Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 5 λεπτά , Marlina είπε:

      Το έχω κ εγώ αυτό το βάρος εδώ και πολύ καιρό.. και εγώ αυτό νιώθω ότι θα φύγουν 😄 Εχω την εντύπωση πως επιδεινώνεται με το πολύ ξαπλα. Επίσης και εγω το νιώθω πολύ πιο έντονα όταν θέλω τουαλέτα. Προσπαθώ να πηγαίνω αρκετά συχνά τουαλέτα γιατί πέρα από το βάρος μου δημιουργούν και συσπάσεις!

      Επίσης με το μπάνιο και εγώ το ίδιο προτιμώ το πρωί που είμαι καλύτερα!!! 

      ωραία περναμε όλες !αχαχαχχαχα 🤣 μωρέ ας πάνε όλα καλα και θα κάνω 5 φορε σ μπάνιο μετά !

Μανούλες IVF 2023


Recommended Posts

1 ώρα πρίν, vasoula88 είπε:

Τι λένε βρε κοριτσια για τους παλμούς;;; Καλημέρα!!!

Λένε ότι τα κορίτσια έχουν πιο υψηλούς παλμούς από τα αγόρια αλλά δεν ισχύει, και εμένα 180 παλμούς (που είναι η υψηλη τιμη) είχε και είναι αγόρι και της αδερφής μου με ίδιους παλμούς στην ίδια ηλικία ήταν κοριτσάκι.

Με το καλό το μωράκι σας, όλα να πάνε τέλεια και να απολαύσεις την εγκυμοσύνη σου!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

1 ώρα πρίν, Nels είπε:

Λένε ότι τα κορίτσια έχουν πιο υψηλούς παλμούς από τα αγόρια αλλά δεν ισχύει, και εμένα 180 παλμούς (που είναι η υψηλη τιμη) είχε και είναι αγόρι και της αδερφής μου με ίδιους παλμούς στην ίδια ηλικία ήταν κοριτσάκι.

Με το καλό το μωράκι σας, όλα να πάνε τέλεια και να απολαύσεις την εγκυμοσύνη σου!

Σε Ευχαριστω πολύ!!! 170 είχε την τελευταία φορά…για να δούμε λοιπόν!!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πρίν, Ria_ είπε:

Εγώ πάλι ιδιαίτερο ένστικτο δεν έχω ακόμα ούτε κανένα όνειρο έχω δει . Ο άντρας μου λέει ότι είναι κορίτσι και αν βγει θα μου πει και από πού το κατάλαβε λέει 😂 Επίσης ο γυναικολόγος μου από το πρώτο υπέρηχο μου λέει έλα να σου δώσω και φωτογραφία της κόρης σου χαχα !! 

Κορίτσια όλα καλά με το ραντεβού , 9+1 είμαι σήμερα . Ήταν όλα πολύ καλά έχουμε 180 παλμούς και είμαστε 2.5 εκ. Σε 2 εβδομάδες θα ξαναπαω τώρα όπου εκεί θα κανονίσουμε και την αυχενική. 

Μου είπε ότι με βάζει κοντά ακόμα ραντεβού για να μην αγχώνομαι ,με πήρε χαμπάρι 😂😂😂

Όλα όμορφα να εξελιχθούν. Πλησιάζει η ώρα της δικής σου ξενάγησης :) Συνήθως μέχρι να γίνει η αυχενική και γενικότερα να ολοκληρωθεί το κρίσιμο α' τρίμηνο ανά 2 εβδομάδες μας θέλουν να μας βλέπουν 🙂

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Stellab88 είπε:

Καλησπερα σε ολες! Εχθες πηρα την πρωτη μου χοριακη 361 (12η μερα)! Μπορουμε να καταλαβουμε απο την εξελιξη των χοριακων εαν ειναι διδυμακια ή οχι;;

Από την εξελιξη συνήθως όχι, εγώ πχ είχα ίδια εξελιξη χοριακων με άλλες κοπέλες που είχαν διδυμα, ανά 2 μέρες ήταν υπερδιπλάσια (*2.60). Νομίζω ότι το αρχικό νούμερο αν ειναι πολύ υψηλό αποτελεί ένδειξη για διδυμα.

Η δικιά σου χοριακη είναι νορμάλ για 1 εμβρυο τη 12η μέρα, χωρίς βεβαια να αποκλείεται ότι είναι διδυμα. Υπομονή μέχρι τον α' υπέρηχο. 

Συγχαρητήρια και με το καλό το/τα μωρακι/ια σας!! Το σημαντικότερο είναι να είναι γερο/α και να έχεις μια καλή εγκυμοσυνη.

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

12 ώρες πρίν, Stellab88 είπε:

Καλησπερα σε ολες! Εχθες πηρα την πρωτη μου χοριακη 361 (12η μερα)! Μπορουμε να καταλαβουμε απο την εξελιξη των χοριακων εαν ειναι διδυμακια ή οχι;;

Συγχαρητήρια!!! Να πάνε όλα καλά εύχομαι!!

  • Ευχή 1
Link to comment
Share on other sites

23 hours ago, Stellab88 said:

Καλησπερα σε ολες! Εχθες πηρα την πρωτη μου χοριακη 361 (12η μερα)! Μπορουμε να καταλαβουμε απο την εξελιξη των χοριακων εαν ειναι διδυμακια ή οχι;;

 

20 hours ago, Nels said:

Από την εξελιξη συνήθως όχι, εγώ πχ είχα ίδια εξελιξη χοριακων με άλλες κοπέλες που είχαν διδυμα, ανά 2 μέρες ήταν υπερδιπλάσια (*2.60). Νομίζω ότι το αρχικό νούμερο αν ειναι πολύ υψηλό αποτελεί ένδειξη για διδυμα.

Η δικιά σου χοριακη είναι νορμάλ για 1 εμβρυο τη 12η μέρα, χωρίς βεβαια να αποκλείεται ότι είναι διδυμα. Υπομονή μέχρι τον α' υπέρηχο. 

Συγχαρητήρια και με το καλό το/τα μωρακι/ια σας!! Το σημαντικότερο είναι να είναι γερο/α και να έχεις μια καλή εγκυμοσυνη.

Είχα 341 την 11η μέρα και ήταν δίδυμα 😊 


eardp2.png

Link to comment
Share on other sites

On 20/5/2023 at 7:24 ΜΜ, EvgeniaCher είπε:

Όλα όμορφα να εξελιχθούν. Πλησιάζει η ώρα της δικής σου ξενάγησης :) Συνήθως μέχρι να γίνει η αυχενική και γενικότερα να ολοκληρωθεί το κρίσιμο α' τρίμηνο ανά 2 εβδομάδες μας θέλουν να μας βλέπουν 🙂

Σε ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου ❤️❤️😀

Ναι κατάλαβα ,εντάξει δε με ενοχλεί κιόλας καλύτερα με αγχωνει το περισσότερο προς το παρόν δεν θα άντεχα. Επειδή ακόμα έχω που και που κόκκινες βλεννες σήμερα πάλι είχα ροζοκαφε , ελπίζω με το τέλος του πρώτου τριμήνου να φύγουν και αυτά 

  • Ευχή 2
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μου καλησπέρα,

Σήμερα πήρα τα αποτελέσματα από την καμπύλη ζαχάρου. Προς το παρόν αιματολογος με παρέπεμψε στην ενδοκρινολόγο και ακόμα αναμένω να με καλέσει. 

Εξέταση με 75gr.

Ζάχαρο νηστείας: 77

60min: 181

120min: 89

Το μόνο που μου έχουν πει μέχρι τώρα είναι να προσέξω την διατροφή μου και ότι θα με καλέσει η ενδοκρινολόγος για ενημέρωση. Έχω στεναχωρηθεί παρά πολύ. 

Έκανα εγώ κάτι λάθος; 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , Xristina96 είπε:

Κορίτσια μου καλησπέρα,

Σήμερα πήρα τα αποτελέσματα από την καμπύλη ζαχάρου. Προς το παρόν αιματολογος με παρέπεμψε στην ενδοκρινολόγο και ακόμα αναμένω να με καλέσει. 

Εξέταση με 75gr.

Ζάχαρο νηστείας: 77

60min: 181

120min: 89

Το μόνο που μου έχουν πει μέχρι τώρα είναι να προσέξω την διατροφή μου και ότι θα με καλέσει η ενδοκρινολόγος για ενημέρωση. Έχω στεναχωρηθεί παρά πολύ. 

Έκανα εγώ κάτι λάθος; 

Καλησπέρα κορίτσι μου, το 181 είναι κάπως οριακά υψηλό, λογικά θα σου δώσει οδηγίες για διατροφή/συνδυασμούς τροφών και ίσως σε βάλει σε μετρήσεις, όλα καλά θα είναι

εγώ έκανα τη Β όλα καλά, έχω τον πλακούντα οπίσθιο επιχείλιο και συνεχίζω να προσέχω...ο μπεμπάκος μπρούμυτα δεν μας έκανε τη χάρη για φωτο...ντροπαλουλης χαχα

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 31 λεπτά , silvy22 είπε:

Καλησπέρα κορίτσι μου, το 181 είναι κάπως οριακά υψηλό, λογικά θα σου δώσει οδηγίες για διατροφή/συνδυασμούς τροφών και ίσως σε βάλει σε μετρήσεις, όλα καλά θα είναι

εγώ έκανα τη Β όλα καλά, έχω τον πλακούντα οπίσθιο επιχείλιο και συνεχίζω να προσέχω...ο μπεμπάκος μπρούμυτα δεν μας έκανε τη χάρη για φωτο...ντροπαλουλης χαχα

 

Αυτό μου είπαν στο σύντομο διάλογο που είχα μέχρι να τα πούμε κανονικά το απόγευμα. Πρέπει να πάω σε διατροφολόγο; 

Φοβάμαι μην πάθει κάτι η μικρή μου, δεν έχω ιδέα από ζάχαρο και τι παθαίνεις. Είχα προδιάθεση και το έπαθα ή επειδή τρώω υδατάνθρακες; Μακαρόνια και ρύζι; Ως συνοδευτικά πάντα. 

Εντομεταξυ έχω και ζαλάδες. Κάποιες μέρες έντονες άλλες τίποτα.

Αχ τι ωραία! Μπράβο μπράβο. Εγώ πήγα για υπέρηχο την Τετάρτη και ήταν διπλωμένη. Νομίζω άλλαξε στάση γιατί κουνιόταν όλη μου η κοιλιά εχθές. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Xristina96 είπε:

Αυτό μου είπαν στο σύντομο διάλογο που είχα μέχρι να τα πούμε κανονικά το απόγευμα. Πρέπει να πάω σε διατροφολόγο; 

Φοβάμαι μην πάθει κάτι η μικρή μου, δεν έχω ιδέα από ζάχαρο και τι παθαίνεις. Είχα προδιάθεση και το έπαθα ή επειδή τρώω υδατάνθρακες; Μακαρόνια και ρύζι; Ως συνοδευτικά πάντα. 

Εντομεταξυ έχω και ζαλάδες. Κάποιες μέρες έντονες άλλες τίποτα.

Αχ τι ωραία! Μπράβο μπράβο. Εγώ πήγα για υπέρηχο την Τετάρτη και ήταν διπλωμένη. Νομίζω άλλαξε στάση γιατί κουνιόταν όλη μου η κοιλιά εχθές. 

Στην εγκυμοσύνη όσο προχωράμε αυξάνει η αντισταση στην ινσουλίνη , μπορεί να είναι συνδυασμός εγκυμοσύνη +προδιάθεση + διατροφή ,θέλει τις σωστές ποσότητες , εμενα  η ενδοκρινολόγος μου είναι ομάδα με διαιτολόγο , είχα πάει απο την αρχή …

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 34 λεπτά , silvy22 είπε:

Στην εγκυμοσύνη όσο προχωράμε αυξάνει η αντισταση στην ινσουλίνη , μπορεί να είναι συνδυασμός εγκυμοσύνη +προδιάθεση + διατροφή ,θέλει τις σωστές ποσότητες , εμενα  η ενδοκρινολόγος μου είναι ομάδα με διαιτολόγο , είχα πάει απο την αρχή …

Κατάλαβα. Τι να πω. Πάντως ζάχαρο νηστείας το απλό, είχα κομπλέ για αυτό δεν μου είπε κάτι ο γιατρός. Μόνο για τα κιλά που έχω βάλει μου κάνει παρατήρηση σε κάθε ραντεβού.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Xristina96 είπε:

Κορίτσια μου καλησπέρα,

Σήμερα πήρα τα αποτελέσματα από την καμπύλη ζαχάρου. Προς το παρόν αιματολογος με παρέπεμψε στην ενδοκρινολόγο και ακόμα αναμένω να με καλέσει. 

Εξέταση με 75gr.

Ζάχαρο νηστείας: 77

60min: 181

120min: 89

Το μόνο που μου έχουν πει μέχρι τώρα είναι να προσέξω την διατροφή μου και ότι θα με καλέσει η ενδοκρινολόγος για ενημέρωση. Έχω στεναχωρηθεί παρά πολύ. 

Έκανα εγώ κάτι λάθος; 

@Xristina96 η τιμή ηρεμίας και στις 2 ώρες είναι φυσιολογικές οι τιμές, η τιμή στα 60 λεπτά μπορεί να θεωρηθεί υψηλότερη και εάν δείχνει κάτι να είναι διαταραχή ανοχής γλυκόζης κάτι σαν προ διαβήτης. Βέβαια μόνο το ένα σημείο της καμπύλης είναι υψηλότερο του φυσιολογικού. Με καλή διατροφή δεν θα έχεις κάποιο πρόβλημα, καλό είναι να προσέχεις τους υδατάνθρακες σου και να μετράς το σάκχαρο 1 ώρα μετά το φαγητό. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 36 λεπτά , EvgeniaCher είπε:

@Xristina96 η τιμή ηρεμίας και στις 2 ώρες είναι φυσιολογικές οι τιμές, η τιμή στα 60 λεπτά μπορεί να θεωρηθεί υψηλότερη και εάν δείχνει κάτι να είναι διαταραχή ανοχής γλυκόζης κάτι σαν προ διαβήτης. Βέβαια μόνο το ένα σημείο της καμπύλης είναι υψηλότερο του φυσιολογικού. Με καλή διατροφή δεν θα έχεις κάποιο πρόβλημα, καλό είναι να προσέχεις τους υδατάνθρακες σου και να μετράς το σάκχαρο 1 ώρα μετά το φαγητό. 

Σε ευχαριστώ πολύ.

Τρώω από όλα και δεν τρώω σαβουρες. Τρώω υδατάνθρακες, τρώω αραβικές ή τοστακια στην δουλειά. Θα φάω μακαρόνια μια φορά την εβδομάδα, το ίδιο πατάτες και ρύζι. Μπάρες δημητριακών περίπου 2 αυτά τα μικρά γνωστής εταιρίας και ένα μπολ με φρούτα. Α και πρωινό δημητριακά ολικής αλέσεως με γάλα. 

Τέλος σχεδόν όλα όσα προανέφερα είναι ολικής άλεσης. Σπάνια πλέον τρώω λευκό ψωμι-μακαρονια. 

Να πάω σε διατροφολόγο για να μου φτιάξει πρόγραμμα; Γιατί νιώθω ότι δεν κάνω κατάχρηση. Πείτε μου και εσείς με αυτά που γράφω εάν κάπου μπορώ να επέμβω μόνη μου χωρίς Διατροφολόγο. Πχ το πρωί τι να τρώω; Τι να βάλω συνοδευτικά; 

Όταν ήμουν έφηβη έκανα συνέχεια δίαιτα και από τότε που ενηλικιώθηκα δεν ξανά ασχολήθηκα και έχω την δίαιτα - διατροφή με πολύ κακό μάτι. 

Βέβαια θα κάνω τα πάντα για την υγεία της μικρής μου. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...