό ξεκινάει η 29η. Έχω πάρει από την εμβρυομεταφορα 16 κιλά. Ξεκίνησα όμως 54 και 1,76. η ενδοκρινολόγος και ο διατροφολόγος με βλέπουν μια χαρά , ο γυναικολόγος με μαλώνει.

Έπεσα με τα μούτρα στο φαγητό και έτρωγα πολύ υδατάνθρακες αααα και 3 μήνες έπινα μόνο χυμό βύσσινο και καθόλου νερό. Σταγόνα. 

Από τον 5ο μήνα και μετά παίρνω περίπου 3 κιλά τον μήνα; Κάπως έτσι νομίζω. Θα σου πω σε δύο εβδομάδες που έχω ραντεβού με γυναικολόγο και διατροφολόγο.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια .. εχθές τ απόγευμα έκανα ντοπλερ 30+6..να θυμησω πως έχω δίδυμα αγόρι κ κορίτσι … δυστυχώς ο γιατρός είδε πως στο έμβρυο νούμερο 1 (μάλλον κορίτσι ) έχει πολύ πρησμένα χείλη στο αιδιο της πράγμα που τ κάνει μη φυσιολογικό…σε φάση να μη ξέρουμε τ είναι!!! Αγόρι που τ γεννητικά του όργανα αναπτύσσονται προς τ μέσα ; Κορίτσι που είναι μη φυσιολογικό ;;; Τι να πω…τη Τετάρτη που μας έρχεται θα κάνω αμνιοπαρακέντηση , μοριακό καρυοτυπο κ wes (έτσι λέγεται η εξέταση)…  μας είπε στη καλύτερη να ναι κορίτσι κ να χρειάζεται ορμονοθεραπεία αφού γεννηθεί … ο γυναικολόγος μ αφού μιλήσαμε το βράδυ μ είπε ότι κάτι είχε δει κ τον προβλημάτισε στον τελευταίο υπέρηχο κ έτσι είχε ενημερώσει κ τον εμβρυολογο…μας είπε πως μπορεί αυτό να σχετίζεται μ κάποιο σύνδρομο λόγω των γεννητικών οργάνων ..αν αποδειχθεί αυτό θ πρέπει ν πάρω την απόφαση για διακοπή κύησης της μπέμπας η όχι…μπορεί ν χούμε κ μια μπεμπα μ υπερτροφικα χείλη,δε ξέρουμε…εύχομαι απλά να είναι αυτό… έχουμε σοκαριστεί κ εγώ κ ο άντρας μου…δεν περίμενα ποτέ ότι μπορεί να συναντήσω κάτι τέτοιο..δεν θεκω να βάζω άσχημα πράγματα στο μυαλό μου αλλά δυστυχώς θ πρέπει να είμαι προετοιμασμένη για το χειρότερο…θα μ φάει τ άγχος μέχρι να κάνω την αμνιο κ να πάρουμε τα αποτέλεσμα .. ΔΕΝ ΕΧΩ ΛΟΓΙΑ

  • Ευχή 5
  • Λυπημένη/-ος 5
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


3 ώρες πρίν, minnie26 είπε:

Γεια σας κορίτσια .. εχθές τ απόγευμα έκανα ντοπλερ 30+6..να θυμησω πως έχω δίδυμα αγόρι κ κορίτσι … δυστυχώς ο γιατρός είδε πως στο έμβρυο νούμερο 1 (μάλλον κορίτσι ) έχει πολύ πρησμένα χείλη στο αιδιο της πράγμα που τ κάνει μη φυσιολογικό…σε φάση να μη ξέρουμε τ είναι!!! Αγόρι που τ γεννητικά του όργανα αναπτύσσονται προς τ μέσα ; Κορίτσι που είναι μη φυσιολογικό ;;; Τι να πω…τη Τετάρτη που μας έρχεται θα κάνω αμνιοπαρακέντηση , μοριακό καρυοτυπο κ wes (έτσι λέγεται η εξέταση)…  μας είπε στη καλύτερη να ναι κορίτσι κ να χρειάζεται ορμονοθεραπεία αφού γεννηθεί … ο γυναικολόγος μ αφού μιλήσαμε το βράδυ μ είπε ότι κάτι είχε δει κ τον προβλημάτισε στον τελευταίο υπέρηχο κ έτσι είχε ενημερώσει κ τον εμβρυολογο…μας είπε πως μπορεί αυτό να σχετίζεται μ κάποιο σύνδρομο λόγω των γεννητικών οργάνων ..αν αποδειχθεί αυτό θ πρέπει ν πάρω την απόφαση για διακοπή κύησης της μπέμπας η όχι…μπορεί ν χούμε κ μια μπεμπα μ υπερτροφικα χείλη,δε ξέρουμε…εύχομαι απλά να είναι αυτό… έχουμε σοκαριστεί κ εγώ κ ο άντρας μου…δεν περίμενα ποτέ ότι μπορεί να συναντήσω κάτι τέτοιο..δεν θεκω να βάζω άσχημα πράγματα στο μυαλό μου αλλά δυστυχώς θ πρέπει να είμαι προετοιμασμένη για το χειρότερο…θα μ φάει τ άγχος μέχρι να κάνω την αμνιο κ να πάρουμε τα αποτέλεσμα .. ΔΕΝ ΕΧΩ ΛΟΓΙΑ

Καλημέρα minnie μου, δύσκολο αυτό που περνάς, στη Β δηλ και ολα πριν ηταν μια χαρα ε? οι εξετάσεις που θα κάνετε θα δείξουν τι γίνετε, ευχομαι να ειναι κατι που αντιμετωπίζεται εύκολα...η αμνιο θελει και 2 εβδ ε? η Παναγίτσα να σας βοηθήσει να ειναι καλά το μωρό σου

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πρίν, kateriiina25 είπε:

Μήπως εννοείς ο διαβήτης κύησης; Γιατί το σάκχαρο κύησης πρέπει να είναι κάτω από 92 το πρωί. Όσο για το μία ή δύο ώρες μετά είναι αναλόγως τον γιατρό απ ότι καταλαβαίνω. Στην μία ώρα το θες κάτω από 140 και στις 2 κάτω από 120

Αν το τοστ δεν σου ανεβάζει πολύ φαντάζομαι μπορείς να το τρως αν και για σνακ θεωρείται πολύ. Ό,τι σου πει η διατροφολόγος.

Οι τσίχλες δεν νομίζω ότι μπορούν να επηρεάσουν σημαντικά το ζάχαρο. Ε φαντάζομαι δεν θα τρως και 10 την μέρα. Απλώς να κοιτάς να είναι χωρίς ζάχαρη (οι περισσότερες είναι)

Στις ετικέτες από πίσω σε ενδιαφέρουν 

Το θέμα είναι ότι είσαι στην αρχή της κύησης ακόμα και μετά είναι που δυσκολεύουν τα πράγματα με το σάκχαρο, μετά την 20η εβδομάδα. Οπότε αν υπάρχει προδιάθεση να το κοντρολάρεις από τώρα 

Καλημέρα κορίτσι μου ,ναι κατάλαβα σε ευχαριστώ πολύ . Έκλεισα ραντεβού και με μια διατροφολόγο που βρήκα στη πόλη μου έγραφε κιόλας ότι εξειδικεύεται σε διαβήτη κύησης οπότε θα έχει γνώσεις θεωρώ. 

4 ώρες πρίν, minnie26 είπε:

Γεια σας κορίτσια .. εχθές τ απόγευμα έκανα ντοπλερ 30+6..να θυμησω πως έχω δίδυμα αγόρι κ κορίτσι … δυστυχώς ο γιατρός είδε πως στο έμβρυο νούμερο 1 (μάλλον κορίτσι ) έχει πολύ πρησμένα χείλη στο αιδιο της πράγμα που τ κάνει μη φυσιολογικό…σε φάση να μη ξέρουμε τ είναι!!! Αγόρι που τ γεννητικά του όργανα αναπτύσσονται προς τ μέσα ; Κορίτσι που είναι μη φυσιολογικό ;;; Τι να πω…τη Τετάρτη που μας έρχεται θα κάνω αμνιοπαρακέντηση , μοριακό καρυοτυπο κ wes (έτσι λέγεται η εξέταση)…  μας είπε στη καλύτερη να ναι κορίτσι κ να χρειάζεται ορμονοθεραπεία αφού γεννηθεί … ο γυναικολόγος μ αφού μιλήσαμε το βράδυ μ είπε ότι κάτι είχε δει κ τον προβλημάτισε στον τελευταίο υπέρηχο κ έτσι είχε ενημερώσει κ τον εμβρυολογο…μας είπε πως μπορεί αυτό να σχετίζεται μ κάποιο σύνδρομο λόγω των γεννητικών οργάνων ..αν αποδειχθεί αυτό θ πρέπει ν πάρω την απόφαση για διακοπή κύησης της μπέμπας η όχι…μπορεί ν χούμε κ μια μπεμπα μ υπερτροφικα χείλη,δε ξέρουμε…εύχομαι απλά να είναι αυτό… έχουμε σοκαριστεί κ εγώ κ ο άντρας μου…δεν περίμενα ποτέ ότι μπορεί να συναντήσω κάτι τέτοιο..δεν θεκω να βάζω άσχημα πράγματα στο μυαλό μου αλλά δυστυχώς θ πρέπει να είμαι προετοιμασμένη για το χειρότερο…θα μ φάει τ άγχος μέχρι να κάνω την αμνιο κ να πάρουμε τα αποτέλεσμα .. ΔΕΝ ΕΧΩ ΛΟΓΙΑ

Κορίτσι μου ,εύχομαι όλα να είναι καλά και να είναι κάτι που αντιμετωπίζεται. Δύσκολο σε καταλαβαίνω ,αλλά σου εύχομαι ολόψυχα όλα να πάνε καλά !

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, minnie26 said:

Γεια σας κορίτσια .. εχθές τ απόγευμα έκανα ντοπλερ 30+6..να θυμησω πως έχω δίδυμα αγόρι κ κορίτσι … δυστυχώς ο γιατρός είδε πως στο έμβρυο νούμερο 1 (μάλλον κορίτσι ) έχει πολύ πρησμένα χείλη στο αιδιο της πράγμα που τ κάνει μη φυσιολογικό…σε φάση να μη ξέρουμε τ είναι!!! Αγόρι που τ γεννητικά του όργανα αναπτύσσονται προς τ μέσα ; Κορίτσι που είναι μη φυσιολογικό ;;; Τι να πω…τη Τετάρτη που μας έρχεται θα κάνω αμνιοπαρακέντηση , μοριακό καρυοτυπο κ wes (έτσι λέγεται η εξέταση)…  μας είπε στη καλύτερη να ναι κορίτσι κ να χρειάζεται ορμονοθεραπεία αφού γεννηθεί … ο γυναικολόγος μ αφού μιλήσαμε το βράδυ μ είπε ότι κάτι είχε δει κ τον προβλημάτισε στον τελευταίο υπέρηχο κ έτσι είχε ενημερώσει κ τον εμβρυολογο…μας είπε πως μπορεί αυτό να σχετίζεται μ κάποιο σύνδρομο λόγω των γεννητικών οργάνων ..αν αποδειχθεί αυτό θ πρέπει ν πάρω την απόφαση για διακοπή κύησης της μπέμπας η όχι…μπορεί ν χούμε κ μια μπεμπα μ υπερτροφικα χείλη,δε ξέρουμε…εύχομαι απλά να είναι αυτό… έχουμε σοκαριστεί κ εγώ κ ο άντρας μου…δεν περίμενα ποτέ ότι μπορεί να συναντήσω κάτι τέτοιο..δεν θεκω να βάζω άσχημα πράγματα στο μυαλό μου αλλά δυστυχώς θ πρέπει να είμαι προετοιμασμένη για το χειρότερο…θα μ φάει τ άγχος μέχρι να κάνω την αμνιο κ να πάρουμε τα αποτέλεσμα .. ΔΕΝ ΕΧΩ ΛΟΓΙΑ

Όλες μου οι σκέψεις και οι προσευχές είναι μαζί σας!!! ♥️♥️🙏🙏 Εύχομαι το κοριτσάκι σου να είναι γερό και η αμνιο με τις εξετάσεις να βγουν καλές!!! Δε μπορώ καν να φανταστώ πώς αισθάνεστε τώρα και ποσό δύσκολη είναι αυτή η κατάσταση… Σου στέλνω μια μεγάλη αγκαλιά!!! 

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...