Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 12 λεπτά , Lila ki είπε:

      Βασικά να σταματήσεις τε τεστ … να κανείς την ημέρα που σου εχπυν πει.. εγώ αυτό θα κάνω 

      Έχεις δίκιο,αυτο είχα κάνει στις προηγούμενες εμβρυομεταφορες..είπα αυτή τη φορά να κάνω και τεστ στο σπίτι και έχω τρελαθεί απ' το άγχος 

Μανούλες IVF 2023


Recommended Posts

3 ώρες πρίν, piglet είπε:

Οι συμβουλές της Κατερίνας και της Silvys είναι οι καλυτερες.. Θα σου πουν ακριβώς τι να κάνεις!! Και σε εμένα τα δημητριακά ανεβασαν πολυ χωρίς φυσικά να σε χορταίνουν και μου είπε η διατροφολόγος (είναι η ίδια με των κοριτσιών! ) ότι δεν τα τρώμε!! Το ίδιο και τη βρωμη.. Εγώ εμένα πολλες ώρες νηστικη το βράδυ και έτσι πεινουσα πολυ.. Δεν πρεπει πανω απο 8-9 ώρες.. Και πάντα να τρως υδατάνθρακα για να είναι ευχαριστημενο το μωράκι σου!! Αν πεινας να τρως αγγουράκια ή ξηρους καρπους!! Και εγώ ακόμα προσπαθω να τα βρω.. Και έχω πολλους μήνες μπροστά μου!! 

Δεν μου έχει υδατάνθρακες. Τώρα κάτι μου πρόσθεσε, μισές κούπες. 

Σήμερα έφαγα ομελέτα με σαλάτα και δεν είχε τίποτα από υδατάνθρακα. 

Νιώθω ότι χωρταινω αλλά πεινάω εύκολα. Δεν μου κάθεται το φαγητό όπως πριν. Δεν με γεμίζει. Τόσο κάθομαι νηστική το βράδυ. 

Για να δούμε. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κοριτσια καλησπέρα!! Τελικά σήμερα και εμείς είδαμε αγόρι!!! Αύριο αισίως μπαίνω στην 16η βδομάδα! Το ξέρω βέβαια ότι είναι πολύ νωρίς αλλά θα ήθελα να ρωτήσω αν έχετε εμπειριες από Βιοκλινικη και Αγ.Λουκά Θεσσαλονίκης;; Τι τιμές παίζουν περίπου μαζί με την αμοιβή γιατρού;; Δεν έχω γιατρο,οποτε θα πρέπει να βρω!

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

επανέρχομαι πάλι.

Υπάρχει περίπτωση να έχω ευαισθησία στο ζάχαρο το πρωί μόνο; Δηλαδή μετά το πρωινό; 

Σήμερα έφαγα του σκασμου και δεν αυξήθηκε καθόλου, το Μαξ ήταν 99. Έφαγα για μεσημέρι μια τεράστια ομελέτα με λαχανικά και τυρί και σαλάτα χωριάτικη, ζάχαρο 69 και με έπιασε λιγούρα και έφαγα ένα μπισκότο με μαύρη σοκολάτα και μετά από μια ώρα ζάχαρο 77. 

Δηλαδή για εμένα μέχρι τώρα, η χειρότερη τιμή είναι του πρωινού. Αύριο ξεκινάω άλλον συνδιασμό. 

Το έχετε ξανά ακούσει αυτό; 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 26 λεπτά , Xristina96 είπε:

Καλησπέρα,

επανέρχομαι πάλι.

Υπάρχει περίπτωση να έχω ευαισθησία στο ζάχαρο το πρωί μόνο; Δηλαδή μετά το πρωινό; 

Σήμερα έφαγα του σκασμου και δεν αυξήθηκε καθόλου, το Μαξ ήταν 99. Έφαγα για μεσημέρι μια τεράστια ομελέτα με λαχανικά και τυρί και σαλάτα χωριάτικη, ζάχαρο 69 και με έπιασε λιγούρα και έφαγα ένα μπισκότο με μαύρη σοκολάτα και μετά από μια ώρα ζάχαρο 77. 

Δηλαδή για εμένα μέχρι τώρα, η χειρότερη τιμή είναι του πρωινού. Αύριο ξεκινάω άλλον συνδιασμό. 

Το έχετε ξανά ακούσει αυτό; 

Απ ότι θυμάμαι η διατροφολόγος είπε ότι το ζάχαρο ανεβαίνει πολυ πιο ευκολα το πρωιμλογω των διεργασιών που γίνονται.. Παρ ολα αυτα με το μεσημεριανό αν φτάνεις μόνο 69 δεν είναι λίγο;;εμένα μου είπε αν μετρήσω κ είναι κάτω από 90 πχ 84-87 να φάω και ένα φρουτο.. Δηλ δεν θέλουμε να κάνουμε και υπογλυκαιμίες.. Έτσι έχω καταλάβει.. Θα το βρουμε που θα παει!! 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Xristina96 said:

Καλησπέρα,

επανέρχομαι πάλι.

Υπάρχει περίπτωση να έχω ευαισθησία στο ζάχαρο το πρωί μόνο; Δηλαδή μετά το πρωινό; 

Σήμερα έφαγα του σκασμου και δεν αυξήθηκε καθόλου, το Μαξ ήταν 99. Έφαγα για μεσημέρι μια τεράστια ομελέτα με λαχανικά και τυρί και σαλάτα χωριάτικη, ζάχαρο 69 και με έπιασε λιγούρα και έφαγα ένα μπισκότο με μαύρη σοκολάτα και μετά από μια ώρα ζάχαρο 77. 

Δηλαδή για εμένα μέχρι τώρα, η χειρότερη τιμή είναι του πρωινού. Αύριο ξεκινάω άλλον συνδιασμό. 

Το έχετε ξανά ακούσει αυτό; 

Mε ομελέτα, λαχανικά, τυρί και ντομάτα είναι λογικό να μην ανεβαίνει γιατί έχεις στην ουσία μόνο πρωτεΐνη και λαχανικά. Άντε η ντομάτα να ανεβάζει λίγο και λιγάκι το τυρί. Καμία σχέση με τα δημητριακά. Εγώ επειδή αγαπάω πολύ τα δημητριακά γενικά, είπα να δοκιμάσω μία φορά κάτι καινούργια βιολάντα χωρίς ζάχαρη, μετρημένα εννοείται 30-40γρ και 125ml γάλα και προσθέτω στο γάλα 4-5 σταγόνες στεβια να μην μου λειπει η γλύκα τους. Κάθε πρωί έχω στανταρ ζαχαρο 83. Με άλλα πρωινά φτάνει στο 110 το πολύ, με τα δημητριακά έφτασε 120-125 οπότε τα τρώω κάποιες φορές αν θελήσω.

Το 69 πάντως που λες είναι λίγο. Εγώ μόλις έπεσα μια φορά κάτω από 60 (μετά την καμπύλη), πήγα να λιποθυμήσω. Δεν ξέρω αν είναι σωστό να σου κόβει εντελώς τον υδατάνθρακα αλλά δεν μπορώ να σου πω και με σιγουριά γιατί έχουμε και διαφορετικές τιμές.  

  • Μου αρέσει 1

eardp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια να ρωτήσω κάτι ,εγώ έχω αντίσταση στην ινσουλίνη, από όταν έμεινα έγκυος δε μου ζήτησε κανένας να τη ξαναμετρησω . Το ζάχαρο που κάναμε στην 7η εβδομάδα εξετάσεις ήταν 99 αλλά και πάλι δε μου είπε κανείς αν είναι πολύ ή λίγο. Γλυκά τα είχα κόψει τώρα που και που ,που μου ήρθε λιγούρα έφαγα και παγωτό. Και τη διατροφή μου να πω την αλήθεια δε τη προσέχω και ιδιαίτερα ακόμα . Μήπως θα έπρεπε και εγώ να αρχίσω καλύτερα διατροφολογο από τώρα ? 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 21 λεπτά , Ria_ είπε:

Κορίτσια να ρωτήσω κάτι ,εγώ έχω αντίσταση στην ινσουλίνη, από όταν έμεινα έγκυος δε μου ζήτησε κανένας να τη ξαναμετρησω . Το ζάχαρο που κάναμε στην 7η εβδομάδα εξετάσεις ήταν 99 αλλά και πάλι δε μου είπε κανείς αν είναι πολύ ή λίγο. Γλυκά τα είχα κόψει τώρα που και που ,που μου ήρθε λιγούρα έφαγα και παγωτό. Και τη διατροφή μου να πω την αλήθεια δε τη προσέχω και ιδιαίτερα ακόμα . Μήπως θα έπρεπε και εγώ να αρχίσω καλύτερα διατροφολογο από τώρα ? 

Καλησπέρα και γώ έχω , παίρνεις χάπι ; Εγω έπαιρνα γκλουκο και παράλληλα διατροφή , 12η εβδ το έκοψα , και μετα απο 10 μέρες έκανα καμπύλη που βγήκε καλή , καλό είναι να κανείς διατροφή για να μην πείνας να τρέφεσαι σωστά εσυ και το μωράκι σου και η διατροφή λειτουργεί σαν μέτρο πρόληψης για να μην κανείς διαβήτη κύησης . Πολύ σημαντικό αν μπορείτε μετα το μεσημεριανό γεύμα έστω 10’ περπάτημα , σε λίγες εβδομάδες που θα είμαι 26η θα ξανακάνω πάλι καμπύλη αν βγει καλή μου είπε δεν χρειάζεται πάλι 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 40 λεπτά , kateriiina25 είπε:

Mε ομελέτα, λαχανικά, τυρί και ντομάτα είναι λογικό να μην ανεβαίνει γιατί έχεις στην ουσία μόνο πρωτεΐνη και λαχανικά. Άντε η ντομάτα να ανεβάζει λίγο και λιγάκι το τυρί. Καμία σχέση με τα δημητριακά. Εγώ επειδή αγαπάω πολύ τα δημητριακά γενικά, είπα να δοκιμάσω μία φορά κάτι καινούργια βιολάντα χωρίς ζάχαρη, μετρημένα εννοείται 30-40γρ και 125ml γάλα και προσθέτω στο γάλα 4-5 σταγόνες στεβια να μην μου λειπει η γλύκα τους. Κάθε πρωί έχω στανταρ ζαχαρο 83. Με άλλα πρωινά φτάνει στο 110 το πολύ, με τα δημητριακά έφτασε 120-125 οπότε τα τρώω κάποιες φορές αν θελήσω.

Το 69 πάντως που λες είναι λίγο. Εγώ μόλις έπεσα μια φορά κάτω από 60 (μετά την καμπύλη), πήγα να λιποθυμήσω. Δεν ξέρω αν είναι σωστό να σου κόβει εντελώς τον υδατάνθρακα αλλά δεν μπορώ να σου πω και με σιγουριά γιατί έχουμε και διαφορετικές τιμές.  

Ναι τα είδα και εγώ. Ειναι τα μόνο που έχουν την λιγότερη ζάχαρη.

Τώρα καταλαβαίνω πως λειτουργεί σιγά σιγά. Κοίτα από ότι έχω καταλάβει, μου προσθέτει σιγά σιγά. Το σκ θα έχω μαζί με τα μπιφτέκια γλυκοπατάτα. Τώρα θα δούμε πως θα πάει. Το υψηλότερο σήμερα πέραν του πρωινού το είχα 99 μετά από τορτίγια ολικής με τυρί, γαλοπούλα μουστάρδα. 

Τα υπόλοιπα 77 - 69 - 77.

Είναι περίπλοκο. Άλλη μια απορία. Παθαίνουμε κάτι όταν συμβαίνει απότομη αύξηση; Εμέναε πιάνει κάτι σαν πονοκέφαλος. Θετικό δεν είναι που πέφτει μετά; 

Τώρα αυτό που έχω θεωρείται διαβήτης κύησης; Ή οριακά παθολογικο όπως μου είπαν; 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 12 λεπτά , silvy22 είπε:

Καλησπέρα και γώ έχω , παίρνεις χάπι ; Εγω έπαιρνα γκλουκο και παράλληλα διατροφή , 12η εβδ το έκοψα , και μετα απο 10 μέρες έκανα καμπύλη που βγήκε καλή , καλό είναι να κανείς διατροφή για να μην πείνας να τρέφεσαι σωστά εσυ και το μωράκι σου και η διατροφή λειτουργεί σαν μέτρο πρόληψης για να μην κανείς διαβήτη κύησης . Πολύ σημαντικό αν μπορείτε μετα το μεσημεριανό γεύμα έστω 10’ περπάτημα , σε λίγες εβδομάδες που θα είμαι 26η θα ξανακάνω πάλι καμπύλη αν βγει καλή μου είπε δεν χρειάζεται πάλι 

Ναι περνώ μισό των 1000 κάθε μεσημέρι . Η ενδοκρινολόγος δε μου ανέφερε κάτι για να το κόψω μου είπε ότι σύμφωνα με νέα δεδομένα επιτρέπεται στην εγκυμοσύνη. 

Έκανα και εγώ διατροφή αλλά τώρα δε κάνω ιδιαίτερα η αλήθεια ,τρώω και τις βλακείες μου να το πω απλά. Τα γλυκά αποφεύγω δε τα θέλω κιόλας μου φέρνουν καούρα αλλά αν μια στο τόσο θελήσω ή κάτι με στέβια θα φάω ή έτυχε να φάω και κανονικό γλυκό. 

Ααα ωραία ναι και ο γυναικολόγος μου σύστησε να πάω σε διατροφολόγο αλλα όχι για την αντίσταση αλλά γιατί είμαι ήδη παραπάνω κιλά και να μη βάλω πολλά. Ακόμα δεν έχω πάει η αλήθεια αλλά απ' όσο καταλαβαίνω ίσως τελικά πρέπει να υπάρχει και η πρόληψη από νωρίς όπως λες. 

Link to comment
Share on other sites

46 minutes ago, Ria_ said:

Κορίτσια να ρωτήσω κάτι ,εγώ έχω αντίσταση στην ινσουλίνη, από όταν έμεινα έγκυος δε μου ζήτησε κανένας να τη ξαναμετρησω . Το ζάχαρο που κάναμε στην 7η εβδομάδα εξετάσεις ήταν 99 αλλά και πάλι δε μου είπε κανείς αν είναι πολύ ή λίγο. Γλυκά τα είχα κόψει τώρα που και που ,που μου ήρθε λιγούρα έφαγα και παγωτό. Και τη διατροφή μου να πω την αλήθεια δε τη προσέχω και ιδιαίτερα ακόμα . Μήπως θα έπρεπε και εγώ να αρχίσω καλύτερα διατροφολογο από τώρα ? 

Κορίτσι μου το 99 για νηστείας είναι πολύ. Απορώ που δεν σου ζήτησαν να κάνεις μετρήσεις. Εγώ στην θέση σου θα έπαιρνα έναν μετρητή να έχω μία εικόνα 

9 minutes ago, Xristina96 said:

Ναι τα είδα και εγώ. Ειναι τα μόνο που έχουν την λιγότερη ζάχαρη.

Τώρα καταλαβαίνω πως λειτουργεί σιγά σιγά. Κοίτα από ότι έχω καταλάβει, μου προσθέτει σιγά σιγά. Το σκ θα έχω μαζί με τα μπιφτέκια γλυκοπατάτα. Τώρα θα δούμε πως θα πάει. Το υψηλότερο σήμερα πέραν του πρωινού το είχα 99 μετά από τορτίγια ολικής με τυρί, γαλοπούλα μουστάρδα. 

Τα υπόλοιπα 77 - 69 - 77.

Είναι περίπλοκο. Άλλη μια απορία. Παθαίνουμε κάτι όταν συμβαίνει απότομη αύξηση; Εμέναε πιάνει κάτι σαν πονοκέφαλος. Θετικό δεν είναι που πέφτει μετά; 

Τώρα αυτό που έχω θεωρείται διαβήτης κύησης; Ή οριακά παθολογικο όπως μου είπαν; 

Βασικά είναι χωρίς καθόλου ζάχαρη, όχι λιγότερη. 

Εμένα με πιάνουν ταχυκαρδίες και μία γενικότερη ταραχή όταν ανεβαίνει το ζάχαρο και το καταλαβαίνω αμέσως. 

Νομίζω αυτό που έχεις είναι προδιάθεση και όχι διαβήτης. Αλλιώς θα σου είχαν δώσει ινσουλίνη. Λογικά έτσι θα το πάτε μέχρι τέλους με διατροφή, δεν νομίζω να χρειαστείς αγωγή

  • Μου αρέσει 1

eardp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 49 λεπτά , kateriiina25 είπε:

Κορίτσι μου το 99 για νηστείας είναι πολύ. Απορώ που δεν σου ζήτησαν να κάνεις μετρήσεις. Εγώ στην θέση σου θα έπαιρνα έναν μετρητή να έχω μία εικόνα 

Βασικά είναι χωρίς καθόλου ζάχαρη, όχι λιγότερη. 

Εμένα με πιάνουν ταχυκαρδίες και μία γενικότερη ταραχή όταν ανεβαίνει το ζάχαρο και το καταλαβαίνω αμέσως. 

Νομίζω αυτό που έχεις είναι προδιάθεση και όχι διαβήτης. Αλλιώς θα σου είχαν δώσει ινσουλίνη. Λογικά έτσι θα το πάτε μέχρι τέλους με διατροφή, δεν νομίζω να χρειαστείς αγωγή

Εάν λες για τα βιολ.... Έχουν 4gr φυσικά σάκχαρα. 

Ααααααα οκ, μου το είπαν ως οριακά παθολογικο και να συμπεριφερθούμε σαν να έχω διαβήτη. Σήμερα με τοστ και κεφίρ πάλι πήγε 125. Άρα αφαιρούμε το τοστ. Κάποια ιδέα για συνδιασμό με κεφίρ; Η ενδοκρινολόγος δεν το θεώρησε τραγικό αλλά θέλω να κρατήσω ισορροπίες. Τώρα που το μαθαίνω σιγά σιγά.

Νηστιας έχω πάντα χαμηλό. Μόνο όταν έπαιρνα ciclacur και utrogestan το σιγά ψηλό.

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Xristina96 said:

Εάν λες για τα βιολ.... Έχουν 4gr φυσικά σάκχαρα. 

Ααααααα οκ, μου το είπαν ως οριακά παθολογικο και να συμπεριφερθούμε σαν να έχω διαβήτη. Σήμερα με τοστ και κεφίρ πάλι πήγε 125. Άρα αφαιρούμε το τοστ. Κάποια ιδέα για συνδιασμό με κεφίρ; Η ενδοκρινολόγος δεν το θεώρησε τραγικό αλλά θέλω να κρατήσω ισορροπίες. Τώρα που το μαθαίνω σιγά σιγά.

Νηστιας έχω πάντα χαμηλό. Μόνο όταν έπαιρνα ciclacur και utrogestan το σιγά ψηλό.

Όταν λέει φυσικά σάκχαρα δεν είναι κλασική ζάχαρη. Το θέμα είναι στα συστατικά να μην την αναφέρει και αυτά δεν έχουν σίγουρα.  

Πάντως το 125 μια χαρά είναι. Πόσο πιο χαμηλά το θες; Μέχρι 140 είναι το νορμάλ να φτάνεις. Από κει και πάνω θεωρείται υψηλό και πάνω από 180 γίνεται προβληματικό 

  • Μπερδεμένη/-ος 1

eardp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλες! 
Επειδή διαβάζω αρκετά συχνά τους προβληματισμούς σας(μας). Το σάκχαρο κύησης είναι πάνω απο 92 νηστείας δηλ το πρωινό.
Θέλουν μέτρηση δυο ώρες μετά το μεσημεριανό (μικρότερο του 120) και μία ώρα μετά το βραδυνο (μικρότερο του 130). Θεωρώ αν προσέξουμε την διατροφή με περιορισμό (όχι αποκλεισμό) υδατανθράκων ρυθμίζεται σχετικά εύκολα! Γενικά χρειάζεται φειδώ με μακαρόνια πίτες ψωμιά παξιμάδια. Και φρούτα κατανομή στο 24ωρο. Γενικά συχνά μικρά γεύματα. 

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, kateriiina25 είπε:

Όταν λέει φυσικά σάκχαρα δεν είναι κλασική ζάχαρη. Το θέμα είναι στα συστατικά να μην την αναφέρει και αυτά δεν έχουν σίγουρα.  

Πάντως το 125 μια χαρά είναι. Πόσο πιο χαμηλά το θες; Μέχρι 140 είναι το νορμάλ να φτάνεις. Από κει και πάνω θεωρείται υψηλό και πάνω από 180 γίνεται προβληματικό 

Ααααα οκ, δεν το γνώριζα. Σε ευχαριστώ πολύ.

Άρα συνεχίζω με τοστακι που μου αρέσει; Μετά την γλυκόζη είχα 181. 

Με δημητριακά είχα 173 και την δεύτερη μέρα 146. Σήμερα με 2 αυγά και φέτα τυρί με φρυγανιά είχα 90. Άρα το θέλουμε 90 με 140 μετά από 1 ώρα;

Τέλος τσίχλες επιτρέπονται; Λόγω τσιγάρου που και που θέλω τσίχλα. Τρώω τις μαστίχες ελμα, γράφουν όμως πίσω υδατάνθρακες 73g. Σάκχαρα 0g. 

Συγνώμη εάν φαίνομαι τελείως χαζή αλλά δεν ξέρω καν να διαβάζω τις ετικέτες από πίσω. Δεν ξέρω τι σημαίνουν. 

πρίν από 4 λεπτά , amelie77 είπε:

Καλημέρα σε όλες! 
Επειδή διαβάζω αρκετά συχνά τους προβληματισμούς σας(μας). Το σάκχαρο κύησης είναι πάνω απο 92 νηστείας δηλ το πρωινό.
Θέλουν μέτρηση δυο ώρες μετά το μεσημεριανό (μικρότερο του 120) και μία ώρα μετά το βραδυνο (μικρότερο του 130). Θεωρώ αν προσέξουμε την διατροφή με περιορισμό (όχι αποκλεισμό) υδατανθράκων ρυθμίζεται σχετικά εύκολα! Γενικά χρειάζεται φειδώ με μακαρόνια πίτες ψωμιά παξιμάδια. Και φρούτα κατανομή στο 24ωρο. Γενικά συχνά μικρά γεύματα. 

Εμένα μου είπαν όλα μετά από 1 ώρα και 10 λεπτά. Όχι μετά από 2 ώρες. Και στην καμπύλη το πρόβλημα μου ήταν στην 1 ώρα μετά. Στο 2 Ώρο ήταν 80 κάτι η τιμή. Με 75γρ. Γλυκόζης.

Το ζάχαρο νηστείας μου είναι πάντα κάτω από 80. Θεωρείται προβληματικό;;

100 ερωτήσεις σας κάνω συγνώμη.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , Xristina96 είπε:

Ααααα οκ, δεν το γνώριζα. Σε ευχαριστώ πολύ.

Άρα συνεχίζω με τοστακι που μου αρέσει; Μετά την γλυκόζη είχα 181. 

Με δημητριακά είχα 173 και την δεύτερη μέρα 146. Σήμερα με 2 αυγά και φέτα τυρί με φρυγανιά είχα 90. Άρα το θέλουμε 90 με 140 μετά από 1 ώρα;

Τέλος τσίχλες επιτρέπονται; Λόγω τσιγάρου που και που θέλω τσίχλα. Τρώω τις μαστίχες ελμα, γράφουν όμως πίσω υδατάνθρακες 73g. Σάκχαρα 0g. 

Συγνώμη εάν φαίνομαι τελείως χαζή αλλά δεν ξέρω καν να διαβάζω τις ετικέτες από πίσω. Δεν ξέρω τι σημαίνουν. 

Εμένα μου είπαν όλα μετά από 1 ώρα και 10 λεπτά. Όχι μετά από 2 ώρες. Και στην καμπύλη το πρόβλημα μου ήταν στην 1 ώρα μετά. Στο 2 Ώρο ήταν 80 κάτι η τιμή. Με 75γρ. Γλυκόζης.

Σαφέστατα ο,τι σας είπαν οι γιατροί. Και εμένα διαβητολόγος μου το ειπε. Δεν εχει ονως νόημα τοςο να τρυπιέσαι συνεχώς ανα ώρα. Για τρία τρύπημα τα την ημέρα μου έδωσαν αυτές τις οδηγίες. Υποτίθεται οτι μετά το μεσημεριανό λένε μετά απο δυο ωρσ Γιατι κινεισαι περισσότερο και τρως περισσότερο οποτε θέλουν να δουν γλυκόζη μακράς διαρκείας .. 

Παντως εγώ ειχα περισσότερο θέμα στην πρωινή μέτρηση νηστείας. Ετσι δηλ διαγνώστηκε με αντίσταση στην ινσουλίνη. Ανεξάρτητα απο κύηση. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...