Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

      Εγώ ρε γμτ δε θυμάμαι τι εξετάσεις έκανα στην ωοληψια..για κάποιο λόγο δε θυμάμαι σχεδόν τπτ από αυτή τη διαδικασία,πέρασαν 2,5 χρόνια ..Πάντως ακόμα και αν πάω με φυσικό τρόπο,πάλι θα κάνω μέθη,δεν παίζει να αντέξω χωρίς αναισθησία 

      Τώρα στην εμβρυομεταφορά έκανα  ορμονολογικες(tsh,lh,Ε2 κτλ)αλλά FSH δεν εκανα. Φοβάμαι να την κάνω,θα δω κάνα νούμερο τρελό και θα βάλω τα κλάματα.Εχεις δίκιο πάντως,από την ώρα που απέτυχε η εμβρυομεταφορά,έχω τρελαθεί απ' τη στεναχώρια και το άγχος..

      Στην ετ δεν σε νοιάζει η fsh, αλλά σου μιλώ από προσωπική εμπειρία όλες αυτές οι εξετασεις μόνο άγχος μας φέρνουν. Τις κάνεις μόνο αν τις ζητήσει ο γιατρός, για να καταλάβεις εγώ του είχα πει δεν θέλω να τις κάνω ξανά και μου είπε κανένα πρόβλημα. Άλλωστε αν πας σε φυσικό κύκλο δεν σε νοιάζουν!

Μανούλες IVF 2023


Recommended Posts

58 minutes ago, Xristina96 said:

Ωχ υπομονή! Μια αηδία. Βέβαια το καλό είναι ότι έχει γεύση πορτοκάλι εδώ που το έκανα και το ήπια εύκολα.

Εγώ επειδή καθόμουν σχεδόν 3 μήνες σκέφτομαι να κάτσω λίγο τώρα τον Ιούλιο μέχρι να τελειώσουν με τις άδειες οι συνάδελφοι. Δεν με πιέζει κάποιος. Εγώ θέλω να το κάνω γιατί περνάει πολύ ευχάριστα η ώρα μου και δεν θέλω να κάθομαι τόσες ώρες μόνοι μου στο σπίτι. 

Σιγά σιγά με πιάνει μια ανυπομονησία και ανησυχία κάποιες μέρες και φοβάμαι μήπως η ψυχολογία μου χαλάσει εάν κάτσω σπίτι. 

Εμένα κάποιες φορές μουδιαζει η μέση μου έως τα οπίσθια και δεν μπορώ να σηκωθώ, ζητάω βοήθεια από τον συνάδελφο να με σηκώσει. 

Εμένα η ξάπλα είναι το χειρότερο μου. Νομίζω προτιμώ όρθια και περπάτημα. 

Α και θάλασσα.

Οοοο όντως; Πωωωω τι να πω. Εμένα δεν μου είπαν να κάνω κάτι. 

Πολλά βγάζει η εγκυμοσύνη δυστυχώς. Εγώ νιώθω που και που αδυναμία και φτερούγισμα, τώρα με έχει ξανά πιάσει αυτό που δεν τρώω τόσο πολύ. Τα έχω ρίξει στις υπογλυκαιμίες, πριν μέτρησα την πίεση και ήταν όπως πάντα 11 και 7. ένιωθα αδυναμία και ενώ οδηγούσα. Σκέφτομαι μήπως φταίει και η ζέστη. 

Κανονικά η άδεια μου ξεκινάει τώρα. 30/06

Και μένα η πίεση μέχρι 11 το πολύ φτάνει. Πιθανότατα η ζέστη να φταίει που αισθάνεσαι έτσι αλλά γενικά κάτι ταχυκαρδίες τις κάνω κ 'γώ συχνά και νιώθω περίεργα. Μου είπαν όμως ότι θα τα έχω συχνά αυτά χωρίς να είναι κάτι ανησυχητικό


eardp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

54 minutes ago, Miss_Pineapple said:

Καλησπέρα κορίτσια!! Πώς είστε ολες ηρεμία είχε πέσει στο γκρουπ.. @minnie26 Να πάνε όλα καλά εύχομαι ολόψυχα!! Με το καλό να έρθουν τα ζουζουνάκια σου!!! 🙏🙏 Τι ωραία τα νέα σας!! Βλέπω τον μέλλον με εσας @minnie26και @kateriiina25 🤣🤣 Εγώ είμαι 13 εβδομάδων και 3 ημερών και ήδη με ενοχλεί η κοιλιά μου που μεγάλωσε αν και έχω πάρει μόνο 1,5 κιλό και ήδη έχω αρχίσει να μη κοιμάμαι καλά! Θα κοιτάξω για ρούχα και για μαξιλάρι αυτή τη βδομάδα και σκεφτόμουν να πάρω το μακρόστενο μαξιλάρι που προσαρμόζεται σε διαφορά σχήματα (Σορρυ δεν ξέρω πώς να το περιγράψω και αν έχει συγκεκριμένο όνομα). Επίσης κάναμε και αυχενική και όλα πήγαν καλά με χαμηλό ποσοστο και στα δυο αν και αγχώθηκαμε λίγο γιατί έχουν μεγάλη αποκλείση μεταξύ τους.. Μάλλον έχουμε δυο κοριτσάκια κι εμείς!! 🙏🙏

Να τα μας!!! Κι άλλα κοριτσάκια!!! 🧡💜

Πόση απόκλιση είχαν δηλαδή τα μωράκια; 

Αυτό το μακρόστενο μαξιλάρι έχω κι εγώ που λες. Μια χαρά βολεύει αλλά ποτέ δεν θα είσαι όπως παλιά 😄 

1,5 κιλό! Σούπερ τα πας. Εγώ στην ίδια εβδομάδα πρέπει να είχα πάρει 3,5 

  • Μου αρέσει 1

eardp2.png

Link to comment
Share on other sites

38 minutes ago, kateriiina25 said:

Να τα μας!!! Κι άλλα κοριτσάκια!!! 🧡💜

Πόση απόκλιση είχαν δηλαδή τα μωράκια; 

Αυτό το μακρόστενο μαξιλάρι έχω κι εγώ που λες. Μια χαρά βολεύει αλλά ποτέ δεν θα είσαι όπως παλιά 😄 

1,5 κιλό! Σούπερ τα πας. Εγώ στην ίδια εβδομάδα πρέπει να είχα πάρει 3,5 

Χαχαχαχα έτσι είμαστε εδώ όλες ενωμένες!! ♥️ 

Το μωρό Α είχε 1,6 αυχενική με πιθανότητες 1/10867 και το μωρό Β είχε 2,3 αυχενική με πιθανότητες 1/4687. Με διαβεβαίωσε ότι και τα δυο είναι χαμηλά ποσοστά και μάλιστα ότι σρο μωρό Β μπορεί η αυχενική να οφείλεται στο μεγάλο μέγεθος του μωρού (7,6 cm), γιατί και τα δυο ήταν εκτός καμπύλων για την εβδομάδα που ήμουν. Nipt σκέφτομαι ότι δεν αξίζει να κάνω, θυμάμαι κιόλας που το ανέφερες κι εσύ γιατί για τα δίδυμα δεν εξετάζει για πολλές μεταλλάξεις και επίσης ο γιατρός μου είπε ότι αν υπάρχει πρόβλημα δεν θα ξέρουμε ποιο μωρό το έχει και πάλι θα χρειαστεί αμνιο. Ο άντρας μου όμως θέλει.. Εγώ πιστεύω είναι πολλά τα λεφτά. 

Θενκιου για το μαξιλάρι! Θα το δοκιμάσω κι εγώ! ♥️ 

Με τα κιλά κι εσυ είδα ότι τα πας φανταστικά!! Προσέχω κι εγώ αλλά σίγουρα όχι τόσο ψαγμένα όσο εσύ. Δεν τρώω σχεδόν καθόλου ζάχαρη και επεξεργασμένα, κατά τα αλλά κανονικά. Εγώ είχα φρικάρει γιατί στην 8η με 9η βδομάδα ζυγίστηκα 3 κιλά πάνω αλλά μάλλον ήταν κατακράτηση γιατί την επόμενη βδομάδα επανήλθα. Σκεψου το ένα το κιλό το έβαλα αυτή τη βδομάδα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια! Χαίρομαι πολυ με τα νεα σας! Εγω μπηκα στην 23η εβδομάδα, εκανα β επιπέδου κ ήταν ολα μια χαρα.  

Το μονο θεματακι που εχω ειναι πως ενω παίρνω Τ4 50αρι, η TSH πηγε 3,18. Δεν ξερω αν πρεπει να αγχωθω. Την επόμενη εβδομάδα έρχομαι Ελλάδα κ θα παω σε ενδοκρινολογο εκει, γιατι στη Γερμανία υπάρχει θεμα με αυτη την ειδικότητα...

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Miss_Pineapple είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!! Πώς είστε ολες ηρεμία είχε πέσει στο γκρουπ.. @minnie26 Να πάνε όλα καλά εύχομαι ολόψυχα!! Με το καλό να έρθουν τα ζουζουνάκια σου!!! 🙏🙏 Τι ωραία τα νέα σας!! Βλέπω τον μέλλον με εσας @minnie26και @kateriiina25 🤣🤣 Εγώ είμαι 13 εβδομάδων και 3 ημερών και ήδη με ενοχλεί η κοιλιά μου που μεγάλωσε αν και έχω πάρει μόνο 1,5 κιλό και ήδη έχω αρχίσει να μη κοιμάμαι καλά! Θα κοιτάξω για ρούχα και για μαξιλάρι αυτή τη βδομάδα και σκεφτόμουν να πάρω το μακρόστενο μαξιλάρι που προσαρμόζεται σε διαφορά σχήματα (Σορρυ δεν ξέρω πώς να το περιγράψω και αν έχει συγκεκριμένο όνομα). Επίσης κάναμε και αυχενική και όλα πήγαν καλά με χαμηλό ποσοστο και στα δυο αν και αγχώθηκαμε λίγο γιατί έχουν μεγάλη αποκλείση μεταξύ τους.. Μάλλον έχουμε δυο κοριτσάκια κι εμείς!! 🙏🙏

Έλα κοριτσομανες!! 

Τι ωραία νέα. Μπράβο μπράβο! 

Τι εννοείς μεγάλη απόκλιση; Στα κιλακια; 

Λοιπόν από ρούχα εγώ πήρα φορέματα one size. Από τα γνωστά μαγαζιά και έδωσα 18-25€, αέρινα άνετα και δροσερά. Τα φορέματα εγκυμοσύνης αγγίζουν τα 60€ αλλά φαίνονται και εγκυμοσύνης, μετά τι να τα κάνεις; Ενώ τα one size άνετα τα φοράς και μετά. 

Για τον ύπνο, ο θεός βοηθός! Μου αρέσει που λένε ξεκουράσου τώρα γιατί μετά θα το ξεχάσεις. Πως ξεκουράζεσαι όταν δεν κοιμάσαι καλά; 

 

3 ώρες πρίν, kateriiina25 είπε:

Και μένα η πίεση μέχρι 11 το πολύ φτάνει. Πιθανότατα η ζέστη να φταίει που αισθάνεσαι έτσι αλλά γενικά κάτι ταχυκαρδίες τις κάνω κ 'γώ συχνά και νιώθω περίεργα. Μου είπαν όμως ότι θα τα έχω συχνά αυτά χωρίς να είναι κάτι ανησυχητικό

Και εμένα το ίδιο. Μόνο εάν συνδέεται με ζαλάδα θα πρέπει να επισκεφθώ καρδιολόγο. Αλλά προς το παρόν δεν φαίνεται να έχω κάτι άλλο. Βέβαια όταν αγχώνομαι νομίζω μετά αφού ηρεμήσω με πιάνει ποιο έντονα. Παίζει ρόλο και η ψυχολογία. 

Με την ζέστη νιώθω ότι χάνω και την ανάσα μου. 

πρίν από 9 λεπτά , anna.k είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! Χαίρομαι πολυ με τα νεα σας! Εγω μπηκα στην 23η εβδομάδα, εκανα β επιπέδου κ ήταν ολα μια χαρα.  

Το μονο θεματακι που εχω ειναι πως ενω παίρνω Τ4 50αρι, η TSH πηγε 3,18. Δεν ξερω αν πρεπει να αγχωθω. Την επόμενη εβδομάδα έρχομαι Ελλάδα κ θα παω σε ενδοκρινολογο εκει, γιατι στη Γερμανία υπάρχει θεμα με αυτη την ειδικότητα...

Μπράβο για την β επιπέδου, εύχομαι να πάνε όλα καλά μέχρι το τέλος. 

Μην αγχώνεσαι για την TSH , αυξάνεται εύκολα στην εγκυμοσύνη. Πάρε τηλέφωνο την ενδοκρινολόγο να το πεις προφορικά να σου αλλάξει την δόση του Τ3 που παίρνεις. Εγώ ξεκίνησα με 50 και τώρα είμαι στο 100. Πήγαμε σιγά σιγά, 50-62-75-80-100. Τώρα είμαι σχεδόν 3 μήνες με το 100αρι. Μην αγχώνεσαι καθόλου, απλά μην το αφήσεις και σε 20 μέρες αφού αλλάξεις αγωγή ξανά κάνει μια Tsh.

πρίν από 19 λεπτά , Miss_Pineapple είπε:

Χαχαχαχα έτσι είμαστε εδώ όλες ενωμένες!! ♥️ 

Το μωρό Α είχε 1,6 αυχενική με πιθανότητες 1/10867 και το μωρό Β είχε 2,3 αυχενική με πιθανότητες 1/4687. Με διαβεβαίωσε ότι και τα δυο είναι χαμηλά ποσοστά και μάλιστα ότι σρο μωρό Β μπορεί η αυχενική να οφείλεται στο μεγάλο μέγεθος του μωρού (7,6 cm), γιατί και τα δυο ήταν εκτός καμπύλων για την εβδομάδα που ήμουν. Nipt σκέφτομαι ότι δεν αξίζει να κάνω, θυμάμαι κιόλας που το ανέφερες κι εσύ γιατί για τα δίδυμα δεν εξετάζει για πολλές μεταλλάξεις και επίσης ο γιατρός μου είπε ότι αν υπάρχει πρόβλημα δεν θα ξέρουμε ποιο μωρό το έχει και πάλι θα χρειαστεί αμνιο. Ο άντρας μου όμως θέλει.. Εγώ πιστεύω είναι πολλά τα λεφτά. 

Θενκιου για το μαξιλάρι! Θα το δοκιμάσω κι εγώ! ♥️ 

Με τα κιλά κι εσυ είδα ότι τα πας φανταστικά!! Προσέχω κι εγώ αλλά σίγουρα όχι τόσο ψαγμένα όσο εσύ. Δεν τρώω σχεδόν καθόλου ζάχαρη και επεξεργασμένα, κατά τα αλλά κανονικά. Εγώ είχα φρικάρει γιατί στην 8η με 9η βδομάδα ζυγίστηκα 3 κιλά πάνω αλλά μάλλον ήταν κατακράτηση γιατί την επόμενη βδομάδα επανήλθα. Σκεψου το ένα το κιλό το έβαλα αυτή τη βδομάδα.

Τώρα το είδα. Γιατί αγχώνεσαι; Το κάθε μωράκι έχει διαφορετική αυχενική πτυχή. Η δικιά μου είχε 2.5 και μέχρι τώρα που μπήκα στο 8ο όλα φαίνονται φανταστικά. Είσαι μέσα στα όρια. Τσάμπα αγχώνεστε, οι αιματολογικές πως βγήκαν; 

Εγώ είχα 1/2000 για σύνδρομο down , τα υπόλοιπα 2 από 1/40.000 και στην η επιπέδου η πιθανότητα μίκρυνε, από 1/4000.

Και έχεις δίκιο, για τα δίδυμα τα αποτελέσματα είναι αμφιλεγόμενα αλλά η αυχενική πτυχή είναι μια χαρά. 

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

27 minutes ago, Miss_Pineapple said:

Χαχαχαχα έτσι είμαστε εδώ όλες ενωμένες!! ♥️ 

Το μωρό Α είχε 1,6 αυχενική με πιθανότητες 1/10867 και το μωρό Β είχε 2,3 αυχενική με πιθανότητες 1/4687. Με διαβεβαίωσε ότι και τα δυο είναι χαμηλά ποσοστά και μάλιστα ότι σρο μωρό Β μπορεί η αυχενική να οφείλεται στο μεγάλο μέγεθος του μωρού (7,6 cm), γιατί και τα δυο ήταν εκτός καμπύλων για την εβδομάδα που ήμουν. Nipt σκέφτομαι ότι δεν αξίζει να κάνω, θυμάμαι κιόλας που το ανέφερες κι εσύ γιατί για τα δίδυμα δεν εξετάζει για πολλές μεταλλάξεις και επίσης ο γιατρός μου είπε ότι αν υπάρχει πρόβλημα δεν θα ξέρουμε ποιο μωρό το έχει και πάλι θα χρειαστεί αμνιο. Ο άντρας μου όμως θέλει.. Εγώ πιστεύω είναι πολλά τα λεφτά. 

Θενκιου για το μαξιλάρι! Θα το δοκιμάσω κι εγώ! ♥️ 

Με τα κιλά κι εσυ είδα ότι τα πας φανταστικά!! Προσέχω κι εγώ αλλά σίγουρα όχι τόσο ψαγμένα όσο εσύ. Δεν τρώω σχεδόν καθόλου ζάχαρη και επεξεργασμένα, κατά τα αλλά κανονικά. Εγώ είχα φρικάρει γιατί στην 8η με 9η βδομάδα ζυγίστηκα 3 κιλά πάνω αλλά μάλλον ήταν κατακράτηση γιατί την επόμενη βδομάδα επανήλθα. Σκεψου το ένα το κιλό το έβαλα αυτή τη βδομάδα.

Πράγματι είναι χαμηλά τα ποσοστά, να μην ανησυχείς. Σκέψου ότι εγώ είχα και στα δύο μωρά περίπου 1/4000 και με αυχενική 1,4 και 1,5. Και δεν έκανα την nipt γιατί μου είπαν οτι δεν χρειάζεται. Ηλικιακά είμαι όριο. Εσύ πόσο είσαι κορίτσι μου; Μικρή αν θυμάμαι καλά. 

Στις αρχές κάνουμε πολλή κατακράτηση από τα φάρμακα. Κι εγώ όταν τα έκοψα ξεπρήστηκα και έχασα κοντά 1 κιλό 

19 minutes ago, anna.k said:

Καλησπέρα κορίτσια! Χαίρομαι πολυ με τα νεα σας! Εγω μπηκα στην 23η εβδομάδα, εκανα β επιπέδου κ ήταν ολα μια χαρα.  

Το μονο θεματακι που εχω ειναι πως ενω παίρνω Τ4 50αρι, η TSH πηγε 3,18. Δεν ξερω αν πρεπει να αγχωθω. Την επόμενη εβδομάδα έρχομαι Ελλάδα κ θα παω σε ενδοκρινολογο εκει, γιατι στη Γερμανία υπάρχει θεμα με αυτη την ειδικότητα...

Κορίτσι μου αν θες να σου στείλω το Facebook ή viber της γιατρού μου που απαντάει σε μηνύματα να ρυθμίσετε τον θυρεοειδή άμεσα και όταν έρθεις Αθήνα μπορείς να την δεις και από κοντά. Εξήγησε της και αποκλείεται να αρνηθεί να σε βοηθήσει. Εγώ έτσι ξεκίνησα μαζί της, μου ρύθμισε τον θυρεοειδή πριν την ετ από μηνύματα μόνο χωρίς καμία αμοιβή και αφού πήγαν όλα καλά και έμεινα έγκυος πήγα και την είδα από κοντά. Είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένη και έχω στείλει και άλλες 2 κοπέλες που και αυτές έμειναν πολύ ευχαριστημένες. Αν σε ενδιαφέρει πες μου να σου στείλω στοιχεία 

  • Μου αρέσει 1

eardp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 11 λεπτά , kateriiina25 είπε:

Κορίτσι μου αν θες να σου στείλω το Facebook ή viber της γιατρού μου που απαντάει σε μηνύματα να ρυθμίσετε τον θυρεοειδή άμεσα και όταν έρθεις Αθήνα μπορείς να την δεις και από κοντά. Εξήγησε της και αποκλείεται να αρνηθεί να σε βοηθήσει. Εγώ έτσι ξεκίνησα μαζί της, μου ρύθμισε τον θυρεοειδή πριν την ετ από μηνύματα μόνο χωρίς καμία αμοιβή και αφού πήγαν όλα καλά και έμεινα έγκυος πήγα και την είδα από κοντά. Είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένη και έχω στείλει και άλλες 2 κοπέλες που και αυτές έμειναν πολύ ευχαριστημένες. Αν σε ενδιαφέρει πες μου να σου στείλω στοιχεία 

Φυσικά και θελω κορίτσι μου!! Ευχαριστώ πολύ!!!

πρίν από 24 λεπτά , Xristina96 είπε:

Μπράβο για την β επιπέδου, εύχομαι να πάνε όλα καλά μέχρι το τέλος. 

Μην αγχώνεσαι για την TSH , αυξάνεται εύκολα στην εγκυμοσύνη. Πάρε τηλέφωνο την ενδοκρινολόγο να το πεις προφορικά να σου αλλάξει την δόση του Τ3 που παίρνεις. Εγώ ξεκίνησα με 50 και τώρα είμαι στο 100. Πήγαμε σιγά σιγά, 50-62-75-80-100. Τώρα είμαι σχεδόν 3 μήνες με το 100αρι. Μην αγχώνεσαι καθόλου, απλά μην το αφήσεις και σε 20 μέρες αφού αλλάξεις αγωγή ξανά κάνει μια Tsh.

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!

Σε ποσο διάστημα αυξάνετε τις δόσεις;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 11 λεπτά , anna.k είπε:

Φυσικά και θελω κορίτσι μου!! Ευχαριστώ πολύ!!!

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!

Σε ποσο διάστημα αυξάνετε τις δόσεις;

Έκανα επανάληψη κάθε 20 μέρες και αλλάζαμε δόση μέχρι να βρούμε τι μου ταιριάζει. Μέχρι να πάρω σε 2 διαδοχικές επαναλήψεις καλό αποτέλεσμα. Αφού βρήκαμε την σωστή δόση, έκανα επανάληψη ανά μήνα και όχι καθε 20 μέρες. Το βρήκαμε κάπου αρχές στον 6ο μήνα, τώρα είμαι στον 8ο, λογικά σε 2 εβδομάδες θα ξανά κάνω επανάληψη.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , Xristina96 είπε:

Έκανα επανάληψη κάθε 20 μέρες και αλλάζαμε δόση μέχρι να βρούμε τι μου ταιριάζει. Μέχρι να πάρω σε 2 διαδοχικές επαναλήψεις καλό αποτέλεσμα. Αφού βρήκαμε την σωστή δόση, έκανα επανάληψη ανά μήνα και όχι καθε 20 μέρες. Το βρήκαμε κάπου αρχές στον 6ο μήνα, τώρα είμαι στον 8ο, λογικά σε 2 εβδομάδες θα ξανά κάνω επανάληψη

Ευχαριστώ και παλι! Θα το κοιταξω!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημεραααα!! Τέλεια αποτελέσματα @anna.k έτσι να συνεχίσεις!!! 🙏🙏 Ευχαριστώ @kateriiina25και @Xristina96 έχετε δίκιο!! Ναι είμαι 30 στα 31 όποτε η ηλικία βοήθησε σημαντικά. Κι εγώ μάλλον τίποτα δεν θα κάνω και βλέπουμε πώς θα πάει η Β επιπέδου. @Xristina96 όχι σε μέγεθος το ένα είναι ελαφρώς μεγαλύτερο από το άλλο αλλά αναπτύσσονται το ίδιο και τα δυο ευτυχώς!! Στην αυχενική αναφερόμουν. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


1 ώρα πρίν, Miss_Pineapple είπε:

Καλημεραααα!! Τέλεια αποτελέσματα @anna.k έτσι να συνεχίσεις!!! 🙏🙏 Ευχαριστώ @kateriiina25και @Xristina96 έχετε δίκιο!! Ναι είμαι 30 στα 31 όποτε η ηλικία βοήθησε σημαντικά. Κι εγώ μάλλον τίποτα δεν θα κάνω και βλέπουμε πώς θα πάει η Β επιπέδου. @Xristina96 όχι σε μέγεθος το ένα είναι ελαφρώς μεγαλύτερο από το άλλο αλλά αναπτύσσονται το ίδιο και τα δυο ευτυχώς!! Στην αυχενική αναφερόμουν. 

Τότε; Θα σου κάνω την μαγική ερώτηση, αδέρφια έχεις;

Αποκλείεται να έχετε την ίδια αυχενική πτυχή. ❤️

Σίγουρα είναι ποσοστά. Αλλά ότι είναι εντός ορίων και τα ποσοστά σας είναι μια χαρά τώρα θα περιμένετε την Ω επιπέδου. Ούτως η άλλως εάν χτύπα ξύλο σας βγει κάτι στην πορεία, τότε κανείς αμνιοπαρακέντηση. Αλλά όλα θα πάνε καλά. 

Πάντα τα δίδυμα έχουν μια μικρή απόκλιση. Θα το δείτε και στην πορεία με τα κιλά. Ένα βγαίνει μικρότερο. 

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Xristina96 said:

Τότε; Θα σου κάνω την μαγική ερώτηση, αδέρφια έχεις;

Αποκλείεται να έχετε την ίδια αυχενική πτυχή. ❤️

Σίγουρα είναι ποσοστά. Αλλά ότι είναι εντός ορίων και τα ποσοστά σας είναι μια χαρά τώρα θα περιμένετε την Ω επιπέδου. Ούτως η άλλως εάν χτύπα ξύλο σας βγει κάτι στην πορεία, τότε κανείς αμνιοπαρακέντηση. Αλλά όλα θα πάνε καλά. 

Πάντα τα δίδυμα έχουν μια μικρή απόκλιση. Θα το δείτε και στην πορεία με τα κιλά. Ένα βγαίνει μικρότερο. 

 

Χαχαχαχα τα σύγκρινα ήδη σαν γνήσια ψυχαναγκαστική με τη μια μου αδερφή η οποία στα 33 της είχε 1/11000 και αγχώθηκα.. Η άλλη μου αδερφή δεν θυμόταν δυστυχώς τα αποτελέσματα για να με βοηθήσει.. Αλλά όντως μπορεί να ειναι διαφορετικα.. 

Άλλο πιο ευχάριστο θέμα! Εσείς κορίτσια που έχετε πιο προχωρημένες εγκυμοσύνες ετοιμάσατε δωμάτια;; Τι πήρατε;; Και ειδικά εσείς δίδυμομανούλες @kateriiina25 και @minnie26 κοιτάξατε/καταλήξατε σε καρότσι (συγνώμη αν ξεχνάω κάποια μαμά με δίδυμα);; 
 

Εγώ ψάχνω για να βγάλω κάποιο budget και να μη ξεφύγουμε και πολύ.. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 31 λεπτά , Miss_Pineapple είπε:

Χαχαχαχα τα σύγκρινα ήδη σαν γνήσια ψυχαναγκαστική με τη μια μου αδερφή η οποία στα 33 της είχε 1/11000 και αγχώθηκα.. Η άλλη μου αδερφή δεν θυμόταν δυστυχώς τα αποτελέσματα για να με βοηθήσει.. Αλλά όντως μπορεί να ειναι διαφορετικα.. 

Άλλο πιο ευχάριστο θέμα! Εσείς κορίτσια που έχετε πιο προχωρημένες εγκυμοσύνες ετοιμάσατε δωμάτια;; Τι πήρατε;; Και ειδικά εσείς δίδυμομανούλες @kateriiina25 και @minnie26 κοιτάξατε/καταλήξατε σε καρότσι (συγνώμη αν ξεχνάω κάποια μαμά με δίδυμα);; 
 

Εγώ ψάχνω για να βγάλω κάποιο budget και να μη ξεφύγουμε και πολύ.. 

Όχι όχι εννοώ εσύ τι αυχενική πτυχή είχες σαν μωρό και οι αδερφές σου όταν ήταν μωράκια στην κοιλίτσα. Για τα ποσοστά παίζουν ρόλο ύψος, κιλά, ηλικία, τα πάντα. 

Εγώ που την Παρασκευή κλείνω τα 32 και μπαίνω 33η εβδομάδα, θα σου πω ότι περιμένω την λίστα από την μαία σε μια εβδομάδα. Έχω δεχθεί ήδη όλα τα δώρα από τους φίλους μου και πράγματα που είχαν οι ίδιοι, πχ λίκνο. Όλα φανταστικά μπορώ να πω, θα πάρω συρταριερα μια έξτρα αλαξιερα και μπανιέρο γιατί έχω ντουζιέρα. Από εκεί και πέρα θα αγοράσω πράγματα αφού γεννηθεί, να δω τι χρειάζομαι εγώ πραγματικά. Έτσι θα γλυτώσω τα περιττά έξοδα. 

Εάν πας στα μεγάλα μαγαζιά με τις βιτρίνες θα νομίζεις ότι τα χρειάζεσαι όλα. Όμως όχι! 

Επίσης καρότσι πήρα της φίλης μου που το χρησιμοποίησε λίγο, το 3 σε 1 να το δοκιμάσω να δω εάν με βολεύει και μετά από λίγο θα αγοράσω αυτά τα έξυπνα, που κλείνουν σαν βαλίτσα κλπ. 

Επίσης, αφού πάνε όλα καλά και η μπέμπα μου θα πάει στο δικό της δωμάτιο, θα το βάψω και θα αγοράσω καινούργια χάλια, κουρτίνα κλπ. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, Miss_Pineapple said:

Χαχαχαχα τα σύγκρινα ήδη σαν γνήσια ψυχαναγκαστική με τη μια μου αδερφή η οποία στα 33 της είχε 1/11000 και αγχώθηκα.. Η άλλη μου αδερφή δεν θυμόταν δυστυχώς τα αποτελέσματα για να με βοηθήσει.. Αλλά όντως μπορεί να ειναι διαφορετικα.. 

Άλλο πιο ευχάριστο θέμα! Εσείς κορίτσια που έχετε πιο προχωρημένες εγκυμοσύνες ετοιμάσατε δωμάτια;; Τι πήρατε;; Και ειδικά εσείς δίδυμομανούλες @kateriiina25 και @minnie26 κοιτάξατε/καταλήξατε σε καρότσι (συγνώμη αν ξεχνάω κάποια μαμά με δίδυμα);; 
 

Εγώ ψάχνω για να βγάλω κάποιο budget και να μη ξεφύγουμε και πολύ.. 

Κορίτσι μου εγώ έχω πάρει καρότσι και πολλά ακόμα πράγματα που μου έχουν δώσει ήδη. Καρότσι ήθελα να πάρω εξαρχής το bumprider με τους μαγνήτες που χωρίζει και γίνεται 2 μονά αλλά επειδή καινούργιο ήταν λίγο ακριβό, κοιτούσα για μεταχειρισμένο και όταν βρήκα το τσίμπησα.

Μόλις σήμερα κατέληξα στο τι θα κάνω με τον ύπνο των κοριτσιών. Ήταν ένα θέμα που με προβλημάτιζε από την αρχή γιατί ήθελα πολύ να κοιμούνται μαζί μου το πρώτο διάστημα για να μην κανω πολλά πήγαινε-έλα στο δωμάτιο τους και γενικά να έχω το νου μου. Στην αρχή σκεφτόμουν ότι θα έχω μία κούνια που θα μου έδιναν με ροδάκια και θα τα είχα και τα δύο μέσα σε φωλιές, αργότερα διάβασα ότι σε φωλιά καλό είναι να αποφεύγεται ο ύπνος χωρίς επιτήρηση γιατί έχει κινδύνους.
Μετά είχα αποφασίσει να πάρω τα πορτ μπεμπέ που μπαίνουν στο καρότσι μου, να τα έχω για την βόλτα τους αλλά να τα βάζω και να κοιμούνται όσο περισσότερο μπορέσω, όμως πάει και αυτό το σενάριο γιατί πήγα και τα είδα από κοντά και είναι πολύ στενά, μόλις 32cm οπότε για βραδινό ύπνο πάλι δεν κάνουν. Τέλικα σήμερα κατέληξα στο ότι θα πάρω 2 λίκνα με ροδάκια, θα στριμωχτούμε λίγο στο δωμάτιο τα βράδια αλλα θα μπορώ να τα έχω όλη μέρα και στα υπόλοιπα δωμάτια μαζί μου και θα εξασφαλίσω 6 με 8 μήνες σε αυτά μέχρι που θα πάνε στις κούνιες τους μόνιμα (κούνια έχω μία που είχε φτιάξει ο πεθερός μου στην κουνιάδα μου και θα μας φτιάξει αργότερα άλλη μία ίδια).

Συρταριέρα επίσης θα μας φτιάξει ο πεθερός μου, μπανάκι έχω πάρει ήδη, πήρα και έναν κάδο ειδικό για πάνες, θήλαστρο μου έδωσαν, ρούχα και προίκα μου έχουν δώσει πολλά και θα μου δώσουν κ αλλα, μου έδωσαν επίσης αποστειρωτή και μόνιτορ και έχω σκοπό να ράψω και μερικά σεντονάκια, κουβερτούλες, μπουρνουζάκια.

Καθίσματα αυτοκινήτου μου έδωσε ο αδερφός μου του γιου του που είναι από 0 έως 4ων ετών (είναι από τα λίγα που είναι εγκεκριμένα πράγματι από 0) και μου έδωσαν και ένα αυγό που θα έχω για τους πρώτους 9 μήνες περίπου και μετά θα πάρω άλλο ένα για μέχρι 4ων. 

Στο δωμάτιο ακόμα δεν έχω κάνει τίποτα, αποθήκη το έχω εντελώς και έλεγα Αύγουστο-Σεπτέμβρη να τα φτιάξουμε. 

Αρχές Σεπτέμβρη μου ετοιμάζουν οι φίλες μου και baby shower οπότε θα πάρω και από κει δώρα. 

Γενικά είναι πολλαααα τα πράγματα που πρέπει να πάρεις αν δεν έχεις να σου δώσουν και ειδικά για 2 μωρά (τρομακτικά πολλά θα έλεγα) οπότε όσο νωρίς και να είναι μπορείς να ξεκινήσεις να οργανώνεσαι γιατί μετά θα σου πέσουν όλα μαζεμένα. 

  • Μου αρέσει 4

eardp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κοριτσαρες ! Δε σας προλαβαίνω!! Χάθηκα κ γώ αυτές τις μέρες ! Λοιπόν @kateriiina25 κ εγώ έβλεπα κάτι εφιάλτες συνέχεια σε σχέση με τ μωρα ..λόγω άγχους να ετοιμαστώ κ αυτά! Έχω να δω κανένα δίμηνο τώρα! Είδα εσείς ετοιμασθεί απ πολλά πράγματα … πολλά τ έξοδα με δυο μωρά ..δε μας προλαβαίνω! Ο γιατρός σε χρεώνει διπλή επίσκεψη η όχι ; Εγώ πληρώνω 100 λόγω δίδυμων όπως κ στη γεννα θα μ πάρει αντί για 1200 , 1800 γιατί είναι δυο! 
 

Εμεις ετοιμάσαμε το δωμάτιο εδώ στη πεθερά μου για τις πρώτες μέρες κ ετοιμάσαμε κ τ εξοχικό μας που θελουμε μα μείνουμε μ τον άντρα μου .. εκεί έχω κούνιες γιατί θεωρώ ότι είναι πιο βολικές κ για περισσότερο καιρό σε σχέση με τ λικνα.. σε φωλιά να κοιμηθεί μωρό μόνο υπό την επίβλεψη του γονέα μας είπε η παιδίατρος .. δε θέλει γενικά εκεί που κοιμάται ούτε μαξιλάρια , ούτε πάντες τίποτα…

@Miss_Pineapple σε ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου κ σου εύχομαι κ σένα με τ καλό τ διδυμάκια σου! Τι καλά να γεμίζει η σελίδα μας με μαμάδες δίδυμων !χαχα! Νομίζω εσυ ήσουν που ρώτησες για καρότσι… εγώ επέλεξα δίπλα δίπλα γιατί ήθελα τ συγκεκριμένο καρότσι ..τ οποίο χωράει να περάσει απ οποιαδήποτε πόρτα κ γίνεται κ μονό… επίσης οι τροχοί του καροτσιου είναι πολύ ενισχυμένοι κ για δύσβατους δρόμους που επίσης μας ενδιάφερε … ναι μεν ακριβό , αλλά αξίζει θεωρώ ! Μαζί με τσάντα , κουνουπιέρες μας βγήκε 2140.. τ πήραμε απ τ λαπεν.. δεν αγοράσαμε αυγά γιατί αν παίρναμε κ τ αυγά ήταν έξτρα 600!!! Πήραμε αυγουλακια απ φίλους .. εάν σ αρέσει κ σε ενδιαφέρει σαν καρότσι μπορεί να το πάρεις μεταχειρισμένο πουν τ πουλάνε σίγουρα μισή τιμή κ δν έχουν πάθει τίποτα ! Είναι σκυλιά τ συγκεκριμένα καρότσια ! 
Ξεχασα να γράψω κ πιο είναι 😂 bugaboo donkey 5 πηρα εγώ! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...